UTRECHTSE LERAAR REKENT UIT: Doorbraak in remtechniek Manta nu ook De Amro Bank Hl is er vooralle spaarders. (O 0/ /o met drie deuren weg en wiel {Politieman wil {eed van I chauffeurs DAMIATE EXTRA Motorweekend vroeg in 1979 De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Extra-Rekening. 4 l RENAULT KOMT MET MODEL „18” iTunesië noord-afrika 11 november - 18 november 1978 Jaloezie I- B OME* DONDERDAG 21 VARIA SEPTEMBER 19 7 8 -Ai, ck. voordeliger dan de gewone spaar rekening. En wat op de Spaar-Plus- Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige overweging. Deze rekeningen geven momenteel een rente van: zeggen de gemeenschap geen cent en is voor het bedrijf zelfs voorde liger. Het Centraal Plan Bureau heeft zijn becijferingen nagere kend en het klopt. De enige die er een klein beetje bij inschiet, is de werknemer. „Iemand met een in komen van rond de ƒ27.000 kost het uiteindelijk niet meer dan 30 gulden in de maand; de beter- betaalde gaat het hooguit 100 gul den kosten. Maar daar staat dan een zee van vrije tijd tegenover”. Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u ï°/o opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft - V (Van een speciale verslaggever) UTRECHT. „Als we op dit moment een werkweek zouden hebben van 50 uur, hadden we toch veel meer werklozen dan bij een 30-urige werkweek. Dat valt toch moeilijk te ontkennen!”. Met deze uitspraak wil de Utrechtse leraar drs. P. Gransbergen zijn theorie onderbouwen dat korter werken dè remedie is voor het _kwaad van de werkloosheid. Viel het plan van Arie Groenevelt van de vrije vrijdagmiddag al vrijwel nergens in goede aarde, Grans bergen gaat nog verder. Hij wil voor iedereen een vierdaagse werkweek. Zoiets kost naar zijn Bijzonderheden: Inbegrepen: PRIJS PER PERSOON: 909,- (8 dagen). Inlichtingen en boekingen voor deze reis uitsluitend bij: f I 23 I Dag extra vrij in de week kost werknemer haast mets (ADVERTENTIES) X 2 9 - net ter <y. 9 Geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur. 1 i. Volgens Gransbergen bieden de moge lijkheden die zowel linkse als rechtse poli tieke partijen, aandragen, geen afdoende oplossing voor de werkloosheid. „Het zijn niet meer dan lapmiddelen. Beide gaan uit van meer produktie, terwijl we juist naar een rantsoenering toe moeten”. „De realiteit van vandaag is dat vier man een volle week werken, terwijl de vijfde noodgedwongen thuis niks zit te doen. Dat geeft aan beide kanten jaloezie en afgunst. Gransbergen staat niet een vrijwillige, maar een verplichte arbeidsduurverkor ting voor ogen. Voor de financieringskant is steun van de overheid nodig. Daar is het enthousiasme voor korter werken echter ver te zoeken. modale werknemer ongeveer dertig gul den per maand moeten inleveren. Bij een normaal remsysteem kunnen ■de wielen vooral op gladde wegen gemakkelijk blokkeren als het rempe daal te sterk wordt ingedrukt. De wagen wordt daardoor onbestuurbaar, de rem weg wordt langer en vaak verkeert men in zo’n situatie op de rand van een ge vaarlijke slip. De autotechnici proberen Het A-B-S schakelt het gevaar van ge blokkeerde wielen ook bij een nood stop volledig uit. De wagen blijft be stuurbaar en zowel remweg als koerssta- biliteit blijven ongewijzigd. Ook bij het mer. Een bestuurder van een goedkope wagen heeft evenveel recht op veiligheid als iemand die kan putten uit een ruime beurs. Een overheid die het A-B-S voor Voordat Mercedes besloot het nieuwe anti-blokkeersysteem in produktie te nemen, zijn tijdens praktijkproeven miljoenen kilometers afgelegd. Zowel op circuits als op de weg. Deze foto werd tijdens een proefneming gemaakt: rechts ziet men een auto uitgerust met het anti-blokkeersysteem op een nat wegdek remmend een hindernis omzeilen. De wagen blijft bestuurbaar. De zwarte wagen links, niet uitgerust met A-B-S, kan de hindernis niet ontwijken, ondanks de moeite'die de bestuurder doet (Zet op de uitslag van de voorwielen). De wagen blijft met geblokkeerde remmen doorglijden. komen de overige modellen aan de beurt. Eind november is tevens de nieuwe Opel Commodore leverbaar; een nieuwe wagen, uitgerust met de 2,5 liter motor van 11 pk (85 Kw). De voorwielophan- 6 7 t t s L 1 r Opel heeft het modellenprogramma voor 1979 flink uitgebreid. Zo komt er een Manta combi-coupé, voorzien van een derde deur achter. Voor deze Manta kan men kiezen uit vijf motoren, varië rend van 75 pk (55 Kw) tot 110 pk (81 Kw). Tegen meerprijs is een automati sche bak leverbaar. Deze Manta komt nog in oktober op de markt. De diesel van de Opel Rekord werd vergroot tot 2300 cc. n i- U <t e Jt C, Uitgangspunt is dat de vier 40 uur per week werken. Een dag korter werken in de week, een daling van 20 procent, brengt het aantal gewerkte uren op 32. In ruil voor de aanzienlijke toeneming van de vrije tijd zal de werknemer bereid moeten zijn 5 procent van zijn brutoloon af te staan. Gransbergen veronderstelt verder dat er als gevolg van de werktijdverkorting per uur meer uit de vingers van de werkne mers komt. Een arbeidsduurverkorting .van 20 procent leidt dan niet tot een daling van de produktie met 20 pi scent, maar van slechts 15 procent. Enig rekenwerk leert dat het aantrekken van de extra man het bedrijf alleen maar geld heeft gekost. Maar nu komt het: Gransbergen wil elke ondernemer die een extra arbeidsplaats creëert, een loonkos tensubsidie geven van niet minder dan 80 procent. Dat betekent dat de werkgever maar 20 procent loonkosten heeft aan de extra man. En dit nu is niet alleen uiterst voordelig voor de werkgever, maar ook voor de gemeenschap. Het financiële effect van de ovei;gang van de werkloze naar de werkende staat is, zo blijkt uit de berekeningen van Grans bergen (de gêcompliceerdheid hiervan zou een pagina in beslag nemen, ze zijn daar om achterwege gelaten) verrassend: 92,5 procent van de gemaakte loonkosten vloei en terug naar de gemeenschap. Dit zogehe ten inverdieneffect blijkt bovendien niet alleen op te gaan bij een werkloze, maar ook bij een WAO’er. geval is. Zoals gezegd is dit systeem eerst lever baar voor de dure modellen: dat is jam- Tenslotte zal begin 1979 de Opel Asco na, uitgerust met een dieselmotor, op de markt komen. Deze diesel, met een in houd van twee liter, levert een vermogen van 58 nk (43 Kw) bii 4200 toeren ner Mercedes-Benz gaat een nieuw anti- blokkeer systeem (A-B-S) in produktie nemen. Nog deze herfst zal het systeem tegen meerprijs leverbaar zijn op het topmodel uit de S-klasse: de Mercedes 450 SEL 6,9. In het komende jaar gaat Mercedes het anti-blokkeersysteem ook beschikbaar stellen voor de typen 280 S tot en met 450 SEL, op een later tijdstip de'R staat bovendien een indoortrial demon stratie. Het blijkt, dat de motorfiets snel aan populariteit wint. Volgens cijfers van de gebied""bewërkstenigd.*' En Rai-registratie werden in het eerste half- De juiste dosering van de remmen kan niet volledig via voorschriften en regels worden geleerd. Juist op dit punt blijkt in de praktijk in welke mate de bestuurder geroutineerd is en enig gevoel heeft voor de technische marges van de auto. Het anti-blokkeersysteem komt de bestuur der hierin vergaand tegemoet en regelt als het ware voor hem de dosering van de remmen onder elke omstandigheid. Hier in schuilt juist de grote veiligheidsfactor van een dergelijk systeem. Mercedes heeft zijn nieuwe systeem zo ingericht, dat voor het wegrijden een elektronische controle plaatsheeft of het systeem geen defect vertoont. Een controlelampje op het dashboard waarschuwt dé bestuurder als dit wel het ging is voorzien van McPherson-veerpo- geval is. ten. kocht. Dit is dertien percent meer dan in de eerste zes maanden van het vorig jaar. Vooral Japanse merken spelen op onze markt een leidende rol. Onder hen neemt Honda de eerste plaats in. BMW is het grootste niet-Japanse merk op de Neder landse markt. Medio dit jaar reden er remmen in bochten gaat de bestuurbaar- naar schatting van de Rai 85.000 motor- heid niet verloren, wat natuurlijk niet wil fietsen rond in dit land. zeggen dat nu voortaan zeer hoge snelhe den in bochten geoorloofd zijn. Dan tre den andere krachten op, waarvoor het B-S-niet niet is ontworpen. ■ir De Utrechtse le raar drs. P. Grans bergen, die bere kende dat een vierdaagse werk week het bedrijf geen cent hoeft te kosten. Hij vindt, dat rantsoenering van de produktie een beter middel is om de werkloos heid te bestrijden dan de „lapmidde len”, die de linkse en rechtse partij en aandragen. Volgend jaar zal van 18 tot en met 21 januari het traditionele Motorweekend in de Amsterdamse Rai worden gehou den. Zo’n 75 firma’s exposeren dit wee- reedsjaren* dit gevaarÜjke’aspêctVan het kend hun produkten. Op het programma remsysteem in de auto te verbeteren. Het A-B-S-systeem, dat Mercedes nu levert, is het resultaat van een ontwikke ling die zekej; twintig jaar in beslag heeft genomen. In december 1970 kwam de fabriek met soortgelijk systeem op de markt, dat echter onvoldoende betrouw baar bleek voor serieproduktie. Sinds dien heeft het Duitse bedrijf gewerkt aan een vergaande verbetering, die in feite neerkwam op een totale vernieuwing van het systeem. In samenwerking met Bosch GmbH kwam een tweede genera tie anti-blokkeersystemen tot stand, die bovendien minder kost dan het systeem van 1970. Waarom is zo’n systeem zo belangrijk, dat eigenlijk alle auto’s er mee uitgerust moeten worden? Uitspraken van mr. Renardel de Lava lette, een van de topambtenaren op Sbciale Zaken, laten daar geen twijfel over be staan. In een vraaggesprek zei hij kortgele den: „Ideeën als arbeidstijdverkorting als middel ter bestrijding van de werkloos heid of een verdeling van de beschikbare arbeidsplaatsen per gezin over bepaalde categorieën werknemers zijn goed om op te studeren, maar nog niet om in de prak tijk in te voeren. Dit zou een gevaarlijke ontwikkeling zijn”. Renault komt met een nieuwe wagen: I* 18. De nieuwe Renault zal als Sedan-model verschijnen en is iets groter dan de R 12. Voor de nieuwe wagen zijn twee motoren leverbaar: een 1397 cc krachtbron die ook voor de Volvo 343 wordt geproduceerd en de 1647 cc motor, waarmee de R 16 TX is uitgerust. Ook de nieuwe Renault heeft natuurlijk voorwielaandrijving, terwijl voor de R 18 naast een vijfversnellingsbak voor 1647 cc uitvoering ook een automati sche transmissie verkrijgbaar is. Renault heeft getracht zijn nieuwe wagen zo zui nig mogelijk te maken. Volgens opgave van de fabriek loopt de R 18 bij 90 km/uur 1:15,6. De top bedraagt, afhanke lijk van de gekozen motor, 153 of 163 km/uur. Voor veel mensen is deze vakantiebestemming in hun gedachten nog een ,,ver" reisdoel. In werkelijkheid is dat beslist niet meer het geval. TUNESIË, een Noord-Afrikaans land dat voor wat betreft het Europese toerisme en vooral ook voor de Nederlandse toerist zeer sterk in opkomst is. Het ligt slechts op een afstand van 3 uur vliegen van Nederland aan de Middellandse Zee. Ook in het najaar schijnt de zon er 6 a 7 uur per dag. De temperatuur ligt zo rond de 15/17 graden. In het Zuiden is zwemmen goed mogelijk. Een puur Oosterse sfeer, moskeeën, bazaars, minaretten, oases, de Sahara, overblijf selen uit lang vervlogen tijden, prachtige zandstranden. Dat is Tunesië. Daarom hebben wij in samenwerking met het Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman een groepsreis naar Tunesië georganiseerd speciaal voor onze lezers. Vertrek op zaterdag 11 november uit Amsterdam (via Luxemburg) om 14.10 uur. Aankomst op zaterdag 11 november in Tunis om 17.50 uur. Overnachting in het prachtige Hotel du Lac in Tunis. Rondreis in air-conditioned bus met Engels sprekende gids van Tunis naar Sfax, Hammamet (de tuin van Tunesië), eiland Djerba (de „stilste plek ter wereld”), Tozeur (oases), Gabès, Gafsa, Kairouan (13 eeuwen oude stad) en terug naar Tunis. Opnieuw overnachting in Hotel du Lac. Vertrek op zaterdag 18 november uit Tunis (via Luxemburg) om 09.05 uur. Aankomst op zaterdag 18 november in Amsterdam om 13.10 uur. Alle hotelaccommodatie op basis van 2-persoons kamers met bad of douche, alle maaitijden, gehele rondrit in een air-conditioned bus met gids, alle kosten voor entrees, vervoer per ander voertuig of kameel, kruierij, vliegvervoer met Tunis Air van Amsterdam/Tunis v.v., speciale cocktailparty voor de lezers van onze bladen, busvervoer Haarlem (Frederikspark)-Schiphol v.v., reisbegeleiding (bij voldoende deelname) en de premie voor een bagage- en reisongevallenverzekering. De mogelijkheid bestaat om het verblijf in Tunesië met 4 nachten te verlengen in de bekende badplaats Monastir met volpension in het 4-sterren hotel Skanes Palace en op dinsdag 21 november rechtstreeks van Monastir naar Amsterdam terug te vliegen. Supplement per persoon: 175,- Mercedes heeft met het nieuwe sys teem ongetwijfeld een doorbraak op dit technische - daarmee de actieve”veiligheid van de jaar van 1978 11.238 motorfietsen ver- auto een flinke stap vooruit geholpen. De mening van Gransbergen druist daar lijnrecht tegenin. Hij wil naar een 32-urige werkweek en toont met een voorbeeld aan dat hiertegen nauwelijks bezwaren zijn in te brengen. Als gemakshalve wordt uitge gaan van een bedrijf met slechts vier werknemers, zal de winst door het aan trekken van een vijfde met 2000 stijgen, verdient de overheid er 700 aan en zal de Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman, Gedempte Oudegracht 82 (in Stadskantoor Haarlems Dagblad), HAARLEM, (tel. 023 - 31 31 50). I grote voorstad van Moskou, voorgesteld I in een artikel in een Russisch weekblad. I De officier is ervan overtuigd, dat zijn voorstel het aantal ongelukken zal ver- minderen. Ezrokhi meent dat het over- I handigen van een rijbewijs tijdens een J formele plechtigheid, op zich al zal bij- I dragen aan het bijbrengen van een men- selijke houding ‘bij nieuwe automobilis- j Hoge rente en direct opvraagbaar. MOSKOU (Reuter). Elke automobi- list in spé moet voor hij zijn rijbewijs ontvangt, een eed afleggen dat hij de I rechten van de voetgangers zal respecte- ren. Dit heeft kolonel E. Ezrokhi, onder- I commandant van verkeerspolitie in een ten. j De kolonel verweet de rijscholen, mo- torclubs en Vrachtwagenbedrijven te I weinig aandacht te besteden aan het ont- wikkelen van een respectvolle houding van de automobilist voor de voetganger. J alle wagens verplicht zou stellen, doet hiermee een goede daad. minuut. Op de foto de Manta in drie- deurs-uitvoering.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23