erg moeilijk n VOORWAARTS” OP ROMMELMARKTPLEIN Innemend kamerconcert duo Dijkman/Burmanje t Schuur aan Hagelingerweg door brand geheel verwoest s Vooral jongeren hebben het vaak 1 Musical bij jubileum school ||g| 1 r- G. W. Smallegange secretaris CBTB •'3L IH wl VIJF JAAR CONTACTGROEP VOOR HOMOFIELEN IJMOND Velser Kunstkring opent seizoen 1978/1979 Herfsttoernooi voor straatvoetballers in oktober Man met brandwonden in ziekenhuis na ongeluk bij Hoogovens Hoofdstad Operette in Stadsschouwburg Inleiding over SDAB in sociaal café Schoenhandel weg uit winkelgalerij Wijkerstraatweg iwBfr W ■■■Ni I- 5 MAANDAG 1 8 SEPTEMBER 19 7 8 VELSEN-IJMUIDEN J J VUURZEE NA EXPLOSIE OLIEKACHEL w T (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Het voornaamste doel van de bijeenkomsten hier is dat de mensen hun homosexueel-zijn leren aanvaarden. Je kunt er hier lekker vrijuit over praten, het is hier helemaal uit de taboesfeer. Door de ervaringen op De Kring kunnen de mensen dan actief gaan werken aan zichzelf, aan de complexen en de frustraties. Totdat ze op een punt komen dat ze zeggen: „Ik ben homosexueel, nou en? Ik kan net zo goed functioneren in deze maatschappij als ieder ander. Als ze eenmaal zover zijn, dat ze die angst kwijt zijn, kunnen ze de problemen die ze dagelijks tegenkomen veel beter het hoofd bieden”. Mm W'/WA 1 ril 1 1 '""I-: 1 Iglll g Leren aanvaarden van sexuele geaardheid staat bij ons voorop ir r het i de >ben r de lems aad /an ad- ige- /an IJMUIDEN. De 31-jarige H. Boerstra uit Schagen is donderdagavond 14 septem ber gewond geraakt bij een bedrijfsonge- lukje met het branden van schroot bij Hoogovens. De heer Boerstra, die bedie- ningsman is bij de afdeling grond- en hulpstoffen, werd aan de rechterknieholte .getroffen door een vlam uit de snijbrander van een collega. Met een brandwond aan de knieholte moest hij worden opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. VELSEN. Voor de Velser kunstkring „Voor Allen” is het nieuwe seizoen begon nen met de kamermuziekuitvoering, die vrijdagavond in het Noordelijk Koesthuis van het landgoed Beeckestijn gegeven werd door de fluitiste Marianne Dijkman en de gitarist Tom Burmanje. Luuk, bij wie de maandelijkse bijeen komsten altijd gehouden worden, is een van de oprichters van de Kring IJmond. Hij komt oorspronkelijk uit Haarlem en was ook daar lid van de contactgroep, toen hij vijf jaar geleden naar IJmuiden verhuisde richtte hij De Kring op. „Ik wist dat ik niet de enige homo was in de IJmond, ik kwam regelmatig mensen hiervandaan tegen op De Kring in Haar lem of bij het COC (Nederlandse Vereni ging tot Integratie van Homosexualiteit) in Amsterdam. In de afgelopen vijf jaar heeft De Kring ook zeker bewezen be staansrecht te hebben, de opkomst is zon der meer goed te noemen". In het kader van de festiviteiten van het 50-jarig bestaan van de Juliana van Stol- bergschool te Santpoort voerden leerlin gen van de zesde klas zaterdag de musical „De Tijdmachine” op. Het is een bestaan de musical, waarin de geschiedenis ver teld wordt van een professor die een tijd machine heeft uitgevonden waarmee hij mensen uit het verleden naar het heden kan transporteren. Zo haalt hij onder meer een aantal holbewoners uit de oer tijd en een troubadour uit de middeleeu wen naar 1977. De school heeft zelf wel een nieuw element in de musical gebracht door een onderwijzeres, die 50 jaar gele den aan de school verbonden was, ook via de tijdmachine naar vandaag te halen. De Kring is zowel voor homosexuele mannen als vrouwen, ook niet-homosexue- len wonen regelmatig de bijeenkomsten bij. „Iedereen die geïnteresseerd is kan komen, als die intéresse tenminste geba seerd is op betrokkenheid en niet op De Show- Drumband „Voorwaarts” uit IJmuiden hield zaterdag vanaf negen uur ’s ochtends haar traditionele jaarlijkse rommelmarkt op het Marktplein. In een hoek van het plein stond van alles uitge stald: televisietoestellen, radio’s, stoelen, nieuwsgierigheid. Wij ervaren dat ook als zeer zinvol, als je een bepaald probleem aan het bepraten bent worden van die kant opmerkingen gemaakt waar je als homo sexueel niet direct opkomt, dan merk je dat zij het soms vanuit een heel andere hoek bekijken”. zijn en dat er grote behoefte bestaat aan een vorm van opvang zoals die geboden wordt door De Kring. Vooral jonge men sen, die net ontdekt hebben dat zij homo sexueel zijn, voelen zich vaak verschrikke lijk opgelaten en durven er nauwelijks over te praten. „Het komt wel voor”, aldus Luuk, „dat hier mensen komen van wie de ouders niet eens weten dat zij homosexu eel zijn, daar durven zij niet over te praten. Als zij dan een paar bijeenkomsten be zocht hebben en vrijuit hebben kunnen praten hebben ze wel de moed om het thuis te vertellen, dan is de situatie thuis tenmin ste genormaliseerd. En wat ook heel veel voorkomt is dat de werkgever het niet weet, zij zijn vaak heel bang voor ontslag als zij het daar vertellen. Hier kunnen zij zonder angst praten. Daar komt bij dat onze hele aanpak erop gericht is de men sen zo snel mogelijk op hun gemak te stellen. Dat gebeurt al bij entree, die is lekker anoniem. Zij bellen op maar hoeven hun naam niet te noemen. Als ze na dat telefoongesprek door willen gaan leren zij eerst een paar mensen van De Kring in een andere omgeving kennen. Als zij dan voor het eerst hier komen kennen zij al wat mensen, daar kunnen zij zich dan aan vast klampen”. De Kring onderneemt ook andere activi teiten, zo zijn begin van dit jaar brieven verstuurd aan mensen uit de welzijnssec tor zoals maatschappelijk werkers, pas toors, predikanten en ook aan artsen en hoofden van scholen. „In die brief leggen wij onze doelstellingen uit zodat zij weten SANTPOORT. Aan de Hagelinger weg in Santpoort ging zaterdagavond een tuinderschuur in vlammen op door on voorzichtigheid met een oliekachel. Voor bijgangers hoorden rond elf uur een ex plosie en zagen een vuurzuil uit het dak komen. De Velsense brandweer kon het vuur binnen een kwartier blussen met twee stralen hoge- en een straal lagedruk. Ondanks snel ingrijpen werd het groten deels houten gebouw volledig verwoest. Van de schade, die op 23000 wordt ge raamd, wordt slechts een gedeelte door verzekering gedekt. Een 30-jarige Santpoortenaar die een deel van de verwoeste schuur als hobby- ruimte gebruikt, wilde de ruimte op tem peratuur brengen voor een feestje later op de avond en ontstak daarvoor een olieka chel. Hierna verliet hij de schuur. In een door een muur afgescheiden deel van de schuur dat niet direct door het vuur geteisterd werd waren konijnen en een hooivoorraad ondergebracht. Van dit ge deelte stonden na de brand de muren nog overeind. Om veiligheidsredenen is alles wat van het gebouw nog overeind stond door de brandweer omgetrokken. Na het eigenlijke blussingswerk nam het nablus sen zaterdagavond nog enkele uren in be slag. De konijnen werden direct bij aan komst van de brandweer buiten het ge bouw in veiligheid gebracht. Vier (pro- paanjgastanks in de verwoeste schuur kwamen bij het nablussen puntgaaf te voorschijn uit de smeulende resten van het gebouw. De explosie die aan de brand vooraf ging is vermoedelijk veroorzaakt door de voorraadtank van de oliekachel die volgens de brandweer technische man kementen moet hebben vertoond. bij De Kring komt dat op de tweede plaats. Er is wel een huiskamer-bar, en er wordt ook wel eens gedanst maar het doorpraten van de persoonlijke problemen blijft voor op staan. „Er komt wel verbetering in de situatie zo langzamerhand”, aldus Luuk, „maar helemaal geaccepteerd is het nog steeds niet. Kijk, termen als flikker, poot en mie tje verliezen gelukkig steeds meer terrein, nu is het homofiel, homosexueel of ge woon homo. Maar het blijft natuurlijk belachelijk dat er een apart woord voor is. Je kan een mens vergelijken met een gesle pen diamant, die heeft ontzettend veel facetten. Het ene facet is het geslacht, een ander de gezondheid, een derde de karak ter eigenschappen en ga zo maar door. Slechts een van al die facetjes betreft de sexuele gerichtheid, maar dat overscha duwt alles. Want het is een mens, met ontzettend veel facetten, maar een homo sexueel. Al het andere is kennelijk niet meer belangrijk. Dat is natuurlijk een be lachelijke zaak. Als ik over iemand praat die een andere sexuele voorkeur heeft dan ik heb ik toch ook niet over „die hetero”. DEN HAAG. Tot algemeen secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond West-Nederland (CBTB) zal per 1 oktober mr. G. W. Smallegange uit Goes worden benoemd. De vacature van alge meen secretaris van de CBTB is ontstaan door de benoeming van de huidige functio naris, drs. S. Baar, tot wethouder van Heemstede. Het werkgebied van de CBTB West-Ne derland omvat de provincies Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Behalve het zich inzetten voor de indivi duele en groepsbelangen van de aangeslo ten .boeren en tuinders, exploiteert de CBTB West-Nederland in dit werkgebied ook een groot aantal scholen: 11 scholen waaraan agrarisch onderwijs wordt gege ven en 13 scholen voor huishoud- en nij verheidsonderwijs. Daarnaast fungeert een eigen juridische dienst en een bureau grond- en pachtzaken, een assurantieafde- ling en een sociaal-economische voorlich tingsdienst met 13 functionarissen en tens lotte een groot aantal boekhoudbureaus door het gehele werkgebied De heer Smallegange (37 jaar) is thans werkzaam als secretaris van de CBTB West-Nederland, belast met de leiding van het CBTB-kantoor in Goes. Het hoofdkan toor van de CBTB West-Nederland is ge vestigd in Haarlem, van waaruit de alge meen secretaris zal werken. De heer Smal legange heeft na lager- en gymnasiaal on derwijs in Zeeland, gestudeerd aan de juridische faculteit van de Vrije Universi- teit in Amsterdam. In 1969 is hij benoemd tot hoofd van de sociaal-economische voorlichtingsdienst van de Nederlandse CBTB in Den Haag. Sinds drieënhalf jaar is hij belast met de leiding van het CBTB- kantoor in Goes, dat fungeert als zetel in Zeeland en Noord-Brabant. VELSEN. In café ,,’t Klaphekje” aan de Van der Zwaagstraat in IJmuiden wordt op 21 september gestart met een sociaal café voor zogenoemde eerstelijns werkers in de welzijnssector. Het café is bedoeld als ontmoetingsgelegenheid voor huisartsen, pastores, verpleegkundigen, maatschappelijk werkers en anderen die in de welzijnssfeer actief zijn. Voor het sociaal café, dat eens per twee maanden op donderdag wordt gehouden;, is de openingstijd telkens tussen vier en zes uur. Vast programmapunt zijn inlei dingen over onderwerpen die met het wel zijnswerk verband houden. Voor de ope- ningsmiddag is een spreker van de SDAB (Stichting Dienstverlening aan Bejaarden) uitgenodigd. Behandeld worden de doel stelling en werkwijze van deze instantie. IJMUIDEN. De contactgroep voor homofielen IJmond in de wandeling De Kring geheten be staat dit jaar vijf jaar. Het doel van De Kring is de mogelijkheid te schep pen voor het leggen van contacten en het aangaan van een gesprek voor mensen die door de samenleving als homofiel betiteld worden. Voor hen zijn de mogelijkheden hiertoe im mers veel beperkter dan het hetero- fiele deel van de bevolking, veel ho mofielen ervaren die beperkingen in hun contactmogelijkheden ook als een groot probleem. De contactgroe pen zijn ontstaan in het begin van de zestiger jaren en komen voort uit het pastorale werk. Het begon in 1962, toen de Haagse predikant ds. A. J. R. Brussaard (gereformeerd) werd ge vraagd de begrafenis te leiden van een 24-jarige homoseksuele jonge man die zelfmoord had gepleegd. Doordat homoseksualiteit toen nog veel meer in de taboesfeer zat dan nu, was de jongen in een isolement geko men. Uiteindelijk zag hij nog maar één uitweg. Tijdens de begrafenis na men drie mensen contact op met de predikant en vroegen hem om hulp, zij waren bang dat meer homoseksue len zo zouden vereenzamen dat zij zelfmoord zouden plegen om daaraan te ontkomen. Brussaard nam toen het initiatief tot het oprichten van de contactgroepen, samen met mensen als ds. A. Klamer, drs. A. L. M. Wou ters, Pater dr. J. B. F. Gottschalk msf en dr. C. J. B. Trimbos. Er zijn nu circa veertig van deze groepen, ver spreid over heel Nederland. De Kring IJmond organiseert elke maand een contactavond bij een der leden thuis. De leden kunnen daar dan onderling praten over hun problemen, door het huiskamereffect voelen zij zich daar bij niet geremd. Door deze bijeen komsten gaan de homoseksuelen zich zelfbewuster voelen en leren zij hun seksuele geaardheid te aanvaarden, zij voelen zich niet langer „abnor maal”. De bijeenkomsten worden tel kens in IJmuiden gehouden, op het zelfde adres. Zij die geïnteresseerd zijn of nadere informaties wensen kunnen de volgende telefoonnum mers draaien: 02550-20473 en 02518- 55643. de 'an ne- ing 30 len ■eft 30 ne- ie- ite tie in )m :en >en dat 'ies De vel iter ten iele rer- de er- lar is zo no- dat met de Entr’acte van Jacques Ibert, de Sonate opus 85 van Mauro Giuliani en de „DistribuQao de Flores” van Heitor Villa Lobos artistieke hoogtepunten haalde. Charmante muziek werd innemend en vaak met verstilde muzikaliteit gebracht met variaties op een thema van Rossini van Frédéric Chopin, de Sonatina sempli- ce van J. Truhlar en met gitaarcomposities van Malats, Barrios en Tarrega, waarme de Tom Burmanje zich als een fijnzinnig instrumentalist liet kennen. P. ZWAANSWIJK brengst van deze rommelmarkt komt ten goede aan de opleiding van 70 leden van de vereniging. Om. hun dank kenbaar te maken gaven de leden van het korps en het majorettenpeloton om half drie een voorstelling op het Marktplein. wat wij doen. Het zijn namelijk de mensen die vaak het eerst geconfronteerd worden met de problemen van jongeren die daar thuis niet over durven te praten. Wij heb ben daarop één reactie gehad, een arts die hier eens kwam kijken. Mocht hij een patiënt naar ons doorsturen dan wilde hij gewoon weten of het wel vertrouwd was, daar heeft hij natuurlijk groot gelijk in. Verder heeft er echter niemand gerea geerd. Dat is wel jammer”. Het grote verschil tussen het COC en De Kring is de benadering van de homosexua liteit De Kring is veel meer gericht op het individu, het persoonlijk leren aanvaarden van de sexuele geaardheid en het ermee leren leven. Het COC benadert de homo sexualiteit als collectief probleem en tracht de integratie van homosexualiteit te bevorderen, zodat de maatschappij het niet meer als een min of meer zonderling verschijnsel ervaart maar als normaal menselijk gedrag. Bovendien is bij het COC de bar en het dansen erg belangrijk, >ege- hun ït de at er ena- den- reid dag van pro- den en irle- ij de niet Dan komen er een aantal dolle verwikke lingen, waarbij de dorpsveldwachter de holbewoners als agenten gebruikt. De troubadour wordt verliefd op de school juffrouw en zij wordt het op hem. Aan het eind ontploft de tijdmachine echter, en op slag zijn alle mensen weer terug naar hun verleden. De musical besluit met een lied, waarin de professor getroost wordt. Op deze foto een scène uit de musical met links de tijdmachine. De hoofdrollen wor den vertolkt door Patrick van Rijswijk als de professor, Duran Renkema als de trou badour, Lonneke Sondorp als schooljuf frouw en Eduard van der Meulen als agent. Luuk merkt dagelijks dat homosexuelen njg steeds een gediscrimineerde groep VELSEN. De Velser Sportstichting organiseert in de week van 16 tot en met 20 oktober weer het traditionele herfstvoet- baltoernooi voor straatvoetbalelftallen. De deelnemertjes mogen niet ouder zijn dan 14 jaar. De inschrijfformulieren, die uiter lijk 4 oktober ingeleverd moeten worden, zijn verkrijgbaar op de onderstaande adressen: J. M. Meijer, Burg. Weertsplant- soen 92, Santpoort-Noord; A. Kwak, Zin- neveltlaan 11, Santpoort-Zuid; K. Sneekes, P. C. Hooftlaan 1, Driehuis; J. Smit, Lange Nieuwstraat 698, IJmuiden-Centrum; J. van Dijk, Platanenstraat 23, IJmuiden-Oost; Dienst Sport en Recreatie, Heidestraat 47, IJmuiden. De organisatie doet tevens een beroep op zoveel mogelijk mensen om zich aan te melden als scheidsrechter. Evenals voor gaande jaren levert het grote moeilijkhe den op voldoende mensen te vinden die de wedstrijden willen leiden. ssen s in Dit Zes .wee een VELSEN. Vrijdag 22 september geeft de Hoofdstad Operette een voorstelling van „Eine Nacht in Venedig”. De voorstel ling is georganiseerd door de Velser Kunstkring „Voor Allen”. Solisten in deze operette zijn onder meer Jan Handerson, Aad Jans, Marga de Boer, Anita Reins, Nora Zoon, Lily Loerkens, Feia Hulsber gen, Jacob van Renesse, Antoni Wink, Jo han van der Zalm, Henk Boelhouwers, Wim de Haas en Wim Schotanus. Ook dy jaar is de regie in handen van Alexander Pichler van de Weense Opera. Hij wordt geassisteerd door de Weense choreograaf en eerste danser van de Ween se Opera, Gerhard Senft, die het instude- ren van de balletten voor zijn rekening genomen heeft. De voorstelling, die om kwart over acht begint, is al geheel uitver kocht. VELSEN-NOORD. In de winkelgale rij aan de Wijkerstraatweg in Velsen- Noord komt met ingang van deze week een winkelpand beschikbaar voor een nieuwe detailhandelsvestiging. Na opheffing van de schoenhandel begin dit jaar stopt het bedrijf „Bart Roelofsen bv” in het pand Wijkerstraatweg 175 ook met de (schoen) reparatie-afdeling die in het pand gevestigd bleef. Het onderdeel schoenreparatie gaat over naar de schoenhandel Bart Roelofsen die aan de Deutzstraat in Heemskerk ge vestigd is. Het bedrijf heeft ook in Castri- cum een vestiging. Het besluit tot terug trekking uit Velsen-Noord is uit puur zake lijke overwegingen genomen, aldus een woordvoerder van het bedrijf. Het was de eerste manifestatie van de reeks van 37 theatervoorstellingen en 10 concerten, die in het winterprogramma van de kunstkring is opgenomen. Marianne Dijkman en Tom Burmanje hadden een programma samengesteld, dat in treffende harmonie was gehouden met de intieme beslotenheid van de uitvoe- ringsruimte. Op deze avond was er geen sprake van virtuoze schittering of van expressieverhe- viging. Dit hield echter niet in, dat ook maar enige concessie gedaan kon en mocht worden voor wat solospel en sa menspel betrof. In hun muzikale broos heid en met hun verfijnde sfeer stelden de gekozen werken aan de uitvoerenden geen geringe eisen. Niet minder gold dit voor wat de beheer sing van de speeltpchniek voor de fluit en vooral ook voor de gitaar betrof. Van deze factoren bleek nu ook op dit concert de werking van de uitvoeringen, de overtui gingskracht afhankelijk te zijn. Niet steeds was de gekozen muziek het duo hierbij terwille. Zeker niet de nogal gewild aandoende „5 Moments of day”, die Walter Hekster in 1978 voor fluit en gitaar in klank onder ging. Daar stonden nieuwere werkjes: Pa vane - Sarabande - Gigue uit 1971 van Willem de Vries Robbé en vier Fantasieën van Peter Benary om hun muzikale in houd heel gunstig tegenover. Zij vormden ook door de vertolking bij zonder te waarderen delen van het niet- conventioneel samengestelde programma, de t in een die ving 31eg, dge- rond sen- De huiskamerbar bij Luuk thuis, hier vinden een maal per maand de contactbij eenkomsten van De Kring plaats. stofzuigers en zelfs complete wandmeu- bels. Er waren ook diverse kraampjes waarin de kleinere spullen waren onder gebracht, zoals de kleine huishoudelijke artikelen en gedragen kleding. De op-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5