Soli-instructeur Schaatsclub gaat weer van start Velsen zoekt zustergemeenten met zelfde problematiek Ledenvergadering van PvdA weigert concessies te doen s Gospel Boetiek bestaat vijf jaar Dorpsfeest rond pinkenveiling neemt afscheid de vries loop—in )r „De Martinitoren” jubileert PROJECT KOSTEN RUIM VIJF MILJOEN DUURT EEN JAAR r ROOMBORSTPLAAT 3,45 P. J. MOLENDIJK: lt BIJ BENOEMING VIJFDE WETHOUDER Kernwapens centraal tijdens slotavond Vredesweek Velsen „JUMELAGE ALLEEN DAN ZINVOL” banketbakkerij ip.haxenberg „Weinigzeggend” 5 DONDERDAG 2 8 SEPTEMBER VELSEN-IJMUIDEN 4 19 7 8 Ontdek hoe lekker onze y is! Bereid met veel slagroom. Smeit op uw tong. Per doosje 250 gram) Ook van dit merk hebben wij de nieuwe herfstjaponnen, pakjes en rokken voor u klaar hangen. - -- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De aannemings- maatschappij Van Splunder uit Ridderkerk is deze week begon nen met de voorbereidingen voor het vernieuwen en verbreden van de loswal van hal A en B van het Staatsvissershavenbedrijf aan de Halkade. De kademuur wordt vernieuwd over een lengte van 360 meter, tot aan de kop van de ha ven. De hele operatie, die naar schatting ruim vijf miljoen gulden gaat kosten, moet volgens plan binnen een jaar voltooid zijn. Met ingang van 3 oktober wordt de loswal gesloten, het werk in de pakhuizen in hal B en hal A kan echter gewoon doorgang vinden. «O (ADVERTENTIE) Aannemer start met bouw nieuwe 9 - ƒ- (ADVERTENTIE) eind- (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) 1’ VELSEN. Velsen ervaart de lopende contacten met Gall op Sri Lanka als ui terst zinvol vanwege het hulpverlenende karakter. In de gemeentelijke Commissie Internationale Betrekkingen werd giste ravond gepleit voor handhaving en zo mogelijk versteviging van de relatie met Gall. Voor internationale contacten bip- nen Europa werd aangedrongen op een algehele heroriëntatie. VELSEN. Komende winter organi seert de Schaatsvereniging Velsen in sa menwerking met de ijsclubs van het Zui- derdistrict van de KNSB weer de weke lijkse schaatslessen voor scholieren uit de vijfde en zesde klassen van het lager on derwijs. ur ir aven nis is rieus Directeur Oorebeek van het Staatsvis- sershavenbedrijf (SVHB): „De huidige ka demuur bestaat uit een stalen damwand van 8 milimeter dik. Die muur is gebouwd in 1946, de originele gemetselde muur was in de oorlog te zwaar beschadigd geraakt om ze opnieuw te kunnen gebruiken. De nieuwe muur werd 2,25 meter voor de oude geslagen, in de ruimte tussen de twee kademuren zit alleen maar water, die is niet opgevuld. Tussen de oude en de huidi ge kade muur is een betonnen constructie opgehangen, die aan de ene kant rust op de stalen muur en aan de andere kant is verankerd aan de massa van de vishal. Wanneer dus bij een aanvaring de doorge roeste kademuur zou bezwijken, bezwijkt ook de betonconstructie die dan op zijn beurt weer een deel „van de gevel van de vishal mee kan slepen”. De huidige kademuur is doorgeroest op tachtig centimeter onder Nieuw Amster dams Peil (NAP), het niveau dat bij laag water bereikt wordt. Bij het onderzoek naar de oorzaak van het verval zijn diverse laboratoria ingeschakeld. De kwaliteit van het gebruikte staal bleek goed, het was alleen te dun. Voor de nieuwe kademuur, die eveneens uit staal wordt opgetrokken, Deze ingrijpende verbouwing is hoog nodig omdabde huidige stalen damwand op vele plaatsen doorgeroest is. De kade werd al zo min mogelijk gebruikt, alleen als het niet anders kon en nadat de kapi teins op het hart gedrukt was het heel voorzichtig te doen. De kans was name lijk aanwezig dat bij een forse aanvaring van een visserschip tegen de kade, de kade in zou storten met een deel van de gevel van de vishal. Velsen onderhoudt sinds 1976 vrij regel matig contacten met het Duitse Bergisch- Gladbach. Sportclubs en culturele vereni gingen zijn hiervoor de gangmakers ge weest. Burgemeester P. J. Molendijk noemde uitwisselingen onder de noemer „jumelage” een op zich genoeglijke aange legenheid op een toch wel erg smalle basis. Hijzelf gaf de voorkeur aan wat minder vrijblijvende contacten, uitgaand van pro blemen die de uitwisselingspartners ge meen hebben. Voor Velsen noemde hij de punten havenontwikkeling, milieuproble men, stadsvernieuwing, de visserij en het ziekenhuiswezen als thema’s waarvoor in gemeenten over de grens beslist een klank bord gevonden kan worden. VELSEN. Op zaterdag 7 oktober viert de Groninger-Drentse Vereniging „De Martinitoren” het 25-jarig bestaan. Ter ere van dit jubileum wordt die dag van half vier tot vijf uur in gebouw De Rank aan de Wilhelminakade in IJmuiden receptie ge houden. als in 1946, een nieuwe stalen wand slaan voor de bestaande. Eerst wordt de huidige kademuur ontlast, daartoe worden de Stel- con-platen van en het zand uit de beton constructie gehaald. Vervolgens wordt op ongeveer 1,40 meter voor de huidige kade muur een nieuwe stalen wand geslagen. De platen zijn niet alleen dikker, doch ook langer dan de in de huidige muur gebruik te, daardoor kan de haven ook een meter dieper gemaakt worden. Vervolgens wordt de oude betoncon structie gesloopt en wordt de oude kade muur weggehaald vanaf het punt waarop hij is doorgeroest. De ruimte tussen de oude, gemetselde kademuur en de huidige wordt dan opgevuld met puin, terwijl de ruimte tussen de huidige kademuur en de nieuwe wordt opgevuld met zand. Vervol gens wordt een nieuwe betonconstructie aangebracht, waarin weer electriciteitslei- dingen en waterleidingen worden aange legd. De visserschepen kunnen van deze faciliteiten gebruik maken bij het lossen of als ze water moeten laden. Vervolgens Binnen de commissie werd duidelijk ge signaleerd op welke punten een jumelage als die met Bergisch-Gladbach zwak staat. „Ik pleit voor contacten waar je als part ner iets aan hebt. Wederzijds” zei de heer Molendijk die aan het begin van de avond de voorzittershamer van wethouder H. J. Scheeper mocht overnemen. Hij sloeg ge lijk spijkers met koppen met het verzoek voor internationale contacten op wat bre dere basis informatie in te winnen bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Raad van Europese Gemeenten die in Maastricht zetelt. De commissie ging daar graag op in. Rob Schoondergang, namens het Anti Voorha- ven-Komité in de commissie vertegen woordigd, gaf aan hoezeer milieugroepen al in internationaal vaarwater zitten. „Vel sen zit met zijn problematieken bepaald niet op een eiland. Met name op het gebied van havenontwikkelingen zijn er opvallen de overeenkomsten met een aantal kustge- meenten in het buitenland”, aldus Schoon dergang, die Le Havre, Zeebrugge en Hamburg met hun voorhavenplannen als voorbeeld noemde. „West-Europa kan op veel punten gerust een eenheid genoemd worden”. Molendijk kon dat bevestigen met wat ervaringsfeitjes op het puur ge meentelijke vlak. De buitenlandse contac ten van het gangbare patroon (jumelages) omschreef hij als vriendelijk, neutraal en juist daardoor erg weinigzeggend. „Moei lijke onderwerpen worden bewust uit de weg gegaan terwijl juist gesprekken daar over de contacten zo zinvol kunnen ma ken”. De heftigheid vanuit Nederlandse gemeenten over de Duitse Berufsverbote - en de verbroken verbintenissen die daar soms uit voortvloeien - vond Molendijk echter wel wat ver gaan. Hij waarschuwde voor een belerende toon waar menige rela tie met buitenlandse zustergemeenten op is afgeknapt. De commissie krijgt in de eerstvolgende vergadering een notitie met nieuwe mogelijkheden onder ogen voor buitenlandse contacten binnen Europa. De Oostbloklanden worden bij voorbaat niet buitengesloten. De (onduidelijke) structuur van de Com missie Internationale Betrekkingen wordt eveneens opnieuw bekeken. Molendijk is voorstander van meer directe banden naar het gemeentebestuur toe bijvoorbeeld door periodieke rapportage aan de raad. VELSEN. Aan de komst van een vijfde wethouder in het Velsense college valt toch niet meer te ontkomen, dat het een V VD-er gaat worden ook, dus moet de PvdA er maar zo goed mogelijk uit zien te komen en dat betekent dat het politiek gewicht van de portefeuilles die de PvdA nu heeft, gehandhaafd moet blijven. De twee PvdA-wethouders krijgen bij hun onderhandelingen over een nieuwe porte feuilleverdeling binnen het college de ruimte mee om te onderhandelen, maar die ruimte is beperkt: geen enkele stap terug wordt nog geaccepteerd door de leden. Dit is de algemene mening die woens dagavond op de Speciaal uitgeschreven ledenvergadering van de PvdA naar voren kwam. Na de toelichting van fractieleider uit de gemeenteraad A. Schiltmeijer over de stand van zaken rond het uit te breiden college werd aan de algemene ledenverga dering om instructies gevraagd. Na de fractievergadering van afgelopen maan- In de vergadering werd nog een motie aangenomen, waarin verontwaardiging over de goedkeuring van Gedeputeerde Staten voor de vijfde wethouder wordt uitgesproken. De afdeling neemt het GS kwalijk en noemt het een onbegrijpelijk besluit. Deze motie zal worden gestuurd naar het gewestelijk bestuur en de fractie van de PvdA in de Provinciale Staten. •ezen leeg- neeft d die )ven- ‘d op itrui- ,aan- j Na- oerd iisch naar erge- g in •zoek een n op- idge- Op de lagere scholen zijn inschrijffor mulieren uitgedeeld. Voor informatie kan tevens worden gebeld met de heer C. Rootjes, Van Tuyllweg 25 in Velsen-Zuid, tel. 02550-12057. een itich- larry heer lona- tvan- vdA adse titie) lime ilitie irso- nan- in- na- litie- wordt de betonconstructie weer opgevuld met zand en worden de Stelcon-platen er weer op aangebracht. De nieuwe kade, die dan ontstaat is dan bovendien anderhalve meter breder. De voordelen hiervan zijn onder andere meer werkruimte en genoeg manoeuvreerruimte om, indien nodig, een kleine rijdende kraan in te zetten. Tijdens de werkzaamheden kan niet ge bruikt gemaakt worden van de hallen A en B, het SVHB heeft echter voldoende capa citeit om dit tijdelijke verlies van losplaat sen op te vangen. Ook de reddingboot, die aan de kop van de haven ligt moet tijdèlijk een andere ligplaats krijgen. Over een jaar is de situatie weer normaal, met dat ver schil dat er een bredere en sterkere kade is. Oorebeek: „De aannemer heeft 52 we ken gehad, als alles normaal verloopt is het werk in die periode ook wel voltooid. Maar je weet natuurlijk nooit, het zou mij persoonlijk niet verbazen wanneer bij de kop van de haven, waar nu de reddingboot ligt, een grote bo'm gevonden zou worden. Dat brengt alweer tijdverlies met zich mee.” VELSEN. De evangelische boekhan del Gospel Boetiek uit IJmuiden bestaat vijf jaar. Ter ere daarvan wordt van 7 tot en met 14 oktober actie gevoerd om het bestaan van dit winkeltje onder de aan dacht van de mensen te brengen. De Gos pel Boetiek verkoopt evengelische boeken en christelijke muziek. De winkel is tot nu toe door vrijwilligers gerund en halve da gen open geweest. Vanaf nu zal het winkel tje, dat is gevestigd aan de Tuinderstraat 131 in IJmuiden, hele dagen geopend zijn. Inlichtingen zijn verkrijgbaar op telefoon nummer 02550-12355. DRIEHUIS. Zaterdag 7 oktober wordt rondom de traditionele pinkenveiling het jaarlijkse dorpsfeest van Driehuis gehou den. Óm kwart over negen wordt de dag 'ingezet met een muzikale rondgang door Soli. Bij het Muziekcentrum aan de Hagelin- gerweg begint omstreeks tien uur de vei ling van de pinken. Tegelijkertijd gaat in het gebouw een rommelmarkt van start. Als de pinken aan de man zijn gebracht volgt een veiling van allerhande artikelen die door neringdoenden ter beschikking zijn gesteld. Bovendien worden er bloem bollen te koop aangeboden. De baten van al deze activiteiten komen ten goede aan de Engelmunduskerk in Driehuis. DRIEHUIS. Instructeur Leendert van Dijk van de drumband van Soli gaat de vereniging wegens vertrek naar Wasse naar verlaten. Op zaterdag 14 oktober zal hij, na zich jarenlang zeer verdienstelijk te hebben gemaakt, officieel afscheid nemen op een bijeenkomst voor leden en dona teurs in het Muziekcentrum aan de Hage- lingerweg. Het programma voor deze avond ver meldt verder onder meer de vertoning van films en dia’s die dit jaar op het drum- bandconcours in Limmen zijn gemaakt.. :om- usti- iruc- ebij en”. kin- poli- over zeek IN NATUfZeL GAJ MID.&euiN MC-T P^OTIÈL. ZOOL. OOt worden platen van 24 milimeter dikte ge bruikt. De nieuwe kademuur is gepland voor een periode van vijftig jaar, zolang moet hij het minimaal uithouden. De hui dige muur was gepland voor veertig jaar, officieel was die dan ook pas in 1986 aan vervanging toe. Oorebeek: „Er was geen onmiddellijk gevaar bij de huidige situatie, maar het is natuurlijk uitermate onverstandig om zo lang te wachten tot het gevaar wel acuut is. Zo’n zes jaar geleden al constateerden wij dat er gaten in vielen, eind 1976 hebben wij een uitgebreid onderzoek ingesteld. Toen kwam een groot aantal gebreken aan het licht, en in januari 1977 zijn wij begonnen met plannen maken voor een nieuwe kade muur. Daarmee waren wij ook maar net op tijd, als ik nu gekomen was om een krediet te vragen was de kans dat wij het gekregen zouden hebben veel kleiner ge zien Bestek ’81. Het is nu bezuinigen wat de klok slaat.” Het SVHB heeft diverse varianten voor de geplande vernieuwing bekeken, uitein delijk is gekozen voor hetzelfde principe IJMUIDEN L. NIEUW. STR.«07 t«l: OXS«O 147R1 Op het programma staan twintig lessen van een uur, te geven op de kunstijsbaan in Haarlem. Na tien lessen, zo is tenminste het streven, kan een schaatsdiploma wor den gehaald. De instructies worden (vanaf half okto ber) op zaterdagmorgen gegeven, op ver schillende tijden. De kinderen gaan geza menlijk met een bus naar de ijsbaan toe. Zo’n 270 kinderen kunnen aan de schaatscursus meedoen en de schaatsver eniging zoekt nog ouders die op de zater dagen willen begeleiden. VRIJETIJDSKLEDirSJG LANGE NIEUWSTRAAT 185 Noord Arcade TEL. 13899 afspiegelingscollege zonder PvdA, zo was de aanbeveling van het afdelingsbestuur, die ook door de vergadering werd overge nomen. Al werd hierbij gesteld dat de toevoeging van een VVD-er tot het college met afkeer tegemoet werd gezien. Ook omdat de PvdA vindt dat haar wethouders niet overbelast zijn, is niet te verwachten dat zij iets van haar portefeuilles zal inle veren. De vergadering, die eerst overwoog om elke vorm van onderhandelingen over de portefeuilles af te wijzen, stelde echter, na aandringen van wethouder H. J. Scheeper, dat er wel een onderhandelings- marge diende te zijn. De opdracht aan de wethouders is wel dat aan politiek gewicht geen gram verloren mag gaan. VELSEN. Vrijdagavond gaat om acht uur in de Burgerzaal van het stadhuis een zitting van start waarin de vraag moet worden beantwoord: Kernwapens Neder land uit, een bijdrage tot vrede en veilig heid? Deze discussieavond vormt de af sluiting van de Vredesweek Velsen en is georganiseerd door de plaatselijke kern van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Voor de vorm van discussiëren heeft de organisatie gekozen voor de methode van het NOS-programma „Frontaal”. Onder voorzitterschap van de rector van Gymna sium Felisenum, drs. W. J. van Benten zullen twee tegenstanders hun stelling ver dedigen. Uitgenodigd zijn de heren W. D. Schram uit Den Haag (adjunctsecretaris van het landelijk IKV) en de heer J. J. P. de Boer uit Lisse (defensiespecialist uit de Tweede Kamerfractie van het CDA). Bei den zullen hun pleidooi houden en getui gen (uit de Velser bevolking) horen. De zaal treedt bij dit gebeuren op als jury die beoordeelt aan welke kant het gelijk staat. De discussieavond in het stadhuis be gint vrijdag om acht uur. Iedere belang stellende is welkom. /ordt nder -r de larry Kunt en ader hun der- lona- arde- mus. pen- dag wilden de raadsleden de mening van hun achterban peilen. Dat de Partij van de Arbeid niets wenst in te leveren ten bate van de vijïde wethou der werd woensdagavond direct duidelijk vastgesteld. Nadat in eerste instantie bij de collegeonderhandelingen een politiek evenwicht was bereikt, ziet de PvdA in de. nieuwe situatie al twee verliespunten: de nieuwe wethouder wordt een WD-raads- lid en het is zeer waarschijnlijk dat bij herverdeling van de portefeuilles de bur gemeester zijn portefeuille economische zaken zal moeten inleveren. En hoewel de PvdA in principe vindt dat een (niet-geko- zen) burgemeester geen politieke porte feuilles zou moeten hebben, was in de huidige toestand toch wel prettig dat deze post aan de burgemeester was toever trouwd. „Want”, aldus de heer Schiltmeij er, „de burgemeester is geen kleurloos figuur: hij presenteert zich als een echte PvdA-er en als die post onder zijn beheer wegvalt, is dat ook inleveren”. De mogelijkheid om uit het college te treden vond nauwelijks gehoor. Liever een programmacollege met de WD dan een kade Staatsvissershavenbedrijf Lange Nieuwdtraat 439 Dmuiden. Télefcon 02550-16479 Cr De leden van de Partij van de Arbeid hebben zich woensdagavond beraden over de komst van de vijfde wethouder in het Velsense collge. •Cr De kade achter hal B van het Staatsvissershavenbedrijf met op de achtergrond de kop van de haven waar de reddingboot ligt. Ongeveer anderhalve meter voor de bestaande kademuur worjit een nieuwe muur geslagen. De kade, waarvan het oppervlak wordt gevormd door de Stelcon-platen, wordt daardoor bijna, vier meter breed.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5