AJAX NAAR ZATERDAG BEKERLOTINGEN m Bekerwinnaars Karpov dicht bij prolongatie titel White Stars moest Van Praag onderscheiden Patrese voetballers Guillermo Vilas ongenaakbaar Ditmaal zege hockey jeugd mag niet starten buigen voor R/Z welkom in Engeland „Vreemde” UEFA-beker MEDESPELERS EN TRAINER COR BROM TEVREDEN KEES RIJVERS DIK VOLDAAN J I I Gunstig HEREN CRONJÉ-SHOTS ONGESLAGEN NA WANGEDRAG GEEN VOORVERKOOP 4 1 17 SPORT 19 7 8 SEPTEMBER 3 0 ZATERDAG 16 '1 K J (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Onderschat ting is voor Ajax in de tweede ronde van het UEFA-Cuptoernooi een belangrijker tegenstander dan Lausanne Sport, dat is al thans de mening van Piet Schrij vers. Terwijl zijn medespelers en trainer Cor Brom uiterst tevreden zijn over het resultaat van de lo ting, houdt de doelman van de Amsterdamse ploeg er een heel andere mening op na: „Ik had liever een goede ploeg gehad. Ik ben bang dat er te licht over die Zwitsers zal worden gedacht. Daarom hoopte ik op Valencia of een Engelse ploeg. In zo’n geval is iedereen gemotiveerd. Dat heeft de wedstrijd afgelopen woensdag tegen Bilbao wel bewezen.” i - t sterkere ploeg geloot v (Ier)Dinamo Edin- (Fra)Hibernian (Eng)Wacker In- Kortsnoi wilde liever uitslapen WATKINS GLEN. De Italiaanse cou reur Ricardo Patrese zal niet mogen uitko men in de Grote Prijs van Watkins Glen die morgen wordt gehouden. De vereni ging van formule 1 coureurs, die in Wat kins Glen tweemaal vergaderde was tégen het uitkomen van de Italiaan die door de formule 1 coureurs wordt beschouwd als de veroorzaker van het ongeluk op het circuit van Monza enkele weken geleden. Ten gevolge van die massale botsing in de Grote Pf-ijs van Italië werd de Zweed Ron nie Peterson zo zwaar gewond dat hij een dag later aan zijn verwondingen overleed. Mario Andretti, de wereldkampioen for mule 1 van 1978, stelde na afloop van de BAGUIO. De in tijdnood verkerende uitdager Viktor Kortsnoi heeft zich giste ren nogal ongebruikelijk teruggetrokken uit de 27ste partij tegen Anatoli Karpov, wat tot gevolg had dat de wereldkam pioen zijn vijfde overwinning boekte. Karpov heeft nog maar één overwinning nodig om zijn titel te prolongeren. Zwitserland heeft in het Europese voet bal overigens wel degelijk enige terrein winst geboekt. Dat hebben FC Zürich en FC Basel de afgelopen jaren wel bewezen. Zurich liet zich twee jaar geleden pas in de halve finale van het Europa Cup I-toernooi aan de kant zetten door Liverpool (tevoren hadden de Zwitsers zelf onder andere Glasgow Rangers en Dynamo Dresden buitenspel gezet) en Grasshoppers schaar- Ook volgens grootmeesters in Baguio maakte Kortsnoi geen enkele kans de afge broken partij te winnen. Karpov was in de aanval met zijn koningin, een toren en vijf pionnen, terwijl Kortsnoi met zijn konin gin, toren en vier pionnen de koning be schermde. de zich het afgelopen seizoen bij de laatste vier in het UEFA-Cuptoernooi. Op dat niveau bleek Bastia tenslotte een te hoge hindernis. Lausanne Sport, dat op 18 oktober naar Amsterdam komt en op 1 november op eigen veld tegen Ajax speelt, heeft zich daarentegen de laatste jaren niet meer op het internationale wedstrijdtoneel kunnen manifesteren. De ploeg die in totaal zes maal de Zwitserse titel opeiste, werd voor de laatste maal landskampioen in 1965, nadat het in 1962 en 1964 de beker had veroverd. Daarna moest het team met een heel wat bescheidener rol genoegen ne men. Pas dit jaar wist de Joegoslavische trainer Miroslav Blazevic er via een vierde plaats in de competitie (achter Grasshop pers, Servette en Basel) voor te zorgen dat Lausanne weer Europees voetbal te zien krijgt. Al met al een rapport waarvan de mees te Ajacieden niet onder de indruk kunnen komen. Rechtervleugelverdediger Wim Meutstege had Lausanne dan ook bij voorbaat al genoemd als de „meest idea le” tegenstander. Nog voor de loting in Zurich had plaats gevonden merkte hij op: „Lausanne Sport zou voor ons erg gunstig zijn. Een rustige opbouw in het UEFA-Cuptoernooi zou een dergelijke te genstander uitstekend uitkomen”. Tijdens een receptie, waarop vrienden en bekenden de gelegenheid kregen officieel afscheid van hem te nemen als voorzitter van Ajax, kreeg Jaap van Praag uit handen van Amsterdams burgemeester Polak een onderscheiding. Hier speldt de burgervader de ex-voorzitter de medaille op, behorend bij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau. Een van die routiniers is Ruud Krol, die in 1974 nog met Ajax tegen Lausanne heeft geoefend: „Het werd toen in Zwitserland 2-2. Veel waarde kun je daar echter niet aan hechten. Het was een oefenduel voor de competitie, toen beide ploegen nog niet in hun ritme waren. Dat neemt niet weg dat ik met deze loting wel blij ben”. Bovendien zijn er routiniers in ons elftal die dergelijke dingen wel uit ons hoofd zullen praten”. Ook trainer Cor Brom is van mening dat de weg naar de derde ronde voor Ajax open ligt: „Deze loting is zeker gunstig, te meer als je bedenkt dat we net zo goed Engelse Duite of Oosteuropese ploegen hadden kunnen treffen”. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. In de dames eredivisie heeft The White Stars landskampioen Mu sette R/Z gisteravond niet van een duide lijke triomf kunnen afhouden. Via een vooral sterke tweede helft zegevierden de gasten met 46-84. Het duel tussen de herenteams van Exfla’s en het Zandvoort- se Lions was geen lang leven beschoren. Bij 9-14 moest de strijd gestaakt worden. In de heren eerste klasse handhaafde Cronjé-Shots het opgeslagen record door CIOS met 72-60 aan de verkeerde kant van de score te laten. The White StarsMusette R/Z 46-84 (rust 20-32). Topscoorsters The White Stars: Wilma Tol (8-12). Musette R/Z: Ire ne Maarschalkerweerd (17-15) en Maggie Steenmetz (5-10). In dit duel tussen beide ongeslagen ploe gen hebben de Sterren de verrassing van vorig seizoen niet kunnen herhalen. De dit keer zeer gemotiveerd opererende speel sters van coach Rob Hoek hadden het echter vooral in de eerste helft aanzienlijk moeilijker dan de uitslag doet vermoeden. Dat desondanks met 20-32 afstand geno men kon worden was grotendeels een ge volg van het feit, dat de Sterren zich wel kansen creëerden, maar in de afwerking duidelijk tekort schoten. In een vooral van Rotterdamse zijde goed gespeelde tweede helft moest de thuisclub diep buigen. Zon der de geblesseerde Yolanda Hesling en de halverwege deze periode gediskwalificeer de Annelies Nelissen, restte coach Martin Feitsma niets anders dan de jeugdige en nog onervaren speelsters binnen de lijnen te brengen. Wel leidde het optreden van de jeugd te vaak tot balverlies, maar de uit stekende inzet vergoedde veel. Met name Wilma Tol was een voortdurend gevaar voor de Rotterdamse defensie. Zij was het ook, die in belangrijke mate de Haarlemse productie verzorgde. Een ruime nederlaag kon echter ook Wilma Tol niet voorkomen. Cronjé-Shots-CIOS 72-60 (rust 31-23). Topscorers Cronjé-Shots: Geert de Vries (10-16), Paul Rutte (12-6) en Lips (0-11). CIOS: Frans Jansen (4-10), Sweers (8-12). DUBLIN. Nederland, dat op de ope ningsdag gelijkspeelde tegen Spanje, heeft gisteren zijn tweede wedstrijd voor het toernooi om het Europese hockeykam- pioenschap voor teams van spelers tot 21 jaar gewonnen. In Dublin werd Frankrijk met 2-1 verslagen. Voor de Nederlandse treffers zorgde Van den Berg; Said scoor de voor Frankrijk tegen. Spanje versloeg voorts met 3-2 de Engel se ploeg. Door deze resultaten delen Ne derland en Spanje de eerste plaats in groep B van het toernooi. In de A-groep won titelverdediger West- Duitsland ook zijn tweede wedstrijd. Bel gië werd met 3-1 verslagen. Ierland triom feerde over de Sovjet-Unip met 1-0. AIX EN PROVENCE. De Argentijn Guillermo Vilas heeft in de kwartfinales van het internationale tennistoernooi van Aix en Provence geen game hoeven af staan aan zijn Franse tegenstander Pa trick Proisy: 6-0, 6-0. Ook zijn landgenoot José Luis Clerc berèikte de laatste vier door een makkelijke zege over de Tsje- choslowaak Tomas Smid: 7-5, 6-1. „Ik vind uit beginnen een groot voordeel. De eventuele schade is nu eer;maai makkelijker thuis te herstel len dan uit”, zei Rijvers, die zich overi gens wel ingenomen toonde met de nieuwe tegenstander. „Wij hoeven voor niemand meer bang te zijn en dat zijn we ook niet voor de Rangers. Toch moeten ze een goede ploeg heb ben want anders hadden ze Juventus natuurlijk niet uitgeschakeld. Maar ik geloof wel dat het Britse spel ons ligt.” Kees Rijvers, die Glasgow Rangers niet kent, zal zich zo snel mogelijk - wellicht vandaag al - op de hoogte gaan stellen. In de eerste ronde van het UEFA-Cup toernooi kon Lausanne Sport bepaald niet aantonen dat het ver zal reiken. De uitwed strijd tegen het op papier onbeduidend Jeunesse d’Esch uit Luxemburg leverde niet meer dan een gelijkspel op (0-0) en in eigen omgeving wisten de Zwitsers niet meer dan twee goals te scoren. In deze ontmoetingen werd eens te meer duidelijk waarom Lausanne Sport het met zijn uit de Verenigde Staten teruggekeerde spits Kunzli ook zo slecht doet in de Zwitserse A-liga, waarin het ondanks eén zege van 2- 0 op Grasshoppers eén middenmootpositie inneemt met acht punten uit acht wedstrij den en de doelcijfers 17-17. F r Ook linkerspits Geert Meyer had Lau sanne op zijn verlanglijst gezet: „Met Es- bjerg en IBV vond ik Lausanne voor ons het meest geschikt. Dat er sprake zal zijn van onderschatting geloof ik niet. Daar voor hebben we te veel plezier in het spel. Toen Karpov zijn 41ste zet verzegelde en de partij uitgesteld werd, had Kortsnoi 17 minuten verbruikt van het uur waarin hij 56 zetten moest doen. Dat betekent dat hij 15 zetten diende te maken in 43 minuten. procedure is nog nieuw voor me. Ik trek me terug uit de 27ste partij”. De Tsjecho- slowaakse hoofdscheidsrechter Miroslaw Filip ontving het briefje tien minuten voordat Kortsnoi officieel te horen gekre gen zou hebben, dat hij verslagen was. Ajax dat voor het laatst in het seizoen 1970-1971 tegen een Zwitserse club in een Europa-Cuptoernooi speelde (thuis werd toen met 3-0 van landskampioen FC Basel gewonnen, uit met 2-1) zal tegen Lausanne Sport in ieder geval niet uitwijken naar het Olympisch Stadion. Brom, die de Zwitsers een of twee keer aan het werk wil zien: „In De Meer heb je veel meer steun van 30.000 mensen dan van 40.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion”. Dat het Nederlands elftal op 11 oktober in het toernooi voor landenteams een uit wedstrijd speelt tegen Zwitserland is vol gens Brom een leuke bijkomstigheid, maar „verder niet van belang. Zo’n inter land zegt me niets. Hoeveel spelers van Ajax doen er mee? Drie? Dan houdt het toch op”. JAN PREENEN Toen Kortsnoi niet verscheen, ging het gerucht dat de 47-jarige uit Rusland uitge weken schaker ontvoerd was. Zelfs functi onarissen van de veiligheidsdienst sche nen in de war te zijn. Een paar minuten later rende evenwel een Van Kortsnoi’s secondanten, de È'rit Michael Stean, naar binnen, die zei dat Kortsnoi nog in zijn villa lag te slapen. Karpov begint vandaag de 28ste partij met het voordeel van wit. Ajax had voor de wedstrijd tegen Eindhoven niet de voorgeschreven periode van drie weken, die het recht geeft zonder overleg wedstrijden van zondag naar zaterdag te verschuiven, in acht genomen. Aangezien de Eindhovense eerste-divisieclub geen bezwaar heeft tegen het spelen op zaterdag, kreeg Ajax toch een dag meer ruimte voor de voorbereiding op de eerste wedstrijd uit de tweede ron de van het toernooi om Europabeker III. ge zullen leveren tot ver rijking van het Britse voetbal”. Een opportunistisch spelend CIOS heeft Cronjé-Shots veel meer tegenstand be zorgd dan de ploeg van Cees Heymel voor het duel vermoed zal hebben. Weliswaar speelde Cronjé-Shots het betere basketbal en beschikte aanvoerder Geert de Vries over een zuiver schot, maar aantrekkelijk' bleef het duel toch. De nimmer wegzak kende toekomstige sportleiders, kwamen dankzij een goedé conditie in de slotfase nog sterk terug om de schade tot 72-60 te beperken. Antilopen-Cycloons 26-77 (rust 12-36). Topscorers Cycloons: Wim de Ruig (8- 18), Ed Baas (17-7) en Piet Hooft (4-10). Antilopen: Cashoek (2-6) en Van Herwij- nen (6-2). Een voor Antilopen veel te sterk Cy cloons heeft niet tot het uiterste behoeven te gaan om de thuisclub een gevoelige nederlaag toe te brengen. PIET SCHRIJVERS: bang dat er té licht over Lausanne Sports wordt gedacht. Piet Schrijvers: AMSTERDAM. Ajax zal, in ver band met de wedstrijden uit de twee de ronde van het toernooi om de UEFA-beker, twee ontmoetingen naar zaterdag verschuiven. Het gaat om het competitieduel met Feye- noord (28-10) én de bekerwedstrijd tegen Eindhoven (14-10), die beide in het eigen 'stadion zullen worden ge speeld. EINDHOVEN. Kees Rijvers heeft weer zijn zin gekregen. De klei ne oefenmeester heeft er een hekel aan een Europacupronde in het eigen stadion te beginnen. En dat hoeft hij ook nü niet want PSV ontmoet op 18 oktober Glasgow Rangers in Schot land en veertien dagen later pas in het stadion in Eindhoven. De Engelse voetbalbond zal voor de wedstrijd ler- land-Engeland, die op 25 oktober in Dublin voor het toernooi om het Europees kampioenschap in Dublin wordt gehouden, geen toe gangskaarten verkopen. Deze ongebruikelijke stap is genomen als gevolg van het onsportieve gedrag van Engelse supporters bij de wedstrijd Denemarken-En- geland twee weken geleden in Kopenhagen. LONDEN. De Britse regering heeft meegedeeld, dat ze geen bezwaren kent tegen het uitkomen van buitenlandse voetballers in de Engelse competitie. Tegelijkertijd heeft ze ech ter maatregelen getroffen om een té grote toeloop van buitenlandse vedetten tegen te gaan. In een ver klaring van het ministerie van arbeidszaken stond onder meer dat alleen die spelers zullen worden toe gelaten, die „een grote in ternationale reputatie op hun naam hebben staan en die een wezenlijke bijdra- Ierland, Engeland, Dene marken, Noord-Ierland en Bulgarije zijn voor het toernooi om het Europees kampioenschap ingedeeld in groep één. r Kortsnoi had er de voorkeur aan gege ven uit te slapen en niet te verschijnen op het moment dat de partij voortgezet zou worden. Officials in Baguio deelden mee dat een half uur nadat de partij had moe ten worden hervat Kortsnoi via een briefje liet weten op te geven. De secondanten van de uitdager, de Britten Keene en Stean, probeerden eerder in naam van Kortsnoi op te geven, maar afgevaardigden van de internationale schaakbond (FIDE) weiger den dit op grond van het reglement. Stean zei dat Kortsnoi zich in zijn villa in Baguio had teruggetrokken om wat te slapen en dat hij opdracht had gegeven hem niet te storen. Volgens de in Baguio aanwezige grootmeesters was de positie van Kortsnoi dermate hopeloos dat deze geen enkel uit zicht meer had op winst of zelfs remise. Zij meenden dat hij niet was komen opdagen om te vermijden dat hij in het openbaar zijn verlies zou moeten erkennen. „Ik verontschuldig me tegenover de scheidsrechters”, schreef Kortsnoi. „Deze Exfla’s-The Lions 9-14 gestaakt. Nauwelijks acht minuten hebben beide ploegen binnen de lijnen gestaan in deze streekderby. Gestart onder de leiding van slechts één arbiter, betekende een blessure voor scheidsrechter Steinmetz in de ne gende minuut, dat de wedstrijd voortijdig afgebroken moest worden. Banik Ostrawa (Tsj)Shamrock Ro vers Dublin (Ier) Ipswich Town nsbruck (Oos) Servette Genève (Zwi)FC Nancy (Fra) Anderlecht (Bel)Barcelona (Spa) Internazionale Milaan (Ita)Bodö Glint (Noo) FC Aberdeen (Sch)Fortuna Düssel dorf (Wdl) SK Beveren (Bel)Rijeka (Jsl) FC Magdeburg (Odl)Ferencvaros (Hon). Ted Croker, de secretaris van de Engelse voetbal bond (FA), verklaarde in Londen: „Normaal gespro ken zouden zo’n 600 kaar ten verkocht zijn voor geor ganiseerde reizen. Ook de Ierse bond zal geen kaarten verkopen aan aanvragers met een adres in Enge land”. „Liever AEK Athene (Grk)—Nottingham Fo rest (Eng) Glasgow Rangers (Sch)PSV (Ned) Dinamo Kiev (Sov)Malmö (Zwe) Lokomotiv Sofia (Bui)FC Köln (Wdl) Real Madrid (Spa)Grasshoppers (Zwi) Bohemians Dublin Dresden (Odl) Zbrojovka. Brno (Tsj)Wisla Krakau (Pol) Austria Wien (Oos)Lillestrom (Noo) - Benfica Lissabon (Por)Borussia Mönchengladbach (Wdl) Everton (Eng)—Dukla Praag (Tsj) Arges Pitesti (Roe)—Valencia (Spa) Ajax (Ned)Lausanne Sports (Zwi) Sporting Braga (Por)—West Bromwich Albion (Eng) Torpedo Moskou (Sov)VFB Stuttgart (Wdl) Strasbourg burgh (Sch) Sporting Gijon (Spa)Rode Ster Bel grado (Jsl) CZ Jena (Odl)—MSV Duisburg (Wdl) Kuopio Palloseura (Fin)—Esbjerg (Den) IBV Reykjavik (IJsl)Slask Wroclaw (Pol) Manchester City (Eng)—Standard Luik (Bel) Politechnica Timisoara (Roe)—Honved Boedapest (Hon) Hertha Berlin (Wdl)Dinamo Tiflis (Sov) Hajduk Split (Jsl)Arsenal (Eng) Levski Spartak Sofia (Bui)AC Milan (Ita). De eerste wedstrijden worden ge speeld op 18 oktober, de tweede op 1 november. moet als voorbeeld dienen”. Victor Kortsnoi

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17