MASSALE KNOKPARTIJ NA MVV-FC UTRECHT FC VVV Ondanks ruime 4-1 zege op Volendam 1 1 1 r E - Ajacieden spaarden" Fi I '1 z Verjonging Remise 41 i 4 1 r 13 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1978 I I 12 ol )r- Tl R 1 M i X* iAgjk KI SPORDEF idsen 4,50 eerd ie 3HS; AZ'. toch tekortkomingen I ker te i JAN PREENEN 4 I «Me 180.00 130,00 335.00 480.00 8.40 2,00 425.00 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het stormpje bij Haarlem, dat bij een eventueel verlies tegen Roda JC tot orkaankracht had kunnen uitgroeien, is voorlopig geluwd. Donderwolken hebben plaatsgemaakt voor zonneschijn. En dat alleen maar door het 1-1-gelijkspel tegen Roda JC. Barry Hughes - vorige week na de 5-0-nederlaag tegen Feyenoord nog een zeer somber mens - voelde zich met dat ene puntje de koning te rijk. Kritiek op bestuur en spelers waren al snel verstomd, schouderklopjes en vriendelijke woordjes kregen de overhand. In de tweede helft ontworstelde het met veel inzet strijdende Haarlem zich aan de greep van Roda, dat in het tweede bedrijf haast nog ongeïnspireerder speelde dan voor rust. Frans Reuser had in de 59e minuut de beste kans, toen hij na goed doorzetten van Danny Lensen de bal voor (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. Zowel voor, tijdens als na de wedstrijd MVV-FC Utrecht hebben FC Utrecht-supporters voor on geregeldheden gezorgd. Dit had tot ge volg dat de Maastrichtse politie genood zaakt was in te grijpen. Vijf Utrecht- supporters werden aangehouden. Eén van hen bleek in het bezit te zijn van een stiletto. Dit was nog maar voor de wed strijd. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Afgaande op de koele cijfers zou kunnen worden geconcludeerd dat AZ’67 het diepe dal, waarin de ploeg zich de afgelopen weken bevond, heeft verlaten. De produktiemachine, voorna melijk geleid door Kees Kist, kwam zater dagavond tegen Volendam weer op gang en de uiteindelijke 4-1 zege lijkt een rede lijke uitgangspositie voor de return tegen Ipswich Town, woensdag in het Europa Cup II-toernooi. Het duurde nog lang voor de rust was weergekeerd. De Eindhovense gemeentepolitie heeft zaterdagavond vijf personen aangehou den bij de wedstrijd PSV-Vitesse. Drie van hen wegens ordeverstoring, één om dat hij met een mes dreigde en de laatste wegens het slaan van een andere suppor ter. Vanuit het publiek werd ook nog een voorwerp, vermoedelijk een fietspomp. naar een van de grensrechters gegooid. De man werd daardoor aan het hoofd gewond, maar kon zijn taak echter blij ven vervullen. Vertrouwen zal ook het optreden van Kees Kist hebben gegeven. De blonde spitsspeler tekende voor drie van de vier AZ’-goals op de manier, die het publiek (zaterdag zo’n 10.000) van hem is gewend. Kist heeft maar een heel klein beetje ruim te nodig om doeltreffend te kunnen uitha len. Het eerste AZ-doelpunt was daar een voorbeeld van. Bij een vrije trap van Peter Arntz werd Kees Kist volkomen vrijgela ten en in zo’n situatie bezit Kist voldoende Nu gebiedt de eerlijkheid wel te zeggen, dat hij (te) royaal de medewerking genoot van Volendam-doelman Frans Hoek. De sluitpost van de Mak-formatie stompte de bal erg vaak slecht weg, waardoor AZ onmiddellijk weer kon antwoorden. Bo vendien was de organisatie van de verde diging bij Volendam zeer matig. Kees Guyt had nogal eens andere ideeën dan collega- centrumverdediger Theo Vonk en dat leid de herhaaldelijk tot misverstanden. Kees Kist die drie doelpunten op zijn naam bracht, lost een schot op het doel van Volendam, zonder dat Jaap Jonk en Kees Guyt dat kunnen verhinderen. de wedstrijd tegen Feyenoord op de tri bune waar de Rotterdamse supporters stonden rondgegaan. Niet om de steun van de aanhangers uit de Maasstad te kopen. Louter om een financieel onrecht te herstellen. Per abuis waren aan één van de kassa’s aan de Rotterdammers overdekte staanplaatsen verkocht, die zeven gulden kosten. De Feyenoord-sup- porters zouden daardoor plaats kunnen nemen op de tribune waar ook de fans van de thuisclub stonden, hoewel men ook in Deventer de supporters van beide clubs die spelen onderbrengt op verschil lende tribunes. Op advies van de politie kregen de Feyenoord-aanhangers nu een ander vak toegewezen. Daar kosten de plaatsen echter zes gulden. Met een zak vol gul dens is de administrateur van Go Ahead Eagles daarop naar de Rotterdammers gegaan om de financiële consequenties van deze vergissing te herstellen. klasse om het werk naar behoren af te maken: 1-0. Nauwelijks twee minuten later scoorde Kist weer. Hoek sloeg de bal na een vrije trap van Jan Peters voor de voeten van Kist, die vlak langs de verbijsterende doel man raak schoot (2-0). Even kreeg AZ’67 vleugels en dreigde er een debacle voor Volendam. Dat het ech ter tot de rust 2-0 bleef was niets minder dan een klein wonder. Hoek reageerde in een reflex op een vlammend schot van Hugo Hovenkamp en had alle geluk van de wereld, toen op slag van rust zowel zijn ex- ploeggenoot Kees „Pier” Tol als Peter Res- sel over een gave voorzet van Metgod heentrapte. Het was één van de weinige keren dat Metgod zich met de aanval durfde te be moeien. Want ondanks het feit dat Volen dam in offensief opzicht niet al te veel voorstelt, hadden hij en Spelbos af en toe de handen vol. Kon Volendam, door een misser van Spelbos, voor rust slechts één Brom: „Van Dord had kunnen spe en. Ik wilde hem echter sparen voor voensdag. Daarom heb ik hem alleen tan de warming-up laten meedoen. Ik lad daardoor mooi de gelegenheid om twamborn wat extra ervaring te laten •pdoen”. «h f I >en >fd- <at. irgt aal ks- iim, i. it ivel zijn voeten kreeg. Jongbloed stond echter precies in de baan van Reusers harde schot. Aan de andere kant lieten Nanninga (die geel kreeg vanwege het onreglementair neerleggen van Van Leen) en De Jong kansen onbenut. Veertien minuten voor het einde kopte Joop Böckling net over, waarmee Haarlem zijn repertoire aan ge vaarlijke aanvalsacties afsloot. Roda JC was al ver voor die tijd tot de conclusie gekomen dat het maar blij moest zijn met een punt. Overeenkomstig die gedachte werd niet meer al te veel moeite onderno men om in de buurt van Boersma te ko men. Bert Jacobs later: „Achteraf ben ik zeer content met het gelijke spel. Haarlem bood onverwacht goede tegenstand. Mijn spelers hebben het te gemakkelijk opge vat en vormden een groep kleine zelfstan digen, die het collectief vergaten. Bepaal de basisprincipes werden overboord ge zet, waardoor er niet werd gevoetbald”. En zei collega Hughes een paar meter verderop: „Het liep beter dan in de voor gaande weken bij ons. Vooral over Ver- kaik en Huyg ben ik tevreden. Verkaik is zonder meer een versterking”. GOVERT WISSE »b jl G Tt* I I i l l I i 9n De generale reptitie van de Alkmaarse formatie was in elk geval stukken beter dan die van de Britten, die op eigen veld met 0-1 verloren van Bristol City. Maar de even simpele als verdiende overwinning op Volendam geeft natuurlijk geen enkele garantie voor het bereiken van de tweede ronde in het Europese voetbalgebeuren. Trainer Georg Kessler, voor wie de 4-1 zege een aardig verjaardaggeschenk was, was dan ook na afloop erg voorzichtig met zijn conclusies: „Je zag, ondanks de over winning, toch nog duidelijke tekortkomin gen in de ploeg. Ik ben blij met de punten, want tenslotte heeft AZ vorig seizoen drie punten laten liggen tegen Volendam. Ik hoop slechts dat deze zege zal bijdragen aan het zelfvertrouwen. In welke mate kan ik op dit moment nog niet overzien”. Georg Kessler draaide niet om de feiten heen. AZ’67 toonde zaterdag zeer duidelijk de tekortkomingen, die de afgelopen we ken leidden tot erg veel puntenverlies. Zonder Willem van Hanegem hij was gevloerd door een virus, maar reist van daag wel met de ploeg mee naar Engeland mist AZ een duidelijke leider op het middenveld. Jan Peters, gehinderd door een tegen IJsland opgelopen knieblessure, probeerde die rol zo veel mogelijk over te nemen. Hij moest echter zijn aandacht in ruime mate verleggen naar de rechtervleu gel, waar Peter Ressel volkomen faalde. Kessler: „Het optreden van Peters was zonder meer een positief punt. Ik geloof dat hij in vorm is en dat geeft vertrouwen”. Brom, die alleen Johan Zuidema nog n de ziekenboeg weet, kon zich een lergelijke aflossing van de wacht ge- nakkelijk permitteren, omdat VW er aterdagavond in De Meer niets van erecht bracht. De ploeg werd voorbij- jelopen door een weer erg enthousiast \.jax, dat alleen door de vele terug- tpeelballen van de centrale verdedigers iettkowski en Francken enigszins uit iet ritme kon worden gehaald. „Speel je hier een open spel, dan verlies je met 8-0. Probeer het moreel lan nog maar eens op te vijzelen”, ddus VW-trainer Hans Croon, die ver ier als excuus aanvoerde dat hij niet Lon beschikken over drie leden van zijn kernploeg. Van de Weide ontbrak we gens een spierblessure en Oostrom en fovanovic lieten het afweten als gevolg ran griep. 112,00 52,00 138,50 1.31 169,00 42,00 7,40 96,50 26,10d 57,20 116,50 46,00 59,00e 50,50 76,50 38,00 60,80 136,10 111,00 95,00 36,50 113,00 68.10e 135,10 68,50 43,00 37,00d 62,00 78,50 43,50 34,30 615,00 53,10 70,00 59.00 51,50 62.00 128.00 40,00 45,10 128,00 67,00 45,00 5.00b 65,00 154,80 71,00 102,50 183,50 63,50 55,70 129,00 50,00 26,50 73,00 66,50 94,50 60,00 34,00 125,00 91,50 63,00 55,30 183,00 39,00 90,90 109,00 58,30 59,10 46.20 47.00 285,00 I Dat Ajax dit jeugdige gezelschap nog ■nigszins móest ontzien, was niet zozeer ie verdienste van VW als wel een ekortkoming van Ajax, dat het op het >unt van de afwerking, vooral in de >ersoon van Clarke, het afweten. Voor- ilsnog ziet Brom echter geen reden om le voormalige kopspecialist van Sparta lit het veld te halen: „Clarke rommelt ekker voorin. Het maakt mij niet uit vie de doelpunten maakt, als ze maar vorden gemaakt, en dat is met 27 goals n zeven wedstrijden wel het geval, lacht ik zo”. Dat Ajax ook „achterin” niet foutloos landelde, was het gevolg van het verre ipdringen van de Amsterdammers. ,’VV kreeg daardoor via Pala, Bothmer >n Advocaat drie reële kansen. Doel- nan Piet Schrijvers (eenmaal geassis- eerd door Wim Meutstege) zorgde er ïchter terecht voor dat dit laf spelende ZW van doelpunten werd afgehouden. Hoe groot het aandeel van Hughes is in het goede resultaat van Haarlem tegen Roda JC, is niet in procenten uit te drukken. Vaststaand feit is wel dat het paniekvoetbal van de Haarlem-coach gisteren een verfrissende uitwerking had op de spelers. Over de manier waarop Hughes gemeend heeft aan de bel te moeten trekken, wordt nogal verschillend gedacht. Na de wedstrijd tegen Feyenoord deelde hij mee, dat hij op zou stappen als er geen versterking zou komen voor het hart van zijn defensie. Die kwam er aan het einde van de vorige week in de vorm van Chris Verkaik (Ajax), die tegen Dick Nanninga een verdienstelijk debuut maakte. Hughes haalde de centrumverdedigers George en De Vries naar de reservebank en posteerde Huyg en Verkaik in het hart van de defensie. In de voorhoede werd Dick Beek vervangen door Reuser, terwijl Wim Balm in het veld werd gebracht voor de aan zijn enkel geblesseerde Piet van den Berg. Die omzettingen hadden als voornaamste resultaat dat de defensie van Haarlem rustiger opereerde dan in 'de voorgaande weken. daders bleven onbekend. Toen de MW- supporters buiten de bus door bleven treiteren, sloegen in de bus twee Utrech ters nog eens twee ruiten in. Daarop Ook tijdens de wedstrijd braken regel- werd de bus snel door politie weggeleid, matig vechtpartijen uit, maar tijdig in grijpen voorkwam erger. Toen enkele minuten voor het einde de speaker de Utrecht-supporters naar een gereed staande bus verwees, trokken eveneens MW-aanhangers die richting uit. Een geweldige knokpartij was het gevolg. Met grote moeite wist de politie de ge moederen tot bedaren te brengen. Een ruit van de bus werd ingegooid. De Brom wees er niet alleen op dat zijn ploeg na zeven wedstrijden nog altijd sen gemiddelde aanhoudt van vier tref fers per wedstrijd, maar kon tegelijker tijd met voldoening vaststellen dat zijn selectiegroep weer aardig fit is. Ling ondervindt nauwelijks nog last van een tuitblessure, die hij afgelopen dinsdag ,n Zeist opliep tijdens een trainingspar- :ijtje van het Nederlands elftal tegen middenvelder Öahs Erkend 11 naakte na lange tijd, als invaller voor ie vermoeide Frank Arnesen, halver wege de tweede helft zijn rentree, en jok voor Pim van Dord staat het licht op groen, hoewel hij zaterdag aan de rant bleef. Van Dord werd afgelopen iinsdag op het oefenveld door Cees Zwamborn herinnerd aan het feit dat lij over een kwetsbare rug beschikt en lield het duel tegen VW voor gezien. Croon: „Door deze ontwikkeling noest ik jonge spelers als Kees van de Soogaart en Huibert Janssen sneller nzetten dan ik had gewild. Ik wil dit eizoen een verjonging doorvoeren, naar geleidelijker dan nu het geval is jeweest”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Hoewel Ajax de anti-voetbaldemonstratie van FC VVV met een lawine van doelpunten had kunnen afstraffen, hebben de Am sterdammers zaterdagavond met een vrij bescheiden overwinning (4-0) ge noegen moeten nemen. De teller bleef op vier steken, omdat Ruud Krol, Geert Meijer, Tscheu-la Ling en Sören Lerby ieder slechts eenmaal een keuze wisten te doen uit de grote hoeveel heid mogelijkheden, die hen door een vrijwel uitsluitend uit verdedigers be staande Limburgse ploeg werden ge boden. Ondanks die teleurstellende produktie was trainer Cor Brom be paald niet pessimistisch gestemd over de kansen a.s. woensdag in het UEFA- Cupduel tegen Atletico Bilbao, wan neer ten minste twee doelpunten zijn vereist om de eerder in Baskenland opgelopen schade (0-2) te herstellen. Zaterdagavond, voor het begin van de competitiewedstrijd tegen Vitesse, werd PSV-doelman Jan van Beveren onderscheiden met de Tony van Leeu- wen-trofee als minst gepasseerde doel man van het vorig seizoen. De trofee werd hem op het veld uitgereikt door VI-hoofdredacteur Joop Niezen. Met klinkende munt is de administra teur van Go Ahead Eagles in de rust van Pieter Huyg, de afgelopen weken mid denvelder, als laatste man en Verkaik als voorstopper, waren in de lucht zeker niet de minderen van Roda JC, dat in de figuur van Dick Nanninga een' levensgevaarlijke kopspecialist heeft. Douglas George en Cees de Vries, die hun matige prestaties van de afgelopen weken hebben moeten bekopen met een plaats op de reservebank, begrijpen niet helemaal waarom juist zij tot zondebok ken zijn verklaard. George: „Ik dacht niet dat ik nou zo vreselijk slecht heb gespeeld. Als de anderen om je heen niet vrijlopen I en zich verstoppen, dan kan ik de bal natuurlijk nooit kwijt. De ploeg in zijn totaliteit draaide niet”. I I .mini- i En stelt Cees de Vries: „Ik vind het helemaal niet erg om op de reservebank te l zitten. Dat moet alleen geen maanden gaan duren. Maar ik denk niet dat Hughes me voor de rest van het seizoen buiten de lijnen houdt. Hij heeft overigens ergens gelijk als hij stelt dat ik niet zo goed heb gevoetbald. Kwam ook door wat privé- dingetjes, die me uit mijn concentratie heb ben gehaald. Maar er waren volgens mij genoeg alternatieven achter de hand om de problemen in het centrum van de verde diging op te lossen. George of ik als laatste man hadden bijvoorbeeld kunnen samen spelen met Huyg als voorstopper. Dat ging in het verleden goed. Piet van den Berg had ook naar de achterhoede gehaald kun nen worden”. Hughes’ en Haarlems „new look” wer den in hun streven naar een goed resultaat al snel bijgestaan door de vroege treffer van Joop Böckling. Een zeer merkwaardi ge goal, waar Jan Jongbloed een groot aandeel in hand. De geroutineerde doel man van Roda JC werd uit zijn evenwicht gebracht, toen Degens een voorzet van Joop Böckling van richting veranderde. Jongbloed tikte, in een laatste poging de bal te pareren, het leer in eigen doel. De wedstrijd was toen nog geen minuut oud. goede kans laten noteren; na rust waren het er veel meer. Die kwamen echter op een moment dat de wedstrijd al was beslist. In de zesde minuut van het tweede gedeelte namelijk had Hugo Hovenkamp al voor 3-0 gezorgd. Hij was weggestuurd door Kristen Nyg aard en lobte de bal schitterend over Frans Hoek in het lege doel. De kansen die Volendam daarna echter kreeg moeten Georg Kessler, indien moge lijk, nog meer grijze haren hebben be zorgd. In de twaalfde minuut bijvoorbeeld had invaller Klaas Kwakman net in het veld de bal maar voor het intikken. Via Guyt kwam de bal echter direct terug en schoot Frank Kramer beheerst raak: 3-1. Volendam leek toch nog mogelijkheden te zien tegen de herhaaldelijk mistastende AZ-defensie, die zaterdag werd geleid door Gerrit Vooys, verkozen boven de te gen Roda falende Meskovic. Vooys had alle moeite met een schot van Wim Kwak man en Kéje Molenaar miste dè kans om AZ in moeilijkheden te brengen. Kees Kist loste in de 25ste minuut de problemen op. Uit een vrije trap kogelde hij AZ definitief naar de overwinning: 4-1. Moeilijkheden waren er daarna alleen nog voor Volendam-verdediger Dick de Boer. Eerst haalde hij Peters onderuit en deed daarna hetzelfde met Peter Ressel. Die laatste actie leverde hem terecht een gele kaart op van scheidsrechter Jan Beek. En ook een dijbeenblessure, die hem veroor deelde tot een kwartier nutteloos rondhin ken, omdat Volendam zijn potentieel aan invallers al had opgebruikt. De Boer verhinderde op die manier meer doelpunten van AZ, dat zich echter niet mag laten misleiden door de zege. Georg Kessel was realist genoeg om dat te onderkennen. „Ipswich blijft een moeilijke klus. We mogen ons niet blind staren op dit succes je, hoe blij ik er ook mee ben”. JAN VAN DER NAT -1 12,10 Rust bij Haarlem terug Het hoog genoteerde Roda JC nam daar na het heft in handen, zonder overigens tot hoogstaand voetbal te komen. Adrie Kos ter had een off-day en kon niets klaarspe- l len tegen beste Haarlemmer Frank van i Leen, Pierre Vermeulen vond op links een vinnige tegenstander in Keith Masefield en ,de Limburgse middenvelders werdén voortdurend gestoord door halfspelers 'en aanvallers van de equipe van Barry Hug hes. Doordat Haarlem het tempo zoveel mogelijk probeerde te drukken, concen treerde het spel zich voornamelijk tussen de middencirkel en het strafschopgebied van Haarlem. De persoonlijke duels waren vinnig, maar bleven op een ordinaire schoppartij tussen Masefield en Ehlen (scheidsrechter Manuel gaf beiden een ge le kaart) na binnen de grenzen van het toelaatbare. De strijd tussen Verkaik en Nanninga eindigde evenals de wedstrijd in een re mise. De spits van Roda raakte als snel gedesillusioneerd door het matte spel van zijn teamgenoten. Dat ook een Nanninga op halve kracht gevaarlijk is, bewees de Argentiniëganger in de 30e minuut. Hij sprong toen iets hoger dan Verkaik, wat de Limburgse ploeg prompt de gelijkma ker opleverde. Nanninga plaatste de bal op de schoenen van Theo de Jong, die Boersma verraste met zijn omhaal. De doelman van Haarlem raakte de bal nog met zijn vingertoppen aan, maar het leer plofte toch in het doel, 1-1. Chris Verkaik had er alles voor over om Dick Nanninga af te troeven. Hier geeft Haarlems aanwinst een acrobatische show op de rug van de Limburgse spits. Melgers (rechts) en Pfeiffer kijken toe. 4 i i i v*' - - - 2 S;”' j:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13