ei v Vi Ja do „Misschien verbeteren de verhoudingen door mijn aftreden” gevonden voorwerpen n rmnnns e Hi 01 Kuipers is er ook voor u. Met 100% service en.de scherpe prijzen van vroeger. 1 OP Foto-expositie in foyer Witte Tejater Tel Hu J?-' 1 W 1 9 7 8 ■.rT" IJmuiden zegt 7' KENNEMERLAAN 52 - IJMUIDEN - TEL. 02550-10746 En u.Bent u al geweest? Nee? Dan nodigen wij u nogmaals uit om kennis te komen maken. Bekijk onze schitterende badkamershowrooms, de 1001 accessoires voor badkamer en toilet. Vrijblijvend adviseert Kuipers u over alle voorzieningen op het gebied van Centrale-en andere verwarmingsmogelijkheden. Maak óók kennis met onze „Doe-het-Zelf” afdeling. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, Het plotselinge aftreden van drs. J. Achterstraat als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is niet bedoeld als kunstgreep om de WD alsnog in de GS-boot te brengen. Het CDA zal op 23 oktober uit eigen gelederen een kandidaat naar voren brengen, die de plaats van Achterstraat achter de collegetafel moet gaan innemen. Achterstraat zelf zal dan weer in de vergadering van de Staten plaatsnemen. IJmuiden zegt „JA” tegen Kuipers. Overweldigend was de belangstelling tijdens de feestelijke opening. Langs deze weg zeggen wij hartelijk dank aan iedereen die een blijk van belangstelling heeft gegeven. voor dakbedekking, riolering, gas/waterinstallaties, sanitair, vloerverwarming, lokale verwarming en C. V., kookapparatuur en andere installaties WOENS DAG 4 OKTOB ER K - - c L t I I Plat, VELSEN. Periode van 22 tot 29 sep tember 1978: Leesbril met bruin montuur, leren sleutelhanger T met 2 sleutels, zilv. plaatarmband met naam, leren hand/voet- bal, honderiem, skate board, beige auto- kledinghanger, hondepenning 23363, da meshorloge „Velona”, rode sleuteletui met 3 sleutels, rode honderiem met penn. 8763, hondeketting Dini, 2 sleutels aan ring „Leyland”, oranje etui inh. horloge, pas sertje etc., gouden armband, herenbril met donker montuur, plastic zak inh. balletpak schoenen, beugelslot Abus, bont gewe ven zakje met koordje, rood etui met 1 sleutel, zilv. kleurig dameshorloge, ring met 4 sleutels, idem. 5 sleutels, 2 sleutels aan elastiekring met 3 sleutels, sleutel aan koord, etui met 3 autosleutels, kentekenpl. 79-12-ZR, gekleurde overwegend bruine sjaal, bos sleutels w.o. Yamahasleutel, ro de schooletui met inh. Afhalen gev. voor werpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbureau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. van het sociografisch bureau. Volgens mij lag daar het zwaartepunt van zijn beslis- VELSEN. „Fotograferen is net zo kunstzinnig en geëngageerd als je het zelf maakt. Voor mij is het gewoon een fijne hobby, waarbij ik platen probeer te ma ken die ik vind spreken”, aldus de ama- De tentoonstelling van de bijna 23-jarige Hopman omvat fotoseries van Haarlem, Igrland en Zweden. De expositie is alleen op avonden dat er voorstellingen in het Witte Tejater worden gegeven voor het publiek toegankelijk. In november zijn in dezelfde foyer tekeningen van Jan van Vuuren te bewonderen. VE treed man vergt ter E (drun in he' VE tine v huis i eenkc over beste tot er acht VE Grar orde Pleii eetg< Gezo resta verv komt kruit van dens, Lilly- Aalb muid dond Ham Rotte muid tay. Pierr Le 7 ders, Cont voor W( Cont have Elan W( Brig, ad, I, werp den. Het zijn puur persoonlijke overwegin gen geweest, die Achterstraat er uiteinde lijk, na enkele maanden wikken en wegen, toe hebben gebracht zijn functie als gede puteerde neer te leggen. Hij zelf noemt zijn beslissing het sluitstuk van een langdurige overweging van zijn geloofwaardigheid, als politiek persoon. „De vraag bleef toch steeds: hoe geloofwaardig ben je als je ’s morgens nog staat te pleiten dat de ze vende plaats in Gedeputeerde Staten aan de WD toebehoort en 's middags alg CDA-statenlid zelf op die plaats gaat zit ten”, aldus Achterstraat. Hij noemt de collegevorming, zoals die uiteindelijk is verlopen (de PvdA wist met succes de VVD uit het college van GS te gespeeld, maar hij ontkent dat het door slaggevend is geweest. „Er zijn mensen die uitsluitend in carriè re denken. Maar ik ben niet zo’n carrière- man. Er is mij gezegd, dat ik hiermee een stap terug zou doen. Ik zie dat niet zo. Het gaat om je functioneren als persoon. Bo vendien is de inwisselbaarheid van funk- ties een goede zaak. Het is nuttig als ie mand, die een poos minister is geweest weer eens in de parlementsbanken plaats neemt. Dat is best een goede zaak”, aldus Achterstraat. In de direkte omgeving van Achterstraat is met grote verrassing op de ontslagaan vraag gereageerd. Gedeputeerde W. van der Knoop: „Ik had dit absoluut niet ver wacht. Maar ik kan me heel goed verplaat sen in zijn overwegingen. Het is natuurlijk ook een wat moeilijke positie, waarin hij heeft verkeerd. Als eerste verantwoorde lijke man van het CDA bij de college onderhandelingen heeft hij steeds voor een plaats voor de WD gepleit, en vervol gens heeft hij als CDA-er die plaats zelf moeten innemen. Een dusdanige positie heeft hij bij de onderhandelingen nooit ingenomen. In de tweede plaats had hij het deze beslissing. De situatie was wat uitge- emotioneel moeilijk om afscheid te nemen kristalliseerd. Bij de collegevorming moes ten we op de valreep beslissingen nemen. teur-fotograaf Fred Hopman, wiens werk gedurende de gehele maand oktober te zien is in de foyer van het Witte Tejater. Ter leider te gr< belan wikki muzi< de wi Met 2 bonte ties, 2 het o Voi Jazz! lem terwi J’ cemb VE] Telst: avonc de C- zijn. te ste De ki L viljoe te we De strijd week te we Het was te verwachten... Kuipers vernieuwd show-advies en koop-centrum is een schot in de roos weren) op zichzelf een eerlijke zaak. Maar het heeft wel mijn geloofwaardigheid als persoon aangetast. „Ik begrijp de bitter heid, dié bij de WD over de gang van zaken is ontstaan. Misschien is mijn aftre den als gedeputeerde een bijdrage om de goede verhoudingen in de Staten terug te brengen”. Achterstraat geeft toe dat het probleem van de verbittering bij de WD aanwezig blijft, omdat zijn plaats niet door een WD-er, maar door iemand van het CDA zal worden ingenomen. „Maar misschien in minder toegespitste vorm. Misschien kunnen we bij de keuze van kandidaten rekening houden met de gevoelens van de WD, door een kandidaat te nemen, die zo min mogelijk politiek belast is. Ik hoop dat het hele college daar voordeel van heeft”, aldus Achterstraat. Komt door zijn beslissing de stabiliteit van het bestuur niet in het gedrang? In een vraaggesprek heeft hij eens gesteld, dat die niet is gebaat bij een voortdurende wisseling van personen. „Dat kan waar zijn, maar daar staat tegenover, dat het nu het tijdstip was voor sing. Ik kan me in die emotionele proble men goed verplaatsen, omdat ik zelf in een soortgelijke situatie heb verkeerd. Ik was direkteur van het verzekeringsbedrijf van de gemeente Amsterdam. Bij Achterstraat lag dat nog sterker. Hij zou afscheid moe ten nemen van een bureau dat hij hele maal zelf heeft opgebouwd”, aldus Van der Knoop. Zowel van CDA als van PvdA-kant wordt benadrukt dat voor het ontslag van Achterstraat geen zakelijk-politiek ge schilpunt aanleiding is geweest. Gedepu teerde Van der Knoop en PvdA-fractielei- der G. de Boer vinden dat dé politieke situatie niet veranderd is. Er is geen reden om op de college-onderhandelingen terug te komen, zo menen zij. Het CDA moet nu gewoon met een kandidaat voor een nieu we gedeputeerde komen. Deze visie wordt bevestigd door CDA- fractieleider mr. W. F. Reus: „Er was geen politiek geschil en er was ook geen behoef te om aan het programakkoord te tornen. De portefeuilleverdeling blijft hetzelfde, met wellicht een kleine verschuiving op ondergeschikte punten”. Reus verklaart dat de thans gerezen persoonlijke moei lijkheden van Achterstraat als gevolg moeten worden gezien van de overhaaste beslissingen, die tijdens de collegeonder handelingen moesten worden genomen. „Op 29 mei legde gedeputeerde Laan plot seling zijn funktie neer, en was niet meer beschikbaar als kandidaat voor het nieu we college. Op 5 juni werd pas duidelijk dat het CDA drie gedeputeerden moest leveren. Wij zijn door die situatie wat over vallen, en Achterstraat zelf niet in de laat ste plaats”. Volgens Reus is er nu de tijd om een verantwoorde beslissing te nemen. Oppositieleider it. Machielsen (WD) geeft als commentaar dat het ontslag van Achterstraat ook voor hem als „een com plete verrassing” kwam. Volgens Machiel sen zou nu opnieuw de discussie kunnen beginnen, hoe het college er uit zou moeten zien. „Ik kan niet overzien wat de politieke consequenties zijn. Ik ken de beweegrede nen van Achterstraat niet precies, maar kennelijk heeft toch zwaar meegespeeld, dat de zaak niet zo gelopen is als hij zich had gewenst (een VVD-er in het college)”. i' Machielsen kan zich voorstellen dat Ach terstraat daar als gewetensvol man uitein delijk toch onoverkoomlijke moeite mee heeft gehad. Wat de WD betreft is deze partij bij eventuele nieuwe collegebespre- kingen opnieuw in de markt, al zou daarbij natuurlijk veel afhangen van de voorwaar den die zouden worden gesteld. Drs. Achterstraat was in politieke gewetensnood We hadden niet voldoende tijd om de alter natieven binnen de fractie te overdenken. Die tijd hebben we nu wel. We kunnen nu veel beter een verantwoorde beslissing ne men”. De stabiliteit van het bestuur zal er vol gens Achterstraat niet onder lijden, omdat de portefeuille in hoofdlijnen dezelfde in houd blijft behouden. Namen voor de opvolger van Achter straat kunnen nog niet worden genoemd. Het hangt een beetje af van de vraag of er iemand moet worden gekozen voor één zittingsperiode, of dat er gemikt moet wor den op een gedeputeerdeschap voor lange re duur. Hoe zwaar heeft bij de beslissing van Achterstraat nog meegewogen, dat hij maar moeilijk afscheid kon nemen van zijn levenswerk, het sociografisch bureau De Meerlanden? Achterstraat geeft vol mondig toe, dat dit probleem heeft mee- DU Antw Sprir sund. Nissa Daka How< grad: i lynn, Aren dinax Sprir midi, muid Moor Gran Nept re, C trose Dl) Delf 2 Carte installatiebedrijf - P, 'i y

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6