ORLDTOUR 99 BETTE MIDLER IN CONCERT B I 1 Amerika fs Asse[ Bette Midler op Europese toerne I Ij II III lil door John Oomkes Goddelijk Niet gladjes Onderschat lil a Water in de wijn 12 13 19 7 8 SEPTEMBER KUNST 2 6 DINSDAG 1 i TB O Hl: 'i -v •I nis je- V' B 2 'R en, 118 If Él il 11 lil I II ;1.: ff BI BH Bil llill !- JOHN OOMKES Ik weet niet of ik wel tegen de vermoeienissen e fs ■eg tem, endaal. inderij’. Inbreng Bette Midler zout in theaterpap ,1 6 uur. n Haag, agin n-Leur. ;maar, askerk. LONDEN. „Er was eens een klein Hawaiiaans prinsesje van joodse komaf, met grote dromen. Dus verliet ze Hawaii en kwam naar New York om haar dromen waar te maken”. Het programma van haar show roept een sprookje sachtig sfeertje op. Bette Midler is nu eenmaal de Assepoester van de jaren zeventig, dus waarom ook niet? Jarenlang was de Ameri kaanse entertainer en comédiènne slechts bij weinigen in West-Euro- pa bekend. Een tv-registratie van een glorieus optreden in Cleveland veranderde echter alles. Een miljoenenpubliek maakte kennis met een vrouw, die, zoals ze zelf zegt „niet kan zingen en nau welijks kan dansen”, mar geen blad voor de mond neemt en door ongekende combinaties van ener gieke inzet, artistiek vakmanschap en een fabelachtige uitstraling uit stijgt boven zichzelf en zo de sprookjesprinses van haar eigen dromen blijkt te zijn. Zij vindt dan dat het niet uitmaakt of ze in een lompenjas of in een sexy outfit gekleed gaat. Het resultaat is twee uur amuse ment op topniveau, van een enter tainer even excentriek als bijzon der. Bette Midler, die een jaar of tien geleden in New York de eerste vaardigheden van het theatervak aanleerde in bijrollen in musicals als Fiddler on the roof en Salvati on, moet anno 1978 gerekend wor den tot de grootste creatieve talen ten uit de showbusiness. Haar ca paciteiten moeten even hoog aan geslagen worden als die van bij voorbeeld Liza Minelli of Barbra Streisand. trokken. En jawel, de „keurige, nette, schone” spijkerbroek vorm de een onoverkomelijk probleem. me in te pakken, omdat ik m’n gasten laat verplichten zo en zo te verschijnen, weet ik niet. Wellicht is het een gevaarlijk teken, ja”. We zoeken beiden een verklaring in het bijna onoverkomelijke van het verschijnsel. „De tijd is eeuwig en altijd het grootste probleem, vooral als de vraag naar optredens en engagementen zo groot is als momenteel. Je bent geneigd je dan alleen nog maar op je werk te concentreren”, peinst Midler. „Er wordt immers veel van me geëist. Nou, daar heb je ’t schat. Zo’n feest ook! Fijn, maar de volgende dag moet ik wel weer het podium op. Nu ga je me vragen of ik daar wel tegen bestand ben. Juist”. dat „The divine Miss M.” haar pu bliek voorschotelt. Een voortreffelijke negenmans- band levert daarbij een stevige on dergrond en het spetterende da- meskoortje The Harlettes extra pi kanterie. Bij dat alles vormt de inbreng van Bette Midler zelf het zout in de pap. Hoogtepunten in het zeer afwisselende programma vormen de ballad „Stay with me baby” (uit de film The Rose) en Zo’n vraag is uiteraard retho- risch. Midler: „Da’s nou clever”. Goed, haha. Dan maar kever wel, maar ik heb deze tournee onder schat. Me niet voorbereid, maar wel gerepeteerd natuurlijk Maar geen rust genomen van tevoren. Direct na de opnamen van The aansluitend „Leader of the Pack”, de nieuwe lading moppen over het echtpaar Ernie en Soof, Mr. Roc kefeller, Dylans „I shall be relea sed” en de groteske Revue Tropi cal. Rose, mijn eerste film, ging het hier naar toe. Huplakee. Ja jongen, maar ik word ook wat ouder (Bette is 35 - red.), dus ik weet niet of ik er allemaal wel tegen bestand ben. Ik leef nu ook van dag tot dag. Ik heb het idee dat als ik nu vooruit zou weten wat me te doen stond, ik het wel eens met aan zou kunnen” Avond aan avond bewijst Bette Midler in het Palladium echter dat ze op deze wijze toch erg ver komt. Elke show weer bruist zij van vita liteit, staat haar rappe mond geen moment stil en swingt ze tot ze er bijkans bij neervalt. De uitputting valt na afloop dan ook niet van haar gezicht, maar van haar li chaam af te lezen. Een uitput tingsslag zo’n vak, denk je dan hardop. „Daarom probeer ik van drank en andere troep af te blij ven. Ik haat katers, die barstende koppijn. Momenteel probeer ik zo veel mogelijk te rusten. We zullen zien hoever ik daarmee kom”. Dat thema komt uiteraard weer ter sprake als we de film The Rose aanstippen. Midler, enthousiast: „We hebben een week of zes ge daan over een verhaal dat is geba seerd op de laatste acht dagen van het leven van een rockzangeres. Het speelt zich af in 1968, maar het is geen gefilmde biografie van Janis „Pearl” Joplin. Er zit ontzet tend veel agressie in de film, veel fysiek geweld, veelehlief desscènes ook. Ik vond het een prettige ervaring om te spelen, niet alleen omdat ik me goed kan inle ven in mensen als Rose”. „Ik bedoel, ik weet ongeveer waaraan lui als Jim Morrison van The Doors en Janis aan kapot zijn gegaan. Maar The Rose is boven dien geen echte Hollywoodpro- duktie. Niet „slick”, niet gladjes. moet lullen. De rest is van mij afhankelijk, huh?” „De jongens van de band weten waar ze aan toe zijn, de meiden The Harlettes óók. Ook al zijn alle musici en zangeressen nieuw. Ik moet zelf de boel weer aan el kaar breien. Dat is dodelijk ver moeiend, ja. Je gaat er soms aan onderdoor. Maar je wilt zoiets en dan trek je de consequenties, hmm? Vandaar dat ik de show voortdurend probeer te verbete ren. Met iemand als Jack Nichol son kan ik daar uitstekend over praten. Hij schaaft ook altijd aan zichzelf”. Ongemerkt citeren we Bette uit een gesprek dat we na de Europese première met haar hadden en waaraan een curieuze persconfe rentie in het sjieke casino van het Ritz aan voorafging. Tot verbazing van menige verslaggever stond op de invitatie uitdrukkelijk vermeld dat een ,Jounge-suit” verplicht was. Nu is Bette zelf iemand die lak heeft aan conventies en dus leek het aardig de proef op de som te nemen Er werd geen kostuum, maar een vlotte combinatie aange- e../.''-..- W If jn- im- IS t. !Ck’ ir ir M Er zijn echter in het oog lopende verschillen. Bette Midler smeert het publiek en zichzelf geen stroop om de mond. Prikkelende, soms zwarte humor, vaak vervat in flit sende nabootsingen van beroemd heden, afgewisseld met smartlap- perige ballads, tot op het scherp van de snede uitgevoerde covers van de zestiger-jarengroep The Shangri-Las en jazzevergreens uit de jaren veertig en vijftig vormen het merkwaardige theatermenu Veel gejuich kreeg haar imitatie van prinses Anne, die zij de vraag naar haar leeftijd stampend als een paard (de prinses is een geoe- Het lijkt me voor hen die de show gaan zien vervelend nu al te weten in welke verschijningen Bette als ene Dolores Delago haar tropische boodschap verspreidt, maar enige tientallen Engelsen bestand ben moesten wegens lachkrampen voortijdig gebruik maken van de toiletvoorzieningen in het Palladi um Theatre, waar zij optrad. Wel kan worden verteld dat Midlers teksten verraden dat zij zich de Engelse gewoonten en roddels goed heeft weten eigen te maken. fl fend amazone) laat beantwoorden! De belangrijkste aanpassingen in vergelijking met de Cleveland Show hebben betrekking op de geringe afmetingen van podia in Europese theaters. De band staat tijdens deze tournee achter Bette opgesteld, waardoor dure decor stukken er niet aan te pas komen. Midler is echter inventief genoeg de juiste oplossingen voor dit man co te bedenken, zodat de tekortko mingen ruim worden gecompen seerd. Op 14 en 15 oktober zal het Am sterdamse Carré en op 17 oktober het Haagse Congresgebouw ver rukt bezit kunnen nemen van de inmiddels al weer lang verbeide ster. Maar hoe hartelijk en sensati oneel de kennismaking ook zal verlopen, opzienbarender dan de ontvangst in Londen en vooral de openingsavond van de Europese tournee zal het wel niet worden. En zo had haar ex-geliefde en hui dige zakenbehartiger Aaron Rus so, het ook voorzien. Deze corpu lente, Amerikaanse dertiger mag dan in dit verhaal niet de rol van sprookjesprins vervullen want dat zijn goed beschouwd de media maar zijn managerpolitiek le vert de grote revenuen op. Vanaf het balkon van het fameu ze Palladium Theatre wierpen twee grote lichtspots hun bundels op een plaviesel van Argyll Street voor de aanvang van de première. Later op de avond priemen twee soortgelijke spots in de lucht vanaf het trottroir voor het Waldorf Ho tel, waar een daverend feest het sluitstuk vormde van de openings avond van Bette’s eerste grote Eu ropese tournee. Russo lachte breeduit, kneep zijn ogen toe en knikte instemmend. Ja, zijn ideetje was ingeslagen. Voor het theater had elke voorbijganger zich één moment de koning te rijk kunnen voelen en na afloop van de avond vormden de haast oneindige licht stralen een symbolische verzeke ring van het feit dat alles nog niet voorbij was. Een betere formulering zou zijn: Voor Bette zou het pas beginnen. Goed, ze zal zich het galafeest in aanwezigheid van filmacteur Jack Nicholson, zanger Art Garfunkel, actrice Lee Remick, Led Zeppelins frontman Robert Plant, platen baas Ahmet Ertegun, nog 500 gas ten, de lovende speeches en de verkwistende champagnefontei- nen wel heugen. Maar eigenlijk is dat de glitter en de glamour en dus de buitenkant van het showbizz- vak. Een waarheid als een koe. En Bette weet dat beter dan wie dan ook. „Ik moet werken, zweten en half dood gaan op het podium. Het is niet anders. Het zou verdomme fout zijn en verkeerd gaan als het een keer niet zo zou gaan. Daar zijn twee redenen voor. Ten eerste, wie ben ik nou helemaal? Alles wat ik doe, ik zeg het altijd weer, is „Trash with Flash” („Niets met kitsch”, zou je kunnen zeggen). De basis van mijn succes is niets an ders dan hard werken en geest drift. Oh man, ik ben zo enthousi ast, huh?” De blik van de diva zegt genoeg. Zelfs bij een gewoon gesprek ver wisselen spel en zelfironie even voortdurend stuivertje als op het podium „Oh ja. Ten tweede dus, wat ik maar het ambachtelijke zal noe men. Dit is een vorm van artiestie- ke handenarbeid. Elke avond ben ik het weer die de zaak aan elkaar Aaron en ik hebben er lang over gedacht om het te doen. Het duur de lang voordat het scenario okay was, maar ik ben er zeer mee in mijn schik. Er zit goede muziek in ook. We moeten nog assisteren bij het mixen en dubben en zo’ maar Mark Rydell (de regisseur - red.) Drie kwartier later stond ik toch voor Bette, nadat ik de broek ver ruild had en een das had omgek noopt. The devine Miss M. het adjectief goddelijk wijst op de ma nier waarop de Amerikaanse pers haar inschat zat er natuurlijk zelf bij in daagse plunje. Een ver sleten spijkerbroek spande om haar onderdanen. „Maar daar wist ik niets van”, werd door Russo herhaald. Het voorval bleek echter diepere oorzaken te hebben. Bette later: „Je hebt natuurlijk groot gelijk dat je er naar vraagt, maar ik kan dat soort dingen nu eenmaal niet gaan regeleh, weet je. Jaja, het is vervelend. Zulke voor schriften passen niet bij me. Ik sta op het podium zelf regelmatig m een niemendalletje enjaja woorden als „shit” en „fuck off” liggen voor in m’n mond. Maar of je nu kunt stellen dat men bezig is LONDEN. Wat voor show 'krijgen de circa 8000 Nederlan ders die zo gelukkig waren een kaartje te veroveren voor één van Bette Midlers concerten, medio oktober, voorgeschoteld? Het ant woord op die vraag danken wij aan eerdere optredens in Enge land. Het betreft een aangepaste versie van de fameuze Cleveland Show, die in Nederland insloeg als een bom en binnen enkele maanden herhaald werd op de tv. denkt dat de film in maart wel overal te zien zal zijn”. Een vergelijking tussen The Ro se en Bette zelf ligt voor de hand. Ze zegt er, na enig nadenken, van zichzelf niet eenzelfde einde voor te schrijven. Bette: „Ik heb bij voorbeeld het leventje van Janis goed bekeken. Er waren allerlei tekenen al dat het tegen het eind fout zat. Hetzelfde met Morrison. Ik ben beslist niet iemand die zich zelf zo opbrandt. Dat hoop ik niet, tenminste”. Dat neemt allemaal niet weg dat de plotselinge en massale popula riteit een belasting van jewelste vormt. De fysieke gevolgen zijn buiten de concertzaal merkbaar geworden. Maar hoe zit het met de inhoudelijke kant van de zaak? Enige tijd na het Europese tv-suc- ces van haar Cleveland Show nam Bette Midler een show op voor het Amerikaanse NBC-tv-net. In Ne derland viel het resultaat daarvan hard tegen. Wat vindt Bette Midler van de veel gehoorde beschuldiging dat ze nu al water in de wijn doet omdat het kuisen van haar taal en gedrag meer zou opleveren in Amerika? The devine Miss M. zou het pu bliek, ondanks het minder scherpe repertoire toch wel aanspreken. Bette reageert gebelgd. „Nou ja, ik zouik heb bij één van mijn concerten van de week gezegd dat ik niet zo denderend ben. Ik zing en dans maar wat. Maar mijn kracht is dat ik gewoon zeg wat ik ergens van vind. Een boerenlul is bij mij een boerenlul. Dat blijft zo”. Bette: „Hoe zit dat met die NBC- show? Wel, degene die je te vreten geeft, diens taal spreek je wel niet, maar doof voor zijn argumenten ben je ook niet. De NBC wilde de show, maar heeft nu eenmaal strenge reglementen. Zoiets als de Cleveland Show zou veel te rauw zijn. Amerikanen zijn voorzichtig met de media en ongelooflijk puri teins. Europeanen stellen zich veel minder aan, maar wat we toen in die NBC-show deden was het maximaal haalbare voor de VS. En daar ging het mij om. Eens kijken hoe de zaken uitpakken als je niet alle artistieke vrijheid hebt. Zou het mogelijk zijn zelfs dan nog artistiek te groeien? Ik vond het in ieder geval motiverend te ervaren hoe het is in de marge te moeten werken”. „Overigens lang niet alles was slecht in die show. Ik ben nu nog trots op de scènes met de clown Emmett Kelley en met Dustin Hof mann. Wist je dat die scènes met Dustin pas op het laatste moment in orde zijn gekomen? Ik had hem op een feestje ontmoet. Ik kwam er toen pas achter hoe góed hij piano speelde. Alles. Chopin, Liszt, Rimsky Korsakov. Maar hij speel de ook iets anders, een eigen wijs je, dat hij jaren geleden had ge maakt. Heel melodisch. Ik zei toen dat daar eens een tekst op moest worden gemaakt. Toen deed hij de belofte bij mij in de show te komen als me dat zou lukken”. Bette: „Ik was dus heel gemoti veerd om er wat van te maken. Maar ik vond meer mensen om te helpen bij het schrijven van de tekst. Na een week of drie had ik een stuk of drie verschillende be denksels. Ik heb ze allemaal voor gezongen aan Dustin. Verrassing, want, wat denk je? Laat hij nou mijn tekst kiezen. Ongelooflijk vond ik dat. Uiteindelijk beheerste hij alles pas vijf minuten voor de opnames van de tv-show. Dat spe len met die spanning was onge looflijk enerverend”. „Zelf heb ik dat ook wel op het podium, al gaat het praten meestal heel soepel. Maar het spelen met het materiaal en het gevaar is mooi. Dat móét ook”. Ondanks dat Bette onder druk staat, gedwon gen wordt om het (commerciële) ijzer te smeden wanneer het heet is, was elke Londense show een andere ervaring. Hoe dat in gods naam mogelijk is, weet ik niet. Misschien zijn er dit soort onver klaarbare zaken wel die aan sprookjes sfeer verlenen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13