CENTRAAL PLAN BUREAU ONDERSCHRIJFT VERSCHILLENDE ONDERDELEN Kritiek Rietkerk ’n Ei hoort erbij CNV: Kabinet moet kritiek niet hooghartig negeren over Bestek ’81 Bestek ’81 Gemeenten weinig enthousiast Lips: Algerijnse miljoenenorder Scepsis bonden vanwege fusie Volker/Stevin Stimulering midden- en kleinbedrijf nodig China gaat in Nederland landbouwprodukten kopen VNO: Ambtenaren moeten buigen voor IX F CONCEPT-NOTA LEIDER VAN DELEGATIE: Wedgwood serviezen B 99 „VAD-plan kabinet is politieke goocheltoer” Herziening tijdloze tafelcultuur Verdeling Werkgelegenheid X s|||l Kalfsvlees Prijscompensatie Gemakzucht 21 ECONOMIE 19 7 8 OKTOBER 4 WOENSDAG 9^' t.b.v. Nat. Puzzelactie i 20 oJ (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Oppositieleider Den Uyl heeft gisteren in Den Haag de „tegenbegroting” toege licht die de PvdA zal inbrengen bij het debat over de bezuinigings plannen van het kabinet-Van Agt. DEN BOSCH (ANP). Het ka binet houdt vast aan het verou derde recept dat bezuinigingen „vanzelf” meer werkgelegenheid zullen opleveren, hoewel dat re cept van alle kanten wordt bekri tiseerd en hoewel vrijwel nie mand nog gelooft dat het tot resul taat zal leiden. Aan al die ernstige en goed gefundeerde kritiek gaat het kabinet echter tamelijk hoog hartig voorbij. „Het Gehandicapte Kind” - ■- (ADVERTENTIE) eerd X (ADVERTENTIE) J idsen 12,20 De Zeeuw sprak van een opmerkelijke openheid waarmee de Chinese autoritei- i 2,00 425,OM 180,00 8,40 Bestuurder D. van de Kamp van het Christelijk Nationaal Vakverbond zei dit gisteravond op een CNV-bijeenkomst in Den Bosch. Uitlatingen van premier Van Agt, dat hij al die kritiek niet zo erg vindt en ook wel had verwacht en dat er nu ook niet veel meer aan te doen is, maken het klimaat voor overleg er volgens Van de Kamp er niet beter op. „De minister-presi dent wekt daarmee de indruk dat hij al die kritiek nogal lakoniek opvat in de geest van: laat de honden maar blaffen, onze kabinetskaravaan trekt toch wel verder". Aldus een eerste reactie van de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) op de mededelingen die pre mier Van Agt heeft gedaan over het zogenaamde collectieve deel van de VAD. De FNV kan daarbij alleen af gaan op die mededelingen, aangezien de Rijksvoorlichtingsdienst noch So ciale Zaken nadere informatie kon den verstrekken. Dat de regering van plan is in de aanloopperiode het collectieve deel zelf in het VAD-fonds te storten, komt er volgens de FNV op neer dat niet de ondernemers hun overwinsten afro men zoals de bedoeling is, maar dat de belastingbetalers ervoor moeten opdraaien. Volgens Den Uyl zijn de positieve kanten van zijn plan, dat is nagerekend door het Centraal Plan Bureau (CPB), in vergelij king met Bestek ’81 dat: In 1979 20.000 arbeidsplaatsen worden gecreëerd; Het prijspeil in dat jaar een half procent lager uitkomt; De inkomensverdeling gunstiger uit valt, dat wil zeggen dat de hogere inko mens meer zullen moeten inleveren; De collectieve voorzieningen worden ontzien; De huurverhoging niet 7 procent zal bedragen, maar 5 procent. Het CPB heeft bij het narekenen van het plan ook enkele kritische notities gemaakt. De PvdA heeft een deel van die kritiek overgenomen. Zo erkent men dat: Het financieringstekort in het alterna tieve plan volgend jaar nog iets zal toene men; Het saldo van de betalingsbalans met één miljard gulden vermindert; De effecten op de bedrijfsinvesteringen in ieder geval voorlopig zullen uitblijven. Naar aanleiding van die kritiek heeft de PvdA de plannen iets bijgesteld. Zo is men afgestapt van het voorstel jaarlijks 14.000 arbeidsplaatsen te creëren in de zoge naamde quartaire sector, dat is de niet- commerciële sector, dus de banen bij de (semi-)overheid. Dat aantal arbeidsplaat sen is nu gebracht op 10.000. De PvdA wil zich in deze sector met Er moet op een rechtvaardige manier bezuinigd worden, zei Van de Kamp, maar tegelijkertijd zullen overheid, werkgevers én werknemers samen hun uiterste best moeten doen om ervoor te zorgen dat er als gevolg van die bezuinigingen meer werk gelegenheid komt. De CNV-man noemde het dringend noodzakelijk dat de Tweede Kamer de voorstellen van de regering op een aantal belangrijke punten grondig herziet. Het kabinet wil volgens het CNV een volslagen verkeerde 'weg inslaan en daarvan zal het moeten worden weerhouden. Het VNO is van mening dat minister Wiegel van Binnenlandse Zaken op onjuiste gronden de bereke ning van een team van de Leidse Universiteit onder leiding van prof. Halberstadt bestrijdt. Die tonen aan dat in de periode van 1973 tot 1977 de lonen van ambtenaren onevenredig snel zijn gestegen. „Wij zijn heeft kunnen verwerken in „Bestek ’81”. Maar, zei hij, „voor goede dingen is het nooit te laat”. ten de Nederlandse delegatie tegemoet was getreden. Het grootste probleem bij de export naar China zijn de procedures die in de Volksrepubliek China worden ge volgd voordat tot een order kan worden overgegaan. Het is de delegatie volgens De Zeeuw echter snel gelukt door te dringen tot de instanties die een beslissende stem hebben bij het plaatsen van orders. De conclusie die het VNO uit de berekening van het Leidse team trekt, luidt dan ook dat het verschil in rechtspositie en het verschil in ontwikkeling van bru- Deze laatste maatregel zou in 1979 nog niet veel opbrengen, omdat een wijziging van het systeem van de prijscompensatie, die op 1 januari ingaat, niet meer mogelijk is. Het zou dus alleen betrekking hebben op de prijscompensatie per 1 juli van het volgend jaar. De 20.000 arbeidsplaatsen die de PvdA denkt te kunnen realiseren, komen voor de helft op rekening van een systeem van vervroegde pensionering. Het CPB merkt hierbij op dat weliswaar de werkloosheid afneemt, maar dat in feite het aantal in- actieven gelijk blijft; de plaatsen van de oudere werknemers (vanaf 60 jaar) die vervroegd met pensioen gaan, worden in genomen door jongeren. Den Uyl noemde de gegevens van het experiment met de vervroegde pensione ring in de bouw „bemoedigend”. In de kennis met het doel hun landbouw te in tensiveren en te moderniseren”. De commissie herinnert aan het rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid „maken wij er werk van?” dat vorig jaar is verschenen. Daarin wordt, aldus de concept-nota, gepleit voor een beleid dat in grote lijnen neerkomt op stimulering van o.a. hoogproduktieve be drijfstakken in de industrie en commercië le dienstverlening. Op basis daarvan wil de WRR ruimte scheppen voor extra-werk- gelegenheid in de niet-commerciële dienst verlening. Zo’n beleid houdt in beginsel weinig perspectieven in voor het midden- en kleinbedrijf, zo stelt de conceptnota. Het houdt het gevaar in dat de belangrijke De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) schrijft dat aan de Tweede Kamer in een commentaar op de jaarbe groting en op Bestek ’81. Een van de belangrijkste knelpunten in de gemeentefinancien zijn de onderwijs- vergoedingen. De VNG vondt het onver kwikkelijk, dat daaraan nog niets is ge daan. Temeer omdat minister Pais van Onderwijs erkent, dat de normen te laag zijn. Volgens de huidige plannen moet hier 160 miljoen worden omgebogen. Dat leidt volgens de VNG tot nog groter tekorten bij de gemeenten. (Van onze redactie economie) UTRECHT. „Het is niet te gelo ven hoe dit kabinet zich in bochten wringt om rond te komen met de VAD (Vermogensaanwasdeling). De ze voorstellen, zo kort aan de voora vond van het debat kabinet-parle- ment, doen voor alles denken aan een politieke goocheltoer. Met vermogensaanwasdeling hebben ze in elk geval niets te maken.” Met zijn voorstellen voor een andere verdeling van de zeggenschap in onderne mingen, bedrijfstakken en regio’s raakt de werkgroep volgens Van de Kamp de kern van de problemen die in „Bestek ’81” een hoofdrol hadden moeten spelen maar dat helaas niet hebben gedaan: meer invloed van de werknemers op een gezamenlijk te voeren werkgelegenheidsbeleid. Een aantal ideeën in „gespreide verant woordelijkheid” is al eerder binnen de christelijke vakbeweging ontwikkeld. De uitwerking ervan gaat het CNV op een aantal punten niet ver genoeg (het CNV wil bijvoorbeeld de helft van het aantal commissarissen door de werknemers laten benoemen, de werkgroep een derde), maar het heeft ook waardering voor het rapport. Van de Kamp vindt het een reden „tot voldoening dat ook enkele figuren uit werkgeverskring deel uitmaakten van de werkgroep en dat zij dit rapport hebben onderschreven” bouw bleek dat 46 procent van de oudere werknemers wel vervroegd met pensioen wilde gaan. Volgens de oppositieleider moet het mo gelijk zijn dit percentage nog hoger te laten uitkomen door wettelijke maatrege len. Zo kon hij zich indenken dat het systeem van subsidies, die werkgevers ont vangen als zij de opengevallen plaatsen weggeven aan jongeren, worden gebonden aan bepaalde voorwaarden. Een dergelijk systeem functioneert, volgens Den Uyl, in voldoende mate in België. Dat de ombuigingen bij de ambtenaren salarissen en bij de sociale uitkeringen in de visie van de PvdA niet doorgaan, zal leiden tot een toename van de werkgele genheid, maar - aldus het CPB - het terug draaien van de investeringssubsidies en de fiscale faciliteiten voor het bedrijfsleven veroorzaakt naar verwachting op langere termijn een beduidend geringer arbeids- markteffect. Volgens de PvdA-deskundi- gen Den Uyl en Dolman is deze verwach ting niet juist. Het CPB heeft, volgens hen, niet doorbe rekend welke positieve effecten het ener- giebesparingsplan kan hebben en ook de werkgelegenheid die wordt geschapen in de quartaire sector heeft op den duur een zeer gunstige uitwerking, aldus de PvdA- kamerleden. De tegenbegroting keert zich tegen de globale steun die het CDA-WD-kabinet aan het bedrijfsleven wil geven en toont zich voorstander van een gerichte steun, die moet leiden tot het zekerstellen van investeringen in de woningbouwsector (500 miljoen gulden voor isolatie en ener giebesparing) en arbeidsplaatsen in de (se- mi-)overheidssector en experimenten met arbeidstijdverkorting. DEN HAAG (ANP). Meer dan nu het geval is zijn speciaal op het midden- en kleinbedrijf gerichte stimuleringsmaat regelen noodzakelijk, vooral op bepaalde onderdelen ervan. Dit staat in een ont- werpnota over werkgelegenheid, dienst verlening en midden- en kleinbedrijf, die de commissie sociaal-economische poli tiek en arbeidsvraagstukken van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft opgesteld. De raad zal deze ontwerp-nota in zijn vergadering van woensdag 18 ok tober bespreken. ROTTERDAM. (ANP) Het ministerie van Post en Telecommunicatie van Alge rije heeft aan Lips brandkastenfabrieken in Dordrecht (onderdeel van het Britse Chubb-concem) opdracht verleend voor het leveren van 154 kluisdeuren en voor 38 kilometer stalen beveiligingsstrippen voor het bewapenen van de kluismuren van 77 postkantoren. Volgens de directie van Lips gaat het om een miljoenenorder. Het exacte bedrag wilde Lips uit „veilig- heidsoverwegingen”niet zeggen. De order zal binnen een jaar worden uitgevoerd. De kluisdeuren zullen onder leiding van Lips technici in Algerije wor den opgesteld en afgemonteerd. Tegelij kertijd worden enkele servicemonteurs van de Algerijnse post- en telecommunica tiedienst opgeleid voor controlewerkzaam heden na het in gebruik nemen van de kluisdeuren. UTRECHT (ANP) Het staat nu wel vast dat de voorgenomen fusie tussen de bouwondernemingen Volker en Stevin doorgaat. De kaarten zijn duidelijk ge schud. Dit zeggen de bouw- en houtbon den FNV in hun blad „Profiel”. t vel DEN HAAG. (ANP) „Noch in Bestek ’81, noch in de toelichting bij de gemeen tefondsbegroting wordt op bevredigende wijze gemotiveerd waarom van de ge meenten een extra-bijdrage aan de ombui- gingsoperatie mag worden verlangd.” im, i. Het is de delegatie duidelijk geworden dat China zich momenteel internationaal met een veel grotere openheid opstelt. Dit geldt volgens De Zeeuw met name ook voor de wetenschapsbeoefening op agra risch gebied. „De Chinezen zijn duidelijk gericht op aankoop van technologische De belangstelling van de Chinese gasthe ren ging vooral uit naar de veehouderijsec toren, de tuinbouw onder glas en de pro- duktie van kalfsvlees. De Zeeuw meende dat China ook bij de produktie van var kensvlees van Nederland nog wel wat kan leren, zeker waar het gaat om de omzetting van voedsel in vlees. De delegatie heeft besprekingen gevoerd op de ministeries van Landbouw, Buiten landse Handel en Industrie. Daarnaast zijn bezoeken gebracht aan landbouwcom- munes rond de grote steden, zoals Peking en Shanghai en een aantal staatsbedrij ven. De delegatie heeft tweeduizend kilo meter ten noordoosten van Peking, op korte afstand van de Russische grens een staatsbedrijf bezocht met een totaal opper vlak gelijk aan ongeveer eenderde deel van Nederland. De Nederlandse delegatie was de eerste die dit bedrijf mocht bezich tigen. DEN HAAG (ANP). De positie van de ambtena ren speelt een doorslaggevende rol bij de komende ombuigingsoperatie van de regering. Wie ten onrech te bevoordeeld wordt, zal deze voordelen niet behou den ten laste van de anderen. Dat is het standpunt van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) ten aanzien van de positie van de ambtenaren, zoals weergegeven in het laatste nummer van het VNO-tijdschrift „De Ondernemer”. SCHIPHOL (ANP). Mogelijk nog vóór maart van het volgend jaar kunnen enkele Nederlandse agrarische bedrijven orders verwachten voor de levering van landbouw- en landbouwteehnische pro- dukten. Dit heeft ir. A. de Zeeuw, direc- teur-generaal voor Landbouw en Voedsel- voorziening van het ministerie van Land bouw en Visserij gisteren op Schiphol verklaard. De Zeeuw keerde terug van een reis van ruim twee weken door de Volksrepubliek China als hoofd van een delegatie waarin naast drie overheidsver tegenwoordigers ook het Nederlandse be drijfsleven was vertegenwoordigd. Volgens het VNO zal een deel van de ombuigingen van het kabinet moeten komen uit de korting op de van mening dat Halberstadt en de zijnen in tegenstel ling tot wat Wiegel beweert, zich terecht hebben gebaseerd op gegevens van het loonbureau. Immers, het gebruik van de regelingsloonindex, zoals de minis ter wil, zou het hanteren van een, ook in de ogen van het kabinet, gebrekkig instrument betekenen”, aldus het VNO in „De Ondernemer”. Van de Kamp ging uitvoerig in op het zojuist gepubliceerde rapport „gespreide verantwoordelijkheid” van een werkgroep van de drie wetenschappelijke bureaus van het CDA. Hij noemde het jammer, dat dit rapport niet zo vroeg is verschenen dat het kabinet voorstellen van de werkgroep 11.00 >0,50e 12,80 1,31 >2.00 11,50 7,20 19,00 16,00 >3.80e [6,80a 15,50 >8,50 >0,50 77,00 16,50 51,00 29,00 )3,00 25,80 )8,50 >8,00 23,00 65,50 43,00 35,60 58,00 78,00 42,00 34,70 88,50 49,50 57,00 55,50 50,00 50,50 25,00b 27,00 14,30 25,10 16,50e 13,70 5,20 22,80 •2,00 19,50 17,50 9,00a i2,50 6,50 7,00 8,00 6,00 3,50 5,00 1,00 4,00 6,00 0,00 2,20 i 1,00 3,40 5,00 7,50 3,10 1,00 7,50 2,50 5,10 5,10 ),00 2,00 1,00 1,00 Dat betekent een ombuiging in deze sec tor van 4,5 miljard in de komende jaren. Den Uyl noemde de wijze waarop het kabinet-Van Agt in Bestek ’81 de collec tieve sector benadert „bij de beesten af” en „gemakzucht ten top”. „Het gaat allemaal in één grote pot en dan komt er uit dat per jaar tweemaal een half procent op de collectieve voorzienin gen wordt bezuinigd”, aldus Den Uyl. Ook de PvdA vindt dat de voorzieningen moe ten worden „opgeschoond”, dat wil zeggen gecorrigeerd. Maar volgens Den Uyl liggen alle opschoningen gedifferentieerd en kunnen zij niet op één hoop worden ge veegd. De PvdA heeft in haar tegenbegroting fors geschoven met inkomsten en uitgaven in vergelijking met Bestek ’81. Door een wijziging van de basispremies van de Wet Investerings Rekening (WIR) wordt één miljard gulden minder uitgegeven. De op grond van de studie-Hofstra voor lopig door dit kabinet verleende facilitei ten in de ondernemingssfeer komen te vervallen. Het gevolg is een verhoogde belastingopbrengst van 500 miljoen gul den. Op de departementen - genoemd wor den met name Defensie en de zogenaamde „Natte Waterstaat” - wordt nog eens 200 miljoen extra bezuinigd. economische en maatschappelijke beteke nis van het midden- en kleinbedrijf en zijn onderdelen in de knel komt. Voor het streven naar uitbreiding van de werkgelegenheid in het midden- en klein bedrijf kunnen voor een belangrijk deel dezelfde argumenten worden aangevoerd als de WRR hanteert voor het streven naar uitbreiding van de werkgelegenheid in de niet-commerciële dienstverlening. Ook een beleid gericht op de stimulering van het midden- en kleinbedrijf kan, in samen hang met het door de WRR voorgestelde beleid, tot op zekere hoogte worden be schouwd als een bruikbaar alternatief voor het denken van de WRR. Voor de particuliere inkomens stelt de PvdA voor niet alleen de initiële lonen te matigen, maar ook de post „incidenteel” te beperken tot 1,25 procent. Ook het kabi net-Van Agt komt overigens tot dit percen tage. Den Uyl denkt dit te kunnen bereiken door onder andere een lager aanvangssa laris voor jonge academici, het matigen van de hoeveelheid overwerk en het beper ken van de extraatjes die door werkgevers worden uitgekeerd. Verder stelt de PvdA voor om de infla tiecorrectie niet honderd procent te laten zijn, zoals het kabinet-Van Agt wenst, maar 80 procent en voor de hogere inko mens zelfs 50 procent. Dit zou 375 miljoen gulden opleveren. Voorts is in de tegenbegroting een af- topping van de prijscompensatie opgeno men; voor iedereen 20 gulden per maand. to- en nettolonen onweerlegbare argumenten zijn voor de voorgenomen regeringsingreep. Het verbond wijst er in het artikel verder op, dat door de loonberekeningswijze bij het bouw- en schil dersbedrijf het trendmechanisme voor ambtenaren in die zin beïnvloed is, dat hierdoor een extra salarisver hoging optrad. Ook het wettelijk minimum en de sociale uitkeringen werden hierdoor beïnvloed, zo meent het VNO. „Wij zijn van mening, dat een derge lijke onrechtvaardige verbetering van de positie van de ambtenaren t.o.v. andere werknemers onaan vaardbaar is”, aldus het VNO. Wat hiervan de gevolgen zullen zijn voor de betrokken werknemers staat volgens de bonden nog niet vast, doordat nu nog niet volledig is uitgekristalliseerd wat de ko mende integratie van Volker en Stevin voor hun verschillende maatschappijen en divisies in de personele sfeer gaat beteke nen. De bonden zijn en blijven van mening dat die gevolgen verregaand zullen zijn. Dit in tegenstelling tot alle geruststellende mededelingen, maar zij denken daarbij niet in de eerste plaats aan gedwongen ontslagen. Op dit moment maken de bonden zich meer zorgen over de overplaatsingen en alles wat daarmee samenhangt. Dit kan en zal in een aantal gevallen betekenen dat werknemers moeten verhuizen. WD-fractieleider Rietkerk ken schetste in een eerste reactie het plan van de PvdA „niet realistisch ge noeg”. Niet reëel vond hij het dat de alternatieve begroting werk wil scheppen in de quartaire sector. „Dat geld moet eerst worden ver diend voordat de overheid het kan uitgeven. Dat betekent alleen maar dat de ruimte voor de ondernemers nog kleiner wordt”, aldus Rietkerk. De WD is het eens met het principe van de loonmatiging, maar vindt dat in eerste instantie moet worden geke ken of de ombuigingen tot stand kun nen worden gebracht via een bijstel ling van de collectieve uitgaven. Rietkerk kondigde aan dat zijn fractie in het Bestek-debat zal komen met aanvullende voorstellen, die vooral betrekking zullen hebben op een betere verdeling van de arbeid. Tegenbegroting PvdA: 20.000 arbeidsplaatsen erbij in ’79 name richten op arbeidsplaatsen op het terrein van de woningisolatie en energie besparing. De overheid moet deze arbeids plaatsen financieren uit de inkomensmati- ging, die extra zal gaan gelden voor inko mens boven de 30.000 gulden. De PvdA gaat ervan uit dat er op de collectieve voorzieningen niet meer hoeft te worden bezuinigd dan was voorzien in de één-procentsoperatie van het kabinet- Den Uyl. groei van de ambtenarensalarissen met 0,5 percent per halfjaar. Ook het trendbeleid ten aanzien van de ambtenarensalarissen bedreigt de rijksbegroting, en wel met een extra last van één miljard gulden. ;-.y-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21