Sadat zwaait Carter lof toe VS volwaardig partner bij gesprek over Midden-Oosten Zelfverbranding voor VN-gebouw in Genève Rhodesië verbiedt enige zwarte krant Atlantische Commissie Weer arrestatie in West-Duitsland India bindt de strijd aan tegen Labourcongres wijst plan analfabetisme van Callaghan van de hand Marokkaanse vorst beschuldigt Algerije J Ontvoering in Milaan 3 F “«en is voor neutronenbom ran de e hun ië, op- W I 7 4 Ml NAVOLGING s Toespraak Sadat Duizend arrestaties bij betoging in India Noodweer in Algerije LOONBETEUGELING WEGGEHOOND SCHADUW Onverstoorbaar Jordanië „Eerste stap S THOMAS 1 i 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 OKTOBER 3 g? i nden Keien H eeft de forma- zaken ie aas' jekost oor de ffelen' beslffl s voor ustitie, is van ver de 3. BI ding heeft 3staan .limte- nieuw De on- n She- an en de bij i Virgil ille in imeri- eerste uitrei- egens afge- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/CAIRO. De Verenigde Staten zullen als vol waardig partner deelnemen aan de onderhandelingen tussen Israel en Egypte die op 12 oktober in Washington beginnen. De woordvoerder van het Witte Huis, Powell, zei gisteren dat Israel en Egypte beide willen dat Washington „meer dan een waarnemer” zal zijn. Ook zei hij dat president Carter in principe een uitnodiging heeft aanvaard naar Egypte te komen voor de eventuele ondertekening van het vredesver drag. i .J dien 3 DINSDAG •echt BLACKPOOL (Reuter/UPI). Premier James Callaghan van Groot-Brittannië heeft gistera vond een grote tegenslag moeten incasseren toen zijn eigen La- bourpartij het ter beteugeling van de inflatie ontworpen loon- beheersingsprogram van de rege ring van a tot z van de hand wees. ""(■■MIL '-"Ji 4 f’ L .O, l Helaas is niet bekend gemaakt in welk hoofdstuk de paus lag te lezen in zijn laatste kwartier, misschien las hij wel net: „Ga niet te vaak om met jongeren en buitenstaanders”, of „Fantasieën over ver huizing en verandering hebben al velen bedrogen”, of „Soms zijn alle meningen goed. Dit niet willen erkennen, ofschoon het redelijk en vanzelfsprekend is, wijst op trots en koppigheid”. Of misschien was hij toevallig net bezig aan hoofdstuk 23, „Be zinning op de dood”, in het Eerste Boek, „Richtlijnen voor het innerlijke leven”. Dat begint zo: 1. Zeer spoedig zal het hier met u gedaan zijn. Denk anders maar eens na hoe ge er voor staat- 2. Vandaag is er de mens en morgen ver schijnt hij niet meer (Gen. 37:30; 44:28). 3. En is hij eenmaal uit het oog verdwe nen, dan verdwijnt hij ook spoedig uit het hart. Ik heb nog wat regels uit dat hoofdstuk voor u eruit gepikt: 8. Als gij vandaag niet klaar Zijt, hoe zult gij het dan morgen zijn? 9. De dag van morgen is onzeker en weet gij of gij die dag van morgen zult beleven? 10. Ach, een lang leven is niet altijd winst, maar vermeerdert dikwijls onze schuld. 14. Het mag dan huiveringwekkend zijn te moeten sterven, misschien zal het gevaar lijker zijn lang te leven. 20. Velen sterven onverwacht en onvoor zien. Want de mensenzoon zal komen op een uur dat gij het niet verwacht (Mt. 24:42, 44; Lc. 12:40). 31. Er zal een tijd komen dat gij één dag of één uur zult wensen om alles te herstellen en ik weet niet of ge die zult krijgen. 39. Hoe vaak hebt gij niet horen vertellen: dat die en die is neergestoken en die ander verdronken en dat een ander van een steilte viel en dodelijk verongelukte, dat weer een ander dood bleef onder het eten en een ..volgende zijn einde vond bij het spel. De een verbrandt, de tweede treft het mes, een volgende de pest en de laatste valt door een sluipmoordenaar. 40. En zo is de dood het einde van allen en het leven van de mens glijdt als een scha duw voorbij. lakten het in t een- De koning zei dat Algerijnse troepen in de nacht van zaterdag op zondag tegen Marokkaanse troepen optraden in de ste den Hassis en Tilemis, resp. 5 en 15 km. binnen de Marokkaanse grens die „door Algerije en het internationale recht is er kend”. Het id de tweede keer in twee maanden tijd, dat Marokko een dergelijk incident meldt. In augustus zei de konipg, dat Algerijnse troepen bij de rivier de Draa de grens tussen beide landen hadden overschreden. Tot de sprekers op het congres behoorde oud-premier Barend Biesheuvel, voorzit ter van de Atlantische Commissie in Ne derland. Na een drie uur durend debat, waarin de emoties soms hoog oplaaiden, spraken de afgevaardigden zich tot twee maal toe na drukkelijk uit tegen het bezuinigingsbe leid van het kabinet-Callaghan, en in het bijzonder tegen de bedoeling van de La- bourregering de loonstijgingen tot vijf procent te blijven beperken. De Amerikaanse onderhandelingsdele- gatie zal geleid worden door de minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance. De Israëlische afvaardiging zal onder leiding staan van de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Dayan. Wie aan het hoofd zal staan van de Egyptische delegatie, is nog niet bekend. Het besluit daarover zal afhangen van de kabinetswijziging waar mee president Sadat Moestapha Khalil be last heeft. In de in Camp David ondertekende ak koorden is opgenomen dat de vredesbe sprekingen tussen Egypte en Israel onder VN-vlag zullen worden gevoerd. Ook is opgenomen dat de verdragen door de Vei ligheidsraad van de VN onderschreven moeten worden. De besluiten van het congres zijn niet bindend voor de regering en adviseurs van Callaghan zeiden gisteravond dat er geen directe voortekenen waren dat de premier nu aanleiding zou zien het bijltje erbij neer te gooien. Iedereen ziet thans met belang stelling uit naar de tegenzetten van Callag han. Het onderdeel dat een loonstijgingspla- fond van vijf procent voorstelde werd met een vernietigende nederlaag weggehoond. Uitslag 4.017.000 tegen 1.924.000 stemmen (elke afgevaardigde vertegenwoordigt een bepaalde hoeveelheid leden). bestuur op de westelijke oever en in Gaza zou beëindigd worden en duizenden ge vangen Palestijnen zouden vrij komen. Over de PLO zei hij dat zij verscheidene gelegenheden voor vrede via onderhande- lingen voorbij had laten gaan. Maar Egyp te heeft zijn geduld met de PLO nog niet verloren, aldus Sadat. De Syrische president, Assad, heeft op de tweede dag van zijn vierdaags bezoek aan Oost-Duitsland gesproken over nau were banden met het Oostblok. Hij noem- Dat het congres bij handopsteken een motie aannam om gedurende de vergade ringen het roken te verbieden, plaatst de gevoelige nederlaag van de regering-Cal- lagnan op de wezenlijk essentiële punten in een des te schriller licht. Wellicht sym bolisch doofderi verscheidene ministers onmiddellijk pijp, sigaar of sigaret. Volgens de bond wordt de blanke min derheid in Rhodesië door de censuur in onwetendheid gehouden, meer nog dan de Afrikanen, „die tenminste op de hoogte blijven via de traditionele oerwoudtele- graaf”. de de akkoorden van Camp David eerder een stap naar oorlog dan naar yrede. (Van onze redactie buitenland) MILAAN. Acht gemaskerde en gewa pende mannen hebben gisterochtend in een buitenwijk van Milaan de 28-jarige Augusto Rancilio de zoon van een han delaar in onroerend goed ontvoerd. De aUto waarmee vader en zoon op weg wa ren naar een project, werd klemgereden door een bestelwagen. De ontvoerders sprongen de wagen uit, sleurden de zoon uit de auto van zijn vader en verdwenen. in het iuebec cantie- d. Alle KARLSRUHE (DPA). In verband met het onderzoek na het neerschieten van de van terroristische activiteit ver dachte Willy Peter Stoll is weer een arres tatie verricht. GENÈVE (AP/AFP/UPI). Een onbe kende vrouw van 24 jaar heeft zichzelf gisteravond omstreeks zeven uur voor de ingang van het hoofdkantoor van de Ver enigde Naties in Genève door zelfver branding van het leven beroofd. NIEUW DELHI (AFP/Reuter). Meer dan duizend grondbezitters, die betoogden tegen de onteigening van hun landerijen door de Indiase overheid, zijn gisteren in Nieuw Delhi gearresteerd. De landeigenaren wareh naar de hoofd stad gekomen om te protesteren tegen het feit dat de regering onlangs hun grond had verdeeld onder de harijans, ofwel „onrei- nen”, de zogenoemde „kastelozen’’. De Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hassan Ibrahim, zei in de algeme ne vergadering van dé VN dat zijn land bereid is de dialoog met de Amerikaanse regering bij het zoeken naar een recht vaardige vrede in het Midden-Oosten voort te zetten. Hij herhaalde dat er geen alomvattende regeling zou kunnen komen zonder het Palestijnse volk zijn wettige rechten terug te geven. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, ontmoette gis teren in New York zijn Saoedische ambt genoot, prins Saoed Al-Faisal. Zijn woord voerder zei dat het gesprek in eerste in stantie bedoeld was om de prins op de hoogte te brengen van Amerika’s rol in het zich snel wijzigende beeld in het Midden- Oosten. NIEUW DELHI (Reuter). De Indiase regering heeft een vijfjarenplan aange- kondigd dat voorziet in het leren lezen en schrijven aan honderd miljoen volwasse nen. Tweederde van de 625 miljoen inwo ners van India is analfabeet. Premier Desai zei in een radio-uitzen- ding dat in het project onderwijs aan vrou wen prioriteit heeft. Bij het opzetten van het onderwijsprogramma is, aldus Desai, de gedachtenlijn van Mahatma Gandhi zoveel mogelijk gevolgd. De aankondiging van het vijfjarenplan kwam op de geboor tedag, 109 jaar geleden, van Gandhi, onder wie het land zijn onafhankelijkheid kreeg. f - f II M Sinds 1398 woonde daar een priesterlij ke monnikengemeenschap (ik citeer nog steeds het voorwoord van „De navolging van Christus”), die was voortgekomen uit de broeders van het Gemene Leven, die weer voortkwamen uit de moderne devo tie, die door Geert Groote (1340-1384) in het leven was geroepen. Er ging toen ook al heel wat om in de wereld, dat merkt u wel, zelfs in Zwolle en Deventer en omge ving. Omstreeks 1420 is De Navolging in de publiciteit gekomen, in 1427 verscheen ze in haar geheel als één boek. Thomas a Kempis moet dus zo’n jaar of veertig zijn geweest toen hij zijn befaamdste werk schreef. Omdat hij pas in 1471, ruim ne gentig jaar oud, overleed, heeft hij er nog lang de geestelijke vruchten van kunnen plukken. Langer in ieder geval dan Dag Hammerskjöld en Paus Johannes Paulus I. an de len en 1 jaar m be rin de •pken. waar- Drie sn he ter ug- meer f «R „Laat los wat alleen maar interessant is: lees eerder wat dient tot ernstige bezinning dan wat slechts de tijd vult”. Dit staat te lezen in hoofdstuk 20:2 van „De navolging van Christus”, het boek van Thomas a Kempis, dat door Paus Johan nes Paulus bij het schijnsel van zijn lees lampje werd gelezen toen hij plotseling overleed. Kennelijk geen boek om zonder de nodige voorzorgsmaatregelen ter hand te nemen, want achter op de Ambo-uitga- ven staat als aanbeveling: „Het boek dat Dag Hammerskjöld op zak had bij zijn tragische dood”. Dag Hammerskjöld was zoals bekend secretaris-generaal van de VN, en zat in een vliegtuig dat neerstortte of neergestort werd. trijfel 4^^ door Nico Scheepmaker^ De officier van justitie in Karlsruhe be vestigde gisteren dat de 24-jarige studente Karin Aalbers aangehouden is. Zij wordt ervan verdacht steun te hebben verleend aan een terroristische organisatie. Karin Aalbers zou de chauffeuse van Stoll zijn geweest. Volgens opsporingsbe ambten zou zij Stoll voor het laatst op 6 september hebben vervoerd, de dag waar op hij in Düsseldorf door de politie werd neergeschoten. pens, tenzij de Sovjet-Unie zeer spoedig instemt met president Carters voorstel voor een wapenbeperking die deze kern koppen niet noodzakelijk zou maken”, al dus de slotresolutie. Voorts wordt gezegd dat de toenemende sterkte van vooral op West-Europa gerich- De Egyptische president Sadat heeft gis teren op een speciale bijeenkomst van Jiet parlement iri Cairo een uiteenzetting gege ven ovei- Camp David. Hij noemde de akkoorden een „unieke historische gele genheid voor vrede”. Hij zei dat het alter natief niets anders dan verdére conflicten zou zijn. Sadat zei dat de regering van Egypte „de zwaarte van de vrede zal moeten dragen, die groter is dan die van de oorlog”. In zijn toespraak zwaaide Sadat de Amerikaanse president Carter veel lof toe. Hij zei dat hij om Carter niet na twee dagen het overleg in Camp David had verlaten. Hij nodigde in zijn toespraak Carter uit naar Egypte te komen. De Egyptische president richtte een bit tere aanval op Irak en het tegen hem gerichte „stapdvastigheidsfront” van Sy rië, Algerije, Zuid Jemen, Libië en de PLO om hun kritiek op wat in Camp David bereikt is. Hij daagde elke andére Arabi sche staat uit méér voor vrede te doen en hij beloofde elke Arabisch land te volgen dat met een betere oplossing voor de pro blemen in het Midden-Oosten zou komen. Sadat zei dat Egypte geen afzonderlijke vrede had gesloten. „Er zijn geen geheime akkoorden en er zullen geen geheimé over- eenkpmsten zijn. Wij doen alles bij dag licht. Zwarte guerrillastrijders hebben gister nacht een brug aan de hoofdweg tussen Salisbury en de Zuidafrikaanse grens op geblazen, aldus het Zuidafrikaans persbu reau. De aanslag werd gepleegd op de overbrugging van de rivier de Tokwe, ten zuiden van Fort Victoria. Volgens een mili taire woordvoerder in Salisbury zou her stel een dag duren. ALGIERS (AFP). Onweer vergezeld van zware regenval heeft in het afgelopen weekeinde in Algerije aan 13, mensen het leven gekost. In Algiers verdronken elf personen doordat delen van de stad onder water kwamen te staan. In Oost-Algerije kwa men twee meisjes om door blikseminslag. De Algerijnse boeren begroetten echter met instemming de overvloedige regenval die kwam na vijf maapden zonnig weer. raliteit”sen „de gezamenlijke inspanning zal de aarde reddenmoralisten der wereld verenigt u”. Op een andei; stukje papier stond: „De VN hebben met hun besluiten leven en hoop van miljarden in de hand. Maar de afgevaardigden geven de voorkeur aan een luxueus leven boven hun menselijke verantwoordelijkheden.” De vrouw die de pers had opgeheld zei dat ze lid was van de aanhangers van de „Progressieve Utiliteits Theorie”. Sadat legde er de nadruk op dat Camp David slechts de eerste stap naar een alomvattende regeling was. Hij beschul digde Syrië ervan mensen in eigen land te doden. Irak hangt mensen ih het openbaar op, de Libische leider is een „krankzinnig kind”, Zuid-Jemen verkoopt zichzelf aan Moskou en Algerije gebruikt Russische wapens om broeder-Arabieren in Marok ko te doden, aldus Sadat. Maar tegelijkertijd deed hij een beroep op „de verantwoordelijken” in Syrië te onderhandelen over de Israëlische terug trekking uit de Golan en vroeg hij koning Hoessein van Jordanië zijn rol te aanvaar- roogd ■t hun ingre- zwan- „De superioriteit van het Warschaupact aan tanks maakt het uit militair oogpunt voor de NAVO gewenst neutronen-kern- koppen te ontwikkelen en in het veld te dOSt brengen, naast meer en betere andere wa it President Anwar Sadat verzoekt om stilte tijdens zijn toespraak in het parlement waar hij uitleg gaf over de in Camp David bereikte resultaten. RABAT (UPI). Koning Hassan de Tweede van Marokko heeft gisteren Alge rijnse troepen ervan beschuldigd dat zij tijdens het weekeinde twee grenssteden hebben aangevallen waarbij doden en ge wonden zouden zijn gevallen. In een pro- testnota aan president Boumedienne van Algerije zei hij niet hoeveel slachtoffers er waren. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De Rhodesische regering heeft gisteren het enige zwarte dagblad in het land, de Zimbabwe Times, verboden. Dit heeft een woordvoerder in Salisbury meegedeeld. Volgens hem mag het blad niet meer verschijnen „omdat verdere publikatie schadelijk wordt geacht voor de belangen van de openbare veiligheid”. DEN HAAG (ANP). De Atlantische Verdragsvereniging, in Nederland vertegen- Lmeri-1 woordigd door de Atlantische Commissie, heeft zich op haar congres in Hamburg, eind .‘ft dit vorige maand, uitgesproken voor invoering van de neutronenbom bij de NAVO- 5.000strijdkrachten. ileisië an. En igen. 1 3oven eegse le ge- ■nkele neen- j >r een j plot- burg- Dros- :n. De n met ip en n. Hij eken- De gordel van Hawk-luchtafweerraket- ten „mag niet door de mogelijke terugtrek king van één land” worden doorbroken. In geval van een Russische-aarival mag geen enkel deel van het grondgebied van West- Duitsland of enig ander NAVO-land worden opgegevén. betwijfelen of er wel vrije algemene ver kiezingen gehouden kunnen worden zo lang de Zimbabwe Times verboden is. „Er kunnen geen vrije verkiezingen zijn zon der een vrije pers”, aldus een woordvoer der van de bond. aruik- werd rouw- uding 1 pro- mger- lat zij im, de •igens grijk- lerste toont de 11 et zo j - men n dat j toe- Een half uur eerder had zij de pers huis is opgebeld met de waarschuwing dat er geko- „iets opzienbarends" stond te gebeuren. J Het Palais des Nations was al leegge stroomd toen de vrouw het grasveld voor de hoofdingang opliep en zichzelf in brand stak. De vlammen laaiden metershoog op en de vrouw viel op de grond. Een passe rende buschauffeur probeerde vergeefs de vlammen te doven met een brandblusser. Toen de vlammen waren gedoofd vond een fotograaf naast het verkoolde gras stekjes papier waarop in het Engels aante keningen stonden: „Een brandende toorts in de nacht van de exploitatie” en „een wapenoproep in de strijd tegen de immo- den. Hij zei dat de akkoorden over de toe komst van de Palestijnen op de westelijke oever van de Jordaan en in Gaza geen opgelegde oplossing waren daar de Pales tijnen vrij waren hun veto uit te spreken over alles waarover op dit terrein eventu eel onderhandeld zou worden. Sadat zei dat voor het eerst praktische stappen namens de Palestijnen waren ge nomen: het Israëlische militaire en burger- Een tweede motie, waarin het algemene economische beleid van premier Callag han werd gesteund, werd eveneens getor pedeerd: 3.326.000 tegen 2.806.Ó00. Klem- mende betogen van diverse ministers, die het congres waarschuwden dat het de kans op winst voor Labour bij de komende algemene verkiezingen zou verknoeien als het op bezuiniging gerichte beleid van het kabinet werd afgewezen, vermochten de congresgangers niet tot andere gedachten te brengen. Ook minister van Financiën Denis Healey, die de afgevaardigden voor hield dat de loonbeheersing van de afgelo pen jaren er toch maar voor heeft gezorgd dat de Britse economie er thans beter voor staat, maakte blijkens de uitslag van de stemmingen geen indruk. „Imitatio Christi” van Thomas a Kempis wordt in Oosthoeks encyclopedie „na de bijbel het meestgelezen boek van de we reldliteratuur” genoemd en in de inleiding van vertaler Bernard Naaijkens wordt ge zegd: „De Navolging is misschien wel het be langrijkste boek dat Nederland ooit heeft voortgebracht”. Inclusief dus „Het Achter huis” van Anne Frank, „Lof der zotheid” van Erasmus, ,JMax Havelaar” van Multa- tuli, en „Hollands Glorie” van Jan de Har- tog. Thomas heette eigenlijk Hemerken, maar werd in Kempen geboren, een plaatsje dat circa 15 km ten oosten van Venlo lag, althans in 1379 of 1380, want we spreken nog van voor de Eerste Wereld oorlog. Toen hij een jaar of twaalf was kwam hij naar Deventer voor zijn voorbe reidende studie, en vanaf zijn twintigste (dus sinds 1399) leefde hij in het klooster Sint-Agnietenberg te Windesheim bij Zwolle. Terwijl vakbondsleiders en vertegen woordigers van de linker vleugel van La bour hun uiterste best deden geen spaan heel te laten van de plannen die de Labour- regering voor de toekomst had ontvouwd, zat Callaghan dit alles aan te horen als een sfinx, de armen over elkaar en totaal on verstoorbaar voor zich uit starend. Invloedrijke vakbonden, geprikkeld door drie jaar loonbeperking, vormden de voorhoede van de opstand tegen Callag han op het jaarlijks congres van Labour in Blackpool. tplich- tar uit lilitai- mg op Twih- 3 bron twerp jereed ingrij- orden Het Engelstalige blad, dat wordt uitgege ven door de Lonrhomaatschappij, werd anderhalf jaar geleden opgericht. De opla ge bedroeg 20.000. De Zimbabwe Times noemt zichzelf onafhankelijk. Zwarte na tionalisten die de zgn. interne regeling steunen, hebben het blad echter beschul digd van voorkeur voor de vanuit Zambia opererende guerrillaleider Nkomo en zijn ZAPU. De binnen Rhodesië opererende vleugel van de ZAPU werd vorige maand verbo den riadat een Rhodesisch lijnvliegtuig was neergeschoten bij de Zambiaanse grens. Nkomo zei kort na het ongeval dat zijn guerrillastrijders het toestel met een raket hadden neergeschoten. Hij ontkende dat ZAPU-strijders overlevenden hadden ne^rgeschoten. De bond van Rhodesische journalisten heeft gisteren scherp geprotesteerd tegen het verschijningsverbod. De bond zegt te De laatste exemplaren van de Zimbabwe Times, het enige dagblad voor zwarte Rhodesiërs, gaan hier van de hand. Gisteren kreeg het blad een verschijningsverbod opgelegd. te Russische kernwapens met name de SS-20-raket en de „backfire’’ bommenwer per - „prompte tegenachtie" noodzake lijk maken. De NAVO zou zich op dit terrein van soortgelijke wapens moeten voorzien, „In de hoop dat het dan mogelijk zal zijn om te onderhandelen over een beperking van dergelijke wapens in het Russische-arsenaal”. e W w

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3