Psychiatrische werkers hekelen eenzijdigheid jubileumfestiviteiten Rotterdam Airlines E n WRK leverde verleden Toekomstig waterverbruik jaar minder water af blijft miljoenen eisen i b koopt twee Fellowships „Auto-vierdaagse is geen rally” ra» lil Hl - 5 A Sts Melkkoe PWN-directeur: Zandvoorts evenement iw Voorzichtig «Eu Symposium Investeringen noodzakelijk ondanks geringere groei. Ir? i ’1 "za S w f f 6 IJMOND ZATERDAG 1 6 SEPTEMBER 19 7 8 ■iMK't (Van een onzer verslaggevers) BENNEBROEK. Lang niet alles is koek en ei in het psychia trisch ziekenhuis Vogelenzang te Bennebroek. Nu het vijftigjarig bestaan van het instituut wordt gevierd met tal van festiviteiten, variërend van een bezoek van on ze vorstin tot een wetenschappe lijk symposium, wil een aantal personeelsleden van „Vogelen zang” daar de nadruk op leggen. Gebrek aan geld en daardoor ge brek aan voldoende deskundig personeel is er de oorzaak van dat veel patiënten niet de zorg krijgen die ze verdienen, aldus de groep. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMEND AAL. De Neder landse waterleidingbedrijven ver enigd in de VEWIN zullen in 1990 aanzienlijk minder water behoe ven te leveren dan zes jaar gele den nog werd verwacht. Volgens een recent tienjarenplan van de VEWIN zal de levering over twaalf jaar 1600 miljoen kubieke meter bedragen. De voorspelling van zes jaar geleden luidde 2300 miljoen terwijl de levering verle den jaar 1000 miljoen was. Bijna één-vijfde daarvan werd ver bruikt in Noord-Holland. z WW j KI I Vogelenzang ei in ■y- „Verblijfspatiënten verworden steeds (Van onze streekredactie) op pad. Het zijn tochten met een zuiver Uit de reeds ontvangen inschrijvingen AMSTERDAM. De Watertransport- maatschappij Rijn Kennemerland heeft verleden jaar vier miljoen kubieke me ter water minder afgeleverd dan in 1976. De teruggang is veroorzaakt door het afnemen van de industriële bedrijvig heid en door de natte zomer waardoor particulieren minder water tapten. De WRK is een onderneming die voorgezui verd Rijnwater levert aan hoofdzakelijk Amsterdam, PWN (beide eigenaren van de maatschappij) en de industrieën in de IJmond. Contractueel betalen de afne mers alle kosten van de NV die daardoor geen batig of negatief saldo kent. ring en transporteert het product via buizen naai' Noord-Holland. De levering omvatte verleden jaar in totaal 112 mil joen kubieke meter. Dat Rijnwater nog geen rein water is moge blijken uit de constatering in het jaarverslag dat goed water in de rivier nog lang niet voorhanden is. De indruk bestaat dat bij de organische verontreini gingen een verschuiving optreedt naar moeilijker af te breken stoffen. De hoe veelheid zuurstof in het water nam iets toe door de bouw van afvalwaterzuive ringsinstallaties. Bevredigend is de situa tie echter nog niet. De directie meldt dat de WKR-3 wer ken gestaag voortgang vinden. De vol tooiing van het project, een dubbele buis- leiding van Andijk naar Castricum is een belangrijk onderdeel, is nog steeds voor 1981 gepland. De onderhandelingen met eigenaren en pachters die toestemming moeten geven voor leidingaanleg verlie pen ook in 1977 moeilijk. De filosoof prof. dr. A. G. M. van Melsen wees tenslotte op de noodzakelijkheid van samenwerking tussen verschillende tak ken van wetenschap, ook in de wereld van de psychiatrie. b de vinger te leggen. „Maar dit is niet de meest populaire tak van psychiatrie, er valt weinig eer aan te behalen. Begrijp ons goed, zo’n symposium over nieuwe ontwik kelingen in de psychiatrie is uitstekend, maar we vragen ons af wat wij in dit ziekenhuis daarmee aanmoeten. Er zijn in onze opinie momenteel dringender zaken aan de orde”. Vervolgens verdedigde prof. dr. H. M. van Praag uit Utrecht de functie van de biologische psychiatrie. Hoewel door velen verguisd als een conservatieve tak van de psychiatrische wetenschap, is deze vol gens hem onmisbaar in het geheel. De biologische tak heeft de laatste jaren wel degelijk bijgedragen tot een vooruitgang in de prychiatrie, aldus Van Praag. De therapeutische en de biologische tak van de psychiatrie hebben elkaar nodig. „De verwachtingen die zijn opgenomen in het structuurschema van 1972 berusten op cijfermateriaal uit 1969, 1970. Toen had men veelal nog een geloof in de ongeremde groei op allerlei terrein, bijvoorbeeld ten aanzien van de bevolkingscijfers en de economische activiteit. Dat schenja had bovendien een« ander karakter dan het plan dat de VEWIN nu aan de minister van Volksgezondheid heeft aangeboden. Het eerste had meer betrekking op ruimtelijke reserveringen ten behoeve van de water voorziening, het tweede is gemaakt door de bedrijfstak zelf en is gemaakt met een verfijndere techniek met betrekking tot de Wij als PWN zijn destijds veel voorzichti ger geweest in de ramingen van de ge- bruikstoename. Dat geldt ook voor de vier gemeenten van de BDZK waarmee wij geregeld overleggen. ïn vergelijking met de verwachtingen van zes jaar geleden moeten wij met onze prognose ongeveer een kwart terug. Feit is, dat het verbruik per hoofd van de bevolking jaarlijks nog steeds toeneemt. Driekwart van het PWN- water wordt door huishoudens gebruikt en maar één kwart door de industrie. Voor Amsterdam is die verhouding ongeveer fifty-fifty. Daarom zal het waterbedrijf daar zijn verwachtingen wel scherper moeten bijstellen dan het PWN. Zoals be kend is de economische activiteit in het havengebied sterk tegengevallen en bo vendien loopt het inwonertal van de hoofd stad sterk terug.” bevolkingsprognoses die bovendien zijn bijgesteld. Samen met zijn Amsterdamse collega Van der Veen voert Sprey ook de directie van de WRK, de maatschappij die zwaar moet investeren met het oog op de toe komstige waterbehoefte. De maatschap pij levert onder meer voorgezuiverd wa ter aan Hoogovens die het in grote hoe veelheid nodig heeft bij de fabricage van staal. Ook dat is de afgelopen jaren een tegenvaller geweest. In 1974 had het be drijf 33 miljoen kubieke meter nodig, vo rig jaar 27,5 miljften. Bovendien was de verwachting zes jaar terug dat men veer tig miljoen nodig zou kunnen hebben. Overleg tussen Hoogovens en de WRK heeft ertoe geleid dat kleinere investerin gen zijn uitgesteld. De grote werken gaan echter door omdat bij een realisering over bijvoorbeeld tien jaar de kosten aanmer kelijk zouden stijgen. Sprey: „Voor de WRK betekent de ach tergebleven groei een vooruit schuiven in de tijd van de benutting van de maximum capaciteit. Voor het PWN heb ik de ver wachting dat de leverantie beslist zal toe nemen. Dat op grond van die jaarlijkse gemiddelde groei per hoofd van de bevol king, maar denkt u ook eens aan de groei steden Alkmaar en Purmerend. Komen die mensen uit ons verzorgingsgebied, dan is er voor het PWN niets aan de hand maar als ze uit Amsterdam komen dan wel. Hoe ontwikkelt de geplande NORON-stad zich en oostelijk West-Friesland? Daarom zeg ik dat die toekomst zo mistig niet is. Een grotere waterafname via PWN-aansluitin- gen zit er zeker in.” De directeur van de RAL, de heer A. Vertinden, tekende donderdag een con tract dat mede werd ondertekend door de president-directeur A. R. Buley van de Fokker-fabrieken. Met de bouw van de vliegtuigen zal deze week worden begon nen. Fokker verwacht de toestellen in no vember of december volgend jaar te kun nen afleveren. Tegen deze tijd zal Rotter dam Airlines met haar lijndiensten kun nen beginnen. De luchtvaartmaatschappij kreeg in ok tober vorig jaar in principe toestemming van de toenmalige demissionaire minister van verkeer en waterstaat, drs. T. H. Wes- terterp om lijndiensten te openen. Deze ROTTERDAM. De Rotterdam Airli nes B. V. (RAL) die vanaf het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven lijndiensten naar een aantal Europese bestemmingen wil gaan onderhouden, heeft twee Fokker- vliegtuigen van het type F-28 Fellowship gekocht. Hiermee is een bedrag van 50 miljoen gulden gemoeid, inclusief reserve onderdelen. H] colli met raat I bel lai de me Pr wi die hei bo va an de: be: wc 1 de ge: I va: en 21: ha 61 „tc 1 tie clt wc Sp ve: Sc zei Sp na va we to< VI 01 jo in tr w m v; Ni 19 vc 19 tr te jo hi de st De aanleg van bekkens bij Andijk plus het leggen van de dubbele transportleiding kost alles bij elkaar de som van 360 mil joen gulden. De maximum-vervoérsmoge- lijkheid van die twee buizen naar Castri cum is 110 miljoen kubieke meter per jaar. Volgens de VEWIN-cijfers is de geschatte verrriindering van de toename in heel Ne derland maar liefst meer dan de helft. Kun je dan ook met minder investeringen in Noord-Holland volstaan? Directeur Sprey (bijgestaan door voorlichter Van Deursen en de heer Klein van het PWN-planbureau) beantwoordt die vraag ontkennend. De Amerikaan prof. dr. P. Watzlawick en „thuisspeler” dr. F. van Ree, vertelden over een jonge stroming in de psychiatrie: de interactionele psychotherapie. meer tot financiële melkkoe voor de ont wikkeling van de ambulante functies van ons ziekenhuis”, luidt de kritiek. Vooral op de afdelingen voor de oudere psychiatri sche patiënten laat de verpleging veel te wensen over, stellen de personeelsleden. Gebrek aan geld heeft geleid tot een tekort aan geschoold verpleegkundig personeel. Veelal moeten leerlingen het werk voor hun rekening nemen. Een gevolg daarvan is, dat er volstrekt onvoldoende aandacht kan worden besteed aan de individuele patiënten. „In plaats van de verzorging af te stem men op het tempo van de patiënten, wordt die nu bepaald door het werktempo van het personeel. Zo gebeurt het dat een groep van twintig mensen in een half uur tijds het warme eten naar binnen moet werken, zonder dat ze daarbij rustig de hulp kunnen krijgen die ze eigenlijk nodig hebben. Zo kan het ook gebeuren dat de patiënten niet op tijd naar het toilet wor den gebracht en als gevolg daarvan een tijd in hun poep moeten liggen”. Niet alleen het gebrek aan personeel wordt door de protesterende werkers van Vogelenzang gehekeld, ook de vaak ver ouderde huisvesting. „Wat dat betreft lo pen de psychiatrische ziekenhuizen mijlen achter bij de gewone ziekenhuizen. De huisvesting van de patiënten is in de mees te gevallen puin. Privacy is er helemaal niet bij. In het gunstigste geval liggen de verblijfspatiënten met zijn zessen op een zaaltje. Wie behoefte heeft aan privacy heeft maar één mogelijkheid: zich terug trekken in zichzelf”. Als belangrijkste zondebok wijzen de personeelsleden van Vogelenzang naar het Centraal Orgaan Ziekenhuisvoorzienin gen, dat de financiële regelingen voor de instellingen vaststelt. „Beslist onvoldoen de”, oordelen zij, „en door de bezuinigings- woede van deze regering dreigt het alleen maar erger te worden. Het lot van de psychiatrische patiënt zal nog verslechte ren”. Daarnaast vinden ze ook de directie van „Vogelenzang” zelf onvoldoende actief om de situatie te verbeteren. De viering van het jubileum had bijvoorbeeld kunnen worden aangegrepen om op deze zere plek Bovenstaande gegevens komen voor in het jaarverslag 1977 van de WRK. De onderneming telt 39 personeelsleden, een balanstotaal van 191 miljoen gulden en exploitatierekening van achttien mil joen. De WRK pompt het Rijnwater op bij Jutphaas, zorgt voor een eerste zuive- Prof. dr. A. A. Fischer uit Nijmegen waarschuwde dat het nog te vroeg is om naar een volledige integratie van de psy chiatrische stromingen te streven. In plaats daarvan is het volgens hem belang rijken dat de verschillende theorieën ver der worden ontwikkeld en de voorwaar den bepalen die nodig zijn voor een succes volle toepassing. Aan het koopcontract is echter de voor waarde verbonden, dat de RAL een defini tieve vergunning tot het openen van gere gelde lijndiensten naar verschillende be- I stemmingen krijgt. De heer Vertinden re kent er op, dat de landingsrechten op Basel, Gatwick en Luxemburg zullen wor- I den verleend. De Rijksluchtvaartdienst onderhandelt op dit moment nog over lan dingsrechten voor le Havre, Bordeaux, Ge nua, Turijn, Innsbruck en Klagenfurt. Gevraagd of het niet mogelijk is, dat de I RAL alvast op enkele van de toegestane bestemmingen kan gaan vliegen, ant woordde zij dat de RLD er van uit gaat dat het beter is een totaalpakket aan te bieden. Rotterdam Airlines acht het vliegen op slechts enkele bestemmingen niet haal- I baar en geeft eveneens de voorkeur aan een totaalpakket. voor de Autovierdaagse 1978 blijkt, dat de deelnemers ook dit jaar uit alle delen van het land komen. teur C. Sprey van het provinciaal water leidingbedrijf. Zijn PWN en het bedrijf van de gemeente Amsterdam zijn in deze provincie de voornaamste leveranciers aan particulier en industrie. „Toch is het niet zo dat de miljoeneninvesteringen die op het ogenblik in Noord-Holland worden gedaan met het oog op de toekomstige watervoorziening verminderd zouden kunnen worden. Voor ons betekent de tragere groei van het waterverbruik al leen dat de maximumcapaciteit later zal worden benut dan gepland", aldus de heer Sprey. Door middel van pamfletten lieten deze personeelsleden gisteren de keerzijde van Vogelenzangs medaille zien aan de bezoe kers van een symposium over psychiatrie. „Niet dat we tegen dit symposium zijn”, legden ze uit, „maar we vinden dat Voge lenzang zich als psychiatrisch ziekenhuis te eenzijdig presenteert. We vinden het noodzakelijk dat ook de minder rooskleu rige kant in de openbaarheid komt”. Die minder rooskleurige kant betreft volgens de aan de bel trekkende groep met name de patiënten die het langst in het ziekenhuis verblijven. De mensen die zijn „uitbehandeld”, waarvoor geen hoop op. genezing bestaat. Kortom, de groep patiën ten die in Vogelenzang weliswaar het grootst is (circa vierhonderd van de zes- honderdvijftig), maar waar de moderne psychiatrie geen eer aan kan behalen. Het zijn, zo benadrukken de pamfletten verspreidende personeelsleden, intussen wel de patiënten die het meeste geld in brengen. De verzorging die ze daarvoor krijgen is zo’n hoge verpleegprijs lang niet waard, vinden zij. In plaats van de ver- pleeggelden volledig ten goede te laten komen aan de verzorging van die „verblijf spatiënten”, verdwijnt een fors deel ervan naar de andere afdelingen. De miljoeneninvesteringen waarover Sprey het heeft, betreft het werk aan de zogeheten WRK-3. Een afkorting die staat voor Watertransportmaatschappij Rijn Kennemerland, een gezamenlijke onder neming van Amsterdam en het PWN. De WRK beschikt al twintig jaar over leidin gen die water uit de Rijn na voorzuivering transporteren naar infiltratiegebieden van de beide partners en naar de IJmond- industrie. Sinds 1975 is men bezig met een derde transportleiding tussen het Ijssel meer en Castricum. De Rijn levert name lijk niet voldoende water om in het groei ende waterverbruik te kunnen voorzien. Daarom werd enkele jaren terug door mi nister -Westerterp het IJsselineer als nieu we bron aangewezen. Het symposium waaromheen de activi teiten van de groep zich afspeelden, had als onderwerp „Integratie van enkele psy chiatrische stromingen op basis van een multiconditionaliteitsopvatting”. Vier kopstukken uit de psychiatrie, alsmede een filosoof, lieten hun licht hierover schij nen. land. Welk land dit is wilde zij niet zeggen. Als de gevraagde toestemming door het betrokken land wordt verleend, zal de I Rijksluchtvaartdienst bekijken in hoever-1 re het voor de luchtvaartmaatschappij I economisch verantwoord is de lijndien sten te gaan onderhouden alvorens een definitieve vergunning af te geven. Samen met mej. Freddy Geertsema heeft mej. Roozen vele dagen besteed aan het uitzetten van de vier routes voor de Zandvoorste Autovierdaagse, die wordt l gehouden in samenwerking met de KNAC I en meetelt voor het verwerven van het KNAC-brevet. „Op de eerste dag, donder- I dag 14 september, worden onze gasten door burgemeester Machielsen tijdens een lunch in Hotel Keur officieel ontvangen”, I aldus mej. Geertsema. „En dan gaat men op pad. Het zijn tochten met een zuiver toeristisch en recreatief karakter. Overi gens is er ook een gezellig bijprogramma met diverse attracties voor de deelnemers, zoals een gratis bezoek aan het casino, een ritje op het circuit en gezamenlijke toeris tenmenu’s”. „Je mag gerust spreken van een opval lende teruggang in de cijfers”, zegt direc- De directeur van de RAL deelde mee, dat als zijn onderneming met de vluchten kan beginnen deze in de beginfase aan 85 mensen werkgelegenheid verschaft. Bo vendien betekent het een verbetering van de economische toestand van het vlieg veld, dat in het afgelopen jaar een verlies leed van ongeveer zes miljoen gulden. De twee bestelde Fokker-vliegtuigen, die nor maal plaats bieden aan 85 passagiers, zullen twee sanitaire voorzieningen krij gen inplaats van één, zoals gebruikelijk. Hiervoor zullen vijf zitplaatsen worden opgegeven. De staatssecretaris van verkeer en wa terstaat, mevrouw drs. N. Smit-Kroes, I heeft donderdag tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Lucht- en Ruimtevaartpublicisten op de luchthaven Schiphol gezegd te hopen op korte termijn een beslissing te kunnen nemen ten aanzien van een vergunning voor Rotterdam Airlines. Het wachten is volgens haar op de toestemming van één ZANDVOORT. Als sluitstuk van het seizoen organiseert een werkgroep uit de I Evenementencommissie WV al enkele ja ren de Autovierdaagse Zandvoort. Het toe ristische evenement vindt dit jaar plaats van 14 tot en met 17 september. „Het is I bepaald geen rally”, aldus initiatiefneem ster mej. Bep Roozen. „De opzet is, dat de deelnemers gedurende de vier dagen via geplande toeristische routes kennismaken met fraaie en veelal onbekende plekjes in Kennemerland en naaste omgeving. De eerste en laatste dag rijdt men ongeveer I 80 kilometer, de twee andere dagen zo’n 1 170 kilometer. Wat we willen laten zien is, I dat Zandvoort behalve zee, strand, circuit en casino ook nog een achterland heeft, dat ongelooflijk veel heeft te bieden”. LC1 ICX VJLL1 11J11U1C11O LCX1 IC UjJCUCJl. X/C6C toestemming werd begin dit jaar door de huidige staatssecretaris, mevr. drs. N. Smit-Kroes bekrachtigd. „Niet alles koek en -'ft si W''

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6