r collectanten l examens Vredesweekprogramma Velsen met vredesmars van start s Nierstichting zoekt Leren in De Lichtboei Expositie van gemeentelijk kunstbezit f itil Vrouwencafé Velsen geeft feest in Witte Tejater Schoolbibliotheek ingewijd met open huis it ït Oh i MET STAND VERTEGENWOORDIGD OP OPEN DAG jr it Jongen zwaar gewond bij oversteken Kanaaldijk Vereniging Openbaar Onderwijs houdt discussieavond Opblaasboot van erf gestolen 4 VELSEN-IJMUIDEN DONDERDAG 2 1 SEPTEMBER 19 7 8 (Van een onzer verslaggevers) FEEST EN FESTIVAL MET OPNAMEN VOOR SPEELFILM - V Tm VELSEN. Het Vrouwencafé Velsen opent morgenavond, vrijdag 22 september, het winterseizoen met een feest in de benedenzalen van het Witte Tejater. Deze vrouwenmanifestatie zal worden gecombineerd met filmopnamen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm van de regisseuse Nouchka van Brakel „Een vrouw als Eva In het verlengde van deze gezamenlijke activiteit ligt een klein festival dat zaterdagmid dag in Velserbeek wordt gehouden ten behoeve van opnamen voor dezelfde film. VELSEN. Tijdens de open dag op het politiebureau is ook de Rijkspolitie te Water post IJmui den met een stand vertegenwoor digd. Bovendien zijn op de bin nenplaats twee politieboten op gesteld, zodat de bezoekers van de Open Dagen enig inzicht kunnen krijgen wat de Rijkspolitie te Wa ter doet en in welke mate zij sa menwerkt met de jubilerende ge meentepolitie. De informatie op deze stand wordt verzorgd door wachtmeester Van Diest, van zijn diensten wordt veelvuldig ge bruik gemaakt. Regelmatig staan grote groepen belangstellenden te luisteren naar de tekst en uitleg die hij geeft op de met brochures, folders en foto’s aangeklede stand. ftWSPÓLlTJE Uw w. Rijkspolitie te Water werkt nauw samen met korps Velsen I 1 (Van een onzer verslaggevers) I ur ir g zal oord nan- n in inge- :ken- lauf- een twij- ader vam cwa- Hel- voor igen een van ■rtot hon- met leter aafd laag latie inds, s de uwe. t de Binnen afzienbare tijd zijn de rollen echter omgedraaid, dan is het hoofdkwartier ver- „De Rijkspolitie te Water doet eigenlijk hetzelfde werk als de gemeentepolitie te land, maar dan op het water”, aldus Van Diest. „Die dingen overlappen elkaar nog al vaak, vandaar dat een nauwe samen werking bestaat met het korps gemeente politie. Dat is ook de reden dat wij op deze open dagen vertegenwoordigd zijn. Wat organisatie betreft hebben gemeentepoli tie en Rijkspolitie overigens weinig met elkaar te maken, wij hebben allebei een andere baas. De gemeentepolitie valt on der de minister van Binnenlandse Zaken, wij onder die van Justitie”. De Rijkspolitie te water post IJmuiden is gevestigd in het voormalige kantoor van de havenmeester op het sluiseiland. De bezetting bestaat uit zes man, een boot en een auto en valt onder afdeling Zaandam. De discussieavond is voor iedere be langstellende toegankelijk en begint om acht uur. De nog gloednieuwe boot is uitgevoerd in grijze kunststof en draagt in grote let ters het opschrift „Barracuda”. Met het vaartuig werd de complete uitrusting van roeiriemen en houten toebehoren meege nomen. ri- Bezoekers van de open dag bij de snelboot van de Rijkspolitie te water uit Amsterdam die stond opgesteld op de binnenplaats van het politiebureau. Deze boot kan 90 kilometer per uur varen. Deze feestavond van het Vrouwencafé Velsen luidt het tweede bestaansjaar in. Het feest opent een serie van activiteiten die variëren van discussie, film, amuse ments- en informatieavonden. Naast dus toneel, muziek en cabaret zijn de komende winter weer themaavonden te verwachten over uiteenlopende onderwerpen. Het café zal om de veertien dagen open zijn. Met de combinatie met de speelfilmop- namen is het Vrouwencafé tegemoetgeko men aan het verzoek hiertoe door de film ploeg van Nouchka van Brakel. De gasten op het feest zullen dus tevens figureren tijdens de opnamen die avond. Op het feest speelt de Leidse vrouwenband KA- JE. Een beginnende groep die bestaat uit acht vrouwen die een gevarieerd repertoire aan muziek zal laten horen. Het feest vrijdagavond begint om acht uur. Vóór belangstellende vrouwen is het zaak om op tijd te komen, zo laat de organisatie weten, want de toegang hoe wel gratis is niet onbeperkt: zo’n twee honderd gasten kunnen worden toegela ten. Anders ligt het voor het festival zater dagmiddag. Daar is iedere belangstellende welkom om rond te kijken bij de kramen en te luisteren naar het Zaanse vrouwen cabaret „Vrouw blijf bij”. Omdat filmen op het Amsterdamse Vrouwenfestival niet mogelijk bleek, worden opnamen gemaakt met de hoofdrolspeelsters Monique van de Ven en Maria Schneider en de acteur Peter Faber. Dit alles speelt zich af tussen zater dagmiddag één en zes uur, bij de muziek tent in Velserbeek. Het vrouwenfeest vrijdagavond wordt gehouden in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat in IJmuiden.' Het Vrouwen café Velsen zal deze winter weer draaien in de ontmoetingsruimte van Buurthuis De Brulboei, eveneens aan de Kanaal straat. Met een druk bezocht open huis heeft de Centrale Schoolbi- bliotheekdienst Velseti woensdagmiddag het nieuwe onderko men aan de Lange Nieuwstraat ingewijd. Onderwijsgevenden uit diverse takken van het onderwijs maakten van de gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen in het gebouw en kennis te maken met het nieuwe hoofd mevrouw J. C. Idema. Bij de dienst bestond de mogelijkheid om een model-documen- tatiecentrum te bekijken. Belangstellenden konden zich ook toezicht op het scheepvaartverkeer, de be handeling van aanvaringen en de regelma tige assistentie aan omliggende gemeenten bij dregwerkzaamheden. Verder is er, na tuurlijk de controle op de hasjsmokkel die in nauw internationaal overleg gaat met politiekorpsen van andere landen en Inter pol en tot voor kort de controle op bevoor radingsschepen van de verboden piraten zenders. Die laatste taak is met het ver dwijnen van de zeepiraten vervallen. Het programma voor deze Vredesweek luidt als volgt: kernwapens de wereld uit, om te begin nen uit Nederland”. inschrijven voor de cursus „Werken met het documentatiecen trum” die in samenwerking met de Onderwijsbegeleidingsdienst Midden-Kennemerland wordt gegeven. Met een praatje, een drankje en een hapje werd het open huis niet alleen een gezellige bijeenkomst voor de bezoekers. Voorde medewerksters van de schoolbibliotheekdienst vormde het open huis tevens de afsluiting van een serie drukke maanden van verbouwing en verhuizing die aan deze activiteit vooraf gingen. voorbereiding van de prediking in de kerkdiensten van die zondag rond de tekst Johannes 14 27. Dinsdag 26 en woensdag 27 september om 20.30 uur in het Filmhuis, Kanaal straat 257: Vertoning van de Zweedse film „Viggen 37” over de zinloosheid van bewapening. In het voorprogramma een Engelse film uit 1936 „Heil inlimited” over de handel en wandel van de wape nindustrie. Vrijdag 29 september om 20 uur in de Burgerzaal van het stadhuis: Een open bare avond, waarbij de stelling „De kern wapens uit Nederland een bijdrage aan vrede en veiligheid” wordt verdedigd, respectievelijk bestreden door de heer W. D. Schram (Den Haag) vanuit de visie van het IKV, en de heer J. de Boer, Tweede-Kamerlid voor het CDA. Zaterdag 30 september om 14 uur start in ’t Harde (Veluwe) een landelijke anti- atoombommars. Deelnemers uit Velsen kunnen gezamenlijk per bus er heen gaan. Vertrek ongeveer 12 uur. Opgave via telefoonummer 02550-30840. Hij werd daarbij geschept door de auto van een 42-jarige plaatsgenoot die uit oos telijke richting over de Kanaaldijk nader de. De automobilist zag het knaapje plotse ling voor zich opdoemen en kon hem on danks stevig remmen en een ruk aan het stuur niet meer ontwijken. Het kind werd enkele meters meegesleurd. Een schouder fractuur en ernstig hoofdletsel maakten spoedopname in het Zeeweg Ziekenhuis noodzakelijk. VELSEN. Van dinsdag 3 oktober tot en met vrijdag 13 oktober wordt in de burgerzaal van het stadhuis een expositie gehouden van het gemeentelijk kunstbe zit. De tentoonstelling is vooral bedoeld voor gemeentelijke instellingen en scho len, die na afloop van de expositie in de gelegenheid worden gesteld uit het ge meentelijk kunstbezit te lenen. Belangstellenden kunnen de tentoonstel ling bekijken 's morgens i/an negen tot twaalf uur en ’s middags van twee tot vier uur. ken- |tge- wijs, t de wee VELSEN. Als uitvloeisel van de Vredesweek van vorig jaar is er ook in de gemeente Velsen een plaatselijke IKV-kern ontstaan. Deze kerngroep, die zich noemde „Werkgroep tegen de kern bewapening in Velsen”, heeft het hele jaar gewerkt aan bezinning en training en voorbereiding voor de Vredesweek van dit jaar, die gehouden wordt van 24 Lm. 30 september, in samenwerking met het landelijk IKV (Inter Kerkelijk Vre desberaad). Voor 1978 is hetzelfde the ma aangehouden als voor 1977: „De ister ea zoek Istad van ippij igen, een ank- loei- j het die iaar- latie itge- neer de tien srie. rzal het if er uit •oep het i in (-01- van VELSEN. De Vereniging voor Open baar Onderwijs Velsen (VOO) houdt dins dag 26 september een discussiebijeen komst in de aula van de Hugo de Groot school aan de Grahamstraat in IJmuiden. Gespreksonderwerp is „De kleiner wor dende school”. De introductie wordt gege ven door de heer J. van Uggelen, secreta ris van het district Noord-Holland van de VOO. Het tweede deel van deze bijeenkomst zal worden gewijd aan de Deelnota IJmui den van de scholenplancommissie van de gemeente. De introductie over dit onder werp wordt gegeven door de heer D. de Bruijn, bestuurslid van de VOO Velsen. VELSEN. In de week van 25 septem ber tot en met 1 oktober houdt de Nier stichting de jaarlijkse collecte in Velsen. Voor IJmuiden worden nog enkele collec tanten gezocht. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de heer P. A. Minder- houd, Middenduinerweg 65 in Santpoort- Zuid. Tel. 023-378446. SANTPOORT. Van een erf aan de Rijksweg Santpoort-Velsen werd dins dagnacht een opblaasboot ter waarde van 3600,- gestolen. De eigenaar had het vaartuig onbeheerd buiten liggen en acht te dat gezien de afmetingen (4.50x1.80 meter) volkomen verantwoord. plaatst naar IJmuiden en vallen Zaandam en Akersloot daaronder. Van Diest: „De laatste jaren is gebleken dat het werk zich meer en meer naar/IJmuiden verplaatst, daarom is besloten de groepscommandant over te plaatsen van Zaandam naar IJmui den. Verder komt er nog een uitbreiding van personeel en legt het ook in de bedoe ling dat er nog een boot bijkomt die beter geschikt is voor surveillance op zee. De streefdatum voor deze gehele operatie is IJMUIDEN. Een 8-jarige inwoner van IJmuiden is woensdagavond met ern stig letsel in het Zeeweg Ziekenhuis opge nomen na een aanrijding op de Kanaal dijk ter hoogte van de Kerkstraat. De jongen stak rond zeven uur onverwacht de Kanaaldijk over op weg naar het Noordzeekanaal, om daar te gaan vissen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Het buurthuis „De Lichtboei” aan de Maas straat organiseert speciale „leer”-cursus- sen voor volwassenen. In „Ouders op her haling” wordt de lagere-schoolstof gron dig herhaald, speciaal wat betreft reke nen en taal. De overige vakken worden in overleg met de deelnemers behandeld. Zaterdag 23 september, een plaatselij ke Vredesmars door IJmuiden. Verza melpunt: Plein 1945, starttijd 15 uur. Zondag 24 september: Vredeszondag. Pastores van de diverse kerken hebben tevoren gezamenlijk gewerkt aan de VELSEN. Eindexamen Ichtus Colle ge; mavo IJmuiden: Ron Bothof, Henk de Bruin, Antoinette Grootveld, Adri Kraaij, Jeroen Lastdrager, Kees Ras, Cor Schol, Elly de Vries en Hans van Vondelen; mavo Driehuis: Jochem ter Burg, Anita Koene, Marja Kooter, Karin Kuijs, Gonnie Schaap, Mieke Schoone en Robert Snij ders; VWO: Roel Jan Martens, Piet van den Bos, Berber de Jong, Hans Röling, Ed Schelvis, Frank Verschoor en Peter Schip per; havo: Olga van den Bom, Marjon Heeremans, Marianne Koelemij, Ronald Peters, Ankie Poppe, Michael Perkins, Bert Uiterwaal, René van der Vlies, Karin de Waard en Bert Zorgdrager. Eindexaman Gymnasium Felisenum; gymnasium A: Paulien Allan en Carolien ten Brink; gymnasium B: Jan van Driel, Gea Heilig en Pieter Hermans. Van al deze taken spreekt de hasjsmok kel het meest tot de verbeelding, die zaken krijgen ook de meeste aandacht in de media. De Rijkspolitie te Water post IJ muiden heeft ook daarmee regelmatig te maken gehad, er zijn hier in de haven diverse transporten onderschept. Ook is eenmaal een schipper geverbaliseerd we gens het verboden bevoorraden van het piratenschip Radio Caroline. De andere, minder in het oog lopende bezigheden zijn echter even belangrijk. Van Diest: „Vooral het verbaliseren na ongelukken is belangrijk, de diverse in stanties willen alles op papier. De rechter heeft ze nodig bij een eventuele vervol ging, de verzekeringsmaatschappijen bij uitkeringen. Die verbalen zijn ook behoor lijk uitgebreid, dat moet tegenwoordig ook wel. Zoals dat geval laatst met die sluis deur van de Noordelijke sluis. De „Breda” was een behoorlijk ingewikkeld schip, om de oorzaak om te sporen moet je dan nogal wat binnenstebuiten keren. Dat gebeurt dan in nauwe samenwerking met de scheepvaartinspectie. Zij leveren de des kundigheid op dat gebied, wij leggen het vast op papier”. Een van de grootste verschillen tussen de politie te water en die te land is natuur lijk het verkeer en de reglementen en wetten op dat gebied. „Er bestaat bijvoor beeld geen wet die schippers verbiedt te varen als zij alcohol op hebben. Als wij iemand aanhouden die bijvoorbeeld be hoorlijk aangeschoten is maar niet dron ken kunnen wij hem alleen maar advise ren de boot aan de kant te leggen. Wij kunnen hem pas dwingen te stoppen en verbaliseren als hij echt dronken is, maar dan nog alleen maar wegens openbare dronkenschap en niet omdat hij een ge vaar op het water is. Omdat de veiligheids- factor op het water een stuk gunstiger is dan op de weg gebeuren er verhoudingsge wijs minder ongelukken, maar door de explosieve groei van met name de recrea tieve watersport komt daar zo langzamer hand verandering in. Dat soort dingen moet eigenlijk eens vastgelegd worden in een of andere wet. Er wordt de laatste jaren ook meer en meer gedacht over een vaarbewijs, zodat de mensen een proeve van bekwaamheid af moeten leggen voor dat zij het water op kunnen met een boot. Nu kan iedereen bijvoorbeeld zomaar de zee op met een boot zonder dat hij of zij ook maar iets van zeilen of navigatie af zou weten. Voor deze cursus is geen vooropleiding nodig. De bedoeling is „weggezakte” ken nis wat op te halen om eventueel later andere cursussen wat gemakkelijker te kunnen volgen, kinderen met hun huis werk te kunnen helpen of de eigen moge lijkheden wat te verruimen. Voor deze cursus zijn nog plaatsen vrij op de vrijdagochtenden van 9.15 tot 11.15 uur en op de dinsdagavonden van 20 tot 22 uur. Een andere mogelijkheid om de kennis wat aan te vullen is de cursus Nederlands op de maandagavonden van 20.30 tot 22 uur. Deze cursus omvat twaalf lessen. Voor opgave en inlichtingen kan men zich wenden tot het buurthuis, Maasstraat 5, telefoon 32651. t? De stand van de Rijkspolitie te Water tijdens de open dag op het politiebureau, wachtmeester Van Diest beantwoordt talloze vragen van belangstellenden. dat alles voor 1980 geregeld is. Het gevolg is wel dat wij moeten verhuizen, de huidige behuizing is dan te klein. Dat is wel jam mer, omdat het punt strategisch gezien uitstekend gelegen is. Waarschijnlijk ver huizen wij dan naar het voormalige hoofd postkantoor aan de Kanaaldijk, voorzover ik weet is de aanvraag daarvoor al inge diend bij de Rijksgebouwendienst. Tot de voornaamste taken van de Rijks politie te water behoren onder meer het

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5