Bernard Bartelink meer dan tevreden over nieuw klankresultaat Centrale Volksbank Huygensprijs voor Elisabeth Eybers C.V.B de bank zonder franje Splinter 1900 is meer dan nostalgie alleen Belgen leren in kleine Larousse vreemde zaken r wij ontvingen door Johan van Kempen Galeriehouders willen boycot CBS-enquête VIERDE KLAVIER In „Ryswick” werd vrede getekend na Franse oorlog DIEMENeAMSTERDAM® UTRECHT 23 19 7 8 KUNST SEPTEMBER DON D E R D A G 2 8 HAARLEM. „Met deze uit breiding van elf registers tot in totaal 75, is het nu een van de grootste orgels in Nederland ge worden en zeker wel het grootste „romantische orgel’*, zegt Ber nard Bartelink opgetogen, naar aanleiding van de huidige aan bouw van een vierde klavier aan het Willibrord-orgel. NN MUIDER GULDENWINCKEL KANALENEILAND STRAATWEG 19-21 PLANTSOEN 11 EÜROPALAAN 95 LA CROIX SLAAPKAMERSPECIALIST UTRECHT KANALENEILAND NIEUW AMSTERDAMLAAN 9 OOK IN ONS GEBOUW DIEMEN HEBBEN WIJ INGEBRACHT LA CROIX SLAAPKAMERSPECIALIST rpnvé-rekening bibliotheek Willibrord-orgel eindelijk compleet (ADVERTENTIE) •u1 JAN GERRITSEN (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIE) an ie I ib 1 lx-. n sn „Jaws 2, het witte monster” door Hank Searls, uitgave A. W. Bruna 7,50). op de speeltafel aangebracht. Maar, door geldgebrek bleef het „stom”; dus het daar- corresponderende pijpwerk bleef achterwege”. Als Bernard Bartelink de registerver- houdingen van het instrument uitlegt, waarbij de strijkersgroepen, tongwerken, en fluiten de revue passeren, komt hij "uiteindelijk vanzelf op de leemte waarin nu - door middel van de aanbouw van een vierde klavier - voorzien is: „een tweede prestantenkoor als aanvulling én als te genspeler van het hoofdwerk”. Daar komt het dan in het kort gezegd op neer. En op een paar punten na, zoals een kostbare contrafagot 32-voet, die dan als wens voor de toekomst blijft, is het Adema-orgel nu volgens zijn oorspronkelijke conceptie vol tooid. Dat is dan gebeurd dank zij het streven van de Stichting tot behoud van het Willibrordus-orgel, die het instrument destijds niet alleen voor sloop heeft be hoed, maar nu ook de gelden bijeen bracht om het te voltooien. Wat betekent die voltooiing overigens in de praktijk van het musiceren? Waren de mogelijkheden, ondanks de reeds bestaande 64 registers, dan toch nog te beperkt? Bartelink: „Het betekent twee dingen. Namelijk dat je met de nieuwe registratie mogelijkheden de muziek van Franck, Wi- dor, Messiaen enzovoorts, nóg meer reliëf De Centrale Volksbank. Gewoon dienstverlenen Sparen, verzekeringen, hypotheken, lenen. Alles wat u van een bank mag verwachten doen wij Zonder poespas. Op advies van Pierre H. Dubois, Gerrit Borgers, Jack den Haan, André Mat- thijsse, Harry Scholte en Paul de Wispelaere is de prijs toegekend voor het gehele oeuvre van de dich teres. De Jan Campertprijs ter ting in Den Haag, op 19 december aldaar in ont vangst kunnen nemen. kunt geven. En dat je het werk van Bach ook wat meer naar zijn aard zou kunnen uitvoeren, al blijft het natuurlijk toch al tijd bij enigszins „Franse” interpretaties”. En wat staat de groep trouwe luisteraars naar de, door Bartelink nu al weer voor het zesde jaar georganiseerde zaterdag- middagbespelingen, aan nieuwe luisterer- varingen te wachten? „Die vaste concert bezoekers zullen de verschillen in registra tie heel duidelijk kunnen merken. Het zal dus niet zo zijn dat er in het geboden repertoire veel verandert. Want het blijft natuurlijk in de eerste plaats de bedoeling dat het Willibrordusorgel zijn functie van romantisch instrument blijft waarmaken, al zijn de programma’s ook behoorlijk veelzijdig”. fs door de technische veranderingen ook het aanzicht van het orgel gewijzigd? achter het front af en is niet zichtbaar vanuit de kerk”. Over het nieuwe klankresultaat is Ber nard Bartelink meer dan tevreden. Niet alleen omdat het vierde klavier op zichzelf helemaal voldoen en het qua mensuur zo uitstekend bij het bestaande werk past, maar ook omdat naar zijn zeggen de klank van het gehele orgel er akoestisch door deze ingreep aan heeft gewonnen. Of met de woorden van Bartelink zelf: „Vroeger was het zo, dat het geluid van het toen aanwezige pijpwerk veel te veel de kans had om opzij door de open bogen weg te komen. Dat leverde een soort diffuus ef fect op en veroorzaakte een verlies aan duidelijkheid in de klank. Door de nu aangebrachte zijwanden ten behoeve van het pijpwerk voor het vierde klavier, blijft de klank meer binnen een bepaalde ruimte geconcentreerd en wordt veel concreter in zijn totaliteit naar voren gericht. Een bij zonder gelukkige omstandigheid voor het evenwichtig tot zijn recht komen van de klankkleur van het geheel”. Orgelbouwer Hubert Schreurs, die met zijn zoon Antoine de voltooiing van het Willibrord-orgel zelf ter hand neemt en AMSTERDAM. Aan het slot van het cabaretprogramma van de groep Splinter Co klinkt de stem van de socialistische oud-minister president Willem Drees. Een innemend, oud geworden, maar muzikaal klinkend stemgeluid. Drees graaft in zijn memorie, kijkt met blijdschap terug op wat hij voor de samenleving heeft mogen doen, praat over zijn activiteiten voor de drankbestrijding maar moet met spijt constateren dat de welvaart extra spiritu aliën op tafel heeft gebracht. „En nu zijn daar de- drugs ook. nog bijgekomen”, con stateert dr. Drees verdrietig. Splinter Co gaf woensdagavond in Klein Bellevue de première van een pro gramma dat over de tijd rond 1900 gaat en dat Uit de tijd van Mata Hari heet. Het is gemaakt naar aanleiding van' de toneel voorstelling Mata Hari van Centrum. De groep laat erin zien hoe zij zelf over die tijd denkt naar aanleiding van tal van studies en informaties. De uitkomst is niet schok kend. Het is zoiets als: de goeie ouwe tijd was zo best nog niet. Nou, dat mag je zo langzamerhand wel als bekend veronder stellen. Maar wat bij Splinter een extra dimensie aan het programma geeft is een serie korte op de band opgenomen gesprekken met oude mensen. Dat met Drees is er daar een van. In die impressies klinkt vaak een nuchter commentaar door. Verbazing over de ontwikkelingen in onze samenleving, maar toch ook kritiek op een periode die zo dikwijls als zaligmakend wordt afge schilderd. kinderachtig uitziet. Bij het openingslied lijkt het er even angstaanjagend op dat er weer zoiets als een samenzingend Tekst- pierement is opgestaan, maar tot veler geluk blijft de burgerlijke trutterij van Brink en Sanders bij deze nieuwe groep toch achterwege. Naarmate de voorstel ling voortgaat wordt duidelijk dat Splinter goed is voor smakelijke kleinkunst. Een groep die zo’n beetje het midden houdt tussen Ivo de Wijs en Don Quishocking, in staat is te zingen en uitstekende typerin gen kan maken. Zo waren er enkele fraaie tableaux vivants te zien over een gezin dat aan drankmisbruik door vader ten gronde gaat. De groep heeft in dit programma een eigen interpretatie gegeven van een tijds beeld en dat is zorgvuldig gebeurd. Er zijn lijnen doorgetrokken naar onze tijd en dat maakt dat deze produktie meer is dan slechts een nostalgische terugblik. Splin ter gebruikt teksten van legendarische kleinkunstenaars als Nap de la Mar, Edu ard Jacobs en Koos Speenhoff, maar plaatst daar tegenover bijdragen van Kees van Kooten en Frank Zappa en vanuit de eigen groep. De zeven mensen van Splinter Co zijn Selma Susanna, Marja Gamal, Herman Crebas, Robert ten Brink, Coen van Vrij- berghe, Leo de Klerk (fender-piano) en Kees Schild (viool). De groep toonde tij dens de première nog een geforceerde uitbundigheid, vooral in het begin van de show waar de aangeleerde bewegingen wel wat al te nadrukkelijk zijn, zeker op zo’n kleine toneelruimte. Het zullen de première-zenuwen wel geweest zijn, want Splinter toont voldoende kwaliteit in een leuk programma. De sfeer anno 1900 wordt steeds bewaard en vindt een hoogte punt in de aloude truuk van het doorge zaagde weesmeisje, die perfect wordt uit gevoerd. Verder prima muziek en een aan trekkelijke vrijmoedigheid in optreden. De gehele maand oktober blijft Splinter ook nog in Klein Béllevue. KO VAN LEEUWEN Al vindt hij het jammer dat het instru ment voor Amsterdam, waar deze orgel bouwer zelf woont, verloren is gegaan, Schreurs is toch blij dat het hier zo’n goede bestemming heeft gevonden en hij ohder- streept de mening van de vaste organist van de kathedraal inzake de gunstige plaatsing ervan: „Bernard Bartelink heeft volkomen gelijk als hij zegt dat de akoesti sche omstandigheden hier voor het instru ment nog wél zo goed zijn. Ja, inderdaad, eigenlijk nog beter dan in de oorspronke lijke situatie. En daarbij hebben we dan nog het grote geluk dat deze uitbreiding alles óók nog eens gunstig beïnvloedt”. ■A De in Amerika wonende Willem de Kooning is een van de twee Nederland se „nieuwkomers” in de 1979-editie van de Petit Larousse illustré nsen echts de ad t! vier opgenomen en bij de bouw ook zelfs al Vraag vrijblijvend inlichtingen bij het C.V.B. kantoor in uw woonplaats of bij het hoofdkantoor Maliebaan 15, 3581 CB Utrecht. Tel 030 - 33 42 24. „Neen, uiterlijk is er niets van te zien. Oorspronkelijk was een rugpositief ge pland, maar de beste oplossing bleek ui teindelijk om aan beide zijden, links en rechts van het overige pijpwerk, de betref fende uitbreiding tegen de pilaren op te stellen. Dat speelt zich dus allemaal ver „Kust- en zeevogels van Noordzee, Oostzee en het Kanaal” door Bruce Campbell en Raymond Watson, uitgave Het Spectrum (7 25). x „Honden in kleur” door Ivan Swe- drup, voor Nederland bewerkt door F. S. van Lonkhuijzen, uitgave Moussault 34,50). „Het recht op nuttige werkloosheid” door Ivan Illich, uitgave Het Wereldven ster 14,50). „Het Bariloche-rapport voor de Club van Rome” door Amilcar O. Herrera, uitgave Het Spectrum 8,50). In de serie „Spreekuur thuis” onder redactie van de arts Aart Gisolf zijn bij Elsevier in Amsterdam vier deeltjes ver schenen. Het werden: „Hoge bloeddruk” door prof. dr. Hanss P. Wolff; „Rug klachten” door Renate Zauner en prof, dr. Albert Göb; „Slaapstoornissen” door prof. dr. D. Langen en „Hartinfarct” door dr. Carola Halhuber en prof. dr. .Max J. Halhuber. Prijs per deel f 14,90. Uitgeverij Oberon heeft weer vijf nieuwe stripverhalen op de boekenmarkt gebracht. De titels zijn: „Johnny Good bye: Klopjacht op een kleuter”; „Franka: Het meesterwerk”; „Rip Kirby” (deel 1); „Blueberry: Angel Face” en „Monique, het geheim van oom Robert”, uit de Tina Topstrip. Prijs per deel 5,50, uitgezon derd Rip Kirby, dat een gulden duurder is. (De Petit Larousse illustré editie 1979 is een uitgave van Librairie Larousse in Parijs en kost in ons land 49.80 gulden). Leen Jongewaard heeft de zeven mede werkers van Splinter geregisseerd en Bar ry Stevens bepaalde de choreografie. Dat zijn allebei aspecten die er toe hebben bijgedragen dat het programma van deze vorig jaar samengestelde groep er niet AMSTERDAM (ANP). De vereniging van galeriehouders en handelaren in he dendaagse kunst is in het geweer geko men tegen een enquête, waarmee het CBS (Centraal Bureau, voor de Statistiek) in zicht wil krijgen in de kwaliteit en sprei ding van expositieruimten. „Het was natuurlijk al een instrument van grote importantie, maar gezien vanuit het oorspronkelijk ontwerp, was het dood- eenvoudig nog niet voltooid. Daarin was ~~J| namelijk van begin af aan een vierde kla- DEN HAAG. De Con- stantijn Huygensprijs gaat dit jaar naar de Zuidafri- kaanse dichteres Elisabeth Eybers. Aan de prijs is een bedrag van acht duizend gulden verbonden. Elisa beth Eybers woont sedert meer dan 15 jaar in Am sterdam. Ze zal de prijs, dié haar wordt toegekend door de Jan Campertstich- grootte van vier duizend gulden gaat naar Cees Nooteboom uit Amsterdam voor zijn bundel Open als een schelp, dicht als een steen. F. B. Hotz uit Oegst- geest verwerft de F. Borde- wijkprijs (vier duizend gul den) voor zijn verhalen bundel Ernstvuurwerk en Maarten ’t Hart krijgt de Jan Greshoffprijs voor de essaybundel De som van misverstanden dagelijks in de kathedraal aan te treffen is, noemt het „fantastisch” dat hij dit nog meemaken mag. Schreurs, wiens grootva der van moeders zijde de oprichter (Ade- ma) van zijn beroemde firma is, zit nu meer dan 55 jaar in het vak. In 1923, toen dit orgel gebouwd werd, werkte hij daar aan als jongeman mee. En in 1949, terwijl het instrument nog steeds in de inmiddels gesloopte, St. Willibrordus buiten de Veste in Amsterdam stond opgesteld, verzorgde hij de eerste uitbreiding. IN BRUSSEL is onlangs de nieuwe editie voorgesteld van de „Petit La rousse” „Encyclopedisch woorden boek voor alles”. De Kleine Larousse is een kloek boekwerk van een kleine 1700 bladzijden met 71.000 trefwoor den, 5150 illustraties en 245 kaarten. De kleinste uitgave van wat op de flaptekst unverfroren („dat zoeken we op”) de beroemdste encyclopedie wordt genoemd, wordt in Franstalig België veel gebruikt, vooral op scho len. In een verklaring zegt de vereniging „ten zeerste bezorgd” te zijn over de mogelijk heid van oneigenlijk gebruik van de onder zoekresultaten. Zij roept daarom haar le den en andere houders van galeries en expositieruimten op het enquêteformulier oningevuld, maar voorzien van een protest naar het CBS terug te sturen. Volgens woordvoerder K. Nieuwendijk acht de ver eniging het niet uitgesloten, dat de resulta ten van het onderzoek worden gebruikt voor een „sanering op grond van staats- normen” van de galeries. „Een oor aan de grond”, gedichten van Wiel Kusters, uitgave Em. Querido 14,50). „Bemoei je d’r niet mee” door Simon Carmiggelt, uitgave De Arbeiderspers 16,50). „De apostelen van broeder Bisset” ro man door Hannah Green, uitgave Hol- landia 19,75). „Mannen in oorlog”, over de strijd en het soldatenleven in Vietnam, door Phi lip Caputo, uitgave De Boekerij 26,50). „Vrouw zijn”, de weg van elke vrouw naar zichzelf, door Ann Schoonmaker, uitgave De Toorts 19,50). „Schipper, mag ik overvaren?”, spelle tjesboek door Kate Greenaway, uitgave Hollandia 19,75). „De Silmarillion” door Tolkien, uitga ve Het Spectrum 24,50). „Adolf Hitler als psychopaat”, door Robert G. L. Waite, uitgave Amsterdam Boek 28,90). „Het binnenste ei”, door Hannes Mein- kema, uitgave Elsevier 16,90). „De lotgevallen van Lange Jan Sil ver”, avonturenverhaal door Denis Judd, uitgave Het Spectrum 5,90, Prisma- reeks). „Shakespeare” door Martin Fido (En gelse uitgave), geïmporteerd door Van Ditmar 23,50): „Charlotte van Pallandt”, beelden en tekeningen, door Lambert Tegenbosch, uitgave Servire. „De Ploeg, 1918-1930”, geschiedenis van een schildersvereniging, door Adri- aan Venema, uitgave Het Wereldvenster 99,50). „Athene” door William Wyatt Daven port met foto’s van Constantine Manos en Michael Freeman, uitgave Time-Life Boeken (steden); prijs 39,80. Veel nieuws was er voor de Belgen niet te halen uit de editie 1979. Er vielen slechts drie nieuwe Belgische namen te noteren, die van de kunstenaar Pierre Alechinsky (een van de pioniers van de Cobragroep), van de Nederlands schrij vende Johan Daisne en de Brusselse schilder André Delvaux. Er zijn ook twee nieuwe Nederlandse namen in de Petit Larousse: Barnard kardinaal Al- frink en Willem de Kooning, de kunst schilder die zich in de Verenigde Staten een grote naam verwierf. Met Alfrink veroverde ook Josephine Baker, al weer enige jaren na haar overlijden, voor het eerst een plaats in de populairste encyclopedie van Frankrijk, het land waar zij haar groot ste triomfen al ruim voor de laatste wereldoorlog vierde. Opmerkelijk is ook de vermelding van Tuvalu, een groepje Polynesische eilanden met een totale oppervlakte van slechts 24 vier kante km, die door 6000 mensen wor den bewoond. Toevallig werd Tuvalu vroeger Ellis-eilanden deze zomer een onafhankelijke staat, maar dat staat nog niet vermeld. Wat valt er voor de Franssprekende Belgische buren omtrent Nederland in de Petit Larousse te lezen? Aan les Pays Bas worden drie kolommen be steed, inclusief een kaartje en het natio nale wapen. Nog net iets meer dan de ruimte die voor België is uitgetrokken. De Lage Landen, zo meldt de Kleine Larousse, „spelen een belangrijke han- delsrol, zoals bewezen wordt door de kracht van de Nederlandse vloot en van Rotterdam (grootste haven van de we reld)”. De’' Nederlandse reders zullen hier wel anders over denken. De hoofdsteden van de elf provincies worden keurig vermeld. Behalve de status van hoofdstad worden nauwe lijks gegevens verstrekt en dan al te willekeurig. Arnhem staat niet bepaald bekend om zijn aardewerk het enige gegeven dat vermeldenswaardig wordt geacht naast de „moedige parachutis ten van Montgomery” in de Slag van 1944. Haarlem is bij Larousse bekend om twee dingen: het beleg van 1573 door de hertog van Alva en het Frans Halsmuseum. ’s-Hertogenbosch, ge boorteplaats van Jeroen Bosch, heeft een „actieve haven” Ook dq grote steden krijgen maar enkele regels tekst: Rotterdam (met 20 regels) ligt een neuslengte voor op Am sterdam (18 regels). Beide steden zijn met een kleurig plaatje vertegenwoor digd. Een blik op de Rotterdamse ha ven, alsmede een foto van Amsterdam se grachtenhuizen, die, gelet op de schaarse hobbelig ogende auto’s voor hun deuren, in het begin van de jaren vijftig moet zijn gemaakt. Telkens wordt maar één museum de moeite waard geacht: Boymans (Van Beunin- gen staat er niet bij), Rijksmuseum en het Mauritshuis in Den Haag. meubelen l geweldig goed zzz=======^ bii de Centrale HET WILLIBRORD-OR GEL in de R.K. kathedraal St. Bavo aan de Leidsevaart, is met een vierde klavier uit gebreid. Aanstaande zondag middag om drie uur zal de officiële inspeling ervan plaats hebben. Onze muziek redacteur Johan van Kempen stelde zich, nu de laatste hand aan deze belangrijke uitbreiding wordt gelegd, ter plaatse op de hoogte van alle wetenswaardigheden rond het nieuwe pijpwerk. Van de in de kathedraal aanwezige vaste bespeler van het betref fende instrument. Bernard Bartelink en van orgelbou wer Hubert JSchreurs van de firma Adema, kreeg hij alle gewenste informatie. Voor de samenstellers van de Larous se (groot of klein) telt de Franse ge schiedenis uiteraard het zwaarst. Zo hier en daar blijkt dat de Lage Landen daarin ook een rolletje hebben gehad. Zo duikt Rijswijk (Ryswick) ook op, omdat in deze reeds lang met Den Haag vergroeide plaats „in 1667 het verdrag werd getekend dat een einde maakte aan de oorlog van de Liga van Augs burg”. Zo staat het er. Wie niet weet wie er bij deze Liga waren en wie weet dat nou kijke verder onder Augs burg. Van 1586 tot eerder vermeld jaar verenigde deze Liga Oostenrijk, Hol land, Engeland en Spanje, tegen Frank rijk, zo meldt de Petit Larousse. En verder: „De oorlog werd gekenmerkt door Franse overwinningen, onder an dere in Steinkerque in Holland, waar in Ryswick de vrede werd getekend”. Zelfs het bescheiden Zeeuwsch- vlaamse plaatsje Sluis, heden ten dage in België vooral bekend om de verkoop van sexartikelen aan Belgen, staat in de Petit Larousse. Hier wonnen de Engel- sen in 1340 een zeeslag tegen de Fransen, vandaar. Het fraaiste voorbeeld van de Franse verkleuring van de waarheid tref je bij Amsterdam. In tijd van oorlog kan Am sterdam, zo staat letterlijk in dit hand boek voor nieuwsgierigen, zijn aan-z grenzend gebied onder water zetten met behulp van sluizen, hetgeen haar (de stad) redde van de legers van Lode- wijk XIV. Niettemin kwamen de Fran se huzaren van Pichegru er in 1795 toch binnen, omdat het water door de vorst bevroren was. Wie weet in Nederland, laat staan in België, nog van de komst van Piche gru? Hoeveel kinderen kennen nog het rijmpje dat aan zijn verovering van Amsterdam herinnert? „Pietje Cru zei, om zijn moeder te pesten, J’y suis et j’y reste („Ik ben er en ik blijf er”). Maar lang is-ie niet gebleven. Maar dat staat niet in de Petit Larousse. „Een vlucht regenwulpen”, roman door Maarten ’t Hart, uitgave De Arbei derspers 19,50). „Graven in bijbelse bodem”, de arche ologie van de landen van de bijbel, door Magnus Magnusson, uitgave Bosch Keuning, Sesam-special 29,50, na 31 december 35). „Symbolen van het mysterie” door Francis Huxley, uitgave Amsterdam Boek 45). „De jongens uit Brazilië”, thriller door Ira Levin, uitgave A. W. Bruna 6,50, herdruk). •ir Orgelbouwer Hubert Schreurs (rechts) en Bernard Bartelink achter de speeltafel van het Willebrord-orgel in de R.K. kathedraal St. Bavo.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23