Nieuwe accommodatie of anders stoppen MODE- EN WOONCENTRUM VIEREN HONDERDJARIG BESTAAN Ouderwets revuespektakel Suède Nappa kleding Hooohoudt VELDHUIS in „Hoe maller hoe mooier” L Honahuwit Zaalbeheerder al. Programma Faam Warm onthaal voor Mounties in Nieuwe Slof Naar de overkant Per diligence Vier generaties Brand Wethouder Bodewes opent speelplaats Munnikenweg Lidmaatschap Atelier Heroïne in woning aangetroffen 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 SEPTEMBER 2 8 DONDERDAG t 11. A (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Voor het As sumburgtheater is de maat vol. Na bijna vijf jaar lang vrijwel zonder resultaat op verbetering van de accommodatie te hebben aangedrongen hebben de werk- groepleden besloten, geen nieuwe pogingen meer in het werk te stellen om de grote zaal van De Jansheeren voor theaterdoelein- den geschikt te maken. Het vrij willigerskorps heeft er genoeg van. Dit seizoen is men nog be reid op de oude voet voort te gaan, maar bestaat er met ingang van het nieuwe seizoen geen uit zicht op een betere (lees: andere) speelruimte, dan houdt de groep op te bestaan en is Heemskerk in het vervolg van elke professione le theateractiviteit verstoken. te Assumburgtheater wil weg uit De Jansheeren Stoutenbeek als warme bakker 54- ir De grondleggers van het bedrijf Willem Stoutenbeek en Hermina Verkes. 6, ZV/ZZ l JOKE DIEBEN-FRERICHS I voor dames en heren Theaterproducent Joop van den Ende, die met de nieuwe Mounties-revue de door de Bouwmeesters begonnen en door onder andere Snip Snap en André van Duin geëffende showtraditie wil voortzetten, heeft kosten noch moeite gespaard om van „Hoe maller hoe mooier” een ouderwets spektakelstuk te maken. maken. Voor de muzikale begeleiding zorgt een orkest onder leiding van Coen van Orsouw jr. Het geheel maakt een ui terst verzorgde indruk: fraaie décors, soms letterlijk schitterende kostuums, veel veren en een vakbekwame belichting ma ken van de in hoog tempo voorbijtrekken de show een oogverblindende gebeurtenis, waarbij „ahs” en „ohs” van de sterk meele vende zaal niet achterwege bleven. Wat de inhoud van de revue aangaat kan ik kort zijn: je moet van het soort humor dat Bambergen en Van Vooren plegen te brengen houden, en dat doe ik niet. Een mening overigens die door de overgrote meerderheid van het publiek absoluut niet werd gedeeld, want de lachsalvo’s waren na een wat aarzelende start (men moest duidelijk aan het hoge tempo van de confé rences en de vrij hard staande geluidsin stallatie wennen) niet van de lucht. en sfeerloos, en vóór iedere voorstelling moet door vrijwilligers de belichting wor den opgesteld; het toneelpodium worden geplaatst; het podium om de zaal oplopend té maken worden opgebouwd; en alle stoe len worden neergezet. Na afloop van de voorstelling moet alles weer worden afge broken, en het is dit enorm veel tijd en inspanning vergende gesjouw dat de werk- groepleden tenslotte heeft doen besluiten, spijkers met koppen te slaan. vaak er nog gebruik moet worden ge maakt van De Jansheeren. Hoe de toekomst er voor het Assum burgtheater ook uit mag zien: dit seizoen draait men nog als vanouds in De Janshee ren. Tot nu toe zijn negen middelgrote theaterprodukties gecontracteerd - de drie resterende voorstellingen worden afhan kelijk van het theateraanbod en de publie ke belangstelling bij de andere uitvoerin gen ingevuld. Waarschijnlijk zullen het kleinere produkties gaan betreffen. Een andere keuze blijft het Assumburgtheater gezien de nabijheid van De Nieuwe Slof en de Stadsschouwburg Velsen nauwelijks meer over. Op de hoek waar Stoutenbeek nu nog is gevestigd stond toen de druk beklante bakkerij die Willem Stoutenbeek wilde voortzetten. Om gezondheidsredenen was het beroep van bakker echter niet geschikt voor hem en daarom schakelde men over op „manufakturen en aanverwante artike- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op 2 oktober aanstaan de bestaat Stoutenbeek in Beverwijk hon derd jaar. Aan die naam een eeuw lang een begrip in Kennemerland en daarbui ten zou nu moeten worden toegevoegd Stoutenbeek.Modemagazijnen en Stouten beek Wooncentrum, met vestigingen in Be verwijk, Haarlem en Alkmaar. In 1869 begon Willem Stoutenbeek ech ter als wat we nu zouden noemen „warme bakker” Met „manufacturen en aanver wante artikelen” begon men pas op 2 okto ber 1878 en daarom viert men nu het eeuwfeest. Maar we willen toch nog graag even verder terug, naar Beverwijk in 1869. De Breestraat was wel een brede straat, maar de bestrating bestond uit oneffen keien, met aan weerszijden in het zand een dubbele rij bomen. De bewoners haalden water bij drie grote pompen en de am bachtslieden, de smid, dq blikslager, de wagenmaker, deden hun „nering” op straat. Ook de winkeliers hadden bij goed weer hun waren op schragen met planken op het zand staan. Spiegelglas was er in die dagen niet. De „etalages” achter de kleine Oudhollandse ruiten werden bij het vallen van de duisternis schaars verlicht door olielampen. Maar levendig was het stedeke al en tweemaal per dag verscheen de „diligen ce” die van Haarlem naar Alkmaar reed. Goederen werden vervoerd met paard en wagen en vooral met ezel- en hondekarren. Een burgemeester, een secretaris en één ambtenaar, twee politieagenten en één ge meentewerkman waren voldoende om het gemeentelijk huishouden te bestieren. Op een dag stapten, pas gehuwd, Willem Stoutenbeek en Hermina Verkes uit de diligence. Een familielid had toen al een groot bakkersbedrijf waar Willem naar lonkte, maar „hij moest eerst maar eens bewijzen dat hij het zelf kon.” Afkomstig uit Haarlem zag Willem Stoutenbeek let terlijk en figuurlijk „brood in Beverwijk”. Het jonge echtpaar kocht de percelen Breestraat 65 en 67 en Nieuwstraat 17. De Nieuwstraat was toen niet veel meer dan een brandgang. De brandweer moest het water uit de Meer halen bij brand in de Breestraat en met de slangen kon men dan door de Nieuwstraat. Later is daar een pand afgebroken tussen wat nu is Stouten beek Modemagazijnen en het kledingbe drijf „HIJ”, waardoor de Nieuwstraat kon worden verbreed. Assumburgtheater heeft dit seizoen de toegangsprijzen niet verhoogd. Alle voor stellingen kosten 8, met een korting van twee gulden voor houders van een Cultu reel Jongeren Paspoort of een Pas 65+. Nieuw is het lidmaatschapsysteem. Toe- que Smal, die de op het laatste nippertje afgehaakte Ine Veen is komen vervangen, voeren dan een eenacter van Tsjechov op. In een eerder stadium wilde het Assum burgtheater deze voorstelling inpassen in wat een lustrumviering had moéten wor den, maar gezien de onzekere toekomst van het theatertje heeft men daar nu maar vanaf gezien. Op 9 februari is het de beurt aan kabaret NAR om z’n kunnen te tonen, op 23 februari gevolgd door Kabaret Zon der Filter met „Hallo Badmuts”. Op 9 maart solo-toneel van Henk van Ulsen met Gogols’ „Mijn held Tsjtsjikow”, waarna (ingelaste voorstellingen voorbehouden) kabaret Don Quishocking het seizoen op 11 mei afsluit met hun zeer goed ontvan gen nieuwe programma „Trappen op”. len”, waarmee de grondslag is gelegd voor het concern dat nu het eeuwfeest viert. Op een oude nota een afbeelding van het pand, in 1896. Deze nota, persoonlijk 'ondertekend door de weduwe W. Stoutenbeek, wordt in rekening gebracht: 3 el geel katoen d 15 cent. Nauwelijks tien jaren na de oprichting bleek de beschikbare ruimte niet meer toereikend en opzienbarend was toen dat Willem Stoutenbeek besloot de bestaande percelen af te breken en een geheel nieuwe zaak op dezelfde plaats te openen, ge bouwd volgens de modernste architec tuur: de eerste zaak in de wijde omgeving met spiegelglas en zo’n royale gasverlich ting, dat op de openingsdag het gerucht zich verspreidde, dat de nieuwe zaak al in brand stond. Willem Stoutenbeek kon niet lang de 1933 bestaan. Toen maakte de opmars van de confectiekleding het overbodig, behou dens een „veranderatelier” voor gekochte nieuwe kleding, dat nu nog bestaat. BEVERWIJK. Een 23-jarige Beverwij- ker is dinsdag door de politie aangehou den omdat hij in zijn woning 2 gram hero ïne verborgen hield. De man is inmiddels op vrije voeten gesteld. BEVERWIJK. Woensdagmorgen 11 oktober om 10.30 uur zal wethouder C. J. M. Bodewes de open speelplaats aan de Munnikenweg officieel openen. Het bedrijf werd steeds groter en ver wierf zich faam in heel Kennemerland. De ene uitbreiding volgde na de andere, het assortiment werd steeds opnieuw vergroot en steeds meer medewerkers waren er nodig om de begrippen kwaliteit en service hoog in het vaandel te houden. Mobilisatie, crisistijd, oorlogstijd, het is aan de firma Stoutenbeek allemaal niet voorbij gegaan, maar op beslissende ogenblikken was er altijd inventiviteit en ondernemersgeest genoeg in huis om weer in de pas te blijven en liefst vooruit te lopen op nieuwe ont wikkelingen. Tot 1938 hadden de directeuren Willem en Gerard Stoutenbeek de leiding van het concern. In dat jaar zijn ook hun drie zoons Willem, Pieter en Gé na een oplei ding in binnen- en buitenland in de directie opgenomen. De taken werden verdeeld: Willem junior kreeg met zijn vader de leiding over het wooncentrum. Pieter en Gé gingen samen met hun vader het mode huis, met inmiddels ook twee vestigingen in Haarlem en één in Alkmaar, onder hun hoede nemén. In de jaren zeventig diende de vierde generatie zich aan. Vijf heren Stouten beek, allen directe afstammelingen van de oprichters, wijden zich nu aan het familie bedrijf, dat door drie generaties is opge bouwd. In het gloednieuwe wooncentrum staat nu 8000 vierkante meter verkoop ruimte ter beschikking. Zeer recent is het modehuis aan de Breestraat verbouwd en opnieuw met allure ingericht volgens een Amerikaans concept, gericht op presenta tie van internationale mode in een sfeer- en stijlvolle omgeving. Deze vormgeving wordt dit jaar ook in de vestigingen in Haarlem en Alkmaar gerealiseerd. Stou tenbeek blijft bouwen op een basis van honderd jaren ondernemerschap. - (ADVERTENTIES) I Dertig medewerkers maar liefst telt de revue, waarin naast de Mounties onder meer Donald Jones, Jaap Stobbe, Diana Floodgate, leading lady Joke Bruys en de Robert Kaesen Dancers hun opwachting Het seizoen wordt op 6 oktober geopend met een try-out van het nieuwe kabaret- programma „Geloof, Hoop en Liefde” van Sieto en Marijke Hoving. Op 20 oktober komt Funhouse z’n nieuwe show in Heemskerk uitproberen, op 3 november laten Jos Brink, Frank Sanders en Lucie de Lange liedjes van Annie M. G. Schmidt In 1925 werd aan de overkant Breestraat 82 gekocht voor een speciaalzaak in wo ninginrichting, aanvankelijk hoofdzake lijk woningstoffering en later ook meube len. Dat maakte uitbreiding al snel weer noodzakelijk en in 1928 zijn de panden Breestraat 72-74 en 84 gekocht: het woon centrum was ontstaan, in 1935 weer ingrij pend verbouwd en in 1953 grootscheeps herbouwd. Inmiddels zijn deze panden re centelijk verlaten voor vestiging van het enorme wooncentrum aan Beverwijks meubelboulevard, de Parallelweg. In een verklaring stelt de werkgroep het jammer te vinden, dat in Heemskerk niet aan een oplossing van hét sjouw-probleem in De Jansheeren wordt gewerkt, bijvoor beeld door de aanstelling van een zaalbe heerder, die met zijn personeel een deel van dit zware werk zou kunnen overne men. Het aanstellen van een ambtenaar culturele zaken biedt aldus de vrijwilligers in deze geen soulaas. schouwers kunnen tegen betaling van 5 „lid” van het Assumburgtheater worden, wat een korting van ƒ2 op de entreeprijs van iedere voorstelling oplevert terwijl aan de leden ook een informatiebulletin wordt toegestuurd. Tevens komen leden van de Heemskerkse Progress Sociëteit voor een reductie in aanmerking, met wel ke korting het Progress-bestuur het thea terbezoek van de soos-leden hoopt te sti muleren. Tenslotte zullen voortaan aan de zaal CJP-paspoorten verkrijgbaar zijn. Het paspoort, dat 6 kost geeft ook recht op de toezending van het blad Plug, waar in gewezen wordt op alle instellingen waar de CJP-korting kan worden verkregen. BEVERWIJK. „De Mounties” spelen op zeker. Van verrassende nieuwe vondsten moet hun eerste grote theaterrevue „Hoe maller hoe mooier” het niet hebben, maar ook met een professionele show volgens de beste variété-tradities bleken Piet Bambergen en René van Vooren gisteravond in staat een bijna tot op de laatste stoel bezette Nieuwe Slof zéér aan zich te verplichten. Het ultimatum van de Assumburgthea- ter-groep komt niet onverwacht. Sedert het theatertje (voorheen: „Wij op vrijdag”) de vertrouwde omgeving van Slot Assum- burg moest, verlaten om na een half jaar zwerven in De Jansheeren een nieuwe vaste accommodatie te vinden, wordt er met de regelmaat van de klok steen en been geklaagd. De grote zaal van het complex is, zo luidt het voornaamste bezwaar, zó multi-functi- oneel, dat er op theatergebied niets mee te doen valt. De studio-achtige ruimte is kaal Het eerste pand van Stoutenbeek aan de Breestraat, op de hoek van de Nieuwstraat, toen nog een smal steegje. Met name van de sketchjes met Piet Bambergen in de meest uiteenlopende rol len werd uitbundig genoten en dat zal vanavond, wanneer de door de Stichting Theater naar Beverwijk gehaalde Moun ties-revue in het ontmoetingscentrum wordt herhaald ongetwijfeld wederom het geval zijn. Want wie de televisieshows van Bambergen en Van Vooren kan waarde ren kan er van verzekerd zijn, dat aan hun vlekkeloos verlopende theaterspektakel een prettig avondje ontspanning valt te beleven. -■ S ‘/M Gehoopt wordt dat de nieuwe wethou der van culturele zaken een open oog voor de problemen van de culturele groeperin- horen onder de noemer „Van wie zou dat nou zyn»> terwijl op 24 november de vaste gast van het Assumburgtheater z’n op wachting maakt, namelijk het Amster damse experimentele toneelgezelschap Katheater met „De ongelofelijke en droe vige geschiedenis van de onschuldige Er- èndira en haar harteloze grootmoeder”. Het nieuwe jaar wordt op 26 januari ingeluid met toneel. Coen Pronk en Moni- Aan deze opening zal medewerking wor den verleend door de kleuters van de open bare kleuterschool De Tweemaster en de peuters van de peuterspeelzaal Calimero. Uiteraard gaat een en ander met de nodige festiviteiten gepaard. In de speeltuin zijn behalve een rol schaatsbaan, welke in de winter eventueel kan fungeren als ijsbaan, de volgende speelwerktuigen aangebracht: een zand bak, een paddestoel (klimtoestel), een to ren met glijbaan (hoogte 150 cm), een klim- boog, een kruisklimrek, duikelrekken, evenwichtsbomen, schommels. Op de beplanting na is de speelplaats thans geheel gereed. Deze beplanting zal in het najaar worden aangebracht, zodat dit stuk Beverwijk het komende voorjaar ge heel vernieuwd zal zijn. Het is niet noodza kelijk, dat een dure toezichthouder wordt aangesteld. De buurtbewoners zijn bereid een toeziend oog op de speelplaats te hou den. Daartoe heeft zich onder voorzitter schap van de heer A. C. Zoetmulder een klein comité gevormd. Secretaris is de heer C. Backer, Munnikenweg 50, terwijl mevr. v. d. Broek als penningmeesteres zal optreden. Ongeveer 20 vrijwilligers staan klaar om regelmatig klein onderhoud te verrichten en te zorgen voor dagelijks toe zicht. Eventueel groot onderhoud en het regelmatig verversen van het zand in de zandbak geschiedt door de dienst Openba re Werken. In de afgelopen periode mocht de speelplaats zich reeds in een flinke belangstelling van de kleuters verheugen. Intussen is het Assumburgtheater zelf al druk op zoek naar een vervangende accommodatie. Contacten met een Heemskerkse horeca-ondememer hebben tot dusverre nog niets opgeleverd. Men zou het liefste over een vrij kleine, ruimte willen beschikken voor 80 a 100 toe schouwers, waarin de theaterattributen permanent kunnen blijven staan. Een leegstaand schoolgebouwtje zou hiervoor bijvoorbeeld al redelijk geschikt kunnen zijn. Uitbreiding in de modesector was al snel nodig, toen ook kledingstoffen in het as sortiment werden opgenomen. Confectie was toen nog een onbekend begrip. Er werden een modiste en een coupeuse aan genomen, die alle kleding, inclusief hoe den, geheel met de hand op eigen atelier vervaardigden. Dit atelier heeft nog tot W het Assumburgtheater zal hebben. De groepsleden willen de problematiek op korte termijn met wethouder Van Herpen doorspreken en zullen bij die gelegenheid ook het ultimatum op tafel leggen: dit seizoen afronden, is er geen zicht op een nieuwe accommodatie dan met ingang van het nieuwe seizoen stoppen; is dat uitzicht er wèl dan gemeentelijke hulp bij het inrichten van de zaal zolang en zo per diligence naar Beverwijk voldoening smaken. Op nog jeugdige leef tijd overleed hij in 1892, zijn weduwe met tien kinderen achterlatend. Twee van de drie zoons traden in zijn voetsporen. Na een grondige vakopleiding elders keerden zij naar Beverwijk terug en in 1910 namen deze zoons Willem en Gerard de zaak van hun moeder over. De acht dochters werk ten in het atelier. De derde zoon overleed in Afrika. '^«33.8?^

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9