Protest tegen 3 verkoop van RSV-woningen 99 Pensioencommissie Stichting van de Arbeid: Verwijten over en weer Spoorwegen laken Vervoersbonden reactie bonden gaan bedrijf aanpakken Affinanciering pensioen bevordert de mobiliteit i a I 1 tussen de bedrijven door NCW in reactie op „plan Boersma" f1 rwi If Ruimte Nullijn Slechte positie Faseren EMS Olie 1 1 'M Uitgesteld loon 15 19 7 8 26 SEPTEMBER ECONOMIE DINSDAG (Van onze redactie economie) I aim lur DEN HAAG. Minder ombui gen en wel ruimte geven voor herstel van de bedrijfswinsten kan in zijn uiterste gevolgen zelfs loondaling betekenen. Dit werd gisteren gesteld van de zijde van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond in een reactie op alternatieve plannen voor het af remmen van de groei van de over- heids- en sociale zekerheidsuitga ven. Hiermee wordt nog geen standpunt voor het loonoverleg ingenomen. Dat zal pas na het parlementaire debat over Bestek ’81 gebeuren. Lovable Verhoging Staking -• #1 ^-J W Een miHoen gulden aan prijzen *- Rijksdaalder (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. De Verenig de Staten staan tijdens de 33ste gezamenlijke vergadering van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds, die gisteren is begonnen, min of meer in de straf bank. De regering-Carter is er niet in geslaagd tot nu toe doel treffende maatregelen te nemen tegen een toenemende inflatie, een zwakke dollar en groeiende tekorten op de handelsbalans. President Carter staat weliswaar op het K^unt nieuwe stappen te ondernemen, maar de internatio nale financiële gemeenschap, met de Westduitsers aan het hoofd, laat zich aan de beloften van de president zo langzamerhand niet veel meer gelegen liggen. e 5 4^ ‘‘'J d kunnen op loondaling neerkomen b Het NCW concludeert uit de begrotings- 15J5 50 )0 2" IMF en Wereldbank (ADVERTENTIE) id) 25 12 ■f -claim, aten. 1 ld 6ÏÖJ 50.W 1 1 I 1 I I 1 I 'b I I I I I I I 184, i 130,0 325.04 112, 51, 138,51 U 183,1 UTRECHT (ANP). De Vervoersfede- ratie NW/NKV gaat een stevig appeltje schillen met het transportbedrijf van de gebroeders Verkerk in Alphen a/d Rijn. „Een proces is het minste, waarop ze kun nen rekenen en een vergunningenstraf zit er ook dik in. Ze betalen hun dertig chauf feurs schandalig, de cao lappen ze aan hun laars”, aldus districtsbestuurder Wim van Straten. Hij is al langer dan een jaar bezig het bedrijf in het goede spoor te krijgen. De chauffeurs die op het buitenland rijden zijn een tijdlang afgescheept met 725 gul den bruto per week, waarvoor ze dan ook nog onderweg hun eten moesten kopen. Ze zijn vaak van zondagavond tot zaterdag op pad. „Als je dat op tachtig uur stelt”, rekent Van Straten voor, „moét de bruto I beloning meer dan 1200 gulden zijn en aan onkostenvergoeding moet er dan nog zo’n I 200 gulden bij”. Volgens Van Straten krijgen de chauf- feurs in het binnenland bruto 500 gulden t in plaats van de* 900 gulden die bij zestig uur aan loon en onkostenvergoeding moet worden betaald. Deze werkgeversvisie werd met name gegeven als reactie op het plan van oud- minister Boersma, die geen 10, maar 5 miljard wil ombuigen. Het NCW vindt'dit Deze zal dan echter bij een salarisverho ging en een daarmee gepaard gaande ver hoging van de pensioengrondslag, ook nog een deel premie moeten betalen over de tijd dat de werknemer bij zijn vorige werk gever heeft gewerkt. Als alle pensioenfondsen de door de Stichting van de Arbeid opgestelde richt lijnen na verloop van tijd zullen uitvoeren, betekent dit, dat de werknemer nu gemak kelijker een baan elders kan aanvaarden, m.a.w. een stuk mobieler is geworden. Op het moment is het nog zo, dat bij verande ring van baan een groot pensioenverlies optreedt. Wanneer deze affinanciering wordt inge voerd is nog niet bekend, omdat eerst de werkgevers- en werknemersorganisaties en ook de pensioenfondsen zich nog moe ten uitspreken over het advies van de pensioencommissie. Mocht blijken, dat de voorgestelde regeling een al te zware fi nanciële last op de schouders van het bedrijfsleven legt, dan adviseert de com missie de regeling te faseren in de tijd. boekt naar de verlies- en winstrekening van het bedrijf en betaalde het bedrijf over dit bedrag een behoorlijke portie winstbelasting. Met andere woorden: de bedragen bleven in het bedrijf, of in het pensioenfonds van het bedrijf. bedrag te gering en herinnert eraan dat de gezamenlijke ondernemers hebben gepleit voor 12 miljard of meer. Het NCW gaat er daarbij van uit dat de economische groei van ons land volgend jaar eerder 2 dan 3 procent zal zijn (het Centraal Plan Bureau raamt 3 procent), evenals dit jaar. De pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid gaat in een over enkele maanden uit te geven rapport over deze zaak adviseren de werknemer bij vertrek niet meer de gebruikelijke premievrij ge maakte polis mee te geven, maar een afge financierde. Dan tellen in zijn reeds opge bouwde pensioen in het vervolg salarisver hogingen en inflatiecorrecties mee. In de nieuwe baan moet aan de reeds opgebouw de rechten worden voortgebouwd, alsof de man niet van baan was veranderd. vindt de opstelling van de vakbeweging weinig reëel. Als men pleit voor handha ving van de koopkracht bij minder ombui gingen, ontstaat er „een gat” dat via extra matiging van hogere inkomens moet wor den gevuld. Maar het NCW heeft berekend dat een „aftopping” (dat wil zeggen: verlaging) van de prijscompensaties op inkomens bo ven 50.000 gulden een ruimte geeft van 300 miljoen per jaar op de totale loonsom in de bedrijven. Dat is veel minder dan de 4 miljard die tussen de door de- regering gewenste 10 en de verlangde 6 miljard van de vakbeweging zit. Deze visie is ofwel onwerkelijk, dan wel men pleit voor een minlijn van de inkomens, meent Wijffels. Zodoende gaat het er dan ook om de VS in hun economische expansie iets te beper ken, terwijl West-Duitsland en Japan iets moeten groeien, om een zeker evenwicht te verkrijgen in de betalingsbalansen en de verhoudingen tussen de munten. Het valt inmiddels niet te ontkennen dat de goedkope dollar voor de Amerikaanse export een niet geringe stimulans bete kent, die ook bij draagt aan het uitwissen van het grote tekort op de handelsbalans, waarmee de VS de laatste jaren te kampen hebben. Bij niet-Amerikanen bestaat de verdenking dat daarin een van de redenen schuilt waarom de VS zich tot nu toe verre hebben gehouden van werkelijk actief in grijpen op de geldmarkt teneinde de dollar te steunen. De Amerikanen zeggen wel voortdurend hoe belangrijk zij een stevige dollarkoers vinden, maar zij zijn, tot te leurstelling van vele naties, tot nu toe niet bereid gebleken de dollar te handhaven of te verheffen tot een bepaald niveau. President Carter denkt het te kunnen redden met een ietwat actievere interven- tiepolitiek, kredietbeperking, verhoogde rentetarieven en meer goudverkoop, ge- De huurders eisen van de gemeente Spij- kenisse dat deze de huizen weer van For tress koopt. De gemeente zegt dat niet te kunnen doen. Wel zal de gemeente er op toezien dat de belangen van de huurders door de verkoop niet zullen worden ge schaad. De kopers van de 2900 woningen, die Rijn-Schelde-Verolme op de markt brengt, moeten de huizen binnen vier maanden na aankoop te koop aanbieden aan de huur ders. Dat moet gebeuren tegen een prijs die vijftien procent ligt onder de „reële leegwaarde”. De doorverkoopbepaling is een van de zes voorwaarden die RSV stelt bij verkoop van haar huizenbezit, zq heeft de raad van bestuur gisteren bekendgemaakt. Andere voorwaarden zijn: er mogen geen wijzigin gen aangebracht worden in de bestaande huurcontracten (ook als de bewoners niet willen kopen) en de koper mag de huizen niet verkopen aan gegadigden die het huis zelf willen gaan bewonen. Lovable Holland, fabrikant van founda tions en bekleding, heeft gisteren surséan ce van betaling aangevraagd. De oorzaken zijn kortstondige liquiditeitsmoeilijkhe- den, veroorzaakt door het niet vrij komen van geldmiddelen uit vaste activa, aan loopproblemen in de produktie bij het omschakelen op die artikelen die de markt verlangt en het niet realiseren van ver wachte omzet door het achterblijven van de produktie. Het personeelsbestand bedraagt nu on geveer 250 mensen, waarvan 200 in Neder land. Bonden, ondernemingsraad en per soneel zijn van de surséance in kennis gesteld. Glastuinders moeten van 1 oktober a.s. af een halve cent per kubieke meter meer betalen voor de hoeveelheid aardgas, die ze in hun bedrijf boven de 30.000 kubieke meter per jaar verbruiken. De prijs van dit gedeelte komt op 15,4 cent per kubieke meter. Voor de eerste 30.000 vierkante meter blijven de tuinders voorlopig het kleinverbruikerstarief, 23 cent per kubie ke meter, betalen. In de naaste toekomst wordt die prijs misschien ook verhoogd. Met welk bedrag is nog niet bekend, zo deelt het Landbouwschap mee. Tot de prijsverhoging is besloten na overleg, dat de Gasunie en het Landbouwschap op grond van een meerjarenafspraak hebben gevoerd. Vijftigduizend arbeiders in alle 23 Ford fabrieken in Engeland hebben het werk neergelegd uit protest tegen de door de regering opgelegde limiet van vijf procent voor loonsverhogingen. De staking was zo spontaan en massaal, dat zelfs de vak bondsleiders erdoor verrast waren. De sta king kan de Fordfabrieken ruim 40 mil joen gulden per dag kosten aan verkopen in het Verenigd Koninkrijk. Volgens de bonden is reorganisatie bij de NS een modewoord geworden en zij menen dat het doel van alle reorganisaties, gezondmaking van het bedrijf, verzieking van de werknemers tot gevolg heeft. UTRECHT (ANP). De Nederlandse Spoorwegen achten de gevolgtrekkingen die de Vervoersfederatie NVV/NKV in het blad „Onderweg” publiceert over de NS-nota „Beheersing Ziekteverzuim”, „op zijn minst voorbarig”. 4* 7JI 92JK 26,11 56,3 113,51 46,5. 59,11 50,56 76,3 37,46 61, 134,5 108,5 94,51 36,11 111,06 67,56 134,W 65,3 45, 36,4! 62.54 77.54 43.44 33,S 1 50,06 69,61 56,9 52.8 61,86 125,04 39, 45,11 127,11 66, 44,3 5,11 64,3 154, 70,04 100.04 182.04 63,9 55,11 129,9 49,3 26,11 73,04 67,04 93, 579 349 126.04 91,04 61,01 55,9 180.04 38,(4 89,54 108.0! 58, 60.9 46,1! 461! 285,0 lische ten rsen. ir dit n euvel aan 15OZareska prijzen: Smyrna handwerkpakketten van 45 x 90 cm met een winkelwaarde van f77,-perstuk. Kompleet met stramien, wol, en werkbeschrijving Geschonken door Hageo, Hengelo (O). De bewering van de bonden dat het ziekteveveruim bij de NS alarmerend hoog zou zijn achten de Spoorwegen niet juist, omdat het verzuimpercentage niet ongunstig afsteekt bij het landelijk gemid delde. Aldus een reactie van NS op de vakbondskritiek. De Spoorwegen wijzen erop dat de aan leiding van de nota niet de hoogte van het ziekteverzuim was, maar de constatering dat beheersing van het verschijnsel verbe tering behoeft, met name ten aanzien van het kort-durende verzuim. De nota geeft wegen aan die tot verbetering kunnen lei den”, aldus de NS. De nota „Ziekteverzuimproces”, zoals het stuk officieel heet, is aan de onderne mingsraad van de NS aangeboden en over leg hierover moet nog plaatsvinden. Bij een geringere ombuiging dan de re gering voorstelt, gaat de groei van het nationale inkomen geheel op aan over heidsuitgaven en sociale zekerheid, en blijft er niets over voor het bedrijfsleven, denkt het NCW. Dat betekent dan voor de lonen maximaal een nullijn. Zou er daar naast toch naar rendementsherstel wor den gestreefd, dan is een loondaling van 0,5 tot 2 procent denkbaar. Boersma’s ideeën komen neer op „invul ling” van de wensen die van vakbewe- gingskant zijn kenbaar gemaakt, aldus al gemeen secretaris drs. H. Wijffels. Hij combineerd met beloften omtrent stimule ring van de export en een vermindering van de overheidsbestedingen en het voor uitzicht van een energiewetgeving die tot minder invoer van olie zal leiden, de voor naamste factor in het tekort op de handels balans. De 3500 afgevaardigden, adviseurs en officiële gasten krijgen voorts te maken met twee specifieke besluiten die de finan ciële capaciteit van het IMF om leningen te verstrekken aanzienlijk moeten vergroten: hogere quota’s voor de deelnemende lan den en een nieuwe toewijzing van speciale trekkingsrechten, een soort papiergoud dat het IMF onder garanties schept voor zijn 134 leden. stukken die vorige week werden inge diend, dat de Nederlandse economie er slecht voorstaat in vergelijking met de omringende landen. Het groeitempo van 2 procent is lager dan het gemiddelde van de EEG- en andere westerse industrielanden. België, Groot-Brittannië en zelfs Italië ko men met een beter cijfer uit de bus. Verder boekt Nederland als enige in de EEG een verslechtering van de betalingsbalans. Het is dan ook een zware opgave met onze economie zo te manoeuvreren dat we in de concurrentieslag mee zullen kunnen blij ven doen. Over deze problematiek in het bijzonder zouden overheid en bedrijfsleven zich snel samen moeten beraden, aldus het NCW. Dat zou zowel moeten gebeuren op topni veau als in de Sociaal-Economische Raad en per bedrijfstak. Men dient daarbij geza menlijk tot richtinggevende voorspellin gen te komen. De herstructurering van bedrijfstakken en de steun aan bedrijven en sectoren zouden daarbij een belangrij ke rol moeten spelen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid, waarin de centrale werkgeversorganisaties en de vakcentrales vertegenwoordigd zijn, heeft in beginsel overeenstemming bereikt het pensioen van de werknemer bij verandering van baan af te financieren. Dit betekent, dat de werknemer een tot aan de datum van zijn vertrek volgestorte pensioenpolis mee krijgt naar de nieuwe werkgever. (ADVER TENTIE) Staatsssecretaris Nooteboom van Finan ciën heeft de voorstelling vastgesteld voor de achterzijde van de rijksdaalder 1979, die wordt uitgegeven ter herdenking van de Unie van Utrecht. Deze rijksdaalder, die op de gewone wijze in circulatie zal worden gebracht, zal de aandacht richten op de betekenis van de op 23 januari 1579 gesloten Unie van Utrecht, die te beschouwen is als de grondslag van de Nederlandse Staat. De voorzijde van de rijksdaalder 1979 zal op de gebruikelijke wijze het portret van H. M. de Koningin dragen. De keerzij de zal een uit twee concentrische regels opgebouwde tekstcompositie vertonen met in het midden waarde-aanduiding en jaartal te weten „2,5 gulden 1979”. Daarop volgt op de binnenste concentri sche regel de aanleiding tot deze bijzonde re uitgifte, namelijk de herdenking van de „Unie van Utrecht 1579”. Tenslotte geeft de buitenste concentrische regel weer wat het belang van de herdenking is, namelijk dat deze Unie te beschouwen is als de „Grondslag van de Nederlandse Staat”. Maar waar de Bondsrepubliek en Japan tot degenen behoren die de VS een gebrek aan actie voor de voeten werpen, staan de VS gereed om die landen te beschuldigen van nalatigheid op het punt van hun belof ten de eigen economische groei te zullen stimuleren en hun importen uit te breiden. De verwijten vallen niet tegen elkaar weg: de Bondsrepubliek en Japan dreigen te ver weg te lopen van het gemiddelde, terwijl de VS, wier dollar ’s werelds reser- vemunt is, te ver dreigen achter te raken. Waar de VS vorig jaar nog werden gepre zen vanwege hun bereidheid door econo mische groei en grote importoverschotten andere landen te helpen bij het overwin nen van de recessie van 1974-1975, heerst nu de vrees dat een te grote economische groei (het totale pakket van goederen en diensten minus inflatie) bij een goedkope dollar verstorend gaat werken. >0 MM note» 00 455,1 00 71 *4 4 Belangrijk in de in de Stichting van de Arbeid gesloten overeenstemming is de erkenning van de werkgevers, dat pen sioen uitgesteld loon is. Dat wil zeggen, dat de werknemer bij verandering van baan er recht op heeft dat de werkgever aan hem meegeeft alles wat de man in zijn dienst tijd aan pensioen via premies, opgebouw de rente en kortingen, heeft opgebouwd. Tot nu toe boekte het bedrijf dit alles op de balans als een schuld aan de werknemer. Veranderde de werknemer van baan, dan werd de schuld van de balans overge- SPIJKENISSE (ANP). Ongeveer hon derd inwoners van Spijkenisse hebben gisteravond een protestmars gehouden te gen de verkoop door RSV van hun (146) woningen aan Fortress. Die verkoop is volgens NVV-districtsbestuurder H. Berkhout een feit. fonds io u,i VS in strafbank bij Alternatieve bezuinigingsplannen Het Europees Monetair Systeem, gees teskind van de Westduitse bondskanselier Schmidt en de Franse president Giscard, zal breedvoerig worden besproken tegen de achtergrond van een aantal reserves die het IMF en de VS koesteren tegen dit Europese initiatief vanwege een potentiële concurrentie met de dollar, een mogelijk heid die de Europeanen zelf niet als een doel op zich omschrijven. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim rf- Bewoners van de Vogel- en Zeeheldenbuurt in Spijkenisse demonstreren tegen de verkoop van hun woningen. few*

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15