Binnen Sociaal Economische Raad TWEE MENINGEN OVER INKOMENSVERDELING Nobre da Costa blijft voorlopig RAF-lid Astrid Pr oil overstromen over drie doden Messerschmitt overleden Ganges dreigt stuwdam te Politie Kaapstad ontkent bericht in Londen gearresteerd Staking in Libanon RENNENDE VARKENS officieren in Viscount-toestel Mededeling ZAPU: Zuidafrikaanse Geen behoefte Democratisering BINNEN- EN BUITENLAND 3 19 7 8 SEPTEMBER ZATERDAG 1 6 ctie *ofd *ede rans keer ;aart catie t jzen roep gaat, dat je eklas- als ze d jaar innen, 0.000- at een en en iatief- vijst. LONDEN (DPA). In Londen is de 31-jarige Astrid Proll aange houden, die wordt beschouwd als een van de leden van de „harde kern” van de RAF, de Rote Armee Fraktion. Dat is gisteren meege deeld door het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn. Astrid Proll werd gezocht wegens poging tot moord op twee politie-agenten in Frankfort en wegens gewapende roofovervallen en valsheid in geschrifte. pert nebe- ;r dat blijkt akers. AKEN (ANP). West-Duitsland en Frankrijk zullen maandag op de bijeenkomst van de ministers van Financiën van de landen van de Europese Economische Gemeenschap op drie essentiële punten van het beoogde Europese Monetaire Stelsel (EMS) één standpunt verdedi gen. BEIROET (UPI). In een groot deel van mohammedaans Libanon is gisteren een algemene staking gehouden in verband met het verdwijnen van de in Perzië geboren geestelijke leider van de 900.000 sji-ieten-moslems in Libanon, Imam Moesa Sadr. t West-Duitsland en Frankrijk eens over monetair stelsel VN-subcommissie wil onderzoek schending mensenrechten Cambodja /an de ander- n, het 1 zelfs s geen rd, al- lan de nder- weer nrede nders et ko- moet •kelij- veel er in- met in de enbe- rorni- ve de i zijn geoe- ehten rege nt aan ar zal ireca. voor- /erla- n de i de een inlei- le de •ewo- ving. t bu- roces ppel- MÜNCHEN AFP). De luchtvaartpio nier en beroemde vliegtuigconstructeur Willy Messerschmitt is gisteren op 80- jarige leeftijd aan de gevolgen van een operatie in een ziekenhuis in München overleden. Messerschmitt was ere-direc- teur van de firma „Messerschmitt-Boel- kow-Bloehm” een vliegtuigbouwgroep in West-Duitsland. Als technisch directeur van de Bayeri- sche Flugzeugwerke, die later werden om gedoopt in Messerschmitt a.g., kwam hij in 1927 met de M-19, het eerste lichte vliegtuig dat een zwaardere lading dan het eigen gewicht kon vervoeren. Later begon hij met de seriebouw van de legendarische jager M-109, die lange tijd in gebruik is geweest bij de Duitse lucht macht. Het volgende model, de M-209, be haalde met 755 km per uur een record- snelheid voor een vliegtuig met zuigermo- tor. In 1942 werd de M-262 gebouwd, de eerste straaljager ter wereld. Schmidt riep alle verantwoordelijke partijen op om binnen de grenzen van hun mogelijkheden bij te dragen aan een her stel van de stabiliteit op de wisselmarkten. Niet alleen politiek, ook voor het econo misch beleid en het economische klimaat is dat van het allergrootste belang, zo zei de Westduitse regeringsleider. Bonn heeft nog geen verzoek om uitleve ring ingediend, maar zal dat mogelijk za terdag doen. KAAPSTAD (Reuter). Generaal Mike Geldenhuys, het hoofd van de politie in Kaapstad, heeft de Zuidafrikaanse kran ten gisteren „sensationele berichtgeving” verweten over de inval die de politie donderdag heeft gedaan in het illegale negerwoonoord Crossroads. Bondskanselier Schmidt toonde zich op timistisch over het verloop van de bespre kingen met Giscard. Naarmate er langer was gesproken over de technische moei lijkheden die moeten worden opgelost, was de richting die moet worden ingesla gen om daarvoor een oplossing te vinden, hem steeds duidelijker voor ogen komen te staan. Een aantal technische vragen moet nog beantwoord worden, maar Schmidt waarschuwde al diegenen die zich van te voren sceptisch hadden uitgelaten over de mogelijkheid om tot overeenstemming te komen, dat zij teleurgesteld zullen worden. De discussies over dit advies lopen in feite reeds sedert 1970, naar aanleiding van eèn aanvraag die de toenmalige minister Roolvink (Sociale Zaken) deed. De werknemers en een deel van de Kroonleden scharen zich hiermee aan de kant van de interim- nota van het kabinet-Den Uyl uit 1974, waarin „nivellerende” maatregelen worden bepleit om de inkomensverhoudingen te veranderen. De werkge vers zijn tegen beïnvloeding van tevoren, zij voelen slechts voor „afroming” onder bepaalde voor waarden van inkomens nadat deze tot stand zijn gekomen. Overigens is de gehele SER het eens over het feit dat verschillen in beloning aanvaard baar zijn, maar niet in gelijke mate tot verschillen in welzijn mogen leiden. De ZAPU heeft erkend dat haar aanhan gers het Rhodesische toestel hebben neer- GENÈVE (AP). Ondanks tegenwer pingen van onder meer de Sovjet-Unie heeft de subcommissie van de Verenig de Naties ter voorkoming van discrimi natie met 15 tegen drie stemmen beslo ten er bij de VN-commissie voor de mensenrechten op aan te dringen dat zo spoedig mogelijk een onderzoek wordt ingesteld naar vermeende wreedheden en schendingen van mensenrechten in’ Cambodja. De commissie voor de men senrechten zou het onderzoek „de hoog ste prioriteit” dienen te verlenen. De Sovjet-Unie, Bulgarije en Roemenië stemden tegen. Syrië onthield zich van stemmen. Voor de stemming drong de afgevaardigde van de Verenigde Staten, Beverly Carter jr., een van de indieners De SER is het erover eens dat er geen maximu minkomen moet zijn. De werknemers vinden het onder de huidige omstandigheden niet zinvol, wel het noemen van een verhoudingsgetal. Normen moeten in de praktijk groeien, meden zij, zullen trouwens nooit eens en voor altijd kunnen worden vastgelegd. De werkgevers vinden geen enkele aanleiding om een maximuminkomen vast te stel len en menen dat ook niet duidelijk is waarom de verhoudingen bij de overheid als maatstaf zouden moeten gelden. gehaald. Zij heeft echter steeds tegenge sproken dat ZAPU-leden later tien van de In de discussie werd namens de FNV gesteld dat een inkomensbeleid een democratiseringsbeleid moet zijn. Er zal meer moeten worden gestudeerd op wat rechtvaardig en onrechtvaardig is. De hele kwestie is nog zeer ingewikkeld, zodat het inko mensbeleid in feite nog in de kinderschoenen staat. De FNV vindt wel, aldus vice-voorzitter F. Drabbe’ dat zo’n beleid van onder af moet worden afgebouwd. De vraag is: wat ervaren de mensen als redelijk. De werkgevers zijn, aldus NGW-voorzitter ir. J. de Wit, bereid om zich met verantwoordelijkheid in te zetten voor een inkomensbeleid dat in hun visie past. Maar zij blijven erbij dat de primaire Een meerderheid, alle werknemers- en de mees te werkgeversleden, wil geen minimuminkomens- garantie voor zelfstandigen invoeren. Slechts de vertegenwoordigers van de agrarische sector voe len hiervoor wel. De stromingen houden elkaar in evenwicht waar het gaat om een kwestie als het verdubbelen van successie- en schenkingsrechten, onder andere bij erflatingen. De werkgevers wen sen deze verhoging niet, de werknemers daarente gen uit een oogpunt van vermogensverdeling wel. LISSABON (DPA). De regering van de partijloze eerste minister Alfredo No bre da Costa in Portugal, die donderdag avond een vertrouwensvotum in het par lement verloor, zal aanblijven totdat een nieuwe regering is gevormd die wel het vertrouwen van de volksvertegenwoordi ging geniet. De premier heeft dit voorne men gisteren bekendgemaakt. Een Rhodesische militaire woordvoer der ontkende dat er zich onder de 48 omgekomen inzittenden van de Viscount 10 Zuidafrikaanse officieren zouden heb ben bevonden. Ook weersprak hij een be richt van de ZAPU, dat aanhangers van deze organisatie vier dagen geleden bij Sipolilo in Noord-Rhodesië een transport vliegtuig met militairen en materieel zou den hebben neergeschoten. 18 overlevende blanken zouden hebben gedöod, zoals de autoriteiten in Salisbury hebben verzekerd. Een Frans voorstel om uitdrukking te geven aan „grote ongerustheid” over de verdwijning van „een groot aantal men sen in Argentinië” werd verworpen met vijf stemmen tegen drie voor. inkomens uit de bestaande verhoudingen moeten komen. De Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel (die meer de werkgeversvisie deelt) pleitte bij monde van L. Serto voor een veel bredere aanpak en noemde dit advies nog maar een eerste stap. CNV-bestuurder drs. G. Terpstra constateerde dat de werkgevers de marktverhoudingen op zich als doel zien, waafvan het inkomen het gevolg is. Hij zag wel een opening voor een gezamenlijk beleid waar het gaat om de arbeidsmarkt en het onderwijs. Verschillen in inkomen moeten op ba sis van objectieve richtlijnen worden gemotiveerd. Kroonlid prof. dr. V. van der Doel betoogde dat werkgevers en werknemers verschillende vertrek punten hebben, maar bij hetzelfde eindpunt uitko men. SER-voorzitter drs. J. W. de Pous sloot zich later voor een deel bij dit standpunt aan. Evenals Van de Doel had gedaan, noemde hij met waardering de visie van prof. dr. J. Tinbergen, die een belan grijke rol heeft gespeeld bij het in beeld brengen van een visie op de gewenste inkomensverfioudin- gen. De Pous meende dat de SER met dit advies een belangrijke stap heeft gedaan. De bedoeling is dat er meerdere werkstukken over dit onderwerp zullen volgen. den volgens de speciale procedure die daarvoor door de Verenigde Naties in het leven is geroepen. Verscheidene afge vaardigden van de derde wereld deelden die mening. Het Argentijnse commissielid Mario Amedeo bood aan persoonlijk een lijst van de vermeende vermisten voor te leg gen aan de Argentijnse regering en een snel onderzoek te vragen. In tegenstelling tot de VN-commissie voor de rechten van de mens, stellen de leden van de subcommissie zich op als individuele „deskundigen” en niet als officiële vertegenwoordigers van hun re geringen. NEW DELHI (AP). De rivier de Gan ges is gisteren in de buurt yan de Farak- ka-stuwdam tot anderhalve meter boven de gevarengrens gestegen. De veiligheids troepen aan de grens van West-Bengalen zijn gemobiliseerd voor reddingsacties, aldus een mededeling van het Indiase persbureau UNI. Functionarissen vrezen dat het water boven de stuwdam zal uitkomen en lager gelegen gebieden van West-Bengalen en Bangla Desj overstroomt. Het landelijk dodental sinds de moes- sonregens in juni in India begonnen, wordt momenteel geschat op 1190. In het hele land zijn gezondheidswerkers bezig men sen tegen cholera in te enten. In het gebied rond de hoofdstad New Delhi, dat ook door overstromingen getroffen is, lijden 262.000 van de vier miljoen mensen aan malaria. De regering van Bangla Desj maakte gisteren bekend dat tot dusverre 54 men sen aan de gevolgen van cholerabesmet- ting overleden zijn. eis in 3.000 poor- Pwee rouw 1 dat Inmiddels is de verhouding gewijzigd in ongeveer 1:4. t lapje heeft >akke- te, zag nen in lij het ir zijn n. Hij stuk, iet ne- maan- ,Goed srkeer er du- fiches ers en an re ist het ;r vol- nmer. geen ,n wat i nu al iat op n ma te ke- n snel pet is spor- s. Het n een Eangs ziet zich voor een moeilijke taak gesteld. Een herstel van de coalitie van socialisten en centrum-democraten, zoals voor de benoeming van Nobre da Costa bestond, lijkt vanwege de politieke tegen stellingen erg onwaarschijnlijk. Een sa menwerking met de communisten is door de socialisten al uitgesloten. De sociaal democraten, die afgelopen zondag de ab solute meerderheid behaalden bij de ge meenteraadsverkiezingen in de noordelij ke procincie Tras Os Montes, willen hele maal niet deelnemen aan de regering en eisen nieuwe verkiezingen. n der art bij raagd, erkre- iftelij- an en komst (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In de Sociaal-Economische Raad tekenden zich gisteren twee hoofdstromin gen af ten aanzien van de vraag wat nu een „redelijke inkomensverdeling” zou moeten zijn. Een kleine meerderheid, bestaande uit werkge vers- en een aantal Kroonleden, meent dat de uit de marktverhoudingen voortvloeiende inkomens verdeling uitgangspunt moet zijn. Het andere deel, werknemers (op de RMHP na) en enkele Kroonleden, meent dat iedere inkomenstrekker recht heeft op een gelijk primair basisinkomen. Bij stemming over deze belangrijke vraag waren de verhoudingen: 22 tegen 18 en 2 blanco. Naties Kurt Waldheim. De Cambodjaan se regering verklaarde daarin dat het nieuwe regime slachtoffer was van een „lastercampagne” van de „imperialisti sche propagandamachine”. De interim-nota van 1974 heeft bij het opstellen van dit SER-advies, dat de regering grondslag geeft voor een beleid, gericht op redelijke inko mensverhoudingen, een belangrijke rol gespeeld. In dit advies werd als voorbeeld van aanvaardbare inkomensverhoudingen genoemd de bekende 1:5, dat was toen het verschil in netto-peil tussen het wettelijke minimumloon en het netto-inkomen van de hoogste ambtenaren (secretarissen-generaal). Hij sprak persberichten tegen dat drie zwarten bij de overval waren gedood. Er is er één gedood en dat, zei hij, omdat hij een politieman naar het leven had gestaan. De media hadden bericht dat twee man nen waren doodgeschoten en een kind vertrapt in een menigte voor traangas vluchtende mensen. Crossroads moet van de Zuidafrikaanse overheid verdwijnen omdat de bewoners volgens haar illegale immigranten zijn. Generaal Geldenhuys nodige verslagge vers en hun „zogenaamde ooggetuigen” uit, klachten tegen de politie in te dienen over het aantal doden. Een blanke voormalige politieman en zijn echtgenote zijn gisteren in Pretoria veroordeeld tot respectievelijk tien en drie jaar gevangenisstraf. Het echtpaar was schuldig bevonden aan het doodslaan van hun 15-jarig negerdienstmeisje. Zij had den het meisje mishandeld omdat zij haar van diefstal verdachten. ontvoerd, gedood of naar Perzië gegaan is voor overleg met andere tegenstanders van de sjah. Andere berichten spreken het vermoe den uit dat de Imam, wiens Perzische staatsburgerschap ongeveer een jaar gele den werd ingetrokken na scherpe kritiek op de Sjah, door agenten uit Teheran is weggelokt. Libanese regeringswoordvoer ders zeggen echter dat daar geen aanwij zingen voor zijn. LOESAKA (AFP). In de Viscount van Rhodesia Airways, die begin septem ber nabij de Zambiaanse grens met een raket werd neergeschoten, zaten tien Zuidafrikaanse officieren die een missie vervulden in Noord-Rhodesië. Dit heeft de guerrillabeweging van Joshua Nkomo, de „Afrikaanse Volksunie van Zimbab we” (ZAPU), gisteren in Loesaka meege deeld. De politieke partijen willen het aan pre sident generaal Antonio Ramalho Eanes overlaten een uitweg uit de crisis te zoe ken. Hij heeft Nobre da Costa zonder medewerking van de partijen tot premier benoemd. Volgens de grondwet kan de president het parlement ontbinden als drie maal achtereen een regeringsprogram wordt afgewezen. In dat geval moeten nieuwe verkiezingen worden uitgeschre ven. Astrid Proll, een voormalige fotografe, was in 1971 in Hamburg aangehouden en in staat van beschuldiging gesteld. Haar proces begon in 1973, maar werd het jaar daarop gestaakt. In februari 1974 werd de vrouw om gezondheidsredenen uit de hechtenis ontslagen. Twee maanden later vaardigde de openbare aanklager een nieuw arrestatiebevel uit, maar Astrid Proll was inmiddels ondergedoken. Sinds de moord op de procureur-gene- raal Siegfried Buback, in april 1977, be hoort ze tot de meest gezochte leden van de RAF. Astrid Proll zou in een Noordlondense wijk hebben gewerkt als automonteur in een garage. De anti-terreur-afdeling van Scotland Yard heeft meegwerkt aan de opsporing. De arrestatie van Astrid Proll volgt en kele dagen nadat Willy Peter Stoll, even- Ook de standpunten over het minimumloon ble ven verschillen. Voornamelijk de werkgevers vin den dat dit loon, door bijzondere verhogingen achterwege te laten en door oneigenlijke elemen ten er uit te verwijderen, weer op een economisch verantwoord peil moet worden gebracht, dat ook aansluit bij het buitenland. De werknemers vinden dat het minimumloon als inkomenspolitiek-instru- ment moet worden gehandhaafd zoals het nu werkt. Op de inkomensverdeling door marktverhoudin gen kunnen correcties worden aangebracht, zo meent de meerderheid. Dit betekent dat misbruik van machtsposities moet worden tegengegaan en dat ingegrepen moet worden als inkomens „maat schappelijk onaanvaardbaar hoog” zijn. De min derheid neemt het streven naar gelijk welzijn als uitgangspunt. Een hoger inkomen kan slechts ge motiveerd zijn door aantoonbare verschillen in inspanning en werkomstandigheden; daarvoor kan dan compensatie mogelijk zijn. De Westduitse regeringswoordvoerder, Armin Grünewald, zei gisteren op een persconferentie na afloop van de twee daagse conferentie van de Duitse bonds kanselier, Helmut Schmidt, en de Franse president, Giscard d’Estaing, dat overeen stemming is bereikt over een gezamenlijk beleid voor het gebruik van de Europese Monetaire Eenheid, over de mogelijkhe den en de interventieregelingen van het beoogde monetaire stelsel en over de aard en de omvang van het centrale stabilisatie- fonds dat er zou moeten komen. Overeenstemming over deze facetten is volgens Grünewald gisteren al bereikt tij dens het topoverleg tussen de Westduitse en Franse regeringsleiders in Aken. Frankrijk en West-Duitsland willen echter vermijden de indruk te wekken dat zij beslissingen nemen voor de negen landen van de EEG. Daarom is besloten om vóór maandag geen details over de besprekin gen bekend te maken. Tegen stemden de Oosteuropese lan den en Argentinië. De afgevaardigden van de Verenigde Staten onthield zich van stemming. De Oosteuropese com missieleden brachten naar voren dat de beschuldigingen tegen het Argentijnse regime eerst onderzocht dienden te wor- eens verdacht van terroristische activiteit, in een café in Düsseldorf door politie agenten werd doodgeschoten. In Stolls huis vond de politoe behalve tal van wa pens ook belangrijke documenten. Het is nog niet bekend of de aanhouding van Astrid Proll voortvloeit uit deze vondst. van het voorstel, er bij de subcommissie op aan „niet onverschillig te blijven voor de tragische situatie”. Eerder tijdens de drie weken durende bijeenkomst van de commissie verklaar de de Britse afgevaardigde Benjamin Whitaker, die mede de resolutie inge diend had, dat „in Cambodja sinds 1975 hoogstwaarschijnlijk een half miljoen mensen zijn vermoord en dat de moord partij nog steeds voortduurt.” De Roemeense afgevaardigderDumitri Ceausu beweerde dat de beschuldigin gen „leugens” waren, verspreid door ge vluchte „overlopers en verraders”. Hij wees op een brief van het Cambodjaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de secretaris-generaal van de Verenigde De Itnam en twee metgezellen zijn na een officieel bezoek aan Libië, twee weken geleden, onvindbaar. Enkele apotheken en bakkerijen uitge zonderd, waren gisteren alle winkels en instellingen in de westelijke moslem-sec- tor van Beiroet gesloten. Ook in andere mohammedaanse delen van het land, in het zuiden en de steden Sidon, Tyfus en Nabatiyeh, werd gestaakt. De schristelijke streken, de oostelijke wijk van Beiroet inbegrepen, staakten niet. De staking wordt gesteund door de Sun- ni-Moslemsekte, Palestijnse en linkse groeperingen. Zowel de Libanese regering als de sji-ieten zijn met de opsporing van de Imam bezig. Libische autoriteiten hebben gezegd dat hij op 31 augustus naar Rome was vertrok ken, maar niets duidt erop dat hij in Italië is aangekomen. De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia heeft bevestid dat de naam Moesa Sadr op de passagierslijst van betrokken vlucht voorkomt, maar kan niet bevesti gen dat dit de Imam geweest is. De Imam heeft een militiestrijdmacht geleid die tijdens de burgeroorlog tegen de rechtse christenen heeft gevochten. Nieuwsmedia in Beiroet zeggen dat Sadr is ■A De Amerikaan Roy Holding heeft een wat merkwaardige hobby. Hij vindt het leuk om varkens in wedstrijden tegen elkaar hard te laten lopen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3