kapotgespeeld door Theaterschool vindt Groteske ernst en humor bij De Appel in Abstruus Lina Carstens overleden Dirigent André Vandernoot in zijn laatste seizoen bij het NPO I „Het orkest wordt I >studimo< wonen, slapen, werken: alles samen in één programma van tal van lege panden de begeleidingen” Paalafe evenementen 1 Het Damiate Pers Bridgetoernooi -1 ie. I i jiff to I Krantenverkoper Bij demonstratieve zoekactie in Amsterdam Muziektheater als een theatrale grabbelton Publiek bleef weg bij gratis Gerard Cox Tentoonstelling Drukkerskunsten in Amsterdam door Johan van Kempen en John Oomkes BOCTIE-BOBOIS Carrière „Damiate trofee” „Damiate trofee” Begeleidingen 9 KUNST 19 7 8 ZATERDAG 2 3 SEPTEMBER 8 - X 178 1 I Aan André Vandernoot zie je zijn leeftijd en slopende beroep niet af. Monter, levenslustig en open van karakter. Dat zijn, zo blijkt telkens weer bij iedere ont moeting, zijn sterkste karakterei genschappen. De inmiddels 51-ja rige dirigent van het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest uit dan ook geen enkele reserve als hem wordt voorgesteld te praten over zijn directe toekomst. In ok tober van het vorig jaar werd im mers bekend dat het concertsei- zoen 1978/1979 zijn zesde en laat ste seizoen voor het NPO zou wor den. Daarna, zo weet inmiddels elke liefhebber van symfonische muziek, wordt hij eerste man bij het Brabants Orkest. A >P in s- Haarlem - Oude Groenmarkt 20-22 achterdeoudeSt Bavo. t - t. s’ 7 I 0 5; )C ur (ADVERTENTIE) d, (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN Si André Vandernoot: „Het Noordhollands is beter dan algemeen gedacht wordt Door een gezamenlijk initiatief van 'Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Beverwijkse Courant en Het Bridge Centrum Haarlem zijn wij in staat u een bridge-toernooi aan te bieden, waarin gespeeld zal worden om de: egen sr en izage het uim- De voorstelling, alleen toegankelijk voor de houders van een cultureel jon gerenpaspoort, trok slechts vijftien be langstellenden. In overleg met Cox werd besloten af te zien van het pro gramma. De wel gekomen jongelui kre gen als troost een gratis kop koffie, dat ze samen met Gerard Cox konden nut tigen. De voorstelling maakte deel uit van een hele reeks voorstellingen in Zuid- Holland, die mede worden gesubsidi eerd door de provincie en die bedoeld zijn om het cultureel jongerenpaspoort onder de aandacht te brengen. gemeente is. Ook heeft men het oog laten vallen op het oude Sigmacentrum aan de Kloveniersburgwal dat eveneens al ettelij ke jaren geen bewoners heeft. Thans zijn de negen afdelingen van de toneelschool (o.a. de Academie voor Klein kunst, de Balletacademie en de nieuwe opleiding) gehuisvest in twaalf gebouwen verspreid over de stad. Sommige van deze afdelingen verkeren in zeer nijpende huis- vestingsomstandigheden. AMSTERDAM (ANP). Onder het mot to „Drukkerskunsten” worden in het sou terrain van Proost en Brandt (Rusland 24) in Amsterdam werken van 69 grafici ten toongesteld. Het ingezonden werk is af komstig van mensen die geen van allen het kunstenaarschap als beroep uitoefenen. „Drukkerskunsten'’ toont vrijwel alle stij len en technieken van impressionisme tot realisme, van portretten tot landschappen en van schilderijen tot gedrukt werk. De expositie is te bezichtigen tot eind novem ber op werkdagen van 14 tot 17 uur. Op de persconferentie deelde de directie mee dat daardoor al dertig lessen moesten worden opgeschort. Men hoopt bij het vin den van nieuwe huisvesting ook een ver mindering van versnippering van de To neelschool te bereiken. Lina Carstens vertólkte talrijke toneel rollen en speelde in ruim zeventig films. Haar belangrijkste succes uit de laatste tijd was de titelrol in de film „Lina Braake” van Bernhard Sinkei en Alf Bus- tellin. MÜNCHEN. (DPA) De Duitse toneel- en filmactrice Lina Carstens is donder dagnacht na een langdurige ziekte in een ziekenhuis in München overleden. Zij was 85 jaar. André Vandernoot gaat de vraag naar zijn loopbaan met deze opmerking overi gens niet uit de weg. „Vind ik zelf, dat er niet uitgekomen is wat er inzat?”, zo her- Abstruus was ook de naam die de Appel- spelers hadden bedacht voor de kleine, produktie die vorig seizoen deel uitmaakte van de Evenementenmarkt. Dat was toen een feestelijk opgezet theatergebeuren dat was voortgekomen uit de wens van de Appel-acteurs en -actrices vanuit improvi saties zelf theater te maken. Twee van dé zes toen aan het publiek getoonde produk- ties zijn nu uitgewerkt tot avondvullende voorstellingen. Abstruus is er daar een van, het heeft dezelfde titel gehouden, die door zijn abstract karakter de lading moet dekken. De andere erfenis van de Evene mentenmarkt is de Van Gogh-produktie De Aardappeleters, die nu Nuchter Dronk aard is gaan heten. Terug naar Abstruus. De produktie heeft een groot deel van de oude elemen ten behouden. Vooral in het programma vóói' de pauze ontdekte ik weinig verras singen. Wel wordt er met groot élan geïnte greerd gezongen en gemusiceerd door de hele groep en zo ontstaat er op heel veel momenten een heerlijk brok muziekthea ter. Abstruus is gelardeerd met vele krank zinnige vondsten. Niet allemaal even leuk, maar vaak schiet je toch onwillekeurig in de lach om de gekdoenerij. De sterkste momenten zijn die waar de luim plaats maakt voor ernst. Een ernst die dan door groteske humor wordt 1. leid. De groep gebruikt onder meer teksten van Bur roughs, Topor en Handke. Van Handke wordt eemdeel van Publikumsbeschimp- fung gebruikt, waardoor een handig slot aan Abstruus wordt gemaakt. Met die ongetwijfeld zinnige opmerking en Br os ie- )0t in- dat i met dijke iften ing”, voor om n het an op ee én R*-.t DEN HAAG. „Randfiguren, randver schijnselen, diep verborgen, donker, on doorgrondelijk, abstract, confuus, kor tom: abstruus” staat er te lezen in het programmavouwblad dat toneelgroep De Appel verstrekt bij de voorstelling Ab struus, die vrijdagavond in het eigen Ap- peltheatèr in première ging. Het gaat om een kaleidoscoop van brokstukken, gegre pen uit de literatuur, uit het leven zelf, uit het theater of aangedragen door derden, zoals psychiatrische patiënten. Een thea terproductie die geen verhaal kent en waar alles als onderdeel op zichzelf staat. Het toernooi zal gespeeld worden over acht voorronden, waarin zal worden uitgemaakt welke paren zullen deelnemen aan de finale (40 spellen topintegraal) op zaterdag 2 dec. De voorronden worden vanaf 2 oktober a.s. iedere maandagavond om 19.15 uur gehouden in het Bridge Centrum Haarlem, Lange Veerstraat 34, Haarlem. U wordt vriendelijk verzocht, u minstens een dag van te voren op te geven bij de heren de Wit en van Gennip jr. van het bridgecentrum, tel. 023-321095. Uit iedere voorronde plaatsen zich drie paren voor de finale. De eerste aankomende paren in iedere voorronde, ontvangen een fraaie prijs in natura. Voor de finale op zaterdag 2 dec. ’78 zijn naast de: In totaal trof men 160 lege panden aan die geschikt zouden zijn. Behalve de dertig genoemde panden waren er nog ongeveer 45 die men nog voor een tweede maal wil bezoeken. Een groot aantal andere gebou wen zoals het oude Telegraafgebouw en het voormalige pand van de Volkskrant aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal waren of in handen van projectontwikkelaars met commerciële doeleinden of niet hele maal geschikt. Dan wel hadden de panden al een andere bestemming. Soms gaat het hier om gebouwen die al vele jaren leeg staan, zoals dat van het Handelsblad aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Tot de favoriete gebouwen behoren het gebouw van de Rijkspostspaarbank in de Van Baerlestraat en het Entrepotdok, bij de Hoogte Kadijk, dat in handen van de Ravel,-aan de Orkesterstücke van Webern, het Beethovenproject vorig jaar.” We moe ten Vandernoot weer gelijk geven en voe gen een memorabele Bartok-dag aan zijn rijtje toe. Hij rondt dan het gespreksonder werp af door toe te geven dat hij in de eerste plaats als een „bouwer” aan het orkest wil worden beschouwd. Toch zet hij het NPO bij een discussie slecht uit zijn gedachten, want de Belgi sche dirigent snijdt zelf de kritiek op de C- serie aan. „Kijk, ook dat is weer subjectief en ook wel juist. Maar de mogelijkheden alles uit wil halen. Dan zijn de musici vaak zijn beperkt. De orkesten hebben een be- Toch heb ik daar met plezier naar geke ken. En dan blijven er toch heel wat hoog tepunten bij. Zoals Katrien Vansteenkiste als het hoertje dat over haar onrechtvaar dige behandeling praat of dezelfde actrice aanhet begin in „Honger" (van Topor, veronderstel ik). Vansteenkiste doet sa men met Robert Prager een bijdrage over transseksualtiteit geleverd die ontroeren de momenten kent. Roelant Radier volgt Katrien Vansteenkiste op met „Slaap”, waarbij de hele groep al musicerend ver der het programma instapt. perkte bewegingsruimte. In Brabant krijg ik straks meer mogelijkheden om te bou wen, want daar hoeft het orkest maar aan vijf koorbegeleidingen te voldoen. Boven dien, nog af gezien van de werkelijke inte resse voor de twintigste-eeuwse muziek, kost het erg veel tijd en geld om nieuw en onbekend werk in te studeren. Je moet nu eenmaal roeien met de riemen die je hebt. Het zijn zaken waaraan de regionale or kesten nooit goed zullen toekomen, of je moet de randvoorwaarden verbeteren. Ik vraag me af of je de tering niet beter naar de nering kunt zetten en de grote landelij ke orkesten niet beter zou kunnen vragen om eigentijdse muziek ook elders in den lande uit te voeren. En waarom zouden we bijvoorbeeld de radio-orkesten daarvoor niet kunnen inschakelen, mmm?” (Van onze correspondent) ALP HEN AAN DE RIJN. Gerard Cox, die donderdagavond in Alphen aan de Rijn een gratis voorstelling zou geven, is onverrichterzake naar huis teruggekeerd. André Vandernoot dus over niet al te lange tijd weg uit het Noordhollandse, hoewel hij als gastdirigent de komende jaren ongetwijfeld nog vaak in deze con treien te bewonderen zal zijn. Scherp in het geheugen ingeprent staan nog de her inneringen aan de korte tijd dat Vander noot verbitterd was omdat hij, zoals hij vorig jaar zei, „zijn werk bij het NPO niet kon af maken.” De scherpe kantjes van zijn boosheid zijn echter al lang afgesle pen, zodat hij zonder omhaal van woorden zijn zegje weet te doen. ’s Mans drukke agenda gooit echter bij na roet in het eten. „Wacht”, zegt de be hulpzame Vandernoot echter, als alle po gingen om tot een afspraak te komen, schipbreuk dreigen te lijden, „kunt ge ook wat later op den avond? Want dan rijd ik direct na de repetitie in Brussel door naar Haarlem.” Na veel gepuzzel blijkt het de enige mogelijkheid. Met een te verwaarlo zen vertraging stapt de rijzige orkestleider ’s avonds het restaurant binnen, waar hij weinig tijd verloren laat gaan. Bij een droge sherry wil de conversatie best vlot ten. Geestdriftig verhaalt hij van zijn plan nen om binnenkort met de Philharmonie van Antwerpen waaraan hij eveneens verbonden is enkele symfonieën van Beethoven in een kleine bezetting te gaan ’4 «y 1 '1 een aantal geldprijzen en prijzen in natura beschikbaar. Ook zijn er natuurlijk bij de Nederlandse Bridgebond de nodige meesterpunten aangevraagd. Tot spoedig ziens in het voor Haarlem unieke Bridgecentrum, waar u ook op de andere dagen van de week, vanaf twee uur 's middags, van harte welkom bent om u met het bridgespel bezig te houden. dirigent verwacht is ten eerste een boeien de repetitie, dan een boeiend programma en tenslotte een boeiend concert. Als de dirigent hieraan kan voldoen zijn er geen problemen.” Rustig hoort Vandernoot zijn eigen woorden aan. Hij schudt het hoofd. „Wat we hier echter hebben gehad zijn boeiende repetities, goede concerten, maar even goed grote problemen. Misschien was ik toen wat al te overmoedig, begrijpt u dat? Het was mijn eerste vaste overeenkomst, niet? Ik heb hier echter moeten roeien met de riemen die ik had. Hard moeten wer ken, veel moeten bouwen aan de kwaliteit van het orkest. Anderen met mij net zo goed. Niet altijd begrepen de orkestleden mij en ik hen even goed. Dat is bekend. Het probleem zit ergens anders.” Vandernoot vervolgt: „De kritiek die in de krant op het programma van het NPO heeft gestaan, kan ik heel goed begrijpen. Je kunt zo over het orkest denken, ja. Maar dit orkest heeft niet zoveel mogelijkheden om de situatie te kunnen veranderen. Dat aspect wordt nog wel eens verwaarloosd. Het NPO dankt zijn bestaan aan de bege leidingen die het moet spelen. Die kritiek dat we altijd blijven hangen bij hét ijzeren repertoire is op zich best terecht, maar subjectief.” „De begeleidingen, die we dan weer hier en dan weer daar moeten nakomen, slok- vestigt Vandernoot des te nadrukkelijker de aandacht op zijn eigen carrière. We sommen zijn levensloop op. Prachtige kri tieken naar aanleiding van directies bij de Wiener Symphoniker, het Londen Sym phonic, de Berliner Philharmoniker, de meeste grote orkesten in Amerika, prijzen en eervolle onderscheidingen, grammo foonplaten. Waarom is iemand die zelf zijn loopbaan in handen leek te hebben, ver bonden aan regionale orkesten in Neder land? Voor andere, lichtgeraakter naturen zou zo’n voorzichtig geformuleerde vraag overigens het einde van een gesprek heb ben kunnen betekenen. Zo niet voor Van dernoot. spelen. Even enthousiast is Vandernoot als al snel zijn positie bij het Brabants Orkest ter sprake komt. Verwonderd vragen we of zijn binding met het NPO nu al veranderd is. Het antwoord is bevestigend. „Uiter aard kijk je naar je toekomst. Mentaal gezien ben ik nu al veel meer bezig met België en Brabant dan met het NPO. Hier zal ik weliswaar met veel inzet het laatste seizoen uitdienen, maar dat komt verder neer op het uitwerken van datgene wat programmatisch vastligt. Ik ben echter iemand die graag verder kijkt, me bezig wil houden met uitdagingen. Het zwaarte punt is dus nu al verschoven, ja.” Het NPO behoort voor het gevoel al bijna tot het verleden. Hoe kijkt Vander- noot terug op de vijf jaar dat hij voor dit orkest stond? Wat zijn zijn ervaringen? Zijn zijn verwachtingen uitgekomen? Toen de Belgische orkestleider in 1972 naar Haarlem kwam, leek hij erg zeker van zichzelf toen hij zijn zekerheden po neerde. „Wat een orkest in de grond van de AMSTERDAM (ANP). Er zijn zeker dertig lege panden in de binnenstad van Amsterdam of iets daarbuiten waarin de in huisvestingsnood verkerende Theater school goed onderdak kan vinden. Dit werd deze week bekendgemaakt op een persconferentie van de Theaterschool in Amsterdam na een demonstratieve zoekactie van studenten, docenten, directie en alle andere leden van deze schoolgemeenschap, donderdag in de hoofdstad. In de komende dagen wil de leiding van de toneelschool de mogelijkheden voor huisvesting gaan onderzoeken van de der tig leegs'taande gebouwen die men boven aan de lijst heeft staan. Zo mogelijk zal men met de eigenaars, in sommige geval len de gemeente, gaan onderhandelen. ken ongelooflijk veel tijd op. Maar nog maals, daar dankt het orkest zijn bestaan aan. Degenen, die de subsidie verstrekken verplichten ons tot die begeleidingen van koren in de gehele provincie. Eigenlijk zou je de concerten die we geven moeten zien als bijzaak, wil je kunnen begrijpen waar om er over het geheel genomen zo weinig veranderingen mogélijk zijn. Wat denkt u, mmm? Onze mensen spelen bijvoorbeeld van avond in Hoorn, begeleiden een koor. Ge nerale repetitie bij een koordirigent die er ...X ...n r\-j- pas laat thuis. Een uur of één ’s nachts is geen uitzondering. Dan de andere morgen om half tien weer orkestrepetitie, ’s a- vonds hup naar Hoorn voor het concert met dat koor, vaak onder moeilijke om standigheden. Begrijpt u?” Vandernoot probeert het effect van zijn woorden even te schatten. Aan de andere kant van de tafel wordt echter instem mend geknikt, dus hij neemt de draad weer op. „Toch is het niveau in totaliteit opgetrokken”, zegt hij. Een zekere tevre denheid klinkt door in zijn stem. „Het doet misschien vreemd aan, maar de laatste jaren heeft het orkest zich juist het ijzeren repertoire eigen gemaakt. Er is veel tijd gaan zitten in het repeteren van werken die het NPO voor mijn tijd eigenlijk niet beheerste. „En daarbij, we hebben toch verscheide ne keren op zéér hoog niveau gemusiceerd. Ik denk dan aan een Daphnis en Chloé van Hij relativeert onze vraag eerst wel. „La ten we wel wezen. Het Noordhollands is beter dan algemeen wordt gedacht, maar het orkest heeft buiten de provincie prac- tisch geen naam. Maar in al die tijd dat ik er nu voor sta heb ik met genoegen ge werkt. De solisten die er zijn geweest gedu rende die periode gingen allemaal tevre den weg. Steken hun duim op, zijn verrast over de kwaliteit. Maar zoals eerder ge zegd, het orkest wordt kapotgespeeld door die vele begeleidingen. Een orkest als het Brabantse ziet wel kans om buiten het eigen gebied zich bekendheid te verwer ven, terwijl het NPO daar heus niet voor onderdoet.” „Ik wil maar zeggen: in eigen land van de grond komen, zoals een Hollander in Amsterdam, zoals een Oostenrijker in We nen en ga zo maar door, dat is dus in België niet mogelijk. Bovendien ben ik een heel eenvoudige jongen en bepaald niet uit een cultureel milieu afkomstig. En me thuis- voelen in de muziekkringen is voor mij vaak eigenlijk niet eens zo’n vanzelfspre kende zaak. Het is wel gebeurd dat ik in een ellendig humeur van een repetitie van de Muntschouwburg (de Brusselse opera, waar André Vandernoot indertijd gecon tracteerd was; red.) terugkwam en dat nota bene de verkoper aan de krantenki osk daar dan met een praatje over doodge wone dingen m’n dag weer goed maakte, (stem stijgt) Stel je vóór, die man.maak te m’n dag goed. Zo moet ik weleens aan de Franse schrijver Paul Valéry denken, die, wanneer hij wat belangrijks te bespreken had, daarvoor altijd bij voorkeur de bus chauffeur uitkoos”. ,,’t Is eigenlijk heel eenvoudig”, ver trouwt Vandernoot ons tenslotte met veel betekenende blik toe, „toen ik destijds tegen m’n karakter in, werd opgestuwd naar een image van toekomstige roem, viel ik nog niet met mezelf samen. Hoe zal ik het zeggen.Ik „vulde” die plaats gewoon niet. Nu, als dirigent in bescheidener werk omstandigheden, vallen de mens en de musicus in mij samen. Ik ben ook werke lijk die ik ben”. Abstruus heeft kop noch staart, maar het is een produktie waarin de hele groep klaarblijkelijk zijn ziel en zaligheid heeft gelegd. Er wordt daarbij muziek gemaakt dat dé stukken eraf vliegen. Vervelen doet dit ongebruikelijk amusementsprogram ma, waarin de spelers vooral zichzelf meer dan ooit artistiek bloot geven, geen mo ment. haalt hij het gespreksonderwerp voor zich zelf. „Ach”, zegt hij schouderophalend, „ik kan u recensies laten zien van een concert in Londen. The Times schreef: dit is de man van de toekomst. Maar toen dat neer geschreven werd, was ik het er al niet mee eens. Dat ging niet over mij, maar over een ander, zo had ik het gevoel.” „Kijk, beroemd worden is ook een ka rakterologische kwestie, eén kwestie van persoonlijkheid. Toen ik in Berlijn kwarfi om de Philharmoniker te dirigeren, werd ik in een schitterende suite van een peper duur hotel ondergebracht, met grote bloemstukken en schalen fruit en dergelij ke. En dan krijg je steeds de vraag te horen of de meester nog wensen heeft. Dan had ik op de fruitschalen moeten wijzen en zeggen: weg met die rotte appelen, haal maar liever kaviaar.” Vandernoot laat de gespeelde heroïsche gezichtsuitdrukking weer varen, en stelt dan vast: „Hoe ze de grote dirigenten naar de ogen kijken! Die exhorbitante houding met de onzinnigste eisen; het wordt haast van je verlangd. Soms sturen ze speciaal een vliegtuig om de een of andere vrouw op te halen voor een dirigent die anders zogenaamd niet kan dirigeren of dergelij ke nonsens meer. .Topdirigenten hebben doorgaans geen scrupules, gaan zelfs vaak over lijken. Let maar ’ns op hun manier van in de wereld staan, op hun privé-leven, hoe hun particuliere relaties verlopen”. André Vandernoot gaat eens verzitten en verduidelijkt: „Ik kom dus uit België hè. Welnu, een toporkest, een traditie zoals hier het Concertgebouw (Amsterdam; red.), ontbreekt daar. En, de situatie is nog zo dat er voor het Festival van Vlaanderen alleen maar grote buitenlandse orkesten met hun dirigenten worden uitgenodigd. En dan mogen wij, Belgen, de volgende dag na zo’n gastoptreden voor een handje vol mensen spelen. Frustrerender kan het niet, begrijpt u? Het is een hopeloze atmo- sfeer êm in te werken”. De spelers van Abstruus zijn Katrien. Vansteenkiste, Hubert Fermin, Robert Prager en Roelant Radier. De musici: Pa- ko Keul, John Lagrand, Hans Neijdam en Hans Nieuwint. Maar spelers maken mu ziek en'musici acteren ook. Dat doet den- ken aan een gezelschap als bijvoorbeeld Hauser Orkater. Maar bij Hauser is een grotere samenhang te ontdekken dan nu nog bij De Appel. Abstruus heeft geen: boodschap, geen verhaal, dat is een bewus-. te keuze geweest, maar het is ook een gemakkelijk excuus wanneer de voorstel- ling wat al teveel op een theatrale grabbel ton gaat lijken. Dat laatste is toch het geval. Het is alsof de groep een staalkaart laat zien van de mogelijkheden die zij in huis heeft, humoristisch verpakt in een, vaak absurde en groteske show.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9