Film foto Direct-klaar-systeem voor smalfilm nu in ons land U kunt er razendsnel de leukste foto’s meemaken. NMB De NMB denkt met u mee. Telefoneren vanuit de auto Volgend jaar Visa van Citroen EXPOSITIES Goedkope versie van Rover 3500 II II Photokina-prijs voor persfoto’s Cursussen voor fotografen en smalfilmers <w NIEUWS IN 7 KORT 1 uur F I t X Mam 16 17 VARIA DINSDAG 2 6 SEPTEMBER 19 7 8 N I in- - d •V den Photokina lanceerde. In dertijd hebben wij het nieuws van dit Polavision-systeem in deze rubriek besproken, maar nu konden de bezoekers van de wereldfotobeurs in Keulen zelf de sensatie van het opnemen en vrijwel meteen de afgewerkte film projecteren beleven. Nieuwe èn bestaande spaarders die minstens f 50,- op 'n NMB- spaarrekening storten, kunnen deze perfekte Kodak mini-instama- tic kopen voor maar 34 piek. Eigenlijk zou ie dik honderd gulden moeten kosten. En dat is ie waard. ft Van de kinderen, van de vakantie, van Sinterklaas. De camera is - ondanks al zijn mogelijkheden - toch heel eenvoudig te bedienen. En dat maakt ’m óók tot een perfekt cadeau voor kinderen! U krijgt er ’n fraaie opbergdoos, een polsbandje en een gratis kleurenfilm bij. Een smalfilm opnemen en precies 90 seconden later het resultaat bekijken. Dat is mo gelijk met het revolutionaire di rect-klaar-systeem dat Pola roid op de vorige week gehou- ■A Iedereen die 'n nieuwe spaarrekening opent bij de NMB krijgt ook nog ’ns een spaarpremie van f 7,50.*Wij lichten u graag uitvoerig in. Kom even langs bij een van onze kantoren. Wees wel snel, want de voorraad camera’s is niet onbeperkt! Op is op. Daarom één camera per persoon. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK .sjl Onder redactie van J.P. Bos aux (ADVERTENTIE) 3 uit- ’190. wikkeling Velsen. De filmcursus omvat acht avonden, van 19.30 tot 22.00 uur in „In de Abeel, Abelen straat 1 te IJmuiden. Curusgeld 60. De fotocursus duurt tien avonden, van 20 tot 22 uur in het atelier van de docent, H. van Gel- drop, Eemstraat 8 te IJmuiden. Curususgeld 45. De winnende foto’s zijn, samen met een selectie van World Press Photo uit de jaren 1971-1977 te zien op de tentoon stelling De onbekende persfoto die ter gelegenheid van de Photokina nog tot en met 1 oktober in de Kunsthalle van Keulen is ingericht. Het systeem bestaat uit een camera die op een cassette gedurende 2'/s mi nuut beelden in kleur vastlegt. Die beel den worden in anderhalve minuut ont wikkeld. De cassette gaat in een auto matisch afspeelapparaat. Zonder dat er een ontwikkelcentrale aan te pas komt, verschijnen de beelden op het scherm. Dezer dagen is de apparatuur in ons land verkrijgbaar. De camera en de projector kosten samen zo’n 1600 gulden, een cassette rond 27. Met de filmcamera kan in twee standen wor den scherp gesteld: dichtbij (2 tot 5 meter) en veraf (5 meter tot oneindig). De laatste stand is tevens de zoom- instelling. Door de lensring een kwart slag te draaien kan men overgaan van groothoek naar tele. De instelling van het diafragma geschiedt traploos door de belichtingsautomaat van f 1,8 tot f 22. De camera neemt 18 beeldjes per seconde op. Aan de wedstrijd om de Persfoto van het Jaar 1978, georganiseerd door de Stichting World Press Photo Holland, was ditmaal een speciale Photokina-prijs verbonden. De prijs, totaal DM 5000, was bestemd voor de foto of foto’s die op een bijzondere wijze menselijke aspecten liet zien in deze wereld vol ellende. De eerste prijs (DM 3000) ging naar Andrew Hosie van de Scottish Daily Record in Glasgow met zijn foto „Een beetje begrip”. De tweede én derde prijs (elk DM 1000) werden gedeeld door Eddie Adams van Associated Press in New York met zijn foto Boot zonder glimlach over vluchte lingen in Vietnam en Valentin Sobolev van Photochronika Tass te Moskou met de foto Kinderen in Angola: de straat oversteken is een serieuze zaak. -ü- Het Polavision direct-klaar smalfilmsysteem bestaat uit een lichtgewicht 8 mm camera, een filmcassette met ingebouwd „ontwikkellaboratorium” en een draagbare projectie-automaat. Als extra is leverbaar een afstandbediening voor directe herhaling van bepaalde scènes. Na de Rover 3500 waarvan inmid dels in ons land zo’n 1500 stuks zijn verkocht is Leyland nu ook met een goedkopere versie van dit type geko men: de Rover 2600. De wagen is uiter lijk gelijk aan zijn duurdere broer, maar heeft onder de motorkap een nieuw ontworpen zescilinder kracht bron van 101 kW (136 pk). Dit vermogen is nog goed genoeg voor een top van ruim 190 km/uur. De Rover 2600 moet plaatst, waarin de bedieningsinstru- menten zijn samengevat. Het voordeel is, dat men om de instrumenten te kun nen hanteren, niet het stuur los hoeft te laten. De Rover 2600 bezit weliswaar geen elektrisch bedienbare vensters, maar is uitgerust met de technische snufjes die ook de duurdere versie sieren. Op de foto de Rover 2600. een prijs van ruim 29 mille opbrengen. Men hoopt bij Leyland dat deze prijs aanlokkelijk genoeg is om het mark taandeel in Nederland flink op te vijze len. De foto toont Citroëns nieuweling, die voor één ruitewisser heeft meege kregen. De Visa van Citroen bezit een moder ne vorm: de wagen heeft vijf deuren, een sterk hellende motorkap die een goed zicht op de weg waarborgt, en bumpers van kunststof. Er is voldoen de plaats voor vier volwassenen. Na deel is, dat Citroen de nieuwe wagen niet heeft uitgerust met de bekende pneumatische vering. De fabriek is er van uitgegaan, dat dit de prijs van de wagen te veel zou opjagen. En dat is niet de bedoeling: de nieuwe Visa moet binnen het bereik blijven van dé kopers met een niet al te ruime beurs. China gaat nu ook merken wat het betekent toeristen in het land te ontvan gen. De volksrepubliek heeft onlangs bij het Japanse concern Toyota een bestelling voor 670 kleine busjes ge plaatst, die bestemd zijn voor het ver voer van toeristen. Ook bij andere auto concerns in Japan werden door China orders voor busjes gedeponeerd. Via het nieuwe autotelefoonsysteem zal telefoneren uit de auto net zo ge makkelijk gaan als telefoneren thuis. De autotelefoon is voorzien van druk- toetsen; slaat men op deze toetsen het gewenste nummer aan, dan verschijnt dit nummer eerst ter controle op klein beeldscherm. Daarna kan door het indrukken van een toets, de verbin ding worden gelegd. Dit alles natuur lijk via een centrale. Bij het spreken hoeft men de woorden „over” en „slui ten” niet meer te gebruiken. Bij de ontwikkeling van de autotele foon is bovendien nog rekening gehou den met de mogelijkheid van het „ver kort kiezen”. IANG- akwa- 7705 >r- en ;roen. lavui- vaste zering theek ir o.g. Natuurlijk kost ook de aanschaf en het gebruik van de autotelefoon geld. De gesprekken worden via tellers in de centrale geregistreerd. Men kan bij de autotelefoon ook kiezen voor een inter nationaal abonnement, wat inhoudt dat men vanuit de auto in ons land, West- Duitsland, Oostenrijk of Luxemburg gesprekken met abonnees over de ge hele wereld kan voeren. Omgekeerd kan men uit alle hoeken van de wereld ook in de auto worden opgebeld. Het inbouwpakket inclusief de installatie kost 1125. *1 DE BEIDE fotogalerieën in Amster dam, die van Canon en Galerie Fiolet hebben de handen ineengeslagen om werk van de Amerikaanse fotokunste naar Jerry Uelsmann voor het eerst in Nederland te exposeren. De tentoon stelling is ingericht in Arti et Amicitiae (Rokin 112). Hoewel Uelsmann onbe vangen en uitbundig fotografeert, is zijn eindprodukt een kunstuiting van precieuze nauwgezetheid. Als techni sche kwalificatie van zijn werkstukken wordt de term „fotomontage” gehan teerd. Hierbij moet men bedenken dat ze in de donkere kamer ontstaan en dat Uelsmann ze eerst voor zich uit moet dromen, voordat hij het eindresultaat onder ogen krijgt. Soms gebruikt hij een half dozijn van zijn foto’s om een enkelbeeld als laatste print te publice ren. Openingstijden dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 21 uur en zondags van 12 tot 17 uur. Tot en met 30 septem ber. IN CANON ZELF (Reestraat 19) is de dubbelexpositie gewijd aan werk van de Brit Paul Hill en de Spaanse foto graaf Manuel Esclusa. Hill zegt van zijn foto’s zelf het volgende: „Mijn foto’s zijn bedoeld om de toestand van mijn geest te weerspiegelen en zijn daarom primair expressionistisch en emotio neel. Wat ik op film wil ontwikkelen is mijn psyche niet de registratie van dat waarop ik mijn camera richt”. Es clusa confronteert de kijker met koude lyriek en esthetiek, waarin eenzame maagden hun eigen dromen ontginnen met een licht masochistische tendens. Hij schept in de vulkanische land schappen die zijn geboortestad Vic om ringen, mysterieuze composities, afge leid van oude legenden. IN GALERIE FIOLET (Herengracht 86) brengt de New Yorker Duane Mi chals met een sequentie van tien druk ken een hommage aan Cavafy, een Griekse dichter (1863-1933). Michals’ werk is eenvoudig en ongekunsteld. Hij geeft blijk van een warme, niet-senti- mentele gevoeligheid. Openingstijden van beide galerieën: dinsdag tot en met zaterdag, van 12 tot 18 uur. Tot en met 30 september. IN DE BONDSGALERIE van de BNAFV (Laar! van Meerdervoort 396, Den Haag) hangt, eveneens tot en met 30 september, het bekende landschaps- werk van Gerrit Offerhaus, lid van de Haarlemse Fotogroep De Muggen. Op werkdagen van 10 tot 13 uur en na afspraak: tel. 070-639424. I- Aj lagen laars- klaan in e De tarieven en de abonnementsprij zen zijn nog niet definitief vastgesteld, maar het ziet ernaar uit dat het in elk geval enige honderden guldens per maand gaat kosten. Autotelefoon heeft ongetwijfeld zijn nut: voor artsen, zakenlieden, vertegen woordigers en nog vele andere groepen mensen die beroepsmatig vaak van de auto gebruikmaken. De handelingen om vanuit de auto op te bellen zijn tot een minimum beperkt, ,wat de ver keersveiligheid ten goede komt. Als men wordt opgebeld in de auto, hoeft men slechts de hoorn van de haak te nemen: net als thuis. juwde arden, 1. Tel. Nederland wordt in drie netgebieden voor de autotelefoon verdeeld. Elk net- gebied heeft een eigen netnummer. Wil men uit de woning iemand in de auto opbellen, dan zal men wel moeten we ten in welk netgebied de wagen zich ophoudt. Een beetje begrip (Andrew Hosie, Glas gow) Citroen zal in oktober op de autotentoonstelling in Parijs zijn nieuwe Visa introduceren: een kleine wagen die in de serie een plaats krijgt tussen de LN en de CS. Begin volgend jaar zal de Visa in ons land verkrijgbaar zijn, tegen een prijs van rond de tien mille. Naar verwachting zal de PTT begin volgend jaar starten met de levering van de zogenoemde autotelefoon: een primeur voor Nederland. Dit commu nicatiemiddel zal voorlopig een plaats krijgen naast de reeds bestaande mo biele telecommunicatie. Dit laatste systeem zal echter over z’n jaar of vijf vervangen moeten worden. De autote lefoon zal de plaats innemen van dit systeem. Smalfilmen voor beginners en creatieve fotografie voor begin ners zijn cursussen die in IJmui den worden gehouden door respec tievelijk de Smalfilmclub Velsen en de Nivon Fotogroep. De cursus sen maken deel uit van het pakket van de commissie Vorming en Ont snel, ^ake- ïtraat- 8 uur (020)- j van 9- en 13.00 Aanmelding voor beide cursus sen bij: Vorming en Ontwikkeling Velsen, Moerbergplantsoen 22, Postbus 179, 1972 XG IJmuiden. Telefoon 02550-15789 en 15743. weq en wiel Reomarf 5,6/25 lens, koor foto’s en dia’s. Verstelbaar diafragma, automatische sluiter tijden. Afmetingen: 9 ,v 3 cm. De nieuwe Visa van Citroën is onge veer zo groot als de Golf van Volkswa gen, maar heeft meer ruimte in het interieur. Er komen drie varianten van de Visa: de Visa special en de Visa club beschikken over een tweecilinder boxermotor die 26 kW (36 pk) oplevert. Met dit vermogen zijn ze goed genoeg voor een top van circa 120 km/uur. Nieuw is, dat deze boxermotor is uitge rust met een door Citroën ontworpen elektronische ontsteking, die vooral in de lagere toerentallen zijn nut bewijst. De derde variant, de Visa super bezit een vier cilinder motor van 41 kW (56 pk) die een top bezit van rond de 140 km/ uur. Ruim voldoende om in het snelverkeer een goede indruk te ma ken. De elektronische ontsteking is niet het enige snufje, dat de Franse fabriek heeft toegepast. Het dashboard ver toont een opvallend detail: links naast het stuur is een soort handgreep ge- Een aantal veel gebruikte telefoonnummers - wordt in een geheugen opge- slagen: een eenvoudige handeling is dan voldoende om het be wuste nummer te kiezen en er verbin ding mee te krijgen. Ten slotte: in te genstelling tot gesprekken door de mo bilofoon, kunnen gesprekken via de autotelefoon niet door anderen worden meegeluisterd. Geweldig aanbod van de NMB voor iedereen die spaart- De Kodak mini- instamatic camera voor maar 34 piek. Nieuwe spaarders krijgen bovendien f 7^0 spaarpremie. De f 7.50 spaarpremie is gedurende 3 maanden niet opvraagbaar. 7UJ •-■-OW...

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17