stond er veel te lang De Veertig OVER IJMUIDEN GESPROKEN burgerlijke stand Van een klein ^kwispel- bs door Onderlinge wedstrijden bij AV Suomi Mr. Opticien J.Grlt Goed zien zonder bril. maf hondje. u i de n j°°- wat vertel je me nou? VELSEN Jean Pierót Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót IJMOND DONDERDAG 2 1 19 7 8 SEPTEMBER N f Iq|^ Gedipt Optometrist O.V. Kom vrijblijvend eens rondneuzen er hangt een leuke nieuwe kollektie op u te wachten. Dat kan. Met contactlenzen. Die wij u - als lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlens specialisten - perfect aanpassen. Een ANVC-lid onderscheidt zich van andere contactlens leveranciers door zijn erkende vakopleidingen voortdurende bijscholing. Bril of contactlenzen? U bent bij ons verzekerd van deskundig en objectief advies. damesmode-lingerie 6 Gedipl. Contactlensspecialist A.N.V.C. Gedipt Audicien F.I.D.A. IJmuiden, Bril ”lnn”, Kennemerlaan 92. Tel.: 02550 -1 50 72. Ook zaken in Gouda (3x), Waddinxveen, Nieuwerkerk a/d IJssel en Zwijndrecht (2x). 3 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i nis- (Tel- iber mst de rijk, ier- i en gen aor- cale het VELSEN. Zaterdag en zondag houdt de atletiekvereniging Suomi haar jaarlijk se onderlinge wedstrijden op het sportter rein achter de Visseringschool aan de Bri- niostraat. Voor degenen, die kennis willen maken met de atletieksport, bestaat even eens de gelegenheid om deel te nemen aan een aantal nummers. Zaterdag staan voor De wedstrijden beginnen op beide dagen om 10.30 uur. deze „introductiegroep” de nummers 100 m, 800 m, verspringen en kogelstoten op het programma, terwijl zondag de onder delen 3000 m, hoogspringen en speerwer pen worden afgewerkt. TOEN DE VEERTIG werd gebouwd, bijna een eeuw geleden, dus in de prille jeugd van het dorp IJmuiden, was er geen dorpsomroeper nodig om adspi- rant-huurders naar de werkkeet op het geëgaliseerde stuk duin te trekken. Zo dra er een paar woningen „ten gerieve van de werkende stand” onder de kap waren werden al afspraken gemaakt: twee gulden per week voor wie „boven" wilde wonen, een kwartje extra voor degenen die gelijkvloers wensten te le ven. De grootste belangstelling toonden Egmondse vissers. Ze waren in hun „Derp” van de bom gestapt, lang geleden een bron van welvaart, nu nauwelijks voldoende voor een droge boterham. Op de kotters van het nieuwe IJmuiden von den ze wel geen vetpot maar in ieder geval werden hun zorgen een stuk min der. De verbinding met het oude dorp was zeer primitief men moest lopen langs het strand, tenzij men een plaatsje op een hondekar kon krijgen. Vandaar dat de meeste vissers al gauw uitkeken IN HET JAAR dat de Moerberg werd afgegraven (een van de drie hoogste duintoppen van Kennemerland), burge meester Rijkens afscheid nam („er wa ren in IJmuiden ochtenden dat men naar de avond hijgde”), dorpsomroeper Piro- vano zesenzeventig werd („vrijheid is mijn grote liefde, ik ben niet graag ie mands knecht”), Stormvogels regelmatig half IJmuiden bij de thuiswedstrijden had („Ze scheerden langs ’t veld als een stormende band”), de IJmuider Courant zesmaal in plaats van driemaal per week ging verschijnen (losse nummers drie cent, per week een dubbeltje), Dukel meesterdammer werd (Dukèl, noemde de radionieuwslezer hem, een Franse af komst vermoedend) en tweemaal de hon derdduizend viel bij het sigarenmagazijn van Jacques Tellier het „lucky adres”, Oranjestraat no. 1, hoek Kanaalstraat), in dat jaar werd het vonnis geveld over een stuk IJmuiden dat allang onder de slopershamer had moeten vallen, de Veertig. NOG ALTIJD LAG het centrum van IJmuiden zoals de ANWB zijn leden in een reisgids vertelde „op den landtong tussen het Noordzeekanaal en de Rijks- Vissershaven”. Maar in dat centrum had de tand des tijds zich zo vastgebeten dat een radicale opruiming hier en daar hard nodig was. „Iedere IJmuidenaar kent de Veertig, deze veertig woningen, gelegen aan de Prins Hendrikstraat, Hoeksteeg en Frogerstraat”, schreef de IJmuider Courant. „De woningen, voor zover ze op deze naam nog aanspraak mogen maken, bestaan uit een voorkamer, een achter kamer en een „keuken” van circa één vierkante meter oppervlakte, welke keu- ken bovendien nog toegang geeft naar de wc; voor slaapgelegenheid zijn twee ou derwetse bedsteden beschikbaar”. haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825- PLANETENWEG 26 28 IJMUIDEN TEL. 11888 groeide een eigen gemeenschapje, on danks de verschillen in dialect en de nog volop in ere gehouden eigen kleder dracht. Door een brede poort liep men naar een voor die tijd ruime binnen plaats. Waterleiding was in IJmuiden nog onbekend maar de Veertig had in ieder geval een eigen pomp, bij de in gang. Een lezeres herinnert zich hoe ze aan het einde van de vorige eeuw met KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 in IJmuiden op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. De heer W. Koomen, IJmuiden: „Als jongens van IJmuiden-Oost bouwden we graag hutten, bijvoorbeeld in Velser- beek. Ik kan nu nog de plaatsen aanwij zen waar we die hutten hebben gehad; je kunt de kuilen gemakkelijk terugvin den. We verstevigden het allemaal met hout dat we - hoe ging dat nou eenmaal - pikten uit de opslagplaats van Lootsma in het Belletje van Driehuis. Aardappe len om te poffen vonden we wel ergens op het land, aardbeien haalden we onge vraagd van de tuin van Huijboom, toma ten „organiseerden” we een keer bij Mossel, al riep een van de jongens in onze groep: „Dat kun je niet doen, dat is stelen uit de tuin van mijn vader”. We ontdekten ook dat het Missiehuis in Driehuis een druivenkas had. Wij er met een koppel jongens op af. Toen we een paar trossen hadden weggehaald wer den we betrapt door een pater. Natuur lijk gingen we er als de wind vandoor maar de pater hield z’n habijt onder het lopen omhoog en ontwikkelde zo een formidabele snelheid. We werden door een paar van zijn confraters gegrepen en naar het Missiehuis gebracht waar we een uur werden vastgehouden. Toen mochten we naar huis - er werd geen politiewerk van gemaakt”. ging tem- e op lurs- ■der- een ■ijd. lur. het de van fie. NAAM: Kef LEEFTIJD: 9 maanden RAS: Bastaard poedel(tje) SOORT: Meisje PRIJS: ƒ60,- INLICHTINGEN: 02550-15744 (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). straat 14, IJmuiden. M. J. Jansen- Pellerin, z., Ahornstraat 32, IJmuiden. OVERLEDEN: A. Gravemaker, 74 jr., weduwe van D. van den Oever, Zuiderkruisstraat 74, IJmuiden. P. van Dongen, 74 jr., echtgenoot van A. Ras, Edisonplein 4, IJmuiden. J. Kollé, 78 jr., echtgenoot van J. Goedhart, Lijsterlaan 6, IJmui den. M. Brakenhoff, 85 jr., weduwe van K. Nagel, Lod. van Deyssellaan 254, Driehuis. J. Blinkhof, 82 jr., we duwnaar van C. C. van der Aar, Nic. Beetslaan 4, Driehuis. J. J. Eyntho- ven, 59 jr., echtgenote van B. Delger, Homburgstraat 22, IJmuiden. van ider mor zien tl de ■van igel- inen leer van den- kto- een ader nde- de tl te leen zijn i ge- KWISPELdoor deponeert het hondje, dat ondanks zijn volwassenheid het voor komen heeft van een hondekleuter, weer op moeder aarde. Knielt bij het dier neer om het te aaien. Kef gaat ogenblikkelijk over tot een krolse scène op de eerste herfstbladeren van het parkgazon. Wen telt en kronkelt en werkt opnieuw on weerstaanbaar op de lachspieren van KWISPELdoor. Die besluit dan maar het asiel weer op te zoeken. Ongetwijfeld is er een huisgezin voor dit allercharmant- ste onderdeurtje. Een hondje met gevoel voor verhoudingen maar wel zodanig dat het zelf niet de rol van de underdog wenst te vervullen. Sita, het verwaaide schnauzertje van verleden week vond een gastvrij onthaal in Heemskerk. BEVALLEN: P. B. C. Haanstra-Scholten, d., Zee- wijkplein 192, IJmuiden. T. M. Oo- men-Pijnacker, z., Dennekoplaan 39, IJmuiden. G. M. Simon-Franken, z., Verbrande Vlak 23, IJmuiden. G. M. van der Kolk-Schippers, z., Plancius- straat 44, IJmuiden. E. M. B. Her- mans-Claassen, d., Kanaalstraat 62 rd., IJmuiden. M. J. Moral Martinez- Martinez Carrizo, d., Reggestraat 44, IJmuiden. A. F. M. de Graaf-van der Vlies, z., Orionweg 460, IJmuiden. A. M. Goosen-Sandmann, z.» Sparren- naar woonruimte in IJmuiden. Daar werd zo weinig voor particulieren ge bouwd en wat beschikbaar kwam bleek zo duur dat het bouwterrein van de Veer tig hen na elke reis als een magneet trok. GEEN WONDER DUS dat toen de Veertig eenmaal klaar was de bevolking voor negentig percent uit Egmonders be stond. De mensen die zich bij hen voeg den kwamen van Pernis en omgeving. Er scène die onverminderd voortduurt is zo dolkomisch dat KWISPELdoor het niet kan nalaten om hardop te lachen. Dat werkt echter aanstekelijk op het speel goedachtige dier dat nog meer haar best doet om de aandacht te trekken. Om aan alle fratsen een eind te maken tilt KWISPELdoor het zwarte krullerige geval van de grond en draagt het een eindje. Dat lijkt de bedoeling te zijn ge weest van alle aandachttrekkerij. Ineens is Kef rustig. Laat achteloos haar achter pootjes hangen en legt haar voorpootjes eigenwijs gevouwen op KWISPELdoor’s hand. Het koppetje, pedant geheven, draait van links naar rechts en weer terug. Kef neemt de haar omringende wereld in ogenschouw. Ineens is er rust. Maar de hele verhouding is weer even belachelijk als voorheen. Kef gedraagt zich uiterst kakkineus. Observeert de we reld om zich heen als een prinses die in de gouden koets door de gelederen van het volk wordt gedragen. Knikt minzaam links en kwasie vriendelijk rechts. Alles met een arrogance van „jullie staan daar nu wel te blauwbekken, maar eigenlijk interesseren jullie me geen zak. Kef behoort tot het uitverkoren soort der zogenaamde eigengebreide honden. Veel krulletjesgedoe waardoor de levens blije twinkelende ogen enigszins aan het gezicht worden onttrokken en een klein rose-kleurig vlekje onder de neus dat de plek markeert waar het kakement zit. Jazeker dat rose plekje is het tongetje dat na een nogal uit de hand gelopen wande ling verraadt dat Kef net als haar bege leider een beetje achter haar asem is. Een merkwaardig geval. Vanaf het mo ment dat Kef met KWISPEL-door het wandelpark instapt - of eigenlijk begint het al bij de poort van het asiel - is het net of de laag bij de grondse krullebol niet weet hoe ze haar blijdschap moet vertol ken met dit onverwachte uitje. Kef springt uiterst opgewekt en zeer ongecoördineerd aan de ketting die het kontakt met de hand van KWIS onder houdt. Rollebolt over haar eigen bewege lijke stappertjes en schiet van achter haar voren en van voren naar achteren tussen diens benen door. Het heeft er alle schijn van dat ze iets wil maar niet pre cies weet hoe ze dat nu duidelijk moet maken. Voor KWISPELdoor is het bijna onmo gelijk om zich normaal voort te bewegen. Kef dartelt om hem heen. Wisselt de meest potsierlijke bokkesprongen af met elegante danspasjes op de achterste po ten. Veert omhoog en staat dan plotseling vol gespannen aandacht te kijken naar een passerende wielrijder. Als die uit het gezicht is verdwenen begint het spelletje weer van voren af aan. Kef doet een beetje denken aan een speelgoedbeest dat zich voortbeweegt op de spankracht van een metalen veer. Die veer is duide lijk wat te strak gespannen en daardoor krijgen alle bewegingen iets potsierlijks. Ook in een slap-stick a la Charlie Cha plin zou Kef het niet slecht doen. De haar ouders van Egmond aan Zee naar de Veertig kwam. „Vergeleken bij wat we in Egmond gewend waren vonden we het flinke huizen. Wij hadden bijvoor beeld „thuis” zo weinig ruimte gehad dat de jongens ’s zomers liever op de bom gingen slapen die op het strand lag. Hoe de woningen van de Veertig voldoende slaapgelegenheid konden bieden? „Er waren volgens het gebruik in die jaren bedsteden ingebouwd. Daaronder was nog een toegang naar een soort ruimte waar grote gezinnen de kleine kinderen konden onderbrengen. We noemden dat „de kooi”. Wij hebben die ruimte echter nooit gebruikt”. DE EEUWWISSELING betekende voor IJmuiden de bijzonder snelle op komst van de stoomtrawler. De mannen die van Egmond en van Pernis en omge ving waren gekomen hadden geen moei te een plaats op zo’n trolder te krijgen. Ze stonden bekend als uitstekende vissers die zich bovendien vlug aan nieuwe wer komstandigheden wisten aan te passen. Een zekere welvaart kwam in hun gezin nen waardoor ze zich een hogere huur konden veroorloven. Ze verhuisden dan ook spoedig naar de ruimere woningen die verderop in IJmuiden tot stand wa ren gekomen. Hun plaats in de Veertig werd over het algemeen ingenomen door Urker vissers. Iemand herinnert zich van die tijd: „De huizen zagen er van buiten en binnen keurig uit, al vonden we ze natuurlijk maar klein nu we aan wat meer luxe gewend waren geraakt. Je kwam binnen via een portaal dat ook als keukentje werd gebruikt. De pomp was nog altijd onmisbaar. Vooral op zaterdag werd er zoveel water vandaan gehaald dat de pomp ’s avonds wel eens droog kwam te staan. Dan ging er een slot op”. VOOR EEN GOED BEGRIP wijzen we even op de landelijke situatie omstreeks die tijd. Een statistiek van 1899 toont aan dat een kwart van de Nederlandse bevolking slechts over een éénkamerwo- ning beschikte. Pas in 1901 kwam de Woningwet tot stand die het mogelijk maakte minimumeisen voor de bouw te stellen. Geen kwaad woord zou ooit over de Veertig van IJmuiden zijn gezegd wanneer bijtijds een andere bevoegdheid volgens de Woningwet was toegepast: het onbewoonbaar, verklaren. De Veertig was niet gebouwd voor een langdurig bestaan. Toen de huisjes begonnen te vervallen leidden de economische toe stand en vervolgens de beperkingen van de Eerste Wereldoorlog ertoe dat ze veel te lang in gebruik bleven. Pas in 1919, toen er weer volop materialen en vol doende arbeidskrachten ter beschikking waren om de achterstand op het gebied van de woningbouw in te halen, kon het gemeentebestuur van Velsen definitief besluiten de Veertig onbewoonbaar te verklaren; de raad ging akkoord met het desbetreffend advies van de gezond- op verdween de Veertig. Een schutting werd aangebracht rondom de plaats waar vele mensen lief en leed, in latere jaren vooral leed, hadden gedeeld. EEN LIEDJE bleef nog lang in het geheugen van de IJmuidenaren hangen, het enige lied dat ooit op de Veertig was gemaakt: „In de .Hoeksteeg nummer vijf daar woont Keersie met z’n wijf. Met twee stoelen zonder matten en een tafel zonder latten”. Er zat een fout in die tekst: „Keersie” woonde niet in de Hoeksteeg maar in de Veertig nummer vijf. Hij ging zich vestigen in IJmuiden- Oost maar kwam dagelijks naar de plek waar hij had gewoond. Iedereen in Oud- IJmuiden kende Engel Keers, de man die rondom de vishallen zijn kostje opschar relde, hoe dan ook, in ieder geval eerlijk. Met zijn stok op de rug waaraan altijd een rode zakdoek met een of andere onbepaalde inhoud was vastgeknoopt liep hij als een vrij en blij man door IJmuiden, geen reclame voor kapper of kleermaker, wel een toonbeeld van opge wektheid. Hij floot en neuriede graag. „Geen zorgen voor morgen” leek Ijij uit te stralen. „Ooi!” groette hij iedereen goedmoedig. Ik zag hem een keer bij de schutting staan, niet zo ver van de plaats waar hij jarenlang had gewoond. Hij staakte zijn neuriën en schudde z’n hoofd. Toen nam hij zijn stok en sloeg hij fel tegen de planken. Maar al gauw zette hij zijn wandeling voort. En hij neuriede weer een van zijn deuntjes, liedjes die niemand ooit kon thuisbrengen mis schien had hij ze zelf gemaakt. heidscommissie. Toen deed zich het op merkelijke feit voor dat Gedeputeerde Staten weigerden het besluit te bekrach tigen. Het gevolg was natuurlijk dat de Veertig steeds sneller bergafwaarts ging. Nog altijd probeerden verreweg de mees te bewoners de boel binnenshuis in rede lijke staat te houden, ondanks hun schra le beurs. Uiterlijk werden de huisjes ver waarloosd ze waren gebouwd en wer den nog steeds in bezit gehouden als een particuliere geldbelegging, maar ze ver gden zoveel onderhoudskosten dat de eigenares er wat dat betreft de brui aan gaf. IN DE ZOMER VAN 1932 boog de gemeenteraad zich opnieuw over het pro bleem van de Veertig. Door de verbete ring van de woningmarkt was een aantal huisjes daar leeg komen te staan. De straatjeugd was er, zoals de burgemees ter het stelde, op een schandalige manier te keer gegaan; „met ons beperkt politie korps was daarop niet voldoende toe zicht uit te oefenen”. Een raadslid pleitte er voor alsnog tien huisjes te laten opk nappen. Naar gebleken was weigerde de eigenares echter zelfs nog maar een cent voor een of andere voorziening uit te geven. Besloten werd de gehele Veertig onbewoonbaar te verklaren. Er moest rekening worden gehouden met de moge lijkheid dat het blok woningen IJmuiden nog lange tijd „als één afschuwelijke ru3ne” zou ontsieren. Daarom werd ge bruik gemaakt van het recht alle huisjes te doen slopen omdat ze door hun bouw valligheid gevaar opleverden. Kort daar- ï!- In 1932 plaatste de IJmuider Courant deze foto om de verkrotting aan te tonen van een stuk Oud-IJmuiden dat door allerlei omstandigheden te lang in stand was gehouden. ;ep- de iale lar- ste- mst aan ger 1 en

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7