Amsterdam 1 De NMB denkt met u mee. Klant met valse dollars gepakt NMB Diensten-sector in KERMIS EN KATKNUPPELEN oververtegenwoordigd A I B 3 au li ■R f fl S3! a o® J»-1» JU t F L BK IJ&i I LZZZJEZ 11- IJMOND DONDERDAG 2 8 SEPTEMBER 19 7 8 r 1.1 I 1 I c f I I 3 k I Tl Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaat het hier om grotere bedragen Daarom ook kunt u wat langer doen over het aflossen. m- e DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt vi x )r d uurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen. Overzichtelijk! HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben, om uzelf wat extra finan- Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een Privé rekening hebben. Iedereen die geld nodig heeft, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 el- 19, Bf. ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. 3 1 )aarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte,op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. N Av >30» I RlOL k'4 HETWONINGKREDIET Het is met lenen al precies zo als niet sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: i. ■M& a? it m. s ilag r - 4 f\ a: '.■■-'J - (ADVERTENTIE) Drie manieren om geld te lenen ■S) 4» Inter Heemskerk Woensdaga vond 4 oktober geeft voetbalvereni ging Heemskerk een contactbijeen- - komst voor de ouders van alle jeugd - als *g? In de jaren zestig kwam ook in de groei van de dienstensector verandering. Door de massale opkomst van de auto werd de onhandigheid van dit voertuig in de stad bewezen. De bereikbaarheid werd niet be ter maar verslechterde aanmerkelijk. En dat gaf een nieuwe impuls aan het uitwaai- eringsproces (verhuizing van kantoren naar de rand van de stad). Niettemin is de Amsterdamse binnenstad nog steeds een belangrijke bron van werkgelegenheid. Ruim een kwart van de Amsterdamse ar beidsplaatsen waren in 1974 in het oude centrum te vinden. De binnenstad telt daarmee zelfs meer arbeidsplaatsen dan de werkgebieden, die tot de drie vleugels behoren (Westelijk Havengebied, de zuid- westvleugel, die via Amstelveen doorloopt tot Schiphl, en de oostvleugel, ten oosten van de Amstel. De andere foto’s zijn van latere datum. De één is genomen van het ringsteken op de fiets in de Zwaanstraat. Bij de paal staat de toen alom bekende Jan Snijders (Mies). Rechts daarvan, de man met een hoed op, is Jongert van ’t Paasduin. Het Prentenkabinet had ook nog een foto van het koekkappen en daarop zullen vele Wijk aan Zeeërs meester Van der Zant herkennen, ook al met een hoed op. Op die foto staan ook Leentje Schelvis-Duin, Marie Schelvis-Mooy, Trien Adrichem-Zuiderduin en het jongetje met de matrozenkraag is J. Dobber. Veel later kwamen er de volksfeesten voor in de plaats. Hoogtepunt van de jaarlijkse kermis was destijds het „katknuppelen” of katkneppelen. Uit een foto van het Prentenkabinet in Wijk aan Zee blijkt dat dit vroeger gebeurde achter café „De Zon”, ongeveer op de plaats waar nu het dorpshuis „De Moriaan” staat. Het is de hierbij afgedrukte foto met de ton aan een draad. De cijfers van het ETD-rapport over de spreiding en concentratie van het aantal arbeidsplaatsen steunen de constatering van het eerste rapport over de uitwaaie ring van Amsterdam. Wanneer men het Amsterdamse aandeel in de woongelegen heid van het totale Amsterdam-Noordzee- kanaalgebied plaatst naast het Amster damse aandeel in de werkgelegenheid in het streekplangebied, slaat de balans naar het werken door. Het zelfde geldt voor de Meerlanden. In de IJmond liggen de ver houdingen praktisch gelijk. De Zaan streek heeft in verhouding tot het aantal inwoners minder arbeidsplaatsen en Wa terland en Zuid-Kennemerland hebben zelfs een tekort aan werkgelegenheid, als hun aandeel in de bevolking van het streekplangebied als maatstaf wordt geno men. Laat men de verhouding met de bevol king in het totale streekplangebied los en legt men een relatie met het absolute inwo nertal van de eigen regio, dan hebben de Meerlanden de meeste arbeidsplaatsen per inwoner: 527 arbeidsplaatsen per 1000 inwoners, d.w.z. op elke twee inwoners een arbeidsplaats. Amsterdam heeft 438 ar beidsplaatsen per duizend inwoners, de IJmond 398 en Zuid-Kennemerland 309 arbeidsplaatsen per duizend inwoners. De cijfers voor Zuid-Kennemerland on dersteunen de redenering van de uitwaaie ring van Amsterdam, die zich blijkbaar tot in Zuid-Kennemerland heeft uitgestrekt. Blijkens het rapport over de Amsterdamse werkgelegenheid gaat er dagelijks een dik ke stroom forensen werken in Amster dam. Daarnaast is natuurlijk van belang de vergrijzing van de bevolking van Zuid- Kennemerland, waarvan een relatief groot deel niet meer aan het arbeidsproces deel neemt. De juwelier voelde echter nattigheid en hield zijn klant aan de praat terwijl een Bij het dansen ging het eigenaardig toe. Men betaalde geen entree en de mu- verkoopster de politie belde. Kort daarop werd hij gearresteerd. De verkoopster van de Haarlemse juwelier werd later op de middag met de man, die sinds kort in Beverwijk woont, geconfronteerd. Zij her kende hem als degene die afgelopen zater dag een witgouden horloge met 1900 valse dollars (tegenwaarde 3933 gulden) betaal de. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 16 OP HET Ï/A3 AS GEZICHT o F In september 1907 is officieel de kermis in Wijk aan Zee afgeschaft, nu dus meer dan zeventig jaren geleden, maar de kermisverhalen zijn blijven voortle ven. - gevochten om een vrouw. De Wijk aan Zeeërs konden het niet goed zetten als zikanten kregen geen loon. Na elke vier een Wijker met een meisje uit het dorp dansjes werd er even gepauzeerd en dan kwamen de muzikanten van het podium af om hun daggeld te innen bij het pu bliek. Dat was als regel een dubbeltje, maar verschillende dansers trachtten dit tarief te ontduiken, maar dat was niet zo gemakkelijk. Zij werden namelijk in de gaten gehouden en betraden ze de dans vloer opnieuw, dan was het betalen of er uit. Hierdoor ontstonden wel eens vecht partijen en die muzikanten waren vaak potige jongens. Ook werd er nogals eens leden. Tijdens deze avond, die wordt gehouden in de kantine aan de Hoofd- dorperweg te Heemskerk, kan ge sproken worden over het wel en wee in de voetbalsport. Aanvang 20 uur HAARLEM. De uitwaaiering van Amsterdam over de regio heeft niet alleen plaatsgevonden op gebied van het wonen. Ook de bedrijvigheid werd in dit proces meegesleept en droeg er zelf weer aan bij. Als gevolg van de schaalvergroting kwamen veel industrieën en groothandelsbedrijven te krap in de ruimte te zitten. Deze bedrijven trokken weg naar de rand van de stad, de buurgemeenten of verder weg. Deze sector werd in zekere zin uit de binnenstad verdrongen door de meer op persoonlijke contacten gebaseerde diensten-sector, die een expansieve ontwikkeling doormaakte. (Banken, reisbureaus, verzekeringswezen, handel, horeca etc.). I aantal arbeidsplaatsen in het streekplan gebied'. Ook uit dit laatste rapport blijkt de belangrijke plaats van Amsterdam. Het ETD-rapport onderscheidt een centrale agglomeratie met totaal 241.700 arbeids plaatsen (Zaandam-zuid 15.300, Amster- dam-centrum plus havengebied 203.000 ar beidsplaatsen en Schiphol 23.400) en de westelijke agglomeratie met totaal 58.400 arbeidsplaatsen met Haarlem-centrum plus Waarderpolder met 22.800 arbeids plaatsen en IJmond-zuid met 35.600). (Van onze stadsredactie) UTRECHT. De Utrechtse politie heeft gisterochtend een 23-jarige inwoner van Bogota aangehouden, die er van wordt verdacht vorige week zaterdag in een horlogewinkel in Haarlem met valse dollars te hebben betaald. De man pro beerde in een juwelierszaak in de Dom stad dezelfde truc uit te halen. danste en nog minder als het op naar huis brengen aankwam. Dan werd het geen gevecht van man tegen man, maar met een hele troep, verhit door de drank, werd de vrijer niet zo zachtzinnig afgetuigd. De enige poli tieman van het dorp stond daar machte loos tegenover. De jongens uit de tuinen, die feitelijk ook Wijk aan Zeeërs waren, konden zich iets meer permitteren. Vele Wijk aan Zeeërs werkten in de tuinen. De voornaamste attraktie op de zondag was het katknuppelen. Tegen een uur of drie ging een jongen, gewapend met een vuilnisbak waarop met een stok werd geslagen, het dorp rond onder geroep van: „Alle lui die katknuppelen willen komen bij Kees de Boer”. Aan die oproep gaven velen gehoor, want het was een goede gelegenheid zich tegoed te doen aan jenever. Tussen twee palen was aan een touw een stevig vat opgehangen en daarin zat de kat; geen echte maar een stuk hout. Wie van onge veer vijftien meter afstananet vat raakte kreeg een borrel. De beste werpers wa ren dus al gauw stomdronken. De bedoe ling was het vat stuk te gooien, zodat de „kat” er uit kon. Wie de kat bemachtigde kreeg het restant van de inleggelden na dat daar eerst de jenever van was be taald. Meestal werd het restant ook om gezet in drank. Gedurende de kermis kreeg men in een glaase klare of brandewijn met suiker geen lepeltje, maar een stukje pijpka neel. De lepeltjes werden onmiddellijk gestolen. 7 F*' A De op persoonlijke contacten gebaseer- jj de diensten-sector (Banken etc.) is volgens het ETD-rapport over de „werkgelegen- heid en werkgebieden in Amsterdam” in J de hoofdstad oververtegenwoordigd. Blij- kens een tabel in het ETD-rapport is het aantal arbeidsplaatsen in de Amsterdam- se industrie van 100.537 in 1963 terug gelo- pen naar 68.002 in 1974. Oorzaak was volgens de ETD een krappe arbeidsmarkt in deze sector. De diensten gebaseerd op X. „goederen - contacten” (dus groothandel Jen dergelijke) waren in 1963 goed voor 110.015 arbeidsplaatsen, welk getal in 1974 J was teruggelopen naar 95.470. Tegenover 2 deze daling stond een sterke toename van' 5 1 het aantal arbeidsplaatsen in diensten ge baseerd op persoonlijke contacten: van 158.942 arbeidsplaatsen in 1963 naar 207.853 arbeidsplaatsen in 1974. In deze dienstensector, gebaseerd op persoonlijke contacten speelt de overneid een belangrij- 5 ke rol. j De kermis in Wijk aan Zee was rond de eeuwwisseling een volksfeest dat zich hoofdzakelijk afspeelde in de café’s. Kra men en vermakelijkheden kwamen er niet aan te pas. De kermis werd altijd gehouden op de tweede zondag in september en de daar op volgende maandag en dinsdag, maar die laatste dagen hadden niet veel te betekenen. Dan was men vooral aange wezen op de dorpelingen. Maar ’s zondags, vooral als het mooi weer was, kon het buitengewoon druk zijn. Dan kwamen vele Beverwijkers en „de jongens uit de tuinen”, zoals de Wijk aan Duiners werden genoemd. Het feest speelde zich af in de vier café’s die het dorp toen bezat, of eigenlijk waren het er maar drie, namelijk die van C. Schipper, C. de Boer en W. v.d. Mey. Voor de kermis werd de werkplaats van de heer Kröder, daar waar nu de winkel van Dobber is, eveneens herschapen in een dansgelegenheid onder de naam „De Zomertuin”. bij de NMB Het stadsbestuur van Amsterdam (met zijn zeggenschap over het stadsvervoer maar ook bijvoorbeeld het stads-elektrici- 5 teitsbedrijf) is de grootste werkgever van Noord-Holland. Met ongeveer 28.000 ar S beidsplaatsen komt deze werkgever zelfs nog hoger uit dan Schiphol en Hoogovens (elk 24.000 arbeidsplaatsen). Dit staat in een ander, eveneens bij het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- i; bied behorend deelrapport van de ETD over de spreiding en concentratie van het

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11