Nederlandse en Russische dammers bevestigen hegemonie treffers en missers verraste STAATSLOTEN? tototips I Zwitserland- Nederland op tv „FBO en VVCS „IK BEN NU NIEUWS” Australië l sportpuntig J IAAF op tweesprong om de tafel9’ I I I De Staatsloterij. j Méérspelers, méér kansen. \A/s.u m dekeuken vlug klaar wilt zijn, dan neemtutock kipschnitzels. IT f WK BASKETBAL I 18 19 SPORT OKTOBER 19 7 8 DINSDAG 3 STAATSSECRETARIS: 7 Verkoopadressen m de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. I Een miljoen gulden aan prijzen 1 i A naar zege Andre eindelijk in de picture LF Fred André: goede entree. Johan Bastiaannet had het niet gemakkelijk tegen de Braziliaan Da Silva. Uitgev. Ingev. 2 30 4 1 25 1977-1978 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) '77-'78 '76-'77 3-0 2-3 2-0 0-0 0-0 1-1 1-4 1-1 1-3 i 1 1 U KUNT ZE WKOPEN Dat had vooral voor Nederland aange name consequenties. Over de kwaliteit van spelers als Boom en Bastiaannet beston den in Nederland immers nog de nodige twijfels. Het is zeker dat zij in ons nationale kampioenschap, waar zij zich met een tweede en derde plaats plaatsten, wel wat geluk hebben gehad. Nu zij echter beiden hebben gewonnen, zijn de twijfels groten deels weggenomen en moeten we hen in ieder geval tot de kanshebbers voor een finaleplaats rekenen. De helft van het aan tal spelers uit de voorronden komt immers in de finale. Van de partijen die in een beslissing eindigden, was die van de Russische oud- wereldkampioen Sjtsjegolev het meest be langrijk. Hij vond immers in de Franse grootmeester Michel Hisard een van de lastigste tegenstanders. Het op remjse ge richte spel van de Fransman beantwoord de hij op dezelfde manier als Karpov dat bij de schakers zou doen: heel rustig, zon der iets te willen forceren een klein voor deeltje binnenhalen en pas in het eindspel toeslaan. Dit spel wordt nog wel eens uit gelegd als „simpel”, maar veel mensen begrijpen niet wélke grote technische vaardigheid hiervoor wordt vereist. De andere Rus, Gantwarg, pakte de za ken heel anders aan. Tegen de Surinaamse kampioen Norder speelde hij op „buigen of barsten” en hoewel de Surinamer, ob jectief bezien, nog uitstekende mogelijkhe den had om zich te verdedigen, wist hij met het ingewikkelde speltype dat de Rus MANILLA. Nadat de Verenigde Staten en Australië zondag het toernooi in Manilla had den geopend, hebben gisteren alle twaalf lan den in de voorrondegroepen de weg naar het wereldkampioenschap basketbal betreden. Al leen titelverdediger Sovjet-Lnie en de Filippij nen, het organiserende land, zijn zeker van een plaats in de finale, die van 6 tot en met 14 oktober gespeeld wordt. (Van onze speciale verslaggever) ARGO. In de tweede ronde van hef wereldkampioenschap dammen is de Russisch-Nederlandse hegemonie in de internationale damwereld wel heel sterk tot uitdrukking gekomen. Afgezien van Glerc en Misjesjanski, die tegen elkaar tot een snelle remise kwamen, wonnen alle Nederlandse en Russische spelers hun partijen. Van de Nederlanders liet de kersverse nationale kampioen, Frank Drost, het beste spel zien. In een boeiend duel met de Daley Thompson is uitgeroepen tot Britse atleet van het jaar. De zilveren medaillewinnaar op de tienkamp bij de Europese kampioenschappen werd de op volger van Steve Ovett. Chris Evert is winnares geworden van het internationale tennistoernooi van At lanta. Ze versloeg Martina Navratilova in de finale met 7-6, 0-6 en 6-3. Het damestafeltennisteam van Avanti heeft in de Europa Cup met 5-1 gewonnen van het Westduitse TSV Kronshagen. De eerstvolgende strijd om het wereld kampioenschap volleybal wordt in 1982 in Argentinië gehouden. Peru verzorgt dan de titelstrijd bij de dames. Belg Oscar Verpoest bleek hij de door hemzelf opgeroepen spanningen heel goed de baas te zijn en toen Verpoest even niet de sterkste verdediging vond, kwam een De IAAF staat op een tweesprong: de federatie houdt vast aan haar eigen reglementen en beschermt de belangen van haar leden Taiwan en Israel, of - de keerzijde van de medaille - Het gevecht om de Europese bokstitel in het zwaargewicht tussen Alfredo Evange lista (Spanje) en Dante Cane is opnieuw uitgesteld. Piero Pini, secretaris van de Europese Boksunie maakte bekend, dat als waarop Het heeft er lange tijd naar uit ge zien, dat Fred André op 30 april van dit jaar zijn laatste wedstrijd gespeeld had in het betaald voetbal. Op die dag verloor hij met zijn club Volendam van Telstar, de vereniging die hij met inzet van alle krachten zo lang diende en waarbij hij tevens het voetbalsei zoen 1977-1978 eindigde. 4-1 1-2 P.E.C. kwam tot één goal in zijn laatste vijf wedstrijden. Het was nog geen „normale” goal ook, omdat Ben Hendriks via een strafschop scoorde. Zes punten uit de laatste drie wed strijden en de doelcijfers 4-0. Het lijkt erop dat MW „boven Jan” is. De 4-0 winst van Volendam op Haar lem was de grootste winst sinds de terugkeer in de eredivisie. De eerste afgelasting van dit seizoen kwam reeds vroeg, 30 september. In het vorig seizoen kwam de eerste pas op de 23e competitiedag. Met één wedstrijd (Utrecht-NEC) te goed blijft de produktie achter dit jaar. Nu 198, het vorig seizoen 213. Jos Jonker maakte zijn eerste goal voor FC Den Haag. Zijn laatste goal viel op 16 oktober 1977, Telstar-Vitesse 5-1. Henk JBosveld (Vitesse) scoorde op 9 april zijn laatste tegen FC VVV. Zijn eerste van dit seizoen maakte hij te gen. .FC WV. Wim Kwakman maak te zijn eerste voor Volendam sinds de terugkeer van de wijdbroeken en Loek Ursem presteerde het voor de tweede keer twee goals te scoren voor A.Z.’67. Het vorig seizoen bij AZ’67-Haarlem 6- 0 was het de eerste keer. Vereniging Telstar Telstar Volendam (le divisie) Volendam snelle beslissing tot stand. Hiermee heeft Drost zich uitstekend gerevancheerd voor zijn vrij matig optreden in de eerste ron de. 2-1 2-0 1-0 1-1 1-0 4-0 4-3 3-1 3-2 3-5 N.E.C. Sparta FC Den Haag A.Z.’67 Haarlem GA Eagles P.S.V. FC VVV Ajax FC Groningen FC Dordrecht Heracles SC Amersfoort Totaal 30 !26 25 M. V.V. FC Utrecht P.E.C. N. A.C. FC Twente Volendam Roda JC Feyenoord Vitesse Wageningen Eindhoven FC Amsterdam Willem II tip 1 1 1 1 2 1 1 3 1 3 2 3 3 Bij controle bleek hij net één zet te kort te komen. 49, dus een reglementaire nederlaag. Eigenlijk was dat wel erg sneu, want als de overblijvende stand normaal was uitgespeeld, zou het remise zijn geworden: Doelp. 1 •75-'76 1-0 0-0 hem voörschotelde, niet goed raad, waar door hij al snel verloor. Nog sneller was het duel Boom-Lepsic- afgelopen. Al bij de 15e zet ging de jonge Joegoslaaf in de fout, waarna Boom een niet al te moeilijk, maar toch wel verras send slotzetje kon uitvoeren, dat hem een een dam opleverde. Lepsic probeerde daarna nog van alles, maar het was zin loos: Boom won overtuigend. Heel spannende taferelen speelden zich af in het duel tussen Bastiaannet en Da Silva. De tot voor kort nog volslagen onbe kende Braziliaan bleek tot opmerkelijk goed spel in staat en confronteerde de Nederlander met zoveel problemen dat deze in ernstige tijdnood geraakte. Toen Da Silva zelf ook moeilijkheden kreeg met de klok, steeg de spanning tot ongekende hoogten. De schijven vlogen over het bord, de slagzetten volgden elkaar in hoog tem po op Toen tenslotte de vlag van de Brazi liaan viel, wist eigenlijk niemand of hij de vereiste vijftig zetten nu wel of niet had gehaald. x 2 2 2 De overwinning van Australië op Tsjecho- Slowakijë (75-68) in groep C was de grootste verrassing. Met de kleine nederlaag zondag te gen de Verenigde Staten (75-77) vormt de zege van Australië het bewijs, dat het basketbal in dat land vooruit gaat, want bij de Olympische Spe len in Montreal werden de Australiërs nog acht ste achter het twee plaatsen hoger geëindigde Tsjecho-Slowakijë. De Australische trainer haastte zich dan ook de betiteling „historisch resultaat’ te gebruiken. In ieder geval kan Aus tralië zich plaatsen voor de finalegroep door vandaag van de Dominicaanse republiek te win nen, geen onoverkomelijke opgave. De eerste twee van elke groep gaan over, zodat er bij winst van de Verenigde Staten op Tsjecho-Slowakijë geen problemen meer zijn voor de Australiërs. Amerika behaalde zijn tweede zege tegen de Dominicaanse Republiek; 104-65 en imponeerde meer dan de dag ervoor. In groep A had Canada, dat nog maar drie spelers van de halve-finaleploeg van de Olympi sche spelers in de selectie heeft, weinig moeite met Zuid-Korea (105-69), evenals Joegoslavië met Senegal: 99-64. Deze twee naties zijn voorbe stemd voor de finalegroep. Brazilië verpletterde in groep B China met 154- 97, zodat de Chinezen aan hun eerste optreden op het wereldkampioenschap als kampioen van Azië met weinig genoegen zullen terugdenken. Italië had daarentegen vrij veel moeite met Puer to Rico. Op basis van fysieke overmacht beslis ten de Italianen uiteindelijk de ontmoeting in hun voordeel: 93-80. Spelerspaspoort Fred André: Seizoen Gesp. 1974- 1975 30 1975- 1976 25 1976- 1977 24 de IAAF opgeheven wordt. Als de IAAF haar poorten opent voor China, moet het een of ander voorwendsel vinden om Taiwan te ver wijderen. Maar de zaak ligt niet zo eenvoudig zoals ujt het verleden blijkt. De in ternationale badmintonfe- deratie nam eind 1977 een soortgelijke beslissing. Zij aanvaardde het lidmaat schap van China én stootte Taiwan gelijktijdig af. illlllllllllllllllllllllllllllllllllll: In de maanden, die volgden koos hij definitief voor het trainersvak. Als as sistent van Jan Mak traint hij niet al leen Jong Volendam maar is ook ’s middags aan de zijde van Mak te vinden als het A-elftal onder handen wordt genomen. Volendam, de verrassing van het af gelopen seizoen startte echter slecht. Met slechts vier punten uit zeven wed strijden en reeds dertien goals tegen stond men onder de fatale streep. Zoals meestal gaat bij clubs, die niet goed draaien, slaat dan de blessureplaag toe. Ook bij Volendam. Precies één weck geleden benaderde het bestuur zijn B- trainer met het verzoek de wedstrijd- schoenen weer uit het vet te willen halen en het stuurloze A-elftal naar betere tijden te begeleiden. Als speler dan wel te verstaan. Fred André: „Vorige week dinsdag werd er met mij contact gezocht. Of ik weer als actief speler de wei in wilde Ik heb één dag bedenktijd gevraagd en na mijn bevestiging is er donderdags een contract getekend, met een looptijd tot het einde van het huidige seizoen. Mijn voorbereiding op deze wedstrijd was verre van ideaal. Een oefenwedstrijd op donderdag tegen Q.S.C., een trai ning van één uur op yrijdag, een bron- chitis-aanval en met pillen op de been, en dan toch zo’n gelukkige afloop. Ik moet er echter direct bijzeggen, dat de spelers mij ontzettend geholpen heb ben. Zij waren erg positief met mijn rentree en hebben, na een moeilijk eer ste kwartiertje, voor iedere meter ge knokt. Blijkbaar hebben mijn rust- en leidinggevende inbreng een goede in vloed op het geheel gehad. Vooral het eerste kwartier was moeilijk. Er zat geen beweging in onze ploeg en verder dan wat breedte-voetbal kwamen wij niet. In deze periode en in de eerste tien minuten na de hervatting zaten we even moeilijk.” Het was inderdaad duidelijk te zien dat André, als laatste man spelend, de touwtjes strak in handen had in zijn achterhoede. Kees Molenaar en Theo Vonk speelden sterk, Kees Guijt had meer moeite met zijn nieuwe compag non, maar werd meer dan uitstekend Het vorig sejzoen verloor PSV maar twee wedstrijden, en nog wel vanaf het moment dat men reeds kampioen was. Dit seizoen heeft men na acht wedstrij den reeds twee nederlagen te incasse ren gekregen en beide in het westen respectievelijk tegen Ajax en Feye noord. De laatste nederlaag van Ajax da teerde van 26 februari j.l. toen men met, eveneens, 1-0 verloor bij GA Eagles. A.Z.’67 had het vorig seizoen na acht wedstrijden twaalf punten met de doel cijfers 25-8. Nu heeft men slechts ze ven punten en incasseerde negentien goals, een aantal dat men toen na 22 wedstrijden had. Feyenoord heeft sinds 16 april in eigen Kuip geen tegen-doelpunt ont vangen. Toen scoorde Co Stout van FC Amsterdam. De laatste drie uitwedstrijden van Haarlem vertonen slechte resultaten. Geen pun,ten, geen goals en tien tegen. FC Twente moest tot 15 januari te rug gaan om vier goals (of meer), op eigen veld gescoord, terug te vinden. Toen was het 6-0 tegen NAC. Geen uitwinst deze en de vorige com petitiedag in de eredivisie. Dus zeven tien wedstrijden met geen enkele 2. de federatie offert die be langen op uit „politiek” ei genbelang. „Het vraagstuk rond de sollicitatie van Chi na naar een hernieuwd lid maatschap draagt een sterk politiek karakter. Pe king hield jarenlang vast aan het standpunt, dat Chi na dan eerst lid zou worden als Taiwan, de officiële ver tegenwoordiger van China in de IAAF, uitgestoten zou worden. Kortgeleden her zag de Chinese regering de ze mening. Zij diende een verzoek in om lid van de IAAF te worden onder de voorwaarden, die golden in 1954, toen China en Taiwan gelijktijdig lid waren onder een naam. Met andere woorden: China wil weer lid worden als de separate status van Taiwan binnen lllllllllllllllllllllllllllllllllin HILVERSUM De NOS-televisie zal woensdag 11 oktober van 20.10 tot 22.00 uur via Nederland I een rechtstreekse re portage verzorgen van de voetbalwed strijd Zwitserland-Nederland, die in de voorronde van het Europees kampioen schap voor landenteams in Bern wordt gespeeld. Het commentaar wordt verzorgd door Kees Jansma. De NOS-radio brengt eveneens een rechtstreekse reportage van deze wed strijd in het sportprogramma „Langs de lijn" op die avond vanaf 20.15 uur via Hilversum 3. Verslaggevers zijn Eddie Poelmann en Theo Koomen. Cane medisch nog niet is goedgekeurd. In Italië is vooral na de dood van Angelo Jacopucci veel kritiek losgebarsten op het feit, dat de 38-jarige Cane als uitdager is aangewezen. Taiwan ging hiermee niet akkoord en vocht het besluit aan voor het ge recht. De Britse hoge raad verklaarde na onderzoek de beslissing van de bad- mintonfederatie als on aanvaardbaar, eerherstel volgde. De precieze geschilpunten willen de FBO (Federatie Betaald Voetbal Organi saties) en de VVCS (Vereniging van Con tract Spelers) niet in de publiciteit bren gen, omdat „zij het op dit moment onjuist achten”, aldus staatssecretaris Wallis de Vries in zijn antwoord op kamervragen van de PvdA-kamerleden Worrell en Lan- gedijk-De Jong. De staatssecretaris volstaat met het aan geven van een van de redenen voor het afbreken van de gesprekken over een col lectieve arbeidsovereenkomst. De VVCS vond dat de FBO met te weinig onderhan- delingsbevoegdheid aan de tafel was ver schenen. Aangezien het mandaat van de FBO was verkregen na een onderzoek onder de betaald-voetbalorganisaties kon dit niet zonder meer worden verruimd. De VVCS zegde daarop de vergadering af. De zaak is nu doorgeschoven naar de algeme ne ledenvergaderingen. bijgestaan door Klaas Tuyp, een speler die onder Fred André in Jong Volen dam speelde, maar nu met zijn grote baas de sterren van de hemel voetbal de. Fred André: „De belangstelling die ik na de wedstrijd van de schrijvende pers genoot deed mij uiteraard wel goed, maar vooral een Klaas Tuyp zou hier in meegedeeld moeten hebben. In mijn loopbaan ben ik voor de journalis ten niet spectaculair geweest, maar nu ik op 37-jarige leeftijd ga proberen Vo lendam in de hoogste afdeling te hou den en zo’n eerste wedstrijd eindigt bovendien in een 4-0 winst, ben ik plot seling „nieuws”. Wat zo’n Tuyp dan meemaakt, heb ik bijna in mijn gehele carrière ondervonden”. Toch deed deze onverwachte belang stelling Fred André wel goed, als hij zegt: „Toen ik het afgelopen seizoen moest stoppen, deed het me pijn. Ik stond in het sterrenelftal van dat sei zoen, maar de keuze tuisen baan/full- time trainer (Hij koos het laatste red.) deed mij met weemoed stoppen. Als trainer ben je bezig met jonge spelers en vergeet je al snel je hunkering naar de wedétrijd, maar toen het voetbalsei zoen begon en de prestaties van Volen dam achterbleven kreeg ik toch de drang er wat aan te gaan doen”. Veel verandert er uiteindelijk niet voor Fred André. Binnen enkele weken speelt hij weer alsof hij niet is wegge weest. Eén ding wordt echter anders. De assistent van Jan Mak zal vanaf heden weer naar de pijpen van zijn „baas” moeten dansen. ^jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ Boom vlot LONDEN. De komen de vijf dagen zullen de meest kritieke zijn in de 66 jaar oude geschiedenis van de Internationale Ama teur Atletiek-Federatie (IAAF). ’s Werelds groot ste sportbond vergadert komende week in Puerto Rico en ziet zich geplaatst voor twee problemen: Chi na's sollicitatie naar het lidmaatschap en de weige ring Israel toe te laten tot de Aziatische spelen, die in december in Bangkok wor den gehouden. DEN HAAG. Staatssecretaris Wallis de Vries van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk heeft de werknemers en de werkgevers in het betaalde voetbal, de VVCS en de FBO, schriftelijk verzocht zo snel mogelijk verder te onderhandelen over een basis-cao voor het betaalde voet bal. De onderhandelingen werden op 29 augustus gestaakt. Het structuurrapport „gezonder betaald voetbal” stelt een col lectieve arbeidsovereenkomst als voor waarde. Dit rapport moet dienen als lei draad voor een betere organisatie van de bedrijfstak. 150Zareska prijzen: Smyrna handwerkpakketten van 45 x 90 cm met een winkelwaarde van f71,-per stuk. Kompleet met stramien, wol, en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo, Hengelo (O). 4 .C

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19