UEFA: Volleybalploeg te sterk voor Tunesië sportpuntiq Conners en Afscheid van Borg weer tegen elkaar Tegenaanval Russen op Viktor Kortsnoi t* 5 DAGEN WARSCHAU PER KLM INCL. HOTEL Nicolsspelers „DOELPUNT BILBAO BLIJFT GELDIG” FIFA: NIEUWE OPZET WK 699» 488f< jrg KLM Thuis in de lucht. >50 Verzwakt Gemak ik Prikkel r ®aM DINSDAG 2 6 SEPTEMBER 19 7 8 18 SPORT r r i aux 4 ?n. M. v.a. 1 Even eruit in ^Hongaarse stijl! Boedapest biedt alles voor ’n korte vakantie. Historische pracht, vurige csardas, pikante gerechten, fraaie parken en geneeskrachtige bronnen. I ZÜRICH (ANP) In een redactioneel artikel heeft de FIFA in haar officiële orgaan de richtlijnen aangegeven omtrent de organisatie van de wereld kampioenschappen voetbal met 24 deelnemers. Voorzitter Havelange is een ferm pleitbezorger van de verhoging van het aantal deelnemers in de eind ronde van 16 nar 24 en heeft kortgeleden over dit onderwerp de besprekingen met de Spaanse voet balbond, gastheer in 1982, geopend. De definitieve beslissing wordt verwacht, als de FIFA het door de Spanjaarden opgestelde organisatieschema in ver gadering ter discussie stelt. v.a. Warschau zal ’n openbaring voor u zijn. Met z’n vele clubs en discotheken, z’n „Oude stad” en de boeiende excursies naar bijv, het geboortehuis van Chopin. Moet u ’ns doen. BOEK BU UW KUM-AGENT. U herkent ’m aan het KLM-uit- hangbord. Hij is uw vertrouwde adviseur en de meest ervaren man om uw uitstapje te regelen. EUROPA-BROCHURE. De KLM heeft voor deze reizen de speciale brochure „Europa” samengesteld met alle informatie en talloze tips. Ga ’m halen bij uw KLM-agent of KLM-kantoor. j Of stuur een 1 briefkaart met J f 1,- extra aan postzegels bij- «ft, geplakt aan KLM Nederland, afd. SPL/UC, postbus 7700,1117 ZL Schiphol. 19 t Protest Ajax afgewezen Ray Clarke: „Zelfvertrouwen n. Ook nn, i Tijdens de achtlandenwedstrijd werd ook de „gouden mijl,, gelopen. De Brit Steve Ovett was het snelst. Hij liep de mijl (1609 meter) in 3 minuten 55.5 seconden. De Fransman Francis Gonzalez werd tweede in 3.35.3. Henry Rono (Kenia) staakte de strijd na 800 meter. strijd is: 1. Sovjet-Unie 149 pnt, 2. Polen 148 pnt, 3. West-Duitsland 137 pnt, 4. Frankrijk 133 pnt, 5. Groot-Brittannië 127 pnt, 6. Verenigde Staten 122 pnt, 7. Italië 116 pnt, 8. Japan 102 pnt. Met de slaap nog in de ogen betrad Nederland het hoofdveld van het Palazzo dello Sport. De organisatoren van het toer nooi om de wereldtitel volleybal voor he ren hadden de wedstrijd tegen Tunesië om negen uur op het programma gezet. On danks het vroege tijdstip kwam Nederland toch vrij snel tot de afgetekende overwin ning van 3-0. Bondscoach Jaap Korsloot begon met zijn bekende basisspelers, die binnen tien minuten de eerste set met 15-2 pakten. Korsloot nam daarop het besluit tegen, deze volleybaldwerg uit Noord-Afrika al zijn wisselspelers het veld in te sturen. Rob Volmac heeft gisteren de eerste ronde van de tweede Europacupwedstrijd voor landskampioenen schaken tegen het Israë lische Tel Aviv verloren ö'A-S’/z). Volmac won de eerste Europacupconfrontatie in juni in Wales met 2'/2-9'/i. Vandaag wordt de tweede ronde afgewerkt. In de voorronden van het zevende toer nooi om de Europacup voor landenteams is het Nederlands schaakteam onderge bracht in één groep samen met Oostenrijk en Israel. De wedstrijden zullen van 16 tot en met 21 oktober plaatsvinden in Amster dam. Voor het Nederlandse team zijn uit genodigd: Timman, Sosonko, Donner, Ree, Ligterink, Langeweg, Van Wijgerden en Böhm. Reserves zijn Kuypers en Har- toch. In de vierde nacht van de Berlijnse zesdaagse heeft het Duitse paar Peffgen/ Fritz de eerste plaats overgenomen van Sercu/Thurau. Peffgen en Fritz namen een ronde voorsprong. Het Nederlandse duo Venix/Karstens volgt op negen ronden. Het koppel de Nederlander Ponsteen en de Westduitser Puschel is op 21 ronden ach terstand gereden. Landskampioen RMZRotterdam-Zuid is opnieuw het sterkst vertegenwoordigd in de selectie van het nationale damesbasket- balteam. Bondscoach Jos Pelk heeft vijf speelsters van de Rotterdamse ploeg uitge nodigd. De selectie bestaat uit: Gerda de Ridder, Irene Maarschalkerweerd, Ellis Bosch, Mecky Steenmetz en Wilma Kazius (RM/Rotterdam-Zuid), Carla de Liefde en Anita Blange (BOB),' Lia van Reemst (Deltal Lloyd), Ellen Posthumus en Ine van de Veen (AMVJ), Ria van der Meys en Marga van der Meys (Racing Amsterdam). De wereldraad van de Unesco heeft de hoogste onderscheiding, de Philip Noel- Bakerprijs toegekend aan de 67-jarige pro fessor Berno Wischman. Wischman heeft zich in West-Duitsland bijzonder verdien stelijk gemaakt in de atletiekwereld. Bettine Vriesekoop is door de internati onale tafeltennisfederatie als zevende ge plaatst op de Europese ranglijst. Voor de eerste maal zal een wereldkam pioenschap ijshockey in de Volksrepu bliek China worden gehouden. Het ijshoc- keytoernooi om de wereldtitel in groep C zal van 7 tot en met 18 maart in Peking plaatsvinden. Het ijshockeyteam van Am sterdam heeft gisteren in de hoofdstad een vriehdschappelijke wedstrijd tegen Mal- mö verloren (1-5). Doorgaans krijg je in de derde ronde pas tegenstanders van importantie”. In Amsterdam wil Aquirre zijn aanval slechts laten bestaan uit Dani en de storm ram Carlos. Ajax-trainer Cor Brom kent, bepaald niet constant onder druk te zet ten”, aldus centrale verdediger Pim van Dord. De negentienjarige Amerikaan John McEnroe heeft in het toernooi van Hart ford een dubbele overwinning behaald. In de eindstrijd van het enkelspel won hij het met 6-2 en 6-4 van de Zuidafrikaan John Kriek. Samen met Bill Maze versloeg hij Van Winisky (Vstj/Mark Edmonson (Aus) met 6-3, 3-6, 7-5. Björn Borg en Jim Connors zullen el kaar ontmoeten in de „finale” van het internationale toernooi te Buenos Aires. Ook in de tweede ronde van de halve competitie behaalden de finalisten van Wimbledon en de Amerikaanse kampioen schappen duidelijke overwinningen. Borg versloeg José Luis Clerc (Arg.) met 6-1 en 6-1, Connors won van Ilie Nastase (Roe.) met 6-4 en 6-0. Een positief punt voor de Amsterdam mers is in ieder geval dat Ray Clarke zich geleidelijk aan op zijn gemak begint te voelen bij Ajax. De Engelse spits was de eerste wedstrijden van de competitie al leen van waarde voor de ploeg als hij ruimte schiep voor opkomende collega’s en zich verder niet met het spel bemoeide. Clarke worstelde zich de eerste maand door zijn opdrachten heen, maar hield ondanks tegenvallende prestaties het ver trouwen van Cor Brom, die de voormalige Sparta-speler maandagmiddag nog af- schüderde als een „spits die beter tot zijn recht komt bij Ajax dan Ruud Geels. Clar ke is meer een team-speler. Hij doet veel meer, trekt gaten, verdedigt terug, stoort. Kortom, hij is niet te vergelijken met Geels, die had een heel andere taak. Dat Clarke de vorm nog niet te pakken heeft waarin hij bij Sparta verkeerde is begrij pelijk. Zo’n jongen heeft tijd nodig. Toen hij bij Sparta kwam werd hij de eerste drie, vier maanden ook weggeschreven”. Clarke zelf lijkt echter te rusteloos om een soort inwerkperiode voor zichzelf uit te trekken: „Ik hoor de mensen om me heen steeds maar zeggen dat ik tijd nodig heb. Zoiets kan ik moeilijk accepteren. Als ik dat hoor heb ik altijd de neiging om er extra fel tegenaan te gaan. In het begin dacht ik te veel aan Geels, dat ik hem moest doen vergeten, maar ik ben er in middels wel achter gekomen dat dat niet kan. Geels was Geels. Die vergeten de mensen hier met, zoals dat ook het geval is met Cruijff en Swart en straks met Krol. Ik moet gewoon mezelf zijn en de mensen laten praten, zeker nu het wat beter gaat. Mijn zelfvertrouwen is gegroeid. Zo zelfs dat ik afgelopen zaterdag erg ontspannen heb lopen voetballen. Voor het eerst in deze competitie. Ik heb wel geen doelpunt gemaakt, maar ik heb wel genoeg kansen geschapen voor anderen”. i BAGUIO (ANP). Geen middel wordt onbeproefd gelaten in de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen Karpov en Kortsnoi om een van de spelers uit hun evenwicht te halen. Nu Viktor Kortsnoi aan prof. Euwe, voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE), verzocht heeft zijn vrienden van de Ananda-secte weer toe te laten tot de speelzaal, lanceerden de Russen een bijzonder scherpe tegenaanval. De Russische schaakfederatie overweegt een officieel verzoek bij de FIDE in te dienen Viktor Kortsnoi uit te sluiten van toekomstige, door de FIDE georganiseerde toernooien en competities. De twaalf landen zouden gerecruteerd worden uit Europa (4), Afrika (2), Noord-, Midden-Amerika en de Carabische gebieden (2), Azië (2), Zuid-Amerika (1) en Oceanië (1). Op welke wijze de twaalf zich plaatsen voor dit laatste redmiddel geeft de FIFA geen uitsluitsel. VENETIE (ANP). Het Nederlands volleybalteam, dat bij het toernooi om het wereldkampioenschap voor heren om de dertiende tot en met de 24ste plaats speelt, heeft gisteren in Venetië met 3-0 gewonnen van Tunesië. De setstanden waren 15-2, 15-10 en 15-12. LOS ANGELES (ANP). Brian Gott fried en Arthur Ashe hebben zich ge plaatst voor de eindstrijd van het toer nooi in Los Angeles. Gottfried won in de halve finales met 6-3, 6-7- 6-3 van Peter Fleming, Ashe versloeg Harold Solomon met 6-7, 6-1 en 6-0. De uitslag van de (invitatie) mijl was: 1. Ovett (GBr) 3 minuten 55.5 seconden, 2. Gonzalez (Fra) 3.57.3, 3. Willaimson (GBr) 3.59.2, 4. Scott (VS) 4.01.0, 5. Ishii (Jpn) 4.01.5, 6. Wessinghage (WD1) 4.02.8, 7. Jone (VS) 4.03.1, 8. Dixon (NwZ) 4.04.4, 9. Wese- lowski (Pol) 4.05.1, 10. De Cataldo (Ita) 4.05.8. Kampman, Johan van der Veen, Martin de Groot, Hans Krieger, Wim Knip en Bert Reparon toonden aan dat ook Nederlands „tweede keus” dit Tunesië wel aankon. Bovendien was dit ook een alleraardigste concessie aan de in groten getale opgeko men Venetiaanse schooljeugd, die een leu ke wedstrijd te zien kreeg omdat Tunesië nu wat meer tegenstand kon bieden. Het duurde 23 minuten voordat Nederland ook deze set met 15-10 naar zich toe trok. In de derde set mocht het tweede zestal van Korsloot blijven spelen, maar de sou plesse uit de tweede set was verdwenen en Tunesië kon zelfs bij vlagen het spel gaan dicteren. Bij de achterstand van 8-12 vond de coach het echter wel genoeg. Korsloot bracht zijn eerste equipe weer binnen de lijnen, hetgeen de nekslag voor de Tune- siërs betekende. Thewissen, Willemstein, Constandse, Kalf en De Wit sloegen de bal steeds keihard langs het vertwijfeld sprin gende Tunesische blok. Zonder Tunesië nog een punt toe te staan liep Nederland beheerst uit naar 15-12. Als Oranje de vorm van het moment kan vasthouden, zit een goede klassering er nog wel in. Van daag kan Nederland met het „echte” werk beginnen, want dan is België de eerste tegenstander van formaat. Wereldkampioen Polen handhaafde zijn ongeslagen status door Tsjechoslowakijke met 3-1 te verslaan. De setstanden waren 15-9, 3-15, 15-10 en 15-10. In de tweede set waren de Polen hun ritme en concentratie, vermoeid als zij nog waren na de enerve rende marathonpartij tegen Japan van zondag, even kwijt. In de derde set volgde het herstel. Oost-Duitsland, in de voorronde met 3-0 winnaar over het Oranje-zestal, werd in Rome door Italië overrompeld (1-3). De setstanden waren: 8-15, 7-15,17-15 en 5-15. In de verliezersronde (13 Vm 24e plaats), won Hongarije met 3-1 van Finland. Hier waren de setstanden: 12-15, 15-10, 15-6, 15- 9. De Hongaren voeren door deze zege het klassement in deze groep aan. De uitslagen halve finale poule: Japan- Mexico 3-0 (15-6, 15-3, 15-12), Sovjet-Unie- Bulgarije: 3-1 (15-7, 15-6, 7-15, 15-8), Chi- na-Brazilië: 3-1 (15-10, 15-13, 15-17, 15-13), Polen-Tsjechoslowakije: 3-1 (15-9, 3-15,15- 10,15-10). Om de 13e tot en met 24e plaats: Canada-Egypte: 3-2 (12-15, 15-11, 15-11, 12- 15, 15-13), Frankrijk-België: 3-0 (15-5,15-8, 15-3). W U) 5 S c Henry Rono: uitgevallen tijdens „gouden mijl” (ADVERTENTIE) 7 DAGEN BOEDAPEST PER KLM INCL. HOTEL t De sinds twee maanden in Vinkeveen wonende Ray Clarke ziet derhalve ook niet op tegen Atletico Bilbao. „Ach, zenu wen zal ik echt wel hebben, maar dat kan geen kwaad. Een paar jaar geleden heeft Bobby Charlton wel eens tegen me ge zegd: „Als je niet meer nerveus bent kun je beter stoppen omdat je dan de vereiste prikkel mist”. En wat Atletico betreft, PSV won het vorig seizoen thuis met 3-0 van Barcelona, dat toen nergens was. In de uitwedstrijd waren de zaken volledig anders. Waarom kan dat met ons ook niet het geval zijn tegen Atletico woensdag?” JAN PREENEN De meeste spelers van Ajax beschouwen Atletico overigens ook niet als een indruk wekkend team. De Basken mogen dan met een puntenvoorsprong aan de return be- - ginnen, tot doelpunten zijn ze tegen Ajax nog niet in staat geweest. „Atletico is me zonder meer tegengevallen. We hadden stormlopen verwacht, maar het wist ons Overigens bepalen de organisatoren van het WK in 1982 over het aantal deelnemers, hoewel de FIFA geen pressiemiddel schuwt de uitslag op 24 deelnemers te laten neerkomen. lor uw s, ver- kortin- >35. kleine O. ag wijsl or trio's Haar i/. kun- eren te Atletiekprestaties Tokio vielen tegen MHKg TOKIO (ANP) De Sovjet-Unie is gis- De eindstand van de achtlandenwed- it SARA SIMEONI: 1.93 meter. HAARLEM. Haarlem Nicols, meervoudig honkbalkampioen van Nederland, zal zondag afscheid ne men van twee van zijn meest gere nommeerde spelers. Eerste honkman Boudewijn Maat en tweede honkman Harrie van der Vaart beëindigen hun actieve carrière zondag in de wed strijd tussen oud-Nicols-spelers (Heemskerk en Tromp onder andere) en oud-internationals, bij wie Her man Beidschat en Hamilton Richard son van de partij zullen zijn. Het duel wordt gespeeld in het Pim Muliersta- dion. Overigens komen beide spelers vrijdagavond nog opdraven in het zelfde stadion voor de bekerwed strijd tegen Giants. Bij een overwin ning voegen zij de laatste erepalm aan hun actieve loopbaan toe, want in dat geval verovert Nicols de beker. „Tevoren wisten we al dat we met ons protest geen kans zouden hebben, opdat protesten tegen een waarneming van een scheidsrechter nu eenmaal niet mogelijk zijn. Tegenover onze spelers konden we het echter niet maken om helemaal niets van ons te laten horen”, aldus Ton Harm sen, de voorzitter van Ajax, die maandag vluchtig voorrekende dat zijn club als ge volg van deze gang van zaken wel eens een miljoen zou kunnen mislopen: „Wordt Ajax uitgeschakeld dan scheelt ons dat twee thuiswedstrijden. Je mag tenminste aannemen dat, als wij in de tweede ronde zullen komen, een minder lastige tegen stander zullen treffen dan dit Atletico. Bij 24 deelnemers voorziet de FIFA het volgende plaatsings- schema: het gastland en de wereldkampioen (Argentinië) plaat sen zich direct voor het eindtoernooi. Uit de gebruikelijke kwalifi- catieronden komen voorts tien landen uit Europa, drie uit Zuid- Amerika, een uit Azië, een Uit Afrika, en een uit Noord- en Midden-Amerika plus de Carabische gebieden in aanmerking voor deelneming aan de finales in Spanje. Tot zover geen veran dering ten opzichte van de huidige regeling. De overige zes finalisten zouden volgens de FIFA moeten voortkomen uit een herkansing met twaalf landen, die verdeeld worden over drie groepen van vier. Er wordt een halve competitie gespeeld en de eerste twee van elke poule gaan over naar de eindronde in Spanje. afgezien van Johan Zuidema, nauwelijks blessureproblemen. Middenvelder Hans Erkens, zes weken geleden geopereerd aan de lies, heeft afgelopen zaterdag tegen FC VW als invaller een week eerder dan gepland zijn rentree gemaakt („Ik zal qog moeten afwachten of ik de zaak er niet mee forceer”) en in de achterhoede kan zowel Jan Everse als Pim van Dord weer worden ingezet. Alleen Frank Arnesen probeert met pillen en bestralingen de pijn in zijn lies de baas té worden: „Het is een oude blessure. Meestal krijg ik daar ’s win ters pas last van als de velden zwaarder worden. Zaterdag kon ik geen bal schie ten, maar ik dacht dat als ik dinsdag niet train het woensdag wel moet kunnen gaan”. In vergelijking met het eerste duel is Atletico Bilbao, althans op papier, zelfs nog verzwakt. Trainer Koldo Aquirre arri veerde inaandagmiddag in Amsterdam zonder de ervaren middenvelder Ignacio Churruca, dié afgelopen zaterdag tegen Valencia een spierblessure opliep, terwijl ook het meespelen van de verdediger José Mario Nunez wegens een knieblessure on zeker is. Vaststaat wel dat Aquirre in De Meer het accent nog meer op de defensie zal leggen dan het afgelopen weekeinde in de competitiewedstrijd tegen Valencia het geval was. Toen werden sterren als Bon hof en Kempes met een 4-3-3-systeem en een uitblinkende doelman José Angel Iri- bar op afstand gehouden. Het Russische verzoek spruit voort uit hun heftige verontwaardiging over het gedrag van de dissident. Vooral zijn omgang met criminelen wordt hem door het Russische kamp ernstig kwalijk genomen, omdat het de goede naam van de schaakwereld in diskrediet brengt. Karpov heeft overigens gisteren zijn luxueuze hotel in Baguio verruild voor een buitensociëteit, die even buiten de stad temidden van de pijnbomen gelegen is. De wereldkampioen, die de gewoonte er op nahoudt pas voor de dageraad zijn bed op te zoeken, werd de laatste tijd uit zijn slaap gehouden door een lawaaierige grasmaaier en door het buitensporige feestgedrag van toegestroomde toeristen, die het hotel hadden uitgezocht om daar hun vakantie door te brengen. Leden uit zijn delegatie hadden de wedstrijdleiding laten weten, dat Karpov de laatste tijd slecht sliep en dat hij bij ten minste één gelegenheid tegenover Kortsnoi plaatsgenomen had na een nachtrust van slechts één uur. Om hieraan een einde te maken verhuisde Karpov, die in de tweekamp om de wereldtitel met 4-2 leidt na 25 partijen, naar de buitensociëteit, die officieel ter beschikking stond van zijn tegenstander. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Zoals mocht worden verwacht zal Ajax het in zijn streven om de tweede ronde van het Europa Cup III-toemooi te bereiken, moeten stellen zonder de steun van UEFA. De Europese voetbalunie heeft afwijzend gereageerd op het protest van de Amsterdammers naar aanleiding van een black-out van scheidsrechter Horstmann twee weken geleden in Bilbao. De Westduitser promoveerde toen een door invaller Vidal naast geschoten bal tot doelpunt, waardoor Atletico Bilbao (tevoren op weg geholpen door een inzet-in-eigen-doel van Van Dord) fortuinlijk met 2-0 won. Het bestuur van de UEFA legde de „bewijzen” van Ajax (een onduidelijke foto, alsmede een bandopname van een Spaanse reporter) naast zich neer en droeg de zaak over aan de voorzitter van de scheidsrechterscommissie, Schmidling. teren in Tokio winnaar geworden van de achtlandenatletiekwedstrijd. Voor meer dan 70.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion van de Japanse hoofdstad eisten de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie dertien vande 29 nummers op en kwamen tot 149 punten. De beste prestaties op deze grootste atletiekwedstrijden in Japan sedert die van de Olympische Spelen van 1964, wer den geleverd bij de springnummers. Over het algemeen vielen de verrichtingen enigszins tegen. De Russische wereldrecordhouder hoogspringen Vladimir Jastsjenko zege vierde met een sprong van 2.28 meter. De Italiaanse houdster van het wereldrecord Sara Simeoni triomfeerde met 1.93 meter. Het hinkstapsprongen was voor de Russi sche Olympische kampioen Viktor Sane- jev met 17.02 meter en de Poolse versprin ger Grzegorz Cybulski won met een sprong van 7.99 meter. Jh

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19