Geloofwaardigheid was hciven- berichten J zoek in „Oom Wanja” t Deware halfzware. M SP’ V Bi Publiekstheater net Tsjechow-voorstelling i Fyjfc? VERFINDUSTRIE UIT JASJE GEGROEID .>1, Ontsnapt uit politiebureau a l - r Jbifi 6 IJMOND DINSDAG 2 6 SEPTEMBER 19 7 8 s Je hebt niet alleen het avontuur van de grens overgaan. Maar ook de verant woordelijkheid voor je lading. Dus weet je wel wat je doet. En hoeven ze je niks op de mouw te spelden. Je hebt zoals t heet je draai gevonden Ook m je merk shagje rookt niet Sportieve corduroy broek met rechte pijp. In diverse kleuren. Mt. 4 36 t/m 44. Omdat t gewoon de lekkerste is. Alle zorg die eraan is besteed. Tóch merk je dat. Een volwassen shag. Rolt goed, rookt goed. Niet te licht, niet te zwaar. Maar prima pittig. u.: Eerste paal startsein voor razy The DOOS?* Lamne JAN BAART oy”, bïid- VELSEN-NOORD. De bitumen- en verffabriek HIM aan de Wijkermeerwerg in Velsen-Noord gaat de bestaande be drijfsruimte (circa 5500 vierkante meter) met nog eens 500 vierkante meter uitbrei den. Ten noorden van een uit 1950 date rende produktiehal komt een nieuw ge bouw waarvoor maandagochtend de eer ste paai de grond in ging. In de nieuw bouw, die naar verwacht begin 1979 in gebruik komt, worden de expeditieafde- ling van het bedrijf en het bedrijfsiabora- torium ondergebracht. Bovenin het twee verdiepingen tellende gebouw komt bo vendien een ontvangstruimte voor de di rectie en de bedrijfskantine. Het decor was zeer fraai. In een donker- betimmerd toneelbeeld gaf een vergezicht op een berkeboom, met steeds wisselende belichting, kleuren, regen, bladerval en sneeuw, de wisselende seizoenen aan. Me nig ogenblik dwaalden de ogen van het spelerstableau af naar dat mooie verge zicht. HIM (Handels- en Industriemaatschap pij) is van oorsprong uitsluitend een im- portmaatschappij. In de gemeente Velsen werd in de dertiger jaren ook de produktie Zaterdag aangekomen: Britania, Glas gow; Paris Theriot, Noordzee; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Cementas, Tanan- ger, IJmuiden; Ringgracht, Archangel, Zaandam; Careibe, Hamburg; Tor Brit- tannia, Gothenberg; Bristol Trader, Ne ath; Post Entente, Rotterdam; Balticborg, Delfzijl, Zaandam; Cemark, Part; Pontons Mariner, Rotterdam; Kieldrecht, Frederik- De bitumen- en verffabriek in Velsen- Noord opereert onder de naam HIM Che mie bv binnen een marktgebied waar in zijn totaliteit nauwelijks groei in zit. Over 1977 en ds jaren daarvoor kon desondanks een omzetstijging genoteerd worden. Na een lange periode als particuliere onderneming ging HIM in 1972 deel uitma ken van het in Rotterdam gevestigde con cern De Monchy NV waarbij onder meer chemische industrieën en bedrijven voor apparatenbouw zijn aangesloten. Voor HIM Chemie is de pas begonnen uitbreiding de eerste fase van een veelom- vattender uitbreidingsplan. Het nu nog wat provisorisch gehuisveste bedrijfs- en directiekantoor gaat op den duur over naar een permanent gebouw waarvoor eveneens aan de wegkant een terrein gere serveerd is. Op de oude plaats zal na verloop van jaren een nieuwe produktie hal moeten komen. Zondag vertrokken: Rokur, Husus; Ga brielle W, Londen; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Smit Lloyd 3, Cont, Plat, Vel sen; Kune, Noordzee; Smit Lloyd 21, Cont. Plat, Velsen; Kenrix, Rochester, IJmui den; Teutonia, Rotterdam; Uikku, Porvoo. Maandag aangekomen: Marie Christinel Norsbron, Beverwijk; Stinnes Zephyr, La gos; Maude Isa, Halmstad; Eldrid, Archan gel, Zaandam; Iggesund, Iggesund, Zaan dam; Pennewood Belfast; Sommen, Zaan dam, Gravon; Laurita, Benghazi; Clio, IJ- •muiden, Flensburg; Yak, IJmuiden, Cont. Plat; Lena, IJmuiden, Barry; Neptunus, IJmuiden, Lerwich; Smid Lloyd 21, Vel- zen, Cont. Plat; Gallic Fjord, IJmuiden, Dordrecht; Export Lender, New York; Ae- gir, IJmuiden, Monrovia; Pacific Shore, Velsen, Cont. Plat. Dinsdag vertrokken: Justine M, Lon den; Titan Service, IJmuiden, Cont. Plat; Laurita, Middlesborough; Ingesund, Zaan dam, Iggezund; Smit Lloyd 3, Velsen, Cont. Plat; Puget, Faijn, Marianna, Esb- jerg; Nanon Save, IJmuiden, Cleveland. Plat; Marie Chrisine, Beverwijk; Maya, Liverpool; Rybnik, Lagos; Cemark, Rot terdam; Cementus, IJmuiden, Tanagar; Caraibe, Duinkerken; Andries, Howden- dyke. Dinsdag aangekomen: Linda, Middles borough; Autobahn, Bouén; Kent Shore, IJmuiden, Cont. Plat; Bendoarg, Bremer haven. mie vie a.l. ?fde I u.. u.: oen- alt. an 6, ■ren, 5 9 8 5 Maandag vertrokken: Tsurusaki Haru, IJmuiden, Gibraltar; Nova Shore, Velsen, Cont. Plat; Paris Theriot, Noordzee; Lachs, Emden; Arlington, Bremen; In- vaer, Rotterdam; Yak, IJmuiden. Cont. Het toneelspel „Oom Wanja” heeft als tweede titel „Scènes uit het leven op het land” van Tsjechow gekregen. Wat een goede karakterisering van de situering, en de mentaliteit van veel karakters, in zich draagt. Een eerdere versie van het stuk, die later helemaal omgewerkt is tot het huidige toneelwerk, had de titel „de Bos geest” gedragen. Ook in die eerdere titel schuilt weer de belangrijke atmosfeer, die een belangrijk onderdeel van de voorstel ling zou moeten uitmaken. Tachtig jaar geleden beklaagde Tsjechow zich over de sentimentele stijl van regisseur Stanis- lawski, die hij nooit bedoeld had. Eenvoud en eerlijkheid stonden bij Tsjechow voor op. Onmiskenbaar echter is de noodzaak van de schildering van de atmosfeer en het tijdsbeeld om het stuk zijn juiste uitwer king te kunnen geven. De voorstelling van het publiekstheater deed niet helemaal recht aan het stuk. De moordaanslag was ronduit lachwekkend, wat ook duidelijk uit de reacties in de zaal bleek. Op een aantal andere ogenblikken kwam eveneens de gedachte op, of het nog wel acceptabel was, wat er op het toneel i gebeurde. Was het stuk achterhaald of kan met een andere aanpak het stuk overtui- gender gebracht worden? van eerder geïmporteerde produkten (bi- tumenprodukten en industriële verven) ter hand genomen in een loods nabij de Plaat- wellerij van Hoogovens. Na een kortere periode aan de zuidkant van het Noordzee- kanaal, (in een inmiddels gesloopt school gebouw in het Dorp Velsen) werd de Wij- kermeerweg in 1950 als vestigingsplaats gekozen. Hier werken op dit moment zes tig man personeel. Dit aantal blijft na de totstandkoming van de nieuwbouw onver anderd. Bestaande afdelingen krijgen in de nieuwe ruimte meer armslag na een periode van te krappe huisvesting. Het nieuwe bedrijfsgedeelte krijgt een funde ring van in totaal 44 palen en wordt uitge voerd in beton (systeembouw) met buiten werks een bekleding van gewassen-grint- platen. Bouwer is het Arnhemse bouwbe drijf S.T.F. dat gespecialiseerd is in beton constructies in systeembouw. Met het pro ject aan de Wijkermeerweg is een bedrag van circa acht ton gemoeid. riksvaerk; Horngolf, Antwerpen; Baltys- kyi 42, Pedozh, Zaandam; Teutonia, Lon den; Helga S, Frederiksvaerk; Kenrix, Ro chester, IJmuiden; Diannel, Für; Aurora, Hondendyke; Hartebeest, Cont. Plat, Vel sen; Ninas del Frio, Le Havre; Thomas Roth, Le Havre; Merak, Mantyluoto, Zaan dam; Lilly K, Odense; Lachs, Bremen; Tanvaer, Sharpsborg, Velsen; Nelens Schepers, Tolkis; Maya, Hamburg; Alida Gorthon, Gefle; Smit Lloyd 3, Cont. Plat, Velsen. VELSEN. Het publiekstheater heeft een opmerkelijke staat van dienst in het Tsjechow-repertoire. Maandagavond speelde het toneelgezelschap „Oom Wanja” in de Stadsschouwburg van Velsen, als aanloop voor de landelijke première van 30 septem ber in Amsterdam. Met de stukken „Iwanow”, „De Kersentuin”, „een Meeuw” en „Platonow” had het publiekstheater al eerder aandacht geschonken aan het werk van Tsjechow. De voorstelling van „Oom Wanja”, misschien in een poging de succesvolle heldere stijl van „Platonow” te herhalen, werd nogal nuchter gespeeld, soms zelfs zo nuchter dat de poëzie van het stuk, en de geloofwaardigheid, in het geding kwamen. Het stuk „Oom Wanja” speelt zich af op een landgoed. Dat landgoed is het erfdeel van Sonja, een halfwees, die het van haar overleden moeder toebedeeld kreeg. Haar vader, professor Serebrjakow, leeft nog, is voor de tweede keer getrouwd met de jonge en mooie Jelena. Vroeger leefde haar vader en stiefmoeder in de stad van de opbrengst van het landgoed, maar zij zijn nu ingetrokken op het landgoed, bij de familie, die het al die jaren beheerde onder leiding van Oom Wanja. Oom Wanja stuur de jarenlang geld, waarvoor iedereen zich moest afbeulen op het land, naar de pro fessor die een charlatan blijkt. Oom Wanja wordt bovendien verliefd op de jonge vrouw van de professor, net als de platte- landsarts Astrow. Wanneer duidelijk wordt dat de professor het landgoed wil verkopen, explodeert Oom Wanja en doet twee vergeefse moordaanslagen op de pro fessor. Er volgt geen aanklacht. De profes sor en zijn jonge vrouw vertrekken over haast. Astrow, de dokter, waarop het meis je Sonja verliefd is geworden, vertrekt ook. Oom Wanja blijft met Sonja en de andere vaste bewoners op het landgoed achter, in de illusie dat het in de toekomst allemaal beter zal worden. Zaterdag vertrokken: Santa Lucia, La ges, IJmuiden; Schoonebeek, Archangel; Hoegh Targot, Uddevalla; Elsie M, Lon den; Ursula Flint, Londen; Looiersgracht, Lagos; Penhir, Cleveland, IJmuiden; Jem- rix, Poole, IJmuiden; Fridel, Londen, IJ muiden; lak, Noordzee, IJmuiden; Spring buck, Noordzee, IJmuiden; Tor Britannia, Gothenburg; Sachenstein, Antwerpen; Cartagena de Indias, Bremen; Pluto, Pe terhead, IJmuiden; Britanus, Lissabon Zondag aangekomen: Thea K, Frede- Drum als je je draai gevonden hebt HAARLEM. Tijdens een verhoor op het politiebureau is vrijdagavond een 28- jarige Haarlemmer ontsnapt. De man wordt verdacht van oplichting en diefstal. Hij heeft zich de laatste tijd berucht ge maakt door overal grote en dure bestellin gen te laten noteren, de helft vast mee te nemen, maar nooit te betalen. Na zijn ontsnapping heeft de Haarlemmer bij een kennis in de stad geslapen^ maar ging ’s morgens aan de haal met medenemen van spullen ter waarde van 900 gulden. In het weekeinde kwam de verdachte met een in Amsterdam geleende bestelwagen naar Haarlem, waar hij het presteerde om tegen vijf auto’s.te botsen. De politie heeft nog geen spoor van de man. str.) 6 j. stad, IJmuiden; Sealion 1, Noordzee; Gem- birs, Londen; Thunar, Mantyluoto; Justine M, Rotterdam; Tsurusaki Maru, Seven Is lands, IJmuiden; Confirmity, Swanzea, IJ muiden; Turnberry, Par; Uikku, Porvoo; Nova Shore, Cont. Plat. Velsen. uitbreiding HIM-Chemie (Van een onzer verslaggevers) S'*. ü- De heimachine aan het werk op het bouwterrein aan de Wijkermeerweg. sa 'fa7#». ;w.’

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7