VOOR PATIËNTEN ZIEKENFONDS Element afgezonken Achterstraat Directeur Schiphol geschorst Sociaal Plan bij Droste van homofielen Presentatie kabinet stapt op als Gedeputeerde WD’er vergelijkt Den Uyl met nazi Goebbels Onderzoek verbod discriminatie lichtreklame ISKIOXw, «IWUIEN HACKS 22 I I ■BH J I vandaag: het weer nifman HAARLEM het woord b aan... b Sts Keuken kiezen?.. agenda pagina 7 Oud IJmuiden Zaans geschenk Ed Spanjaard Inkomensgrens hoger voor vrijstelling van sociale lasten Kabinet neemt ontwerp wet voorkeursrecht voor gemeenten over En verder Droog 11 u I u V, Kip van ’t spit I k1 ^2/ I»® DINSDAG 3 OKTOBER1978 (ADVERTENTIE) WAARIN ÖPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 283 I 2 r I Telefoonbeantwoorders Etienne Rey: pagina's ....2,3,4 5,6,7,9 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst13 Radio en televIsle/Strlps.... 17 Economie15 Beurs14 Sport17,21 - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerfractie van het CDA wijst het eigen risico van 100 per jaar voor ziekenfondspatiënten van de hand. Ook heeft de fractie grote bezwaren tegen de invoering van de bijdrage van ƒ10 per dag in de ziekenhuiskosten. De fractie vindt dat deze maatregelen te veel de mensen met de laagste inkomens en sociale inkomens treft. De voorstellen maken deel uit van het ombuigingspro gramma Bestek ’81. Al eerder wees de oppositie de invoering van het eigen risico van de hand. MWW «I Kieswaarkeusis: VlhSlYIIJ^bljttingGr IJmuider Courant t CDA wijst invoering van eigen risico af De voorstellen van het kabinet voorzien 40 I Deze APO heeft nauwelijks gevolgen 1 (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) i Zie pagina 2 (ADVERTENTIE) Weersverwachting van het KNMI Volgens CDA-woordvoerder Steef Weij- ers zou invoering van het eigen risico niet bijdragen tot oplossing van de problemen in de gezondheidszorg. Het betekent al leen een overheveling van inkomsten uit de algemene sector naar de particuliere sector. Op deze gronden wees de fractie gisteren, tijdens het overleg over Bestek ’81, dit onderdeel van het bezuinigings- programma van de hand. D RIEMENS (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. De algemeen directeur van de NV Luchthaven Schiphol, dr. D. Riemens, is gisteren door de Raad van Commissarissen geschorst. „Verschillen van inzicht” tussen de Raad en Riemens hebben tot dit besluit geleid. Het is vrijwel zeker dat de algemeen directeur niet meer zal terugkeren op zijn post. Waarschijnlijk zal hij met een gouden handdruk het be drijf verlaten. President-directeur J. W. Wegstapel neemt voorlopig de taken van Riemens over. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet-Van Agt zal een werkgroep instellen die gaat on derzoeken welke gevolgen een wettelijk verbod op discriminatie wegens homofi lie heeft. Deze werkgroep zal voorts ad vies uitbrengen over de mogelijke uitwer king van zo’n verbod in de wetgeving. De ministerraad heeft dit gisteren besloten, zo deelde de minister-president op zijn wekelijkse persconferentie mee. Het kabinet heeft verder besloten een wetsontwerp voor te bereiden tegen direc te en indirecte discriminatie tussen man en vrouw. In beginsel zal het ontwerp betrek king hebben op discriminatie wegens ge slacht op elk maatschappelik terrein. Naast de afwijzing van het eigen risico verzet de fractie zich tegen de invoering van het tientje bijdrage in de „hotelkos ten” van ziekenhuizen voor iedereen, zon der rekening te houden met de persoonlij ke omstandigheden. Maar de fractie zegt toch niet zonder meer „nee” tegen dit voorstel. Het overleg over Bestek ’81 re sulteerde ook in afwijzing van het alterna tieve bezuinigingsplan van oud-minister Boersma van Sociale Zaken. voor de voorgenomen afslankingsoperatie bij de Haarlemse chocolade-fabriek, een dochter van Van Nelle. Zoals bekend zul len 100 man bij het bedrijf moeten afvloei- ien om weer concurrerend te kunnen wer ken. Er zal, zo deelde de voedingsbond FNV mee, een sociaal plan worden opge steld om het proces in aanvaardbare ba nen te leiden. Afgesproken is dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De af- Goebbels was in de Tweede Wereldoor log de beruchte nazi-propagandaleider, die zich onderscheidde door demagogi sche toespraken en goed geënsceneerde massademonstraties. Keja verweet de socialistische oppositie leider Bestek ’81 in een kwaad daglicht te stellen. „Als Den Uyl beweert dat de om- buigingsoperatie erop is gericht de zwak keren nog zwakker te maken en de rijken nog rijker, dan vertelt hij regelrechte leu gens. Dat is een goed socialist onwaardig. Bestek ’81 steunt de sociaal-zwakkeren en schept werkgelegenheid”. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. „Wat Den Uyl afgelopen zaterdag tijdens een PvdA-demonstratie in Rotterdam over Bestek ’81 heeft ge zegd, zijn regelrechte leugens. Die man wordt steeds meer de evenknie van dr. Joseph Goebbels.” Dit zei het VVD-Twee- de-Kamerlid W. Keja gisteravond tijdens een VVD-vergadering in Arnhem. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft beslo ten het wetsontwerp voorkeursrecht voor gemeenten (een deel van de omstreden grondpolitiekwetgeving) van het kabinet- Den Uyl over te nemen. Het zal wel op enkele punten worden gewijzigd. Binnen kort zal een nota van wijzigingen naar het parlement worden gestuurd. vloeiingsoperatie zal zoveel als mogelijk langs de weg van natuurlijk verloop wor den opgevangen. Directeur J. A. Luycks reageerde als volgt: „Als de vakbonden dit een arbeids plaatsenovereenkomst willen noemen mij best. Het is echter een werkgelegenheids paragraaf, waarin staat dat de werkgever zal streven naar continuïteit van het be drijf, gebaseerd op een herstructurerings plan voor de komende drie jaar”. De heer Luycks bevestigde dat honderd van de 412 mensen moeten afvloeien. Er bestaat in geen geval garantie voor de overige ar beidsplaatsen. „We weten niet wat we te genkomen en kunnen geen absolute garan tie geven. Ik ben Onze Lieve Heer niet”. De Verenigde Staten zullen volwaar dige partners zijn bij de vredesgesprek- ken over het Midden-Oosten. Zie pagina 3 I DEN HAAG (A^P). Het kabinet heeft gisteren besloten tot een verhoging van de grenzen van de premievrijstellings- en re- ductieregeling voor de volksverzekeringen met ingang van 1 januari 1979. Voor onge- huwden beneden de 35 jaar komt de grens te liggen op 5200 gulden, voor ongehuwden boven de 35 jaar op 7000 gulden en voor ongehuwden met kinderen en gehuwden op 9000 gulden. De reductiegrenzen zijn opgeschoven. Voor ongehuwden onder de 35 ligt de grens met ingang van 1979 op 11.330 gul den. Voor ongehuwden boven de 35 op 13.100 gulden en voor de overigen op 15.100 gulden. Onder leiding van gastdirigent Ed Spanjaard heeft vanavond in het Haar lems Concertgebouw het eerste concert in het nieuwe seizoen van het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest plaats. Tij dens een interview met Johan van Kem pen bleek dat het klikt tussen het NPO en deze dertigjarige oud-Haaiiemmer. Zie de kunstpagina Gen. Croniéstr. 31 - Tel 253630 - Haarlem Hij zit er vooral mee, omdat zijn groep in het grotere geheel van het CDA het sterkst steunt op het ideële gegeven, het maat schappelijke christenzijn, het individuele ethische gedrag. Bij andere confessionele groepen is er vaak meer marge te bespeu ren, meer ruimte in het geweten. De A.R.P.-jongeren imponeren zowel Aantjes c.s. als de buitenwereld steeds opnieuw door een politiek-religieuze voortvarend heid volgens „de lijn der vaderen” maar met progressief bochtenwerk. Fractieleider Aantjes, toch al niet te be nijden in de arena’s van CDA en coalitie, kan zich tegenover de jongeren niet de spitsvondige handigheid veroorloven die andere grootheden in andere brandpunten faam bezorgt. Niet alleen de eenvoud, maar ook de eerlijkheid is kenmerk van het ware. A.R.P.-jongeren willen best blij ven proberen het ongerijmde tot rijmen te brengen, door religie met politiek te ver zoenen, maar zij geven er herhaaldelijk blijk van dat zij niet bereid kunnen wor den gevonden omwille van politieke uit redding een poosje met de mammon op stap te gaan. Niet dat de heer Aantjes die neiging persoonlijk wél heeft, maar hij moet nu en dan uitspraken doen die er sterk op lijken. De jongeren in de A.R.P. zullen de noodsi tuaties wel begrijpen waarin een man als Aantjes dag in dag uit komt te verkeren, maar de laatste tijd en vooral de laatste dagen blijken zij er zorgen over te hebben dat Aantjes juist de volgens hen onschend bare knopen doorhakt Gedetailleerd ge zien: er komen heel wat knopen aan de dag waar minder principieel geaarden weinig moeite mee hebben, maar die binnen i A.R.P. met het religieus-politieke geweten zijn verbonden. Het is niet alleen „abortus” dat in dit opzicht de klok slaat al is het een van de gevaarlijkste problemen voor CDA en ka binet „Urenéo”, „neutronenbom”, „grond- politiek”, „Zuid-Afrika”, „Gastarbeiders” moeten er ook wel degelijk bij worden genoemd. En het gevaar zit misschien niet direct in de huidige situatie, maar vooral in de toekomstige: kan het CDA eigenlijk nog wel intact blijven in de mate waarin dat door Steenkamp wordt gepredikt als de AR.-jongeren zowel in hun functie van kiezers als toekomstige steunpilaren van het maatschappelijke christendom moeten worden behouden? Wie daarop gedecideerd moet antwoor den, is niet te benijden. HIlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiitiiiiiiuiiiiiiiii in besparingen van in totaal 2 miljard in de gezondheidssector. Het eigen risico en de ziekenhuisbijdrage voor alleenstaande volwassenen en gezinnen zonder kinderen zou zo’n 600 miljoen hiervan moeten gaan bedragen. Ter compensatie zal het CDA met voorstellen komen om de tarie ven in de gezondheidszorg beter in de hand te houden. Ook wil de fractie een betere structuur in deze sector. 1 Weijers denkt hierbij aan aftopping van de prijscomensatie voor de hoogste sala rissen en de overheids- en semi-over- heidssfeer, het „uitwieden” van het zieken fondspakket en strengere kostenbewa king. Uit een onderzoek van het totale ziekenfondspakket kan volgens Weijers blijken dat zowel de groep verzekerden beperkt zou kunnen worden, terwijl tevens een aantal achterhaalde voorzieningen verwijderd kan worden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Aantjes zit ermee Ook (en vooral) politieke partijen heb ben rekening te houden met het wijsgerige gezegde: „De jonkies van vandaag zijn de meesters van morgen”. Het is niet verwon derlijk dat bepaalde politieke groeperin gen, met name A.R.P., in dat opzicht grote zorgen hebben. De bekende kreet „je bent jong en je wil wat” lijkt in het A.R.-milieu een realistischer inhoud te hebben dan in de kring die deze kreet uit propagandis tisch oogmerk tot vervelens toe gebruikt. En fractieleider Aantjes zit er mee. Ook voor chauffeur Chris Warmenho ven had de gemeente Zaanstad een presentje. Maandagmorgen tegen half elf reed de Beverwijker voor de eerste maal de route naar de Zaanse verbran dingsoven. Het is uitkijken geblazen op de smalle zeedijk. Zie de plaatselijke pagina’s De bewoners van Oud IJmuiden heb ben zich gisteravond beraden over de tactiek die door het college van B. en W. wordt gevolgd met betrekking tot de renovatie/nieuwbouwplannen van hun wijk. Er is veel achterdocht. Woensdag gaat de wijk (achter gesloten deuren) praten met het college. De reeds lang bestaande eisen zullen nog eens extra wprden onderstreept. Medezeggen schap! Veel bewolking en op de meeste plaat sen droog. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperatu ren omstreeks 7 graden. Maximumtem peraturen circa 12 graden. Het welzijn van een natie hangt meer af van de handigheid dan van de rechtschapenheid harer staatslieden. HAARLEM. Drs. J. Achterstraat heeft zijn functie als Gedeputeerde van Noord-Holland „om uiteenlopende en per soonlijke redenen” neergelegd. Bij zijn be noeming had drs. Achterstraat al een voor behoud gemaakt omdat hij het niet eens was met de manier waarop de WD buiten het college was gehouden. Verder voelde hij er weinig voor zijn directeurschap van het sociografisch bureau de Meerlanden op te geven. Gisteren passeerde het eerste tunnelelement van de Hemspoortunnel de Hem- brug. Het element dat gisteren werd afgezonken, is het beginstuk van de Hemspoortunnel die op ongeveer, elfhonderd meter ten westen van de oude Hemspoorbrug wordt gebouwd. Naar verwachting zal de nieuwe tunnel in 1983 in gebruik genomen worden. Een poging van het Tweede Kamerlid Voogd het gebruik van drugs uit de strafrechtelijke sfeer te halen, is mislukt. Hij hield hiervoor een vergeefs pleidooi bij de Raad van Europa. Het eerste kabinet van d epos tot premier van Zuid-Afrika gekozen Pieter Botha presenteerde zijn kabinet vandaag aan de buitenwereld. Op de foto: minister van Arbeid Fanie Botha (uiterst rechts) en aan delinkerkant minister Connie Mulder van Raciale Zaken en Ontwikkeling. In het midden zit de nieuwe premier Pieter Botha. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vertegenwoordigers van de voedingsbond FNV hebben bij de chocoladefabriek Droste in Haarlem een arbeidsplaatsen-overeenkomst (APO) kunnen afsluiten die de werkgelegenheid van 312 van de 412 daar werkzame men sen voor de duur van drie jaar min of meer veilig heeft gesteld. Indien er on voorziene omstandigheden opdoemen, bijvoorbeeld het oplopen van de wereld- cacao-prijs, zal direct overleg worden ge opend met vertegenwoordigers van de vakbonden en de ondernemingsraad over te nemen maatregelen. gk- i„ j Voor een echte keuken, waarin ook goed te werken valt, komt zoveel meer kijken dan enkel keukenkastjes Bekijk alle moge lijkheden eerst ns rustig. En bedenk dat alleen een des kundige u dejuiste informatie kan geven U boft.want in onze toonzaal kunt u het allemaal zien en er vrijblijvend advies bij krijgen! Ook voor de tegels en de mo dernste kranen uit onze uitgebreide sanitair afdeling Sassenheim, Wasbeekerlaan 59, Tel. 02522 -1 90 10 Ma t/m vr van 9 00 17 30 uur Dinsdag-en donderdagavond tot 21 00 uui !<F'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1