AR-JONGEREN: Water verjaagt inwoners Inlichtingendienst zette ambtenaren Premier Begin in ziekenhuis 4 32 I I Indiaas meisje krijgt drie jaar >studimo< wonen, slapen, werken: alles samen in één programma van Jferzekererujeld I voor risico's I I s I op demonstratielijst het woord is aan... vandaag: IJmuider Courant ff agenda pagina 4 Olie Pleegkinderen Buien /paarbank Groenloos echtpaar maandag voorgeleid Tony Nolte Einde zomertijd WCTI^-BOBOIS I I V 3 (ADVERTENTIE) 68ste jaargang no. 281 2 Sf 1 I WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR LJMUIDEN 4-5-6-7 pagina's (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. Het kabinet is ronduit huichelachtig in de wijze waarop Bestek ’81 verdedigd wordt tegen de kritiek dat het plan haaks staat op een sobere levensstijl. De ombuigingsoperatie is in feite een groot pleidooi voor meer consumptie. Daarmee wordt „onverant woord ver” af geweken van het CDA-program Niet bij brood alleen. Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES” Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-264294 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Hostellerie Roozendaal Weerrapporten Binnen-en buitenland Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Economie Sport 9 11 17-19 Makelaarskantoor Haarlem Oude Groenmarkt 20-22 achterde oude St Bavo - ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 «- - Maar niet alleen voor mijn verzeke- 1 ring kan ik bij de Nutsspaarbank L West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en reizen. Kortom, voor al die geidzaken, waar ik thuis geen antwoord Iop kan vinden. L André Gide: I IJmuider Courant Kabinet huichelachtig in verdediging van Bestek’81 (ADVERTENTIES) Weersverwachting van het KNMI I I I w«/t nadartondHHMM een bank van deze tijd 2-3 rig noemde hij de uitlating van CDA-frac- tievoorzitter Aantjes, die het logisch vindt dat premier Van Agt bij de kamerverkie- zingen over drie jaar weer lijsttrekker wordt. Van Agt wordt volgens De Vries dan te veel gezien als de representant van het coalitiekabinet. Tot deze felle krtiek op het beleid van het kabinet-Van Agt kwam vanochtend in Utrecht de voorzitter van de ARP-jonge- renorganisatie (ARJOS) Klaas de Vries. Hij vond het beschamend dat een kabinet dat voor bijna tweederde uit christen-de- mocraten bestaat een zo weinig inspireren de indruk maakt. „Je mag toch verwach ten dat zij - uiteraard met inachtneming van het regeerakkoord - ernst maken met het CDA-program, waaruit toch onmis kenbaar heel wat inspiratie en visie te putten valt”, aldus De Vries. Op het gebied van de bezuinigingen heeft het kabinet volgens hem té overspan nen verwachtingen van het vrije spel van de economische krachten. Ook ontbreekt in Bestek' ’81 de zekerheid dat de extra winst voor het bedrijfsleven omgezet wordt in investeringen in ons land. Er bestaat verder geen zekerheid dat de in vesteringen die gedaan worden, genoeg nieuwe arbeidsplaatsen zullen scheppen of de bestaande behouden. Voorts vindt De Vries het onjuist dat de matiging vooral plaatsvindt in de collectie ve sector. Het is niet waar dat de mensen niet of onvoldoende bereid zouden zijn tot particuliere inkomensmatiging teneinde de sociale sector in stand te houden, zegt De Vries. Integendeel: „De bereidheid van de vakbeweging tot loonmatiging is, histo risch gezien, uniek.” Geheel tegen de verhoudingen in is vol gens hem de liberale inbreng in het kabi netsbeleid beter herkenbaar dan de chris- ten-democratische. Op zijn minst voorba- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De commandant van de Oranje-Nassau-kazerne in Amsterdam heeft in juni, op verzoek van de militaire inlichtingendienst (CID) een lijst opges teld van Amsterdamse burgerambtena ren van het ministerie van Defensie die hebben meegedaan aan de grote ambtena rendemonstratie van 26 juni in Den Haag. Kort nadien is door ingrijpen van staats secretaris Van Lent van Defensie deze lijst vernietigd. In het bijzonder op het gebied van het defensiebeleid, vooral de kernbewape ning, de Urenco-affaire en „de ophanden zijnde koerswijziging” in het Zuid-Afrika- beleid ontbreekt volgens hem duidelijk heid over de CDA-inbreng. Er is geen enkele aanleiding zo zegt hij, terug te ke ren naar een dialoog-politiek met Zuid- Afrika. Alleen door het uitoefenen van maxima le internationale en economische druk kunnen er veranderingen in Zuidelijk Afrika bewerkstelligd worden, aldus De Vries. Inmiddels verklaarde minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) in een rede voor de Verenigde Naties, dat Neder land mee zal werken aan eventuele boycot- maatregelen van de VN. Ook wil ons land een dergelijk beleid stimuleren. de lijst door opmerkingen van de comman dant tijdens een vergadering van de onder nemingsraad in de kazerne. Op 17 juli schreef het ABVA-bestuur al een brief daarover aan minister Scholten van De fensie. In die brief stelde de ABVA dat er bij het vrijaf geven geen sprake was van een normale registratie in verband met buiten gewoon verlof. De bond noemt de handels wijze van de CID en de kazernecomman dant daarom onjuist en „in strijd met de in ons land sinds jaar en dag geldende bur gerlijke vrijheden”. Staatssecretaris Van Lent stelde daarop een diepgaand onderzoek in naar deze zaak. Op 11 september kon hij het ABVA- bestuur mededelen dat de lijst onmiddel lijk al als „niet relevant” was vernietigd. Volgens hem heeft er dan ook verder geen registratie van de demonstranten plaats gehad. Hij schrijft de gebeurtenissen te betreuren en de mening van de ABVA te delen, dat hier onjuist is gehandeld. Puin- en vuilafvoer per container (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. Het recherche-onder- zoek in de Groenlose woning waar deze week de verpleegster Yvonne Wassink-ter Braake werd gegijzeld is afgesloten. Vol gens officier van Justitie mr. J.J.C. van den Berg zijn er in het huis geen andere wapens aangetroffen dan het Flobert-ge- weer waarmee de inwoner heeft gescho ten. Er is een tijdlang sprake geweest dat zich in het huis ook nog een stengun zou bevinden. De politie had een vermoeden op grond van een waarneming. Bij de bestorming van het huis heeft men er rekening mee gehouden dat er van de andere kant met twee wapens gescho ten zou kunnen worden. Behalve het ge weer zijn 1300 patronen gevonden. Het echtpaar dat de verpleegster gijzelde is in twee politiebureaus in de Achterhoek on dergebracht. Hun geestelijke toestand was niet zodanig dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. Maandag worden de man en de vrouw voorgeleid voor de offi cier van Justitie die de zaak van het Groen lose echtpaar verder zal behandelen. Overveen - Tel. (023)-326710 Receptieprijzen 1,50 Coed bereikbaar. Zichzelf bevrijden, dat is niets; vrij zijn, ddt is het moeilijke. Het rommelt in de olie-industrie. De vette jaren van de olieconcerns behoren tot het verleden. Maatschappijen, die elkaar tot voor kort slechts als concur renten zagen, gaan verbindingen aan om samen te werken. Flip Feij be spreekt de situatie op de oliemarkt. Een ander aspect rond de multinationals is een kreet van woede van de Raad van Kerken aan het adres van de Shell- leiding. Er zijn pleeggezinnen tekort voor zwakbegaafde kinderen. De Centrale voor pleeggezinnen, die zich bezig houdt met het zoeken naar geschikte families, gelooft dat een gebrek aan informatie over dit onderwrep de oor zaak is van het tekort. Hans Invemizzi sprak met een medewerkster van de Centrale en zocht bovendien een pleeg gezin op, waar men erg gelukkig is met Ger, die uit het Burger Weeshuis komt. De orkestleider Tony Nolte doet meer dan dirigeren. Hij neemt het op voor de free lance-muzikanten in en buiten de Hilversumse studio’s. Hij vindt dat zij te weinig zekerheid hebben. „De zorg voor een happy orkest is een vak apart”. Buien, mogelijk met onweer, maar ook enkele opklaringen. Krachtige tot stormachtige wind uit west tot noord west. Maximumtemperaturen ongeveer 13 graden. MM Mm BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uttsiurtend tatatoon: 02550-10619 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Parklaan 14a, k Haarlem. TL Tel. (023)-31 7950 ^TL De gehele dag ëe°Pend’ °°k V/g tijdens de lunch- K pauze en donderdagsavonds. JERUZALEM (AP). De Israelichte premier Menachem Begin in gisteren in het ziekenhuis opgenomen met klachten over vermoeidheid, zo heeft de Israëlische radio bekend gemaakt. De premier zal onderzocht worden en gaat naar verwach ting vanavond weer naar huis. Een veilig heidsbeambte aan de telefooncentrale van het Hadassah-Ziekenhuis weigerde het be richt te bevestigen. dag op zondag is afgelopen met de i zondagmorgen, klok terug naar nacht derhalve it wellicht leuk is g iets bijhouden. De Vries sprak op de algemene ledenver gadering van de ARJOS. Naast een forum discussie met onder meer de ministers De Ruiter (Justitie) en De Koning (Ontwikke lingssamenwerking) vanmiddag werd de komende fusie tussen de drie christende mocratische jongerenorganisaties bespro ken. Deze moeten in 1980 gefuseerd zijn tot het Christen-Democratisch Jongeren Appel (CDJA). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een 20-jarig Indiaas meisje heeft gisteren drie jaar gevange nisstraf gekregen omdat zij de vrouw, met wie zij in Den Haag samenwoonde, had gedood. De officier van Justitie had vijf jaar met aftrek geëist. De Haagse recht bank verwierp het beroep op noodweer. Het meisje had volgens de rechtbank de gelegenheid de woning te ontvluchten en daardoor de bedreiging van te worden verkocht aan een Chinees te ontlopen. AANTJES kritiek van AR-jongeren. Vier maanden geleden, heeft het meisje de 77-jarige weduwe Clara van Engers met een mes in hals en gezicht gestoken. De vrouw overleed.aan de verwondingen. De zelfde avond heeft het meisje het lichaam van de weduwe aan stukken gesneden en in een aantal plastic vuilniszakken langs een sloot in de buurt weggegooid. Tijdens de rechtszaak werd duidelijk dat het meisje door de weduwe als een slavin werd behandeld. Op de dag van de moord hadden de twee vrouwen ruzie ge kregen. Het meisje greep een mes nadat de vrouw had gedreigd haar aan Chinezen te zullen verkopen. 89BBb Wadend door het sterk gestegen water vertrek ken deze inwoners van Calcutta naar drogere streken, verjaagd door de nu al wekenlang heersende overstromingen in dit deel van In dia. Bijna 15 miljoen inwoners, eenderde van de bevolking van West-Bengalen zouden door de overstroming zijn getroffen. Elders heeft het water veel mensenlevens geëist en voor miljoenen aan schade veroorzaakt WW In de nacht van zi het weer voor eenj zomertijd. In de vn om 03.00 uur, gat 02.00 uur. Het woi tweemaal drie uur voor mensen die Het einde van de zomertijd heeft nog een ander, betreurenswaardig, aspect. Omdat we dan weer gelijk lopen met West-Duitsland, is het tot twee uur ’s nachts naar de Duitse televisie kijken, voorbij. I Sinds zijn terugkeer uit Camp David vorige week heeft Begin het meer druk gehad. Woensdag duurden de parlements- debatten over de bereikte accoorden in Camp David 19 uur. In maart 1977 kreeg de premier een hartaanval. Sindsdien moet hij op medi sche voorschrift iedere middag rusten. Hij heeft daarna drie maal hartkloppingen gehad. Het ging bij deze lijst om de namen van een tiental ambtenaren dat werkt in het rijksmagazijn voor geneesmiddelen, een defensiedienst in de hoofdstad. Het initia tief voor het opstellen van de lijst is uitge gaan van de CID. De commandant, luite- nant-kolonel A. Dalhuisen, ging na welke burgerambtenaren die dag vrij hadden genomen en gaf die gegevens door aan de CID. Korte tijd nadat het bestaan van de lijst tot de defensieleiding in Den Haag was doorgedrongen, het staatssecretaris Van Lent de betrokken papieren vernietigen. De bewindsman vond het verzamelen van deze gegevens niet terzake doende. Tegen de betrokken commandant en de CID zijn geen disciplinaire maatregelen genomen. Van Lent heeft hen wel duidelijk te ver staan gegeven dat dit eigengereide optre den niet door de beugel kan. De zaak is in de openbaarheid gekomen door een brief van de Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA), organisator van de demonstratie in Den Haag. De ABVA was op de hoogte gekomen van het bestaan van «te

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1