Nieuwe heffing moet eind maken aan zuivel overschot Licht herstel Meerderheid t JORDANIËR LICHT Nederlanders voor dollar BEDRIJVEN OP gescheiden vrouw moet verbeterd OR was voor coalitiepartners kwestie van geven en nemen T voor nullijn t- 1 3 tussen de [bedrijven door I Rechtspositie voor miljarden fondsen over Bondsrepubliek levert China V erzekeringsraad neemt sociale 1 I 1 Consumptie Koelhuizen Bijstand O Voor ongeveer 3 miljoen gulden NOTARIS VROEGER ERBIJ" JURISTEN: Amendement Verbetering Invloed Openbaarheid Onbevredigend Ingrijpende zaken '.m s 1 I E I I I I a z achtergrond „WITBOEK” Transacties 3 ECONOMIE ZATERDAG 2 3 SEPTEMBER 19 7 8 Uitbreiding Key (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) Vleeschmeesters Baliast-Nedam T- M at* in te M 30 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Tientallen Ne derlandse bedrijven, in een aantal gevallen bijgestaan door advoca ten en accountants van naam, zijn deze zomer het slachtoffer gewor den van de praktijken van een in Libanon wonende Jordaniër. De ze Jordaniër, Hassan A. F. Zubai- di, liet zich in ons land enigë tijd vertegenwoordigen door de Bre dase zakenman J. Kercher. Deze schat dat het Nederlandse be drijfsleven als gevolg van de acti viteiten van Zubaidi 2,5 tot 3 mil joen gulden lichter is gemaakt. AMSTERDAM (ANP). De rechtspositie van de gescheiden I vrouw is dringend aan verbete- I Je n. ■D (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Wal de kwes tie van de'Ondernemingsraden betreft, die in de afgelopen week tot een oplossing kwam in poli- tiek Den Haag, is tussen alle re acties daarop waarschijnlijk de ze de enige die geldig blijft: „Po litiek is altijd een kwestie van geven en nemen”. Dat hebben beide kampen dan ook gedaan, al ging daar wel de nodige strijd aan vooraf. Werd tot voor kort aangenomen dat het kabinet-Den Uyl het sterkst was in het „over het weekeinde heen tillen” van gevoelige zaken, nu blijkt dat de huidige coalitie ook goed de kalmerende wer king van het weekeinde wept te gebruiken. 15 ring toe. Vooral waar het dingen I als boedelscheiding en woningtoe- wijzing betreft, komftle vrouw er bij een echtscheiding over het al- gemeen bekaaid af. Dat is te wij ten aan het feit dat de juridische begeleiding geen gelijke tred heeft gehouden met de enorme vlucht die het verschijnsel echt scheiding de laatste jaren heeft genomen. BEKIJK HET ZELL BRUSSEL. Door invoering van een nieu we heffing op melk wil de Europese Commis sie een eind maken aan de enorme zuivelover- schotten in de Europese Gemeenschap. De heffing te betalen door de boeren zou hoger moeten worden naarmate de melkpro duktie toeneemt. Dit staat in een nota over het zuivelvraagstuk, die het dagelijks bestuur van de gemeenschap aan de Negen heeft gestuurd. I ft» W'MT.- r (ADVERTENTIE) Bestel nu het 02 Vooral de manier waarop het probleem „wie krijgt de woning” wordt opgelost, is volgens Santen en Gisolf onbevredigend. Als het gewezen echtpaar niet in gemeen schap van goederen getrouwd was, trekt de vrouw so wie so aan het kortste eind. Maar zelfs wanneer de vrouw de echtelijke woning krijgt toegewezen, is haar rechts positie meestal zwak, omdat het een inge- burgerde gewoonte is dat de man het huur contract tekent. Het zou beter zijn als man en vrouw beiden officieel als huurder wer den beschouwd, ongeacht wie er tekent, aldus het preadvies. Als gevolg van de sterke groei van het vleesconcern De Vleeschmeesters is de Raad van Bestuur van deze onderneming uitgebreid met drs. J. van Susante. Tot voor kort was drs. Van Susante algemeen directeur van Makro-Spanje, een dochte ronderneming van de SHV-groep. Daarnaast bepleit de Europese Commissie het stopzet ten van alle Europese en nationale steunregelingen die produktieverhoging in de hand werken. Invoering van een quotasysteem per lidstaat of regio in de EG, waarbij dus een maximumgrens aan de produktie wordt gesteld, wijst de commissie af. Het zou te veel administratieve romps lomp veroorzaken. De controle zou volgens Europese deskundigen vooral in Italië, waar de melkproduktie juist wordt opgevoerd, zeer moeilijk zijn of zelfs theorie blij ven. De nieuwe heffing die effectief zelfs tot verlaging van de interventieprijzen zou kunnen leiden, moet een eind ma ken aan de vicieuze cirkel waarin de Europese zuivelpro- duktie zit gevangen. De hoge interventieprijzen maken het voor moderne melkveebedrijven, die relatief lage kosten hebben, aantrekkelijk dc produktie op te voeren. Zo advies op. De directie kan dit advies naast' zich neerleggen, maar heeft dan wel de plicht om uiteen te zetten waarom zij dit doet. De OR kan tegen deze uit spraak van de ondernemer in beroep gaan. Volgens het amendement - dat donder dag in een reeks van stemmingen uiter aard werd aangenomen - wordt de proce dure als volgt geregeld: de ondernemer Opmerkelijk hierbij is dat de Chinese Volksrepubliek de bestellingen op krediet- basis heeft geplaatst. Het is de eerste maal dat China op deze schaal afwijkt van zijn gewoonte om contant of in natura te beta len, zo is gisteren in Peking vernorrien. De basis-overeenkomst, die een lange looptijd heeft, is gisteren getekend. Wat betreft de projecten die zullen wor den aangepakt gaat het om twee open mijnen die een produktiecapaciteit zullen krijgen van twintig miljoen ton kolen per jaar. Er worden vijf nieuwe ondergrondse mijnen aangelegd, een bestaande mijn wordt gemoderniseerd. Nieuwbouw en uit breiding zullen per jaar 22 miljoen ton kolen gaan opleveren. Amsterdam Ballast Bagger en Grond (een onderdeel van de Ballast-Nedam- groep) heeft opdracht ontvangen voor een baggerwerk in Cork (Ierland) voor de ha venuitbreiding Ringaskiddy. Het gaat om een bedrag van 27 miljoen gulden. AMSTERDAM (ANP). De dollar heeft zich gisteren enigszins hersteld van het verlies dat de Amerikaanse munt de afge lopen dagen heeft moeten incasseren. In Tokio opende de dollar op 187,50 yen, maar daalde snel naar 186,75 yen. Maan dag, nadat bekend werd dat de leiders van Egypte en Israel in Camp David overeen stemming hadden bereikt over een vredes akkoord, noteerde de dollar nog 192,50 yen. De Japanse centrale bank nam gister ochtend tien a twintig miljoen dollar uit de markt, die vooral door buitenlandse ban ken eerder in de ochtend waren verkocht voor yen. Aan het slot van de ochtendhan- del noteerde de dollar 187,35 yen. Het was de eerste maal pinds 15 augustus dat de Japanse centrale bank intervenieerde. In Londen werd ten opzichte van de meeste valuta’s ook een bescheiden winst gemaakt. de uitgangspunten van het CDA-pro- gram, te weten de verzelfstandiging van de werknemer, in het gaatje te proppen. Zaken die niet in het regeerakkoord - dat zoals bekend, dooi' Wiegel en Van Agt indertijd bij kaarslicht en met gezwinde spoed in elkaar werd getimmerd - duide lijk zijn geregeld, zijn volgens CDA-frac- tievoorzitter Aantjes blootgesteld aan de politieke machtsstrijd. Wat dat betreft staan ons nog boeiende tijden te wach ten. Insiders zeggen dat de hanteerbaar heid van deze nieuwe regeling pas in de praktijk kan blijken. Ook is pas dan te zeggen of de werkwijze van de Onderne mingsraad grotelijk zal afwijken van de praktijk, zoals de leden van de raad die nu kennen. Blijft-de onënigheid, dan wordt'die pas daarna via het verslag naar buiten ge bracht. In feite zit-de wijziging hierin dat zowel de direkteur als de Ondernemings raad de mogelijkheid hebben elkaar te overtuigen voordat de tegenstelling - als die er is - in de openbaarheid treedt. In 1975 al is van vakbewegingskant het initiatief genomen deze fondsen die belast zijn met uitvoering van drie zogenaamde werknemersverzekeringen geheel onder de paraplu van de SVR te brengen. De Stichting van de Arbeid (overlegorgaan werknemers-werkgeversorganisaties) heeft zich toen met dit voorstel verenigd. I i; i duktiegrenzen worden overschreden, zal een heffing wor den opgelegd om de produktie af te remmen. Dit mecha nisme zou het effect kunnen hebben van een bevriezing van de prijzen, die de boeren voor hun produkt krijgen. Om de nadelige gevolgen voor kleine boeren (bedrijven kleiner dan 20 hectare en met vijf tot twintig koeien) op te vangen wil de commissie sociale bijstand verlenen. wordt steeds meer melk en boter geproduceerd waarvoor in het geheel geen markt bestaat en die dus alleen in de Europese koelhuizen kan worden opgeslagen. De juristen vinden dat de oude regeling bij overlijden van een der partners verbe tering behoeft: „gaat het om een huurwo ning, dan krijgt de overgebleven partner meestal wel het recht op huur. Bij een koopwoning ligt het uiteraard nog gemak kelijker. In beide gevallen is er niettemin géén sprake van een onaantastbaar recht voor de overgebleven echtgenoot”. De interventieprijzen voor zuivelprodukten moeten vol gens Gundelach gekoppeld worden aan het peil van de produktie. Naarmate bepaalde vooraf vast te stellen pro- NV Houthandel v/h G. Key heeft in de eerste zes maanden van 1978 ruim 31 miljoen gulden omzet behaald. Dat is tien procent meer dan in de eerste helft van 1977. Als gevolg van een extra dotatie aan de pensioenvoorziening is het bedrijfsre sultaat iets achtergebleven bij de progno se. Volgens de juristen verdient het aanbe veling om in de toekomst het notariaat meer te betrekken bij de vermogensrech telijke gevolgen van een voorgenomen echtscheiding. Tegenwoordig komt de no taris er meestal pas aan te pas als de scheiding is uitgesproken. Daardoor zou den zaken als alimentatie, verrekening van pensioen- en verzekeringsvooruitzichten en fiscale gevolgen van het uit elkaar gaan nogal eens gebrekkig worden geregeld. In alle EG-landen realiseren boeren en politici zich dat er iets moet gebeuren om de permanente overproduktie van melk in de Gemeenschap terug te dringen. De boter en melkpoederbergen werken ontwrichtend op de land bouwpolitiek en vormen een steeds zwaardere last voor de Europese begroting, ten nadele bijvoorbeeld van de be strijding van de werkloosheid waarvoor de komende jaren steeds meer geld nodig is. PEKING (ANP). Voor de uitbreiding en de modernisering van de mijnbouw in de Chinese Volksrepubliek zal West- Duitsland installaties en uitrustingen le veren ter waarde van tenminste acht mil jard mark. Het draait dan besluiten over tweeërlei adviezen, ten eerste de zoge naamde artikel-25-adviezen. Deze betref fen ingrijpende zaken als uitbreiding of inkrimping van het bedrijf, overdracht van de zeggenschap, fusies met andere bedrijven en investeringen, vóór zover zij van invloed zijn op de werkgelegenheid van het bedrijf. Hierover stelt de OR een Nu was niet het pakket van bevoegdhe den de inzet van de strijd tussen kabinet, CDA en VVD, maar de invloed die de directeur erop kan uitoefenen. De WD- fractie meende dat de directeur als niet- stemhebbend lid bij de OR-vergaderin- gen aanwezig moet kunnen zijn. Keja beriep zich c^aarbij op het regeerak koord, waarin staat: „Het verdient de voorkeur dat de Ondernemingsraad al- Ueen uit gekozen leden bestaat en dat de Ondernemer derhalve in de raad geen stemrecht heeft". Uit de laatste tien woorden van die regel las men in VVD- kring dat de ondernemer er dus wel bij zit. Immers, voor iemand die er niet bij zit is het nogal overbodig de bepaling op te nemen dat hij geen stemrecht heeft. Daar was het CDA het niet mee eens. Daar meende men dat het regeerakkoord zich niet duidelijk uitsprak over het wel of niet aanwezig zijn. En men wilde van deze lacune gebruik maken om een van WWW kondigt een besluit aan dat onder art. 25 of 27 valt. De overlegvergadering (OR- leden én de directie) wordt bijeengeroe pen, waarop de directeur zijn voorstel toelicht. Vervolgens hebben de OR-leden de mogelijkheid om beraad te plegen met groepen en organisaties van buitenaf, zoals bijvoorbeeld de vakbonden. Hierna wordt een OR-vergadering uitgeschre ven, waarvan de agenda van tevoren openbaar wordt gemaakt. De directeur kan - simpelweg gezegd - zichzelf voor een bepaald agendapunt uitnodigen. Dat zal zich natuurlijk voordoen als de beslis sing over het advies over zijn ingrijpende voorstel op de agenda staat. In die OR-vergadering wordt de direc teur op de hoogte gesteld van het advies. De leden van de raad hebbep daarbij niet de verplichting dat advies nader toe te lichten. Nu kunnen er twee dingen beuren: de directeur is het eens met het advies. In dat geval wordt het verslag van de vergadering - en dus het OR- advies - aan alle werknemers kenbaar gemaakt. Het kan echter ook zijn dat de directeur niet instemt met het advies. In dat geval wordt het advies nog geheim gehouden en kan de directeur over het omstreden onderwerp een nieuwe over legvergadering uitschrijven om over de beslissing van de raad te praten. Het ging om de mate waarin de Onder nemingsraad - zelfstandig - zonder het woord, zonder het oog en zonder het oor van de directeur - beslissingen kan ne men. Het kabinet stelde voor de directeur - die in de nieuwe opzet geen lid en dus ook geen voorzitter van de raad meer is - slecht aan die vergaderingen van de OR te laten deelnemen waarin beslissingen worden genomen; beslissingen die van tevoren zijn geagendeerd. Aantjes verklaarde vorige week in een interview dat hij „lak” had aan de inter pretaties van de WD en zo diende vorige week donderdag Van Zeil, met instem ming van zijn fractie, een amendement in waarin werd voorgesteld de zelfstandig heid van de raad te onderstrepen door de directeur niet in de raad op te nemen. Om een al te warm applaus uit de PvdA- banken te vermijden en, meer nog, om te onderstrepen dat in de bedrijven meer het harmoniemodel moet functioneren dan het conflictmodel, kwam in het amendement ook het voorstel om de di recteur de bevoegdheid te geven een overlegvergadering bijeen te roepen als over een beslissing van de OR verschil van opvatting bestaat tussen raad en directie. Zijïagen de kaarten bij het ingaan van het weekeinde. Bij de hervatting van de discussie in de Tweede Kamer - afgelo pen woensdag - werd door Van Zeil mee gedeeld dat hij hpt bewuste CDA-atnen- dement introk en er voor in de plaats een nieuw indiende. Teleurstelling bij de op positie en ook bij de liefhebbers van vuurwerk, want op slag was duidelijk dat de kou van de lucht en de angel uit het debat was. Ondanks allerlei maatregelen die de afgelopen twee jaar al zijn genomen, blijft de melkproduktie in de Negen toenemen, terwijl de consumptie stagneert. De Europese zuivelprodukten kunnen nauwelijks, en dan slechts met hoge subsidies worden afgezet op een zo goed als verza digde wereldmarkt. Voedselhulp, die reeds tamelijk om vangrijk is, is volgens de woordvoerder van de commissie „moeilijk te organiseren in verband met de gevoeligheid van de produkten.” <K' t Dit schrijven notaris mr.i A. H. M. Santen en mr. R. C. Gisolf, rechter te Amsterdam, in hun preadvies voor de jaarvergadering van de Koninklijke Notariële Broeder schap, die gisteren in de Amsterdamse RAI is gehouden. Het Twentse bedrijf Bemico in Ensche de, fabrikant van vrijetijdsmeubilair, gaat ter versterking van de produktiecapaciteit een dochterbedrijf opzetten in Ierland. In New Ross zullen in een kant-en-klare fa briek van het Ierse Regeringsbureau voor Industrie Ontwikkeling tuinmeubelen worden gemaakt. In de beginfase zullen de onderdelen worden geïmporteerd; na een jaar zal 70 procent van de toelevering uit Ierland komen. Dan zal de produktiecapa citeit worden uitgebreid. DEN HAAG (ANP). Van de Ne derlanders is 60 procent voorstander van een reële nullijn. Tegen de nul lijn, waarbij voor enkele jaren geen loons- en salarisverhogingen, maar alleen prijscompensaties zouden worden gegeven, is 28 procent van de Nederlanders. Zubaidi liet advertenties in kranten plaatsen, waarbij hij voor Nederlandse bedrijven de mogelijkheid tot het .lenen van Arabisch geld vanaf een miljoen gul den opende. Wie hierop inging, kreeg aan vankelijk via Kercher of de met hem sa menwerkende Nederlander G. W. Meende- man de uitnodiging naar Beiroet te komen. Daar vertelde Zubaidi dat de 'eningen tegen een rente van iets meer dan 4 pro cent ter beschikking zouden kunnen wor den gesteld. Wel moest eerst een bedrag van 6750 per te lenen miljoen aan de Jordaanse zakenman worden overgemaakt, die zei dat hij dat geld nodig had om transferkos- ten te dekken ingeval de ook gevraagde bankgarantie niet zou voldoen. Was de cautie eenmaal overgemaakt, dan liet Zu baidi weten dat om uiteenlopende redenen de lening niet betaalbaar kon worden ge steld. Toen uiteindelijk een aantal bedrij ven vroeg de borgsom maar terug te stor ten, ging Zubaidi daar niet op in. Hoeveel bedrijven precies op, deze ma nier geld zijn kwijt geraakt, staat niet vast, maar zeker dertig zakenlieden zijn via een door Kercher aanbevolen reisbureau naar Beiroet vertrokken. Kercher: „Maar het kunnen er best wel meer zijn geweest. Toen in het zakenleven hier eenmaal be kend was dat er in Libanon goedkoop geld kón worden geleend, zijn ook buiten ons om bedrijven naar Zubaidi toegestapt.” Tenminste vijf bedrijven zijn voor 200.000 gulden elk het schip ingegaan. Daarnaast zijn andere ondernemingen voor enkele tot vele tienduizenden guldens benadeeld. Het geringste verlies leed de transportondernemer die 1 miljoen wilde lenen en zo de 6750 verloor die hij in Beiroet cash aan Zubaidi betaalde. Meer bevoegdheden geeft de nieuwe wet aan de OR bij de zogenaamde arti kel-27-adviezen. Deze gaan over - nog altijd wel belangrijke - maai’ minder in grijpende zaken, die meer op het sociale terrein liggen. Voorbeelden: vakantiere gelingen. werktijdregelingen, veilig- heidsregelingen, pensioenregelingen en verandering van beloning- en functie- waarderingsystemen. Let wel: slechts de systemen van bijvoorbeeld de beloning. Onderhandelingen over de arbeidsvoor waarden zijn uiteraard niet een zaak voor de OR, maar voor het overleg tussen dé sociale partners. Voor de artikel-27- adviezen geldt dat de ondernemer voor zijn beleid altijd de instemming van de OR nodig heeft. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Sociale Verzeke ringsraad zal het toezicht en beheer op drie sociale fondsen geheel overnemen. Het gaat om het Algemeen Arbeidsonge schiktheidsfonds (AAF), het Arbeidson geschiktheidsfonds (AOF) en het Alge meen Werkloosheidsfonds (AWF). Zuiver administratief zullen deze fondsen blij ven bestaan, feitelijk gaan zij geheel in de SVR op, aldus een advies dat ter kennis wordt gebracht van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken). Zubaidi heeft in enkele andere landen vergelijkbare transacties ondernomen. In West-Duitsland wordt door justitie geschat dat de Jordaniër tenminste vier miljoen mark op valse gronden heeft weten te bemachtigen. Tegen hem is een aanhou dingsbevel uitgevaardigd door het Amts- gericht in Mannheim. West-Duitsland- heeft Libanon de uitlevering van Zubaidi gevraagd, doch zulks is door dat land geweigerd. Men vindt dat er onvoldoende gronden zijn om hem uit te wijzen. Het is bovendien waarschijnlijk, dat Zubaidi ook over een Libanees paspoort beschikt, waardoor uitlevering onmogelijk zou zijn. Naar aanleiding van de Westduitse justi tiële activiteiten is Interpol bij de zaak betrokken geraakt. Bij een aantal Neder landse bedrijven is namens Interpol door plaatselijke politiemensen navraag ge daan, maar justitie beschouwt het onder zoek hier als „slapend”, omdat geen van de bedrijven aangifte heeft willen doen. 0 Een cautie van 200.000 gulden betekent dat de vijf betrokken ondernemingen elk 30 miljoen gulden hebben willen lenen. De schatting van Kercher dat in totaal ten minste 2’5 miljoen naar Zubaidi is overge maakt, houdt dus in dat het Nederlandse bedrijfsleven tegen de 400 miljoen gulden heeft willen lenen! hi over een zwarte bladzijde in de Nederlandse geschiedenis. U gireert 2,- op giro no. 2963282 t.n.v. STichting „REcht Zonder Onderscheid”. Postbus 275 te Nijmegen, en u ontvangt het „WITBOEK” zonder meer thuis. Bij aantal voor verspreiding in uw omgeving, 20% k. Sta®*® Pas tegen eind november zijn concrete voorstellen te - verwachten over de maatregelen die Europees commissa- ris Gundelach wil nemen om de melkproduktie in de EG af te remmen. Zij zullen een onderdeel uitmaken van de jaarlijkse voorstellen inzake de garantieprijzen voor het komende Europese landbouwjaar. De Europese Commis- sie heeft al besloten dat de garantieprijzen maar heel F weinig ophoog zullen gaan.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15