Liverpool en Club Brugge uitgeschakeld I> 7 Krol: Kippevlees... mager, katoriearm vlees, lekker vlees. Wat in Bilbao ons ongeluk was9 was nu ons geluk at 02 6 )A STUNT RODE STER Bekerwinnaars UEFA-beker J I Buitenspel irt SEPTEMBER 19 7 8 2 8 SPORT DONDERDAG 32 fli ifcVCa :ros- a, '77. A Ui A v 15. Met die 2-4-4-tactiek bleek Ajax het (ADVERTENTIE) AJAX BELOONDE MOED VAN BROM I ;r Ajax kan in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker op een zeer sterke tegenstander stuiten. De Amster dammers verkeren in het gezelschap van vier Westduitse clubs en het volledige UEFA-contigent uit Engeland. Daarnaast was opmerkelijk, dat van de vier Italiaan se deelnemers slechts één club zich plaat ste: AC Milan dat strafschoppen nodig had om Lokomotive Kosice van het lijf te houden. Pure sensatie viel te beleven in Belgra do. Rode Ster, dat de uitwedstrijd tegen Dynamo Berlijn met 5-2 verloren had, wist zowaar deze rigoureuze achterstand voor 50.000 toeschouwers weg te werken. In de eerste helft zag het daar niet naar uit. Door Riediger namen de Oostduitsers een 0-1 voorsprong. Maar in het tweede bedrijf walste Rode Ster in de slotfase volledig over Dynamo heen. In de laatste twintig minuten scoorden de Joegoslaven drie maal, waarvan het beslissende doelpunt in de allerlaatste minuut doel trof. Valencia maakte zijn miljoenenboekhouding waar door de 1-2 nederlaag van het eerste tref fen tegen CSKA Sofia goed te maken door een zege met 4-1 in eigen huis. Saura (tweemaal), Kempes en Felman velden het vonnis over de Bulgaarse ploeg. Engeland beleefde een grote dag in het UEFA-toer- nooi: Manchester City (ten koste van FC Twente), Arsenal, West Bromwich Albion en Everton vinden zich vrijdag terug in Zurich, waar geloot wordt voor de tweede ronde. Ook de Westduitse vertegenwoordi gers: Hertha BSC, Borussia Mönchenglad- bach, VFB Stuttgart en MSV Duisburg vonden de weg naar de tweede ronde. Inter Milan maakte in de beide wedstrij den tegen het onbetekende Floriana La Valetta uit Malta de meeste doelpunten. In de eerste ontmoeting kwamen de Milane- zen tot een produktie van drie treffers en in de return in Milaan scoorden de Italia nen nog tweemaal meer. FC Barcelona, de ploeg van Johan Neeskens, deed het in de Oekraïne tegen Shakter Donetsk rustig aan. Reznik bracht de score op 1-0, waarna Hans Krankl, die Cruijff moet doen verge ten, de stand gelijk trok. Nancy, dat het nog steeds moet stellen zonder de gebles seerde Michel Platini, had geen moeite de in Kopenhagen tegen Frem opgelopen achterstand van 0-2 om te zetten in een positief saldo: 4-0. Nottingham Forest heeft de aspiraties van Liverpool om zich te scharen in het rijtje van clubs, die drie keer achtereen de Europa Cup één wonnen (Real Madrid, Ajax en Bayern München), wreed ver stoord. De volle negentig minuten liep Li verpool op het gevreesde eigen stadion aan Anfield Road storm om de in de uitwed strijd opgelopen achterstand van 0-2 weg te werken. Maar zelfs de aanmoedigingen van de 58.000 toeschouwers bleken niet genoeg om de Engelse kampioen, Notting ham, te vloeren. Daarvoor was voorname lijk de nieuwe doelman van het Engelse elftal, Peter Shilton, verantwoordelijk. Club Brugge kan zich ook volledig op de competitie gaan richten. Lang zag het er bij Wisla Krakow naar uit dat de club van trainer Ernst Happel het zou redden, maar in de laatste minuten bogen de Polen de gelijke stand van 1-1 om door doelpunten van Lipka en Krupinski (3-1). In de eerste ontmoeting was de Brugse formatie niet verder gekomen dan 2-1. Een einde kwam ook van het optreden van Juventus en Ujpest Dosza, clubs die de laatste seizoenen ver pleegden te komen in de Europese toernooien. De Italianen ble ken, hoewel zij bekend staan om hun ver dedigende capaciteiten, niet in staat de voorsprong van 1-0 in de uitwedstrijd te gen Glasgow Rangers te behouden. Mac Donald en Smith brachten met hun tref fers de Rangers een ronde verder en schonken het wat in aanzien gedaalde Schotse voetbal een kans op rehabilitatie. Ujpest Dosza speelde thuis met 2-2 gelijk tegen het relatief onbekende Zbojorvka Brno uit Tsjechoslowakije. De uitwed strijd had de Hongaarse kampioen reeds met 0-2 verloren. Een andere ontmoeting tussen twee oost- blokclubs, Dynamo Dresden-Partizan Bel grado, kreeg dezelfde uitslag als de eerste keer: 2-0. De Oostduitsers namen de straf schoppen beter (5-4). De resultaten in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars wa ren gisteren nauwelijks verrassend. Al leen Fortuna Dusseldorf slaagde er niet in het publiek een aardige avond te bezor gen. De Westduitse bekerhouder kwam op eigen terrein niet verder dan een gelijk spel van 1-1. Desondanks plaatste het zich wel voor de tweede ronde. In de tweede helft miste Brei een strafschop voor de thuisclub, hetgeen tekenend was voor het vertoonde spel. Die middenvelder was Kristen Nygaard, de Deen bij de Noordhollanders, die de laatste competitiewedstrijden aanzienlijk minder presteert dan in het hele voorgaan de seizoen. De keus van Kessler was op Peter Arntz gevallen, naast Van Hanegem en Peters, maar ook Arntz zag zich al na die eerste drie minuten geconfronteerd met een nieuwe taak. „Je kunt niet van Willem verwachten dat hij èn op het mid- IPSWICH. Voor AZ breken moeilijke tijden aan. De met zoveel kapitaal in elkaar getimmerde ploeg is er niet in geslaagd de tweede ronde van de Europa Cup 2 te bereiken. In een bijna hysterisch Portman Road - het stadion van Ipswich - werd AZ met 2-0 verslagen. En dat door een ploeg, die dit seizoen in de Engelse competitie een zeer bescheiden rol speelt. Wel, AZ verdiende niet meer. De klad, die er dit seizoen in zit, heeft zich opnieuw gecontinueerd in de strijd om de Europa Cup. Ipswich, agressief en zeer gevaar lijk, toonde duidelijk de zwakke plekken van dit AZ aan. Vooral op het punt snel heid komt AZ zoveel te kort dat Georg Kessler in de zeer nabije toekomst rigou reuze ingrepen zal moeten verrichten om de ploeg voor een mogelijke ondergang in de nationale competitie te behoeden. „Wij hoeven geen kampioen te worden” sprak AZ-directeur Hans Kraay een dag voor de wedstrijd. „We willen wel Euro pees voetbal blijven spelen”. Wel, dat is dit seizoen niet meer mogelijk. Mariner in de eerste helft en Wark in de laatste minuut uit een zeer aanvechtbare penalty dompel den AZ in rouw. Het kleine sprankje hoop om na het 0-0 gelijke spel in Alkmaar veertien dagen geleden toch nog de volgende ronde van het Europa-Cuptoernooi voor bekerwin naars te halen, ging eigenlijk al na amper 180 seconden voetbal in rook op. Hugo Hovenkamp ontfutselde weliswaar de bal aan Woods, maar gaf daarmee Ipswich Town wel de eerste hoekschop. Woods, Hovenkamps directe tegenstander die de Noordhollander geen moment uit het oog verloor, bracht de bal in de doelmond waar Beattie kopte en Whymark de bal op de slof nam. De op de doellijn staande Mariner gaf de laatste tik: 1-0. Brom: „Ik heb achterin bewust man tegen man gespeeld en met opzet veel risico genomen. We moesten die 2-0 ach terstand, die we in Bilbao hadden opgelo pen, wegwerken. Ik dacht dat we onze tegenstander op deze manier aardig heb ben verrast”. Dat Ajax het eerste Europese beker- avontuur in dit seizoen toch nog winnend wist af te sluiten, was ook de verdienste van trainer Cor Brom, die het begrip „voorzichtigheid” gisteravond niet wilde kennen. De oefenmeester, die toch al ge wend is zoveel durf en voortvarendheid in het voetbal van zijn pupillen te doen, speel de een alles-of-niets-systeem door van meet af aan in feite alleen Pim van Dord en Wim Meutstege de toevoerwegen naar de eigen doelman Piet Schrijvers te laten controleren. Voor het overige waren vrij wel alle spelers aanvallend ingesteld. Hans Erkens, die na lange afwezigheid wegens een liesblessure zijn eerste volledige wed strijd moest spelen, omdat Schoenaker te elfder ure moest afhaken, was weliswaar in principe ook een plaats in de achterhoe de toegedacht, maar omdat Bilbao met twee invallers volstond kon ook Erkens constant het avontuur zoeken. Ruud Krol had zijn terrein (dat zich normaal gesproken in de laatste linie be vindt) eveneens verlegd naar het midden veld, waar hij zich in gezelschap bevond van Sören Lerby en Frank Arnesen. Si mon Tahamata was op zijn beurt weer doorgeschoven naar de voorhoede, die met zijn komst werd uitgebreid tot vier man. Op deze manier zorgde Ray Clarke er voor dat Ajax de stand na een benutte strafschop tot 2-0 kon opvoeren grootste gedeelte van de wedstrijd de uit zondering op de door trainers vaak gehan teerde stelregel, dat twee ploegen zijn ver eist om een topduel te verkrijgen. In „De Meer” bepaalde Ajax lange tijd hoe er gevoetbald moest worden. Het switchte en stoorde naar hartelust, en het kreeg ook al snel de gewenste kansen om Bilbao de cadeaus, die het twee weken eerder in de vorm van een inzet in eigen doel van Van Dord en een door arbiter Horstmann tot doelpunt gepromoveerd schot in het zijnet van Vidal, weer afhandig te maken. De enige, die echter weigerde zijn mede werking te verlenen, was doelman José Angel Iribar. Terwijl zijn medespelers al snel geklopt leken, toonde de 35-jarige veteraan aan dat hij nog altijd een uitste kend figuur zou kunnen slaan in het doel van het Spaanse nationale elftal. Hij hield Atletico Bilbao lang in de race, met reddin gen op inzetten van Krol, Clarke en Taha mata. De Zuidmolukker schoot en kopte in de 29ste minuut tege* Iribar op. Het waren acties, die weliswaar een re gen van corners opleverden (uiteindelijk won Ajax op dat onderdeel met 17-0), maar tot de 40ste minuut geen doelpunt. Pas toen kwam een einde aan de Spaanse blokkade. Nadat het onderuithalen van Arnesen 20 minuten eerder ten onrechte onbestraft was gebleven, kon de Engelse scheidsrechter Partridge vijf minuten voor rust niet meer onder een strafschop uit toen zowel Lerby als Arnesen met geweld het contact-met de aarde verloren. Clarke, die in de competitie al met vier benutte penalty’s had aangetoond wat zijn specialiteit is, zette Ajax met een keihard schot op 1-0. Ajax: Schrijvers, Meutstege, Krol, Van Dord en Lerby, Schoenaker, Arnesen en Tahamata, Ling, Clarke en Meijer. Atletico Bilbao: Iribar, Tirapu, Astrain, Ale- sanco en Escalza, Villar, Vidal en Irureta (Nu nez), Dani, Carlos (Argote) en Rojo. Toeschouwers: 30.000. Scheidsrechter: Par tridge (GBr). Sören Lerby liet uiteindelijk het doek vallen over Atletico Bilbao, dat door de Westduitse scheidsrechter Horstmann zo aardig op weg was geholpen. JAN PREENEN Tien minuten na rust leek Ajax defini- tiefte zullen weglopen van Atletico, toen Clarke andermaal scoorde. Ditmaal via een velddoelpunt, waarvoor Krol en Ler by de voorbereiding hadden getroffen. D 75 3 8 cil. ïonsul 2300 ■12 E. prima 1450. 1250. »9 Na Die treffer, in een situatie die wel heel duidelijk naar buitenspel rook, was in feite te veel voor de formatie van Kessler, die op het laatste moment toch zijn plan nen om Ipswich met een viermans-mid- denveld te bestrijden, had moeten laten varen. Kessler: „Pas vlak voor de wed strijd had ik de zekerheid dat Geddis toch niet zou spelen en daarom koos ik uitein delijk voor drie spitsen. Dat dit ten koste moest gaan van een middenvelder was duidelijk”, aldus Kessler. 3, km Prijs 3342 IOLET 30.000 O met Tel. o.a. elec- 7.850. d '71. 023- tation- ide in Tel. ur, in ortvel- ■j. '72. WiiMtr denveld speelt èn aanvalt én verdedigt. Daarom heb ik me voor de ploeg opgeof ferd en ik moet zeggen dat ik daar blij om ben. We hebben eigenlijk niet eens zó slecht gespeeld”. Vanuit de 0-0-stelling leek AZ niet eens kansloos. Alleen kansen kregen de Noord hollanders van Ipswich niet, of het moet een verdwaalde bal van Kees Kist zijn geweest, halverwege de tweede helft die door Ipswich-doelman Cooper maar net over kon worden getikt. De Noordhollan ders namen weliswaar na die openings treffer van Mariner het heft in handen, bouwden vanuit het middenveld de aan vallen op, maar zagen rond het strafschop gebied geen enkele afspeelmogelijkheid. Ook al, omdat de topscorer van de Neder landse eredivisie Kees Kist zich te veel naar het middenveld liet terugzakken. AZ werd vooral voor rust volledig aan banden gelegd door het snelle aanvalsspel van de Engelsen met Mariner en Whymark in de hoofdrollen. In feite twee spitsen, die door het snel aansluitende middenveld voldoende aanvoer kregen om het doel man Vooys lastig te maken, ook al omdat manager Robson de meest gevaarlijke En gelse spits Woods had opgeofferd om Ho venkamp af te schermen. „Ik werd er soms ziek van”, aldus AZ’s linkervleugelverde- diger, „waar ik ging, was ook Woods, zelfs wanneer het spel zich aan de andere kant van het veld afspeelde. Ik had graag de diepte opgezocht, maar die mogelijkheid ging door die straffe mandekking van Woods volledig verloren”, aldus Hoven kamp. De tempoverhoging na de hervatting bij de Noordhollanders kreeg ook niet die uitwerking die Kessler er misschien van had verwacht. Want ondanks het feit dat het tempo werd opgeschroefd, bleek AZ te veel de openingen in de breedte te zoeken en durfde slechts één man, Peter Arntz, het aan om wat meer diepte in het spel van AZ te leggen. 4. KESSLER POSITIEF ONDANKS VERLIES DEN HAAG. De eerste schifting in het Europese toernooi der landskampioe nen heeft gisteren vrij rigoreus plaatsge vonden. De twee finalisten van het vorig seizoen, Liverpool (titelhouder) en Club Brugge, zagen een poging tot herhalen van het succes reeds in de eerste ronde gestuit door respectievelijk Nottingham Forest en Wisla Krakow. Zonder resultaat overigens, omdat op de linkerflank Jaan de Graaf geen enkele keer langs Osman kon komen en Peter Ressel op de rechterflank Tibott slechts zelden echt kon uitspelen. En wanneer Ressel dan wel een keer de bal hoog in de doelmond had geplaatst, stond er altijd nog de ontembare Ipswich-doelman Coop er, die ervoor kon zorgen dat Ipswich zeker zo beheerst en overtuigend kon spe len als veertien dagen geleden in Alkmaar. Ook de vervanging van De Graaf door Nygaard zorgde nauwelijks voor meer stootkracht in de aanvalslinie van de Noordhollanders die zowel langs de grond als in de lucht veruit de mindere was van het centrale duo Burley en Beattie. Maar al ontbrak de overtuiging bij AZ en al kwam de formatie niet tot scoren toe - het werd zelfs nog 2-0 voor Ipswich toen de Belgi sche arbiter Van Langenhoven in de 46ste minuut in een sliding van Spelbos op Mari ner een strafschop zag, die door Wark werd verzilverd - toch zag Kessler de posi tieve kanten van AZ: „Wij hebben veel beter gespeeld dap in de afgelopen weken in de competitie en dat is op zich de winst die we hier in Engeland hebben behaald. De uitschakeling heeft echt niet hier aan de nederlaag gelegen, maar aan het 0-0 gelijke spel in Alkmaar”. „Overigens ben ik echt niet in paniek. We moeten weer tot rust komen. Ik heb vanavond toch enige spelers gezien, die positief óverkwamen. Neem nou doelman Vooys, die heeft het vanaf de start voor treffelijk gedaan. We zullen het nu in in de competitie waar moeten maken. Mijn eis is wel dat we het volgend seizoen weer Europees voetbal kunnen spelen”. Ipswich Town: Cooper, Burley, Tibbott, Tal bot en Osman, Deaccie, Mills en Wark, Mariner, Whymark en Woods. AZ’67: Vooys, Van Rijnsoever, -Spelbos, Met- god en Hovenkamp, Peters, Arntz en Van hane gem, Ressel, Kist en De Graaf, (Nygaard). Scheidsrechter: Marcel van Langenhoven (Belg). (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Sören Lerby beleefde het scoren van het winnende doelpunt voor Ajax als een honkballer het slaan van een homerun. Na dat hij de Amsterdammmers met de verlenging in zicht toch nog over de drempel had geholpen en de zo belangrij ke score van 3-0 tot stand had gebracht, sprintte hij weg van de plaats des heils om zijn succes te delen met zijn trainer Cor Brom, die met begeleiders en reserves een erehaag vormde voor de uitblinkende Deen. Eén uur had Ajax nodig had gehad om de eerder in Bilbao tegen Atletico opgelopen schade te herstellen. Toen dreigde vermoeidheid het werk toch nog zinloos te maken, totdat Lerby drie minu ten voor tijd de hindernissen op weg naar de tweede ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi alsnog uit de weg ruimde. De matzet van Lerby, waarmee Ajax in de totaalstand met 3-2 boven Atletico Bil bao werd uitgetild, had tot gevolg dat de derdejaars-Ajacied op een voetstuk werd geplaatst, waarop hij zich duidelijk niet thuisvoelde. In tegenstelling tot zijn 30.000 bewonderaars, die bepaald niet om woor den verlegen zaten, klapte Lerby na afloop dicht. Geconfronteerd met complimenten als „je was vanavond de grote man bij Ajax” haastte hij zich zijn aanvoerder Ruud Krol in het huldebetoon te betrek ken: „Ruud speelde de bal uitstekend aan waardoor ik de bal met de binnenkant van mijn rechterbeen kon inschieten”. Verder kwam de bescheiden Deen, niet gewend aan zoveel belangstelling niet. Ruud Krol was daarentegen heel wat sneller terug in de werkelijkheid: „Wij hebben voor de wedstrijd nogal wat pech gehad. Everse was nog niet fit, Dick Schoenaker die tijdens de warming-up in botsing kwam met Meijer en daardoor een blessure opliep, kon eveneens niet mee spelen. Maar misschien hebben we wel juist dank zij die pech zo goed gespeeld. En natuurlijk, omdat wat voor ons in Bilbao het ongeluk was nu ons geluk was. Wij hebben het moeilijk gehad, zonder meer. Ik geloof zelfs dat we ons nog nooit zo leeg hebben gespeeld als vanavond. Maar met de steun van het publiek, dat ons in het laatste half uur overeind heeft gehouden, hebben we het gered”. 6 ■f 't Sihj 4' ■b Grote vreugde bij de Ajacieden. Zojuist heeft Ray Clarke hier onzichtbaar door de uitbundige huldeblijken zijn tweede doelpunt gemaakt en daarmee Ajax tegen Atletico Bilbao op een voorsprong van 2-0 gezet. Simon Tahamata uit zijn blijdschap door alleen juichend met de armen omhoog weg te lopen „Dit is toch geweldig: twee doelpunten in één wedstrijd, en dat tegen zo’n ploeg. Dat is ongelooflijk. Zoiets heb ik alleen maar kunnen dromen. Naar zoiets streef je en dan is het er opeens. Dit heb ik hard nodig voor mijn zelfvertrouwen”, aldus Clarke, die zijn succes voor een belangrijk deel toeschreef aan de individuele training die hij de afgelopen dagen van Brom heeft gekregen, en aan de tactische tips van Johan Cruyff, die bij Ajax aftraint. Ajax putte er de nodige inspiratie uit, maar kwam zich op het conditionele vlak te zeer tegen om Atletico Bilbao al direct een knock-out toe te dienen. Brom: „Er werd erg veel risico genomen. Op die weg moesten we echter voortgaan. Die derde goal móést er komen. De ploeg was te moe om ook nog eens een verlenging aan te kunnen”. Brom calculeerde het risico dat zijn tac tiek zou worden afgestraft, graag in. In zijn nabeschouwing moest hij echter ook toegeven dat hij „in zeker opzicht gelukkig was weggekomen”. Atletico Bilbao was vooral via Irureta eenmaal bijzonder dicht bij een tegentreffer. Na een pas van Rojo werd Irureta vrij voor doelman Schrijvers „gezet”, die echter in een reflex nog wist te redden. De Basken, die het laatste kwar tier hun teleurstelling afreageerden met harde overtredingen, kwamen ondanks goede mogelijkheden in de counter niet verdgr dan een gele kaart voor invaller Escalza. Een AZ-actie voor het Ipswich-doel. Keeper Cooper duikt naar de bal in een duel met Peter Arntz (nummer 10) en Jaan de Graaf.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33