Zuidafrikaanse premier treedt af Verwarring over akkoord Camp David Rode Brigades achtergrond L Twaalf jaar voor leider Kabels steiger breken: 5 doden Na de strijd BEGELEIDINGSBRIEVEN OPGEHOUDEN SPRINGKAST STAALBORSTEL EMBRYO DONDERDAG 2 1 ten ibië den eurs ing Tijdens deze historische pers conferentie werd door premier Vorster een verklaring van de Zuidafrikaans regering voorgele zen, waarin aan dr. Kurt Wald heim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, wordt meege deeld dat Zuid-Afrika de bewo ners van Namibië de gelegenheid wil geven hun eigen vertegen woordigend lichaam te kiezen. Dat betekent dat de Zuidafri kaanse regering de voorstellen over Namibië van de vijf westelij ke mogendheden en van dr. Kurt Waldheim verwerpt. ycot veede nende s aard >oycot ■nheid >f per- i deze lA-ka- leege- )ek (Van onze redacteur in Zuid-Afri ka Karl Breyer) JOHANNESBURG-PRETO RIA. John Balthazar Vorster, de man die meer dan twaalf jaar .lang aan het hoofd van de Zuidaf rikaanse regering heeft gestaan, zal op 28 september definitief te rugtreden. Hij stelt zich wel kan didaat voor het presidentschap van Zuid-Afrika. Vorster maakt- de dit gistermiddag in het bij zijn van minister van buitenland se Zaken Pik Botha op een persconferentie in Pretoria be kend. ïld eid door Nico Scheepmaker ting lium oeld Motobécane. Fietsen opz'n Frans. BINNEN- EN BUITENLAND *4» Westers plan voor Namibië verworpen John Vorster Onderzoek buitenaards leven moet serieuzer (ADVERTENTIE) Een jaar later deed Zuid-Korea ver- tb.v. Nat. Puzzelactie ,,Het Gehandicapte Kind” >erbe- jr het r bus- daar- onder VB is s met gen- ling :e te een ling op cht- indt ngs- ti op ied. rard is in 'fers tn. De 30-jarige voormalige politieman en deskundige op elektronisch gebied moet voorts een boete van twee miljoen lire (ongeveer 5.100) en de kosten van het geding betalen. Tenslotte bepaalde de rechtbank ook, dat hij voor de rest van zijn leven geen overheidsfunctie mag bekle den. De gevangenisstraf die Alunni is opge legd, is een jaar minder dan de openbare aanklager had geëist. In het proces dat slechts twee dagen duurde, had de ver dachte verklaard: „Ik noem mijzelf een militante communist en ik vind dat prole tariërs het recht hebben de wapens op te nemen voor het communisme”. Toen de president van de rechtbank vroeg of dit betekende dat hij het wapenbezit toegaf, antwoordde Alunni scherp dat hij niets toegaf. In de verklaring wordt onder meer ge zegd dat Zuid-Afrika altijd het principe gehuldigd heeft, dat de mensen in Zuid- west-Afrika zelf hun eigen toekomst moe ten bepalen. „Het is geen zaak van de MILAAN (DPI). Een rechtbank in Milaan heeft gisteren de leider van de Rode Brigades, Corrado Alunni, tot 12 jaar en 4 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens onwettig wapenbezit en samenzwering voor ondermijnende acti viteit. (Van onze redactie buitenland) Balthazar Johannes Vorster werd in 1915 geboren in Jamestown in de Kaap provincie. Na een rechtenstudie vestigde hij zich in deze provincie als advocaat. In de Tweede Wereldoorlog diende hij als „generaal” in de Ossewa Brandag, een para-militaire organisatie, die sympathi seerde met Nazi-Duitsland. Na de oorlog ging hij de politiek in en in 1953 kwam hij als lid van de Nationale Partij in het parlement. Na vijf jaar minister van Politie en Justitie te zijn geweest, werd hij in 1966 premier van Zuid-Afrika en deze functie heeft hij 12 jaar lang vervuld. Intussen heeft in Windhoek de secreta ris-generaal van SWANU (South West Af rica’s National Union), Verkuii Rukoro, verklaard dat een eenzijdige interne oplos sing van het Namibië-probleem door Zuid- Afrika er/wellicht toe zou kunnen leiden dat ook zijn organisatie tot de guerrilla strijd overgaat. „Wij zijn voor de westelij- ,ke voorstellen”, aldus Rukoro, „maar als jze mislukken, dan moeten wij het alterna tief van de gewapende strijd ernstig in overweging nemen om het land te bevrij- ,den.” lijke omgeving hebben voltooid en moeten besluiten of hij verder wil kijken. „Maar op dit ogenblik is Zuid-Afrika nog steeds verantwoordelijk voor wet en orde en voor de veiligheid in het gebied.” Het is heel goed mogelijk dat het program ma dat wij hebben voorgesteld, of een volgend programma grote aantallen be schavingen ontdekt die radioprogramma’s uitzenden”, aldus Hinners. Een woordvoerder van de NASA, dr. Noel Hinners, noemde het programma „een fantasievolle, betrekkelijk goedkope gok die geweldige vruchten kan afwerpen wanneer zij slaagt en op de tweede plaats een programma waarmee uitstekende we tenschappelijke gegevens en technologi sche vooruitgang kunnen worden behaald. In 1978 begonnen de problemen van Zuid-Afrika en de toekomst van deze apartheidsstaat, zwaarder dan ooit op Vorsters schouders te drukken. Angola en Mozambique werden na de staats greep in Portugal van 1974 onafhankelijk en er werd in deze staten een links, zwart regime gevestigd. Het blanke bewind in Rhodesië wankelt en Zuid-Afrika raakt steeds meer geïsoleerd. Vanuit de V.N. wordt druk uitgeoefend oip Zuid-Afrika om in te stemmen met een internationaal aanvaardbare oplossing voor Namibië, dat al 60 jaar onder Zuidafrikaans be stuur staat. In 1977, toen Vorsters Nationale Partij bij algemene verkiezingen 134 van de 165 zetels in het Lagerhuis kreeg, voerde hij een krachtiger oppositie tegen „buiten landse inmenging” in de binnenlandse aangelegenheden van zijn land. In zijn eigen land kreeg Vorster te maken met een steeds grotere bewust wording van de 18 miljoen zwarten. In 1976 braken er onlusten uit in Soweto, een zwarte voorstad van Johannesburg. Gisteren begon Vance een reis door het Midden-Oosten, die hem langs Am man, Riad en Damascus voert. Volgens Begin ging het alleen om het staken van de bouw van nederzettingen in bezet gebied gedurende de drie maanden van onderhandeling over het op de been brengen van een plaatselijk zelfbestuur. Naar zijn zeggen ging het helemaal niet om de vijfjarige over gangsperiode, waarin vervolgens ver der moet worden onderhandeld over de uiteindelijke status van de Westoever en de Gaza-strook. In afwijking van hun eerdere verklaringen, zeiden de Amerikaanse woordvoerders gisteren dat het toch gaat om de periode van drie maanden, die Begin op het oog heeft. Vorster heeft zich altijd heftig verzet tegen ieder voorstel om ook de niet-blan- ken op grond van het beginsel een man een stem stemrecht te geven. In de brieven, die nog moeten worden uitgewisseld, zou juist worden gespro ken over de status van Jeruzalem, de nederzettingen op de Jordaanoever en over de twee militaire vliegvelden, die de VS voor Israel zullen bouwen in ruil voor de bases in de Sinai, die de Israë li’s zullen opgeven. iten- ;eles orld irna n 25 rene i. Tijdens de oorlog zat hij vanwege zijn pro-Duitse ideeën twee jaar in een inter neringskamp. Toen Vorster 12 jaar geleden het pre mierschap aanvaardde zei hij zijn uiter ste best te zullen doen om de betrekkin gen tussen Zuid-Afrika en de rest van Afrika te normaliseren. Maar dan wel op Afrika wil geen deuren dichtslaan”, aldus Vorster, (,maar het kan ook niet toestaan dat de impasse tot in het oneindige Voort duurt.” Intussen maakte de administrateur-ge- neraal voor Namibië, rechter M. T. Steyn, enkele uren na de persconferentie in Pre toria bekend dat de verkiezingen in Nami bië dit jaar zullen plaatsvinden van 20 tot 24 november. Waldheim stelde voor Nami bië pas in 1979 onafhankelijk te laten wor den, een uitstel dat vooral gunstig is voor de SWAPO (Volkenorganisatie van Zuid- west-Afrika). Tijdens de persconferentie met Vorster bleek dat het voorgestelde aantal van 7500 militairen van de Verenigde Naties het voornaamste struikelblok vormde. Vol gens de Zuidafrikaanse premier was er altijd sprake van 3000 man, terwijl Zuid- Afrika 2000 voorgesteld had. Hij noemde het aantal van 7500 niet alleen een verras sing, maar ook een schok. De minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, zei later dat het aantal Zuidafrikaanse troepen in Namibië pas dan gereduceerd wordt als er werkelijk geen sprake meer is van geweld. De tegen de regering gerichte rellen sloe gen over op het hele land. Minstens 600 zwarten kwamen in deze rellen om. Dras tische veiligheidsmaatregelen maakten een eind aan de onlusten en de rust lijkt weergekeerd. erei- pag- rden iter- iken VN- rder Za- j in •ren het kon ien- be- egio wat sch Li- ont- 't de trijfel S Een van de grootste hervormingen die door Vorster wordt voorgestaan is een nieuwe grondwet met een regeling voor gescheiden, maar gelijke, parlementen voor de „gemengde” rassen, de Aziaten en de blanken. Zuid-Afrika zou dan naast een president ook een multiraciale raad krijgen. Berendzen vergelijkt deze keuze met eerdere mijlpalen: „Als we in het hof van Ferdinand en Isabelle iouden zitten, zou den wij Columbus dan zijn schepen ge ven? Zijn wij bereid door de telescoop van Galilei te kijken? Durven wij met Darwin mee te varen op zijn Beagle? Hoe lang zullen we aan het strand van Newton blij ven hangen, terwijl de oceaan van de waarheid onontdekt blijft?” giste- ag in t, zo Tass. eige- n de rjeja- acht- rabi- I (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-BEIROET. Nu in de Verenigde Staten de uitwisseling van brieven ter begeleiding van de ondertekening van de akkoorden van Camp David is opgehouden, zal het de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance, grote moei te kosten koning Hoessein van Jorda nië en koning Khaled van Saoedi-Ara- bië er alsnog voor warm te krijgen. WASHINGTON (UPI). Het zoeken naar leven elders in de Melkweg heeft tot dusver in de kinderschoenen gestaan en men zou nu moeten overgaan tot een meer serieuze en systematische werkwijze, zo hebben geleerden deze week gezegd tegen een subcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. secretaris-generaal van de Verenigde Na ties of van enig ander lichaam om het proces dat tot zelfbestemming en onafhan kelijkheid moet leiden, te vertragen. Zuid- Afrika accepteerde de voorstellen van de vijf in goed vertrouwen, maar niemand kan het de Zuidafrikaanse regering kwa lijk nemen dat zij thans niet bereid is om allerlei toevoegingen te aanvaarden aan voorstellen die beschreven werden als de finitief.” Vorster verklaarde dat de Zuidafrikaan se minister van Buitenlandse Zaken tot op het laatste ogenblik alles heeft gedaan om met de westelijke vijf een oplossing voor de meningsverschillen te vinden: „Zuid- scheidene militaire invallen in Angola en Zambia om de daar gelegen bases van de bevrijdingsbeweging van Namibië, de SWAPO, onder vuur te nemen. De SWA PO had vanuit deze bases aanvallen ge daan op Zuidafrikaans grondgebied, zo werd dit militair ingrijpen verklaard. Eerder dit jaar heeft de subcommissie het voorgestelde programma van de NASA voor een „bescheiden radio-onder- zoek” naar buitenaardse radiosignalen goedgekeurd. Het laatste woord is aan Huis en Senaat. Een officier bestudeerde voor de vergade ring begon even neuriënd de landkaart, terwijl hij met zijn vingers op de tafel trommelde (op dat moment waren hun hoofden dus slechts enkele decimeters van elkaar verwijderd), en na een uur of zo doodstil te hebben gezeten viel opeens zijn hand van zijn knie op de tafel, gelukkig zonder dat dit door de pratende officieren werd opgemerkt. Net als de drie krijgsgevangenen in „Het houten paard” bleef dpi. sgt. A. onopge merkt, waardoor hij ons kon vertellen wie wel, en wie geen luitenant zou worden, en waarom niet. Ik bijvoorbeeld werd het niet, omdat ik te socialistisch was en niet militair genoeg. Hoewel ik toch altijd heel apart salueerde. bond :eerd sting t dat nnen ■ting, l s de rvan jn. m de onaal en zal i n van nium- mbas- j 1 in de A ge- Hoek I zeker d. Dit eege- I n jute erder ?ewa- en de rtij is spul in het n toe- ■n dat gs de Tegen het moment van zijn afreizen werd duidelijk dat de Jordaanse en Soedische regeringen de overeenkomst zij het voorwaardelijk verwierpen. Vance is echter gewapend met een volmacht Amerika’s zwaarste politieke geschut in stelling te brengen wa pens en geld om Hoessein en Khaled over te halen aan de onderhandelingen deel, te nemen. Hij mag namens zijn president gaan zeggen dat een definitie ve Jordaanse afwijzing de ernstigste consequenties zal hebben voor de Ame- rikaans-Jordaanse betrekkingen. President Carter heeft inmiddels de Israëlische premier Begin, die nog in de VS verblijft, laten weten dat al te mili tante taal over de vraag of de vestiging van nieuwe joodse m Jerzettingen nu drie maanden of vijf jaar is opgeschort, ernstige gevolgen kan hebben voor zijn pogingen de andere Arabische landen bij de vredesinitiatieven te betrekken. Onmiddellijk na het einde van de topconferentie gaven Amerikaanse zegslieden en ook president Sadat te kennen, dat Israel er mee had inge stemd de bouw van nieuwe nederzettin gen voor vijf jaar stil te leggen. Dit tijdsbestek vloeide voort uit de afspra ken over de westelijke Jordaanoever. 1 In Riad en in Amman werd eveneens gewezen op de onvolkomenheden en onduidelijkheden in de Camp-Davido- vereenkomst ten aanzien van complete Israëlische terugtrekking uit alle bezet te Arabische gebieden en erkenning van de Palestijnse rechten, met name het recht op zelfbeschikking. Tekenend is dat de Jordaanse regeringsverkla ring niet sprak over het recht op een eigen Palestijnse staat noch over de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO en het Saoedische communiqué wel. Wijzend op de paar radio-sterrenkundi- gen en andere geleerden die de spits heb ben afgebeten zei hij: „Dit zijn mensen die langs een hooimijt gelopen hebben, een paar handen stro eruit hebben getrokken en daarin nauwlettend naar een naald gezocht hebben.” Morrison en anderen zeiden tegen de subcommissie voor ruimtewetenschap en - toepassingen, dat aan de periode van pio nieren een eind kan komen door een speci fiek, door de regering betaald programma dat uitsluitend bestemd is voor het zoeken naar leven in het heelal. Morrison meent dat er speciale appara tuur voor ontworpen moet worden, die jaren achtereen moet worden gebruikt op een systematische manier. Een dergelijk programma heeft de NASA aan het Congres voorgesteld. Dr. Richard Berendzen van de Ameri kaanse universiteit zei dat de tot dusver verzamelde gegevens nog geen uitsluitsel geven, maar niet kunnen worden verwaar loosd. „De gegevens zijn nog niet allemaal bin nen en dat zal ook nooit gebeuren. Maar uit wat wij wel weten kan een redelijk mens met recht opmaken dat wij waar schijnlijk niet alleen zijn.” De komende tientallen jaren zal de mens het onderzoek van de aarde en onmiddel- Win zo’n prachtige lichtgewicht Motabécane fiets, t.w.v 629,-. fy^i Eens in de zeven jaar mag ik van het ministerie van Defensie een herinnering ophalen uit mijn diensttijd, die (de herin nering) grote gelijkenis vertoont met „het houten paard” in de gelijknamige film die u maandagavond op de televisie hebt kun nen zien. Engelse krijgsgevangenen weten uit het kamp Stalag Luft III te ontsnappen, door tijdens springoefeningen over wat in gymnastiekkringen een „Springkast” wordt genoemd, met noeste vlijt een on deraardse gang te graven die elke dag zijn beginpunt heeft onder die springkast. De mierenvlijt en ingeniositeit die daar bij te pas komen (het verhaal lijkt verzon nen, maar is geheel historisch) doen me wel eens twijfelen aan mijn twijfel over de officiële versie van de zelfmoord van de RAF-leden in de Stammheim-gevangenis en de opzienbarende voorraad snuisterij en die zij in hun cellen hadden weten te verbergen. Maar als ik bedenk dat alle inspanningen van de RAF-piloten in Sta lag Luft III gericht waren op overleving, en die van de RAF-terroristen in Stamm- heim op zelfvernietiging, krabbelt mijn twijfel weer heroïsch overeind Dr. Philip Morrison van het Technolo gisch Instituut van Massachusetts zei bij een overzicht van het zoeken naar buiten aards leven tijdens de laatste twintig jaar, dat het geen verrassing is dat andere vor men van intelligent leven nog niet zijn ontdekt. Nu waren we te weten gekomen dat de beslissende vergadering van de officieren over de bevorderingen in de zogeheten Information Room zou plaatsvinden, waar op een tafel een dakvormig houten ge raamte stond, waarop landkaarten van de Sovjet-Unie waren geprikt. Dpi. sgt. A. besloot, om met behulp van een handlan ger een half uur voor de aanvang van de vergadering onder dat houten „tentdakjé” op die tafel te kruipen, zodat hij de hele vergadering kon bijwonen. Zo zat hij uren lang in embryohouding in die betrekkelij ke kleine kamer, met alle risico’s van dien. Een luitenant had de tafel, waarop hij zat even kunnen willen verschuiven om wat meer ruimte te scheppen. Men had zijn ademhaling kunnen horen, hij had de krie bel in zijn neus of keel kunnen krijgen zodat hij had moeten niezen of hoesten, en in werkelijkheid heeft hij ook inderdaad enkele hachelijke momenten meegemaakt. Ondanks dit alles gaat Vorster door met zijn plannen de zwarte bevolking in de zogenaamde „thuislanden” de onaf hankelijkheid te geven waarin de apart heidspolitiek voorziet. Op grond van de ze politiek krijgt iedere stam een „thuis land” toegewezen, dat een zekere mate van autonomie krijgt. In principe moeten de leden van de stam zich in deze gebie den vestigen. Deze „gescheiden ontwik keling” aldus Vorster in 1970, garandeert het onvervreemdbare recht van iedereen op zichzelf te zijn en te blijven”. Als dienstplichtig militair had ik het geluk ingedeeld te worden bij de School Militaire Inlichtingen Dienst te Harder wijk, waar we, naast de tijgersluipgang, de eerste beginselen van de Russische taal leerden, kwamen om ze de weg te kunnen wijzen zodra ze er aan komen. Ons peloton telde een man of 30, die op den duur allemaal opgroeiden tot sergeant op eentje na, die te stom was om voor de duvel te dansen, maar wel regelmatig naar het wachtlokaal werd geroepen omdat er tele foon voor hem was, waar hij dan, als directeur van een snelgroeiend ijscobe- drijf, uit de losse hand opdracht gaf 20 vrieskasten te bestellen. Op een gegeven moment (ik schat eind 1951) was de tijd rijp om ons te bevorderen tot 2e luitenant, een door allen begeerde promotie, omdat je dan niet langer uit te tinnetje hoefde te eten, maar een echt bord kreeg, met bedienend personeel. Boven dien hield het overplaatsing naar Den Haag in, dat in die tijd als stad nog hoger werd geschat dan Harderwijk, dat in 1951 nog geen Dolfinarium bezat. Maar zouden we wel allemaal worden bevorderd? Daar bestonden twijfels over. Nu behoorde ene A. tot ons peloton, een Einzelganger, die als zoon van Nederlandse ouders in Duits land als 14-jarige Hitlerjugendjongen in 1945 nog even had mogen meevechten, waarbij hij de traumatische ervaring had opgedaan dat hij als vooruitgeschoven wachtpost was ontsnapt aan de dood, toen in de duisternis opeens Amerikaanse tanks opdoemden die dwars door het kamp met slapende Hitlerjugendsoldaat jes heen ploegden. Hij wilde altijd als enige dat ’s winters de ramen van de slaapzaal open bleven om dat het zo gezond was als je oren afvroren, en als we een veldloop moesten doen, haalde hij uit de houten soldatenkist die onder zijn bed stond een staalborstel en masseerde daar langdurig zijn kuiten mee, waarna we hem tijdens de veldloop deson danks ver achter ons lieten. Een jongetje met een klein meisje op zijn arm kijkt door een prikkeldraadafzetting naar een niet-geëxplodeerde granaat, die een paar dagen geleden bij de gevechten in de stad Leon in Nicaragua werd afgevuurd. Vorster zwoer bij apartheid ^ijn eigen voorwaarden. Nooit heeft hij ook maar een stap afgeweken van zijn apartheidspolitiek. LONDEN (DPA). Acht bouwvakkers, die op 27 meter hoogte aan een flatge bouw in Cardiff werkten, zijn gisteren omlaag gestort toen de kabels van een hangend steiger waarop zij stonden, bra ken. Vijf arbeiders waren op slag dood, de overige drie werden ernstig gewond. K.-1 w i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3