RECHTSONGELIJKHEID TUSSEN HULPVRAGERS CRISIS INTERVENTIE CENTRUM van het CIC 7 4 Het geldkanaal I 1 Rechtsongelijkheid 'I [1 I 15 DONDERDAG 2 8 SEPTEMBER 19 7 8 14 2,-) i (Van onze verslaggevers) HAARLEM. Inwoners uit de regio Kennemerland en de Bollenstreek die in crisissituaties een beroep doen op de hulp verleners van het in Haarlem gevestigde Crisis Interventie Centrum moeten er reke ning mee houden dat zij.na verloop van tijd een nota voor die hulp gepresenteerd krij gen. Afhankelijk van het inkomen van de hulpvragers kan namelijk op grond van artikel 10 en artikel 56, lid 2 van de Algeme ne Bijstands Wet (ABW) een eigen bijdrage in de zeer hoge kosten worden verlangd. Een dag verblijf in het Crisis Interventie Centrum (CIC) kost dit jaar 292. :d), urj I I KI O - i Sociale Diensten passen bijstandswet niet uniform toe sse van Aan elke crisis komt een einde :4: n. ot 3l. leed is geleden. FRANS NYPELS nTiriiiiinniiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tt -4 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim it ge- Er is feitelijk maar één oplossing moge lijk als er meteen een einde aan die rechts ongelijkheid wordt gemaakt. Wanneer de Haarlemse politici en de beleidsvoerders uit de regio-gemeenten het Crisis Interven tie Centrum een zinvolle voorziening blij ven vinden dan zal daar op de gemeentelij ke begrotingen geld voor moeten worden uitgetrokken. Tenminste: indien iedereen vasthoudt aan de wens dat de kosten niet op de cliënten mogen worden verhaald. Die keuze is door de afwentelingsmoge- lijkheid via de Algemene Bijstands Wet in 1977 niet gemaakt. Het spuien van emoties (in de raadzalen) en het verwerken van emoties (in het Crisis Interventie Centrum) mag Haarlem en de omliggende gemeen ten best geld kosten In Den Haag op het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk toont men zich niet verbaasd over de vast stelling dat de wetstekst van de Algemene Bijstands Wet ruimte laat voor verschillen de uitleg waardoor die rechtsongelijkheid tussen Nederlandse burgers ontstaat. Men doktert aan een regeling - een stelsel van normen en toetsingscriteria - om geconsta teerde ongelijkheid in behandeling tot een minimum te beperken. Maar Haagse mo lens draaien langzaam, dus zal het nog wel een tijdje duren voordat de gewenste uni formiteit bij de uitvoering van de Algeme ne Bijstands Wet is bereikt. Het gevolg van het gekozen systeem van indirecte financiering via de Algemene Bijstands Wet leidt evenwel, zo blijkt ach teraf, tot onaanvaardbare rechtsongelijk heid. Hulpvragers die niet in Haarlem, Velsen of Haarlemmerliede/Spaarnwoude wonen moeten er rekening mee houden dat onder bepaalde omstandigheden - af hankelijk van het inkomen, het vermogen en de leefsituatie - voor de hulp van het Crisis Interventie Centrum betaald dient te worden. Het kan dan om forse bedragen gaan want het Crisis Interventie Centrum is door de eerder genoemde afwentelings- mogelijkheid via het bijstandsgat een kost baar opgetuigd prestige-object geworden met zijn „verpleegprijs” van krap 300 per dag. Anja had altijd als gezinsverzorgster ge- auw :sel. ,dus rassen w R aen uist Door het gebruik van het werkwoord „kunnen” in het ABW-artikel 56, lid 2 - in vakjargon het „kant- artikel” genoemd - heeft de wetgever de mogelijkheid opengelaten dat per geval van de regel mag worden afgeweken. Uitvoerders van de ABW, de gemeentelij ke sociale diensten, die de nota’s van het CIC ontvan gen en meteen betalen hebben de vrijheid het zoge noemde „kan-artikel” na onderzoek naar eigen inzicht te hanteren. In de praktijk leidt dit in de regio Kenne- merland, zoals een telefonische enquête uitwees, tot rechtsongelijkheid. Gemeentelijke sociale diensten in Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Sassenheim en Bloemendaal hou den zich strak aan de wetstekst en vragen, indien de inkomenspositie en/of vermogenspositie van de in hun gemeenten wonende CIC-cliënten dit toelaten, een eigen bijdrage in de kosten, terwijl de gemeentelijke sociale diensten van Haarlem, Velsen en Haarlemmer liede/Spaarnwoude het „kan-artikel” veel soepeler hanteren. In Heemstede en Bennebroek wordt pas tot het zogenoemde „verhaal” van de eigen bijdrage in de kosten overgegaan na diepgaand overleg met de hulp verleners van het CIC. In Zandvoort is nog geen besluit gevallen. Het nieuwe college van B en W moet HAARLEM. De financiering van het Haarlemse Crisis Interventie Cen trum is tot aan de oprichting toe een heet hangijzer geweest. Doordat de fi nanciering niet viel onder te brengen in de bekende financieringskanalen als bij voorbeeld de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten is uiteindelijk gekozen voor een systeem van indirecte financie ring via de Algemene Bijstands Wet. Wat wil dat zeggen? Tijdens zijn ver blijf in het Crisis Interventie Centrum ondertekent de hulpvragende cliënt een formulier waarin om financiële bijstand wordt gevraagd in de kosten van de behandeling in het CIC. Daarom gaan de het bestaan van het Crisis Interventie Centrum is wel degelijk geprobeerd een eigen bijdrage in de kosten te verhalen. Het leverde veel onrust, veel weerstand en veel angst op. De ervaring van de sociale dienst was dat betrokkenen daardoor in een nieuwe crisissituatie dreigden te belanden. En dat kon toch niet de bedoe ling zijn. Vandaar het devies de wet vooral soepel te hanteren. Dus: rekening houden met de belangen van de betrokkenen én - niet te vergeten - met de belangen van het Crisis Interventie Centrum. Dat laatste speelt ook een rol bij de vertaling van de wetstekst. Als de hulpvragers - mensen die plotseling in een crisissitua tie verzeild raken - weten dat zij na de „behandeling” een nota onder de neus kunnen krijgen geduwd dan gaan zij niet naar het CIC toe. Hulpverleners uit het welzijhsveld hikken zwaar tegen zo’n financiële drem pel aan. Directeur Lagerweij: „Daarom hebben wij gezegd: in principe verhalen we de kosten via een eigen bijdrage als de inkomens- en/of vermogens positie dit toelaten, maar wij houden daarbij rekening met de bedenkingen van het CIC daaromtrent”. Het verzoek van de directeur van het CIC, de socioloog drs. H. de Bont, om een schriftelijke verkla ring van de sociale dienst van Haarlem waarin zou worden gesteld dat er niet „verhaald” zou worden, werd vriendelijk doch beslist afgewimpeld. Lager weij: „Dat mogen, kunnen én willen we niet”. In hoeverre wijkt de souplesse van de Haarlemse sociale dienst (en uiteraard ook die van Velsen en Haarlemmerliede/ Spaarnwoude) in vergelijking met de gevolgde handelwijze in de bollenstreekgemeen- ten, in Beverwijk, Heemskerk, Heemstede en Benne broek van de geest van de wetstekst af? Een spijker harde conclusie valt niet te trekken. Tijdens de telefo nische enquête bij de woordvoerders van de diverse gemeentelijke sociale diensten kwam evenwel naar voren dat het algemeen bekend is „dat Haarlem niet verhaalt”. Een bewering die door de Haarlemse socia le dienst in zijn algemeenheid niet wordt bevestigd. De feitelijke situatie van dit moment lijkt te zijn dat de sociale diensten van Haarlem, Velsen en Haarlem- den en ook nog twee andere recreatie- lokaliteiten. De verantwoording van de hulpverlening berust bij de vaste, gediplo- gingen, hebben hun tol geëist in de vorm van t hulpverleners (twee keer daags) komen De directeur van het CIC, drs. De Bont geeft desge vraagd toe dat het hem bekend is dat de gemeente Haarlem geen bijdrage in de kosten op zijn cliënten verhaalt. Dat er op die manier sprake is van rechtson gelijkheid lijkt hem ook een gewettigde conclusie. De ruchtbaarheid rond die gesignaleerde rechtsongelijk heid vindt hij een ongelukkige zaak. Hij vreest dat de discussie hierover drempelverhogend werkt. „Als de mensen horen dat ze voor hulp in crisissituaties even- tueeel moeten betalen”, zo luidt zijn verweer, „dan moet je aannemen dat er minder mensen naar het Crisis Interventie Centrum komen”. „Trouwens”, zo vult hij aan, „uit de gegevens blijkt dat de meeste mensen die bij het CIC om hulp vragen nu juist niet in een inkomensgroep vallen die verhaal van een eigen bijdrage in de kosten wettigt. Na de eerste drie maanden bleken er maar 27 van de in totaal 117 cliënten in loondienst werkzaam. Maar liefst 90 hulpzoekenden genoten een of andere sociale uitkering”. Uit zijn mond vernamen wij nog dat begin oktober tussen de diverse beleidsvoerders van gemeentelijke sociale diensten een bijeenkomst wordt belegd waar bij de hele problematiek rond de rechtsongelijkheid aan de orde komt. Tot slot: ook drs. De Bont acht een eigen bijdrage naar draagkracht een normale zaak. „Dat is dan een politieke stellingname”, voegt hij eraan toe. „Maar door de aard van de problemen waarmee mensen naar ons toekomen zet ik bij die stellingname vanuit de praktijk wel wat vraagtekens. Het is bijvoorbeeld maar de vraag of je mensen met relatie-problemen achteraf een rekening kunt sturen die op zichzelf een aanleiding kan vormen voor een nieuwe crisis”. Voor Joris is het de laatste dag, dat hij met vrienden en vriendinnen in nood een hapjeeet. Sinds hij ontwaakte uit zijn angstige valiumdroom heeft hij de zaken weer redelijk op een rijtje staan. Hij wil op kamers gaan wonen, een plan dat vanuit het centrum is ondersteund. Het zal wel moeilijk worden vanwege de woningnood, maar Joris heeft nog een paar kennissen waar hij een tijdje terecht kan. En als het helemaal niet lukt dan kan hij gewoon weer naar huis. Dat is zo afgesproken met zijn ouders, die hem in het centrum heb ben opgezocht. Tot aan het minimumloon (daaraan zijn de sociale minima van uitkeringsge rechtigden gekoppeld) is er geen verhaal mogelijk. Verdient de cliënt meer dan het minimumloon dan bepaalt de sociale dienst volgens bepaalde normen de zoge noemde bijstandscapaciteit. Het kan dus zo uitvallen dat slechts een deel van de kosten (een bijdrage) wordt verhaald. Hoe florissanter de inkomens- en/of ver mogenspositie des te hoger de eigen bij drage kan uitvallen. Nogmaals: kan uit vallen. Dat hangt van het oordeel van de ambtenaar van de betreffende sociale dienst af, die zich uitvoerig op de hoogte heeft gesteld van de leefomstandigheden van de bijstandsvragende cliënt. ;ka- bus per van den nde )m- met van het treffen van allerlei regelingen, die nieuw perspectief moeten scheppen. De meeste mensen verblijven op eigen ver zoek in het centrum of zijn verwezen door familie en kennissen (40 procent). Via me dische kanalen komt 30 procent van de hulpvragers binnen, via de politie 11 pro cent en langs de weg van andere maat schappelijke dienstverlening 19 procent. Onder de aluminium deksels geurt bief stuk tartaar. Joris en Anja rijden de kar voorzichtig over de drempel. De maaltijd komt iets later dan gewoonlijk, omdat de meeste bezoekers (alle tien bedden zijn bezet) een nogal uitgelopen strandwande ling hadden gemaakt. Gerard is niet mee geweest. Hij wil zich liever voorbereiden op de emotionele confrontatie, die hem 's middags te wachten staat. Dan zal hij samen met zijn vaste begeleider de koffers uitpakken, waarin de kleding van zijn overleden vriendin is opgeborgen. Een stapje op weg naar de verwerking van het rouwproces, waarin hij is ondergedom peld. het oek rdt. :en, ibal rekeningen van het CIC ook rechtstreeks naar de sociale dienst van de gemeenten waar de cliënten wonen. Daar wordt ver volgens bekeken of bijstand kan worden verleend. De inkomens en/of vermogen spositie van de bijstandvrager is in eerst instantie bepalend voor het verlenen van financiële hulp via de bijstandswet. Te vens spelen individuele factoren in de leefsituatie van de cliënt een rol. merliede/ Spaarnwoude de „kan-formule” uit de Alge mene Bijstands Wet aldus vertalen: „geen verhaal, tenzij.” En dat „tenzij” slaat dan op zwaarwegende argumenten die ertoe kunnen leiden dat men wel een bijdrage in de kosten van het CIC op de cliënt ver haalt. Als je het gangetje aan de Schotersingel doorloopt, wijzen borden de weg. De deur is altijd open en er is altijd iemand die je opvangt. Geen dokter, die z’n opwachting maakt in een witte jas en ook geen psychi ater die je vorsend bekijkt als „een nieuw geval”. Het Crissis Interventie Centrum Zuid-Kennemerland is op een maatschap pelijke leest geschoeid. Er werken vaste hulpverleners (maatschappelijk werkers, psychologen en psychiatrisch verpleeg kundigen) samen met een team van vrij willigers. Het centrum ademt een huiselij ke sfeer, ook al blijft het huishoudelijk gebeuren tot een minimum beperkt. Ieder een heeft zijn eigen kamer, er is een ge meenschappelijk vertrek waar gepraat, gelezen of spelletjes gedaan kunnen wor- Jaren hebben Haarlemse politici uit alle partij-politieke geledingen er hard voor geknokt om in Haarlem een Crisis Inter ventie Centrum van de grond te tillen. Midden 1977 werd het grootste obstakel op de weg naar realisering van deze wens - de financiering - geslecht. Men besloot het financieringskanaal van de Algemene Bij stands Wet (door deskundigen het „gat” van de Bijstand genoemd) te benutten. Minder vriendelijk geformuleerd het leek de voorvechters van het Crisis Interventie Centrum een aardige gedachte om de kos ten van een door hen als noodzakelijk betitelde voorziening voor Haarlem én de regio op de Nederlandse gemeenschap af te wentelen. Het motief laat zich gemakke lijk raden. Uit de verslagen van raads- en commissievergaderingen in de aanloopfa se van het CIC valt op te maken dat er bij iedereen grote huiver bestond om de kos ten van de behandeling in het Crisis Inter ventie Centrum op de hulpvragers te ver halen. plekken van haar ouderlijk huis. Alles zou beter gaan, beloofde ze zichzelf. Maar toen ze voor het eerst van haar leven hoorde wie haar vader was geweest, raakte Mar- greet opnieuw van de kook. Binnen een paar dagen was haar gezinsleven ontre geld en dreigde ze weer in een ernstige depressie te raken. Haar man stond de poging tot zelfmoord, die ze ooit had ge daan, nog duidelijk voor ogen. Hij zag maar één oplossing: het Crisis Interventie Centrum. werkt. Ze vond het geweldig om de steun bij de psychiater, ondervond de behande- en toeverlaat van hulpbehoevende fami- ling als „kil” en „onpersoonlijk”. Ze kon lies te zijn. De laatste tijd had ze te veel niet vrijuit praten over haar moeilijkhe- hooi op de vork genomen. Ze torste te veel den en omdat ze persé niet naar huis wilde leed van anderen met zich mee en raakte lag het alternatief voor de hand: het Crisis overspannen. Ze dacht altijd eerst aan anderen en werd zo opgeslokt door proble men buiten haarzelf dat ze geen tijd kreeg om aan zichzelf te denken. Anja gunde 2 22„, _2L iMaar haar lichaam liet haar ook in de vend is. Binnen een paar weken draaide steek en ze moest geopereerd worden. Anja helemaal door. Zover, dat ze op een Toen ze goed en wel was hersteld viel ze op In dat licht bezien blijft de pikante vraag onbeantwoord of de rechtsongelijkheid rond de afwikkeling van de financiële ge volgen van hulp van het Haarlems Crisis Interventie Centrum vandaag of pas over één jaar moet worden uitgewist. Vanuit het standpunt van de burger gezien geldt één antwoord: natuurlijk vandaag. Voor politici heeft de zaak twee kanten. Emotio neel geredeneerd zullen zij hetzelfde ant woord geven als de burger. Als verant woordelijke politici komen ze met dat ant woord evenwel in de knel. Indien de socia le diensten van Haarlem, Velsen en Haar lemmerliede/Spaarnwoude de wetstekst minder soepel hanteren dan tot nu toe gebeurd is dan lijkt hun warme taal uit 1977, dat cliënten van het CIC wat de kosten betreft moesten worden ontzien, op een Iqos gebaar. Dan immers zullen ook de inwoners uit voornoemde gemeenten na verloop van tijd een rekening voor een eigen bijdrage in de kosten op de deurmat vinden. Hij begreep niet waarom ze hem te oud vond. Als je van iemand houdt speelt leef tijd toch geen rol? En bovendien, hij was pas in de twintig; dat kon nooit te oud zijn, ook al was ze een paar jaar jonger. En waarom had ze gezegd dat hij te serieus was? Hij wilde gewoon graag bij haar zijn. Was het nu echt allemaal voorbij? Hij voelde zich wegglijden in een bodemloze put, overmand door onbegrepen verdriet en onmacht. Als hij thuis bleef zou het nog veel erger worden, bedacht hij, want ze kwam iedere dag door de straat, omdat ze vlak bij woonde. Erover praten met vader en moeder? Ze zouden hem toch niet be grijpen, evenmin als z’n broers en zusters. Die hadden wel wat anders aan hun hoofd. Zo zat hij uren rusteloos op zijn kamer, z’n hoofd suf piekerend over hoe het nu alle maal verder moest. Hetzelfde gevoel als vorig jaar toen hij zich een jaap in zijn linkerpols had toegebracht en dat tegen over iedereen had verzwegen. Uit angst. Vertwijfeld bedacht hij dat z’n moeder een flesje valium in een kastje had staan. In één keer kiepte hij de tabletjes achterover. Een slok water en het was gebeurd. In paniek rende hij naar buiten, richting zie kenhuis. Zou hij onderweg in elkaar zak ken? Toen Joris de volgende dag wakker werd wist hij niet wie hij was. Langzaam kwam hij tot het besef dat hij van huis was weggelopen. Hoe kwamen die krassen in zijn pols? En wie was die grote blonde man, die zich over hem heen boog? Een dokter in spijkerbroek? Nee, hij was niet in een ziekenhuis en z’n maag was ook niet leeggepompt. De dosis valium was te klein geweest. En zijn grote problemen beter geschikt om te worden doorgesproken bin nen de hulpverlening van het Crisis Inter ventie Centrum. te hebben. Ze zou zich meer concentreren op de toekomst en niet meer denken aan de tijd dat ze in tehuizen was opgegroeid. En ze zou ook niet meer wroeten in de lege zich nog over deze zaak buigen. In Beverwijk en Heemskerk wordt van geval tot geval bekeken. De vastgestelde souplesse bij het hanteren van het „kan-artikel” uit de Algemene Bijstands Wet houdt feitelijk in dat cliënten van het Crisis Interventie Centrum die in Haarlem, Velsen en Haarlemmerlie de/Spaarnwoude wonen, gratis hulp kunnen krijgen. Dit wordt weliswaar niet openlijk toegegeven, maar op de vraag wat „soepel” betekent antwoordde de directeur van de gemeentelijke sociale dienst te Haar lem, drs. A. Lagerweij: „een doodenkele keer is een eigen bijdrage in de kosten gevraagd”. Kan dit zomaar? Bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) toont een woordvoerder zich niet verbaasd over de gesignaleer de rechtsongelijkheid. Geduldig wordt uitgelegd hoe het „kan-artikel” moet worden gehanteerd. Indien de inkomens- en/of de vermogenspositie van de bijstand vrager dit toelaat - er moet een inkomen zijn hoger dan het minimumloon - wordt „verhaal” van de kos ten via een eigen bijdrage verwacht. Navraag bij -de provinciaal consulent bijstandszaken van het ministe rie van CRM in Haarlem, de heer A. Zijlmans leverde dezelfde genuanceerde verklaring op. „Het probleem van een verschillende aanpak is in zijn algemeenheid in dit soort zaken bekend. De geest van de wet mag je zo vertalen: je moet de kosten op de bijstandvrager verhalen, tenzij...’, deelde hij mee. Tenzij houdt in dat er zwaarwegende redenen moe ten zijn om van de geest van de wet af te wijken. In Den Haag studeert men op een regeling om de in de regio Kennemerland gesignaleerde rechtsongelijk heid, die overigens ook elders in het land voorkomt, uit te bannen. Die studie zal nog wel wat tijd in beslag nemen. Zwaarwegende redenen, daar ligt ongetwijfeld het motief voor de verschillende aanpak. Bij de gemeente lijke sociale dienst van Haarlem (meer dan de helft van de CIC-cliënten, namelijk 61 procent is uit Haar lem afkomstig) is men gaarne bereid wat meer inzicht te verschaffen over de vraag waarom in Haarlem de wet zo soepel wordt toegepast. In het prille begin van kent uit het ziekenhuis, geeft haar toch een vertrouwd gevoel. Haar man is al een paar vervullen. Ze praten met de mensen over’ keer geweest en eigenlijk wil ze het liefst Anja blijft nog een dagje. Na het eten zal ze haar ouders ontvangen om samen met haar begeleidster te praten over de nabije toekomst. Het staat wel vast dat ze weer naar huis gaat, maar er zullen wel afspra- ken gemaakt moeten worden over de ma- vöör’de" komst^naar het’centrum’ vooraf nier waarop ze thuis kan functioneren. Ze 2„’„2.L_LLL L. i heeft goede hoop dat het getij zich wat dat uitputting. De gesprekken met de betreft gunstig zal keren. „Kijk zegt ze, _21J1i „die plant heb ik gekregen van een me- pas op gang als een nachtje over de crisis vrouw bij wie ik in de gezinsverzorging is geslapen. Dan wordt geprobeerd het heb gewerkt. Alle andere planten hier heb probleem duidelijk in beeld te brengen en ik water gegeven. Alleen deze nog niet”, worden afspraken gemaakt met mensen, Ze herkent uit haar eigen woorden symbo- die onmiddellijk bij de ontstane crisis- bsch het gedrag, dat haar in moeilijkheden situatie zijn betrokken, (ouders, echtgeno- heeft gebracht en haalt de gieter voor haar ten, vrienden enz.) De ergste druk moet eigen plant. De hechtingen zitten nog in binnen zeven dagen van de ketel worden baar polsen. Ze moet leren zichzelf niet te genomen; langer mogen mensen in nood vergeten.T)irk Panman niet in het centrum verblijven. Daarom L*1CK raimia i staan de laatste dagen meestal in het teken Interventie Centrum. aSinds een miskraam was het met Mar- zich daarvoor ook geen tijd, want zodra ze greet bergafwaarts gegaan. Ze was in de dat deed bekroop haar een onbestemd war geraakt en verbleef enige tijd in een gevoel van schuld. Maar zo ging het ook rusthuis. Telkens als ze er weer enigszins niet goed. Op advies van een collega ging bovenop was deden zich binnen haar gezin ze de ziektewet in om tot rust te komen, weer problemen voor waar ze niet tegen Maar thuis herhaalde zich haar „werklust” opgewassen bleek. Vorig jaar had ze een op kleinere schaal. In het ouderlijk huis tijd in het ziekenhuis gelegen, aanvanke- werd vaak een beroep op haar gedaan, lijk voor een therapeutische behandeling, vooral door haar moeder, die hulpbehoe- MI l._l—1—i l._---- - -- Anja helemaal door. Zover, dat ze op een Toen ze goed en wel was hersteld viel ze op moment van moedeloosheid een einde aan een ongelukkige manier met haar hoofd haar leven wilde maken. Met een stuk glas tegen een kast waarbij ze een hersen- sneed ze in haar polsen. De wonden kon- schudding opliep en dus nog langer in het den worden gehecht in het ziekenhuis, ziekenhuis moest blijven. Ze was dolblij waar ze werd verwezen naar de Sociaal dat ze eindelijk weer naar huis kon, naar Psychiatrische Dienst. Maar met haar an- haar man en kinderen. Ze deed haar best dere wonden kon men daar weinig of niets om niet weer te verzinken in depressies, uitrichten. De gesprekken verliepen moei- die hun wortel diep in haar verleden leken zaam, Anja voelde zich niet op haar plaats Margreet zit wat stilletjes voor zich uit te kijken. Ze maakt niet zo gemakftelijk con- tact met de andere bezoekers, maar het meerde krachten, terwijl de vrijwilligers feit dat ze één,var^de vaste hulpverleners behulpzaam zijn bij de eerste opvang en verder een belangrijke sfeerbepalende rol alledaagse dingen, gaan met hen de stad in z° snel mogelijk weer naar huis. Het ergste en stellen de bezoekers zoveel mogelijk op hun gemak. Zo hoeft iemand, die het cen trum bezoekt niet voortdurend op z’n hoe de te zijn dat elk „therapeutisch” pioment ogenblikkelijk zal worden benut. De eerste dag staat meestal in het teken van rust. De spanningen, die aan dagen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15