te druk maatregelen Carillonklanken Redersvereniging bepleit extra voor haringvloot „De mensen hebben het „Grote veranderingen vooral door motorisering en verbetering van de verbindingsmiddelen” met werken t S kort ijmondnicuws COMMISSARIS A. J. WIJNSTROOM OVER HONDERD JAAR POLITIE VELSEN: IN NOTA AAN MINISTER EN VASTE KAMERCOMMISSIE Beleidsnota opnieuw agendapunt voor Velser Gemeenschap College wil straat in Velsen-Noord noemen naar Henk Andrea GROENTJES DOEN WONDEREN WEINIG CRIMINALITEIT IN VELSEN. Ruige boel Achter op de fiets Gerichte surveillance Een stap achter Eigen gezicht I 4 5 SEPTEMBER 19 7 8 ZATERDAG 1 6 door Loes de Fauwe MONTEURS GEVRAAGD? VELSEN. Maandag wordt met een korte plechtigheid het ju bileumfeest van de politie inge luid. Met de opening van een over zichtstentoonstelling in het stad huis start een scala van activitei ten. Het Velser politiekorps wil deze week in het brandpunt van de belangstelling staan, want de Politie Velsen bestaat honderd jaar. De jubileumdatum is eigenlijk niet officieel. Uitgangspunt is ge weest dat in 1878 het eerste ech te gemeentelijke politiebureau werd geopend. Het Willemsplein in Oud-IJmuiden werd de eerste officiële post, startsein voor de ontwikkeling naar het gemeente lijk korps zoalsr dat nu bestaat. BEL NU: 023 - 319272 VELSEN-IJMUIDEN i 1 5 1 commissaris D. de Ridder. icht Commissaris A. J. Wijnstroom Volksdansbal. In de IJmond-MTS aan de Roos en Beeklaan in Santpoort- Noord wordt op 23 september een volks dansbal gehouden voor leden van de dans groep „Cherkassia”. De leiding berust bij Kees en Boukje Gorter. Collecte-opbrengst. In Velsen-Noord is in totaal ƒ3.180 bijeengebracht tijdens de jongste collecte van het Koningin Wil- helmlnafonds. Een recordbedrag voor de Velsen-Noordse KWF-afdeling die de jaar lijkse inzameling voor de kankerbestrij ding organiseert. Een aanvullende hulpregeling op basis van niet gevangen haring, Een verbetering van de stilligregeling met aanpassing daar van aan de werkelijke kosten met betrekking tot het schip en de bemanning, Voor 1979 het bereiken van een beperkt quotum haring uit de Noordzee, Geen visplannen meer, omdat de praktijk geleerd heeft dat zij misbruikt worden om vissers van andere landen uit te sluiten van de visserij, Verhoging van het percentage bijvangst aan haring bij vissoorten bestemd voor directe menselijke consumptie, De termijn van de keuze van het al dan niet saneren van haringschepen te verlengen tot het tijdstip waarop het toekom stig beleid kan worden overzien. De redersvereniging toont aan de hand van een aantal cijfers aan dat vooral de Nederlandse visserij de dupe is geworden van de quoteringsmaatregelen van de EEG. De huidige toegestane vangsten ten opzichte van de periode 1973-1976 vallen sterk uit in het nadeel van Nederland, dat 30 procent minder vis mag vangen dan in voorgaande jaren. Daarna volgen Tïenemarken met - 16,6%, West-Duitsland met -11,9%, België met -11%, Frankrijk met -6%, Italië met -4%, Groot Brittannië met -0,5% terwijl Ierland 26% méér mag vangen dan in voorgaande jaren. Met de haringvangsten ligt het nog ongunstiger, Nederland heeft in 1978 slechts 3715 ton op kunnen vissen terwijl in de jaren 1973-1976 gemiddeld ruim 54 duizend ton werd gevangen. De redersvereniging stelt dan ook vast dat een visserijbedrijf niet kan draaien op een aanvoer van het hoofdprodukt dat nog geen tien procent bedraagt van de normale vangst. De grote boosdoeners in de ogen van de redersvereniging zijn vooral Engeland en Ierland. De vissers voelen zich vooral bena deeld door de eenzijdige nationale regelingen (visplannen) die deze landen hebben afgekondigd waardoor de Nederlandse vissers het hun toegewezen quotum haring niet volledig konden vangen. Vooral het visplan aan de westkust van Ierland, waar door de Nederlandse visserij het daar toegewezen quotum van 4000 ton niet kon vangen wordt als extra nadelig naar voren gebracht. jr r kei- dit ^as, Hen tige s er ïine 'FS aal Na kritische behandeling van de ont werptekst eerder deze maand worden op nieuw aanvullingen op de nota voorge steld. Daarnaast staat verslaggeving door participanten en vertegenwoordigers van onder de Velser Gemeenschap ressorte rende werkgroepen op de agenda. De ver gadering begint om vijf uur ’s middags. VELSEN. Het algemeen bestuur van de Velser Gemeenschap beraadt zich op nieuw over de definitieve redactie van een interne beleidsnota in de vergadering die maandag wordt gehouden in het Cul tureel Centrum te IJmuiden. korpschef was geïnstalleerd, werd de po litie met zes man uitgebreid. Daarna zou den de uitbreidingen ongeveer gelijke tred houden met de toename van de bevol king. 1 I, Het moet in die eerste jaren van deze eeuw in IJmuiden een ruige boel geweest zijn. Vechtpartijen vormden het weekend een vast programmapunt. De nu 85-jarige oud-politieman W. Busscher kwam in 1919 bij het korps in Velsen. Het korps telde toen al 24 man, De Ridder was commissa ris,. De heer Busscher deed graag dienst in IJmuiden, hij mocht de bevolking in dit deel van de gemeente wel. Te fiets, of lopend deed hij zijn vaste route door de wijk. Bekeuringen werden alleen uitge deeld in gevallen van dronkenschap, in braak was nog iets waar men zelden van hoorde. De commissaris deed in die tijd nog gewoon mee aan de drankbestrijding: „Je had toen café De Cycloop”, zo herinnert de heer Busscher zich, „en daar wilde het nog wel eens rumoerig zijn. De Ridder las na het weekend het rapport dan, zei niets, maar ging de week erop tegen sluitingstijd naar dat caféj?n als er iets gaande was, gaf hij ze zelf wel een douw. Of hij sprak met ze, in zijn kantoor. Ook dat hielp: hij had zo zijn eigen methoden.” De heer Busscher heeft in zijn periode bij de politie nog meegemaakt dat de eerste motorfiets werd aangeschaft. „Die was voor Roelofs, die toen inspecteur was en voor Prins, toen hoofdagent. Later kwam er een tweede hands auto, maar daar hadden wij als agent nooit wat mee te maken.” Er zijn nog heel wat agenten in Velsen die talloze keren deze of gene dronkaard achter op hun fiets mee hebben moeten nemen naar het hoofdbureau, want voor de surveillanten was geen auto beschik baar. De huidige commissaris van het korps Velsen, A. J. Wijnstroom, heeft die tijd zelf ook meegemaakt. „Toen ik in 1950 kwam, waren er twee motoren en één auto en dat e i r In de jaren zestig verdween de fietsende agent van de straten en nam de surveille rende agent plaats in een auto. Willekeurig werd door de gemeente gereden en rukte men uit naar de plekken waar assistentie moest worden verleend. Ook dit is veran derd. Nadat twee jaar lang de politie op ponskaarten heeft bijgehouden waar wat gebeurde, kan nu tot gerichte surveillance worden overgegaan. „We hebben nu twee groepen op de weg”, aldus de nu 50-jarige heer Wijnstroom, „de assistentiesurveil lance, die paraat is om hulp te verlenen en de zogenoemde projectsurveillance. De laatste rijdt pp basis van de gegevens. Dat wil zeggen als uit de statistieken is vastge steld dat daar op dat tijdsstip frequent iets gebeurt, ik noem vernielingen of snel heidsovertredingen, dan wordt daar ge richt op gesurveilleerd. We hebben met dit systeem proefgedraaid en sinds 1 septem ber is het officieel. Alleen nu zijn nog geen resultaten te meten, er gaan nog wel wat jaren overheen voor we een juist beeld te krijgen.” Tegenover de technische en organisato rische verbeteringen van de surveillance- technieken, staat de terugkeer van de wijkagent, nu twee jaar geleden. Commis saris Wijnstroom: „Het functioneren van de wijkagent is nu toch heel anders dan vroeger, maar je moet je wel de vraag stellen hoever je mag gaan, of je niet de taak van het maatschappelijk werk over neemt. Wijkagenten zijn geen sociaal wer kers, ze blijven politiemensen. Als er er gens veel ruzie is, is er gauw sprake van verstoring van de openbare orde en zij proberen door te praten de boel rustig te houden.” Daarnaast is wel de taak ont staan om de mensen uit de wijk te verwij zen, wanneer de problemen niet met de wijkagent kunnen worden opgelost.” Over de functie van het politieapparaat in onze maatschappij zijn landelijk discus sies gaande. In het rapport „De politie in verandering”, basis voor alle discussies, wordt het functioneren van de politie aan de orde gesteld. „In dat rapport”, aldus Wijnstroom, „zitten veel goede dingen, al vind ik dat veel nog niet genoeg doordacht is. Het hele ambtelijk apparaat loopt altijd een stap achter bij de maatschappelijke ontwikkeling. Dat kan ook niet anders, im: en. sof rie dat ;en ?je en. egt iog ?en liet en. 14 dig ren ?he ?ik irig In de nota wordt op spoed aangedrongen. „Met name om de bedrijfsuitoefening ongestoord voortgang te doen vinden is het noodzakelijlj dat vóór het eind van dit jaar duidelijke beleidslij nen voor het jaar 1979 worden bekend gemaakt”, aldus de vereniging. De nota besluit met een opsomming van zes maatre gelen die nodig zijn om de huidige sterkte van de Nederlandse haringvloot van 42 trawlers te handhaven. Deze zijn: Geen spreekuur. Burgemeester P. J. Molendijk van Velsen en wethouder J. W. Meijer van sociale zaken houden maandag geen spreekuur. Van Wethouder H. J. Scheeper van onderwijs komt het spreek uur op woensdag 22 september te verval len. was dan ook een heiligdom. Nu heeft het korps ruim dertig voertuigen, er zijn mo- bylofoons en portofoons. Je vergeet zo gauw hoe die ontwikkleing is verlopen, want voor ons is het geleidelijk gegaan.” „Ik denk dat de grote veranderingen die in al deze jaren hebben plaats gehad voor al zijn ontstaan door de motorisering en de verbetering van de verbindingsmiddelen. Destijds waren ze reuze blij met een auto, want je kon sneller te hulp schieten. Voor die tijd gingen de agenten op de fiets naar een ongeval en als dan een ambulance moest komen, klommen ze weer op de fiets om ergens te gaan bellfn. Nu worden ook de nadelen van wat heet de „ingeblikte surveillance” ingezien: zo’n auto is zo voor bij en contact met het publiek wordt steeds minder. Het gekke is dat er vroeger voor schriften waren over wat heette nodeloze gesprekken: als er langer dan vijf minuten met iemand op straat werd gesproken, moest je op het matje komen. Nu is het heel normaal dat wijkagenten uren lang bij mensen zitten te praten. Vroeger werd er langs een vast route gesurveilleerd en moest je op bepaalde tijden op de controle- puntenstaan, waar je dan vaak een meer dere trof die kwam kijken of jij er wel op tijd was.” Atletiekmiddag. Op het speelveld bij Beeckestijn te Velsen-Zuid wordt op 30 september een atletiekmiddag gehou den voor jeugdleden van de turnvereni ging Santpoort. Deelnemers zijn meisjes en jongens tussen zes en veertien jaar. Aanvang half twee. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij heeft een nota gestuurd aan de minister van Land bouw en Visserij en aan de leden van de Vaste Commissie voor de Visserij van de Tweede Kamer waarin een aantal maatrege len bepleit wordt om de Nederlandse haringvloot in stand te houden. De nu geldende stilligregeling van maximaal tien weken wordt door de vereniging verre van voldoende genoemd. muziek op het Willemsplein in Oud-IJmuiden. „Toen was de agent, iedereen uniform aan een autoriteit voor wie ieder in de houding sprong”, aldus de idel eek len tils, iwel r de ook 'oor on- zo- )eze I wat zijn vol- I de jun- 1 de i ven- aan jens I cans i op nen, ioor isse- iitie bel >agi- ig- be- een i de aakt I 214 kon I •uim I verd 1 een I iten. om VELSEN. Het college van burgemees ter en wethouders zal de gemeenteraad voorstellen de nieuwe weg in Velsen-Noord te noemen naar het voorma lig gemeenteraadslid Henk Andrea. An drea overleed in 1974 op 79-jarige leeftijd, hij was gemeenteraadslid van 1948 tot 1953 en van 1958 tot 1962. Andrea heeft zich tijdens zijn leven vooral ingezet voor de bevolking van Vel sen-Noord op sociaal en maatschappelijk gebied. Hij heeft 33 jaar bij Van Gelder Papier gewerkt en was bij dat bedrijf onder meer bestuurslid van de sociale voorzieningskas, lid van de fabriekskern en bestuurslid van de vereniging Wedu- wensteun. Hij is bovendien jarenlang be stuurslid geweest van de plaatselijke Oranjevereniging, was actief in het vak bondswerk en trad meermalen op als orga nisator van inzamelingen. In 1964 kreeg hij erkenning voor al zijn inspanningen door toekenning van de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Op de tentoonstelling in het stadhuis wordt een aardig overzicht gegeven van de activiteiten van de politie, vroeger en nu. Er is echter geen buitengewone schranderheid voor nodig om te constate ren dat de geschiedenis ophoudt bij 1940 en wordt voortgezet in 1946. „Wij hebben geen materiaal van die oorlogsjaren, alles is toen verbrand, we hebben het niet met opzet weggelaten”, aldus de commissaris. „We hebben gepoogd de vroege periode af te zetten tegen de periode van nu, die twee uitersten. Ja, de Velser Affaire, het maakt me wéér kwaad. Ik heb er niets mee te maken gehad, maar het is voor publiek en vooe het korps een belangrijke en verve lende tijd geweest. Sinds de tijd dat ik er ben heb ik alleen een goed korps meege maakt en je mag blij zijn dat je in dat korps werkt. Het is hier een bijzonder rustige en prettige gemeente, met een prettig publiek en wij als politie proberen in samenspraak tot een bepaald doel te komen: het handhaven van een aanvaard baar niveau van orde en rust en daar is iedereen mee gediend.” Met de oprichting van een gemeentelijk politieapparaat in het toen nog nieuwe IJmuiden werd orde gebracht in de be staande wat warrige situatie. De eerste veldwachter in Velsen werd in 1812 geïn stalleerd. Hij was de assistent van de schout. Een tweede veldwachter kwam in 1842, als noodzakelijke aanvulling om de toenemende stroperijen en houtdiefstal len te bestrijden. Voor deze beide heren zowel als voor de Velsense politie als instituut was het jaar 1861 gedenkwaar dig: bij gemeenteraadsbesluit werd uni forme bovenkleding voor de heren wets- handhavers voorgeschreven. Tijdens de werkzaamheden aan het Noordzeekanaal ontstond in IJmuiden zo'n roerige situatie dat de twee veld wachters, die werkten naast een korps van de rijkspolitie, bijstand kregen van een derde man en nog eens drie veldwach ters in buitengewone dienst om gezamen lijk arbeidsonlusten in te dammen, alco holgebruik in te tomen en voortvluchtige misdadigers te arresteren. Het eigen bu reau kwam, zoals gezegd in 1878. Pas dertig jaar later, toen de latere commissa ris D. de Ridder net als inspecteur en als Feest en met een huidige commissaris Wijnstroom. „Eén van de goede dingen uit de zestiger jaren is, dat dat verdwenen is.” VELSEN. Hielden vroeger dronk aards en stropers de gemoederen van het politievolk bezig, collega 's uit later jaren kregen het steeds moeilijker. Na dat in de jaren vijftig de kluis van de gemeentelijk ontvanger doelwit was geweest, volgde niet veel later een spectaculaire inbraak bij het CAB aan de Zuidzij. „Op een knappe manier”, zp vertelt adjudant H. E. de Jong, hoofd van de recherche, „werd vijftig mille buitgemaakt. Een heel bedrag in die tijd. Dat dossier is nog steeds niet gesloten Nog voor in begin zeventiger jaren de bankoverval een gewild middel werd om aan geld te komen, kreeg de politie Velsen de primeur van de groot ste hashvangst ook voor die jaren en wel 46 kilo. „De grootste partij die toen ooit in beslag was genomen: we haalden er de televisie zelfs mee”. „In de zeventiger jaren kwamen er steeds meer banken, toen nog niet goed beveiligd en dus steeds meer overval len. Je beleefde de meest gekke dingen. Een afgekloven pijp was voldoende om de handjes omhoog te krijgen”. Het postkantoor in de Kanaalstraat had de eer als eerste doelwit voor een gewa pende overval te worden, later volgden er hele series. Een grote zaak was in politiekringen de zaak „De Bonte Koe”, het KLM- passagiersvliegtuig dat in 1953 bij Eg- mond in zee stortte. Hier vonden 28 van de 29 inzittenden de dood. Velsen heeft het onderzoek gedaan, honderd processen-verbaal werden opgemaakt, maar nooit werd de oorzaak achter haald. Nadat in de jaren vijftig het finan- cieringsbureau De Hofgeest, na fraude voor de politie een fiks stuk werkgele genheid heeft opgeleverd (er is een jaar aan gewerkt, driehonderd processen verbaal), gaat een meer recente zaak als de Ziekenfondsaffaire ook als spec taculaire zaak de geschiedenis in. „Maar dan meer omdat het zo’n com plexe zaak was”, aldus de heer De Jong. De moord in de Kennemerlaan, vijf jaar geleden op een vrouw gepleegd, staat op zichzelf. Uit de analen zijn in Velsen geen andere gevallen van doodslag bekend. Het drugprobleem, zo blijkt ook uit de woorden van commissaris A. J. Wijnstroom, heeft zulke vormen aange nomen dat het constant de aandacht van de recherche opeist. En dan niet zozeer de gebruikers als wel de handel. De invoer en doorvoer vanuit Velsen leidt tot zaken van nationaal en inter nationaal niveau, waarbij het korps Velsen aan de bestrijding meewerkt. „Grote vechtpartijen, zoals vroeger, komen niet meer voor”, aldus de heer Wijnstroom, „maar als je nu over ver andering praat, is het wel zo geworden dat als een agent ’s nachts iemand aanhoudt, hij tegenwoordig nooit weet of er geschoten zal worden en dat geldt ook voor Velsen. Dus ze zijn wel meer alert op hun eigen veiligheid gewor den. Maar we mogen hier niet klagen, Velsen komt er vergeleken met andere gemeenten positief uit. De mensen hier hebben het te druk mét werken”. 1. Lied, variaties, fuga to en koraal (W. Vogel), 2 Drie Nederlandse volksliedjes. Als de grote klokke luidt. De drie ruitertjes en Meiskje Jong (bewerking Hein de Ligt), 3 Rondeau Tanglois (J. H. Fiocco), 4 Suite archaique,(G. Clement), rigeaudon, pava ne, menuet, 5 Drie Nederlandse volksdan sen. Boerenschots, De vleegerd, Driekus man (bewerking Hein de Ligt), 6 Sonatine in F, Menuet in G, Liebeslied (L. van Beethoven), 7 Les enfants du piree (M. Badjidakis), Sous le ciel de Paris (H. Gi- raud). 8 Trumpet voluntary (J Clarke). want het ambtelijk apparaat is afhanke lijk van beslissingen van hogerhand. Bij voorbeeld zaken als emancipatie, abortus, homofilie, daar bestaan wettelijke bepa lingen over. Er is een discussie, maar voor ons is die pas afgelopen als er nieuwe regels zijn. Tot dan moet het ambtelijke apparaat handelen volgens de bestaande regels. Wij zullen niet achter een abortus- geval aangaan, maar als iemand hier aan gifte komt doen, moeten wij de zaak wel doorsturen naar de officier van Justitie.” Ondanks alle wetten en regels, kan een commissaris middels zijn beleid toch een eigen gezicht aan zijn korps geven. „Wij hier”, aldus de heer Wijnstroom, „bepalen samen het beleid met personeelsvertegen- woordigers en de staf. De scherpe controle op alcoholgebruik, inderdaad een oud pro bleem, is hier een keuze vanuit het korps. Ik heb zelf 25 jaar verkeer gedaan en ik heb ervaren welke gevolgen het alcohol gebruik in het verkeer heeft. Daarom pro beer ik mijn mensen te motiveren en in zoverre is mijn invloed wel aanwezig. Maar daarnaast staat het regionaal over leg met de andere korpsen, want het moet niet zo zijn dat bij de gemeentegrenzen totaal andere maatstaven gaan gelden.” '■’’T Een groepsfoto voor het bureau Willemsplein, gemaakt in 1928 ter ere van het 25-jarige ambtsjubileum van de toenmalige VELSEN. De Velsense stadbeiaardier Hein de Ligt bespeelt vandaag zoals ge bruikelijk weer het stadhuiscarillon op het Plein 1945 in IJmuiden. Het spelprogram- ma ziet er als volgt uit:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5