Opvangcentrum voor vrouwen Steenkamp wenst dialoog in Schiedam christenen en marxisten VERGEEFS PLEIDOOI BIJ PARLEMENT RAAD VAN EUROPA A Kabinet niet W in Veel avondscholieren Grote oefening langs de kust halen eindstreep niet M A naar begrafenis Johannes Paulus Raad van Europa: bezorgdheid om Sjaransky en dan dit nog B Onderzoek Stimezo-Nederland wijst uit: Aantal abortussen nam af I CDA-voorzitter brengt bezoek aan Roemenië I d i r Structuur Nc Fel verzet OKTOBER DINSDAG 3 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 2 VI Zonder steun Buitenlandse vrouwen Militair recht Hoogtepunt - Dodelijke ongevallen Onafhankelijkheid STRAATSBURG. „Samen met opvoeding en het geven van informatie en het doen van diepgaand onderzoek naar de achtergron den van druggebruik is het uit de strafrechtelijke sfeer halen van druggebruik de beste manier om het doel te bereiken waarnaar wij allen streven”. Schietpartij Breukeler Ruimtevaartonderscheiding S3 11 Diefstal opgelost (Van onze redactie binnenland) g I5 gj Vluchtelingen IC Fatale branden kende W’ ja® w Pre: Voogd wil druggebruik uit DEI F: WEERRAPPORTEN rf- Tweede kamerlid Voogd (Van onze redactie binnenland) Ook had Voogd bezwaar tegen het feit dat uit het rapport zou zijn af te leiden dat het gebruik van soft-drugs altijd zou lei den tot het gebruik van hard-drugs zoals heroïne. In het algemeen zou in het rapport te weinig onderscheid worden gemaakt tus sen gebruikers en handelaren. Eenzelfde bezwaar kleefde volgens Voogd aan een rapport over hetzelfde onderwerp van het Zweedse lid van de centrum partij. strafrechtelijke sfeer geen onderscheid werd gemaakt tussen de gebruikers van soft- en hard-drugs. Tenslotte zou het comité moeten nagaan hoe het in de lidstaten staat met vreemde lingen die in drugs handelen of ze gebrui ken. Worden in het land zelf beschuldigin gen tegen hen ingebracht, worden ze uitge wezen, hoe worden ze in de gevangenis behandeld, enzovoorts. Verder zou vergelijking moeten worden gemaakt van de verschillende vormen van straffen voor handelaren en behandelin gen loegepast op gebruikers in Europa. lijkheden de wetgeving in de lid-staten ten aanzien van de handel in en het misbruik van drugs te harmoniseren. DEN HAAG (ANP). Nederland zal bij de begrafenis van paus Johannes Paulus vertegenwoordigd worden door de Neder landse ambassadeur in Rome, een kamer heer van de koningin en een protocolaire ambtenaar van het ministerie van Buiten landse Zaken. Premier Van Agt heeft dat gisteravond meegedeeld na het kabinetsberaad. Op verzoek van de kerkelijke autoriteiten in Rome zullen geen vertegenwoordigers van het kabinet aanwezig zijn. Men wil de begrafenisplechtigheid een eenvoudig ka rakter geven, aldus Van Agt. STRAATSBURG. Het parlement van ds Raad van Europa heeft gisteren tijdens zijn zitting in Straatsburg zijn grote be zorgdheid uitgesproken over Anatoly Sja ransky en anderen die actief waren in de joodse emigratiebeweging en de Helsinki- comité in de Sovjet-Unie. Het parlement deed dit door het aanne men van een resolutie over de positie van de joodse gemeenschap in de Sovjej-Ume. De Zweedse socialiste Anita Gradin had hier rapport over uitgebracht. In de resolutie zegt het parlement van de Raad van Europa dat het er vast van overtuigd is dat ontspanning alleen maar tot stand kan komen als steeds meer men sen toestemming krijgen te emigreren of buiten hun land te reizen in het kader van hun vak, om persoonlijke reden of om familie te zien. Het parlement herinnerde hierbij aan de slotakte van de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki. Ook wees men er op dat de Sovje-Unie de VN- overeenkomst over burgerlijk- en politieke rechten heeft ondertekend. 22 13 16 13 17 26 20 9 19 15 21 9 13 10 24 23 25 28 21 18 12 0 0 0.1 0 0.1 0 0 0 a 0.2 0 0 60 2 0 0 0 0 0.2 3 15 0 14 0 0.4 0 0 0 0 o o Deze cijfers zijn gisteren in Den Haag bekend gemaakt door Stimezo-Nederland, de vereniging van negen abortusklinieken die ijvert voor het voorkomen van onge wenste zwangerschappen, een betere hulp verlening en voor een zakelijke beeldvor ming over het vraagstuk van de abortus. Uit het onderzoek van Stimezo blijkt dat het aantal abortussen onder Nederlandse vrouwen internationaal gezien bijzonder laag ig. Hoewel het wettelijk kader voor abortus ontbreekt, aldus de onderzoekers DEN HAAG. Het aantal vrouwen dat het vorig jaar in ons land abortus liet plegen bedroeg ruim 16.500. In vergelij king met vier jaar geleden is dat een daling van 500. Buitenlandse vrouwen die in Nederland leven lieten daarentegen in vergelijking met 1974 vaker abortus ple gen. Vorig jaar gebeurde dat ongeveer 3300 keer, terwijl dat in 1974 bijna dui zend keer was. Het werd verricht in op dracht van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO). Van de factoren inspan ning, tijd en offers vormt tijd verreweg het 'belan grijkste probleem en de grootste aanleiding met de studie te stoppen. Het pro bleem lijkt vooral te liggen in de opdeling van de vrije tijd: gezin, sociale relaties, avondstudie en hobby's. Alleen vrouwen onder de 19 en boven de 30 jaar stu deren wat dit betreft in een Naar schatting 60.000 Westduitse, 10. a 12.000 Belgische en ruim 1000 Franse vrouwen lieten zich vorig jaar in ons land aborteren. Paul Schnabel en Cees Ketting, blijkt onze praktijk erg vrij te zijn. Ook in relatie tot buurlanden die een moderne abortuswet geving hebben. Uit het gesprek met het Roemeense staatshoofd bleek, aldus Steenkamp, dat aan beide zijden goodwill bestaat om alles te doen opdat de slotakte van Helsinki (de aanbevelingen van de confe rentie over vrede en veiligheid in Europa) worden toegepast. „Wij hebben nog een lange afstand af te leggen om tot overeenstem ming te geraken, maar om tot duurzame vrede en begrip in Europa te komen moeten wij deze weg gezamenlijk afleggen landen als Italië, Spanje en Portugal meer vrouwen dan voorheen in ons land abortus laten plegen. De groep vrouwen die in Nederland wo nen en zich hier laat aborteren, is voor bijna de helft (8000) gehuwd. Het voor naamste motief van deze vrouwen is dat zij menen dat hun gezin is voltooid. Het me rendeel heeft twee kinderen. Van de overi ge vrouwen is 45 procent ongehuwd; 7 procent is gescheiden. Volgens Stimezo neemt het aantal pro bleemgroepen (jonge meisjes, alleen staande vrouwen) dat abortus wil laten plegen toe. Het Europese comité zou in het bijzon der moeten onderzoeken hoe de structuur is vdn de Europese wetgeving op het ge bied van drugs, wat de criteria zijn van drug-misbruik, wat voor straffen er wor den uitgedeeld en wat de problemen zijn van het uit de strafrechtelijke sfeer halen van misbruik. Langs de kust zijn een twaalftal mijnenvelden gesitueerd waarin oe- ferimijnen van diverse soorten zijn gelegd. De posities zijn in overleg met de overkoepelende visserij-organisa- ties bepaald. De oefenmijnen leveren geen gevaar op voor de scheepvaart. De oefening staat onder leiding van de commandant van de mijnendienst in Nederland, kapitein ter zee P. L. Bakker. Volgens de Vereniging van Dienstplich tige Militairen (VVDM) ziet het ernaar uit: dat de algehele herziening van het militai re strafproces- en tuchtrecht nog lang op zich zal laten wachten. In haar blad „Twin tig” zegt de WDM uit betrouwbare bron Omdat deze groepen ook een verhoogd risico lopen om „laat” te komen met hun verzoek tot abortus, stijgt het aantal ingre pen in het tweede semester van de zwan gerschap enigszins. WOENSDAG 4 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06 45 uur onder 18.11 uur Maan op 09.02 uur onder 19.26 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 00.39 uur en 12.50 uur Hoogwater 04.42 uur en 17.00 uur W2W O nno verand. nnw zzo verand. verand. verand. verand. zzw windst. nnw nnp windst. verand. no no zzw windst. windst. zzw no z zzw no n nw windst. zw nw z n ozo zzw ozo no zzo n n n windst. zzw 9 9 9 11 10 11 9 10 12 11 13 25 20 8 re 10 15 11 8 10 7 .ÉS EÜ Professor Steenkamp noemde de ontvangst door president Ceausescu „het hoogtepunt van ons bezoek”. .,De president noemde ons vele, vele cijfers, maar hij had geen stuk papier voor zich. Hij noemde al deze cijfers over de ontwikkeling van het land en het leven in Roemenië uit zijn hoofd. Alles uit zijn hoofd. Dit heeft, omdat ik zelf econoom ben, een diepe indruk op mij gemaakt”. DEN HAAG (ANP). Langs de gehele Nederlandse kust zal van 9 tot 19 oktober door de Koninklijke Mari ne een grootscheepse mijnenbestrij- dingsoefening worden gehouden die de naam Sweet Water draagt. KA met van i dach tatie Al van weel leve In dooi kwa men D< met die R Twi rijn tijd heb woi test Alg er i De vesti; Karii ervai aan i Ka Stoll amb1 septf op h neer; o 17 0 0 0 0 3 0.2 16 „De aan t; voor kopp< brenj pens, instel voor koppi dus c Vo< sterk D de Mai den bin Alg ken ma incl dat Dr; ove het weer (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Professor Piet Steenkamp, voorzitter van het CDA, is „uit de grond van zijn hart” voor een dialoog tussen christenen en marxisten. Hij heeft dit tijdens zijn bezoek aan Roemenië verklaard tegenover een verslaggever van „Lumea"; eën in Boekarest verschijnend weekblad over vraagstukken van de buitenlandse politiek. De 20-jarige studente Elisabeth Boven uit Malden is gisteravond in het Nijmeegse 1 Radboudziekenhuis overleden aan de ge volgen van een verkeersongeval, enkele uren eerder op rijksweg 271 in de gemeen te Heumen. Ze werd aangereden door een personenauto, toen zij met haar fiets plot-1 seling de weg overstak. Bij een verkeersongeval in het Limburg se Beek is gisteren de 25-jarige J. G.Dros- saert uit Geleen om het leven gekomen. De man reed zonder voorrang te verlenen met z’n personenauto het kruispunt op en kwam in botsing met een vrachtwagen. Hij overleed kort na aankomst in het zieken huis. De onderzoekers concluderen uit deze cijfers dat het aantal buitenlandse vrou wen dat naar een Nederlandse kliniek komt voor een abortus, afneemt. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruèk Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis geh. bew. geh. bew. mist mist geh. bew. zw. bew. geh. bew. mist geh. bew. mist h. bew. onbew. 1. bew. regen 1. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh bew. zw. bew. regen zw. bew. 1. bew. regen zw. bew. mist onbew. onbew. h. bew. motregen regen regen mist geh. bew. regen geh. bew. motregen 1. bew. h. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. De plaats van het huis, dat 25 vrouwen kan herbergen wordt geheim gehouden. Het opvangcentrum in Rotterdam, waar 55 mishandelde vrouwen terecht kunnen, heeft het afgelopen jaar onderdak ver schaft aan 103 vrouwen en 73 kinderen en is daarmee doorlopend bezet. In totaal meldden zich het afgelopen jaar 375 vrou wen bij de hulpcentrale. Voor een aantal van hen moest dus elders onderdak wor den gezocht. SCHIEDAM (ANP). In het stadhuis van Schiedam is gistermiddag officieel een opvangcentrum voor vrouwen in nood geopend door de wethouder van sociale zaken, mevrouw M. A. C. Taverne- van Campen. Het centrum is een afdeling van de algemene hulpcentrale Rotterdam en past in het project noodopvang mis handelde en bedreigde vrouwen. men. Zes collega's van de man raakten ernstig gewond toen een muur van het in lichterlaaie staande pakhuis in het cen trum van Londen instortte. Voor mensen met een ge middelde studie- en wer kweek van 60 uur is een redelijke mate van ont spanning noodzakelijk ter wijl tijdgebrek dit welhaast onmogelijk maakt. Steun uit een directe omgeving is vaak wel voldoende. Professor Steenkamp noemde Ceaucescu ..het levende symbool van onafhankelijkheid”. Hij zei tijdens zijn vakantie twee boeken te hebben gelezen, „My life” van de Israëlische ex-premier Golda Meir, en „On search for a new identity” van president Sadat. „Beide schrijvers zijn het op één punt volkomen eens, over de president van Roemenië. Is het niet belangwekkend, dat uit beide boeken dezelfde positieve opvatting naar voren komt?”. „Wij hebben”, aldus Steenkamp, „eerbied voor het Roemeense verlangen naar onafhankelijkheid. Ik denk dat dank zij het verlangen van president Ceausescu en het Roemeense volk, een onafhankelijke natie te zijn, u zo veel respect in de wereld geniet”'. Steenkamp besloot mét te zeggen, onder de indruk te zijn van wat hij in Roemenië had gezien, en dat er „talrijke mogelijkheden” voor samenwerking tussen Nederland en Roemenië bestaan. Minister De Ruiter van Justitie heeft de Tweede Kamer toegezegd graag informa tie te willen geven over de gang van zaker bij de schietpartij in Breukelen, die aap een Zuid-Molukker het leven heeft gekost Op dit overleg was aangedrongen door de PvdA-Kamerleden Roethof en Stoffelen De kwestie komt aan de orde in een beslo ten vergadering van de commissies vo'OT Binnenlandse Zaken en voor Justitie, waarin metde bewindsman tevens van gedachten zal wórden gewisseld over de nieuwe gedragscode voor de politie. Dit zei het parlementslid Voogd van de Raad van Europa in Straatsburg bij de behandeling van aanbevelingen die het parlement deed aan de raad van ministers van de organisatie over de wettelijke maatregelen die genomen zouden moeten worden om een einde te maken aan drug verslaving. De Raad van Europa is een samenwerkingsverband van een twintigtal democratische landen in Europa. Voogd vond dat het rapport aan de hand waarvan het parlement tot zijn aanbeve lingen kwam, uitgebracht door de Franse socialist Peridier, veel te veel sprak over misbruik. Hij stelde dat dit onrecht deed aan de vele jongeren die een bescheiden gebruik maakten van soft-durgs zoals hasj. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Wisselvallig met plaatselijk een bui. Middag- temperaturen ongeveer 13 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 1 tot 6. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Maximumtemperatuur om streeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. De helft van de abortuscliënten gebruik te in de periode waarin men zwanger werd geen anticonceptie middelen. Onbetrouw bare methoden als periodieke onthouding en coitus interruptus waren voor 21 pro- ingang enigde brandi Weer in binnen- en buitenland De Nederlandse socialist verzette zich fel tegen een amendement op de aanbeve lingen, ingediend mede namens de Zweedse afvaardiging waarbij in de 7 6 1 3 7 7 7 1 7 6 5 18 7 7 4 7 7 7 4 4 6 12 11 9 8 4 8 10 9 8 12 5 4 21 8 11 8 10 14 20 h- CDA-voorzitter Steenkadvp De Amerikaanse president Carter heeft ter gelegenheid van het 20-jarige bestaan van de NASA zes Amerikaanse ruimte vaarders onderscheiden met een nieuw ingestelde medaille van verdienste. De on derscheiding is aan John Glenn, Alan She pard, Neil Armstrong, Frank Borman en Charles Conrad overhandigd. Voor de bjj een proef verbrande ruimtevaarder Virgil Grissom nam zijn weduwe de medaille in ontvangst. Shepard was de eerste Ameri kaan in de ruimte, Armstrong de eerste mens op de maan. Carter zei bij de uitrei- king dat komende programma’s wegens de enorme kosten moeten worden afge stemd op de andere behoeften van de Verenigde Staten. Q. «S C a Aan deze oefening zal worden deel genomen door België, Frankrijk, Groot-Brittannië en West-Duitsland. Ook de permanente NAVO-mijnenbe- strijdingseenheid Standing Naval Force Channel is in de oefening be trokken. De afstand woonhuis-school speelt we! een rol. Wie ziek wordt loopt een vaak niet meer te overbruggen achterstand op. Als oorzaak om de stu die op te geven komt ook overspannenheid voor, .maar niet duidelijk is of er al dan niet sprake is van een directe relatie met de studie. Hij verwees naar de verzachte houding van de Nederlandse regering ten aanzien van het gebruik van soft-drugs en stelde dat aanvaarding een belediging zou zijn voor hem en sommige van zijn politieke vrienden van de Nederlandse regering. Dit ondanks het karakter van die regering. „De huidige premier van Nederland en de hemel weet dat hij geen politieke vriend van mij is, was minister van Justitie toen de verzachting van het standpunt van de Nederlandse regering tot stand kwam. Dat maakt het voor ons onmogelijk vóór amen dement en aanbevelingen te stemmen”, aldus Voogd. Professor 'Steenkamp die, zoals hij zei, de eerste delegatie leidde van een christendemocratische partij naar Oost-Europa. zei met president Ceaucescu een lang gesprek over de dialoog tussen marxisten en „de christenheid” te hebben gevoerd. „Wij, als Nederlandse christen-democraten, achten een dergelijke dialoog noodzakelijk. Ik heb president Ceaucescu ervan verzekerd dat Wij zo’n dialoog vanuit de grond van ons hart willen". I Zijn interventie verhinderde niet dat de aanbevelingen werden aangenomen. Het parlement,van de Raad van Europa stélde (lat de raad van ministers van de organisa tie het Europese comité voor misdaadpro- blemen opdracht zou moeten geven verder te gaan net het onderzoeken van de moge- cent aanleiding tot ongewenste zwanger schap, terwijl voor de overigen gold dat zij zwanger werden ondanks het condoom, de pil of het spiraaltje. De pil wordt overigens nog steeds beschouwd als het belangrijk- i ste anti-conceptiemiddel. Het aantal vrouwen dat zich na de eerste abortus voor een tweede meldt, vertoont een. lichte stijging: in ’74 nog 1 op de 11 I vrouwen en in ’77 1 op de 8. Niet zó I vreemd, aldus Cees Ketting, wanneer men bedenkt dat ook het aantal vrouwen dat ooit een abortus heeft laten plegen, toe- neemt. doden waren Canadezen. Een Bij een brand in een Londens pakhuis is opgebi een brandweerman om het leven geko- „iets c Het stroon de hoe stak. I en'de rende vlamn Toei een f< stukje kenin; in de waper te hebben vernomen dat het wetsontwerp 2T7T zeker niet voor de lente van 1980 gereed zal zijn. Verwacht werd dat het omvangrij ke wetsontwerp nog dit jaar zou worden voorgelegd aan de Tweede Kamer. minder positieve omge ving. Ook het werk blijkt een dikwijls onoverkome lijke hindernis. De meerderheid van de studiestakers studeerde zonder daadwerkelijke steun van de werkgever. Van hen had het grootste gedeelte daar wel op gere kend. Ruimte en rust om thuis te studéren vormen geen probleem. De Haagse politie heeft vijf mannen en eén vrouw in de leeftijd van 25 tot 51 jaar aangehouden. Drie van hen hebben be kend in juli in de meubelzaak Pander in de Haagse binnenstad te hebben ingebroken. Er werden elf Perzische tapijten ter waar de van 60.000 gulden meegenomen. Drie anderen onder wie de vrouw, hebben he ling toegegeven. Er zijn drie tapijten terug gevonden. De politie verwacht nog meer arrestaties te kunnen verrichten. Aanleiding tot het onder zoek was het onrustbarend grote aantal „studiesta kers”. Bij het onderzoek zijn ongeveer twintig avondscholen betrokken. 1 strafrechtelijke sfeer DEN HAAG (ANP). Bijna tweederde van de avondscholieren die mavo, havo, atheneum of gymna sium „doen” geeft er voor tijdig de brui aan. Dit is uit het onderzoek gebleken dat het studiecentrum NCVO (Nederlands Cen trum voor Vormings- en Ontwikkelingswerk voor Volwassenen) heeft ver richt. Het aantal Westduitse vrouwen nam in vergelijking met ’74 met 10.000 af. Dit wijst erop dat de hulpverlening bij onze ooster buren op gang komt, aldus Schnabel en Ketting. Het tweetal is slecht te spreken over de aanpak in West-Duitsland. Abortus, zegt Stimezo, kan goedkoper en beter. De vere niging probeert daarom in Bremen een abortuskliniek van de grond te krijgen. Ook het aantal Franse vrouwen is snel en onverwacht gewijzigd sinds de wet in Frankrijk op dit punt is veranderd. Slechts het aantal Belgische vrouwen bleef constant. Hier staat tegenover dat uit •c- do De Verenigde Staten zullen 10.000 van de I 14.000 Vietnamese vluchtelingen, die hun| toevlucht hadden gezocht in Maleisië, op nemen. En functionaris van de Ameri-| woon kaanse ambassade in Maleisië heeft dit vorig: meegedeeld. Hij verklaarde dat 5.000! strijd vluchtelingen dit jaar al vanuit Maleisië naar de Verenigde Staten zijn gegaan. Er kunnen zich nu nog 5.000 daar vestigen. Bij een hotelbrand te Ayer’s Cliff in het zuiden van de Canadese provincie Quebec zijn ten minste zeven bejaarde vakantie-' gangers omgekomen en acht gewond. Alle

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2