Bretonse steden eisen 500 miljoen dollar Kranten melden aftreden Vorster Manifestatie IN RHODESIË Strijd rond Narita tegen staat van beleg in de Filippijnen Ontwikkeling economie Internationale conferentie veroordeelt „imperialisme I I blijft onbevredigend 99 g DON QUISHOCKING WET Internationaal Monetair Fonds: HAUSER ORKATER LACHEN MAG v 19 7 8 MAANDAG SEPTEMBER 1 8 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker ■El ina ictie tstie tter g2 MANAGUA/CARACAS/SAN JOSÉ (AFP, Reuter en UPI) Terwijl de situatie in de Middenamerikaanse staat Nicaragua onduidelijk is vanwege de van overheidswege ingestelde censuur krijgt de burge roorlog in dit land steeds meer internationale aspecten. orst ters g 1 ing ohn ge- een oek um is” 5 I Bi il IM J Strijd in Nicaragua krijgt steeds trijfël meer internationale aspecten Nu ook zwarten dienstplichtig zater- ij het 'diens g van e ter moor- ider. heeft lestie je de le tot I .nhet ater- inde- staat ngen teisje ikten i oog Ibra- aan s die tl de kon- st op theel is de aan- i po- een van De Nationale Garde heeft de noordelijke stad Leon heroverd. Hierbij zouden meer dan honderd doden zijn gevallen. Veel gebouwen staan nog in brand. De meeste strijders van het nt zouden hebben we ten te vluchten naar de bergen. Uit andere steden komen sinds de censuur nauwelijks berichten, zodat niet bekend is hoe de strijd daar verloopt. Het minister van Buitenlandse Zaken in de hoofdstad Managua heeft de ambassa deurs van Costa Rica, Venezuela en Pana ma verzocht uitleg te komen geven over de houding van deze landen met betrekking tot de toestand in Nicaragua. „Er zijn enige verduidelijkingen nodig”, zo liet het ministerie weten. Aanleiding tot deze diplomatieke stap is de beschuldiging van de autoriteiten in Managua aan het adres van Venezuela en Costa Rica dat de opstandelingen ge steund worden door Venezolaanse vlieg tuigen, die hun basis hebben in Costa Rica. Venezuela heeft vorige week vijf oorlogs- vliegtuigen aan Costa Rica verschaft „om zich te verdedigen tegen mogelijke agres sie”. Panama stuurde vier helikopters naar Costa Rica. Dit land heeft officieel geen leger en beschikt alleen over een politiekorps en een grenswacht. overblijft is een opeensomming van suc cessen voor de Nationale Garde. Uit de berichten blijkt wel dat de guerril lastrijders van het Sandinistische Nationa le Bevrijdingsfront (FSLN) een nieuw front hebben geopend aan de grens met Costa Rica. Het lijkt de bedoeling te zijn een bevrijd gebied te scheppen waarin een soort tegenregering kan worden gevormd. In San José, de hoofdstad van Costa Rica, is een commissie van de OAS aange komen om de gespannen toestand te bekij ken. De opstandelingen zouden de stad Penas Blancas volledig in handen hebben, terwijl zij ook een aanval uitvoeren op de stad Rivas. Volgens de regering zijn de guerril lastrijders verdreven. Ooggetuigen die ge vlucht zijn naar het buurland Costa Rica, melden echter successen voor de Sandinis ten. „Met verwondering en verontwaardi ging” hebben de afgevaardigden van 132 landen en organisaties in de hele wereld, kennisgenomen van de collaboratie van de Chinese leiders met de „reactionaire, im perialistische en fascistische regeringen”, met name die van Chili, Zuid-Afrika en Israel. In de verklaring wordt dan gespro ken over de „medeplichtigheid van de lei ders in Peking aan de agressie tegen Ango la en Ethiopië” en de „expansionistische politiek van China tegenover het socialisti sche Vietnam”. De conferentie veroordeelt de „nieuwe strategie” van de imperialistische landen, waaronder de pogingen om het econo misch potentieel van de nieuwe landen te exploiteren, het gebruik van huurlingen en het scheppen van spanningen in Libanon en het zuiden van het Arabische schierei land. De deelnemers aan de conferentie betui gen in de verklaring hun solidariteit met „alle bevrijdingsbewegingen”, in het bij zonder „het Patriottisch Frqnt” van Zim babwe (Rhodesië), het Nationale Afrikaan se Congres van Zuid-Afrika, het Front Polisario en het Palestijnse Bevrijdings- WASHINGTON. In het derde jaar van herstel van de ernstigste inzinking in vier decennia, vorig jaar, is de ontwikke ling van de wereldeconomie wederom in een aantal opzichten onbevredigend ge weest. De produktie en de handel namen wel toe, maar het tempo van de binnen landse groei in de geïndustraliseerde we reld dat tijdens het eerste jaar van het herstel tot tevredenheid stemde is in tegenstelling tot wat de verwachtingen waren traag en onregelmatig geworden. Dat schiuft het International Monetair Fonds (IMF) in zijn verslag over het boek jaar tot en met 30 april 1978. front (PLO). De conferentie veroordeelt de „expansionistische politiek” van Somalië. De conferentie nam een reeks resoluties aan waarin onder meer de topconferentie in Camp David als „gevaarlijk” wordt omschreven en de „volledige ontmanteling De vertraging van de groei is algemeen in de industrielanden, behalve de Verenig de Staten. De werkloosheid is groot geble ven, vooral in Europa, en de wereldhandel is minder snel gaan toenemen. Ondanks enige vermindering van de inflatie in de industrielanden van Europa en in Japan, ontsierden al te hoge inflatiecijfers nog steeds de economische uitkomsten van veel landen, zowel in de industrielanden als in grondstoffen voortbrengende ont wikkelingslanden. Doordat er aanzienlijke verschillen optraden in de groei en in de geldontwaarding, vooral tussen de Ver enigde Staten en verscheidene andere gro te industrielanden, ontstond er een wan- verdeling van saldi op de lopende rekening der betalingsbalansen tussen de grote in dustrielanden en deden zich periodes met verontrustende onrust op de valutamarkt voor. Het IMF is van oordeel dat deze omstan digheden ernstige gevaren inhouden. Zo lijkt de combinatie van geringe groei van de wereldhandel en grote werkloosheid ertoe te leiden dat men steeds meer zijn toevlucht zoekt tot maatregelen die het eigen bedrijfsleven moeten beschermen tegen de mededinging uit het buitenland. Het gevaar bestaat dat dit uit de hand loopt. De omstandigheden dreigden der halve een klimaat te scheppen dat een ongunstige uitwerking heeft op de han delsbelangen van alle landen. Een derge lijk klimaat kan het streven van grondstof fenlanden, zowel ontwikkelde als ontwik kelingslanden, dwarsbomen, want de volkshuishoudingen van die landen zijn sterk afhankelijk van de markten in de industriële wereld en van blijvende toe gang tot die markten. PARIJS (AFP). Achtentachtig Bre tonse gemeenten hebben bij het federale hof van New York een eis ingediend tot schadevergoeding tot een gezamenlijk be drag van 500 miljoen dollar door de onder neming „Amoco International Oil”, eige nares van de tanker „Amoco Cadiz”, waar van de stranding in maart 1978 zeer ern stige vervuiling van de Bretonse kusten veroorzaakte. De advocaten van de eisers hebben mee gedeeld, dat de eis op 15 september is ingediend. Hij is niet alleen gericht tegen de „Amoco International Oil” maar ook tegen de „Royal Dutch Shell”, de „Stan dard Oil of California” en tegen de direc teur van de maritieme operaties van de onderneming Amoco, Claude Phillips. Ook de Franse regering heeft enige da gen geleden een eis tot schadevergoeding tot een bedrag van 300 miljoen dollar inge diend tegen de „Amoco International Oil” en tegen Claude Phillips. van de imperialistische militaire bases in Afrika” wordt geëist. Een regeling van het conflict in het Mid- den-Oosten waarbij geen rekening wordt gehouden met de rechten van de Palestij- nen wordt in een van de resoluties met kracht afgewezen. De Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) kan rekenen op de „volledige en blijvende” steun van de deel nemers aan de conferentie. Felle kritiek wordt uitgeoefend op Frankrijk wegens zijn „arrogante agressie” in Afrika. Alle Franse troepen dienen onmiddellijk uit Afrika teruggetrokken te worden. Vorige week heb ik het nieuwe program ma „Trappen op” van Don Quishocking gezien. Het was eigenlijk uitverkocht (het was al voor een week uitverkocht), maar er werden een paar plaatsen niet afgehaald, dus ik bofte. Dubbelop in feite, omdat ik het programma nu onbevangen kon zien, mentaal in evenwicht gehouden door een vroegere, matige ervaring met Don Qui shocking, en door enkele vaag gelezen lovende recensies over dit nieuwe pro gramma (recenties over films en toneel stukken moet je heel globaal en vluchtig lezen, zodat je net nog oppikt of je er beter wel of niet naar toe kunt gaan, zonder het gevaar te lopen dat het hele verhaal, inclu sief de clou en de ontknoping in je geheu gen wordt gekerfd). Nou, leuk was het, ik kan niet anders zeggen. Hoe vaak lach je nog hardop, in gezelschap, om wat andere mensen in ge organiseerd verband zeggen en doen? Ik bedoel: ik lach nog dagelijks om wat fami lie of vrienden terloops of in een gesprek zeggen of vertellen, maar hoe vaak lach je nog om een film, toneelstuk of tv-spel als je door een kettingreactie van omstandighe den aan de gulle lach om de Mounties en Louis de Funès ontstegen of wellicht ont vallen bent? Om Don Quishocking heb ik weer eens kunnen lachen, mede dankzij het feit dat ik de recensie in Vrij Neder land van Willem Jan Otten nog niet gele zen had. Indrukwekkend hoor, daar niet van, zo’n laatste nummer waarin ze allemaal met bloedige ernst en bijzonder gelijk staan te trommelen, een orkater van lawaai, maar gedisciplineerd lawaai, en de één trommel de nog beter dan de ander, ik zat er bewon derend naar te luisteren, maar ik besefte intussen donders goed dat het toch alleen maar herdershondengetrommel was, al werd dat dan wel weer geïroniseerd door een toegift, bestaande uit een gevoelig en massaal gezongen krontjonglied. En wie, gezond van lijf en leden, haalt het in zijn hoofd om de heren Alex van Swam merdam en Peer Mascini van Hauser Or kater cabaretiers te noemen? Ze zijn te leuk, te bijzonder, ze zijn die barkruk, de zing-zang, het open overhemd, de hals met het gouden kettinkje, de woordspeling glansrijk te boven”. Na Don Quishocking zag ik (eindelijk) Hauser Orkater. Eén ding is zeker: ’t is anders. Je moet het gezien hebben. Maar of ze nou „te leuk” zijn, zoals Willem Jan Otten poneert, om nog cabaretiers te mo gen heten? De naam Don Quishocking zet Otten tussen haakjes (voelt u hem?) en het is dan de samentrekking van Quichote en shocking die hem tegenstaat. Maar Hauser Orkater dankt zijn naam aan Rob en Dick Hauser, en aan de samentrekking tussen Orkest en Theater, tenminste dat denk ik, gezien het gebodene. Orkater. (Voelt u hem?). Tja, Hauser Orkater is opmerkelijk door de extra aangezette lelijkheid van minstens drie medewerkers, en door het ratjetoe van kunstvormen waarin zij hun theater gieten. Muziek (veel muziek), songs, acrobatiek, absurdistische conferences, bewegings leer, een dolzinnige travestitische striptea se, kortom een kwart Helzapoppin, een kwart Neerlands Hoop, een kwart Scara- bee en een kwart André van Duin, heel apart, maar gelachen heb ik niet. Te veel herdershondenhumor, te veel getrommel. >ven dien isch i de een van tele ven, ene- ning Vis- t ge- mto- JA in ouder twee CDA. r Pau- CDA- esteld JOHANNESBURG (AFP). Vrijwel de gehele Zuidafrikaanse pers heeft gisteren het komende aftreden gemeld van premier John Vorster. Van officiële zijde is nog met geen woord gerept over een opstappen van de premier, maar de dagbladen schrij ven erover als was het een vaststaand feit. Ook eensgezind zijn de kranten over het tijdstip: morgen. Dan komt het kabinet bijeen voor zijn wekelijkse vergadering. Volgens de dagbladen wil de premier om gezondheidsredenen het roer overgeven. Een eventuele kandidaat voor de opvol ging wordt niet genoemd. twee- uwen st tip- rdag- wer- jrdag had- arlast e ver- ma- veek voor n, is dier J rdagi plot-1 mrg. open ogen van een een- zine- iters ?sto- alus- de 1 in ling >rug i op een )os- sarle- lams, een )it is :t. De iet de ieden »n en igen. «MM» Ik zou er niet over gepeinsd hebben Hauser Orkater en Don Quishocking tegen elkaar uit te spelen als Willem Jan Otten dat niet, maar dan in omgekeerde richting, in Vrij Nederland gedaan had, maar nu voel ik me toch geroepen voor Don Qui shocking in de bres te springen en indirect natuurlijk ook voor de lachebek in mezelf. Ik denk dat het moeilijker is- via bestaande middelen toeschouwers aan het lachen te brengen, dan ze via ongebruike lijke middelen te verbazen. Lachen mag van God. Zijn recensie doet me wat denken aan de doorwrochte analyse van een voetbalwed strijd door een verslaggever, die anderhalf uur lang meer tactische foefjes en hoog standjes, meer systemen en anti-systemen heeft ontdekt dan de trainers en hun spe lers in hun hele leven bij elkaar zouden kunnen verzinnen, terwijl het hem intus sen ontgaan is dat het een heel aardige, levendige, afwisselende wedstrijd was, waar op tactisch gebied niet zo verschrik kelijk veel touw aan vast te knopen viel. De „koud” en „warm”-indeling bij „Trappen op” klonk wel interessant, maar sloeg in de praktijk nergens op (enkele nummers bleken na het drukken van het programma bovendien van helft te zijn veranderd, blijkbaar was hun „tempera tuur” aanvankelijk foutief „ingeschat”) en de twee Brecht-nummers aan het slot le_- ken meer displaced persons en gevolg van een persoonlijke hobby dan dat ze iets met „Trappen op” te maken hadden, maar zo is er altijd wel wat. En niemand pakt me af dat ik me doorgaans geamuseerd heb met Don Quishocking, en verschillende keren hardop heb gelachen. „Er is een wet die zegt dat zodra iets leuk of interessant is, het geen cabaret meer kan zijn”, schrijft Willem Jan Otten, en hij voegt daar aan toe: „Wie, bij zijn volle verstand, noemt Koot en Bie cabaretesk? H11 eeft a dit mu- kan Oste i de it. De Venezolaanse president Carlos An dres Perez, een felle criticus van het regi- me-Somoza, heeft verklaard dat hij van daag naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal gaan om de situa tie in Nicaragua te bespreken. De beschul digingen over en weer tussen Nicaragua en Costa Rica worden steeds krachtiger. Nu de regering-Somoza de censuur heeft ingesteld voor alle buitenlandse verslagge vers, is het onmogelijk een duidelijk over zicht te geven van het verloop van de opstand tegen president Anastasio Somo- za. Vorige week maakte de regering tel kens bekend de situatie meester te zijn maar de journalisten ter plekke consta teerden het tegenovergestelde. Zij kunnen nu echter niet meer opschrijven wat zij gezien hebben. Hun verhaal wordt beoor deeld door de autoriteiten en wat dan ADDIS ABEBA. (AFP) De „internationale conferentie voor solidariteit met de Afrikaanse en Arabische volken die strijden tegen het imperialisme en de reactie” is gisteren in Addis Abeba afgesloten met de publikatie van een verklaring waarin het imperialisme wordt veroordeeld, het recht erkend van de Arabische en Afrikaanse volken om hun belangen te verdedigen en een eigen onafhankelijke economische en nationale politiek te voeren en „oprechte steun” wordt betuigd aan de Sovjet-Unie, Cuba en de andere socialistische landen. SALISBURY. (Reuter) Rhodesië heeft gisteren bekendgemaakt, dat het zal beginnen met de invoering van dienst plicht voor zwarten in het kader van de strijd tegen de guerrillastrijders van het „Patriottisch Front”, die hun bases in Zambia en Mozambique hebben. In het Rhodesische leger zijn reeds zwar ten opgenomen, echter op basis van vrij willigheid. Op het ogenblik maken de zwarten ongeveer tachtig percent uit van de Rhodesische strijdkrachten. Voor blan ken, Aziaten en gemengdbloedigen bestaat reeds lang de dienstplicht. Hoewel er geen officiële gegevens be staan, kunnen naar schatting thans 1,5 miljoen zwarten van het mannelijke ge slacht in de leeftijdsgroep van 18 tot 50 jaar voor de militaire dienst opgeroepen worden. Het gisteren bekendgemaakte besluit is genomen door de overgangsregering van premier Ian Smith en drie zwarte leiders. De bekendmaking geschiedde door de na tionalistische leider Ndabaningi Sithole, die op het ogenblik voorzitter is van de uitvoerende raad der overgangsregering. Met de registratie van zwarten zal onmid dellijk begonnen worden. In de verklaring van de Rhodesische regering heet het nog, dat Rhodesië de kwestie van deelneming aan onderhande- lingen met het Patriottische Front, zoals door Engeland en de VS wordt voorge staan, op de lange baan heeft geschoven. Volgens de regering schijnen Engeland en de VS de macht te willen overdragen aan het Patriottisch Front en een van de lei ders van het Front, Nkomo, als „dictator” te willen installeren. De Rhodesische overgangsregering zegt vastbesloten te zijn de interne regeling van 3 maart 1978 ten uitvoer te leggen. Zij doet nogmaals een beroep op de VS en Engeland, de overgangsregering ten volle te steunen. 4 2 I Voor de industrielanden zelf, waarvan de problemen alleen maar ernstiger vor men kunnen aannemen als gevolg van protectionisme, betekende de slapte van de algemene vraag een gering gebruik van capaciteiten, onvoldoende winsten voor het bedrijfsleven, geringe neiging tot in vesteren en grote werkloosheid. Toch wa ren de autoriteiten in de industrielanden bang om een groeibevorderend beleid te voeren, want dat zou de prijsdruk kunnen doen opleven. Voor een aanzienlijk aantal landen vormde en vormt nog steeds de zwakke positie ten opzichte van andere landen een extra belemmering van het gebruik van een expansieve politiek. Enkele van de belangrijkste problemen met het beheer van de betalingsbalansen werden in 1976 en 1977 zeker verzacht en halverwege 1978 was de concentratie van overschot ten op de lopende rekening van een kleine groep grote olie-exportlanden bijvoor beeld aanzienlijk verminderd als gevolg van aankopen van goederen en diensten in andere landen. In het algemeen zijn de tekorten op de lopende rekening van de grondstoffen pro ducerende landen zonder olie aanzienlijk kleiner geworden dan de zorgwekkende omvang die het gevolg was van de prijs verhogingen voor olie van 1973 en 1974 en van de internationale economische inzin king van 1974 en 1975. De financiering van die tekorten is veel gemakkelijker geble ken dan twee of drie jaar geleden alge meen werd gevreesd. Bij de industrielan den zijn ernstige betalingsbalansvraag- stukken opgelost of tot handelbare pro porties teruggebracht. Er zijn echter ande re ernstige onevenwichtigheden ontstaan, zoals het tekort op de lopende rekening van de Amerikaanse betalingsbalans en het grote overschot voor Japan. Het IMF schrijft dat een doeltreffend gecoördineerde beleidsstrategie steeds duidelijker noodzaak is om de wereldeco nomie weer tot bevredigende groei te bren gen, prijsstabiliteit te herstellen en het functioneren van het internationale aan passingsproces te verbeteren. De nationa le volkshuishoudingen hangen zo sterk van elkaar af dat de overheid in elk van die landen op passende wijze rekening dient te houden met de situatie en het beleid in andere landen als zij haar programma’s opstelt. President Somoza, wiens familie al 42 jaar met dictatoriale macht regeert in Ni caragua, heeft voor de Spaanse televisie nogmaals verklaard niet van plan te zijn af te treden voor 1981. Hij ontekende de beschuldiging van het Venezolaanse mi-, nisterie van Buitenlandse Zaken dat Ame rikaanse en Vietnamese huurlingen mee vechten aan de kant van de Nationale Garde. De president zei dat de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) niet hfet recht heeft tussenbeide te komen in het conflict, omdat het volgens hem een zuiver binnenlandse aangelegenheid betreft. 1 Naar schatting 7000 mensen demonstreerden gisteren tegen het nieuwe vlieg veld van Tokio, Narita. Ondanks de ermee gepaard gaande sabotagepogingen en aanslagen kon het vliegverkeer normaal doorgang vinden. Daarvoor zorgde een leger van 12.000 man oproerpolitie. Op de foto de gehelmde anti-Narita demon stranten in de straten nabij het „New Tokio Onternational” vliegveld. AMSTERDAM (ANP). Ruim honderd mensen hebben zaterdagmiddag in de Do- minicuskerk in Amsterdam een manifes tatie bijgewoond tegen de staat van beleg in de Filippijnen, die zes jaar geleden werd ingesteld. De bijeenkomst was geor ganiseerd door de Filippijnengroep Ne derland. Een van de sprekers op de manifestatie was de Filippijnse ex-senator en advocaat José Diokno, die vrijdagavond in Neder land aankwam. Volgens Diokno zal het schenden van de mensenrechten in zijn land ook doorgaan als de staat van beleg wordt opgeheven, „tenzij de Filippino’s zich bevrijden van de status van neo-kolo- nie”. Volgens officiële cijfers zijn er in de Filippijnen de afgelopen zes jaar 65.000 mensen om politieke redenen gearres teerd, „maar de grootste misdaad tijdens de staat van beleg is de verarming van de mensen”, zei Diokno. Hij becijferde, dat het reële loon in zijn land de afgelopen jaren met 29 percent is gedaald, terwijl zeventig percent van de Filippino’s niet voldoende te eten heeft. Komende donderdag zal aan de Filip pijnse ambassade een petitie worden aan geboden, waarin opheffing van de staat van beleg wordt geëist. De Tweede Kamer zal worden gevraagd druk uit te oefenen op de Wereldbank om de financiering van een stuwdamproject in de Filippijnen stop te zetten. K tó- Een klein ventje, in de ene hand een stuk brood en in de andere een witte vlag, kijkt nietsbegrijpend van het geweld om zich heen naar de puinhopen van zijn kleine wereld.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3