n PARKWEGTUNNEL KRIJGT VORM Onderzoek van constructie tennisbaan PvdA bepaalt standpunt vijfde wethouder na ledenvergadering s Opei^Hui§ (nood önousm Ss J Voor tienduizenden guldens antieke spullen gestolen t i HïI^f****»® Uw Mkwggi O VOORZIENING BEDOELD VOOR ALLE IJMONDGEMEENTEN BENOEMING DONDERDAG ONWAARSCHIJNLIJK Definitieve datum voor afgelaste toneelopvoering Forse buit bij inbraak op klaarlichte dag V grote formaten offsetdruk tot 50x70 cm Vraagtekens” 1 interieur specialisten ir SI Good Housing maakt van z’n Open Huis een rijke traditie. Ook dit jaar weer bent u van harte welkom om onze nieuwe inter nationale collektie te komen zien. Woensdag 27 tot en met zaterdag 30 september. Verwijzing •u. 4 DINSDAG 2 6 vELSËN-IJMUIDEN SEPTEMBER 19 7 8 drukkerij schmitz bv offset klein-offset boekdruk (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Met alleen Spaanstalig onderwijs op de ba sisscholen zijn wij er niet. Voor taalonderricht aan volwassenen en voortgezet onderwijs ten be hoeve van Spaanse ingezetenen bestaan in het gebied IJmond on voldoende mogelijkheden. Met andere culturele activiteiten zou een Spaans sociaal-cultureel cen trum daarin kunnen voorzien”. Aan het woord de heer J. S. For nell, Spaans inwoner van Velsen- Noord en groot voorstander van zo’n sociaal-cultureel centrum in zijn directe omgeving. Met vier landgenoten heeft hij de Spaanse ambassade in Den Haag ingescha keld om hiervoor een vaste ruimte beschikbaar te krijgen in Velsen- Noord. - 't niet behoeft te worden stilgelegd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Vijf Spanjaarden willen cultureel centrum stichten in Velsen-Noord telefoon 02510 -23207 wijkerstraatweg 160 velsen-noord oed op ige- lent 10e- riiet ade rer- ure >er- een tats •ige em- erd de rer- ■val SANTPOORT. Uit een villa aan de Wüstelaan in Santpoort werden zondag juwelen van een niet nader omschreven waarde en een geldbedrag van 1600 ont vreemd bij een inbraak. Het ongewenste bezoek betrad het pand na verbreking van het slot van een zijdeur. Uit een kastje op een van de slaapka mers werd een aantal gouden en zilveren ringen en armbanden weggenomen. Een kluis in de vestibule kon worden geopend met een op de bovenverdieping gevonden sleutel. De inhoud, 1200. aan Nederlands geld en ƒ400 aan buitenlandse valuta, werd tot goede buit verklaard. De inbraak moet bij afwezigheid van de bewoners op klaarlichte dag hebben plaatsgevonden. Uit de kassa van het koffiehuis „Het Witte Huis” aan de IJmuidense Trawlerkade werd bij een inbraak in het weekeinde voor enkele tientjes aan losgeld ont vreemd. Met de inhoud van een spaarpot je, circa twintig gulden, vormde dit de totale buit. Van een toegangsdeur aan de straatkant werd een ruit ingedrukt waar na binnenkomst van het pand een eenvou dige zaak was. VELSEN. De gemeenteraadsfractie van de PvdA heeft tijdens een intern beraad, dat gistermiddag om half vier begon en tegen middernacht eindigde be sloten haar definitieve standpunt ten op zichte van de nieuwe onderhandelingen De vijf Spanjaarden uit Velsen-Noord willen met de inrichting van een eigen centrum voorzien in een naar hun oordeel duidelijke behoefte. Zo’n centrum is als tegenhanger bedoeld voor bestaande acti viteiten in het gebied die in hoofdzaak een ontspannend karakter hebben. Alleen Het voetgangers- en wielrijderstunneltje in aanbouw onder de Parkweg nabij Velsen-Zuid neemt steeds vastere vormen aan. Vanaf de noordkant gezien is de „loop” van de tunnel al duidelijk te onderscheiden, de toegang en de buis zijn al in beton gestort. Aan de zuidkant van de Parkweg zijn draglines al bezig met de voorbereidende graafwerkzaamheden voor de aanleg van de andere helft van het tunneltje. Zodra de sleuf, waarin dat deel komt te liggen, is uitgegraven en de laatste Volgens fractieleider A. Schiltmeijer van de PvdA zal zijn partij de benoeming van een vijfde wethouder niet blokkeren. „Een meerderheid van de raad is voor en de toestemming van G.S. ligt er, daar wil len wij verder ook niet omheen. De nieuwe onderhandelingen vormen echter wel een probleem. Er is in de portefeuilleverdeling een zeker evenwicht ontstaan, dat gekop peld is aan bepaalde concessie die PvdA en CDA in het programma hebben ge daan. Door een nieuwe portefeuille verde ling zou je dat evenwicht kunnen versto ren. Ik hoop overigens wel dat we door een nieuwe portefeuilleverdeling het program ma niet hoeven te veranderen, daar zijn wij best tevreden mee en ook de ledenver- werkzaamheden aan het gedeelte aan de noordkant voltooid zijn wordt de noordelijke rijbaan van de Parkweg weer in orde gebracht. Het verkeer zal dan over die rijbaan geleid worden zodat dan de zuidelijke rijbaan opgebroken kan worden voorde tunnelaanleg. Naar verwachting zal het over vier weken zover zijn. Volgens plan moet het geheel eind januari voltooid zijn. Voorwaarde daarvoor is dat het weer zo goed blijft dat de bouw Fractieleider A. Schiltmeijer ring gebaseerd is. „Wij zijn er niet op voorhand tegen dat onze twee wethouders delen van hun portefeuille moeten inleve ren ten gunste van de vijfde wethouder”, aldus Schiltmeijer, „maar in principe gaan wij er vanuit dat het CDA zijn twee porte feuilles moet gaan „uitkleden” voor de WD-wethouder. Het CDA vond tenslotte dat zijn wethouders overbelast waren, wij vinden dat onze wethouders dat niet zijn. Het initiatief moet dus in de eerste plaats van WD en CDA komen”. Mient 23 Alkmaar. Tel. 072 -12 08 44. Lid van de Nederlandse Vereniging van Interieurspecialisten Uit een woning aan de Bloemendaalse lepenlaan hebben inbrekers zondag voor enige tienduizenden guldens aan goederen weggesleept. Vermist worden een Friese staartklok, een Friese stoeltjesklok, een Franse pendule, zilveren en tinnen voor werpen, alsmede enige sieraden. Het exac te schadebedrag is nog niet bekend. Bij een inbraak in een woning aan de Lonbar Petrilaan in Overveen gingen die ven er vandoor met tien schilderijen, een Friese stoeltjesklok en zilveren voorwer pen. De waarde is nog niet vastgesteld, maar loopt in de duizenden guldens. VELSEN. In de Stadsschouwburg in Umuiden-Oost is op 30 oktober de opvoe ring van het toneelstuk „Een gelukkige hand”, die 19 september wegens ziekte van de hoofdrolspeler Guus Hermus moest worden afgeiast. De voorstelling begint om kwart over acht. De kaarten, die eerder voor de afge laste voorstelling verkocht zijn, blijven voor 30 oktober geldig. Kaartenbezitters die 30 oktober niet voor de opvoering vrij kunnen maken kunnen hun entreebiljet zonder bezwaar terugsturen naar het bu reau van de Velser Kunstkring „Voor Al len” (Moerbergplantsoen 22, IJmuiden)., Het entreebedrag wordt vervolgens terug gestort op de bank- of girorekening waar van het nummer moet worden bijvermeld. (Van onze streekredactie) HALFWEG. Ambtenaren van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwou- de zullen in samenwerking met de firma Wernink onderzoeken hoe het mogelijk is dat de splinternieuwe tennisbaan in Spaarndam Oost zoveel feilen vertoont. Als gemeld is het complex niet geschikt bevonden om tennis op te spelen omdat er verzakkingen van en te brede naden tus sen haandelen zijn geconstateerd. In op dracht van de gemeente heeft Wernink de gehele aanleg van het complex voor zijn rekening gekregen, te beginnen met de grondwerkzaamheden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Uit een woonhuis in de Uitdenbosstraat zijn het afgelopen week einde vijf antieke klokken gestolen met een totale waarde van 50.000 gulden. On bekenden boorden een gat in het kozijn en konden daardoor het raam openen. che irei oek lee- met >ro- ier- van na- aan nte- ling leze i af, sgd- llen be lt is een s of die De nen ler- •en. i de ïen cht itse de ge- leli- i de ster 975, aan nen i de der lus- aag oek o.a. van atie Klant en aannemer zullen nu samen be kijken wat de oorzaken van de tekortko mingen zijn. Pas na dat onderzoek van ongeveer twee weken zal mogelijk een antwoord op de schuldvraag gegeven kun nen worden. Voorlopig derhalve nog geen tennis in Spaarndam Oost. Uitzondering op die regel vormen de jongeren die aan de slag zullen kunnen in de gymzaal die is opgenomen in het nieuwe dorpshuis dat zijn voltooiing nadert. Al voor de officiële opening in november zal die zaal ook voor tennis gebruikt kunnen worden. j Schiltmeijer: „Er is bij ons wel eens gesproken over een eventuele samenwer king met de WD, maar een definitief standpunt daarover hebben wij nog niet. Wij hebben ook nooit verwacht dat het zover zou komen, het leek tot nog toe onvoorstelbaar ver weg. Wij hebben als stelregel zeg nooit nooit, dat gaat ook in dit geval op. Maar het is natuurlijk wel duide lijk dat wij de WD niet juichend binnen halen. Het advies van de ledenvergadering zullen wij als fractie ook zwaar laten mee wegen in onze houding”. De PvdA is nog steeds tegen de benoe ming van een vijfde wethouder en betreurt de goedkeuring door GS. De partij is nog steeds niet overtuigd door de argumenten van de tegenpartije waarop de goedkeu- over de portefeuilleverdeling na de alge mene ledenvergadering van woensdag avond te bepalen. De nieuwe onderhande lingen zijn nodig geworden nadat Gede puteerde Staten de gemeente toestem ming had verleend een vijfde wethouder te benoemen. De PvdA is tegen die benoe ming, CDA, VVD EN D'66 zijn voor. Door dat uitstel is het onwaarschijnlijk dat de vijfde wethouder al op de gemeenteraads vergadering van donderdag benoemd wordt. aan Spanjaarden in de leerplichtige leef tijd worden vanuit de eigen cultuur ont wikkelingskansen geboden. Fornell heeft daar geen vrede mee. „Voor Spaans on derwijs aan jeugd én volwassenen is een vast adres broodnodig. Wat daar aan cul turele activiteiten naast komt is uiter aard mooi meegenomen”. gadering heeft zich daar in positieve zin over uitgelaten”, aldus Schiltmeijer. Na de ledenvergadering zal de fractie zich beraden over haar houding in de raad, daartoe komt zij nog twee keer bijeen voor de gemeenteraadsvergadering van don derdagavond. Tijdens de ledenvergade ring en de twee beraadslagingen van de fractie zal vooral de positie van de PvdA ten opzichte van de WD ter discussie staan. Zoals bekend zal deze partij de vijfde wethouder gaan leveren. dit tge- het ieel rgu- 50 jaar metaalfoliedruk en nog altijd voor uw familiedrukwerk De in Beverwijk gevestigde Peregrinus- stichting stelt zich tegenover het initiatief in Velsen-Noord strikt neutraal op. De taakstelling is sociaal-maatschappelijke begeleiding van buitenlandse werkne mers. Met sociaal-culturele activiteiten voor de Spanjaarden in de IJmond heeft de stichting geen directe bemoeienis. Di recteur A. A. J. van der Velde spreekt van een initiatief dat op zichzelf toegejuicht dient te worden. In Beverwijk willen de beheerders van het Centro Espanol, het Spaanse ontmoetingscentrum aan de Dr. Plesmanweg, met hun activiteiten even eens op de culturele toer. Voor het schep pen van meer voorzieningen in die richting wordt om een nieuw onderkomen ge vraagd. Twee initiatieven in één regio die elkaar dreigen te overlappen. Van der Vel de zet om die reden toch wel vraagtekens achter de plannen in Velsen-Noord. 'X Het gebouw „De Meerpaal" aan de Banjaertstraat. de Spaanse ambassade over de mogelijk heden voor een Spaans sociaal cultureel centrum in Velsen benaderd. Een recent verzoek om ruimte hiervoor is afgedaan met een verwijzing naar de heer G. Dui- kersloot, sinds vorig jaar eigenaar van het voormalige dorpshuis „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat in Velsen-Noord. Dit ge bouw heeft en houdt de bestemming „bij zondere bebouwing” wat niet strookt met het zakelijke gebruik van dit moment. Dui- kersloot drijft in het pand een papierwa- renfabriek. Een hiervoor noodzakelijke bestemmingsverandering zit er echter niet in. Scheeper spreekt van gebrekkige infor matie en een misverstand toen Duikersloot De Meerpaal van de vorige eigenaar (De rooms-katholieke St. Jozefparochie) kocht. Ontruiming door het papierwaren- bedrijf noemt hij op den duur onvermijde lijk. De culturele attachévan de Spaanse ambassade is door hem voor onderhande lingen over eventuele aankoop of huur naar Duikersloot verwezen. De ambassade is daar nog niet op ingegaan. „Onze con tacten zijn tot nog toe verkennend”, aldus maandag een woordvoerder van de am bassade. „Wij onderzoeken de mogelijkhe den voor een Spaans cultureel centrum. In Velsen maar ook in de gemeenten Heems kerk en Beverwijk. Gerichte stappen zijn hiervoor nog niet ondernomen”. De heer Duikersloot weigert tegenover de IJmui- der Courant elk commentaar over de situ atie van zijn bedrijf in Velsen-Noord. De initiatiefnemers hebben zitting in de oudercommissie voor de Spaanse jeugd op de drie plaatselijke scholen. In het sociaal -cultureel centrum dat zij voor alle Spaanse inwoners van het gebied IJmond willen inrichten zou het zoge noemde bi-culturele (Spaanstalige) onder wijs dat nu al op de basisscholen in het gebied gegeven wordt geconcentreerd moeten worden. De achterliggende ge dachte is voor de Spaanse gezinnen (jeugd en volwassenen) ontwikkelingskansen bieden met het oog op terugkeer naar Spanje na korte of langere tijd. Die opzet is duidelijk tegengesteld aan wat de Onderwijsbegeleidingsdienst Mid- den-Kennemerland onderneemt om de aanpassing voor Spaanse leerlingen op de basisscholen in het gebied te vergemakke lijken. De dienst instrueert leerkrachten en verstrekt lesmateriaal om dat proces soepel en zo snel mogelijk te laten verlo pen. De her C. R. Luyn zit in het deelteam Velsen van de onderwijsbegeleidings dienst. Een regionaal centrum voor onder wijs en andere culturele activiteiten voor Spanjaarden ziet hij als beginpunt van een tegendraadse ontwikkeling die vlotte aan passing bij het Nederlandse cultuurpa troon alleen maar in de weg kan staan. „Hiermee wordt voor ons en voor het Spaanse volksdeel een tweeslachtige situa tie geschapen. Zo’n centrum heeft alleen zin voor Spanjaarden die per se binnen de vijf jaar weer naar hun geboorteland terug willen. Voor de groep die langer blijft acht ik dit initiatief weinig reëel”. Wethouder H. J. Scheeper van Velsen is inmiddels door de culturele afdeling van J. S. FORNELL: broodnodig .-^wwow. RTl MM (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5