SIPRI noemt conflict onafwendbaar Noodtoestand in Mexico achter Camp David Politie Dortmund pakt twee terroristen na schietpartij demonstratie stofmaker Huid grootste Partij wapens gevonden Protestoptocht werd anti- Callaghan en Kaoenda Israëlisch kabinet „volledig eens” 1 kd CATCH 22 OPENBAAR Standvastigheidsfront isoleert Egypte GEHEIMEN DOE HET ZELF Vermoedelijk Angelika Speitel en Michael Knoll KAFKASIË IN SPANJE DODE BIJ BOMAANSLAG POESJES 3 25 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 door Nico Scheepmaker heid iken Over zuidelijk Afrika i 2 MAANDAG - - and )gen loven t van oven en de hoge eken- enba- :n be man el van nster- •egen. oneel, it dit, Voor egter- k van Ontkomen ssen rrein nnen stad (Van onze redactie buitenland) BONN. DEN HAAG. De secretaris generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, vindt dat de Amerikaanse president Carter zijn beslissing over het al dan niet in produktie nemen van de neutronenbom niet lang meer mag uitstellen. In een gesprek voor de West- duitse radio zei Luns gisteren dat Carters besluit nog slechts een kwestie van maanden kan zijn. iijn ■L trijfël Luns: Snel beslissen over (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) f I Wat nu volgt, moet u met heel kleine teugjes tegelijk savoureren, af en toe een zin overlezend als tranen van ontroering u het uitzicht op de letters mochten belem meren. The Observer van gisteren noemt het in de kop terecht „Het gaafste voor beeld van Catch 22 dat ooit bedacht is”, en daarbij staat Catch 22 (wat eigenlijk Para graaf 22 betekent en de titel is van een befaamde roman van Joseph Heller) voor alles in het openbare leven, maar toch vooral in de militaire samenleving, wat bizar, idioot, tegenstrijdig, kortom volko men knettergek maar wel conform de re gels is! Het speelt in Engeland en de directe aanleiding is het boek „Beneath the City Streets” (Onder de straten van de stad), geschreven door de journalist Peter Lau rie en verschenen in 1969. In dit boek beschreef Laurie gedetailleerd hoe Enge land zich heeft voorbereid op een nucleai re oorlog. Daarbij baseerde hij zich geheel op bronnen die voor het publiek toeganke lijk waren, en daarom kon het boek, dat zo’n beetje de status van een leerboek heeft gekregen en zelfs gebruikt werd bij de training van ambtenaren die betrokken waren bij organisaties die wij Bescher ming Burgerbevolking zouden noemen, zonder bezwaren van officiële zijde wor den gepubliceerd. In 1976 was het boek uitverkocht, maar er bleef voortdurend vraag naar, reden voor Laurie om te trachten een nieuwe druk bij een uitgever onder te brengen. Maar nu stuitte hij opeens op bezwaren van regeringszijde. Hij kreeg het advies om fragmenten van het boek tot een totaal van 8000 woorden (plus minus 20 bladzij den) weg te laten, omdat daarin geheimen werden prijsgegeven die nuttig zouden kunnen zijn voor een eventuele vijand. Het probleem was alleen, dat niemand van de daarvoor in aanmerking komende instan ties aan Laurie wilde vertellen welke ge deelten strikt geheim waren, omdat zij op die manier immers de geheimen zouden verraden. Maar zolang hij niet wist wat hij eruit moest halen, kon hij zijn boek ook niet aan de eisen van het ministerie van Defensie aanpassen. Natuurlijk kon hij verschillende versies maken, met steeds een andere hap eruit, net zplang tot één versie door het ministe rie zou worden goedgekeurd, maar dan zou Laurie toch ook weer zonder veel moeite kunnen nagaan wat nu eigenlijk zo geheim was. Het ministerie zou iedereen veel werk kunnen besparen door het hem dan toch maar meteen te vertellen, maar dat weigerde men toch. Het fascinerende, of beter gezegd: een van de fascinerende facetten van dit verhaal is, dat het ministe rie ervan uitgaat dat het voor een schrijver mogelijk is een geheim te assembleren uit niet-geheime onderdelen. Daarmee heeft men, zoals The Observer het uitdrukt, het „doe het zelf-geheim” uitgevonden. Peter Laurie heeft ook nog overwogen, het risico te nemen om het boek in zijn oorspronkelijke vorm te laten herdruk ken. Stel dat ik dan door de staat word aangeklaagd, zo redeneerde hij, dan zal de staat voor de rechter moeten aantonen welke fragmenten geheim en schadelijk zijn. Ze zou dan dezelfde informatie moe ten geven die ze mij nu onthoudt, en bo vendien zou het boek dan al gepubliceerd zijn en de eventuele schade hebben berok kend. Ik zou dan gedwongen kunnen wor den een derde versie te publiceren zónder de gewraakte passages, waarna iedereen die daar belang in stelt, de geheime passa ges zou kunnen ontdekken door de tweede en de derde gewijzigde druk met elkaar te vergelijken. Iedere poging om daarom ook de „derde, herziene druk uit de handel te houden, zou dan gebaseerd moeten zijn op de beschuldiging dat die derde druk scha delijk is omdat het de geheime passages NIET bevat en daarmee zouden we definitief in het land van Kafka verzeild zijn geraakt. Aldus The Observer van gis teren (we zouden zo’n land, waar de wetten en gebruiken van Catch 22 en Kafka in zwang zijn, voortaan Kafkasië kunnen noemen). In de stad Salina Cruz in Oaxaca zijn 15.000 mensen dakloos geworden en in de zuidelijke staten Oaxaca zijn 15.000 men sen dakloos geworden en in de zuidelijke staten Oaxaca en Chiapas ruim 50.000. MEXICO-STAD. (UPI) Gouverneur Eliseo Jimenez Ruiz van de Mexicaanse staat Oaxaca heeft gisteren aan de centra le regering in Mexico-Stad gevraagd om het uitroepen van de noodtoestand in zijn gebied, waar veel schade is aangericht door orkaan Oliva. Hoewel het debat in het parlement van daag begint, zal de stemming over de vre desvoorstellen en de ontruiming van de nederzettingen pas woensdag plaatsvin den, teneinde de partijen in de gelegenheid te stellen intern overleg te plegen. Het is vooral de Nationaal-Religieuze Partij, die om dit uitstel heeft gevraagd. Haar drie ministers hebben gisteren ook niet aan de stemming in het kabinet meegedaan om dat ze zich verplicht hadden de voorstellen eerst in de partijorganen voor te leggen. Alles bij elkaar ziet het er overigens naar uit, dat de regering op een ruime meerder heid kan rekenen en een volmacht van het parlement zal krijgen het vredesoverleg met Egypte voort te zetten en zonodig tot de ontruiming van de nederzettingen in de Sinaï over te gaan. Het Standvastigheidsfront in een anti- Sadat-conferentie in Damascus bijeen, heeft besloten alle betrekkingen (diploma tieke, economische en sociale) met Egypte te verbreken uit protest tegen de door de Egyptische president Sadat ondertekende Camp David-akkoorden. Deze verbreking is meer dan een eenvoudige „bevriezing” van de diplomatieke betrekkingen: Egypte is nu officieel tot paria in de Arabische wereld verklaard. Voorts besloten de Syri sche president Assad, PLO-chef Arafat, de Algerijnse president Boumedienne, de Li bische kolonel Gadaffi en het Zuidjemeni- tische staatshoofd All Nasser Mohammed een „gemeenschappelijk militair en poli tiek commando” in het leven te roepen, alsmede de betrekkingen met de Sovjet unie aan te halen. Bij terugkeer in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka sprak Kaoenda van „het akkoord van Kano”, maar hij weigerde aan te geven wat het behelst. Zaterdag avond, tijdens de terugreis, vertelde hij verslaggevers dat zijn gesprekken met Callaghan en met het Nigeriaanse staats hoofd, generaal Obasanjo, „zeer goed” wa ren verlopen. De Britse premier was naar Kano gevlo gen om Kaoenda te ontmoeten nadat de Zambiaanse leider, woedend over de re cente onthullingen dat Britse maatschap pijen de VN-sancties tegen Rhodesië had den genegeerd, Londen had beschuldigd van „bedrog”. Kaoenda: „Ik heb het over zuidelijk Afrika, het gevechtsaspect. Ik kwam hier om te bezien welke volgende stap we zet ten”. Hij wees erop dat binnen een maand het regenseizoen begint dat gunstig is voor de tactiek van de nationalistische guerrillastrijders en dat dit tot een op voering van de guerrilla-oorlogen in Nami bië en Rhodesië zal leiden. De Zambiaanse leider zal zijn collega’s van de Afrikaanse frontlijnstaten naast Zambia, Angola, Botswana, Mozambique en Tanzania informeren over zijn be sprekingen met Callaghan. De frontlijn staten dragen een speciale verantwoorde lijkheid in zwart Afrika voor het streven naar beëindiging van de blanke suprema tie in het zuiden van dit continent. Maar hij zei te geloven dat er geen speci aal topgesprek noodzakelijk is, omdat het akkoord van Kano in overeenstemming is met het beleid van de groep. Op de vraag of Zambia compensatie van Engeland pro beert te verkrijgen voor het ontduiken van de sancties tegen Rhodesië ging Kaoenda niet in. BONN. Na een schietpartij in Dort mund, waarbij een politieagent werd ge dood en een andere zwaargewond, zijn twee vermoedelijke terroristen, een man en een vrouw, gearresteerd. Een derde terrorist kon ontsnappen. LONDEN. (Reuter) De Britse politie heeft vandaag bekendgemaakt, dat zij aan boord van een Spaans vrachtschip op de rivier de Medway in het zuiden van Engeland, een lading van 2.830 automati sche geweren heeft aangetroffen. te maken hebben met de moord op de Utrechtse agent Kranenburg. (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARIJS. Een protestoptocht. van 9000 motorfietsen met een cilinderin houd boven de 750 cc eindigde het afgelopen weekeinde in Parijs in een ramp. Om twee uur in de nacht botste de optocht met grote snelheid op el kaar, met tot gevolg dat 30 motorfiet- sers gewond raakten, onder wie vijf ernstig. Het bewijs dat snelle motorfietsen niet gevaarlijk zouden zijn, sloeg om in het tegendeel. Afgelopen zaterdag wercLeen optocht van reuze-motorfietsen in Parijs uitge schreven om de brave burgerij aan te tonen dat er met deze machines in feite niets aan de hand was. Van de 20.000 in Frankrijk ingeschreven motorrijders verschenen er 9000 in de startblokken op de Place de la Bastille, van waaruit alle revoluties zijn begonnen. Een groot deel van de knalpotbrigade maakte zich na het startschot meteen meester van de trottoirs, zodat de voet gangers zich in de portieken in veilig heid moesten brengen. Als de politie met zijn eigen monster- brommers op het toneel verschijnt om het civiele verkeer in goede banen te houden, vallen er enige klappen met de gummiknuppel en om kwart over elf in de avond moet de Champs Elysées voor het verkeer worden afgesloten. Er vol gen schermutselingen met de politie. Maar dan keert de rust weer en de motards treffen elkaar op de Place de la Bastille, waar ze gegevens en erva ringen uitwisselen. Hoe het precies is gekomen, zal nie- mend weten. Een van de motorrijders keek om bij het kiezen van een afslag, een ander richtte zich tot zijn meisje op de duo. Maar om twee uur in de nacht van zaterdag op zondag eindigt de ope ratie in de debacle. Bij de Porte de Bagnolet klettert de hele razende op tocht op elkaar. Zo’n 50 rijders lopen op elkaar te pletter. Dat niemand het leven verloor, ligt aan de kwaliteit van de valhelmen. inis- volg i dat icht- st de iode ogal ctie. chts ma- Iruk tand ange- jn ei- Igens ide in eft in n wo- Twee ilijke zich Aan een boom op de Amstel in Amster dam ter hoogte van de Magere Brug hangt aan de kant van de woonboten een bord, bestemd voor de passerende automobilis ten, met de wrange tekst: SCHEUREN MAAR! DE POESJES ZIJN OP. grij- ireek zake Bra- kke- van zich atin- het van 1 om van <un- zast- te ring iefi- ;n za- 1 een ont- initi- lende i was elie”. ppen, aard, iomi- varte >aard m als 'oor- •ant- nent n de i dit ade- het raat en op. Luns stelde dat Carters besluit voor een groot deel zal afhangen van de houding van de Sovjet-Unie. President Carter heeft in april van dit jaar aangekondigd zijn besluit uit te stellen, nadat in Amerika en Europa veel verzet tegen de neutronenbom was gerezen. Een beslis sing zou, zo zei de Amerikaanse president toen, afhangen van de bereidheid van de Russen om bij de besprekingen over ontwapening concessies te doen. Luns wees op de slechte voortgang van de MBFR- De beide gearresteerden zijn,met zware verwondingen naar een ziekenhuis ge bracht. De man is de 27-jarige Michael Knoll, die sinds enkele dagen wordt ge zocht, nadat zijn vingerafdrukken waren ontdekt in de woning van de op 6 septem ber in Düsseldorf neergeschoten terrorist Willy Peter Stoll. Knoll is de broer van de 28-jarige Peter Knoll, die zou behoren tot de beruchte Beweging van de Tweede Ju ni. fen onvoldoende welke gevaren hen boven het hoofd hangen. De opeenstapeling van kernbommen is enorm. Per dag wordt er nu al een miljard gulden aan bewape ning uitgegeven. De produktie van (atoom)wapens neemt nog steeds verder toe. Een gewapend conflict waarbij Europa beslist niet gespaard zal blijven lijkt onafwend baar in de komende tien jaar”, aldus Barneby. Dr. Barneby noemde met name Zuidelijk-Afrika als belangrijkste conflicthaard. „De politiek van Zuid-Afrika roept om een Russische reactie. In Moskou krijgen ze als het ware de gelegenheid op een presenteerblad om tussen beide te komen. In Rhodesië en wellicht in Namibië”. De SIPRI-directeur zei niets te geloven van een vermin dering van de Russische macht in het zwarte continent. „Integendeel, de Russen, maar ook de Fransen en Duit sers, raken steeds meer bij de Afrikaanse conflicten betrokken. Namibië heeft grote uraniumreserves, dat weten Zuid-Afrika, West-Europa en de Russen heel goed. Ik zie dan ook de grootste brandhaard daar ontstaan. Vooral West-Europa heeft belang bij dat uranium, van daar dat ik geloof dat wij er ook bij betrokken zullen raken”, aldus dr. Barneby. Gewapende rechercheurs en douanebe ambten gingen gistermorgen in alle vroeg te aan boord van de 1.659 ton metende Allul, waarschijnlijk nadat zij een tip ge kregen hadden. Ze braken een container open en vonden de wapens, waarvan er enkele voor onderzoek werden meegeno men. De kapitein van het schip werd in een plaatselijk politiebureau gedurende vier uur ondervraagd, maar daarna vrijgela ten.- Een politiewoordvoerder zei dat voorzo ver het Groot-Brittannië betrof geen straf baar feit was gepleegd, aangezien de gewe ren, in de vrachtbrieven aangegeven als „stukgoederen”, niet gelost waren. De wapens waren vrijdag ingeladen in Zeebrugge in België, met bestemming Bil bao in Spanje, maar de eindbestemming van de Allul is Zuid-Afrika. Zolang het Spaanse schip op de Medway ligt wordt het door de Britse politie rond de klok bewaakt. Het zou in de loop van vandaag naar Spanje doorreizen. De schietpartij speelde zich omstreeks drie uur zondagmiddag af in een stuk bos in Dortmund. Een voorbijganger had de politie gealarmeerd toen hij schoten hoor de. Vervolgens gingen twee patrouillewa gens naar het bos. Agenten benaderden het bos van verschillende richtingen. Toen de twee mannen en de vrouw, die kennelijk bezig waren met schietoefenin gen, de agenten zagen, openden ze onmid dellijk het vuur. Een 26-jarige hoofdagent werd dodelijk getroffen. Een ander werd zwaar gewond, maar tijdens zijn val slaag de hij er nog in met zijn machinepistool twee vermoedelijke terroristen te verwon den. De derde wist te ontkomen, nadat hij-een machinepistool van een beambte had buit gemaakt. Van hem ontbreekt nog elk spoof. Op de plaats in het stuk bos, die was ingericht als schietoefeningsterrein, heeft de recherche verscheidene pistolen en handgranaten, alsmede speciale kleding stukken gevonden. Een overzicht van de optocht van zware-motorrijders - kort voordat de enorme botsing een eind aan de pret maakte. Op de achtergrond de Are de Triomphe. LONDEN. (AFP) Zeventig percent van het stof in huis is afkomstig van de huid van de mens. Elk mens laat 50.000 schilfertjes per minuut vallen, aldus dr. Raymond Clark, van het centrum voor aerobiologisch onderzoek in Harrow in Groot-Brittannië. Volgens dr. Clark in een artikel in het medisch tijdschrift Mims, verliest de mens elke 7 a 10 dagen zijn gehele huid. De schilfertjes zijn zo minuscuul, dat ze door de kleding heengaan. Niettemin kunnen ze bacteriedragers zijn, verantwoordelijk voor bepaalde astmatische aandoeningen. In de Londense ondergrondse, aldus dr. Clark, is de concentratie van mensenhuid- schilfertjes in de lucht tien keer zo groot als in de gemiddelde woning, omdat de treinen het stof doen opdwarrelen. Over de dertig percent andere stof in huis laat dr. Clark zich niet uit. De Egyptische reactie op dit alles is berustend: het semi-officiële Cairose dag blad Al Ahram bestempelde de besluiten van Damascus als „kinderlijk.” De politiek verbeten atmosfeer in Damascus stak sterk af bij die in Cairo. Honderdduizenden enthousiaste Egypte- naren haalden hun president, de „vredes- held”, dit weekeinde binnen. LOESAKA/SALISBURY. (Reuter en DPA) De Zambiaanse president Ken neth Kaoenda heeft tijdens zijn bespre kingen met de Britse premier James Cal laghan in de Nigeriaanse stad Kano volle dige overeenstemming bereikt. De vrouw is waarschijnlijk de 26-jarige Angelika Speitel. Zij staat hoog op de lijst van de meest gezochte terroristen in de Bondsrepubliek. Angelika Speitel zou be trokken zijn geweest bij de moorden op procureur-generaal Buback, bankier Pon- to en werkgeversvoorzitter Schleyer. Haar naam wordt eveneens in verband gebracht met de ontvoering van de Lufthansa-Boeing naar Mogadisjoe, waar bij de kapitein werd vermoord. Ook zou zij (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-DAMASCUS. Met elf voor, twee tegen en drie onthoudingen heeft de Israëlische regering gisteren haar goedkeuring aan de vredesvoorstel len van Camp David gehecht. De regering zal het Israëlische parlement om een vol macht vragen de nederzettingen in de Sinaï te ontruimen als er verder over alle vraagstukken overeenstemming met Egypte bereikt zal worden en dit tot het tekenen van een vredesverdrag zal leiden. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Vlak voordat' de nieuwe democratische Spaanse grondwet weer in een beslissende fase is gekomen van daag beginnen de debatten over de grond wet in de Eerste Kamer heeft het terro risme in Noord-Spanje weer de kop opge stoken. Een politieagent werd op slag gedood en vier anderen raakten gewond doordat zij zaterdagmiddag in de buurt van de Baski- sche stad Vitoria in een hinderlaag liepen. Tot nu toe heeft nog geen enkele terreuror ganisatie de verantwoordelijkheid voor deze aanslag opgeëist. onderhandelingen over troepenvermindering. Hij legde de nadruk op de nieuwe wapens die de Russen thans ontwikkelen en die onderhandelingen niet overbodig ma ken, „maar daaraan voor een belangrijk deel de zin ontnemen.” Een van de groeperingen die zich met het probleem van de neutronenbom bezighouden, is het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV), dat vorige week met berichten kwam dat in de Verenigde Staten op korte termijn begonnen zou worden met de produktie van dit wapen. Het IKV zou dat uit bronnen in Amerika vernopien hebben. Van officiële zijde is niet op deze berichten gereageerd. Het Interkerkelijk Vredesberaad is ook de organisator van de 12de Vredesweek, die gisteren is begonnen. Dat gebeurde met een bijeenkomst in de Johanneskerk te Amersfoort, waarbij centraal stond het thema van de Vredesweek: „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland.” Een van de sprekers in Amersfoort was dr. Frank Barnaby, directeur van het SIPRI, het Zweedse instituut voor vredesonderzoek. „De mensen in West-Europa besef- De Algerijnse president Boumedienne zal binnenkort naar Moskou afreizen om de nieuwe positiebepaling van het front aan de machthebbers in het Kremlin uit te leggen en om politieke steun te vragen. De leiders in Damascus hopen op deze wijze het „militaire en politieke evenwicht”, wreed verstoord door het uit de boot val len van Egypte, in de regio te herstellen. Tenslotte zal het anti-Sadat-front probe ren de zetel van de Arabische Liga ver plaatst te krijgen van Cairo naar een ande re Arabische hoofdstad. Bovendien wil men een internationale actie starten, on der meer door diplomatieke contacten met de niet-gebonden landen, het islamitische blok, en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, teneinde Egypte politiek te isole ren. mo- t van an de produktie neutronenbom room 1 ver- i toch rloop nsen. 'olks- ïhoor i ruim □tter- ilder- >n. igt, is toch I ivier. ndui- i van jnge- I land, rjaar

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3