kentekens met vier letters c 1 Brokx: Toename Rhodesische Op hoge poten 1 militaire operatie in Mozambique Tankwagen met teer gekanteld over Marokkanen Zuidmolukkers van ordedienst voor de rechter Nierpatiënten Chinese minister moeten vaker zelf in Griekenland dialyse uitvoeren van Defensie met uitspraken IJmuider Courant Begin oktober dodelijk ongeval gevlucht woningtekort niet denkbeeldig Haars wil geen versneld besluit Automobilist na Damiate Pers Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 9g 53 Weddeverlaging in strijd i A I VVDM: BEGROTING TELEURSTELLEND 99 99 M Gezondheidsraad: r Oliestakers schieten op rijdende tankauto’s Veel doden in India Uit gestolen auto Ve Or dis BETALING ABONNEMENTSGELD I Vordering „Ja” bij referendum over dorpsraad in Tietjerksteradeel I i 4 BINNEN- EN BUITENLAND D O DONDERDAG 2 1 SEPTEMBER 19 7 8 FE£ I r in 1 ters vaa roe nor 0] er s. Rijl dag ƒ36 vaa te mei Beroepsleger Eli A I i (Van onze redactie binnenland) CDA en VVD tegen leegstandwet PvdA (ADVERTENTIE) (Va (Van onze redactie buitenland) 0,70 145,- .i i Door nieuwe overstromingen in het district Nadia in de staat West-Benga- len worden thans 160.000 mensen be dreigd. Ook in de al zwaar getroffen staat Oetar Pradesj dreigen nieuwe gevaren. Door zware regenval is de kans groot dat de rivieren de Ganges en de Jamoena overstromen. Volgens het door de raad van Tietjerk- steradeel vastgestelde criterium waren 1258 voorstemmers nodig om de dorps raad te behouden. De dorpsraad is in 1975 als proef inge steld op verzoek van de inwoners van de gemeente en heeft een adviserende taak. De gemeenteraad zal nu de inwoners voor het merendeel ja hebben gezegd zich defi nitief uitspreken over de samenstelling, taak en bevoegdheden van de dorpsraad. ANTWERPEN. De stakende olie-ar- beiders in België hebben, nadat ze in Antwerpen al eerder diverse tankauto’s hadden beschadigd, gisteren met vuurwa pens op rijdende tankwagens geschoten in de Antwerpse randgemeenten Deurne, Mortsel en Wilrijk. Bij een van de schietpartijen in de ge meente Wilrijk is een kogel door de voor ruit van een Nederlandse tankwagen ge vlogen. Deze was geladen met 28.000 liter olie. De daders konden niet worden aange houden. Onafhankelijke oliehandelaren slagen er nog steeds in om de Belgische pompen te bevoorraden. De aanvoer vindt vooral vanuit Nederland plaats. In deze tweede stakingsweek is nog geen regeling van het conflict in zicht. HARDEGARIJP. (ANP) Tietjerkste- radeel kan zijn dorpsraad houden. Dit is de conclusie van het gisteren in Tietjerk- steradeel gehouden referendum. Vóór handhaving van de dorpsraad spraken zich 1384 inwoners uit, 198 waren tegen. Zoudt u deze apart aan ons willen doorgeven? CDA zich bij monde van de heer Scholten vrijwel geheel achter het initiatief-wets- ontwerp van de PvdA. Een van de indie ners van het wetsontwerp, mevrouw Salo mons, zegt de indruk te hebben dat het CDA uit een soort solidariteit met de WD het socialistische wetsontwerp ineens af keurt. CDA-woordvoerder Scholten ech ter: „Wij gaan in dezelfde richting als de Volgens het communiqué waren de doe len bases van het Zimbabwe Afrikaanse Nationale Bevrijdingsleger, de door Ro bert Moegabe geleide militaire tak van het Patriottisch Front. De actie is niet gericht tegen de strijd krachten en de burgers van Mozambique, maar betreft een „legitieme defensieve operatie”, aldus de Rhodesische bekend making. Het Rhodesische opperbevel heeft giste ren laten weten dat er bij gevechten 53 doden zijn gevallen en dat guerillastrijders van Joshua Nkomo, een van de twee lei ders van het Patriottisch Front, twee scho len voor zwarten hebben gesloten. Zij heb ben een van die twee scholen in brand gestoken. In het communiqué van het opperbevel wordt gezegd dat de Rhodesische troepen 32 zwarte guerillastrijders en 10 „collabo rateurs” hebben gedood. De guerillastrijd in Rhodesië heeft deze maand gemiddeld 29 mensenlevens per dag geëist. De meeste slachtoffers zijn guerillastrijders. Een en ander staat in een nog niet gepu bliceerd advies van de gezondheidsraad aan de staatssecretaris van Volksgezond heid. Delen van het advies werden gister middag bekendgemaakt door dr. C. Du- dok de Wit, hoofd van de afdeling zieken huiswezen van de geneeskundige hoofdin spectie. Dudok de Wit sprak in Amster dam op een jubileumbijeenkomst van de Nierstichting Nederland, die dit jaar tien jaar bestaat. De gezondheidsraad vindt, dat kernpro bleem bij de opvang van nierpatiënten het achterblijven van het aantal transplanta ties blijft. Al in 1972 werd geraamd, dat jaarlijks 400 niertransplantaties nodig zijn. Op dit ogenblik wordt daarvan nog niet de helft uitgevoerd. Dat komt doordat er te weinig nieren beschikbaar zijn. I I PvdA door, maar wij passeren de socialis ten. Wij vinden dat de Leegstandwet van de PvdA niet ver genoeg gaat.” UTRECHT (ANP). De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) vindt de defensiebegroting-1979 vaag en teleurstellend. „Vanuit het grote belang dat het ministerie van Defensie volgens de Memorie van Toelichting hecht aan een goede personeelsvoorziening, samen met de ruimere financiële armslag, zou men mogen verwachten dat met name tegemoet wordt gekomen aan de wensen van dienstplichtigen. Het tegen deel blijkt waar te zijn,” aldus de VVDM. BUNSCHOTEN (ANP). De rijkspoli tie in Bunschoten is op zoek naar de be stuurder van een gestolen BMW, die giste ren is gevlucht na een dodelijke aanrijding te hebben veroorzaakt. Bij het ongeval, op rijksweg 27 onder Eemnes, kwam de 45- jarige R. Verbrugge uit Kortenhoef om het leven. Mevrouw Verbrugge is met een shock opgenomen in een ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen de Simca van de heer Verbrugge van achteren werd aan gereden door een BMW. De Simca vloog tegen de vangrail en sloeg over de kop. De bestuurder was op slag dood. gaan wanneer de eigenaar het leegstaande pand niet heeft aangemeld. Woningen die in een zogenaamd leegstandregister wor den opgenomen, mogen maximaal zes maanden leeg staan indien de noodzaak daartoe wordt aangetoond. Met het initia tief-wetsontwerp wil de PvdA de speculan ten aanpakken die huizen lange tijd leeg laten staan uitsluitend met als doel de prijs De bestuurder van de BMW heeft na de aanrijding de auto verderop aan de kant Het openbaar ministerie legt de acht KPK’ers ook ten laste overtreding van de uniformwet. Volgens artikel 435 a van het Wetboek van Strafrecht is het verboden om eigen uniformen of onderscheidingen te dragen in het openbaar. Toen de acht in april op de bon gezet werden, verklaarde de Zuidmolukse leider ir. J. A. Manusama dat hij graag een proefproces zou zien over de KPK (Korps Pendjaga Keaman). Mr. Suijver wil de komende zaak nog niet zo betitelen. gezet en is toen gevlucht. Bij onderzoek door de politie bleek dat de BMW dinsdag in Hilversum was gestolen. Getuigen hebben tegenover de politie verklaard dat in de omgeving van de plaats van de aanrijding een man met een bebloed gelaat heeft staan liften. Hij zou zijn meegenomen door de bestuurder van een groene Ford, die in de richting Hilver sum reed. Van deze wagen is alleen be kend dat in het kenteken de lettercombina tie AE voorkwam. De bestuurder van een crèmekleurige vrachtwagen heeft volgens de politie het ongeval zien gebeuren DEN HAAG (ANP). Begin oktober zal de rijksdienst voor het wegverkeer het eerste kenteken in de nieuwe letter/cijfer- combinatie uitgeven, die zal bestaan uit twee groepen van twee letters en één groep van twee cijfers, waarbij de cijfers in het midden komen. Het eerste kenteken in deze nieuwe combinatie zal zijn: DB-01- BB, aldus vanochtend het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Voor automobilisten, die hun kenteken bewijs door diefstal of verlies zijn kwijtge raakt en een vervangend kentekenbewijs aanvragen, zal nog worden geput uit de oude combinatie van vier cijfers en twee letters. Met de nieuwe letter-cijfercombinatie blijft het kentekenbeeld, zoals dat sinds, 1951 bestaat, gehandhaafd. Daarmee is de herkenbaarheid gediend. In de nieuwe, combinatie zullen in tegenstelling tot de oude geen klinkers worden gebruikt. Invoering van een nieuwe combinatie was nodig, omdat de oude series zijn uitge put en hieruit geen nieuwe variaties meer kunnen worden samengesteld. Met de nieuwe combinatie zal men ongeveer tien jaar vooruit kunnen, aldus het ministerie. ATHENE (AP). De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Hoeang Hoea komt vandaag voor een officieel bezoek van vier dagen in de Griekse hoofdstad Athene aan. Tussen Griekenland en China zijn in 1972 diplomatieke betrekkingen aange knoopt, waarna de banden van Grieken land met Taiwan werden verbroken. Volgens een officiële bekendmaking zal de Chinese minister een cultureel akkoord ondertekenen en door premier Karaman lis worden ontvangen. Vï dag i Rijk: den digd nenj geste Opel krijg ter c men meei deze wacl dien brui grot luist die 1 fold stan De geve de h bezel een t Binn omgi DEN HAAG. Het CDA en de VVD hebben felle kritiek geuit op het initia- tief-wetsontwerp van de PvdA over de leegstand van huizen. Beide regeringspar tijen vinden dat het initiatief-wetsont- werp van de socialisten Schaefer, Salo mons en Patijn niet ver genoeg gaat. Aan alle kwartaalabonnees behal ve aan hen, die ons reeds machtig den tot automatisch afschrijven wordt één dezer dagen de acceptgi rokaart voor het 4e kwartaal 1978 toegezonden. Wilt u voor de betaling van het abonnementsgeld alleen ge bruik maken van de acceptgirokaart? Eventuele notities op de acceptgiro kaart worden, als gevolg van de me chanische verwerking, niet opge merkt. SALISBURY (Reuter, AFP). Rhodesi sche strijdkrachten hebben bases van na tionalistische guerillastrijders in Mozam bique aangevallen. Dit staat in een giste ren in Salisbury uitgegeven communiqué, dat niet vermeldt wanneer de operatie is begonnen en of zij inmiddels is voltooid. AMSTERDAM (ANP). De helft van de ruim 1300 kunstnierenpatiënten in ons land zou zichzelf moeten behandelen in een „diatel" of ziekenhuis. Een kwart zou thuis de kunstnier kunnen hanteren. Het resterende kwart zou passief kunnen wor den behandeld in poliklinieken. Dit bete kent dat de „zelfdialyse” moet worden gestimuleerd. De dienstplichtigenbond is met name teleurgesteld door het feit dat bijna nergens in de begroting concrete toezeggingen gedaan worden. Er wordt volgens de WDM bijvoorbeeld bijna niet gerept over de termijn waarop het bonnensysteem het huidige systeem inhouding huisvesting en voeding (IHV) moet gaan vervangen. „Wij houden de staatssecretaris aan zijn eerder gedane toezegging dat het nog dit jaar zal gebeuren,” aldus de WDM. DEN HAAG (ANP). De acht leden van de Zuidmolukse ordedienst KPK die in april in de Haagse Houtrusthalien een bekeuring kregen voor hun geüniformeer de optreden, moeten op 26 oktober te rechtstaan. Volgens de officier van Justi tie mr. J. J. H. Suijver hebben de acht de wet op de weerkorpsen overtreden. Daar voor staan maximumstraffen van dui zend gulden boete of een jaar gevangenis straf. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VEI sep Wit mei reg: van dag dez D lan| ach J Am In het initiatief-wetsontwerp van de soci alisten is geregeld dat een gemeente ter stond tot vordering van een huis kan over- VEI baai dag kom sch< Ges deni ven ris i VOi H zal den gerr wer Bru NEW DELHI (AP). Volgens een officiële bekendmaking van vandaag hebben de jongste overstromingen in India het leven gekost aan 1222 men sen. „D< hetze land, Diesl al va werk polit open orgai tie e: elka; ande der c wij BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoón: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 De WDM vindt dat iedere stap op weg naar een beroepsleger van vrijwilligers moet worden voorkomen. Met het door de Defensie aangekondigde onderzoek om bij bepaalde gebieden van de krijgsmacht deze vorm van beroepsleger in te voeren, is de bond het dan ook volstrekt oneens. Diensttijdverkorting kan volgens de WDM wel bereikt worden, bijvoorbeeld door een rechtvaardiger verdeling van de lasten. De dienstplichtigenbond zegt in de reactie op de Defensiebe groting ten slotte verheugd te zijn over het uitstel van de beslissing rond de legering van een tweede brigade in Duitsland. „Naar aanleiding van onze protesten gaan nu personele en sociale aspecten een rol spelen,” aldus de WDM. „Wij eisen dat er overleg mogelijk is voordat een definitieve beslissing in deze zaken genomen wordt.” De bond blijft de voorgenomen weddeverlaging voor dienst plichtigen afwijzen. „We vinden het getuigen van slecht beleid dat men de offers die dienstplichtigen moeten opbrengen niet verminderd worden door een volwaardige beloning in te voeren, maar vergroot worden door een weddeverlaging,” aldus de WDM. „In de Memorie van Toelichting schrijft het ministerie de kwaliteit van onze Defensie voor een belangrijk deel toe aan de vakbekwaamheid en de gemotiveerdheid van het vrijwillig en dienstplichtig personeel. Defensie vindt dat de offers die deze De WD tekent daarbij aan dat het wets ontwerp de indruk wekt dat de indieners het erom te doen was een kapstok te vin den om het kraken een moreel tintje te geven. Het CDA vindt dat de Leegstand wet niet, zoals de PvdA wil, voor het gehele land mag gelden, maar alleen voor die gebieden waar woningnood is en waar huizen ten onrechte leeg staan. De rege ring werkt momenteel aan een eigen Leeg standwet, die op korte termijn aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Enkele maanden geleden schaarde het Geurtsen zei dat verschillende Ka merleden gepleit hebben voor een po sitieve beslissing van de staatssecre taris ten aanzien van de verblijfsver gunning voor de Marokkanen. Me vrouw Haars weigerde echter het re geringsstandpunt te herzien. Wel heeft ze toegezegd dat ze na de uit spraak van de Raad van State op nieuw mondeling overleg wil plegen vóór ze een besluit neemt. Volgens Geurtsen is het niet uitgesloten dat dat overleg „meer dan informatief” zal zijn. De staatssecretaris heeft gisteren uitdrukkelijk gezegd dat zij geen re den wil geven voor hernieuwde ver wachtingen bij de Marokkanen. z Dit verzoek om betaling geldt niet indien u reeds heelt betaald of Indien u ons In de afgelopen maand opdracht heeft gegeven tot automatische afschrijving (Inoasso-over- schrl/ving). groep moet brengen zo veel mogelijk beperkt dienen te worden. Wij vinden deze lofzang op het personeel in schrille tegenstelling staan met de voorgenomen weddeverlaging.” Vaag blijft de begroting volgens de WDM ook op het gebied van de compensatie en de veiligheidswetgeving. „Wij vinden dat Defensie voldoende geld moet vrij maken voor een redelijker vergoeding voor oefeningen, weekenddiensten en consignatie diensten,” aldus de bond. Bovendien meent de WDM dat de veiligheidswetgeving, bijvoorbeeld het rijtijdenbesluit, snel ook van toepassing moet worden op de werkzaamheden in de militai re dienst. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Haars van Justitie is niet bereid een vervroegde beslissing te nemen over het al dan niet uitwijzen van de zgn. kerk-Marokkanen, die in De Duif in Amsterdam in hongerstaking zijn. Zij blijft bij haar standpunt niets te doen zolang de Raad van State in deze kwestie geen uitspraak heeft gedaan. Dit heeft het Tweede-Kamerlid Geurtsen (WD) gisteravond gezegd na afloop van het overleg van me vrouw Haars en de Kamercommissie voor Justitie. van het pand zo hoog mogelijk op te drij ven. De PvdA is van oordeel dat hun Leeg standwet de anti-kraakwet overbodig maakt. In het wetsontwerp is bepaald dat de eigenaar van een niet aangemelde lege woning naar de rechter moet stappen wan neer krakers het huis hebben ingenomen. Via de anti-kraakwet kan de eigenaar met behulp van de politie zijn pand ontruimd krijgen. Het CDA en de WD willen de Leeg standwet niet in plaats van, maar naast de anti-kraakwet zien. Het CDA is voorts van oordeel dat alle leegkomende woningen in de woningnoodgebieden bij de gemeenten aangemeld moeten worden. De PvdA sloot woningen met een huurprijs van boven 510 en koopwoningen boven twee ton van aanmeldingsplicht uit. De regerings partijen willen ook dat leegstaande be- drijfs- en kantoorgebouwen onder de nieu we leegstandswet vallen. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) noemt de kans dat het woningtekort toeneemt niet denk beeldig. De woningbouw kan, naar zich laat aanzien, in de komende jaren op een niveau van minder dan 100.000 woningen uitkomen, zo heeft hij de Tweede Kamer meegedeeld. Volgens de staatssecretaris zit de stagnatie in de uitvoering en pro grammering van de woningbouw op plaat selijk niveau. In een overzicht van de aard en omvang van de woningbehoefte zegt de staatsse cretaris, dat de huidige produktie te laag is. Hij noemt het dringend nodig, dat de woningbouw wordt geactiveerd in en rondom de haarden van het woningtekort, te weten in en nabij de grote steden en dan met name in het westen van het land. In het overzicht wordt becijferd, dat in de drie grote steden de feitelijke produktie slechts een fractie is geweest van de beno digde produktie. Voor alle grote steden met meer dan 100.000 inwoners geldt, dat er in de afgelopen vijf jaren 128.000 wo ningen te weinig zijn gebouwd om de be volking te huisvesten. Dat is ongeveer twintig procent van de nationale produk tie. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 f 55,- f 162,50 f 215,- losse nummers f buitenland per kwartaal Er is in Safaripark Beekse Bergen te Hilvarenbeek weer een giraffenbaby geboren. Gisteren schonk moeder Alinda het leven aan een gezonde dochter van ca. 75 kilogram. Het is Alinda haar tweede kind. (Van onze redactie binnenland) HELMOND. De Kanaaldijk in Hel- mond-Zuid is sinds vannacht drie uur voor alle verkeer gesloten nadat een tankwagen met vloeibaar teer was gekanteld bij een verkeersongeval. Een woordvoerder van de gemeentepolitie zei dat de weg zeker tot vannacht gesloten moet blijven; driehon derd vierkante meter weg is bedekt met een laag teer van ongeveer één centimeter dikte. Die laag moet worden afgeschaafd en daarna moet er een nieuwe slijtlaag worden aangebracht. De tankwagen kantelde toen de chauf feur een vergeefse poging deed om een plotseling overstekende fietser te ontwij ken. De fietser, de 29-jarige Nederlander A. de Groot uit Schoten in België, kwam om het leven. De chauffeur van de tankwa gen bleef ongedeerd. Meteen na het ongeval is personeel van de Nederlandse Wegtanker Maatschappij uit Uithoorn, eigenaar van de tankwagen, naar Helmond gereisd. Volgens een woordvoerder van het bedrijf had de tank wagencombinatie in totaal 23 ton vloei baar teer aan boord in twee tanks. Bij het ongeval is waarschijnlijk een van die tanks gescheurd. Negen ton teer is daar door over de weg gestroomd. Mi

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4