Europa loopt enkele jaren achter op Amerika Reizigerstreinen rijden proef op Schiphollijn „Bij geluidshinder niet al te snel J j aan slopen denken H IS BEGONNEN DOOR GRONINGER UNIVERSITEIT I 1 „WEGVERKENNEN” A Bijna verdubbeld 'f Scheiding 1 i L w A U - .Ml 4 9 I D I N S D A G IJMOND OKTOBER 19 7 8 3 *4 - F 88. a ui 78 13 50 t 50 >0 1 i 1 SP s. 23 J (Door Kees Wiese) Hoe komt het, dat het aantal uitkeringsgerechtigden krach tens de Wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO), zo sterk toeneemt? In hoeverre is die groei toe te schrijven aan de geringe vraag naar arbeidskrach ten en de grote werkloosheid? Welke sectoren van de economie leveren de meeste WAO’ers? Drie vragen, waarop drs. E. H. Bax van de vakgroep Sociologische Economie van de Groninger Uni- versiteit een antwoord zoekt in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken. Gestart wordt met een vooronderzoek van een half jaar in een proefregio en dat wordt om puur praktische rede nen waarschijnlijk de provincie Groningen. (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER. Pas tegen het einde van de jaren tachtig zullen de meest lawaaimakende vliegmachines volledig van de luchthaven Schiphol verdwenen zijn. Samen met de ander Europese landen zal Nederland een datum bepalen waarop alleen nog vliegtuigen zullen mogen landen die aan de strengste geluidseisen voldoen. Ir. H.N. Wolleswinkel van de Rijksluchtvaartdienst verwacht dat die datum in 1987 of 1988 zal vallen. Daarmee zal Europa enkele jaren achter de Verenigde Staten aanlopen, waar een algemeen verbod voor herrie- schoppende vliegtuigen van kracht wordt op 1 januari 1985. Ff wil Pas over tien jaar alleen 7 fluisterjets op Schiphol >7-; De wel degelijk van betekenis is, ook al had- 1 M v? i J „Bewoner moet zelf uitmaken of geluidshinder aanvaardbaar is of niet ssen Onderzoek invloed arbeidsmarkt :.x< vator uizen t vele komst van de Stichting Geluidshinder Schiphol (SGS) in Aalsmeer. Ze rekenden voor dat de Europese luchtvaartmaat schappijen met elkaar een slordige 650 Uit eerder onderzoek blijkt niet alleen het aantal WAO’ers van 1969 tot 1976 bijna verdubbeld (van 194.000 tot 377.000), ook blijkt de gemiddelde leeftijd te dalen. Ver deelt men de „nieuwe WAO’ers in leeftijds groepen, dan neemt de groep 15-44-jarigen het sterkste toe, de groep 45-54-jarigen blijft vrijwel stabiel en de groep ouderen wordt kleiner. De overgrote meerderheid van de „nieuwe” WAO’ers (89 procent in Eerder onderzoek geeft ook aanleiding tot de veronderstelling, dat vooral mensen met „slechte” banen (naar beloning, aard van het werk, arbeidsvoorwaarden, pro- motiemogelijkhedne en stabiliteit) meer kans maken om arbeidsongeschikt te wor den verklaard. Die banen worden vooral bezet door leden van sociale minderheden, gastarbeiders, vrouwen, ouderen, jonge ren zonder vaste baan en mensen met een geringe opleiding. Daarnaast kan dreigende werkloosheid of onzekerheid over het behoud van de arbeidsplaats tot ziekte en uiteindelijk tot Bij de opdracht voor het vooronderzoek in een proefregio, waarmee drs. Bax rond Pasen gereed hoopt te zijn, is slechts na te gaan of het mogelijk is dat de invloed van de arbeidsmarkt op de toeneming van de WAO-uitkeringen te onderzoeken. Wat, zit er in de administratie van de Gemeen schappelijke Medische Dienst, kan men daar wat mee doen, is een koppeling van deze gegevens met die van de arbeids markt moge lijk? Dat zijn de eerste vragen, die beantwoord moeten worden en daar voor heeft het ministerie van Sociale Za ken 75.000 over. Daarna zal worden be slist of een landelijk onderzoek kan wor den gestart. Prof. De Galan: „Als het niet lukt, dan weet je zeker dat je nooit zult weten hoe veel verstopte werkloosheid er zit in de WAO. Dan zullen we daar slagen naar moeten blijven slaan. En dan wéten we ook niet wat er met een aantal WAO’ers gebeurt als de werkgelegenheid weer rui mer wordt”. 1976) valt in de hoogste klasse van arbeids ongeschiktheid. De jaarlijkse groei van het aantal ar beidsongeschikten kan blijkens eerder on derzoek niet worden verklaard uit een verslechtering van de gezondheidstoe stand. Andere mogelijke oorzaken zijn de situatie op de arbeidsmarkt en de veran derde opvattingen over ziekte. Overigens wordt vermoed, dat de afschaffing van de arbeidsongeschiktheid (na 52 weken Ziek tewet) in veel gevallen een slag in de lucht is. ïveel- >p hel ming, plaq_- guari- boek wijze stap snblik orden aft of moet e bak •ó- De DC-9, lawaaimaker bij uitstek, zal de eerstkomende jaren op Schiphol niet verboden worden, is de verwachting. x .z f Voor het onderzoek wordt aan de hand van de dossiers een scheiding gemaakt tussen WAO’ers, die volgens een objectie ve diagnose arbeidsongeschikt zijn bevon den, en WAO’ers, die op subjectieve of deels objectieve en deels subjectieve groe- leidt, „dat het onderzoek volstrekt ano niem is. Wij zijn niet in mensen geïnteres- seerd, maar in kenmerken van mensen. We verzamelen geen gegevens op haam; het gaat ons om statistische gegevens”. Drs. Bax: „Het is geen onderzoek naar eventueel misbruik van sociale voorzienin gen. Het doen van het onderzoek houdt bovendien ook geen kritiek in op de artsen, die de keuringen verrichten”. Wat hem wel dwars zit is, dat aan men sen die in een bepaalde mate arbeidsonge schikt worden verklaard, niet wordt ver teld welk percentage daarvan wordt, ver- por?aakt door de situatie op de arbeids markt. Hij vertelt over een man, die voor tachtig procent arbeidsongeschikt is ver klaard, vreesde dat hij kanker had, daar mee eerst niet naar zijn huisarts dorst maar uiteindelijk van die arts toch te ho ren kreeg dat hem weinig mankeerde, hoe wel te veel om bij een zo grote werkloos- i L 1 4 Zo snel kan het in Nederland en Europa allemaal niet gebeuren, legden vertegen woordigers van de Rijksluchtvaartdienst gisteravond uit tijdens een forumbijeen- op arbeidsongeschiktheid vind ik” zei de heer Dou- wes Dekker. „Tenslotte heeft alleen de bewoner zelf het recht om uit te maken of hij een bepaal de geluidshinder aan vaardbaar vindt of niet. Voordat buitenstaanders zeggen dat alles gesloopt moet worden, zal eerst terdege moeten worden onderzocht of isolatie geen bevredigende oplos sing biedt. Men moet niet vergeten dat die mensen vaak aan hun woning ge hecht zijn". Haarlemmermeers we thouder Hoffman sloot zich bij deze gedachten gang aan. Hij zegde toe binnenkort besprekin gen te zullen beginnen zowel met de bewoners van de betreffende hui zen als met de NV Lucht haven Schiphol. In die gesprekken komen ook de huizen aan de Schip- holdijk ter sprake, die in een soortgelijke situatie verkeren. - lawaaiige toestellen moeten vervangen door fluisterjets. Die geruisarme machines zijn nog niet eens in produktie genomen, hoewel de ontwikkeling van een aantal modellen nu eindelijk goed Vordert. Ge duld is dus geboden. Datzelfde geldt voor wie duidelijkheid wil hebben over de effecten die het zoge naamde Microwave Landing System (MLS) voor de geluidshinder rond Schip hol kan hebben. Ir. Wolleswinkel bevestig de het bericht dat het aanvankelijk opti misme in aanzienlijke twijfel was omgesla gen, vooral wat betreft het nut van het MLS voor de bewoners van Zwaanshoek. Zekerheid kan hij echter pas geven na verdere studie naar dit ultramoderne lan dingssysteem, dat vliegtuigen niet langer dwingt om in een rechte lijn naar de lan dingsbaan te vliegen. Wanneer inderdaad blijkt dat het MLS voor opheffing van de geluidsoverlast in Zwanenburg geen oplossing is, zal alsnog een „draaiing” van Schiphols vierde baan kunnen worden overwogen. In plaats van enkele miljoenen guldens zou dat honder den miljoenen guldens gaan kosten. Bo vendien is de aanleg van een gedraaide baan een karwei dat een jaar of zes duurt en een belangrijk deel van de Haarlem- J mermeerpolder op zijn kop zet. Niettemin betoogde het socialistische Statenlid De Boer gisteren dat een derge- lijke ingrijpende oplossing politiek nog traal Station. De Schiphollijn komt, zoals gemeld, niet in gébruik voordat lijn elf gereed is. In Amsterdam wordt daar met man en macht aan gewerkt. De thans nog bestaande onbekendheid met de weg was overigens geen beletsel om de eerste ritten op de Schiphollijn al met grote vaart te rijden. Er werd al gereden met snelheden van 100 en 120 kilometer per uur. Heel wat sneller in elk geval, dan de sukkelgang, waarmee de treinstellen maandagmorgen werden aangevoerd. Beide stellen waren maan dagmorgen opgenomen in de goederen trein die via Nieuwersluis, Vinkeveen, Mijdrecht naar Uithoorn rijdt. Via de goederen spoorlijn naar Amstelveen (de vroegere Haarlemmermeerlijn) en een kunnen worden. Isolatie van de panden kan er volgens de normen nog geen leefbaar klimaat scheppen. De bewoners zouden 'naar minder la waaiige streken moeten verhuizen, uiteraard met een vergoeding van de overheid op zak, die ui teindelijk voor een be langrijk deel door de luchtvaartwereld moet worden opgebracht. Wat de omgeving van Schiphol betreft, valt een deel van dé lintbebou wing aan de Kruisweg bij Rozenburg in de slooprij- pe sector. De Schiphol- vertegenwoordiger greep gisteravond een verzoek van enkele bewoners om betere isolatie van hun woningen („De dakpan nen vliegen er de laatste tijd gelukkig niet meer af, nu die met klemmen zijn vastgezet”), dank baar aan om vraagtekens te zetten achter de nood zaak van de (kostbare) sloop. „Daar moeten we niet direct aan denken, heid nog aan de slag te kunnen komen. „Het zot» een hele verbetering zijn als het 'dé mensen wel werd verteld”, aldus drs. Bax. „Ik ben ervan overtuigd, dat dit onno- dige sociale problemen met zich meeb- prof. C. de Galan, die het onderzoek bege- 7 rengt”. Prof. De Galan: „Het kan natuurlijk ook van invloed zijn op de omscholingssituatie. Het klassieke voorbeeld is dat van de gla zenwasser, die evenwichtsstoornissen kreeg. Men zei terecht: die man mag nooit meer op de ladder. Maar dat betekent niet, dat hij met die arbeidsongeschiktheid niet zou kunnen worden omgeschoold naar een ander beroep”. (Van een onzer verslaggevers) AMSTELVEEN. Op de Schiphol- spoorlijn heeft maandag voor het eerst een normale reizigerstrein gereden. Twee twee-wagenstellen van het type 1964 maakten enkele „slagen” op het elf kilometer lange traject tussen Amster- dam-Zuid en het ondergrondse station op Schiphol. Met deze ritten is het proef rijden op de Schiphollijn begonnen. Op 19 december moet de lijn volgens plan worden geopend. Dat zal gebeuren door minister Tuynman. Op 20 december be gint dan de officiële reizigersdienst De treinen gaan om de 20 minuten rijden, te beginnen vanaf 6 10 vanaf Amsterdam- Zuid. De laatste trein vertrekt om 23.40 vanaf Schiphol. De dienstregeling, die overigens al in het spoorboekje is opge nomen, is alle dagen, ook _’s zondags, gelijk. Voor het zover is moeten dé machinis ten het traject, dat in zes minuten wordt afgelegd, als hun broekzak kennen. Daarvoor moet „de weg” eerst terdege worden verkend. Die wegkennis gaat een instructeur eerst zelf op doen. Vervol gens begint dé opleiding van 80 machi nisten uit het NS-rayon Amsterdam, drie ploegen van 23 man en nog een aantal reserve. Deze machinisten moeten de ko mende maanden met elke bocht, elke helling, elk signaal en bij wijze van spre ken élke dwarsligger van de baan ver trouwd raken. Het is overigens niet zo, dat de bestuurders alleen op de Schiphol lijn gaan rijden. Zij blijven ook op de andere lijnen van het Rayon Amsterdam dienst doen, om de bekendheid met de weg daar niet te verleren. Evenals de reizigers kunnen zij met tramlijn elf van station Amsterdam-Z uid naar het Cen- «V De WAO wordt van toepassing als er sprake is van een ziekteduur van 52 weken en een arbeidsongeschiktheid van meer dan vijftien procent. Bij het bepalen van die arbeidsongeschiktheid moet ingevolge artikel 21 van de wet, „zoveel doenlijk” rekening worden gehouden met de ver minderde gelegenheid tot het verkrijgen van werk, met de situatie op de regionale arbeidsmarkt kortom. Verondersteld wordt nu, dat dit tot een belangrijk stuk „verborgen werkloosheid” leidt: werkloos heid, die niet is terug te vinden in de officiële werkloosheidscijfers van. de ge westelijke arbeidsbureaus. Drs. Bax en zijn medewerkers willen nu een steekproef nemen uit de dossiers van de Gemeenschappelijke Medische Dienst van de 26 bedrijfsverenigingen, die met de uitvoering van de WAO zijn belast. Uit die dossiers wil men gegevens halen zoals na tionaliteit, ras, leeftijd, Woonplaats, be roep, laatste werkgever, daguitkering en opleiding van een groot aantal WAO-ge- rechtigden. Die gegevens wil men dan kop pelen aan gegevens over de arbeidsmarkt. En zo wil men zien of de situatie op de arbeidsmarkt invloed had (en hoé groot die invloed was) op het bepalen van de arbeidsongeschiktheid Als voorbeeld: als er iri een regio een gebrek is aan geschoolde bouwvakkers, krijgen dan ook weinig geschoolde bouw vakkers daar een WAO-uitkering? Of juist veel? In het eerste geval zou het aantal WAO’ers minder snel kunnen groeien als de werkloosheid afneemt. Er zouden zelfs wao’er kunnen terugkeren op de arbeids markt. nen een uitkering krijgen. De laatste twee categorieën zijn voor het mëferi yan de invloed van de arbeidsmarkt voor, de On derzoekers het interessantste. „We moeten nadrukkelijk stellen”, aldus eerste reizigerstrein snelt richting Schiphol. Een kijkje vanuit de kabine van de trein, vlak voor hij het klaverbad Badhoevedorp passeert. arbeidsongeschiktheid leiden. Evenals spanningen, die veroorzaakt worden door een achterblijven van de democratisering in bedrijven bij de verwachtingen die bui ten die bedrijven bij de werknemer zijn gewekt. Dat laatste wordt ook aan de situatie op de arbeidsmarkt toegeschre- venr'verondersteld wordt dat werkgevers bij een ruime arbeidsmarkt minder snel zullen toegéven aan democratiseringsei- sen van het personeel. „Ziekte”, zo .schreef drs. Bax eerder in een artikel, „kan dan gaan fungeren als een alternatief voor allerlei vormen van protest en actie binnen het bedrijf. In dit soort situaties werkt het sociale zeker heidssysteem conserverend ten aanzien» van de bestaande verhoudingen, omdat het systeem mogelijke aanzetten tot socia le verandering indamt en oplost”. 5? Een diesellocomotief sleept het eerste treinstel de helling op naar de Schiphollijn. Maar eerst moet verbinding tussen hulplijn en hoofdlijn van het slot. tijdelijk hulpspoortje ter hoogte van het Jollepad sleepte een diesellocomotief de twee reizigerstreinen onder de zuidelijke rijbaan van rijksweg 4 door naar de in de middenberm gelegen Schiphollijn. De operatie geschiedde met ruim een uur vertraging, omdat rijkswaterstaat aan het begin van de maandagmorgen de trein geen toestemming wou geven rijks weg 2 (Amsterdam-Utrecht) over te ste ken. Zoals bekend is daar een gelijk vloerse kruising, omdat Rijkswaterstaat destijds het advies van de NS in de wind heeft geslagen om er een viaduct te ma ken. Door de dichte mist leverde het sluiten van de overweg gevaar op voor het bumper aan bumper voortrazende autoverkeer. .I'”’- Volgens de nieuwe Luchtvaartwet, die zone- ringsmaatregelen rond de luchthavens voor schrijft, zouden de wo ningen die in de meest getergde gebieden staan, alleen maar gesloopt den de provinciale bestuurders de laatste j tijd al optimistisch vertrouwd op de zege- ningen van het MLS. Een punt dat her- overweging van draaiing van de vierde baan extra serieus maakt, is de nieuwe berekening van de nadelige effecten die zo'n oplossing zou hebben voor de woonge bieden in Amstelveen en Amsterdam-Bui- tenveldert. Tot voor kort werd aangenomen dat, in j verband met een minder gunstige ligging van een gedraaide vierde baan ten opzich- te van de overwegende windrichtingen, j veelvuldiger gebruik zou moeten worden gemaakt van de „Bulderbaan”. De jongste berekeningen tonen echter aan dat bij een gedraaide vierde baan niet aantoonbaar sprake zal zijn van toeneming van de ge luidshinder in Amstelveen en Buitenvel- dèrt. Een belangrijk argument van enkele deelnemers binnen de SGS tegen draaiing van de vierde baan zou daarmee yervallen zijn. Overigens had de forumbijeenkomst van de SGS gisteravond weer de gebruike lijke, wat ontmoedigende stemming. Sinds de invoering van het voorkeursysteem voor het baangebruik op de luchthaven, is geen noemenswaardige verbetering te merken in de geluidshindertoestand rond het vliegveld. Wat verdere verbeteringen betreft is de hoop volledig gevestigd op de vervanging van herriemakende vliegma chines, de invoering van het MLS, eventu eel draaiing van de vierde baan en moge lijk de vestiging van een tweede nationale luchthaven elders in ons land. Stuk voor stuk zijn dat echter zaken van de lange adem. (Van een onzer verslag gevers) AALSMEER. Hui zen die binnen de ergste lawaaigebieden rond Schiphol staan, moeten niet al te snel worden gesloopt. Eerst zal, in sa menwerking met de be woners, moeten worden bekeken of het mogelijk is met isolerende maat regelen toch een redelijk bewoonbaar pand te scheppen. Dat betoog den onderdirecteur ir. F. E. Douwes Dekker van de NV Luchthaven Schiphol en Haarlem mermeers wethouder J. M. Hoffman gisteravond tijdens een forumbijeen komst van de Stichting Geluidshinder Schiphol in Aalsmeer. jé*,.,'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9