KABINET BESLUIT: soms teruggeven Rapportage SER-commissie: Alcocheck Kabinet Derde Wereld Slang” wringt zich in alle bochten Zwitserse maatregel „Alle economische betrekkingen met Zuid-Afrika blijft kritiek helpt Duitse mark 1 Bijstand boeren Koopkracht sociale uitkeringen gaat niet omlaag Toenemen huishoudingen legt beslag op economische groei verbreken” F 99 BEANTWOORDING VRAGEN OVER MILJOENENNOTA I I Belasting Huren Niet concreet Geen ruimte meer Interimregeling Recreatie Ingrijpen Gastarieven Verdubbeling Werklozen 15 1 ECONOMIE OKTOBER 19 7 8 DINSDAG 3 I 81 -- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het kabinet- Van Agt is niet van plan de werk gevers een zetel te geven in het beheer van het collectieve VAD- fonds. Dit is een van de belang rijkste besluiten die het kabinet gisteren heeft genomen ten aan zien van het wetsontwerp collec tieve vermogensaanwasdeling (VAD). Het fondsbeheer zal wor den uitgevoerd door werkne mers en overheid. 'J KvWi iKwi I Werkgevers niet m beheer VAD-fonds I e 324,0! 4.5t 241 424,5 o Het congres heeft de industriebond NKV opgedragen daar waar mogelijk solidari teit met de werkers in Zuid-Afrika daad werkelijk te tonen. Het congres meent dat de zwarte arbei ders in Zuid-Afrika geen profijt hebben van de aanwezigheid van buitenlandse vestigingen in hun land. „De bedrijven investeren alleen maar uit winstbejag, wat zich uit in betaling van zeer lage lonen aan en afschuwelijke woon- en werkomstan digheden van de gekleurde bevolking”, aldus de resolutie. UTRECHT (ANP). Het congres van de industriebond NKV eist van Nederlandse bedrijven en van de Nederlandse over heid dat alle economische betrekkingen met Zuid-Afrika worden verbroken. Dit staat in een resolutie, die gisteren tijdens het tweedaagse congres van de industrie bond werd aangenomen. rische ten )rsen. >r dit ;n euvel aan. I I I I I I I I a I 183.01 132,01 Premier Van Agt, die gisteravond op zijn wekelijkse, persconferentie kon me dedelen dat het kabinet onderling ovèf het wetsontwerp akkoord is, wilde nog niet zeggen hoe, de verhouding zal zijn tussen de in breng van de werknemers en Het wetsontwerp in den beginne opgezet door het kabinet-Den Uyl als een van dé vier hervormende wetsvoorstel len is een interimregeling die geldt voor de jaren ’78, ’79 en '80. Van Agt i verwacht dat de VAD-wet begin van hét volgend jaar door het parlement kan zijn behandeld. De wet zal een terugwerken de kracht hebben. In het eerste jaar 1978 zal het fonds niet worden gevoed door overwinsten, maar door de schat kist. De premier wilde niet zeggen waar het geld vandaan zal moeten komen. „Dat hangt af van de omvang van het bedrag”, zei hij. Ook blijkt uit de antwoor den, dat voor een verdere sti mulering van de bestedingen door de overheid dan thans wordt voorgesteld geen ruimte meer aanwezig is. Dit zou zo meent de regering moeten (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het aantal huishoudin gen in ons land zal sterk toenemen en dit zal beslag leggen op een deel van de groei van het nationaal inkomen. De totale con sumptieve bestedingen zullen in de perio de 1972 tot 1990 jaarlijks met ongeveer 1,4 procent groeien bij een gelijkblijvend consumptieniveau per huishouding. 1990 en het aantal huishoudingen van drie of vier personen zal stijgen van 1,35 mil joen tot twee miljoen. De huishoudingen van vijf of meer per sonen zullen nagenoeg verdwijnen. In 1990 zullen er daarvan nog maar iets meer dan 200.000 zijn tegen ruim 700.000 in 1972. Bij het opstellen van de Mil joenennota is-er van uitgegaan dat de gastarieven voor klein verbruikers tot en met 1983 met 2,5 cent per kubieke meter (inclusief btw drie cent per ku bieke meter) per jaar zullen stijgen. Uit de antwoorden blijkt, dat het prijsniveau van de export- aardgas in de jaren 1973-1978 met 190 procent steeg. Het bin nenlands prijsniveau steeg met ongeveer 170 procent voor de grootverbruikers en met ongè- Mede om buitenlandse investeerders niet af te schrikken heeft het kabinet gekozen voor een collectieve heffing in de vorm van een belasting. Dit betekent dat buitenlandse investeerders het in ei gen land met de belastingdienst daar kunnen verrekenen omdat het aftrek baar is. Al eerder diende het kabinet een wetsontwerp in voor de individuele op brengst uit de VAD. de Raad van State zich kritisch had ge toond. De adviezen van dit college zijn geheim. Nederland is in Europa nog het enige land dat uitzicht heeft op een collectieve VAD. In andere landen zijn pogingen gestaakt omdat de technische uitwer king te moeilijk bleek of omdat de te genwerking te groot was. Aan de hand van de ervaringen met deze interimwet wil de regering een opzet maken voor een definitieve VAD-wet. de sociale premies toch moeten toenemen, zo meent de CCA. Omdat de kleine huishoudingen de over hand zullen krijgen, moet er bij het opstel len van de bouwprogramma’s rekening worden gehouden met een ander type wo ning. Ook moet daarbij gedacht worden aan de toenemende aantallen bejaarden en jongeren, die zelfstandig willen wonen. De aanzienlijke daling van het aantal kinderen enerzijds en de toeneming van het aantal bejaarden anderzijds maken voorts een aanpassing van de medische sector nodig. Er zullen bijvoorbeeld min der kraamklinieken en schoolmedische diensten nodig zijn en meer voorzieningen voor de bejaarden. De structuur van de detailhandel zal zich moeten aanpassen aan bijvoorbeeld de geringe mobiliteit van de bejaarden. Aan de andere kant zullen de bestedin gen van de consument aan recreatieve voorzieningen fors kunnen stijgen als ge volg van de geringe omvang van de mees te huishoudingen. De auto zal steeds meer de overhand gaan krijgen bij de besteding van de toe nemende vrije tijd. De overheid zal daar op moeten inspelen, maar het is toch ook gewenst, dat zij andere vervoerswijzen stimuleert en wel vooral het openbare vervoer en het fietsen. In hoeveel gevallen verhaal zal worden toegepast en welke bedragen daarmee ge moeid zijn is nog niet te zeggen, aldus het ministerieel antwoord op schriftelijke vra gen van de CDA-kamerleden Cornelissen en Van der Linden. Destijds werd geadvi seerd aap ruim 15.000 zelfstandigen bij stand toe te kennen. De gemiddelde ver strekking bedroeg 19.000. DEN HAAG (ANP). Volgens minister Van der Stee van Landbouw is er in een aantal gevallen aanleiding om over te gaan tot verhaal van te veel verstrekte bijstand aan die landbouwers, die in ver band met de bijzondere weersomstandig heden in 1976 een rijksuitkering kregen. Het betreft dan gevallen, waaruit blijkt, dat de resultaten beduidend gunstiger zijn geweest, dan ten tijde van de schat tingen, op grond waarvan bijstand werd verleend, mocht worden verwacht. Aldus de antwoorden op vra gen, vanuit de Tweede Kamer, over Miljoenenota en macro- economische verkenning 1979. Een daling van het inkomens niveau (reëel vrij beschikbaar) treedt op voor loontrekkers in het bedrijfsleven met een inko- men boven de 40.000 gulden, zo blijkt uit die antwoorden. Op het gebied van de recreatie voorziet de commissie een verminderde behoefte aan speeltuinen, sport- en gezelligheids- verenigingen, dancings, jongerencafé’s en dergelijke. De afgelopen week heeft de Zwitserse Nationalbank fors moeten ingrijpen om té voorkomen dat de koersstijging van de frank alle perken te buiten zou gaan. Uit gedrukt in franken nam de valutareserve in deze week toe met niet minder dan 2,21 miljard frank tot 23,03 miljard frank. Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën liet gisteren in een reactie op de Zwitserse maatregelen weten te verwach ten dat zij een bijdrage zullen vormen aan een grotere stabiliteit op de valutamarkt in het algemeen, waarbij de Amerikaanse dollar gebaat zou zijn. De Amerikaanse monetaire autoriteiten werken op de New Yorkse valutamarkt samen met de Zwit serse Nationalbank, die vorige week dan ook in New York overleg heeft gepleegd over de te nemen maatregelen. Het optimisme van het Amerikaanse mi nisterie staat echter in geen verhouding tot de prestatie van de dollar gisteren. Ten opzichte van de Zwitserse frank werd wel iswaar enig herstel bereikt, maar tegen over andere munten moest de Amerikaan se munt opnieuw een stapje terug doen. waren zichzelf uit de markt te prijzen. Vooral de koersstijging ten opzichte van de mark van de Bondsrepubliek, de belangrijkste handelspartner van Zwitser land, baarde zorgen. Begin dit'jaar be droeg de koers van 100 mark 94,40 Zwit serse frank. Vorige week kwam op een gegeven moment een notering tot stand van slechts 75,10 frank per honderd mark. In het vooruitzicht van de verwachte maat regelen steeg de kóers van de mark tot 80,09 frank bij het slot van de handel van vorige week. Gisteren werd geopend op 83,02 frank. van de overheid. In ieder geval zal het niet 50 procent-50 procent zijn. y hanteerd zullen worden in de te volgen procedure. In princi pe komt in dit verband een aantal te treffen maatregelen in aanmerking. Deze maatre gelen omvatten een versnelde uitvoering van de ombuigings- voorstellen en/of beperking van de beleidsintensiveringen, een algemene beperking res pectievelijk fasering van uitga ven en een versnelde inning resp. eventueel zelfs een verho ging van bepaalde belastingen. i-claim, laten. DEN HAAG (ANP). De regering stelt zich op het standpunt, dat bij het voorge nomen beleid in de sfeer van de sociale uitkeringen van koopkrachtverlies geen spra ke is. Ook de wao-er met een maximale uitkering zal nog een zij het geringe inko mensverbetering kunnen er varen. fonds 12,21 De Commissie voor Consumentenaange legenheden van de SER (de CCA) zegt dit in een gisteren uitgegeven rapport over de demografische ontwikkelingen en de in vloed daarvan op de particuliere con sumptie Een jaarlijkse welvaartsverbetering van één procent voor alle huishoudingen houdt een totale groei van de consumptieve be stedingen in van ongeveer 2,8 procent. Er zal derhalve bij een geringe groei vyn het nationaal inkomen maar heel weinig te verdelen zijn, aldus de commissie. Sterke toenemingen zijn voorts te ver wachten van de aantallen huishoudingen van niet-werkenden en alleenstaanden, in clusief de alleenstaande bejaarden. De CCA verwacht dat de Nederlandse bevolking nog deze eeuw haar grootste omvang zal bereiken. Dit zal gepaard gaan met een snelle veroudering van de bevol king. Vooral na het jaar 2000, als de bevol kingsomvang gaat verminderen, zal de veroudering aanzienlijk zijn. In 1990 reeds zullen er in ons land een miljoen minder kinderen en jongeren on der de 20 jaar zijn dan er in 1972 waren. Het aantal bejaarden zal in 1990 ongeveer een derde groter zijn dan in 1972. In het jaar 2.000 zullen de bejaarden 13,7 procent van de bevolking uitmaken, in 2020 bijna 20 procent en in 2050 zullen de bejaarden een kwart van de Nederlandse bevolking vormen. Omdat er steeds meer gehuwde vrou wen zullen gaan werken, zal er een grote re behoefte komen aan opvangmogelijk heden voor de kinderen, zoals dagverblij ven en speelzalen. Het rapport is opge steld door een werkgroep onder voorzit terschap van professor dr. B. M. S. van Praag. Er zullen in 1990 in ons land ruim 5,5 miljoen huishoudingen zijn tegen iets min der dan vijf miljoen in 1980 en vier mil joen in 1972. Het aantal huishoudingen van twee personen zal verdubbelen van een u half miljoen in 1972 tot ruim een miljoen in zen zullen zijn. De toeneming van de diverse groepen afhankelijken (jeugdigen, bejaarden, ar beidsongeschikten) zal leiden tot een stij ging van de sociale premies. Daar staat tegenover, dat de premies voor de kinder bijslagwetten zullen kunnen dalen, maar over het geheel genomen zal de druk van noteet 400.1 111.01 50,51 134.0! 1,31 166,0! 40,51 741 95, 26, II 54,11 116,51 4641 59.0 .50.5. 77,(X 37,1 62,21 133,01 107,71 95,0 35,81 - 110,51 68,4 135,01 64,6! 43,0 35.fi 59,51 79,01 44,5! 34,7! 606,06 50.81 674 56,5 5151 t 61,0 126.51 38.01 44.8 127,01 65.51 44.31 5.41 63,01 15241 73.01 97,01 182.01 634 56,11 129.5 49,7 26.0 74,71 66.5 9441 55.0 36,0 123.01 93.01 62.0 54.0 187.01 38.0 89,91 112.54 58,51 59.54 45,81 46,51 295.0! In het kader van deze specia le omstandigheden zal de mi nister van Financiën aan het kabinet nadere voorstellen doen die aansluiten bij de oor zaken die aan de ongunstige ontwikkeling van het tekort ten grondslag liggen. Over de hier geschetste werkwijze is overeenstemming bereikt in het kabinet. De onzekerheid over de aard van de oorzaken die tot een beroep op de noodremproce- dure zouden kunnen noodha ken, maakt het niet mogelijk om thans al concreet aan te geven welke instrumenten ge- leiden tot een onaanvaardbare vergroting van het financie ringstekort of tot eveneens on aanvaardbare stijging van de collectieve lasten. Als dit fi nancieringstekort komend jaar de daarvoor gestelde grenzen dreigt te overschrij den, zal op de „noodremproce- dure” een beroep worden ge daan. Uit de antwoorden op de meer dan 200 schriftelijke vra gen blijkt voorts, dat zowel ko mend jaar als voor de jaren tot en met 1981 is uitgegaan van een jaarlijkse trendmatige huurverhoging van zeven pro cent per midden van het jaar. Extramiddelen zo wordt aangekondigd zullen wor den uitgetrokken voor de „pro motie” van het toerisme en voor de verbetering van het toeristisch produkt. De beantwoording van de vragen is aangegrepen tot het herstel van „helaas niet gecor rigeerde drukfouten” in de ma- cro-economische verkenning. Nu wordt meegedeeld, dat de toename van het reëel beschik bare inkomen van de sociale minima ongeveer 0,5 procent is in plaats van 1,5 procent voor een uitkeringsgerechtigde zon der kinderen. LISSABON (Reuter). In de meeste landen die deel uitmaken van de Derde Wereld is de voedselsituatie kritiek. In de jaren zestig groeide de voedselproduktie in de derde wereld met 2,9 procent per jaar, in de jaren zeventig slechts met 2,6 procent. In Afrika is de voedselproduktie per hoofd van de bevolking zelfs met 114 pro cent per jaar verminderd sinds 1970, aldus de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie FAO van de Ver enigde Naties, Edouard Saoema. In 1976 zagen ontwikkelingslanden die niet de beschikking hebben over olie zich gedwongen om ruim tien miljard dollar uit te geven aan de invoer van basisvoedsel. Dat bedrag komt overeen met niet minder dan tachtig procent van de buitenlandse hulp die zij in dat jaar ontvingen. De minister-president zei dat het kabi net verwacht dat het fonds jaarlijks 150 tot 200 miljoen gulden zal bedraden. Hij vermeldde dat het oorspronkelijke ont werp van dit kabinet in de laatste weken nogal is bijgesteld. Het kabinet zag zich hiertoe genoodzaakt na een „positief-kri tisch” advies van de Raad van State. De premier kon niet zeggen op welke punten (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Westduitse mark is gisteren fors in koers gestegen als direct gevolg van de maatregelen, die de Zwitserse centrale bank het afgelopen weekeinde heeft aangekondigd om de enorme koerstijging van de Zwitserse frank tegen te gaan. In Frankfort wordt ernstig rekening ge houden met een koerswijziging binnen de „slang”, de monetaire overeenkomst die de munten van de Benelux, West-Duits- land, Denemarken en Noorwegen aan el kaar koppelt met een maximale speel ruimte van 2,25 procent naar boven of naar beneden van de spilkoers. De koers wijziging zou, zo menen handelaren, nog deze maand haar beslag kunnen krijgen. De maatregelen van de Zwitserse Natio nale Bank strekken zich uit over valuta markt en kapitaalmarkt. De Zwitserse frank is de afgelopen maanden zodanig in waarde gestegen dat de Zwitsers bang Voedselsituatie De „Alcocheck” is een apparaatje, niet groter dan een zakrekenma- chientje, dat langs electronische weg het alcoholpromillage kan meten. De alcocheck, verspreid door de societe Customable bevat een halfgeleider, die reageert op geleidende gassen (zo als alcohol) en dus een bepaalde con centratie alcohol in de adem na elec tronische verwerking zichtbaar maakt d.m.v. lampjes. Sg Iff (ADVERTENTIE) Het aantal arbeidsongeschikten zal eveneens sterk toenemen en in 1990 meer dap 600.000 gaan bedragen. Het aantal werklozen zou in 1990 wel eens meer dan 200:000 kunnen bedragen. De commissie gaat ervan uit, dat er dan 230.000 werklo- veer 200 procent voor het kleinverbruik.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15