ROGGEVEEN VEILT Arrestaties na FC Utrecht-Ajax 11 d vermande dantuma bv Samenvoeging kinderbijslag en kinderaftrek per 1 oktober Poolse r.-k. kerk wil afschaffing van censuur Iraanse regering krijgt vertrouwen van parlement Damiate Pers u 3™ PLO wijst akkoorden over Midden-Oosten af Raad van State IJmuider Courant dwingt minister beslissing te nemen over VOO De nieuwe 732 droogkopieermachine van 3M: maakt kopieën van super- kwaliteit voor een zeer lage prijs Nieuwe president Pakistan beëdigd Vrije tarieven voor IATA-leden Hf® ■t f i Ve Situatie per 1 januari Regeling Russische militairen naar eiland Etorofu M GEWONDEN BIJ BETOGING TEGEN NPD IN MANNHEIM VIJI KERKZILVER on in I i 4 19 7 8 MAANDAG SEPTEMBER 1 8 K BINNEN- EN BUITENLAND M A Kom kijken en overtuig uzelf. (Van onze redactie economie) UNIEKE KOLLEKTIE 460,20 460,20 509,34 509,34 563,16 563,16 DEN HAAG. Met ingang van 1 oktober zullen kinderbijs lag en kinderaftrek worden sa mengevoegd. De kinderaftrek van de loon- en inkomstenbelas ting zal dan worden vervangen door een opslag op de kinder bijslag. Niet vervangen worden de kinderaftrek voor de eerste twee kinderen van zelfstandi gen en de aanvullende kinderaf trek voor gemoedsbezwaarden, grensarbeiders, en gescheiden vrouwen. De opslag op de kin derbijslag is op jaarbasis gelijk aan het inkomensvoordeel dat iemand met een bruto-inkomen van 40.000 van de kinderaftrek heeft. i Akkoorden over Midden-Oosten (Van onze RTV-redactie) (Vervolg van voorpagina) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) (Van onze sportredactie) UW DEALER Zijlstraat 90-92. Haarlem Telefoon 023-311350 0,70 f 145,- 1 BEIROET (AFP, UPI). De Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft de overeenkomst, in Camp David tussen Israel en Egypte gesloten, zonder meer verwor pen. MORGEN-DINSDAGAVOND VANAF 19 UUR o.a. EEN Ook zaterdag werd in deze stad betoogd tegen de NPD. Rond 4000 mensen hielden een protestmars door Mannheim, die ge steund werd door de kerken, de vakcentra les en de grote politieke partijen. Bij vecht partijen werden 42 mensen aangehouden. De betogers protesteerden tegen de ver gunning die de NPD was verleend om zondag in Mannheim een bijeenkomst te beleggen. Deze bijeenkomst is inderdaad gehouden. De NPD, die halverwege de jaren zestig de vrees deed ontstaan voor een herleving van het nazisme omdat zij bij parlementsverkiezingen in de deelsta ten verscheidene zetels had gewonnen, heeft nu nog maar weinig aanhang. Israel zal binnen drie en negen maanden beginnen met belangrijke terugtrekkingen uit de Sinaï. Binnen twee tot drie jaar moeten alle Israëlische troepen uit de Sinaï zijn teruggetrokken. In een overgangsperiode van vijf jaar zal op de westelijke Jordaanoever (momen teel bezet door Israel) een interimregering worden gevormd. Jordanië, Israel en de Palestijnen moeten samen het gebied be sturen. Langs de grens met Israel zullen veiligheidstroepen worden gestationeerd. veiligheid van de westelijke Jordaanoever. Jordanië zou hierin ook een rol kunnen vervullen. Jordanië kan, eventueel in samenwer king met de plaatselijke Palestijnen, de plaatselijke politiefuncties op zich nemen. De Palestijnse inwoners kunnen zelf het gebied regeren, volgens de plannen van Begin over „zelfbestuur”, in de overgangs periode. Er wordt in de akkoorden niet gerept over de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO. De Jordaanse koning Hoessein zal de komende weken een bezoek brengen aan Washington. De autoriteiten hopen dat Hoessein zich dan akkoord verklaart met het vredeskader. De Amerikaanse omroepmaatschappij ABC meldt dat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Ibrahim Kamel, een van president Sadats advi seurs op de topconferentie, is afgetreden in verband met het akkoord. Volgens ABC was Kamel gisteravond niet aanwezig bij de ondertekening van het akkoord op het Witte Huis. Van Egyptische zijde is later meegedeeld dat Kamel, die verklaard had vermoeid te zijn, inderdaad niet bij de ondertekenings- plechtigheid aanwezig is geweest. Men kon echter het bericht over zijn aftreden niet bevestigen. Een woordvoerder van de PLO zei in Beiroet dat „deze overeenkomst alleen ten goede komt aan de expansionstische ambi ties van Israel in het Midden-Oosten”. Sa dat, aldus deze woordvoerder, is niet ge machtigd namens het Palestijnse volk en de Arabieren te spreken en de PLO gaat door met haar gewapende strijd en haar verzet tegen de „zionistische bezetting”. De woordvoerder wees er voorts op dat het voor de Palestijnse bevrijdingsorganisatie onaanvaardbaar is vijf jaar te wachten op de mogelijkheid voor het Palestijnse volk zelf zijn eigen toekomst te bepalen. Ook Khalid Al-Fahoum, de voorzitter van de Palestijnse Nationale Raad (het Palestijnse parlement), verwierp het in Camp David bereikte akkoord. Hij zei dat dit akkoord neerkomt op een „volledige capitulatie voor de Israëlische vijand en een volledige overgave aan de wensen van het Witte Huis”. De Israëlische minister van Landbouw, 164,58 72,54 237,12 344,76 37,44 382,20 gedragen, maar alleen voor zover die overeenkomsten of uitspraken tot stand zijn gekomen vóór de datum van inwer kingtreding van de wet en nadien niet zijn gewijzigd. De Israëlische kolonisten in het noorden van de Sinaï hebben inmiddels al aange drongen op een grootscheepse campagne tegen eventuele pogingen een eind te ma ken aan de vestiging van joodse nederzet tingen in dit gebied. Josi Matz, een lid van een actiecomité voor de vestiging van deze nederzettingen, noemde de akkoorden een „zware slag voor de zionistische zaak”. De Egyptische radio gaf slechts de grote lijnen van de in Camp David gesloten akkoorden. Op de bijzonderheden werd niet ingegaan. Wel liet de radio weten dat Syrië, Jordanië en Libanon uitgenodigd zijn mee te werken aan de uitvoering van deze akkoorden. De door Sadat in Camp David onderte kende documenten, zo zei men in Damas cus, zijn een dolkstoot in het hart van het Arabische volk en in duidelijke tegen spraak met de gemeenschappelijke Arabi sche strategie. UTRECHT. De komst van 200 Ajax- snpporters naar Utrecht en de „ont vangst” door de supporters van FC Utrecht heeft zondag geleid tot 12 arresta ties, het in beslag nemen van zeven mes sen, het in de brand steken van een stuk talud van het stadion en een grote glas schade voor het gemeentelijk vervoerbe drijf. De Amsterdammers zijn na de wedstrijd in drie bussen afgevoerd, onder een regen van stenen die de Utrechters naar de bus- sen wierpen. De supporters volgden de Amsterdammers tot aan het station, waar ze zelfs probeerden de trein te bekogelen. Dat er moeilijkheden zouden komen, was te voorzien: de Amsterdamse suppor ters waren per pamflet opgeroepen om ook buiten de lijnen strijd te voeren met FC Utrecht. Er is zelfs straatmeubilair vernield: tele fooncellen, verkeerszuilen. Het gemeente lijk vervoerbedrijf was vanochtend nog druk bezig de schade aan de bussen op te nemen. Duidelijk werd gemaakt dat de kerk in Polen onvoldoende toegang heeft tot de media. Daarmee werd een verklaring te gengesproken van de minister voor Reli gieuze Zaken, Kazimierz Kakal, dat de kerk jaarlijks voldoende aan bod komt. In de brief werd op de autoriteiten een beroep gedaan om de heilige mis elke zondag via de radio en televisie uit te zenden voor mensen die aan bed gekluis terd zijn. Minister Kakal heeft zaterdag al verklaard de brief in overweging te zullen nemen. Syrië heeft vandaag felle kritiek gele verd op de resultaten van de topconferen tie. Van officiële zijde in Damascus werd meegedeeld dat de verklaring dat presi dent Sadat van Egypte en premier Begin van Israel zullen pogen binnen drie maan den een vredesverdrag te tekenen, alleen maar een goedkeuring inhoudt van de Israëlische bezetting van Arabisch gebied en de belangen van de VS dient. WARSCHAU (Reuter). De roomska tholieke leiders in Polen hebben gisteren geëist, dat de censuur wordt afgeschaft en dat de kerk meer toegang krijgt tot de massamedia. De eisen waren vervat in een herderlijk schrijven dat gisteren in alle rooms-katholieke kerken in Polen werd voorgelezen. „Censuur van over heidswege was en is een wapen van totali taire regimes”, aldus de brief. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post (Van onze redactie buitenland) ISLAMABAD. De Pakistaanse mili taire leider generaal Moehammad Zia Oel- Haq is zaterdag beëdigd als president van zijn land. Hij blijft hoofd van de regering. Opperrechter Anwar Oel-Haq nam de nieuwe president de eed af. Volgens een officiële mededeling had de vorige president, Tsjoudy, „op eigen ver zoek afstand gedaan” van zijn ambt. He reek conc van Mr hade in tr de i rings Oi virtu vigir ■maa moe ►men ;heid ;gekc gerii Ni sing voor fact< •werl ging was terw Ze Mon .‘1978 ging vane Will, van hou< Zi zone com VE „Voc nen vrija van were en d MANNHEIM (Reuter). Bij een beto ging in Mannheim tegen de uiterst rechtse NPD (National Demokratische Partei Deutschland) zijn gisteren verscheidene politiemannen gewond geraakt en circa 50 mensen gearresteerd. IJ uit S ber lukj Hoe nin| hul] geti •van de 1 in h IJ VOO wai sta: De pen het mei hot zijn mei fiei mo hui een pen zes pas toe Bri vra een ma Do vet wa me één me prt zij len zei te ini coi als ter en cir spi Ui coi De pr: hu bij koi zei sei zij m: kei zei zij ku mt 551 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoón: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 9Q 53 Ariel Sjaron, die een fervent voorstander is van de vestiging op grote schaal van joodse nederzettingen op bezet Arabisch gebied, noemde de akkoorden een „gewel dige stap in de richting van een echte vrede”. Oppositieleider Sjimon Peres, die wel verheugd was over het feit dat de „weg naar de vrede nu open is”, wilde toch zijn mening over de details van de akkoorden niet geven. Hij gaf ook geen duidelijk antwoord op de vraag of zijn Arbeiders partij Begins coalitieregering zal steunen in het parlement. Het recht op de opslagen zal niet in gaan op 1 oktober, maar al op 1 juli 1978. Dit betekent, dat de opslagen in het alge meen voor de eerste keer betaald worden in oktober-november, dus bovenop de kinderbijslagen voor het derde kwartaal. Dit houdt in, dat voor het derde en vierde kwartaal van 1978 de volgende kinder bijslagen zullen gelden: Met ingang van 1 januari 1979 zullen de kinderbijslagen (met uitzondering van die voor het eerste kind) worden aange past aan het gemiddelde van de index van de regelingslonen en de prijsindex van de gezinsconsumptie (de zgn. ge mengde index). De opslagen voor het eerste, tweede en derde kind worden per diezelfde datum aangepast aan de hand van de kinderaftrekbedragen die zijn be rekend op grond van de automatische inflatiecorrectie van de loon- en inkom stenbelasting. Het genoemde draaipunt-inkomen van 40.000 wordt per 1 april 1979 voor het tweede kind verlegd naar 44.140 en voor het derde kind naar 50.000 (cijfers van 1978). Dit betekent dat de opslagen voor het tweede en derde kind met in gang van 1 april 1979 zullen worden verhoogd. Voorts zal met ingang van 1 april 1979 een opslag worden gegeven van 22,62 per kwartaal voor het vierde en elk daaropvolgende kind. TOKIO (AFP). Voor het eerst in 18 jaar heeft de Sovjet-Unie troepen gestuurd naar het eiland Etorofu, in het noorden van de Stille Oceaan. Dit eiland wordt opgeëist door Japan. Aldus is gisteren vernomen in kringen van het Japanse bu reau voor verdediging. Het is niet bekend of de Russen het plan hebben de eenheid definitief op het eiland te stationeren. Tot 1960 waren op Etorofu 12.000 man gelegerd. Na hun terugtrek king bleven er enige honderden grens wachten achter. In Tokio werd gezegd dat de jongste Russische stap door politieke motieven is ingegeven. Het zit de Russen hoog, zo werd gezegd, dat Japan op 12 augustus een vredes- en vriendschapsverdrag heeft ge sloten met China, zoals bekend niet meer een van Moskous grootste vrienden. Kinderbijslag Opslag Totaal eerste kind tweede-derde kind vierde-vijfde kind zesde-zevende kind achtste e.v. kind TEHERAN. De grote meerderheid van het Iraanse parlement heeft zaterdag het vertrouwen in de nieuwe regering van premier Jaafar Sjarif-Emami uitgespro ken. Na een debat van drie dagen stemden 176 afgevaardigden voor de regering en zestien tegen. Twee leden van het parle ment onthielden zich van stemming. Bij de stemming waren 75 parlementsleden niet aanwezig. De oppositie heeft felle kritiek op de nieuwe regering uitgeoefend voor het in stellen van de staat van beleg voor een periode van een half jaar. Militairen die belast zijn met het toezicht op de naleving van de bepalingen van de staat van beleg, hebben vorige week 97 mensen doodge schoten en 205 mensen werden gewond toen ze het vuur openden op een mensen- menigte in de hoofdstad. Vrijdag kwamen bij een gevecht tussen Iraanse soldaten en guerrillastrijders in Tabriz negen mensen om het leven. Dit meldt het Iraanse persbureau Pars. Zes van de slachtoffers zijn militairen, twee guerrillastrijders en de negende was een burger. Zeven vooraanstaande leden van het Iraanse Comité voor de Rechten van de Mens hebben Teheran verlaten. Ze hebben hun toevlucht gezocht in Qom, waar de religieuze leider van de Sjiitische Moslems verblijft. Premier Emami heeft zaterdag toege zegd dat de politieke gevangenen in hun land hun vrijheid zullen herkrijgen, dat de staat van beleg wordt opgeheven en dat er binnen het kader van de grondwet toena dering gezocht zal worden tot de dissiden ten. atie is dat Israel het principe heeft aan vaard zich terug te trekken uit bezette gebieden. In ruil daarvoor gaan de Egypte- naren, en eventueel Jordanië, vreedzame en diplomatieke banden aan. De Israëliërs hebben verklaard geen nieuwe nederzet tingen te bouwen op bezet gebied. Israel Ook zal er een internationale vredesmacht blijft verantwoordelijk voor de externe worden gestationeerd, echter zonder deel neming van Amerikanen. De belangrijkste verandering in de situ- Geen recht op de opslag hebben zelf standigen, die kinderbijslag ontvangen op grond van de Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen; zij behouden hun recht op kinderaftrek. Ook voor partieel leerplichtige kinderen ontstaat geen recht op de opslag, omdat voor hen voor dien geen recht bestond op kinderaftrek. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling 14,35 ■f 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal Van de 12 gearresteerde personen (Utrechters zowel als Amsterdammers) is er één vastgehouden: hij stak 200 vierkan te meter talud in de brand en zal mogelijk deze week al berecht worden. Het is een 18-jarige Amsterdammer die door twee rechercheurs-in-burger werd gepakt. De politie had 72 man ingezet. HILVERSUM/DEN HAAG. De afde ling Rechtspraak van de Raad van State heeft de Veronica Omroep Organisatie vanochtend laten weten dat de VOO in het gelijk wordt gesteld inzake de eis om minister Gardeniers van CRM te dwingen zo spoedig mogelijk een uitspraak te doen omtrent de C-status van Veronica. De afdeling Rechtspraak wil geen ter mijn stellen waarbinnen de minister haar beslissing dan wel moet nemen, maar is wel van mening dat die beslissing op zo kort mogelijke termijn moet worden geno men. Verleden maand had de VOO zich tot de afdeling Rechtspraak van de Raad van State gewend, omdat de omroep van me ning was dat de minister naar aanleiding van het advies van de Omroepraad van 30 april een beslissing had moeten nemen vóór 30 juni van dit jaar. De minister heeft wettelijk een termijn van twee keer 30 dagen om een dergelijke beslissing te ne men. Gardeniers was echter van mening dat het advies van de Omroepraad geen advies was zoals dat in de wet wordt verlangd. De VOO daarentegen meende dat het hier wel een rechtsgeldig advies betrof. De minister wilde echter eerst een onderzoek laten instellen naar de eventuele commerciële bindingen van VOO-medewerkers. Ze ver lengde daartoe de adspirant-status van de omroep tot 1 april 1979. De afdeling Rechtspraak van de Raad van State is van mening dat het advies van de omroepraad wel een rechtsgeldig ad vies is en dwingt de minister zo snel moge lijk een beslissing omtrent de C-status van Veronica te nemen. «Ss In de wet is een regeling opgenomen, die voorkomt dat alimentatieplichtigen, door het wegvallen van de kinderaftrek zouden worden gedupeerd. Deze regeling houdt in dat de opslag op de kinderbijs lag ter vervanging van de kinde ftrek niet behoeft te worden afgedragen aan de verzorgende ouder (indien de verzor gende ouder voor dat kind kinderaftrek geniet, blijft deze aftrek bestaan). De regeling heeft betrekking op gevallen waarin, op grond van overeenkomsten of rechtelijke uispraken over levensonder houd, de kinderbijslag moet worden af- Alstublieft: met de nieuwe 732 kopieer machine van 3M haalt Cl een buitengewoon handige kantoorhulp in huis.- Bescheiden van formaat (l/br/h 48x39x24 cm). Maar: met formidabele kopiekwaliteit. Ontwikkelt daarbij lawaai noch reuk noch warmte. Is kinderlijk eenvoudig te bedienen. En geen opwarmtijd, dus onmiddellijk gebruiksklaar. Heeft een duurzame constructie, gebaseerd op ’n geavanceerde technologie. Essentieel: de nieuwe 732 kopieermachine maakt zeer kontrastrijke, vlekvrije kopieën - ook van halftonen - vanaf zowel losse vellen, boekpagina’s, bonnen, formulieren als van b.v. voorwerpen (3-dimensionaal). MONTREAL (AFP). Het uitvoerend comité van de IATA, het internationale verbond van luchtvervoersmaatschap pijen, heeft zaterdag in Montreal een reso lutie goedgekeurd, welke het aangesloten leden mogelijk zal maken om hun eigen tarieven vast te stellen. Dit heeft een woordvoerder van de IATA bekendge maakt. De resolutie was al goedgekeurd door een speciaal comité van de IATA op 1 juli, eveneens in Montreal. Op de jaarver gadering van de IATA komende novem ber in Genève zal deze zaak ook aan de orde komen. Als de resolutie ook daar wordt aangenomen, kan hij in werking treden. De woordvoerder stipte aan dat een grotere soepelheid bij de tariefsvast- stelling het de aangesloten leden mogelijk zal maken het hoofd te bieden aan de concurrentie die wordt ondervonden door het chartervervoer en met name door de luchttrein van de Engelsman Freddie La ker. De Israëlische premier Begin omarmt de Egyptische president Sadat na het ondertekenen van de akkoorden over het Midden-Oosten in het Witte Huis. De Amerikaanse president Carter kijkt hierbij goedkeurend toe.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4