Persbureau Tass: OPPOSITIE HEEFT Wereldraad van Kerken schenkt S geld aan SWAPO 150 slachtoffers Gearresteerde Socialistische China concentreert vrouw is Internationale troepen aan grens Polisario laat vissers gaan Angelika Speitel Vliegtuig stort op woonwijk in Californië: veroordeelt sjah U Joseph Luns is neutronenmaniak’ Rhodesische legerwoordvoerder: Honderden guerrillastrijders gesneuveld in Mozambique BEZWAARD HART” 1 ie 1 w I z Tu «si aüN Vietnamees persbureau: Leider Rode Brigades voor verhoor in Rome TRAUMA ARRESTATIE O 2 3 DINSDAG 2 6 SEPTEMBER 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND sten Fei HM t :oek - rval don ims nier A door Nico Scheepmaker Ml ïeër1 den S JERUZALEM (AFP). Op de eerste dag van de debatten in het Israëlische parlement over de ak koorden van Camp David is ge bleken dat premier Begin uitein delijk de steun van de meerder heid der afgevaardigden zal krij gen. Vrij n een nden rijge- I ‘w; fa MMMi GENÈVE (UPI). De Wereldraad van Kerken heeft gisteren bekendgemaakt dat hij uit zijn speciaal fonds ter bestrij ding van het racisme 434.000 dollar heeft toegewezen aan 29 bevrijdingsbewegin gen op de wereld. Het grootste deel hier van 125.000 dollar gaat naar de SWAPO, de Zuidwestafrikaanse volksor- ganisatie. De vorige maand bestemde de Wereld raad 85.000 dollar voor de zwarte guerril lastrijders van het Patriottisch Front, een bundeling van twee in Rhodesië strijdende guerrillabewegingen. Het omstreden speciale fonds van de Wereldraad heeft de steun van ledenker ken in de hele wereld. De Wereldraad liet weten dat dit jaar zes nieuwe groeperingen zullen profiteren van schenkingen. Sinds de vorming van het fonds in 1969 heeft de Wereldraad ruim drie miljoen dollar ge schonken aan diverse bevrijdingsbewegin gen. Gisteren had deze in een vraaggesprek met een Westduitse omroep onder meer gezegd dat hij geloofde dat president Car ter spoedig zou moeten beslissen of hij van zijn bevoegdheid gebruik zou maken neu tronenwapens te laten vervaardigen ter verzending naar West-Europa. „Ik geloof niet dat het een zaak is van jaren, eerder van maanden. Het hangt er nu van af wat de Russen doen”, aldus mr. Luns. Er zijn mensen in het Westen, aldus het commentaar van Tass, die er achter heen- zitten dat de VS neutronenbommen gaan maken „en de rol van neutronenmaniak is toegeëigend door de secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns”. MOSKOU (AP). In een commentaar op een uitlating over de neutronenbom door de secretaris-generaal van de NAVO heeft het Kremlin gisteren Joseph Luns betiteld als een „neutronenmaniak”. Luns zou graag, aldus het commentaar, „het lot van de parlementen en de regerin gen der NAVO-landen in handen leggen van de generaals van het Pentagon”. roof- van a zijn iende ROME. (UPI) De autoriteiten hebben het afgelopen weekeinde de leider van de Rode Brigades, Corrado Alluni, in het ge heim van Milaan naar Rome overgebracht. Hij zal daar ondervraagd worden in ver band met de ontvoering van en de moord op Aldo Moro, zo is gisteren vernomen uit politiebronnen. Alluni werd naar Rome gebracht door een speciaal team van de politie en een groot aantal bewakers. In Rome wordt Alluni gevangen gehouden in een isolatie- cel van de Regina Coeli-gevangenis, aldus dezelfde bronnen. Het nieuws werd meegedeeld in een uit zending van het Vietnamese persbureau, dat het legerblad „Nhan Dan” citeerde. In dit blad werd ook gezegd dat in de eerste 20 dagen van september Chinese strijd krachten herhaaldelijk Vietnamees gebied hebben geschonden, op vissers hebben ge schoten, grenswachten hebben uitgedaagd en in Vietnamese wateren mijnen tot ont ploffing hebben gebracht. China zou ook proberen om 20.000 „slechte elementen” onder de Chinese vluchtelingen uit Vietnam terug te sturen om te saboteren, aldus „Nhan Dan”. De betrekkingen tussen China en Viet nam zijn door het vluchtelingenvraagstuk steeds slechter geworden. Zeven officiële Het verzet tegen de akkoorden van zowel uiterst linkse als rechtse afgevaardigden zal geen effect hebben, ondanks de grote heftigheid waarmee de bezwaren geuit werden. Dit leidde er zelfs toe dat me vrouw Geula Cohen, een afgevaardigde van de Heroet, de partij van Begin zelf, de zaal moest verlaten. Shimon Peres, de leider van de fractie van de in de oppositie zijnde Arbeider spartij, gaf Begin weliswaar de verzeke ring van zijn steun, maar deze werd ver leend met een „bezwaard hart” en met groot voorbehoud over de manier waarop de onderhandelingen zijn gevoerd. De Israëlische onderhandelaars hadden Deze toewijzing leidde tot felle kritiek op de politiek van de Raad tegenover de Afri kaanse landen. De Raad, die toegaf geen controle te hebben op de besteding van het geld, werd beschuldigd van steun aan de guerrillastrijders die men ervan verdenkt betrokken te zijn geweest bij moorden op burgers en missionarissen. In zijn openingsrede had de premier eerder te kennen gegeven dat men, „als men de door Egypte en de VS bij het begin van de topconferentie in Camp David in gediende documenten had kunnen publi ceren, geconstateerd zou hebben dat de akkoorden die uiteindelijk uit de bus zijn gekomen, veel gunstiger voor Israel zijn dan de aanvangsposities der gesprekspart ners te zien gaven”. We hebben drie gevaren vermeden, al dus Begin: de organisatie van een referen dum, de deelneming van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie en de vorming van een Palestijnse staat. Op een persbijeenkomst in Salisbury zei een legerwoordvoerder gisteren tevens dat de aanvallen een groot gebied bestreken en gericht waren tegen 25 guerrillabases. Hij onthulde voor het eerst dat Rhodesi- sche troepen de afgelopen drie maanden zeven maal acties hebben uitgevoerd op grondgebied van Mozambique en Zambia. gespreksronden in de Vietnamese hoofd stad Hanoi hebben tot nu toen niets opge leverd. Een door de Verenigde Naties gecharter de sleepboot heeft 1200 Vietnamese vluch telingen bereikt wier boot gestrand was op een verlaten eiland in Indonesische wate ren. Hun toestand was betrekkelijk goed. Dit heeft een functionaris van de vluchte lingenorganisatie van de Verenigde Naties gisteren in de Maleisische hoofdstad Koea- la Loempoe meegedeeld. Het ligt in de verwachting dat de eindstem ming morgen plaatsvindt. Egypte heeft gisteren met Israel contact opgenomen over de voorbereiding van de vredesonderhandelingen. Dit deelde presi dent Sadat gisteren mee tegenover televi- sieverslaggevers. De vredesonderhande lingen kunnen beginnen zodra het Israëli sche parlement de akkoorden van Camp David heeft goedgekeurd, zo zei hij. Koning Hoessein van Jordanië zal bin nenkort enkele Arabische landen bezoe ken voor besprekingen over de akkoorden. Voorts zal hij afgezanten naar andere Ara bische landen zenden om het Jordaanse standpunt uit te leggen en een gemeen schappelijke reactie voor te stellen op de Rhodesische troepen voeren voorts dage lijks „tactische missies” uit in Mozambi que. Voor grote gebieden in Rhodesië is giste ren de staat van beleg van kracht gewor den. In deze gebieden worden krijgsraden ingesteld die gemachtigd zijn doodstraffen uit te spreken. Iedereen die wordt ver dacht van terroristische daden of hulp aan terroristen kan voor de krijgsraad worden gedaagd. Beroep bij een burgerlijke recht bank is niet mogelijk. Leger en politie mogen verdachten zonder proces vasthou den. De Rhodesische regering gaat schietcur- sussen organiseren voor de Afrikaanse plattelandsbevolking, opdat zij zich tegen de guerrillastrijders kan beschermen. In Alle inzittenden van de Boeing kwa men om. Ook de leerling-piloot en de instructeur die het sportvliegtuigje be manden verloren het leven. Op de grond verloren 13 personen het leven, terwijl 80 mensen gewond raakten door rond vliegende brokstukken en ontstane bran den. Tien woningen in' de getroffen wijk raakten door het ongeluk in brand. Vol gens ooggetuigen stortte de Boeing bran dend neer. Kort daarvoor had zich bij de rechtervleugel een enorme explosie voor gedaan. neergestort op een woonwijk van de Californische stad San Diego. De Soedanese regering heeft gisteren laten weten pas een standpunt te zullen bepalen als president Noemer! terugge keerd is van zijn reis door de Verenigde Staten. Noemeri werd altijd beschouwd als Sadats grootste bondgenoot. Er zijn nu echter aanwijzingen dat hij zijn houding veranderd heeft. cratisch Iran,” zo meent de Socialistische Internationale. In Parijs wonende Iraanse ballingen hebben gisteren laten weten dat Ayatollah Ruhollah Khomeiny, een van de belan grijkste leiders van de tegen de sjah ge richte campagne, in Irak onder huisarrest is geplaatst. Het Comité voor de verdediging en be vordering van de mensenrechten in Iran” en de „Iraanse Bevrijdingsbeweging” ver klaarden dat de religieuze leider zijn huis in Najaf, waar hij al vijftien jaar in bal lingschap woont, sinds zaterdag niet meer heeft kunnen verlaten. Hij heeft ook geen bezoekers mogen ontvangen. Volgens de Iraanse ballingen in Parijs zijn de maatregelen tegen Khomeiny door de Iraakse autoriteiten genomen onder druk van Teheran. De sjah heeft Ali Goli Ardalen tot minis ter van het Keizerlijk Hof benoemd, zo is uit welingelichte bronnen vernomen. De minister van het Kezierlijk Hof behoort niet tot de regering, maar oefent een aan zienlijke invloed uit in het openbare leven van Iran, omdat hij nauw verbonden is met de sjah. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, David Owen, heeft gisteren verklaard dat een militaire oplossing van het pro- bleem-Rhodesië onvermijdelijk is als er in de naaste toekomst geen conferentie van alle bij Rhodesië betrokken partijen komt. Owen zei dit tot verslaggevers op het Londense vliegveld Heathrow, vanwaar hij vertrok naar New York voor het bijwo nen van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. vier tot acht weken kunnen de mannen leren strijd te leveren met de „indringers die nu nog hun vrouwen en dochters, hun oogst en hun bezittingen roven,” aldus dominee Sithole gisteren. Hij is op het ogenblik voorzitter van de Uitvoerende Raad, het hoogste regeringsorgaan. aarin tewe- afge- ver- e ge- etha- teren racht con- iden. chols aads- voigens Peres het principe van de verde digbare grenzen in de Sinaï prijsgegeven en „de droom van de pioniers daar vernie tigd”. Volgens de oppositieleider heeft Begin de Israëlische belangen in Cisjordanië niet beter verdedigd omdat de bestuurlijke au tonomie in dit gebied, „of men dit nu wil of niet”, uiteindelijk zal leiden tot de vorming van een Palestijnse staat. jongste ontwikkelingen. Dit deelde pre mier Modar Badran mee, die geen inlich tingen wilde geven over welke landen de koning zal bezoeken. Volgens welingelich te kringen gisteren in de Syrische hoofd stad Damascus en de Jordaanse hoofdstad Amman bezoekt de Syrische president vandaag Jordanië om de situatie te bespre ken. HTM Ver- stem- elede 1981 assa- rams en ze een s het oken huis- mde- ar de n. De eigen gym- e be- van SAN DIEGO. (UPI) Een Boeing-727 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Pacific Southwest Airlines, met 135 mensen aan boord, is gisteren na een botsing met een sportvliegtuigje Mirza vaar- diase n die erale :r de bdal- Sjeik sver- LONDEN (Reuter). De Socialistische Internationale heeft gisteren een veroor deling uitgesproken over de „politieke onderdrukking en de massamoorden in Iran”. De onrust die in conservatieve kring heerst is kennelijk veroorzaakt door het moderniseringsbeleid van de sjah, aldus de verklaring. „Uitvoering van een ontwikkelingspro- gram door het repressieve autoritaire poli tieke stelsel in Iran is met zichzelf in tegen spraak. De sjah heeft door een politiek van onderdrukking, gevangenneming, folte ring en executies geprobeerd de progres sieve krachten van Iran te vernietigen. Deze krachten zijn essentieel als politieke basis voor de ontwikkeling van een demo- Hoe bezorg je een klein kind een trauma voor zijn of haar verdere leven? Ik weet het. Een paar weken geleden was ik met mijn dochtertje Sara, die nu bijna drieën eenhalf is, op de Dam, waar alleen de alternatieve glijbaan in de vorm van een paar laarzen nog aan de verfoeide reus herinnert. Als we er al van uitgaan dat een alternatieve actiegroep Reuzejammer de reus in brand gestoken heeft om het groot kapitaal de voet dwars te zetten (er zijn overigens theorieën in omloop dat de initi atiefnemers hun eigen reus in de fik heb ben gestoken omdat zij er liever van af wilden), dan is het toch op zijn minst groothartig te noemen van de grote win kelbedrijven dat zij nog niet de bijl hebben gezet in het glijbaantje, dat als de David naar de Goliath de grote overwinnaar is gebleken. Hoe dan ook, Sara klom met enige moei te tegen de boomstammetjes in de linker- laars op, bereikte het platform, wilde ^ich welgemoed naar de andere laars begeven om naar beneden te glijden, toen zij ver schrikt terugdeinsde en haastig weer langs de heenweg terugklauterde. Er lag een man op het platform! Ik stak mijn hoofd door de opening, en inderdaad, daar lag, onzichtbaar voor de buitenwereld, in een deken gewikkeld, een toeristische jonge man. Sliep hij, of was hij aan een overdosis bezweken? Je weet het maar nooit tegen woordig, er sterven in Amsterdam meer mensen op de WC dan in het WG, maar ik heb maar aangenomen dat hij de slaap der rechtvaardigen sliep en ben met Sara de duiven gaan voeren. Zakjes met duiven- voer kon je voor 50 cent per zakje kopen bij een kennelijk gepensioneerde man, die me vertelde dat hij elke dag zo om en nabij de zestig zakjes verkocht, dus echt rijk kan je er niet van worden, maar je kweekt er wel veel vriendschap mee met de honder den duiven die de Dam (nog steeds) bevol ken. Afgelopen zondag was ik weer met Sara op de Dam, maar voor alle zekerheid vroeg ze me, of ik eerst even door alle spleten van de stammetjes heen wilde kijken of er niet weer een enge man lag te slapen. Ik had de scherpste kantjes van het trauma al zoveel mogelijk proberen weg te schaven door een aandoénlijk verhaal op te hangen over die meneer, die tot heel laat in de nacht een feest had gehad en toen liep hij in het zonnetje en werd heel, heel erg slaperig en toen dacht hij: waar kan ik nu even een tukje gaan doen, op straat kan dat natuur lijk niet, want dan struikelen de mensen over me, weet je wat, ik ga even bovenop de glijbaan tukken! maar al die huis-, tuin- en keukenwoorden konden toch niei verhinderen dat zij het zekere toch maar liever voor het onzekere nam, dus ik keek door de spleetjes en zag niemand liggen. Sara klauterde opgelucht naar boven, ik begaf me naar de rechterlaars om haar op te vangen, maar ze verscheen niet, ze stond angstig bovenaan de linkerlaars en wou weer naar beneden. Ik had niet goed geke ken, achter een opstaande rand lag blijk baar toch weer iemand te slapen! Ik hielp haar naar beneden en we begaven ons naar de duivenier, aan wie ik verklarend vertelde dat er weer iemand boven in de Klein-Duimpje-glijbaan lag te slapen. Blijkbaar was dat zijn eer als officieus behoeder van het aanschijn van de Dam te na, want even later stevende hij op een politiebusje af, dat voor het stoplicht stond te wachten. O jé, dacht ik. Het busje zwenkte de stoep op, drie agenten stegen uit, eentje klauterde naar boven en plukte twee slaperige jongens van het platform. Ze bleken in een plastic tas een fors uitge vallen radioapparaat bij zich te hebben en werden naar het politiebusje geleid, dat even later met hen wegreed. „Dat waren dezelfde jongens die giste ren een kinderportemonneetje van een kind hebben afgepakt, zei de man van het duivenvoer, misschien ook om zichzelf een alibi aan te praten voor deze wat schlemie lige afloop van zijn bemoeienissen. „In ieder geval kan de kleine meid nu weer glijden”, zei hij, en hoewel ik me, als indi recte veroorzaker van de arrestatie van de Marokkaanse of Algerijnse jongens, alles behalve op m’n gemak voelde, heb ik Sara toch nog maar even een paar keer laten glijden. Maar de ware animo ontbrak toch, ook bij haar en daarom vertrokken we maar zo gauw mogelijk. Thuis heb ik het politiebureau opgebeld. Ja, het waren twee minderjarige Marokkaanse jongens, ze woonden niet in Amsterdam maar wel in Nederland, en die autoradio hadden ze gestolen. Ze waren aan de kinderpolitie overgedragen. Gisteren heb ik de kinder politie opgebeld, een routinegeval zeiden ze daar, de jongens waren weer bij hun ouders afgeleverd, de kinderpolitie aldaar zou het verder wel afhandelen. Ik heb meteen besloten een eind te maken aan mijn korte carrière als indirecte denuncia- teur. Voorlopig wordt er niet meer geglij- baand op de Dam! 4 Hij wees er voorts op dat er slechts voor een periode van drie maanden geen nieu we nederzettingen op de westelijke Jor- daanoever mogen komen, maar dat de bestaande nederzettingen intussen ver sterkt kunnen worden. De debatten zijn vandaag voortgezet. trijfël igen, 1 bren- mis van 1 s een heeft seerd Kan door igen. Zij werd zondagmiddag in een bos ont dekt toen zij schietoefeningen hield met de 27-jarige Michael Knoll en een onbekende persoon. Deze wist te ontvluchten toen de politie ter plekke arriveerde. Angelika Speitel en Michael Knoll raak ten bij hun arrestatie gewond. Ook een politieman werd gewond, terwijl een twee de om het leven kwam. De 26-jarige vrouw is een van de meest gezochte terroristen in de bondsrepubliek. Zij wordt ervan verdacht deelgenomen te hebben aan de voorbereiding van de moord op de Westduitse procureur-gene- raal Siegfried Buback in april 1977 en ook betrokken te zijn geweest bij de moorden op de bankier Jürgen Ponto en Harms Martin Schleyer, de voorzitter van de Westduitse werkgeversorganisatie. In Stuttgart-Stammheim is gisteren het proces begonnen tegen de Heidelbergse advocaat Siegfried Haag, Roland Mayer en Sabine Schmitz. Zij moeten zich verant woorden voor de vorming van een terroris tische beweging. ’.even imen ente- ecten d- Groot was de ravage in de woonwijk North Park van San Diego, Californië, tengevolge van de botsing van een Boeing 727 en een klein lesvliegtuig. Op deze foto’s een overzicht van de plaats waar het grote toestel neerstortte, en een ploeg brandweerlieden met de stoffelijke resten van een van de slachtoffers van de botsing. TINDOEF. (AFP) Het Polisario-front, dat strijdt voor onafhan kelijkheid van de voormalige Spaanse Sa hara, heeft gisteren de vrijlating aange- kondigd van acht Spaanse vissers, die in april van dit jaar voor de kust zijn opge pakt door een Polisario-commando. HONGKONG (Reuter). Vietnam heeft gisteren bekendgemaakt dat China enkele divisies infanterie, uitgerust met duizenden stukken geschut, honderden tanks en honderden jachtvliegtuigen heeft samengestrokken aan de grens met beide landen. heeft euwe I ’arijs >rden men. rlden talige I iteuf- Man- vijf- iffen- rden. I Intussen is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance van zijn bezoek aan Jordanië, Saoedi-Arabië en Syrië, in Washington teruggekeerd. Hij sprak van een bezoek dat zeer waardevol en belangrijk geweest was, ondanks het feit dat hij geen steun heeft gekregen voor de akkoorden. KARLSRUHE (DPA). De zondag na een schietpartij bij Dortmund gearres teerde vrouw is gisteren geïdentificeerd als de 26-jarige terroriste Angelika Spei tel. Dit werd meegedeeld door de justitië le autoriteiten in Karlsruhe. SALISBURY (Reuter, AFP). De Rho desische militaire autoriteiten nemen aan dat bij de Rhodesische aanvallen op Mo- zambikaans grondgebied vorige week honderden Rhodesische guerrillastrijders zijn gesneuveld. De regeringstroepen zou den twee man hebben verloren. Twee mi litairen liepen tijdens de vierdaagse ope ratie lichte verwondingen op. Begin zal steun krijgen voor akkoorden over vredesregeling l. De I orige /ader sr om m. Of md. s nten- eder- aan, in de .men Voor asse) zordt voor voor ilden irt en brui- gezin leen- ;it er taan- x.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3