Haarlem ziet heil Adri Koster na goed debuut: in Ajacied Verkaik leeg gespeeld k J Volleyballers kansloos tegen DDR WEER SCHAAKREMISE i I Goede prestaties Denen en Finnen „Ik was volkomen BOEK VAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. 99 ////A'iï hrlders zien ons land 1 r E Mislukt Kans Vergeten ■mH»* iO 31 SPORT DONDERDAG 2 1 SEPTEMBER 19 7 8 Van onze sportredactie) - o o o f4 I 10 NIJMEGEN. De aftrap van het Nederlands voetbalelftal voor het Europees kampioenschap voor landenteams mag dan geen flop zijn geweest, een overtuigend debuut van Jan Zwartkruis als bondscoach was het evenmin. Alleen omdat het verschil tussen de Nederlandse profs en de cursisten uit Ijsland in drie doelpunten tot uitdrukking kon worden gebracht, woog de tevredenheid nog enigszins op tegen de teleur stelling. Voor het overige had de interland in het ongezellige stadion De Goffert bijzonder weinig te bieden. NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 18,50. NA 7OKTOBER F 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen. De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om telkens weer plezier aan te beleven. I «w- f-sM Mi •I (Van onze sportredactie) 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII .llllllllllilllllllllllllllllllllllllllii JAN PREENEN In zijn jacht naar persoonlijk succes 1 ge in groep 4, iit- 3-0 er- ek- ■- 0 1 1 o te ten 1. Engeland 2. Ierland 3. Noord-Ierl 4. Denemarken 5. Bulgarije Het gevolg van die mislukte missies was dat Ijsland de toch wel verwachte koude douche bespaard bleef en Zwart kruis in zijn nabeschouwing tot de con clusie moest komen dat zijn „tactiek be paald niet geslaagd was”: „Er zou veel vuldig van positie worden gewisseld, maar dat is te moeilijk gebleken. De ac ties werden ook niet snel genoeg uitge voerd.” De bondscoach, die als excuus kon aan voeren dat hij met deze groep is wegge schoten („Ik ben net aan de opbouw be gonnen”) heeft in ieder geval nog enkele spelers achter de hand, die het gezelschap weer in WK-stemming kunnen brengen. BAGUIO CITY. Rond de jaarwisse ling 1927-1928 stond er in de Haagsche Post een spotprent, waarop twee seniele grijsaards, gehuld in plaids en omgeven door spinnewebben een schaakpartij speelden. Het onderschrift luidde: „De 986e partij eindigde in remise”. Het publiek in het stadion De Goffert verkeerde op dat moment in twijfel. Het applaus voor Koster werd verstoord door een fluitconcert voor de nieuwe man Jan Peters. Het Nijmeegse publiek neemt het de middenvelder nog altijd kwalijk dat hij een paar jaar geleden koos voor het grote geld bij AZ’67 en NEC in de steek liet. Peters: „Ach, ik speelde maar een kwartiertje mee, maar ik vond het wel vervelend. Tenslotte speel je hier met het Nederlands elftal. Als ik nou met AZ hier zou spelen. maar in dit geval. Het publiek mocht dan niet tevreden zijn over de wissel, Adrie Koster was dat wel. „Ik kon echt niet meer. Ik was hele maal leeggespeeld. Echt, ik was blij dat ik er uit mocht”. Een Jan Zwartkruis: 1 2 1 2 0 0 0 0 1 0 4-3 3-3 0-0 6-7 winstpunten ging, stond het na 24 partij en er is niets nieuws onder de zon! Aljechin 4, Capablanca 2, remise 18. Dus exact als thans te Baguio. Na 34 partijen viel de beslissing: Aljechin maakte er 6-3 van. „Adrie kreeg duidelijk moeilijkheden. Kon niet meer meeverdedigen en dé scherpte was er een beetje uit”. Het lijkt nauwelijks twijfelachtig of Adrie Koster zal een nieuwe kans krijgen van de bondscoach. De frêle Roda-aan- valler mocht dan na Johny Rep, René van de Kerkhof en Tscheu la Ling een soort vierde keus zijn, na de verrichtin gen van gisteravond lijkt hij niet voor het laatst in Oranje te hebben gespeeld. Koster: „Het is natuurlijk niet aan mij om dat te bepalen. Maar het ging erg lekker. Ik wil nog niet denken aan een min of meer vaste plaats in de selectie, maar de vorm is er”, aldus de man, die op het laatste moment inviel voor de gebles- Als de conditie van de spelers een parallel vertoont met de gebeurtenissen van 1974, dan staan ons nog verrassingen te wachten. Het slot vari de 24e partij leverde deze overigens niet op. Wel viel er 0 o 1 1 seerde Ling. „Toen Tscheu dihsdag die blessure opliep ben ik me gaan instellen op de wedstrijd. Toen ik hem zag lopen, dacht ik onmiddellijk dat ik er in moest”. 1. Finland 2. Sovjet U. 3. Hongarije 4. Grieken!. 1 1 0 0 2 2 1 1 2 1 1 0 0 0 2 1 0 0 o o o o o o o o o 1 2 o o o 4 2 0 0 0-0 0-0 0-5 5-1 2-0 1-2 0-5 Tot voldoening van Ijsland, dat eerder, op 6 september, op eigen veld met 2-0 van Polen verloor. Rensenbrink: „Als je na gaat dat die jongens ook nog eens drie maal op de doellijn hebben moeten redden Deze mensen zullen het benodigde geld Hut: „Een bedrag dat ver boven de 25.000 gulden ligt” op tafel moeten leggen omdat, zoals bekend, Haarlem niet over de financiële middelen beschikt. Het wel dan niet komen van Verkaik hangt af van een bespreking die het be stuur van Haarlem heeft met, wat voorzit ter Hut noemt, „Vrienden van Haarlem”. dan vind ik die score van 3-0 van ons echt niet slecht. Ik zie ploegen als Oost-Duits- land en Zwitserland (op 11 oktober in Bern de volgende tegenstander van Nederland - red.) echt niet met 5 of 6-0 van Ijsland winnen. Die tijd is voorbij.” HAARLEM. Als alles volgens plan verloopt krijgt Haarlem-trainer Barry Hughes vandaag nog zijn zin: versterking van zijn ploeg. De aanwinst wordt dan Chris Verkaik, contractspeler bij Ajax die daar voor het C-team uitkomt. Met de Amsterdamse club is al overeenstemming bereikt. PARMA. Nederland heeft de eerste wedstrijd voor het toernooi om het we reldkampioenschap volleybal - zoals ver wacht mocht worden - kansloos met 0-3 van Oost-Duitsland verloren. Binnen het uur sloegen de kracht-volleyballers uit Oost-Duitsland de setstanden van 11-15,6- 15 en 7-15 bij elkaar. Canada, vrijdag tegenstander van Oran je, deed het in de eerste wedstrijd van de avond een stuk beter. De Canadezen verlo ren weliswaar met 3-1 van Bulgarije(15-ll, 10-15, 5-15, 10-15) maar zij gingen fel strij dend ten onder. Dat laatste kon van Neder land beslist niet gezegd worden. De ploeg van bondscoach Jaap Korsloot stond als versteend in het veld. Hierdoor was vooral het stoppen van de Oostduitse opslag een enorm probleem. Want als er eens goed gestopt werd ging ook de aanval meteen draaien. Dan passeerde Wim Theeuwissen met goed geplaatste smashes de Oostduit se verdediging. Verder was het aan Neder landse zijde armoe troef. Aanvaller Loek Willemstein, die in de derde set werd ge wisseld voor Bert Reparon: „Het leek wel of wij lijm aan onze zolen hadden. Nie mand bewoog en nam iets van een ander over. Oost-Duitsland had vanavond een makkie aan ons.” En Frank Constandse vulde aan: „Wij zijn in Nederland zulke moeilijke opslagen niet gewend. Het kostte te veel tijd om ons daarop in te stellen. Oost-Duitsland kwam in het ritme en bleef dat.” en rk- er- 21 3 I 1 0 0 o 5-2 1-1 1- 3 2- 3 lering uit te trekken. De afgebroken stand was: Wit, Karpov aan zet: Kg2, Tb5, Pd2, e5, f2, g3, h3; Zwart, Kortsnoi: Ke7, Tal, Pd8, a5, f7, g6, h6. Er volgde nog: 42. Pd2-c4, Pd8-c6. Het is opmerkelijk dat Kortsnoi zijn a-pion niet opspeelt. Zijn overweging was stellig dat wit dan zijn toren achter die pion posteert. Hoe verder de pion oprukt des te groter de actieradius van de witte toren wordt en des te kleiner die van zwart. 43. Tb5-c5, Ke7-d7,; 44. Pc4-b6:, Kd7-c7; 45. Pb6-c8,.... Een originele slotzet, Pe7 met stuk- winst dreigt. Vandaar: 45..., Kc7xc8 waarna er niets meer aan de hand is. Remise op voorstel van zwart. E. SPANJAARD ad 0 2 1 1 0 t ke- i.v. :ht. 23- 2 2 1 1 0 0-0 Uiterst merkwaardig is ook het ver loop in 1974 van het treffen tussen even eens Karpov en Kortsnoi. Toen waren de voorwaarden anders: er was namelijk een maximum van 24 partijen. In de laatste zes echter won Kortsnoi er twee bij. De veel jongere Karpov was kenne lijk geheel uitgeput en dankte zijn 12,5- 11,5-overwinning slechts aan de gestelde limiet. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Echte tevredenheid straalde eigenlijk alleen maar af van het gezicht van Adrie Koster. De 23-jarige Zeeuw, die pas aan zijn tweede seizoen als profvoetballer bezig is, had alle re den om tevreden te zijn. Het eerste op treden van de Roda-rechtsbuiten was zondermeer een succes geweest. Hij had er dan ook alles aan gedaan om zijn debuut in het oranjeshirt te doen slagen en werd, volkomen leeggespeeld, een kwartier voor het einde door Jan Zwart kruis naar de kant gehaald. Dat sloeg op de tweekamp te Buenos Aires tussen de toenmalige wereldkam pioen Capablanca en diens uitdager, Al jechin, waarin de ene partij na de andere remise werd. Heden ten dage, september 1978, zien we een soortgelijk beeld op de Filippijnen tussen titelhouder Karpov en zijn bestrijder Kortsnoi. Ook de 24e par tij, die was afgebroken, eindigde woens dag na nog slechts vier zetten alweer in een puntendeling. Daarmee werd de stand: Karpov 4, Kortsnoi 2, remise 18. Nu de spelers na de uitputtingsslag van de afgelopen weken eindelijk weer recht hébben op een time-out en er dus duide lijk een afgesloten fase achter hen ligt, loont het de moeite eens een vergelijking te maken. In 1927, toen het evenals nu om zes Afgezien van dat tegenbezoek was er echter sprake van eenrichtingsverkeer in Nijmegen waar de samenwerking tussen linkervleugelverdediger Piet Wildschut en Rensenbrink, alsmede het optreden van rechtervleugelspeler Adrie Koster de eni ge lichtpunten voor Zwartkruis moeten zijn geweest. De zeer offensief ingestelde Wildschut en Rensenbrink konden elkaar vinden, omdat Ijsland niet meer dan twee spelers, Albertsson en Petur Petursson, wenste te onttrekken aan zijn afweertroe- pen. Wildschut kon daardoor, volgens af spraak, op avontuur gaan, en zorgde voor extra mankracht op links. Op de andere vleugel moest Adrie Koster daarentegen een eenmanszaak runnen, omdat Jan Poortvliet wel degelijk aan zijn post was gebonden. Koster (na het wegvallen van Rep, René van de Kerkhof en Ling de vierde keus) wist echter ook zonder rug gesteun aan te tonen dat hij ten onrechte zo lang achter de hand is gehouden. Als nieuweling maakte hij zich niet onderge schikt aan zijn teamgenoten, maar zocht hij regelmatig de moeilijkheden op, die hij soms opvallend simpel zelf wist op te los sen. vergat echter ook Koster de opdrachten van Zwartkruis. Het middenveldtrio Haan/Willy van de Kerkhof/Jansen, toch al niet op dreef, werd daardoor op de beslissende momenten te weinig in het spel betrokken, waardoor het aantal doel gerichte acties vanuit de tweede linie (vooral de vlak achter de aanvalslinie acterende Haan zou doelman Bjarnasson onder vuur nemen) tot een minimum be perkt bleef. De uitslagen zijn: Groep A: Italië-België 3-0, China-Egypte 3-0, Mexico-Venezuela 3-1, Polen- Finland 3-1, groep C: Brazilië-Tunesië 3-0, Sovjet Unie-Frankrijk 3-0. groep D: Argentinië-Cuba 0- 3, Japan-Hongarije 3-1. groep E: Bulgarije-Cana- da 3-1, Nederland-Oost-Duitsland 0-3, groep F: Roemenië-Verenigde Staten 3-0, Zuid-Korea- Tsjechoslowakije 3-2. NEDERLAND: Schrijvers, Poortvliet, Krol, Brandts, Wildschut, Jansen, Haan, Willy van de Ketkhof, Koster (Peters), Nanninga en Rensen brink. Finland leverde in Helsinki een prestatie van formaat door Hongarije een nederlaag van 2-1 toe te brengen. De Sovjet Unie had het niet al te moeilijk tegen Griekenland: 2-0. Had het ook nog over een dosis voetbal- kunde beschikt, dan had het zelfs in de 21ste minuut uiterst verrassend zijn „meester” de les gelezen. Toen verscheen Petur Petursson namelijk vrij voor Piet Schrijvers, die het geluk had dat de IJs lander te lang talmde, waardoor Krol nog corrigerend kon optreden. Overigens op een manier, die de IJslanders een straf schop had moeten opleveren. ■ir De goed spelen de IJslandse doel man Bjarnason is kansloos tegen het schot van de (hier onzichtbare) Ruud Krol. Nederland leidt met 1-0. Vooral Ruud Geels had in de drukte voor het doel van Bjarnason van grote beteke nis kunnen zijn, al was het alleen maar geweest om de aandacht van Nanninga af te leiden. Mede door de strenge bewaking van Petursson, die zijn aanwezigheid met duw- en trekwerk kracht bijzette, moest de produktie voor tweederde worden ver zorgd door centrale verdedigers. Zo ging Ruud Krol zijn collega’s voor bij het ope ningsdoelpunt in de 32ste minuut toen hij met een schot van 30 meter de laatste voet zette tegen een combinatie Wildschut-Nan- ninga-Rensenbrink en zorgde Ernie Brandts zeven minuten na rust (overigens na een schijnbeweging van,.Nanninga) koppend voor 2-0 uit een hoekschop van Rensenbrink. Pas daarna, in dé 65ste mi nuut, diende Rensenbrink zich als schutter aan, zij het dan nog vanaf de strafschop stip, omdat Johannes Edvaldsson zo vrien delijk was geweest om Krol tamelijk onno dig en op onreglementaire wijze tot staan te brengen. Toen Nederland eenmaal op 3- 0 was gearriveerd, hield het het ook min of meer voor gezien. In tegenstelling tot Ijs land, dat in feite maar twee onderdelen van het voetbalspel beheerste. Het speelde met een grote inzet, hetgeen Sveinsson en Atli Edvaldsson via gele kaarten in het dagboek van de Finse scheidsrechter An ders Mattison bracht, en het verstond vrij aardig de tactiek om een tegenstander af te stoppen. De IJslanders waren voornamelijk met verdedigers naar Nedeland geko men, die in hun laatste linie voor files zorgden, waarin de Nederlanders tot een soort sur place werden gedwongen. Bo vendien misten zij met een sta-in-de-weg als Dick Nanninga de inventiviteit om het verkeer eigenhandig te regelen. Zwart kruis dacht voor de wedstrijd via enkele sluipwegen het strafschopgebied van Ijs land te kunnen binnenvallen. De aanvallen zouden via de vleugelspelers worden opge zet. Door die tactiek zou de defensie van Ijsland uit elkaar worden getrokken, waarna de opkomende middenvelders van de ontstane ruimte zouden profiteren. In de praktijk kwamen de Nederlanders meëstal echter niet verder dan een Engels- achtige speelwijze, waarbij het hoofd van Nanninga als eindstation fungeerde. Al thans dat was het doel dat de spelers voor ogen stond. In werkelijkheid werd de lan ge vertegenwoordiger van Roda JC in vrij wel alle luchtige duels af getroefd door Jon Petursson, die zijn voetbalkwaliteiten ook voornamelijk te danken heeft aan zijn lengte. IJSLAND: Bjarnason, Gudlaugsson, Thordar- son, Jon Petursson, Thorbjömsson, Johannes Edvaldsson, Albertsson (Gudmundsson), Atle Edvaldsson, Petur Petursson, Sigurvinsson en Sveinsson. Scheidsrechter: Anders Mattson (Fin R-> r U-A Adrie Koster, vorig seizoen toch een beetje verborgen in het Limburgse, pre senteerde zich zich zeer goed. Kreeg daartoe alle gelegenheid van Sveinsson, dié al voor rust tegen een gele kaart opliep. Er had wellicht nog meer ingeze ten, wanneer op rechts de samenwerking tussen verdediging en aanval even goed was verlopen als op links (Wildschut- Rensenbrink). Rechtervleugelverdediger Jan Poortvliet bleek, ook al door de lasti ge aanvaller Petur Petursson, echter niet te kunnen voldoen aan de wens van Zwartkruis (veel aanvallen over de flan ken). Daarom was de bondscoach dan ook niet helemaal tevreden. „Nanninga week te weinig uit naar de vleugels. De wisse lingen binnen de ploeg functioneerden niet helemaal goed. Maar aan de andere kant ben ik blij dat Krol en Brandts gescoord hebben. Als de handelingsuit- voering sneller gaat, heeft dit team be slist een toekomst”, aldus Zwartkruis. Het te statische spel van Dick Nannin ga (hij kwam maar zelden los van Jon Petursson) was ook een doorn in het oog van Rob Rensenbrink. „Een spitsspeler als Ruud Geels speelt veel meer mee. Die beweegt zich meer. Dick is meer de beu ker”. De lange Limburger kreeg echter wei nig kans los te komen. Nanninga: „Ik had bovendien nog wat last van een dij- en kuitbeenblessure. Het liefst had ik Geels erbij gehad. Die had de aandacht wat kunnen afleiden”. Nu kwam Nanninga eigenlijk op een eiland te staan. Zwartkruis tenslotte: „In de rust heb ik aangedrongen op wat meer initiatief. Dick moest wel zelf doorgaan, omdat hij niet kon terugkop pen. Wanneer hij dat deed kwam de bal terecht in een niemandsland, omdat het middenveld te weinig aansloot”. JAN VAN DER NAT «J Opdrachten Zwartkruis vergaten i' -f. In groep 2 hielden België en Noorwegen elkaar in evenwicht (1-1), terwijl Oosten rijk na zijn goede optreden in Argentinië opnieuw de aandacht op zich vestigde met een zege in Wenen van 3-2 over Schotland. 1. Oostenrijk 2. België 3. Noorwegen 4. Schotland 5. Portugal In groep 4, waar Nederland met 3-0 Ijsland versloeg, luidt de stand nu: 1. Nederland 2. Polen 3. Oost-Dld 5. Zwitserland 5. Ijsland KOPENHAGEN. Engeland heeft het gisteravond in de voorronden van het toernooi om het Europees voetbalkampi oenschap bijzonder moeilijk gehad tegen Denemarken. Weliswaar veroverden de Engelsen binnen het half uur een voor sprong van 2-0 door Keegan, maar aan het slot mochten ze dik tevreden zijn met de uitslag van 4-3 in hun voordeel. Ierland en Noord-Ierland hielden het tegen elkaar op 0-0. 2 2 0 0 4 10 10 1 2 0 111 10 0 10 0 0 0 0 0 0-0 I (ADVERTENTIE) 0 2 0 2 2-0 0 0 2

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31