1 I I Bë i De onbevangenheid van Jan Keizer Kanshebber voor Europese titel GEEN SENTIMENTEN IN AUTOSPORT I A ZJ h I ZANDVOORTSE COUREUR ZOEKT ANDERHALF MILJOEN ■I a i b’ 4 5 i ij I door Govert Wisse J I Li Water en brood jr Integriteit lel ventje H reai ook n et”, aldus Lammers. 319304 Achterdocht J” LA - -- X 5 DV av.’Tï, Jan Lammers is om drieërlei redenen zeer geporteerd voor de Shadow-wa- gen. In de eerste plaats beviel hem de test op het Engelse circuit Silverstone, op 17 augustus, uitstekend, verder ko men de mecaniciens en team-baas Nichols zeer goed op de Zandvoortse fullprof coureur over, „Derde en zeker niet de minste reden om met Shadow in zee te gaan is, dat men lid is van de constructeursorganisatie. Dat scheelt hopen geld. Een niet-FOCA-lid moet zelf reiskosten e.d. betalen en dat loopt over één seizoen in de tonnen.” z Lr B t M 4* 1 Jan Lammers voelt zich rijp voor het grote werk iS-z in. 2 ?n isen i i; n F» j >1 ide STOPPER in t op met liefst iet Djaarwi komen jrwerkt n, voor ig de uis et uiden stel 221 iele of r bent, is voor drijf in doel ;rs ren, n Lammers en manager Van der Storm hebben inmiddels al links en rechts ge praat met grote firma’s in Nederland om de benodigde anderhalf miljoen los te peu teren. Tot nog toe heeft dat weinig tot geen resultaten opgeleverd, ,,’t Is me ook nogal een bedrag. Begrijpelijk, dat de meeste mensen daar van schrikken. Ik wou, dat ik zelf iets achter de hand had zoals Hector Rebaque. Die betaalt een jaartje formule 1 rijden uit zijn eigen zak. Als ik een setje banden zou moeten bekostigen was ik al bankroet. Shadow heeft toegezegd dat ik het eerst in aanmerking kom voor een van de twee beschikbare wagens, maar op een gegeven moment is het geduld van Nichols natuurlijk op, dan moet dat geld er zijn. En ik weet, dat er zat Italianen zijn die dat bedrag zonder blikken of blozen op tafel kunnen leggen. Zo veel tijd hebben we dus Lammers: „Mocht ik het in het eerste seizoen goed doen, dan kan ik daarna mijn mond open doen. Ik hoef dan geen geld meer te betalen. Mocht ik het volgend jaar bij Shadow rijden, dan ben ik al blij als mijn reis- en verblijfkosten betaald wor den. Desnoods houd ik me met water en brood in leven, dat is in het begin geen enkel punt. De kosten gaan voor de baat.” „Ik wilde toen op Silverstone een indruk krijgen en niet achterlaten. De monteurs stonden geloof ik eerst wat gereserveerd tegenover mij, omdat ik geen enkele erva ring had in hun ogen. Maar ze waren erg Op het moment dat ik dit schrijf heeft de KNVB nog geen beslissing genomen in de zaak-Keizer. U weet waarom het gaat. Jan Keizer, al vele jaren scheidsrechter in de eredivisie, daarin maar met mate geapprecieerd door de spelers, maar als internatio naal arbiter heel hoog genoteerd bij de FIFA is in dienst van Wastora getreden. Ik weet niet wat hij daarvóór deed, misschien was hij wel chauffeur van The Cats of lichtte hij ’s nachts de palingfuiken van anderen, maar het schijnt dat hij met deze nieuwe betrek king „zichzelf verbeterd heeft”, zoals dat heet. Hij steeg van de eerste divisie naar de eredivisie in zijn werk. Dat is dus mooi, maar er zat een haak en een oog aan. Wastora is de bulsupermarkt van Zaandam, is eigendom van de ge broeders Molenaar met die knarsende stemmen alsof er een tram heel lang zaam door de bocht giert, en de gebroe ders Molenaar zijn ook weer eigenaar althans gevolmachtigd minister van AZ’67. Ik bedoel: de shirtjes van Wil lem van Hanegem c.s. worden altijd gewassen in de wasmachines van Was tora, zo zit dat ongeveer in elkaar. Jan Lammers, die samen met Arie Luy- endijk („In hem zie ik de Europese kampi oen vap het volgend jaar in de formule 3”) en Huub Rothengatter uitkomt voor het Racingteam Holland, heeft dit seizoen vier Jan Lammers was een van de vele ooggetuigen van het ongeluk op het circuit van Monza. „Het gebeurde op de plek, waar het circuit ineens een stuk smaller wordt. Een wagen, die aan de buitenkant reed, moest door de wegversmalling wedstrijden (Zandvoort, Monza, Magny Cours en Karlskoga gewonnen), vijfmaal was een tweede plaats voor hem wegge legd. Lammers, die op één crash na in de hekken op Zolder (België) weinig brokken heeft gemaakt dit jaar, vindt zijn kopposi tie in het Europese kampioenschap een logisch gevolg van de optimale omstandig heden waarin hij verkeerde. Een snelle wagen (Ralt), een perfect stel mecaniciens, en genoeg geld achter de hand, gekoppeld aan de risico vermijdende rijstijl van Lam mers vormen de belangrijkste bestandde len van het succes. Over zijn rijstijl zegt hij: „Ik rij liever regelmatig dan hard. Er waren dit jaar rijders, die in een ronde één seconde snel- standers) als de speurende ogen van tienduizenden toeschouwers die hem onder het vergrootglas van de achter docht gadeslaan. De behoefte om zijn honderd percent integriteit onder die omstandigheden te vergroten tot 150 percent integriteit, is onweerstaan baar en begrijpelijk. Hij zal geneigd zijn om in gevallen van twijfel in het voordeel van de tegenpartij van AZ’67 of van de naaste concurrent van AZ’67 te beslissen, om toch in godsnaam maar niet het odium van partijdigheid op zich te laden. De beide Molenaars, gewiekste za kenlui en allebei oud-voetballers van enige naam, kennen dit probleem uiter aard, wisten dat zij door Jan Keizer in dienst te nemen het risico liepen dat zijn beslissingen in de eredivisie voort- naar binnen toe. Daar was het al een gedrang van jewelste, waardoor zo n ongeluk niet meer te vermijden was. Boven* dien viel Peterson net op dat moment stil, waardoor achter* opkomende rijders op hem botsten. Het was een samenloop van omstandigheden”, aldus Lammers. Jan Keizer zal aldus geredeneerd hebben: Ik kan niet verborgen houden dat ik bij Wastora werk, trouwens, dat wil ik ook helemaal niet verborgen houden. Voor mezelf weet ik, dat die betrekking mijn beslissingen op het veld niet zullen beïnvloeden, trou wens, hoe zou ik mijn eigen dorpelin gen nog onder ogen kunnen komen als ik door mijn gefluit AZ’67 bevoordeel de en bijvoorbeeld Volendam daardoor dupeerde, dat zou me allemaal te inge wikkeld worden. Maar ik weet ook, dat ik in het komende seizoen weer net zoveel fouten zal maken als in de voor gaande seizoenen, en net zoveel als mijn collega’s, want niemand fluit foutloos. En als AZ’67 dan door zo’n fout bevoordeeld wordt, zullen de voorzitters van de concurrerende clubs ongetwijfeld van alle daken roepen dat ik werkend lid ben van Wastora, en daardoor automatisch van AZ’67'. Dan ben ik helemaal in de aap gelogeerd, dus laat ik daarom liever de eer aan te vermijden! Dezelfde reden dus waarom hij ook nooit wedstrijden van Volendam te leiden-krijgt. Lammers heeft met 70 pun ten 5 punten meer dan Olofsson. Mocht de kleine (1,60 m.) coureur vanavond op het Jarama*circuit bij Madrid vijf punten meer bijeen schrapen dan zijn naaste concurrent, dan is de Zandvoorter zeker van de Europese titel. Lukt dat niet, dan moet drie weken mijzelf houden en verzoeken geen wed strijden van AZ’67 meer te hoeven flui ten. Jan Lammers, die zijn racecarrière van af zijn zestiende jaar zorgvuldig heeft uit gestippeld, voelt zich na zijn goede resulta ten in de formule 3 rijp voor het „grote werk”. Aanvankelijk had de slechts 52 kilo wegende Zandvoorter nog plannen om twee jaar ervaring op te doen in de formu le 2. „Ik heb echter van insiders vernomen, dat het het beste is om meteen in de formule 1 te stappen als zich daar een kans voordoet. Het verschil tussen de twee for- muleklassen bedraagt nog altijd zo’n ze ven ton in een racejaar. Sentimenten spelen geen enkele rol in de autosport. De dood van Ronnie Peterson is hard aangekomen in het racewereldje, omdat Peterson een sympathieke vent was, die bovendien als een van de meest ervaren coureurs te boek stond. Maar om met Jan Lammers te spreken: „Het leven gaat door. Iedereen die bij de autosport betrokken is, kent de gevaren. Ik vind het zielig voor Peterson en zijn nabestaan* den, maar ik sta er niet teveel bij stil. Als ik onder de indruk zou zijn, was ik gestopt met racen.” i o- 113, Nationaal was de kleine Lammers een bekend figuur geworden. Voor een belang rijk deel heeft de Zandvoorter dat natuur lijk te danken gehad aan het feit dat velen het prachtig vonden dat zo’n iel ventje zo hard kon rijden. Hetzelfde overkomt de voetballer Simon Tahamata momenteel, die met zijn kleine postuur meestal toch grotere tegenstanders de baas is. Hij ge niet dan ook meer populariteit dan menige andere Ajacied. >en i het ok - rs HRIS- - EN Peterson’s wagen explodeerde onmiddellijk na de klap tegen de vangrail, waardoor de auto meteen vlam vatte. Saillant detail is wel dat een firma in Engeland sinds enige tijd reclame maakt voor een produkt, bestaande uit aluminiumfo* lie, dat in de benzinetank wordt aangebracht en dat het explosiegevaar volkomen uitsluit. De oud-motorcoureur Jos Schurgers heeft in Nederland al demonstraties gegeven met het materiaal (Explo-safe genaamd) en daarbij bleek, dat een tank vol met benzine niet uit elkaar knalt als deze gevuld is met Explo-safe. Lammers: „Ik heb liever toch een explosie, omdat dan 80 procent van de benzine meteen wegvloeit. Beter dan dat aluminiumfolie vind ik ook nog het gebruik van een schuimkanon. Dat kan in vier seconden een brand blussen”. De anderhalf miljoen, die Lammers moet meebrengen als hij een contract te kent bij Shadow, is gebaseerd op de kosten die racen voor het wereldkampioenschap in de formule 1 met zich meebrengt. Het runnen van een klein team als Shadow komt neer op ongeveer vier miljoen gulden per jaar. Ter vergelijking: het dit seizoen oppermachtige Lotus is in eerste instantie een bedrag van ca. 14 miljoen kwijt, waar van een groot deel door startgelden kan worden terugverdiend. Lotus is mede zo duur uit, omdat het alleen erkende en zeer ervaren coureurs (Andretti, Peterson) con tracteert, terwijl stallen als Shadow vaak gebruik maken van de diensten van jonge, talentvolle rijders. Die namelijk, hebben niets te eisen op salarisgebied en dienen grof te betalen om te worden toegelaten tot het formule 1-circus. enthousiast toen ik na afloop precies kon vertellen hoe de wagen zich gedragen had. Je kunt op een gegeven ogenblik bloed- hard gaan, maar als je niet weet hoeveel toeren de motor op topsnelheid heeft ge draaid en wat de oliedruk was, ben je nog niets opgeschoten. Hoewel de monteurs een goede indruk op me maakten, zal ik toch proberen of ik mijn eigen mecanicien (John McLoughlin red.) mag meenemen. Met hem heb ik het afgelopen jaar zeer goed samengewerkt.” De Lammers van nu (pratend over for mule 1, bedragen die op vijf of zes nullen eindigen en een Europees kampioenschap in de formule 3) is niet te vergelijken met het schuchtere ventje, dat tien jaar gele den allerlei hand- en spandiensten ver richtte op de anti-slipcursus van Rob Slo- temaker en die op dertienjarige leeftijd al een 360 graden-slip kon maken. Een bekende anekdote uit die tijd: Rob Slotemaker kreeg op een gegeven moment een kleine rol in de film „Le Mans”, waarin Steve McQueen de hoofdrol vertolkte. De bekende filmster had het toen nogal hoog in de bol van zijn 12-jarig zoontje, dat allerlei kunsten uithaalde op een motor fiets. Slotemaker was daar niet van onder de indruk en zei McQueen dat bij hem een jongetje van 10 (in werkelijkheid was Jan tje Lammers toen 13) diende, dat al een slip van 360 graden kon maken. De acteur geloofde daar geen snars van, waarop de kleine Lammers naar de filmset werd ge haald en Slotemaker’s woorden in de praktijk werden gebracht. McQueen heeft daarna geen woord meer gerept over zijn zoon. Lammers, die zijn schoolopleiding op een lts voortijdig afbrak voor de auto sport, nam op aanraden van Rob Slotema ker op zestienjarige leeftijd voor het eerst deel aan wedstrijden. Een probleem vorm de toen de licentie, omdat in Nederland pas geracet mag worden als men in het bezit is van een rijbewijs. De KNAC ver leende Lammers echter dispensatie. Hij werd in zijn eerste jaar als coureur meteen Nederlands kampioen in een Simca Ralley 2. In 1974-1975 liep het minder vlot door resp. pech en diskwalificatie. Lammers’ tweede nationale titel volgde twee jaar geleden in een Formule Ford. aan net die 3 percent ongunstiger voor AZ’67 zouden uitvallen die weleens beslissend zou kunnen zijn, maar ken nelijk hebben zij dat niet al te zwaar laten wegen, misschien ook wel omdat zij Jan Keizer harder nodig hadden in de zaak dan op het veld. Maar toen begon Jan Keizer pas te woelen in zijn bed. Hij voelde alles voor dat baantje. Maar hij lag wakker bij de gedachte dat hij dan voor de buitenwacht in dienst kwam van Was- tora'67. Hoe dan ook, al dat gewoel leidde ertoe dat Jan Keizer om half drie ’s nachts het besluit nam dat hij de volgende dag een brief aan de KNVB zou schrijven waarin hij verzocht om voortaan geen wedstrijden van AZ’67 meer te hoeven leiden. Om alle schijn De eerste vraag die we nu even moe ten oplossen is deze: hebben Cees en Klaas Molenaar Jan Keizer in dienst genomen omdat zij dachten: we kun nen zijn scheidsrechterlijke waarne mingen best gebruiken de komende competitie? Want laten we het even reëel bekijken: een doelpunt meer of minder op het beslissende moment kan een kampioenschap schelen, en dat scheelt dan weer deelname aan de Eu- ropa-Cupcompetitie, en dat scheelt weer enkele honderduizenden guldens aan inkomen. Misschien wel een half miljoen. „Achteraf bekeken vond ik dat ontzet tend stom van mezelf. Dat realiseer ik me dan nu wel. Mocht het echter nodig zijn dat ik alles moet geven, dat doe ik dat ook. Drie weken geleden stond ik op het circuit bij Kassei (West-Duitsland) op de laatste startrij omdat ik door een gebroken kop peling geen snelle tijd had kunnen neerzet ten. Ik ben toen erg hard gaan rijden omdat Olofsson niet te veel op me mocht winnen. Uiteindelijk werd ik tweede. Toen heb ik bochten waarvoor ik normaal even inhield, vol gas genomen. Dat was een geval waarin ik meer risico diende te ne men dan anders. Aan het gevaar denk ik dan niet. Als je bang bent moet je niet racen.” I I De internationale carrière van Jan Lam mers startte eigenlijk op het moment, dat hij op Zandvoort een formule 2000 testte. Enkele mensen van Hawk, dat actief was in de formule 3, waren toen toevallig aan wezig en zagen Lammers rijden. „Ik scheen nogal indruk te maken, want ze wilden meteen een contract voor de for mule 3 aanbieden”, aldus Lammers, die inging op het aanbod van Hawk. Het sei zoen verliep niet best, de wagén was te log, waardoor Lammers zich tot achterhoede gevechten moest beperken. „Ik heb vorig jaar toch veel kunnen leren. Van de erva ringen van toen profiteer ik nu.” De zaken werden dit jaar professioneler aangepakt. Het Racingteam Holland werd opgericht; alleen het beste materiaal werd goed bevonden en het team mecaniciens van Roger Heavens werd aangetrokken voor de technische begeleiding. Er kon weinig meer mis gaan, een kampioenschap lag in de handen van bestuurder Jan Lam mers. De serieus levende Zandvoorter stel de tot nu toe niemand teleur. Volgend jaar rijdt Lammers weer een treetje hoger (of wellicht op het hoogste niveau). „Mocht het dan geen formule 1 worden, dan stap ik net zo gemakklijk in een formule 2-auto. Ik ben nog jong, heb dus nog tijd. Ik moet zeggen dat ik niet zo gauw teleurgesteld ben. Als ik morgen moet stoppen met autoracen, dan aan vaard ik dat ook.” In tegenstelling tot eerdere overstapjes (formule Ford-Formule 2000-Formule 3) vindt Lammers het verschil tussen formu- - le 3 en formule 1 erg groot. Tijdens de eerste kennismaking heeft hij zoveel mo gelijk risico’s vermeden. 1 Daarmee bekende Jan Keizer dat hij zichzelf niet langer in staat achtte de wedstrijden van zijn „werkgever” on bevangen te leiden, zei Jaap van Praag, die op de valreep zo sportief was zijn opvolger als voorzitter te ont lasten van een zo onaangename bood schap: Ajax wil niet langer dat Jan Keizer onze wedstrijden fluit, zei Van Praag. De terughoudendheid in dezen van PSV is mij sympathieker. Door zijn verzoek heeft Jan Keizer immers niet willen aangeven dat hij zichzelf niet langer in staat achtte de wedstrij den van AZ’67 onbevangen en onpartij dig te fluiten, maar dat hij voorzitters als Jaap van Praag niet langer in staat achtte zijn onpartijdigheid en integri teit als vanzelfsprekend te beschou wen. En dat is natuurlijk heel iets anders. Om de vraag maar meteen te beant- 'woorden: ik geloof geen moment dat Klaas en Cees Molenaar Jan Keizer in dienst van hun zaak hebben genomen met de achterliggende gedachte dat dit wel eens te pas zou kunnen komen voor AZ’67. Misschien wel integendeel, want niets is zo gevaarlijk voor een integer scheidsrechter (en Jan Keizers integriteit is bij mijn weten nooit aan gevochten, ook niet door zijn tegen- Het Europees kampioen schap in de formule drie is met nog twee wedstrijden voor de boeg in een beslis send stadium gekomen Na 16 wedstrijden zijn de Zweed Anders Olofsson en Jan Lammers uit Zand voort overgebleven als eni ge kandidaten voor de titel later de race op het circuit van Vallelunga (Italië) uit sluitsel brengen De 22-jarige Lammers is door zijn successen in de formule 3 volop in de be langstelling gekomen van buitenlandse renstallen. Het formule 1-team van Tyrrel had voor volgend jaar graag een contract af gesloten met Lammers maar een overeenkomst met de sponsor, die zegt dat alleen Franse rijders voor Tyrrel uit mogen ko men houdt dat vooralsnog tegen De oud-anti-slipinstruc teur onderhandelt momen teel met Shadow-manager John Nichols. Shadow. „Mensen buiten de autosport zijn door Peterson's dood met de neus op de feiten gedrukt. Ik wist allang, dat racen levensgevaarlijk is. De lusten van het racen zijn hoog, maar de lasten ook. Nogmaals, ik sta er niet bij stil. Dat deed Peterson wel en dat kostte hem zijn leven. Je moet door gaan.” In hoeverre het ongeluk op Monza te voorkomen was geweest, zal altijd een open vraag blijven. De volle tank van Ier gingen dan ik, maar die er ook drie langzame rondjes tussen hadden zitten. Om een voorbeeld te noemen: ik rij liever constant tien rondjes achter elkaar in Ï0 seconden, dan één in acht, twee in negen, en zeven rondjes in 13. Ik ben dan mis schien minder spectaculair, maar over het totale aantal rondjes wel sneller. Ik pro beer de risicofactor tot een minimum te beperken. Ik reed dit jaar op de Nürnburg- ring op een veilige tweede plaats. Nummer drie kon me niet meer inhalen. Ik had toen rustig die tweede positie moeten vasthou den. Ik ging echter als een gek in het rond om nummer 1 te pakken te krijgen. Een gevolg was een spin, waardoor ik uiteinde lijk zesde werd.” waar Clay Regazzoni en Hans Stuck dit jaar voor rijden, heeft Lammers zelfs de positie van kopman in het team in het vooruitzicht gesteld. Nichols eist als te genprestatie een bedrag van anderhalf miljoen gul den voor een jaartje rijden. Een bedrag, dat Lammers of zijn manager Gerard van der Storm niet een-twee- drie uit hun broekzak tove- len en dat ze via sponso ring van een grote firma in Nederland bijeen hopen te krijgen. Het geld vormt dan ook voorlopig het belang rijkste obstakel van Lam mers' plannen om binnen enkele jaren zijn debuut in de formule 1 te maken. I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33