Plunderaars niet welkom De mieren Van Max Tailleur lach van de dag „Het is de schuld van de pier” BLOEMENDAALS RESTAURANT BALANCEERT OP RAND VAN ZEEREEP Nieuwe Verkade 6(8T es H/£f2 9 uc 1 i I' b «I I L I I. V°or Ft ‘5 10: WOENSDAG door Frénk van der Linden Houtvuur Udo Procedure rekken Semi-permanent J Mi» -f BLOEMENDAAL. Café-restaurant Parnassia, voorheen rustiek gelegen op de Bloemendaalse duinen, maar nu balancerend op de rand van de afgrond, is sinds het afgelopen weekend gesloten en zal over enkele weken tegen de vlakte gaan. De beukende zee heeft al enkele jaren de duinen doen afkalven en het is nu al zover dat het zand onder Parnassia vandaan loopt. De 25 centimeter dikke betonnen plaat waarop het restaurant rust, vertoont scheuren. Onder de linkervleugel van Parnassia, die zo is ondergraven dat hij „zweeft”, brak vorige week maandag een stuk van de plaat af. Dat was voorlopig het laatste hoofdstuk van een boek over het ideale toegangsoord voor zonne- aanbidders, strandwandelaars en bramenplukkers. n x I V, IJMOND 1 - 1 l T v. k Dierensprookjes van bekende Nederlanders .i MAN ALS Han len zien: het sprookje r Max Tailleur: elf mieren EDITH IS ERG BLIJ met het resultaat. „Ik vind ze allemaal erg goed, maar die van Haanstra en Jan Terlouw vind ik nog het beste en de tekst van Max Koot ook”, zei ze. Hoffotograaf Max Koot is een man van weinig woorden en schreef als tekst bij een schitterende foto van een olifant kort en krachtig: „Wat zou het een mooi sprookje zijn als jullie kleinkinderen ook zo’n prachtige olifant in de vrije natuur zouden kunnen zien. DAT IS TROUWENS ook de wens van Verenigingsvoorzitter J. van Rijn. „Met uw aller hulp zal ten lange leste ook nog in vervulling kunnen gaan wat wij allemaal toch wel heel graag zouden wil- moest sluiten. Vóór 15 oktober moest zijn broodwinning van de aardbodem zijn ver dwenen. Volgens het Hoogheemraad schap zou Parnassia een belemmering vormen bij de kustverdediging. De huur der liet door zijn juridisch adviseur, H. L. M. Hermans, bezwaarschriften tegen het besluit indienen. vragen hoe de vork in de steel zit; het is de schuld van de pier, dat weet ik zeker.” Uit verschillende studies is gebleken dat, als er in een rechte kustlijn een dam of havenhoofd gelegd wordt, er in de buurt van die hindernis veel zand aanslibt en er verderop zand wordt weggespoeld. „Niet temin, zegt juridisch adviseur H. L. M. Hermans, zeggen deskundigen van het Hoogheemraadschap Rijnland, die in ’64 bij de aanleg van de pier betrokken waren, niet te weten wat de oorzaken van de veranderingen aan de kustlijn zijn”. De bedoeling van het duo Doodeman- Hermans was door het indienen van be zwaarschriften de procedure, die tot af braak zou kunnen leiden, zo lang mogelijk te rekken. Want dat Parnassia op deze plek geen toekomst meer had, beseften ook zij. H. L. M. Hermans: „We wilden de tijd hebben om nieuwbouwplannen te maken, zodat we direct van het oude ineen nieuw pand konden stappen. De Stichting Kennemerduinen deed echter niets om Parnassia te behouden. Met zak ken zand en rondhout had men het ge bouw kunnen stutten. Maar het kwam de Stichting mooi uit dat het restaurant op deze manier ten onder dreigde te gaan. Zij had immers de opdracht van het Hoog heemraadschap op zak ervoor te zorgen dat er na 15 oktober geen muur meer overeind zou staan”. Het werd de laatste weken steeds duide lijker dat het plan-de-campagne (het rek ken van de procedure) weinig zin had. De situatie werd steeds gevaarlijker, er kwa men scheuren in de vloer, er stond span ning op de wanden. P. M. Doodeman be sloot vorige week met pijn in het hart dat Parnassia tegen de vlakte moest. Het einde van een tijdperk? „Nee, zegt hij, Parnassia zal nog voor de zomer van volgend jaar OOK „AANSMOEZENIER" Max Tailleur heeft zijn bijdrage geleverd aan het vandaag verschenen „Werelddieren- sprookjesboek”. Hij heeft zijn sprookje kennelijk geschreven in de periode dat het voetbalgeweld in Argentinië de wereld in zijn greep hield. Dik Bruynesteyn voorzag het van zeer geestige tekeningen. Hieronder Tailleurs verhaal: Elf mieren en de (H)appel. „Er waren eens elf mieren in een grote mierenkolonie, die door de oppermier, die in een hoge woning leefde, uitgezocht werden om de mierenkolonie in een ver en vreemd land te vertegenwoordigen. Natuurlijk waren er veel meer mieren, die er naar toe mochten, doch die weigerden omdat in dit land waar ze naar toe moesten een hele rare kever alles te zeggen had. Een soort diktaa-tor, die de leuke dingen, die in elke moderne mierenkolonie getolereerd worden, verbood. Je kreeg er b.v. geen kindermierenbijslag, gezonde mieren kre gen geen W.A.O. en luie mieren geen W.W. Ook witte mieren mochten er niet zwart werken. Maar goed, u begrijpt natuurlijk dat er in dit kleine landje een opstand kwam tegen het weggaan van een mierensport club. Geleid door een grote-brii-mier werden er bijeenkom- in Den Haag; u kunt een cheque bijvoe gen. De aanvankelijke bedoeling was het boek via de boekhandel in circulatie te brengen. „Maar dan had het zeker 40 moeten gaan kosten en dat vonden we teveel”, aldus Edith Brinkers. herrijzen. Ik ben van plan veertig meter landinwaarts een demontabel gebouw neer te laten zetten waarin ik gewoon doorga mijn klanten te verwennen”. Hij staart naar het strand en de golven. Op deze laatste dag van september gaat het natuurgeweld onverdroten door. Het re gent. Wat mistroostig: „Er komt nu op het voormalige terras een noodgebouw. Dat gaat over twee weken open. We komen er de winter wel mee door. Maar ja, het huren van zo’n ding kost niet niks. Je wordt er wel door op kosten gejaagd”. Nu het restaurant wordt afgebroken, krijgt Doodeman alle medewerking van de Stichting Kennemerduinen. Zij stemt in met zijn plannen voor het nieuwe ge bouw en heeft al een subsidie aange- BLOEMENDAAL. Het loont niet de moeite naar Parnassia te gaan om daar op een goedkope manier wat huisraad te verzamelen. Het restau rant is vrijwel leeg. De weinige spul len die er nog staan, worden bewaakt door de reusachtige herdershond van de heer Doodeman, die donders goed weet wie een klant is en wie niet. „Je komt er wel levend in, maar niet uit”, merkt de baas van de hond dan ook op. vraagd voor de sloop van enkele bunkers die in de weg staan. Tenslotte zou het de stichting 80.000 gulden aan entreegelden kosten wanneer Parnassia definitief zou verdwijnen. Als alles naar wens verloopt staat er dus volgend jaar een nieuw Parnassia achter de super-vloedlijn. Ongevaarlijk, maar even gezellig als voorheen. P. M. Doodeman: „Ik wil weer truien, baarden, spijkerbroeken, windjacks en pijpen zien. Gezellig met mensen om een houtvuur zitten en je handen warmen terwijl de wind om het restaurant loeit, zó zie ik Parnassia voor me”. i i AAN DE DIS IN KRAANTJE LEK in Overveen ontmoette ik dezer dagen beeldhouwer Kees V er kade, in ge zelschap van de oud rector magnificus van de Colombia University in New York, Bill Warren, die samen het glas hieven op een nieuw kunstwerk van Verkade, dat hij heeft gemaakt in op dracht van de Amerikaanse Universi- teit. „HET BEELD IS TER NAGEDACH TENIS van een vroegere lector aan de Universiteit, die tevens aan het hoofd stond van de OSS, de tegenwoordige CIA”, aldus Verkade, die het gewicht van de die functie symboliseert in zijn ont werp. „De onderste man zou hij zijn, als hij een misstap zou maken, donderde de ander ook naar beneden en ging de hele zaak er aan”, aldus de beeldhouwer, die zelf naar New York reist om de onthul ling van het beeld, de tweede helft van november, mee te maken. v'sX’"ï S OOK BEKENDE ILLUSTRATOREN, waaronder DickBruna, DikBruy- nesteyn en Rien Poortvliet hebben een steentje aan het 16,50 kos tende boek bijgedragen. „Daarvan gaat ƒ2,50 naar de Dierenbescherming”, al dus Edith Brinkers van het Am sterdamse public relationsbureau For man en partners, die wekenlang min of meer bekende Nederlanders heeft ach tervolgd om hun medewerking te krij gen. „Ze zijn gewoon aardiger dan ik dacht. Eerst zeiden ze wel allemaal nee, maar uiteindelijk gingen ze toch door de knieën”, aldus Edith, dochter van „mar- garinemagnaat” Brinkers, die verle den maand bij het 100-jarig bestaan van zijn fabriek het predicaat „Konin klijke” werd verleend. sten gehouden om te protesteren, maar ondanks deze onrust en het afzeggen van de Hanegem-mier, ging het mierenteam toch in een grote bromvlieg naar dit verre land. De leiding van het mierenteam was een Oostenrijkse Hap- pelmier en een Zwartkruistor. Daar in het verre land zijn de mieren in training gegaan door te klaverjassen, biljarten, lezen en in hun portemonnaie te kijken, want het waren voor het grote deel poen-, piek- en knaakmieren, die alleen zichzelf belangrijk vonden en steeds zeiden: „Was gibt es mier?” En als ze samen hun geld zaten te tellen en de man van de hoge woning voorbij kwam en vroeg: „Gebeurt er nog wat?”, dan was hun gezamenlijk commentaar: „Loop niet te mieren.” Er was zelfs een stuk ongemierte, dat ons mierenteam wilde overhalen om voor het Duitse mierenrijk uit te komen en hun voorstelde: „Komm bei uns, bei mier bist du Schön!” Dat deden zij natuurlijk niet en vlogen met hun Bromvlieg terug. Ze hadden verloren, maar bij terugkomst was iedereen tevreden. Toch is dit een eigenaardig sprookje, want elke sportmier kreeg 90.000,- smiergeld en toch klaagden ze bij terugkomst dat ze hadden verloren. Wat hadden ze eigenlijk verloren? Maar gezien het feit, dat in dit kleine mierenrijk iedereen tevreden was, begrijpt U dat het een fabel is.” Met de sluiting van Parnassia is een einde gekomen aan een al maandenlang' durend juridisch steekspel. De Stichting Kennemerduinen, die voor het Hoog heemraadschap Rijnland de zeereep on derhoudt, en die tevens eigenaar is van het restaurant, liet huurder P. M. Doode man deze zomer weten dat hij het pand DE NEDERLANDSE VERENIGING tot Bescherming van Dieren heeft van daag, ter gelegenheid van Werelddieren dag, een „werelddierensprookjesboek” uitgegeven. Er staan 34 sprookjes in, geschreven door wat algemeen aange duid wordt als „bekende Nederlanders”. En zo vertelt cineast BertHaanstra over vreemde vogels, Verkeer en Water- staatminister T u y n m a n niet over tuinkabouters, maar over Joost het Duin- konijn en doet MiekeTelkamp ont hullingen over haar trouwe huisgenoot Brandy, een poedel, die ze Brandebol als koosnaampje heeft gegeven. van een wereld, waarin de dieren geen bescherming meer nodig hebben.” HET BOEK IS uitsluitend verkrijg baar bij de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, Postbus 85777 De Stichting Kennemerduinen geeft Doodeman waarschijnlijk een stuk grond in erfpacht. Hij zal zelf de bouw van het nieuwe restaurant moeten financieren. „Ik denk wel dat het rendabel is, zegt hij hoopvol. „Voor mij is het natuurlijk erg belangrijk hoe hoog de grondcanon uit valt. Die zal voor een groot gedeelte wor den bepaald door de kosten van het grond werk, want denk erom dat ze wat kubieke metertjes zand moeten verzetten”. Ook de gemeente Bloemendaal legt Doodeman geen strobreed in de weg. Ze heeft al een voorbereidingsbesluit voor de bouw genomen en stelt zich in de onder- handelingen zeer positief op. Het Hoog- heemraadchap Rijnland stelt alleen de eis dat ht gebouw een semi-permanent karak ter moet hebben. Men moet Parnassia zo uit elkaar kunnen schroeven, mocht de duinenrij nog meer afkalven. Doodeman komt met zijn „demontabel gebouw” aan deze eis tegemoet. MAAR OOK EEN Ren senbrink schrijft over Panwar, de tijger enHermanEmmink windt zich mateloos op over zwerfhonden. „Hoe mensen vaak met dieren omgaan is allesbehalve sprookjesachtig en volledig in strijd met de goede afloop die elk sprookje nu eenmaal heeft”, aldus Em- mink, die er schande van spreekt dat er mensen zijn die er een huisdier op na houden als statussymbool. Maar er zijn eveneens verhalen over het paarden kamp in Soest en het ooievaarsdorp in Groot-Ammers. DE „NIEUWSTE VERKADE”, op de foto toont hij er het model van, krijgt een plaats op de campus van de universiteit, op een platform naast beeldhouwwerken van Henri Moore en Walter Liepschn Itz. Ik vind het allemaal even leuk”, vertelde Odette, die ook van daag, op dierendag, vanzelfsprekend op haar lievelingsstekje te vinden is. Edikth Brin kers: dierespul ODETTE ZIT IN de brugklas van het Ken- nemer Lyceum in Overveen, maar was al lang voor die tijd bij de pony’s te vin den. „Ik rij al drie jaar en heb nog steeds een keer per week een uur les, maar ook daar buiten ben ik heel vaak op de mane ge. Dan doe ik van al les: de stal opruimen, de pony’s verzorgen. Parnassia gaat tegen de vlakte maar zal volgend jaar herrijzen Warren, rechts op de foto, deed Neder land in een dag. „Ik heb het transport geregeld en we hebben samen gegeten” vertelde hij en zei het werk van Verkade erg te bewonderen. Huurder P. M. Doodeman bij de betonnen plaat, die voorheen de -fundering van Parnassia vormde. Nu is de plaat onder het gebouw op verschillende plaatsen gescheurd en gebroken. Het restaurant moet om veiligheidsredenen afgebroken worden. Maar wat was het uitzicht dat Parnassia op stormachtige dagen bood schitterend. VANDAAG OP DIERENDAG de lach van een meisje dat dol op dieren is en er veel tijd aan besteedt. Het is de 12-jarig O d e tt e Bloemen, die als het maar even kan is te vinden in de mane ge Kennemer Forest in Overveen, waar ze van L e n ek e Win ter leerde pony rij den, maar tegelijker tijd grote liefde kreeg voor de dieren. ■J' Het was niet de enige moeilijkheid waar mee hij te kampen had, want ook de toe stand van de duinen rond zijn restaurant baarde hem zorgen. Deze kalfden steeds meer af, waardoor Parnassia werd onder graven. P. M. Doodeman: „Ik besefte dat de situatie al snel onhoudbaar zou worden. Sinds de pier van IJmuiden er ligt, wordt hét strand hier steeds korter. En dat ter wijl er in de buurt van de pier steeds meer zand bijkomt. Je hoeft mij dan ook niet te Dik Bruynes- teyn illustreerde het mierenverhaal x..-. - 's&Sc «A 8 4 <l|1|J*y*****M*l lil x IR i 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11