Onderzoek naar Explosies in olieraffinaderij Over gebruik van kernwapens Westelijke landen niet afwijzend tegenover voorstel van Gromiko Epidemieën bedreigen slachtoffers overstroming geheimzinnige dood Bulgaar Heroïnevangst Callaghan blijft bij anti-inflatieplannen Belangstelling voor Arabische top over besluiten Camp David Geen tegemoetkoming aan vakbonden Geen wijziging Legertop Atherton Afwachten Grondstoffen HECHTENIS ASTRID PROLL VERLENGD Belang bmml PAUL BOCUSE GEBAKKEN EI HET EI EN IK Spaanse militair gedood MAANTJE TUURT L 1 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 OKTOBER WOENSDAG 4 L I door Nico Scheepmaker J It rs i ‘Is en ie DEN HAAG (ANP). De westelijke landen, waaronder Nederland, staan in beginsel niet afwijzend tegenover het vorige week in de VN door de Russische minister Gromiko gelanceerde voorstel, dat kern- mogendheden zich verplichten geen kernwapens te gebruiken tegen niet-kernwapenstaten. Maar in Den Haag heeft het voorstel wel een aantal vragen opgeroepen, omdat er in wordt voorbijgegaan aan verdragsverplichtingen en het lidmaatschap van militaire bondge nootschappen. lg is- ?e- en ru- te- :se en te lar ?n. m- ■n. PRETORIA (UPI). In zijn eerste verzoenende gebaar tegenover het westen heeft Zuid-Afrika’s nieuwe premier Pieter Willem Botha verklaard dat de deur openstaat voor verdere onderhandelingen om de impasse over de toekomst van Namibië te doorbreken. Botha zat de eerste kabinetszitting voor sinds hij vorige week tot premier werd gekozen. In zijn verklaring stelde hij dat een vroegtijdige, door Zuid- Afrika georganiseerde verkiezing niet de toepassing uitsluit van de voorstellen van de Verenigde Naties voor de overgang naar onafhan kelijkheid van Namibië. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/BAHREIN. Jordanië, Saoedi-Arabië, Koeweit, Bahrein, de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar en Oman steunen de Iraakse oproep voor een dringende Arabische topconferentie om de overeen komsten van Camp David voor vrede in het Midden-Oosten te bespreken. Premier Botha Deur open trijfel voor overleg over Namibië [0 I De verklaring van Botha betekent geen Ook de Amerikaanse houding tegenover wuh. ne rxinei irvctdiiöc iivruuiiig tcgciiuvci - - het zogenaamde Common Fund, een door dat zÜn regering vast blijft houden aan haar anti-inflatiepolitiek ondanks het massale (Van onze redactie buitenland) jaarlijkse inflatiepercentage tot acht be sen van de Derde Wereld. Omdat, behalve voornamelijk van één grondstof afhanke lijk zijn, zou moeten worden gefinancierd. de' de ikt in ien ien ?er tot Er De rede die minister Gromiko vorige week in de algemene vergadering van de Verenigde Naties hield was, wat betreft de resultaten van de conferentie van Camp David, naar Nederlandse opvatting min der scherp dan kon worden verwacht. In het algemeen blijkt uit de Russische hou ding een zekere tegemoetkoming: de Sov- jet-Unie is zeker niet uit op confrontatie, zo werd gezegd. Wat betreft de kwestie-Namibië hoopt men dat de nieuwe Zuidafrikaanse regering voor 23 oktober zal terugkomen van haar in westelijke ogen rampzalig besluit, het plan van secretaris-generaal Waldheim te verwerpen. De secretaris-generaal stelt zich naar Nederlandse opvatting actiever op dan hij enige tijd heeft gedaan, ook wat betreft economische kwesties en vooral de pogin gen om de Noord-Zuid-dialoog weer uit het slop te halen, het gesprek tussen een aantal rijke en arme landen over samen werking. groep van 77, die thans circa honderd ontwikkelingslanden omvat. ren, is zeer positief, en opent naar Neder landse opvattingen mogelijkheden voor resultaten op de conferentie over dit fonds die in november wordt gehouden. Na de eerste ontploffing ontstond met een een forse brand op het fabrieksterrein. Een uur later ontplofte een van de hoofd opslagtanks. De klap kon tot op een af stand van 35 kilometer worden gehoord. Ook Japan heeft zich, door meer ontwik kelingshulp in het vooruitzicht te stellen, geruchten dat de ministers van Buiten landse Zaken van de vijf spoedig naar Zuid-Afrika zullen gaan om te pogen de impasse te doorbreken. Britse functiona rissen in Londen zeiden dat de Westerse ministers gereed staan naar Pretoria te gaan, maar dat er niet onmiddellijk plan nen zijn voor besprekingen. President Sadat heeft intussen de Egyp tische legertop gewijzigd, kennelijk als on derdeel van de voorbereidingen voor het vredesoverleg met Israël in Washington. De voornaamste wijziging is de benoeming dreigd met opzegging van contracten en andere economische sancties. Rond 57.000 arbeiders van de Fordfa brieken zijn al in staking om meer loonstij ging dan de toegestande vijf percent af te dwingen. Andere vakbonden hebben ook met stakingen gedreigd als de regering mocht proberen haar loonpolitiek op te leggen. De havenarbeiders in Hull, Har wich en Lowestoft hebben de invoer van Fords uit het buitenland stopgezet uit sym pathie met de stakers. Callaghan viel ook de landbouw- en vis serij politiek van de Europese Gemeen schap aan. Hij zei dat de landbouwpolitiek van de EG ten doel heeft de producent en niet de consument te beschermen”. Wij willen dit veranderen, aldus de Britse pre mier, en wij zullen dan ook een campagne beginnen om de prijzen van de landbouw- produkten omlaag te krijgen en zo de Europese huisvrouwen enige verlichting te schenken. De visserijpolitiek van de EG is volgens Callaghan eveneens onaanvaard baar voor Groot-Brittannië. Het land, dat 60 percent van het totale visbestand van de Europese Gemeenschap in zijn wateren heeft, ligt al lang overhoop met zijn bond genoten in de EG over de verdeling van de visvangsten. van Mohammed Gamassy, vice-premier en minister yan Oorlog in het demissionaire kabinet van premier Salem tot militair adviseur van de president. Of Gamassy leider van de Egyptische delegatie naar Washington blijft, is niet zeker. Als tweede militair adviseur van Sadat werd benoemd de chef-staf luitenant-generaal Moham med Ali Fahmi. Fahmi is opgevolgd door generaal-majoor Achmed Badawi, die eerst commandant van het derde leger in de zuidelijke Suez-kanaalsector was. Ga massy is goed op de hoogte van de Israe- lisch-Egyptische problemen, daar hij in het verleden militaire besprekingen met Israel heeft gevoerd. Hij heeft ook meege werkt aan het maken van plannen voor deze zesdaagse oorlog. MADRID (UPI/Reuter). Gemaskerde lieden hebben gisteren een Spaanse mari- nebevelhebber in de deur van zijn woning in de Baskische stad Bilbao doodgescho ten. Het slachtoffer, Francisco de Asis, was onderbevelhebber van de marinebasis te Bilbao. Hij werd door zijn hoofd gescho ten. tie >R> ial oe- an nst tan kit- tak BLACKPOOL (Reuter/DPA). Premier James Callaghan van Groot-Brittannië heeft gisteren op de jaarvergadering van de Britse labourpartij duidelijk laten weten ;ra- nit- de De lad jen sch /an riet al- >n- >e- ga ek 'Ul- de >m- ler- be- üst iet in- sr- ie- rs, >el ng iet en en an »n, Natuurlijk is dit niet de meest efficiënte, laat staan de beste methode. Die staat in de zojuist verschenen vertaling van „De nieu we Franse keuken” van Paul Bocuse, de wereldberoemde chefkok die met het Legi oen van Eer werd onderscheiden. Niet dat dit me veel zegt, want ik ken Fransen die met dezelfde onderscheiding opgespeld nog geen roerei kunnen klaarmaken, maar Bocuse maakt de indruk er heel wat vanaf te weten. Een kleine moeilijkheidsfactor bij het bakken van spiegeleieren (schrijft Bocuse) is het bepalen van het juiste moment waar op de eieren gaat zijn. Dat is namelijk het moment waarop het wit een melkachtige tint aanneemt en de halfzachte dooier be dekt is met een glanzend vlies, dat wel een „spiegel” wordt genoemd. Voor 2 eieren beveelt hij 15 gram boter aan. Verwarm de helft van de boter in een ovenvaste schotel. Als de boter begint te sissen, de eieren één voor één op een bord breken, de vers heid van de eieren controleren aan de hand van de reuk, ze in de boter laten glijden en de rest van de gesmolten boter erover gieten. Strooi een snuifje zout over het wit van het ei. Bak ze in een hete oven. Bij gebrek aan een oven kunnen de eieren desnoods ook boven op het vuur worden bereid, maar dan moeten ze voortdurend worden begoten met de boter die in de schotel ligt te sissen. Wilt u de eieren bakken met bacon, dan moet u de plakjes bacon 3 minuten in kokend water laten spartelen ze vervolgens lichtbruin bak ken in een eierpan of ovenvaste schotel met de boter, en ten slotte de eieren op het spek of de bacon breken. De klassieke vraag aan een man (stu dent, alleenstaand, pas gescheiden, in een zaamheid in zijn tweede huisje werkend aan zijn proefschrift of op de vlucht voor de fiscale recherche) of hij eigenlijk in staat is voor zichzelf te kóken, wordt meestal beantwoord met het klassieke ant woord; „Ja, ik kan een ei bakken”. s is tot ien ;ns :an ke- zal len am eu- (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar het myste rieuze overlijden van de Bulgaar Vladimir Simeonov, die maandag dood werd aange troffen in zijn woning in Londen. Van het lijk van Simenov zijn röntgenopnamen gemaakt. De autoriteiten achten het niet ondenkbaar dat de Bulgaar net als zijn collega en landgenoot Markov om het le ven is gebracht met gif dat via een minus cuul kogeltje in het lichaam is gebracht. Bij lijkschouwing is gebleken dat de Bulgaar bij een val van de trap zijn neus heeft gebroken en dat hij gestikt is in het bloed dat daardoor in zijn keel- en neus holte is gestroomd. De vraag blijft, aldus de autoriteiten, hoe Simenov van de trap is kunnen vallen. In Parijs is op een Bulgaar onlangs ook een aanslag gepleegd met een zeer klein kogeltje. Deze man is echter in leven geble ven. Het kogeltje is uit zijn lichaam verwij derd. Bij onderzoek bleek dat nog sporen van een onbekende substantie in dat ko geltje zaten. Deze stof wordt momenteel geanalyseerd. de er- we itie de len ms ra- is s te ste an. lat an )at id- de de tie 100 (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse douane heeft op 21 september j.l. beslag gelegd op een partij van 32 kilo zgn. Chinese heroïne. De marktwaarde van de partij wordt geschat op 25 miljoen gulden. Dit heeft de Britse douane gisteren bekendgemaakt. De her oine werd aangetroffen in de banden van twee auto’s die uit Maleisië waren inge voerd. De vangst werd tot gisteren geheim gehouden om het politie-onderzoek niet in gevaar te brengen. Inmiddels zijn vier mannen en een vrouw in verband met de smokkelaffaire aangehouden. In het algemeen kenmerkt de sfeer waarin de eerste twee weken van de as semblee zijn verlopen, zich door een sfeer van afwachten en niet van confrontatie. Het vervolg dat de conferentie van Camp David zal hebben is nog te onzeker al heeft een aantal Aarabische ministers felle Hoe bak ik mijn gebakken ei? Dat zal u zeker interesseren. Ik zet de elektrische kookplaat op 3, plaats de koekepan erop, begin dan pas (te laat dus!) naar de room boter te zoeken in de voormalige ijskast, tegenwoordig koelkast geheten (vergelijk: Marijke en Christina, Fyffes en Chiguita), met een mes wip ik uit het verfomfaaide, aan alle kanten beboterde pakje een fikse kluit boter, die begint meteen hevig te sissen in de pan, ik pak twee ijskoude eieren uit de koelkast en leg die zo strate gisch neer op het blad van de koelkast, dat ze, als ze al beginnen te rollen, elkaar klem zetten voordat ze over de rand kunnen kukelen, daarna zoek ik in grote haast of er bacon in een van die Tupperware-bak- jes ligt, dat blijkt inderdaad het geval, met de vingers scheur ik een paar plakjes van de samengeklonterde 2 ons dun gesneden af en drapeer die rond de bruin sputteren de boter in de pan, ik pak nu een mes in mijn rechterhand, een der eieren in mijn linkerhand, ik tik het ei met de botte kant van het mes kapot, maar zo dat de schaal niet in twee helften uiteenvalt, waarna ik het ei van voldoende hoogte op de kronke lende bacon laat vallen om te voorkomen dat de dooier heelhuids arriveert. Soms, als de dooier weerbarstig blijkt, por ik hem met mijn mespunt even open, zodat het geel zich over de bacon en het eiwit verspreidt. Idem dito met het tweede ei, waarna ik razendsnel een stukje jonge kaas te voorschijn tover, na enig zoeken de kaasschaaf weet te vinden, de dunne plak jes vallen kriskras over het nu al bijna gebakken ei, ik zet de elektrische kook plaat op O, ga twee boterhammen smeren hoewel dat met al die vette troep die er zometeen opkomt eigenlijk overbodig is, waarna de telefoon gaat, en het ei koud blijkt te zijn geworden als het gesprek voorbij is. Maandag nam de vergadering een motie aan waarin Callaghans poging om de Maar dit sluit niet uit, dat uit de redevoe ring van sommige ministers van Derde Wereld-landen een volgens Nederland „verklaarbare” frustratie over het ontbre ken van voortgang spreekt. Twee weken geleden zei de voormalige premier John Vorster dat Zuid-Afrika niet akkoord ging met de voorstellen van secre taris-generaal Kurt Waldheim waarin ver kiezingen voor volgend jaar april worden aanbevolen, onder toezicht van een 7000 man sterke VN-vredesmacht. Pretoria maakt bezwaar tegen dit late tijdstip van de verkiezingen en wil een veel kleinere vredesmacht van ongeveer 3000 man. De verkiezingsdatum van de Verenigde Na ties is gekozen om de SWAPO de Zuid- westafrikaanse Volksorganisatie die al ge ruime tijd, onder meer via de guerrilla strijd, naar onafhankelijkheid van het ge bied streeft tijd te geven een verkie zingscampagne te organiseren. Andere Uit de rede van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, blijkt dat de Verenigde Staten wat betreft de Noord-Zuiddialoog een stap voor waarts hebben gedaan, door verder tege moet te komen aan de wensen van de ontwikkelingslanden ten aanzien van het mandaat en de werkwijze van de commis sie die deze dialoog weer op gang moet helpen. Onder leiding van Waldheim heb ben Amerikaanse vertegenwoordigers ge- uitspraken gedaan voor duidelijke uit- sproken met leden van de zogenaamde spraken over het Midden-Oostenconflict. de opbrengst van grondstoffen te stabilise- De Britse premier waarschuwde de vak- 1 bondsleiders ervoor dat zijn regering har- de maatregelen zal nemen, onder meer op belasting- en monetair gebied als dit nodig mocht zijn om de gevolgen van grote loonsverhogingen te neutraliseren. De Amerikaanse speciale gezant Alfred Atherton is gisteren uit Marokko naar Bonn gereisd. Van daar uit zal hij een rondreis maken langs verschillende Euro pese hoofdsteden om de overeenkomsten van Camp David uit te leggen. Met zijn bezoek aan Rabat besloot de Amerikaan een soortgelijke toernee langs Arabische staten. De VS zullen volgens het Egyptische dagblad Al Achram meer consumptiegoe deren gaan leveren aan Egypte. Volgens het blad zal de hulp van de VS aan Egypte die niet terugbetaald hoeft te worden, ver dubbeld worden. Die steun bedraagt nu 150 miljoen dollar. (Van onze redactie buitenland) CALCUTTA. De Indiase stad Calcut ta is gisteren weer door wolkbreuken ge troffen. De slachtoffers van de verwoes tende overstromingen van vorige week worden bedreigd door epidemieën, die zich snel uitbreiden. De minister van Volksgezondheid van de deelstaat West- Bengalen heeft gisteren meegedeeld dat al zeker twintig mensen waf en bezweken aan darminfecties. Er is een tekort aan vaccin tegen cholera en ook de voorraad bleek- poeder, nodig voor ontsmetting, is te klein. De hulpverlening aan de slachtoffers wordt volgens de minister ernstig bemoei lijkt door de aanhoudende regen, gebrek aan schepen en plunderingen. Ook Vietnam is door de recente wolk breuken en overstromingen zwaar getrof fen. 550.000 woningen zijn beschadigd of geheel vernield. Er is al 2,8 miljoen ton rijst verwoest. Over het aantal mensen dat bij de over stromingen in Zuidoostazië als gevolg van verdrinking of door instortende huizen zijn omgekomen, bestaan niet veel gege vens. Vermoed wordt dat het dodental aanzienlijk zal stijgen boven het officiële getal van 160. Honderden mensen zijn al als vermist opgegeven en van veel plaatsen zijn nog geen gegevens bekend als gevolg van het ontbreken van verbindingen. Premier Callaghan tijdens zijn rede in Blackpool De verklaring van Botha betekent geen essentiële wijziging in het standpunt van Pretoria, maar Botha zei wel dat het pro bleem „intensieve aandacht” heeft en dat de mening van Pretoria „zo spoedig moge- lijk” zal worden overgebracht naar de I Verenigde Naties en de vijf westelijke mo- gendheden de VS, Groot-Brittannië, 1 Frankrijk, West-Duitsland en Canada. Westelijke diplomaten in Zuid-Afrika stelden zich vrijblijvend op tegenover de verklaring van Botha. Er gaan uitgebreide (Van onze redactie buitenland) DENVER, Colorado. Zeker drie men sen zijn om het leven gekomen als gevolg van een reeks zware explosies op het ter rein van een olieraffinaderij bij Denver in de Amerikaanse staat Qolorado. Elf men sen liepen verwondingen op. Een woord voerder van de politie deelde gisteravond mee dat een onbekende de politie had opgebeld met de mededeling dat op het terrein van de raffinaderij een bom was geplaatst. Sporen daarvan zijn echter niet gevonden, aldus de woordvoerder. Maar is dat ook zo? Is de vervaardiging van een gebakken ei wel zo eenvoudig dat dit aan de goedwillende amateur kan wor den overgelaten? Neem mijzelf bijvoor beeld. Ik wil geen maantje tuurt maar een doorgeprikte dooier. „Maantje tuurt” is de vroegtijdige poëtische ontboezeming waarmee ik als heel klein jongetje het gebakken ei met hele dooier typeerde. Wel iswaar vind ik het eigeel het lekkerste, en heb ik, voordat de cholestorol na eeuwen in zijn schuilplaats werd ontdekt en als vadermoorder ontmaskerd werd, me ja renlang proberen te verplaatsen in een miljonair als Caransa die in het Amstel Hotel zijn servet zou voorbinden en een grote uitsmijter van louter eierdooiers zou bestellen („Geeft u het wit maar weer terug aan de kip”), maar de dooier moet niet als een kledderige oester op mijn boterham liggen en over de korst rondom mijn bord vloeien als ik er even het mes in zet. LONDEN. Een rechter in Londen heeft gisteren voor de derde maal sinds haar aanhouding op 15 september de voor lopige hechtenis van de Westduitse Astrid Proll verlengd. De 31-jarige Astrid Proll heeft volgens de Westduitse politie in con tact gestaan met leden van de Rote Armee Fraktion. Op grond daarvan heeft de Westduitse overheid uitlevering van Proll gevraagd. De raadsman van Astrid Proll, Grant, zei gisteren na afloop van de zitting nog niet te weten wanneer de uitleveringspro cedure zal beginnen. Hij hoopte voor de helft van deze maand meer te vernemen uit West-Duitsland. Buiten het gerechtsgebouw demon streerden leden van een comité dat uitleve ring van Astrid Proll wil voorkomen. De Verenigde Staten zijn namelijk thans ook bereid bij te dragen aan de zogenaam de „second window” van het „common fund”, een fonds waaruit kwaliteitsverbe- tering van de grondstof en diversificatie van de produktie van landen die thans loonsverhogingen tot vijf percent te beper ken met kracht worden verworpen. De Britse premier leek hier niet door geïntimi- j deerd. Hij merkte op dat een loonstop van drie jaar er veel heeft toe bijgedragen het zeer positief opgesteld tegenover de wen- sen van de Derde Wereld. Omdat, behalve perkt te houden. De regering, aldus Cal- de Verenigde Staten, ook West-Duitsland heeft woóTde^ schulden kwijt te schelden, is tot nu toe over economische vraagstukken niet in een sfeer van confrontatie gesproken, i de ontwikkelingslanden gewenst fonds om verzet binnen de partij tegen haar stringente loonpolitiek. De Britse premier waarschuwde de vak- Volgens Arabische diplomaten in Bah rein zal het voornaamste doel van deze conferentie zijn de Egyptische president Sadat ervan te weerhouden een afzonder lijk vredesverdrag met Israel te tekenen. Irak wil dat er een fonds van negen mil jard dollar wordt gesticht dat gebruikt moet worden om druk op Egypte uit te oefenen. Syrië, dat al vijftien jaar overhoop ligt met Irak, heeft nog geen reactie laten horen op het voorstel voor de topconferen tie. De Jordaanse koning Hoessein heeft gisteren zijn toernee door de Arabische oliestaten beëindigd. Hij voerde in Muscat besprekingen met de leider van Oman. groeperingen in het gebied hebben al i maandenlang campagne gevoerd. De SWAPO heeft daartoe niet de gelegenheid gehad, onder meer doordat een groot aan tal van haar leden gevangen zit. laghan, heeft een „onontkoombare verant- in het belang van het hele Britse volk. De maandag door de partij aangenomen motie, gericht tegen de anti-inflatiepolitiek van de Labourregering, is niet bindend voor deze regering. Wel heeft Callaghan de vakbondsleiders voorgesteld met hem te komen praten over de loonpolitiek. De regering heeft inmiddels de ondernemin gen die de loonpolitiek doorkruisen, ge-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3