HUGHES DREIGT MET OPSTAPPEN A:Zzit Hl 1 een Mal” „VRIJHEID BELANGRUKER” Kessler: ill I I 55 l Ir iwoo A lonmpi ttO t ilWjÉ z 2 Taktiek Experiment Lyrisch J a 1 13 19 7 8 SEPTEMBER MAANDAG I 8 sportief 2W 1 1 4 MM f I L pi w a Ling en Koster Ajax wil geen Ju 3 in selectiegroep (Van onze sportredactie) send. Koster zou aanvankelijk overheidssteun SPORIEF Henk Hut Barry Hughes Een groep, waarvan Hughes vóór de <;f *7 Georg Kessler: „We komen wel uit dit dal”. Wim van Til scoort het derde doelpunt voor Feyenoord (Van onze sportredactie) UTRECHT, -r Na AZ’67 heeft ook Ajax laten weten weinig te voelen voor het zgn. Budget Bewakings Instituut, zoals dat in het rapport Gezonder Betaald Voetbal verplicht wordt gesteld om in aanmerking te komen voor overheidssubsidie. (Van onze sportredactie) KERKRADE. Bert Jacobs kan er na de testcase tegen AZ’67 niet meer om heen: „Zijn” Roda JC heeft de mogelijkhe den om het dit seizoen helemaal te gaan maken. Een toppositie moet er voor de Kerkradenaren, na de 3-1 zege tegen AZ’67, dit jaar inzitten. Het spel dat Roda JC met name in de beginfase speelde, heeft een einde gemaakt aan de specula ties als zouden de Kerkraadse successen terug te voeren zijn op een gelukkige start. Georg Kessler verliet met gebogen hoofd de Limburgse grasmat. Geen moment, met uitzondering van de slotfase toen Roda JC onnodig het heft uit handen gaf, heeft de Alkmaarse formatie de hooggespannen verwachtingen kunnen waarmaken. De Noordhollanders konden het gewoon niet, omdat Roda JC van meet af aan het spel dicteerde, voor gevaar zorgde via het aan- valstrio en achterin koel en kloek verde digde, onder aanvoering van de briljant spelende Sten Ziegler. AZ mag met deze 3-1 stand zelfs tevre den zijn. Het ontbreken van de zieke Wil- „Als ik zo moet doorgaan, hoeft het voor mij niet meer. Dan haak ik af. Ik wil de schuld niet dragen voor het feit dat het op dit moment bepaald niet goed gaat met Haarlem. Ik ben een te goede trainer om op deze manier verder te gaan. Ik moet aan mijn toekomst denken. Vorig seizoen werd ik aan mijn contractuele verplichtin gen herinnerd toen AZ, VW en Sparta belangstelling voor me hadden. Mag ik dan nu wat van Haarlem verwachten? Er is voor niet meer dan tienduizend gulden geïnvesteerd in spelers. Als dan een trai ner, die al zes jaar in dienst is, vraagt om een extra investering, vind ik dat naar zo’n man moet worden geluisterd. Als er geen geld beschikbaar is moet er maar worden geleend. Deze week ga ik nog eens praten. Als dat gesprek geen resultaat oplevert stap ik op. Ik wil niet een heel seizoen in angst zitten”, aldus Hughes, die na de nederlaag van 5-0 sterk de indruk wekte dat hij tot paniekvoetbal is overgegaan. De Britse Haarlemmer heeft de afgelopen we ken zonder meer de nodige tegenvallers te incasseren gekregen. Martin Haar („Ik hoop er over twee weken tegen Volendam weer bij te zijn, de afgelopen week heb ik wel tien behandelingen aan mijn knie ge had”) en Rob de Kip waren bijvoorbeeld wegens blessures niet beschikbaar tegen Feyenoord en na het bezoek aan de Kuip is ook een vraagteken geplaatst achter de naam van de met een enkelblessure opge scheepte Piet van den Berg. Aangenomen mag echter worden dat Hughes zijn spe- lersmateriaal binnenkort weer voltallig tot zijn beschikking heeft. Een maand later is Hughes echter een heel andere mening toegedaan: „De pro blemen zijn niet voorbij als al mijn spelers weer fit zijn. De moeilijkheden in het cen trum van de verdediging zullen dan blij ven”. Vooral de invitatie aan Adrie Koster, de rechterspits van Roda, is tamelijk verras competitie nog bijna lyrisch werd: „Toen zag hij het met Haarlem nog helemaal zitten: „Ik heb zalige problemen, omdat ik nu zo ruim in mijn spelers zit. Voor een trainer een prettige zaak. Je kunt dan spelers, die uit vorm zijn gemakkelijker vervangen. Er zitten nu mannen op de bank, die qua klasse eigenlijk in het elftal behoren te staan”. Met een duidelijke opdracht zouden zij hun taak ook bij Feyenoord redelijk tot goed hebben volbracht. Hughes besloot echter weer tot een experiment, dat enige overeenkomst vertoonde met de wijze, waarop Haarlem Feyenoord twee jaar ge leden tegemoet trad. Haarlem betrad de Kuip toen zonder ausputzer en kwam er met een nederlaag van 7-0 weer uit te voorschijn. morgen moeten aantreden met Jong Oranje tegen Go Ahead Eagles, maar gisteravond rond 20.30 uur belde Zwartkruis Koster op met de vraag, of hij zich de volgende dag met Nanninga in Zeist zou willen melden. Zwartkruis, die tijdens de wedstrijd Ro- da-AZ’67 op de tribune zat, was erg onder de indruk gekomen van de razendsnelle Zeeuw. De 22-jarige Adrie Koster is door het scoutingsteam van Roda ontdekt bij de Zeeuwse derde-klasser Zierikzee. Hij fun geerde vorig jaar als wisselspeler en is sinds de start van dit seizoen vaste keus. DEN HAAG. Bondscoach Jan Zwart kruis heeft Tscheu la Ling (Ajax) en Adrie Koster (Roda JC) opgenomen in de selec tie voor het Nederlands elftal, dat woens dag in Nijmegen tegen Ijsland speelt. Het tweetal vervangt Ruud Geels (Ander- lecht) en René van de Kerkhof (PSV), die beiden wegens blessures niet beschikbaar zijn. BW z Roda JC deed het na rust kalmer aan. Tegen dit AZ hoefde de Kerkraadse ploeg niet eens voluit te spelen. De Alkmaar- ders misten achterin met name de ge schorste Metgod, waardoor de defensie bij vlagen een zeef was. Kessler: „We zitten in een dal, dat geef ik toe. Maar we komen er wel uit. Als de competitie tegen het einde loopt, draaien we weer lekker bovenaan mee”. Bert Jacobs kon niets anders concluderen dan: „Een goede wed strijd met goed voetbal van onze kant op bepaalde momenten”. Maar dat hadden de bijna 18.000 kijkers ook gezien. Nadat Adrie Koster (tweede van links) het tweede doelpunt van Roda JC heeft gescoord valt Dick Nanninga van blijdschap op de knieën. Ditmaal werd afgesproken dat George en De Vries elkaar als ausputzer en voor- stopper zouden afwisselen. Een taktiek, die er 23 minuten toe leidde dat Haarlem zijn tegenstander niet alleen op afstand wist te houden, maar die bovendien via Lensen en Reuser tot kansen leidde. Daar na was chaos echter troef in de laatste linie van Haarlem en hadden de aanvallers van Feyenoord min of meer vrij entree. Het leidde bijna als vanzelfsprekend nog voor rust tot drie doelpunten van Van Deinsen (de door arbiter officieel gewaarschuwde Van Deinsen kopte in na een voorzet van Wim Jansen), Peter Houtman (na een pass van Richard Budding) en Wim van Til, die de kroon op het werk van een soliërende Michel van de Korput zette. De misverstanden bij Haarlem zorgden er ook voor dat Feyenoord (zonder de op de training geblesseerd geraakte doelman Eddy Treytel, Hiele verving hem en de met griep en een teenblessure worstelende Aad Mansveld) kon uitgroeien van een hard werkend naar middelmatig team, tot een soepel draaiende eenheid. De Rotter dammers zouden zonder meer tot een im ponerende score zijn gekomen als de enige Haarlemmer, die weigerde om in de malai se te delen, niet „toevallig” in het doel had gestaan. Rob Boersma onderscheidde zich onder meer toen Budding van korte af stand hard uithaalde en Houtman de bal naar een plek vlak onder de lat dacht te verzeilden. Mede dank zij die safes en een door Stafleu gemiste strafschop moest Feyenoord een tweede demarrage uitstel len tot het laatste kwartier. Pas toen werd de score door Stanley Brard en Houtman opgevoerd tot 5-0. Haarlem, dat Van den Berg kort na rust zag afhaken, kwam niet verder dan een door invaller Joop Böck- ling op de lat geschoten bal. Tot voldoe ning van de Feyenoorders, die dankbaar hadden geconstateerd dat Haarlem deze middag- niet al te moeilijk’ wilde doen. René Notten: „Het is de verdienste van Haarlem dat het niet massaal de verdedi ging heeft opgezocht”. 7 7777: lem van Hanegem en de geschorste Met god kan als excuus worden aangevoerd (en dat gebeurde uiteraard door Kessler), maar zelfs met hun inbreng was dit Roda JC niet uit het ritme te halen. De Kerkraadse formatie had het geluk, net als thuis tegen Sparta, om vroeg op een voorsprong te komen. Een combinatie Ziegler-Ehlen werd door Nanninga fraai afgerond met een kopbal, een actie waar- Volgens zoorzitter Henk Hut van Haarlem zijn de verbale oprispingen van Hughes „ingegeven door teleurstelling”: „We ken nen Hughes allemaal. Hij is altijd erg blij de zaak betrokken en laat zich zeker na zo’n tegenvaller emotioneel helemaal gaan. Of wij inderdaad nog een speler zullen kopen? Afgelopen maandag heeft Hughes tijdens de periodieke bestuursver gadering terloops opgemerkt dat hij graag versterking wilde. Van eisen was geen sprake, evenmin van een duidelijk ant woord van onze zijde. De beleidsgroep betaald voetbal van Haarlem, waarvan ook Hughes deel uitmaakt, zal zich nog eens rustig over de zaak beraden. Zoals wij ook nog eens met Hughes gaan praten over al deze uitspraken. Niet dat hij be rispt zal worden, zeker niet. Hughes moet zich echter wel aan de feiten houden. Wij hebben bijvoorbeeld het uiterste gedaan om Vonk naar Haarlem te krijgen. Als zo’n jongen dan de voorkeur geeft aan Volen dam dan is dat onze schuld niet”. Het tweetal, dat volgens Hughes ontkop peld dient te worden is het centrale verde digingsduo Douglas George/Cees de Vries, twee spelers, die vorig jaar goed met el kaar overweg konden als de lange Piet Huyg (o.m. door een schorsing) niet be schikbaar was. Huyg heeft er inmiddels de' voorkeur aan gegeven om op het midden veld te acteren (Hughes: „Huyg komt daar beter tot zijn recht”), zodat De Vries en George in het hart van de defensie defini tief op elkaar zijn aangewezen. Volgens Ajax-penningmeester Brandsteder wegen de revenuen niet op tegen de, wat hij noemde, prijsgegeven dierbare vrijheid. De Amsterdammer had uitgerekend dat Ajax niet veel meer dan 50.000 gulden zou krijgen in ruil voor inzage van de boeken. Kees Rijvers, de trainer van PSV is boos op de pers. De oefenmeester van de landskampioen weigert voorlopig nog met een verslaggever te praten. „Ik vind dat de Nederlandse sportjournalist zich met riooljournalistiek bezig houdt. Daarom zal ik de komende tijd niemand meer te woord staan”. Rijvers wenste na afloop van de wedstrijd VW-PSV niet te zeggen wat de precieze oorzaak is van zijn besluit. De NCRV-sportshow heeft zaterdag een gedeelte laten horen uit de directe Spaanse radio-uitzending van de wedstrijd in het toernooi om de UEFA Cup tussen Atletic Bilbao en Ajax afgelopen woensdag, waarin verslaggever José Luis Fernandez nadrukkelijk beschrijft dat de bal uit het schot van Vidal naar zijn waarneming naast ging. In deze sportshow vertelde voorts Robert Colette, de enige Nederlandse persfotograaf bij deze wedstrijd, in het bezit te zijn van door hem gemaakte foto’s, waarop ook al zeer duidelijk te zien zou zijn dat de bal naast was gegaan. Vice-voorzitter Boe ing van Ajax heeft in de uitzending gezegd niet op de hoogte te zijn geweest van deze bewijsstukken, waarvan hij overigens graag gebruik wil maken om aan de protestbrief van Ajax bij de UEFA kracht bij te zetten. De wereldvoetbalbond (FIFA) oefent op het ogenblik druk uit op de Spaanse organisatoren van de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap in 1982 om 24 in plaats van de gebruikelijke 16 landen toe te laten. De Spanjaarden toonden zich ten opzichte van de FIFA wel bereid het aantal deelnemende ploegen uit te breiden. Niet tot 24, maar tot 20. Ten eerste geeft een uitbreiding van het toernooi met acht ploegen te veel organisatieproblemen. Ten tweede zijn ze bang voor een kwaliteitsvermindering van het wereldtoernooi. De uiteindelijke beslissing valt op 7 november als de FIFA met de Spaanse organisatoren vergadert in Zürich. In totaal 47 landen hebben tot dusver hun nationale amateurelftallen ingeschreven voor het kwalificatietoernooi voor de Olympische spelen van 1980 in Moskou. Dit heeft de FIFA bekend gemaakt. De sluitingsdatum voor het toernooi, dat openstaat voor alle 146 FIFA-leden, is 30 september. Een feit blijft eehter dat Haarlem een kans zou hebben gehad als het taktisch wat beter, uitgerust aan de start was ver schenen. Toch wilde Cees de Vries niet al te zwaar aan de gang van zaken tillen: „Je moet als trainer kunnen experimenteren, al kun je je afvragen of je met dergelijke experimenten niet beter kan wachten tot je een wat lichtere tegenstander treft”. JAN PREENEN bij doelman Meskovic geen beste beurt maakte. Vijf minuten later, er waren am per negentien minuten gespeeld, maakte Koster er 2-0 van, nadat Kolding en Nan ninga de Alkmaarse defensie hadden uit- gespeejd. De eerste twintig minuten heeft Roda JC zijn visitekaartje afgegeven. De snelheid en getructheid kwamen er via Kolding en Koster meteen uit. zij werden gesteund door een sterk spelende Nanninga, die tien minuten voor tijd het veld verliet vanwege een bovenbeenblessure. De kracht van dit Roda JC is terug te vinden in alle linies. Defensief was er geen speld tussen te krijgen, met uitzondering van de laatste twintig minuten toen enkele spelers niet professioneel genoeg het Alk maarse gevaar opvingen. AZ durfde niet tegen de Limburgers. Het puntenverlies in de competitie en de matige prestatie tegen Ipswich Town zaten de ploeg nog duidelijk in de benen. De opbouw tot aan de middenlijn was nog wel acceptabel, maar daarna was het huilen geblazen. Roda JC speelde daar keurig op in. Met lange ballen werd met name rech terspits Adrie Koster (opnieuw in een glansrol) bediend en de Alkmaarse defen sie inclusief Meskovic stond meer dan eens voor joker. De Joegoslavische doelman kwam na rust niet meer in het veld. Kessler achtte hem schuldig aan minstens één doelpunt en Vooys mocht zijn plaats onder de lat innemen. Alle Alkmaarse hoop op een fatsoenlijk resultaat ging in rook op toen Theo de Jong er direct na rust 3-0 van maakte, nadat Lees en Koster de weg hadden geëffend. Dat Kist er 25 minuten voor tijd 3-1 van maakte was alleen van belang voor de statistiek van Jongbloed. Na 516 minuten voetbal moest hij de eerste competitietreffer incasseren. dan stop ik ermee (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord lijkt het bestuur van Haarlem en trainer Barry Hughes, die tot voor gistermiddag een soort tweeëenheid vormden, met vijf doelpunten behoorlijk van elkaar te heb ben verwijderd. Nadat hij en zijn teamge noten tegen de Rotterdammers conse quent hadden geweigerd om het accent op de verdediging te leggen, opende Hughes na afloop de aanval op de leiding van Haarlem, die hij vooral „behoudzucht” verweet: „Van de zomer heb ik het be stuur al duidelijk laten weten dat ik een bepaalde versterking wilde hebben. Ik had toen het oog laten vallen op Theo Vonk om het centrum van de achterhoede te versterken. Daar is toen niet op gerea geerd. Nu kan ik een centrale verdediger binnenhalen, die nog goedkoper is en nog geen halve ton hoeft te kosten. De afgelo pen week heb ik daar met het bestuur over gesproken, maar opnieuw is niet ingegaan op mijn verlangens”. Geen versterking, 5 z. - 7

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13