Egyptische minister neemt ontslag 32 Grote drukte langs route Gouden Koets nl|man HAARLEM lichkeklame j3:19309 a 0 II □T I ZWA ger! aanzienlijk begrotingstekort duurder^ I w e het woord is aan... MILJOENENNOTA MET INGEBOUWDE RISICO’S vandaag: Miljoenendans Vraag en antwoord Umuider Courant Grote Oto Derby bracht 10.000 mensen op de been Strategische punten” vroeg bezet het weer 1 Keuken kiezen?... i Verhuizing Sinasappels Honderd jaar agenda pagina ji Droog DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 12 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 271 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii door Frans Nypels id t al. iiiii ■KJ pagina's Telefoonbeantwoorders Alles op het gebied van elektriciteit vindt u in onze elektrotechnische afdeling Perzisch spreekwoord: ZIEKTEKOSTEN* OF ZIEKENFONDSVERZEKERING? W. F. BUDDING en I na- I (ADVERTENTIE) kOUOE SCHÓTËLS~~| OfflOBÏHI BM DEN HAAG. Het kabinet- Van Agt heeft, om de doeleinden van zijn beleid op langere ter mijn te kunnen realiseren, een miljoenennota gepresenteerd met het relatief grootste naoor logse begrotingstekort van 13 miljard. Ondanks gigantische problemen om de financiële eind jes van onze volkshuishouding aan elkaar te knopen, krijgen alle Nederlandse inkomenstrekkers vanaf het minimumloon er in 1979 66 bij via verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. zie de etalage IJZERHANDEL s Kies waar keus is: VlharniftjUttinQGr 2» Umuider Courant ig ondanks fors str. Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede. (ADVERTENTIES) rtji b (ADVERTENTIE) 1 akkoord met Israel. '■■I (Zie verder nar- 3) Meer koopkracht Aardgas wordt In ons speciale Prinsjesdag- katern, op de pagina’s 17 tot en met 26, passeren markante en ook minder markante bijzonder heden uit de begroting de revue. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- pm NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 (Van onze RTV-redactie) LELYSTAD. De Grote Oto Derby (GOD) van de VPRO-radio, die de af gelopen nacht werd verreden, heeft tot files geleid, die op sommige plaatsen selfs dertig kilometer lang waren, De gemeentepolitie van Lelystad, waar de tocht eindigde, schatte het aan tal deelnemende auto’s op ongeveer 3000. Naar schatting deden er aan de derby zo’n 10.000 mensen mee. De politie verklaarde dat het radio- spektakel van de VPRO een rustig ver loop had. Alleen een brandende hooi berg zorgde voor enige onrust. Berich ten dat de hooiberg door vandalen in brand zou zijn gestoken sprak de Lelys tadse politie tegen. De hooiberg was door de VPRO-organisatie zelf aange stoken Ambtenaren - Zelfstandigen - loondienst boven loongrens, hoeveel betaalt u voor uw UIL UC HIUJUCIICHIIUMI VUIL Up II1HKCI1 dat de ombuigingen uit Bestek '81 3 miljard in 1979, 6 miljard in 1980 en 10 beperkt.” Voorts wordt in de miljoenennota de juistheid onderstreept van het beginsel van inflatiecorrectie, een in de wet geregel de aanpassing van de tarieven van de kron en inkomstenbelasting om de stijging van de druk van de loon- en inkomstenbelas ting veroorzaakt door inflatie teniet te doen. Vandaar dat het kabinet voorstelt de inflatie-correctie volledig, dus voor 100 procent, aan belastingbetalers terug te ge ven. Mede via deze drukvermindering hoopt de regering te bereiken dat de socia le partners in het komende kronoverleg zullen afzien van zogenoemde initiële (=- echte) loonsverhoging. Wel is er ruimte voor incidentele loonsverhogingen, pro moties en toeslagen. Uit de miljoenennota valt op te maken miljard in 1981 niet voldoende zijn. Met name de benodigde miljoenen voor nieuw beleid ontbreken en toch is nieuw beleid noodzakelijk om het draagvlak van de niet mag. De Haagse politie had voor. Prinsjesdag de gebruikelijke veiligheids maatregelen getroffen. Extra maatregelen waren volgens een politiewoordvoerder niet nodig, „want de normale voorzienin gen zijn al streng genoeg”. nationale economie te verbreden. Pas dan, zo erkent Andriessen in zijn miljoenenno ta, is het mogelijk de doelstelling 150.000 werklozen in 1981 te realiseren. De Amerikaanse president Carter heeft gisteravond in een toespraak tot het Con gres aangekondigd dat zijn minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance dinsdag naar Jordanië en Saoedi-Arabië zal gaan om steun te vragen voor de „realisatie van de nieuwe hoop en dromen van het volk in het Midden-Oosten”. In Israel zijn 200 leden van de ultranatio- nalistische Goesj Emoenim-beweging gis teravond naar de westelijke Jordaanoever getrokken om er een nieuwe nederzetting te stichten. Dit is in strijd met de in Camp David gesloten akkoorden. Volgens een politiewoordvoerder worden de illegale kolonisten vandaag verwijderd. Als u in een put springt, is de voorzienigheid niet verplicht u er weer uit te halen. Het PWN-districtskantoor in Bever wijk wordt eind van deze maand geslo ten. Op het industrieterrein in Wormer- veer wordt een nieuw kantoor in gebruik genomen De Werkgroep Zuidelijk Afrika IJmond heeft nieuwe acties aangekondigd te gen een supermarkt in Heemskerk, die opnieuw is begonnen met de verkoop van Outspan-slnaasappels. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het kabinet danst de miljoenen dans. Geen dans van al te grote vreugde. Weliswaar positieve geluiden over de koopkracht, maar ook een record-tekort op de begroting. Sombere vooruit zichten voor de vaderlandse economie. Lastenverhogingen. Pogingen tot stabilisatie. Zoveel mogelijk gegroepeerd komen de hoofdstukken aan bod, zoals daar zijn economi sche en sociale zaken, finan ciën, onderwijs en CRM, binnen landse zaken, volksgezondheid en volkshuisvesting, verkeer en waterstaat plus justitie, buiten landse zaken, defensie en ont wikkelingssamenwerking. WASHINGTON (UPI, Reuter). De Egyptische president Sadat heeft gister avond in Washington bevestigd, dat zijn minister van Buitenlandse Zaken, Moham med Kamel, is afgetreden. Burgemeester Molendijk had van de gemeenteraad wat meer interesse ver wacht in het functioneren van de politie. Bij de vaststelling van een beleidspro- gram voor het college had ook wel gepraat kunnen worden over een be leidsplan voor de politie. Dat is niet gebeurd, maar nu zal de burgemeester zelf zorgen, dat het beleidsplan er komt. Dit heeft de heer Molendijk aangekon digd in zijn toespraak bij de opening van de jubileumviering van het honderdjari ge korps Velsen. Zie de plaatselijke pagina's Bij ons 91,24 per maand Extra korting evt 20%. Voll 100% vergoeding: zieken huis enz specialist huisarts Zonder huisarts 80,83 per maand Met unieke tandartsdekking 104,85 p.m (zonder huisarts) Na telefonische afspraak bezoek aan huis ASSUR. KANTOOR LEIDSEVAART 92 HAARLEM Tel 023-317479 (ook buiten kantooruren) Droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Zwakke tot matige wind uit noordwest tot noord. Minimum temperaturen van 12 graden aan de kust tot ongeveer 7 graden in het noord oosten van het land Maximumtempera turen rond 17 graden. Een vrij matte, uiterst vlakke Troonrede vergezelt de bloemlezing van „de jaarcij- fers der B.V Nederland” (een aanduiding die onze economische analist Frans Ny pels gebruikt boven zijn uitvoerige ontle ding van de Miljoenennota op de eerste pagina van onze bijlage over dit onder werp). Wij zullen niet ingaan op de gede tailleerde beleidsvoornemens die in de Troonrede worden samengevat. Daarover kan men immers in genoemde analyse en de vele pagina’s tellende opsomming van het begrotingsnieuws alles lezen. Wel kan enige aandacht worden gewijd aan de Troonrede zelf, die zoals iedereen weet door de regering wordt opgesteld maar die, door het feit dat zij door de koningin wordt uitgesproken, toch altijd een stuk van waardigheid en waarheid pretendeert te zijn De Troonrede 1978 is inderdaad een stuk dat waardigheid en waarheid weer spiegelt, maar ook een zekere handigheid. Een goed voorbeeld daarvan is de wijze, waarop het kabinet de nogal stevige aan drang uit bepaalde kringen tot herstel van de „Bede” aan het einde van de Troonrede honoreert In vroeger jaren verplichtte de Troonrede de koningin tot een persoonlijk en openbaar gebed voor het welslagen van de parlementaire arbeid. De regering Den Uyl achtte dat niet meer in overeenstem ming met moderner opvattingen en schrapte die bede. Het kabinet Van Agt heeft nu een waarlijk ingenieuze oplossing gevonden: het laat de koningin zeggen dat velen voor het welslagen van het werk der volksvertegenwoordiging bidden Die handigheid in formuleringen ken merkt de gehele Troonrede. Zij verbloemt DEN HAAG (ANP). Tegen het middaguur op Prinsjesdag waren de „stra tegische punten” van de route die de Gou den Koets zou volgen, al geheel omsingeld door belangstellenden. Wie daarna kwam, moest genoegen nemen met een plekje achter enkele rijen mensen. Tot die punten in de binnenstad van Den Haag, waar je op de derde dinsdag in september nog altijd over de hoofden kunt lopen, behoren het Voorhout bij het paleis, de Kneuterdijk en het Buitenhof. De vroege belangstellenden hadden te gen twaalf uur al veel te zien: de militairen die aan de rand van het centrum uit hun legerplaatsen aankwamen marcheerden in gesloten formaties naar de plaatsen die zij tijdens het gebeuren zouden innemen. Veel eenheden droegen ceremonieel tenue, maar andere moesten het met hun gewone uniform doen. Een van de duizenden belangstellenden Komen er in de loop van 1979 tegenval lers, dan heeft minister Frans Andriessen (CDA) een noodremprocedure bij de hand om een dreigende financiële catastrofe het hoofd te bieden. Die noodrem heeft An driessen, zoals hij in een sombere miljoe nennota uiteenzet, nodig omdat bij het nu uitgestippelde financieel-economische be leid grote risico’s worden genomen. Naast belastingverlaging kondigt het ka- binet-Van Agt ook lastenverhogingen aan. De motorrijtuigenbelasting gaat omhoog, de overdrachtsbelasting bij grond- en hui zentransacties stijgt met 1 procent en de prijs van aardgas voor kleinverbruikers klimt de komende vier jaar met 3 centen per kubieke meter per jaar omhoog. Bij een gemiddeld kleinverbruik van naar schatting 3000 tot 3500 kubieke meter kost dat globaal 100 Tevens vervalt de algemene winstaftrek in de inkomstenbelasting en de vennoot schapsbelasting. Reeds vastgelegde en al kenbaar gemaakte maatregelen zijn onder andere het overbrengen van gas, olie en kolen naar het algemene tarief van de omzetbelasting, de verhoging van het ta rief voor sigaretten en tabaksaccijns, het vervallen van het tijdelijk geldende nulta rief voor abonnementen op dag- en nieuwsbladen en het verlaagde tarief voor muziekuitvoeringen, toneelvoorstellingen, J3fn. Cronjéitr, 31-Tal. 253630-Haadam 4 ,s In een vraaggesprek met de Amerikaan se omroepmaatschappij ABC, zei hij, dat- de bewindsman, vrijdag, twee dagen voor het einde van de top in Camp David, zijn ontslag had aangeboden. Volgens welinge lichte kringen in Washington heeft Kamel zich teruggetrokken omdat hij het oneens was met de Egyptische concessies voor een Het katern opent, zoals ge bruikelijk, met de Troonrede die koningin Juliana vanmiddag bij de opening van de zitting der Staten-Generaal heeft uitge sproken Op de beide laatste pagina's en dat is niet omdat het minder belangrijk zou zijn, maar gewoon een zaak van logi sche volgorde neemt onze Haagse redacteur Theo Klein tal van regionale vraagstukken on der de loep. Op de eerste pagina hiervan is een plaatsje ingeruimd voor landbouw. Voor een echte keuken, waarin ook goed te werken valt, komt zoveel meer kijken dan enkel keukenkastjes. Bekijk alle moge lijkheden eerst 'ns rustig. En bedenk dat alleen een des kundige u de juiste informatie kan geven U boft.want in onze toonzaal kunt u het allemaal zienener vrijblijvend advies bij krijgen! Ook voor de tegels en de mo dernste kranen uit onze uitgebreide sanitair afdeling. Sassenheim, Wasbeekeriaan 59, Tel: 02522 -1 9010 Mb t/mvr van 900-17 30 uur Qmedag-andondeniaaavood tot 21.00 uur kermissen en dierentuinen. Met de ombuigingen (- bezuinigingen) neergelegd in Bestek '81 wordt in 1979 een begin gemaakt. Desondanks zijn de econo mische vooruitzichten somber. De rege ring maakt zich in de miljoenennota voor al bezorgd over de dreigende groei van het aantal werklozen. Voor 1979 houdt het kabinet rekening met 10.000 a 15.000 wer klozen meer dan in het lopende jaar. Met het voorgestelde beleid voor 1979, dat tot doel heeft om de arbeidskosten netto loon, belastingen, sociale premies en pensioenpremies) te matigen, wordt een koopkrachtverbetering voor de modale werknemer nagestreefd van 0,£ procent en voor de minimumloontrekker van 1,5 pro cent. Het kabinet „acht het noch realis tisch, noch gewenst erop te rekenen dat voor een reeks van jaren grote groepen van de bevolking in koopkracht achteruit zullen gaan.” In de miljoenennota wordt die beleidskeuze nog verder toegelicht met de vaststelling dat „de beoogde matiging van de arbeidskostenontwikkeling slechts tot stand kan komen indien de stijging van Een van de duizenden belangstellenden zovee‘ mogelijk wordt dle Op weg was om jn de binnenstad een plekje te zoeken, moet een pessimist zijn geweest of een vooruitziende geest. Hij had zijn draagbaar televisietoestel meege nomen voor het geval hij zich niet in de rijen van de directe kijkers kon scharen. De brandweer van Den Haag heeft van acht uur af enkele tientallen auto’s weg gesleept, die op plaatsen stonden gepar keerd waar dat op een dag als vandaag Kennemeriaan 77 - Umuiden - Tel 15607 Op het moment dat de Gouden Koets om één uur vanmiddag wegreed van het Paleis Lange Voorhout, begon het zachtjes te regenen. niets, maar onthult ook niets. Zij gebruikt de formule „aandacht schenken aan” in plaats van „maatregelen treffen voor”, .jnvloed uitoefenen op” in plaats van „be sluiten tot”’, „zich tot doel stellen” in plaats van „overgaan tot” En zo is deze Troonrede taalkundig een feilloze weergave van het karakter dat het kabinet Van Agt tot dusver heeft geken merkt met zachte, sierlijke hand proble men om en om keren en er uiterst voor zichtig en taktisch hier en daar wat scher pe kantjes afpeuteren. Het kabinet is in deze Troonrede erg sterk gebleken in het aankondigen van dingen die zullen gebeu ren. Hóe zij zullen gebeuren en vooral op welke wijze door middel van een krachtda dig ingrijpen die gebeurtenissen zullen worden gestuurd, is te enen male onzicht baar. gevat in formuleringen die men naar believen op diverse manieren kan uitleg gen Wat de waarheid en waardigheid be treft: de problemen worden niet verzwe gen en zelfs onomwonden uitgesteld, en er valt geen onvertogen woord ten aanzien van de toch intussen wel vaak onmatige dwang die buiten het parlement om op het kabinet wordt uitgeoefend. Er is in deze Troonrede geen sprake van hete hang ijzers. Men heeft, bijvoorbeeld, toch geen Troonrede nodig om te vernemen dat over ..de toepassing van kernenergie nadere i beslissingen moeten worden genomen”? ,.0f dat de verontreiniging van de Rijn zorgen blijft baren”? Samengevat is de Troonrede een waar dig, handig antwoord op de brandende vraag: Wat wil dit kabinet nu eigenlijk precies? Dat antwoord, uitgesproken door de koningin, plechtig en bereidwillig voor- ledragen, luidt eigenlijk' „Dat weet ik óók niet zo precies.” Weerrepporten .2 Achtergrond 3 Binnen- en buitenland ...■■■■■■■•m.2,3,4,11 Plaatselijk nieuws 5,6,7 Kunst «■••■•■BaeaeseseeBseeaBsaeeaaaaeaesaaaaaasaaaaaa 13 Radio en televisie/StripseBBaaBBOBaaaBBaasaosaaaBaaaaaaeeaa .9 Economie aaaaaaaaaeaaaaaaaaaaeaaasaeaaaaeaaaeeeaae 27 Beurslaaeaasaesaaaaaeaasseaaaaeasaea 28 Sport aaaeaeaaeaeeeeaeeaeaeeeaaeaeeaaaaaeeaaaaaea 29,31 BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11 30-1%30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10510 .voor Santpoort 023 - 31 90 53

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1