Gezond en goedkoop m nieuw Dader overval Ouderavond uitzendbureau aangehouden Jazzkwartet van Herman de Wit doet Velsen aan Noord-Holland Felicitaties Bridgetoernooi een succes Kustwacht op Noordzee geen haalbare kaart Leerlingen Jan Ligthartschool planten boom aan Eksterlaan VSV-jeugd eten vegetarisch eethuis hcivcn- berichtcn J krijgt meer van het Rijk Startsein Jubileumviering OPENING NOG DEZE MAAND Ambtenaren in advies aan ministers: Reisorganisator mist geld en girokaarten Tweede Kamer vindt kaartje Schiphol- lijn te duur Algemeen bestuur van „De Tunnel” maandag bijeen Telstar houdt Open Huis voor supporters ■i gil WOENSDAG 6 X 4^' (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Een kustwacht naar Amerikaans voorbeeld, die het Noordzeegebied voor de Ne derlandse kust zou moeten con troleren op alle mogelijke wets overtredingen (smokkelaars, mi- lieuvervuilers enz.) is geen haal bare kaart. w r IJMOND I (Van onze verslaggever) (Van onze stadsredactie) A Mevrouw Velthuizen: „De beste dokter staat in de keuken” (Van onze Haagse redacteur) Momenteel houden niet minder dan ze- Aalborg, IJmuiden; Clio, Kopenhagen, IJ- VELSEN. In het Jazzhuis Velsen treedt zaterdagavond het Kwartet Her man de Wit op. „Herbie White” laat zich vergezellen door Wilbur Little (bas), Pe ter Bennink (tenorsax) en Han Bennink (drums). Het jazzconcert begint om 21 uur in het Witte Te ja ter aan de Kanaalstraat. VELSEN. Vanavond wordt in de kan tine van de voetbalvereniging VSV in Drie huis een ouderavond gehouden. Deze bij eenkomst, waar gesproken zal worden over allerhande voetbalzaken, is speciaal bestemd voor de ouders van de junioren B tot en met F. Deze vergadering begint om acht uur. VELSEN. Volgende maandag, op 9 oktober, vergadert het algemeen bestuur van het Sociaal Werkvoorzieningsschap „De Tunnel” in Velsen-Noord. Op de agen da voor deze bijeenkomst staan: installatie van een nieuw bestuur, benoeming van een voorzitter en een vice-voorzitter en vaststelling van de begroting voor 1979. De vergadering wordt gehouden in de kantine van het gebouw aan de Cruquiusweg 1 in Velsén-Noord en begint om half acht. De bijeenkomst is openbaar. Het initiatief dat de heren De Wit en Van Gennip Jr in samenwerking met onze bla den hebben genomen' heeft bij de bridgers in Kennemerland tot nu toe veel weer klank ondervonden. Vanaf 2 oktober vindt iedere maandagavond in het Bridge Cen trum Haarlem aan de Lange Veerstraat (tel. 023-321095) een voorronde plaats. Er wordt ’s avonds om kwart over zeven be gonnen. Gespeeld wordt op basis van het competitiereglement van de Nederlandse Bridgebond. De leiding berust bij gediplo meerde wedstrijdleiders waardoor een goed verloop van de drives gewaarborgd is. De finale is op zaterdag 2 december en dan zal worden uitgemaakt welk paar in het bezit komt van de Damiate Trofee. Bovendien zijn er prijzen (in geld en natu ral te verdienen. Aan de NBB is toestem ming gevraagd Master-points te mogen toekennen. Iedereen, jong en oud, kan inschrijven. De deelnemers gelieven zich voor het meedoen aan de voorronden min stens een dag daarvóór bij de initiatiefne mers op te geven Het zou ondoenlijk zijn om in zo’n breed opgezette organisatie tijdig de benodigde deskundigen ter plekke te krijgen. Het verdient daarom de voorkeur de Rijkspoli tie in de toekomst op de Noordzee op te laten treden. De Rijkspolitie te water be perkt zich nu tot de controle binnen de pieren. Deze conclusies staan in een rap port van een interdepartementale werk groep, die zich heeft gebogen over de Burgemeester P. J. Molen dijk van Velsen verscheen dinsdagmiddag op felicita- tiebezoek bij het diamanten echtpaar P. Sint-T. Vens op hun woonadres Wüstelaan 44 in Santpoort (Zie foto). De bruidegom (84 jaar) en zijn 83-jarige echtgenote werden beiden in Zaandam geboren. Kort na hun huwelijk, dat in Westzaan werd gesloten, ver waag hoe de overheid een betere greep op overtreders in de Nederlandse wateren zou kunnen krijgen. De groep ging vorig jaar aan het werk, nadat eens temeer kri tiek was geleverd op de ingewikkelde ma nier waarop het Nederlandse zeegebied wordt gecontroleerd. Bij de overval op de dependance van een uitzendbureau aan de Marsstraat maakten twee mannen 10.500,- buit. Van de mede dader ontbreekt vooralsnog elk spoor. Weer om gezondheidsrede nen. Het echtpaar heeft drie dochters in leven. Met vier kleinkinderen en zes achter kleinkinderen waren zij af gelopen zondag aanwezig op het feest dat bij gelegenheid van de huwelijksverjaardag in het landelijke Spaamdam werd gehouden. Dinsdag was de eigenlijke huwelijksver jaardag. Het geld en de waardepapieren lagen in een onafgesloten kast in het kantoortje van de reisorganisator. Hij veronderstelt dat klanten in een onbewaakt ogenblik een greep hebben gedaan in de kast. De politie stelt een onderzoek in. IJMUIDEN. Een 63-jarige IJmuiden- se touroperator heeft dinsdag bij de poli tie aangifte gedaan van de vermissing van een portemonnee met duizend gulden en een stel girobetaalkaarten en euroche- ques. Om elf uur ’s morgens houdt de IJmuider Harmonie een défilé en om half twee komt wethouder H. J. Scheeper naar de jubile rende school voor een jubileumbijeen komst met een officieel tintje. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De provincie Noord- Holland kan rekenen op een grotere finan ciële bijdrage uit het Provinciefonds. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met een nieuwe verdeelsleutel voor het fonds, waardoor de Randstadprovineies een gro ter en de overige acht provincies een kleiner deel van de te verdelen koek krij gen. Dit is slechts een tijdelijke oplossing. De financiering van de provinciale activi teiten gaat helemaal op de helling wan neer over enkele jaren de reorganisatie van het binnenlands bestuur (17 provin cies) wordt doorgevoerd. twee hoogste klassen van de school ge volgd door een broodmaaltijd, een school- carnaval (13.00 uur) en een ballonnenwed strijd (15.00 uur). Besloten wordt met een disco-avond voor oud-leerlingen tot circa twintig jaar. Aanvang acht uur. Evene menten voor zaterdag: een reünie van oud- leerlingen van 10.00-17.00 uur gecombi neerd met een spelprogramma, fancy fair en een demonstratie van oude ambachten. DEN HAAG. De drie fracties in de Tweede Kamer (PvdA, VVD en CDA) vinden de prijs van een kaartje voor de Schiphollijn te hoog. Een enkele reis van Schiphol naar Am- sterdam-Centraal (met de trein naar Am- sterdam-Zuid en vervolgens met de tram naar Centraal) gaat 3,30 kosten, passa giers die alleen de trein nemen tot Amster- dam-zuid betalen 2,-. Met die prijs kun nen de Nederlandse Spoorwegen moeilijk concurreren met de lijnbussen van Cen traal Nederland, die voor het traject* Schiphol-Centraal Station 2,00 rekent. Volgens Van Thijn (PvdA), De Beer (WD) en Van Zijl (CDA) hadden de be trokken vervoersondernemingen al over eenstemming bereikt over een lager tarief, dat beter aan zou sluiten bij de concurre rende diensten. Minister Tuynman van verkeer en waterstaat ging daar echter niet mee akkoord en deelde de Nederland se Spoorwegen mee een hoger tarief te berekenen, aldus de kamerleden. Door middel van schriftelijke vragen willen ze nu van de bewindsman weten waarom hij tot die ingreep overging. Ze vragen Tuyn man of deze actie niet in tegenspraak is met zijn beleid, dat er volgens de toelich ting op de begroting van 1979 op gericht is tarieven van stads- en streekvervoer en de spoorwegen in de stedelijke agglomeraties te integreren. De kamerleden zijn bang dat een te duur kaartje de spoorwegen veel reizigers op de Schiphollijn zal gaan kosten. Ze vragen Tuynman om alsnog het streektarief op de Schiphollijn toe te passen op het in decem ber in gebruik te nemen traject Schiphol- Amsterdam. Doet hij dat niet, dan willen de kamerleden de minister daarover tij dens de komende begrotingsbehandeling duchtig aan de tand voelen. muiden; Carina, Duisburg; Pergo, Lon donderry; Gotaland, Rotterdam; Twadika, Hamburg; Fernfield, Rostock; Zabatdos, Rotterdam; Springbuck, Cont. Plat, IJ muiden; Nusakan, Rotterdam; Isla San- tay, Antwerpen; Brunhorn, Immingham; Pierre Vieljeux, Duinkerken; Steinbjorn. Le Treport; Acavus, Noordzee voor Or ders, Lincolnbrook, Bremen; Nova Shore, Cont. Plat, Velsen; Thalassin Tyhi, U.S.A, voor Orders. WOENSDAG AANGEKOMEN: Yak, Cont. Plat, IJmuiden; Thuringia. Bremer haven; Bernd, ^Liverpool; Berby, Oslo; Elan, Rotterdam, IJmuiden. WOENSDAG VERTROKKEN Stirling Brig, Cont. Plat, IJmuiden; Pluto, Peterhe ad, IJmuiden; Taifun, Bremen; Erica, Ant werpen; Anglia Team. Teesside, IJmui den. - (Van onze bridgemedewerker) HAARLEMIJMOND. Het Damiate Pers Bridgetoernooi belooft een groot succes te worden. Velen hebben zich reeds voor de voorronden aangemeld en het laat zich aanzien dat de finale die op zaterdag 2 december 1978 in het bridgecentrum aan de Lange Veerstraat te Haarlem zal worden gehouden tot een hoogtepunt voor bridgend Kennemerland gaat uit groeien. WH"” rige em, een het het i in van Voor donderdagavond omvat het pro gramma een défilé door het majorettenpe- loton van de drumband „IJmuiden” (om zeven uur) en kienen voor de buurtbewo ners in de school (aanvang acht uur). Staatssecretaris Koning van Binnen landse Zaken heeft de Kamer een allesomvattende studie toegezegd naar de taken, het belastinggebied en de financiële positie van de provincies. WD, CDA en Partij van de Arbeid hadden hierom ge vraagd. Volgens de staatssecretaris zal dat onderzoek echter jaren in beslag nemen. Op grond van de uitkomsten van die studie zal een nieuwe verdeling van de gelden worden opgezet. De Kamer nam een voor stel aan van de socialist Rienks, waarin wordt gesteld dat de provincies moeten worden gehoord, wanneer er zaken aan de orde zijn die de financiële verhouding rijk- provincie betreffen. Ook werd vastgelegd dat voor 1983 de nieuwe regels voor de verdeling van het provinciefonds moeten worden vastgelegd. VELSEN. Nog deze maand krijgt Velsen er een nieuw restaurant bij: „De Zeven Granen”. Het etablissement, waar momenteel naarstig getimmerd wordt om alles in orde te krijgen voor de opening rond de twintigste oktober, is gevestigd in het pand Plein 1945 nummer 7. Het restaurant is uniek voor Velsen; het is de eerste vegetarische eetgelegenheid in deze gemeente. Het eethuisje wordt beheerd door de Stichting voor Gezonde Leefwijze, die in het pand nog meer activiteiten wil ontplooien. Het restaurant gaat ’s morgens om half twaalf open, zodat de mensen er kunnen lunchen, vervolgens wordt het tot ongeveer zes uur een theehuis en tenslotte een restaurant. Er komt ook een winkeltje in waar natuurprodukten (theesoorten, wierook, kaarsen, kruiden) verkocht worden en de kelder wordt ingericht voor onder meer het houden van lezingen en het doen van gymnastiek-, yoga- en ademhalingsoefeningen. HAARLEM. In zijn woning in de Bijlmermeer heeft de Amsterdamse poli tie een 20-jarige bewoner van de hoofd stad aangehouden die inmiddels heeft be kend betrokken te zijn geweest bij de overval op een Haarlems uitzendbureau op vrijdag 22 september. In de woning werden goederen aangetroffen die ver band hebben met de roofoverval. De Am sterdammer wordt vandaag voorgeleid voor de officier van justitie. Hij zit vast in het Haarlemse politiebureau. ire- •bij ar- DINSDAG AANGEKOMEN: Heilbron, Antwerpen; Tropic, Granuden, Zaandam; Springbuck, Cont. Plat, IJmuiden; Igge- sund, Iggesund, Zaandam; Ashberg, Huil; Nissan Sylvia, Middlesborough; Paranga, Dakar; Cam. Bubinga, Le Havre; Tanto, I Howdendyke, IJmuiden; Kolpino, Lenin grad; Tsiglomen, Stettin; Kenrix, Kings- lynn, IJmuiden; Malmland, U. S. Golf; Arend, Howdendyke, IJmuiden; Tor Scan dinavia, Gothenburg; Brandon, Swansea; Springbuck, Cont. Plat, IJmuiden; Arte- midi, Takoradi; Claudia-7, Wisbech, IJ muiden, Marie Lehman, Zweden; Cebo Moon, Rotterdam IJmuiden; Canabal, Grangemouth; Moray Firth, Swansea; Neptunus, Lerwick, IJmuiden; Kent Sho re, Cont. Plat, IJmuiden; Dorthe Ty. Mon trose, IJmuiden. DINSDAG VERTROKKEN: Rijnborg. Delfzijl, Beverwijk; Pauline Brinkman, Cartegena, IJmuiden; Springbuck, Cont. Plat, IJmuiden; Frank Pais, Rostock; Ba- denstein, Bremen; Prinses Margriet, Huil; Lilly-K, Kopenhagen, IJmuiden; Rimo-F. erk te er. Het initiatief tot het opzetten van de stichting is van mevrouw G. Velthuizen. „Ik liep er eigenlijk al jaren over te den ken, vooral omdat er in Velsen niets is voor vegetariërs. Waar je ook komt, op recep ties of als je gaat bowlen, overal staan de lekkerste hapjes. Ze zijn echter allemaal bereid met vlees. Ik wist al dat er tamelijk veel vegetariërs in deze gemeente warén, met name uit gesprekken in de reformwin kels. Toen heb ik begin dit jaar een adver tentie geplaatst waarin ik dit plannetje bekend maakte en vroeg mensen die mij wilden helpen. Zo is het allemaal begon nen”, aldus mevrouw Velthuizen. Ruimte en mensen, dat waren de eerste behoeften. De mensen die wilden helpen kwamen vanzelf, de mondreclame werkte weer eens perfect. De gemeente bood uit komst met het aanbieden van het pand aan het Plein 1945. Mevrouw Velthuizen: „De ruimte is ideaal; een grote winkelruimte, achter een garage en beneden nog een enorme kelder. En inmiddels hebben wij ook tien vrijwilligers die in de zaak gaan helpen als het eenmaal draait. Die vrijwil ligers hebben wij nodig omdat het een ideële stichting is, wij maken geen winst. Het enige wat wij willen is de mensen voor zo min mogelijk geld een gezonde maaltijd aanbieden. Wij streven er ook naar om de prijs voor een maaltijd die bestaat uit soep, een hoofdmaaltijd en een nagerecht, beneden de tien gulden te houden. Op die manier bind je je klanten en is de kans dat zij terugkomen groot.” De initiatiefnemers kwamen op de stich tingsvorm na zich te hebben georiënteerd in andere steden, zo werden diverse vege tarische eethuisjes bezocht in Amsterdam, Haarlem en Nijmegen. Ook die zaken draaien merendeels als stichting, gerund door vrijwilligers. De dingen die voor alles taboe zijn, zijn natuurlijk vlees en ook alcohol, terwijl er naar gestreefd wordt het eethuisje rookvrij te houden. Op de spijs kaart zullen wel gerechten prijken als rijst, diverse soorten granen, veel soorten groenten, kruiden en vruchten. Alles onbe spoten en zo natuurlijk mogelijk bereid. „De beste dokter staat in de keuken”, aldus mevrouw Velthuizen, de naam van de stichting verduidelijkend, „hoewel het gezondheidsargument niet het enige grondbeginsel is van de stichting. Het hoofdmotief van de vegetariër is dat hij niet wil leven ten koste van ander (dierlijk) leven. Door vlees te eten doe je dat wel. Je mag dieren wel gebruiken, maar niet mis bruiken. Die regel trachten wij na te leven, onder meer met dit eethuisje”. huisden ze naar Santpoort. De heer Sint begon in de Santpoortse woonwijk Elta een kruidenierszaak nadat een baan op een koekfabriek om gezondheidsredenen moest worden opgegeven. Het „winkeltje van Sint” was een gezellig ouderwetse be doening. Suiker, koffie en koekjes werden er nog per ons verkocht. De zijden spek Hoofdpunten uit het vrijdagprogram- ma: Poppenspel door de marionetten- groep „La Condola” (voor de klassen 1 tot en met 4). een puzzelwandeltocht voor de VELSEN. De supportersvereniging Telstar houdt 25 oktober een kontakt- avond, waarbij ook de leden van de A- en de C-selectie van Telstar aanwezig zullen zijn. Op die avond is er gelegenheid vragen te stellen aan bestuur, trainer en spelers. De kontaktavond wordt gehouden in pa- i viljoen Schoonenberg. Iedereen is van har te welkom. De busreis voor supporters naar de wed- fc strijd Heerenveen-Telstar voor komend weekeinde moest afgelast worden wegens te weinig belangstelling. ven instanties zich bezig met de controle van het Nederlandse Noordzeegebied: po litie. douane, marechaussee, marine, visse- rij-inspektie, scheepvaartinspectie en het staatstoezicht op de mijnen. De onderlinge samenwerking van die organisaties laat te wensen over. Desondanks voelt de interde partementale werkgroep er weinig voor deze diensten in één organisatie onder te brengen. Om de coöperatie te bevorderen stelt men de betrokken ministers wel voor een centraal meldingscentrum te stichten, waar alle berichten over overtredingen binnen kunnen komen en vanwaaruit ac ties kunnen worden ondernomen. Boven dien zou de opsporing van de op de Noord zee gepleegde overtredingen in handen gegeven moeten worden van één coördine rende advocaat-generaal. Het is nog niet helemaal duidelijk wat de nieuwe taken voor de Rijkspolitie te water voor gevolgen zouden hebben voor de per soneelsbezetting en de uitbreiding van het materiaal. De interdepartementale werk groep stelt dat de Rijkspolitie vanzelfspre kend in staat moet worden gesteld om haar nieuwe taak goed uit te kunnen oefe nen. Hetgeen betekent dat het korps onder meer de beschikking moet krijgen over zeewaardige schepen. Men denkt daarbij onder andere aan vaartuigen die door de marine zijn opgelegd. In de werkgroep zijn zes ministeries vertegenwoordigd. De be slissing over het rapport van de ambtena ren zal waarschijnlijk in het kabinet moe ten vallen. Verwacht wordt dat er nog geruime tijd overheen kan gaan voor dat zover is. Directe aanleiding was toen de ontdek king van enkele met hasj geladen rubber boten op het Noordhollandse strand. Er werd zelfs door de politie geen geheim van gemaakt dat de kustbewaking zo lek is als een mandje. Het is een publiek geheim dat smokkelaars hun waar vaak ongehinderd op de Nederlandse stranden af kunnen leveren. De toenmalige Alkmaarse officier van justitie mr. Josephus Jitta schatte dat de overheid ten hoogste tien percent van de op de Nederlandse stranden aangevoer de hasj onderschept. IJMUIDEN. Donderdag 5 oktober is de startdatum van het jubileumprogramma van de 50-jarige Jan Ligthartschool in IJmuiden-Oost. De leerlingen en leerkrachten van de jubilerende basisschool maar ook de omwonenden worden bij de feestviering betrokken. Na een spelcircus voor de leerlingen in de ochtend wordt om half twee ’s middags voor het schoolgebouw aan de Eksterlaan een esdoorn geplant door de twee jongste leerlingen. De boom is bedoeld als geschenk van de school aan de buurtbewo ners. bengelden naast de toonbank en pruimtabak was een ge wild artikel. Een knusse toe stand kortom waar Sint nog steeds vol vertedering aan terugdenkt. De kruideniers winkel werd in 1936 verruild voor een delicatessenzaak aan de Wüstelaan waarvoor het echtpaar tot 1955 in touw geweest is. Toen moest de zaak worden opgedoekt. Tenorsaxofonist, componist en orkest leider Herman de Wit behoort tot het selec te groepje van vaderlandse musici die een belangrijke bijdrage leveren aan de ont wikkeling van de actuele geïmproviseerde muziek. Vooral als leider van verschillen de workshops wordt hij erg gewaardeerd. Met zijn combo speelt Herman de Wit een bonte aaneenschakeling van improvisa ties, zonder dat daarbij het vaste thema uit het oog wordt verloren. Voor zaterdag 11 november heeft het Jazzhuis Velsen een optreden van het Wil- ,lem Breuker Kollektief op stapel staan, terwijl „De Boventoon” op zaterdag 2 de- cember naar IJmuiden komt. ss ff

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7