Alleen in het verborgene mag het verbodene Werkloosheid drijft Antillianen naar Nederland Hulp voor drinkers Luchtbewaking van de Veluwe dti Kb s O I 3 O w 5 .7^ .v;.. Ir Vereniging „Gelijke Rechten voor Dronkenschap uit criminele sfeer O Ml Alle Geneeswijzen” i A IBill 1 J» 5 J N B 25 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 DONDERDAG 5 OKTOBER SAOEDI- ARABIË k SOEDAN NIC is. arts i- EGYPTE1* (Van onze redactie buitenland) DJEDDAH. De supermarkt is in één woord prachtig: marmeren vloeren, de levensmiddelen keurig en kraakhelder opgetast, de gang paden zo breed, dat er een auto in zou passen. De temperatuur door de airconditioning zo laag, dat sommige bezoekers een wollen sjaal nodig hebben. Een gigantische supermarkt, badend in het neonlicht. Het enige dat er aan herinnert dat dit Saoedi-Arabië is, zijn de Saoedi’s die de boodschappenwagentjes voortduwen. WeIan I i I k V.1 0P hs' Saoedi-Arabië - kat in donker knijpen 1118.71 Konya1 'Mesjea Kirkoek "SYRIË lonsjah Jezd .n OEWEI issioeti dloze ÏMASKALÉS 'Jonbi 'Medina ior Soen (Van onze redactie binnenland) ■Koenfoeda 750 HIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIllllllllIllllllIlllIllllllllllllIllllIllIllllIllllllllllllllllllllllllIlllllllliililililiii AKoem fsfahon* 3en ix met Dat is echter allemaal aan de waarne ming onttrokken van de zeer rigoureus optredende politie. Die staat gauw klaar met de wapenstok om overtreders van de Hij duwt, gekleed in de schitterende kle dij, die haast te waardig lijkt voor het boodschappen doen. Zij loopt, gehuld in ondoorzichtige zwarte sluiers, achter hem aan. Iedereen kan kopen wat zijn hartje be geert. Alleen moet je wel een grote zak geld bij je hebben. Het grootste deel van het assortiment van de supermarkt lijkt te zijn afgestemd op buitenlanders. Er zijn bijvoorbeeld wel tien soorten hondevoed- sel te krijgen. En dat terwijl geen Arabier in dit land een dergelijk dier in huis wil hebben. Een hond is net zo „onrein” als de linkerhand. Allemaal „dogfood” uit de United States, nog steeds de grootste leve rancier van Saoedi-Arabië. Buitenlanders mogen hun honden wel invoeren, maar met je hondje gaan wandelen is er niet bij. Je loopt kans, dat je dan met een overleden huisdier thuiskomt. In een van de steden in het binnenland schijnt de politie honden direct dood te schieten, zelfs als ze aan de lijn lopen. De diepvriesafdeling is al even gigan tisch en alles wat de wereld maar in te vriezen heeft, is te koop. Het is de vraag of de hier winkelende buitenlanders het thuis beter naar hun zin kunnen hebben. Maar pijnlijk ontbreekt de drankafdeling. Het woord „whisky’, is een vloek in dit land, dat zich er op beroemt de regels van de Islam tot in de finesses na te leven. Niet ver van Djeddah ligt Mekka, het beroemde pelgrimsoord, waar de profeet Moham med eens opstond om de heilige leer te verkondigen. De Saoedi’s willen zelfs de grond, waar Hij ooit vertoefde niet bezoe delen met de artikelen die verklaard zijn tot „uit den boze”. Vandaar dat ook buiten landers niet wordt toegestaan alcoholica in bezit te hebben en zeker niet te nuttigen. Maar er is drank in overvloed. Raadsel achtig, gezien het fanatisme waarmee de douane de koffers van de reizigers door zoekt. En wee de ongelovige die ook maar één druppel gedistilleerd in zijn bezit heeft. Al bij enkele flessen kan een verblijf achter slot en grendel volgen én vervol gens uitwijzing. De wet, die bijna volledig is gebaseerd op de godsdienstige voor schriften, wordt krachtig nageleefd. Dat het drinken van een borrel toch tot de mogelijkheden blijft behoren, is te dan ken aan de welig bloeiende zwarte handel. Het bandje bleek zo’n succes te hebben in de Amerikaanse samenleving in het land, dat het vele malen gekopieerd werd en uiteindelijk in de handen van de politie terecht kwam. De tien zangers werden zonder vorm van proces in de gevangenis gezet en konden even later voorgoed de Saoedische bodem verlaten. Zo vergaat het vreemdelingen die de eer van hun gastheren door het slijk halen. Deze houding voert ook tot een streng optreden van de censor. Die staat niet toe dat er publikaties het land binnenkomen die op enige wijze land, volk of het ko ningshuis in discrediet zouden kunnen brengen. Een nummer van Time, gekocht in een van de zeer schaarse boekhandels van Djeddah, vertoont dan ook een zwarte balk in de tekst. Op die plaats komt een passage voor die het Saoedische volk ken nelijk onthouden moeten worden. Via een Amerikaanse kennis die een ongeschon den blad uit de VS krijgt toegestuurd blijkt in de passage te worden gerept van het feit, dat eigenlijk niet koning Khaled regeert, maar kroonprins Fahd. Dat blijkt heiligschennis te zijn. Bovendien is een hele pagina uit het blad gescheurd, waarin over de zwarte drankhandel wordt ge schreven. Er verschijnen redelijk veel kranten en tijdschriften in het land. In het Arabisch, maar er zijn ook twee Engelstalige perio dieken. Die hebben allemaal gemeen dat ze uitsluitend over controversiële zaken in het buitenland schrijven. In eigen land gaat alles naar wens, de economische ont wikkeling wordt juichend beschreven. Hier een fabriek geopend en daar komt het zoveelste blok flats klaar. Bezijden de waarheid is het niet, want de snelle ont wikkeling van het woestijnland is geen Arabisch sprookje. Alleen gebeurt er zo veel meer: afgrijselijke ongelukken bij voorbeeld. Gevolg van het chaotische ver keer, dat zich van alle verkeersregels niets aantrekt, of er moet politie in de buurt zijn. Maar de regel is dat iedereen zo hard mogelijk door het rode stoplicht rijdt. Geen auto zonder forse deuken. Maar in de Als de schande maar bedekt wordt, luidt het parool. „Arabieren zijn pathologisch bevreesd voor onkuisheid”, staat in een Nederlands boek. Dat zou de verklaring zijn voor de steeds ruimvallende kleding bij mannen en vrouwen, die alle lichaamsdelen zo veel mogelijk verhult. Vrouwen moeten zich trouwens tot in het absurde bedekken, gezicht en handen van de echt Saoedische dames zijn nooit te zien. Porno is dan ook de uiterste bezoedeling van zeden en wet en nergens is dan ook een onfris boekje of plaatje te vinden. Nou ja nergens... Zij die zeer vértrouwde kennissen hebben onder de wat hoger ontwikkelde en beter gesitu eerde Saoedi’s verhalen van de collecties harde pornofilms, achter de veilige muren van de woningen. Een Arabier in Amman, de Jordaanse hoofdstad die maar twee uur vliegen van Djeddah af ligt, vertelt trou wens dat een zakenvriend schatrijk is ge worden van de levering van Deense porno- rolprenten aan Saoedische afnemers. Hij vraagt er vier keer de prijs voor die hijzelf moet betalen en de films worden grif afge nomen. Dat er inderdaad gauw op laqge tenen getrapt wordt in dit land, maken veel bui tenlanders tot hun schade en schande mee. Onder meer een groep van tien Ameri kaanse technici van de vliegtuigfabriek Lockheed. Begin dit jaar componeerden ze in een lollige bui enkele liedjes die ze in grenzelo ze onbezonnenheid op de band zetten. In de liedjes, op Beatles-melodieën, werd de Sa oedische samenleving op ondubbelzinnige wijze op de hak genomen. Zoals het lied, waarin de Saoedische jongeren worden voorgesteld als autogekken, die eens een avondje uit racen gingen: „Tm gonna crash my Toyota tonight..’”. (Vanavond ga ik m’n Toyota in de prak rijden). geboden hun wandaden in te peperen. Dat leidt soms tot tragikomische situaties, zo als het geval van de eenvoudige arbeider die een grote lege doos had gevonden op de vuilnisbelt en die boven zijn hoofd hield tegen de zonnehitte. Op de doos stond met grote letters het whiskymerk „Johnny Walker”. De man, die waarschijnlijk niet eens kon lezen, werd hevig afgetuigd. Aan buitenlanders wordt een keurig boekje in kleur verstrekt door het ministe rie van voorlichting, een van de twintig ministeries die het land kent. Hierin is onder meer een lijst opgenomen van arti kelen die beslist niet ingevoerd mogen worden. Varkensvlees, worst, voorbehoed middelen. Maar in de drugstore kun je, als je de weg eenmaal weet, toch „de pil” kopen of condooms. Ze liggen zo opgesteld dat de Saoedi zich er niet aan zal storen. kranten verschijnt nooit iets over te be treuren slachtoffers. Ook ontbreken kriti sche reportages over de ellendige armoe in de sloppenwijk Quarantina, vlak bij de gemeentelijke vuilnisbelt. Daar wonen de minst bedeelde Saoedi’s die in de regel zeer donker gekleurd zijn: afstammelin gen van de voormalige slaven. Wèl een reportage van Clare Kent, ken nelijk Engelstalige journalist die door de redactie van „Arab News” is ingehuurd om uitsluitend over het goede der aarde te berichten. Hij is weer eens in een restau rant geweest, alwaar hét eten heerlijk overdadig en niet duur was. Eindeloze beschrijving, tot het toetje toe, terwijl de waterpijp hem opk heeft gesmaakt. Volgens de nieuwe bepalingen mag een politieman „redelijk geweld” gebruiken om een beschonkene naar huis, dan wel naar vrienden of een behandelcentrum te brengen, of hem voor 24 uur opsluiten, zonder dat de betrokkene officieel wordt aangehouden of in staat van beschuldiging De naderende onafhankelijkheid van de Antillen, in welke vorm dat ook, is volgens Van Zeil minder van invloed op de immi gratie dan indertijd vanuit Suriname. „Toen werd vooral de Hindoestanen voor gesteld dat zij door de Creolen onder de voet gelopen zouden worden. Die mensen werd angst ingepompt”. Het CDA-kamerlid vertelt dat in het voorlichtingsproject op de Antillen veel aandacht zal worden geschonken aan de werkgelegenheidssituatie en de huisves- tingsmogelijkheden in Nederland. Er zal worden gewezen op de taalachterstand, het verschil in opleidingsniveau en de wo ningnood. Van Zeil zegt overigens niet te verwach- De laatste maanden is de immigratie van Antillianen met name vanaf Aruba sterk toegenomen. Van mei tot en met augustus meldden zich ongeveer 700 personen bij het centraal bureau, dat de opvang van Antillianen in Nederland regelt. Volgens dit bureau verblijven er nu 20.000 tot 24.000 Antillianen in ons land. Duizend van hen zitten in opvangcentra. De campagne zal ongeveer 50.000 gulden kosten. Onder meer wordt een brochure uitgegeven, waarin zal worden geprobeerd een objectief beeld te schetsen van de woon- en werkomstandigheden in Neder land. Volgens het CDA-kamerlid Piet van Zeil is de werkloosheid op de eilanden in het Caribisch gebied de hoofdoorzaak van de trek naar Nederland. Pas daarna zou het streven naar onafhankelijkheid een rol spelen. Van Zeil: „Vooral op Curacao is de werkloosheid groot. Ongeveer 25 procent heeft geen baan. Op Aruba is dat 10 pro cent. Daarbij ontbreekt het op de Antillen aan sociale voorzieningen zoals wij die kennen. Alleen de kostwinner krijgt een uitkering, maar die is een flink stuk lager dan hier”. UTRECHT. Een voorlichtingscam pagne op de Nederlandse Antillen zal er begin volgend jaar toe moeten leiden dat de steeds groter wordende stroom van Antillianen naar ons land wordt inge damd. De voorlichtingsactie zal een half jaar duren. Het kabinet van de gevolmachtigd minister voor de Nederlandse Antillen in Den Haag zal daarin samenwerken met de achttien Antilliaanse instellingen in ons land. ten dat de Antillianen werkelijk massaal naar Nederland willen verhuizen. „Eiland bewoners zijn honkvaster dan vasteland- bewoners. Het klimaat is er bovendien zo aantrekkelijk dat men er niet graag weg trekt en bovendien heeft een deel van de Antillianen ook wel gezien hoe het sommi ge Surinamers hier is vergaan”. Van de krijgshaftige taal van de Aru baan Betico Croes (MEP) is Van Zeil niet zo onder de indruk. „Als Croes zegt tot de laatste druppel bloed te vechten voor de onafhankelijkheid van Aruba, dan hoef je dat niet zo letterlijk te nemen. Ik weet dat sommigen bevreesd zijn voor ongeregeld heden, maar persoonlijk geloof ik dat er weinig vervelende dingen zullen gebeu ren”. In de staatscommissie hebben vertegen woordigers van de vereniging zitting. De vereniging meent door bundeling van krachten en de nu gerealiseerde rechtsper soonlijkheid zich beter te kunnen inzetten voor het streven naar gelijkgerechtiging van de alternatieve geneeswijzen. Zij zal nu bijvoorbeeld de voorlichting over de mogelijkheden op dit gebied intensiever ter hand gaan nemen. Gedacht wordt aan het stichten van, onder meer, een centraal informatiecentrum. De vereniging GRAG wil volgend jaar opnieuw een manifestatie houden, waarbij dan de nadruk zal worden gelegd op de belangen van de patiënt. Van de vereni ging maken deel uit diverse instellingen die zich bezighouden met acupunctuur (bevordering), met vivisectievrije genees kunde, de vegetariërsbond, werkgroepen e.d. van natuurgenezers, homeopaten, pa ranormale genezers, een ecologische be weging en de vereniging die de kankerthe- rapie-Moerman ondersteunt. Films mogen ook niet vertoond worden, wel op televisie, maar bioscopen zijn nog steeds uitvindingen van de baarlijke dui vel zelf. Vandaar het pijnlijke gemis van cinema’s in de Saoedische steden en het ontbreken van theaters die eveneens taboe zijn. Maar ook hiervoor geldt, dat wie de weg kent, zelfs in dit streng geregeerde land, aan zijn cinefiele trekken kan ko men. Insiders in Djeddah wéten waar het gebouw staat, waarin na het openen van die-en-die deur, het passeren van enkele gordijnen, het vertrek gevonden wordt waar het verbodene op het witte doek te zien is. AARDOLIE OLIELEIDING SPOORWEG NIET-OFFICIËLE GRENS <S> HOOFSTAD 0 km Omdoermanj5 KHARTOEM*® ETHIOPIË Bessie O L. j’ Pt Soedan) TURKIJE' Adana Jr. Haïl O DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft nog geen in zicht in de resultaten van twee jaar expe rimenteren met luchtbewaking van de Veluwe. Dat is gebleken uit zijn antwoord op vragen van het Arnhemse PvdA-Twee- de-Kamerlid De Graaf. Pas tegen het eind van dit jaar verwacht hij een bezinning op het experiment. Aan beleidsconclusies waagt hij zich nog niet. Bij de proeven gaat het niet alleen om het snel kunnen vaststellen van branden, maar ook om nauwkeurig de plaats ervan snel te kunnen aanwijzen en de brandbe strijding te kunnen begeleiden. Vorig jaar werden voor de luchtbewaking boven de Veluwe 70 vluchten uitgevoerd (0.2 percent van het aantal vliegbewegingen in dat jaar). De gemiddelde vluchtduur was 3 uur en 15 minuten, er werd tussen 11 uur en 18 uur gevlogen met eenmotorige vliegtuigen, die aan de internationale geluidsnormen voldoen. Bij goed zicht werd op 360 meter; bij zeer goed zicht op 600 meter gevlogen. Er wordt met minder dan het maximale kruisver mogen gevlogen en bij brandwaarneming mag de piloot tot 60 meter dalen als dat nodig is om de vuurhaard vast te stellen of andere voor de brandbestrijding noodza kelijke waarnemingen te doen. Interviews met belangrijke ministers zijn zeer schaars en nooit kritisch. En ministers zullen wel uitkijken om krachti ge uitspraken te doen. Wie eenmaal een vooraanstaande positie heeft ingenomen doet er goed aan zijn tevredenheid te to nen. De dag is nog ver dat Clare Kent, of wellicht een onverschrokken Saoedische journalist, durft te vragen waarom al die kolossale paleizen gebouwd worden, ter wijl het volk geen woningen heeft. Een kennis laat het huis van de assistent van minister Jamani zien: een complex haast, met een paradijselijke tuin. Geen menselij ke ziel te bekennen, ook niet in het diep blauwe zwembad. „Natuurlijk niet”, zegt mijn kennis, „dit is dan ook z’n buiten huis”. Assoednl wordt gesteld. Openbare dronkenschap, waarvoor vorig jaar in Noord-Carolina 55.999 mensen werden aangehouden, is nu geschrapt als misdrijf. Iemand die dron ken is, mag echter nog steeds niet de openbare orde verstoren door wegen of trottoirs te blokkeren, handtastelijk te worden, te schreeuwen, anderen uit te schelden of te bedelen. Alcoholisme kan voortaan wel ter verdediging worden aan gevoerd. Iemand die dat doet kan voor uiterlijk een half jaar naar een ontwen- ningskliniek worden gestuurd. In de Verenigde Staten hebben nu onge veer 35 staten een dergelijke wetgeving. oKirman RALEIGH (UPI). In de Amerikaanse staat Noord-Carolina is een wet van kracht geworden die openbare dronken schap uit de criminele sfeer haalt. De politie mag voortaan beschonkenen een helpende hand reiken in plaats van hen in te rekenen. Een lucratieve nering, want een fles whis ky kost „zwart” ongeveer vierhonderd gul den. Nu verdienen de meeste buitenlan ders wel goed in dit land, maar ze moeten wel erg ruim in hun slappe was zitten, als ze een glaasje willen blijven drinken. In de meeste gezinnen wordt op alle mogelijke manieren „wijn” gemaakt. On der moeilijke omstandigheden blijkt bijna alles tot gisting te kunnen overgaan. Ik ken iemand die een aanvaardbaar drankje maakt van vruchtesap, waarin wat bak- kersgist wordt gedaan. Dat zijn ingrediën ten die je hier gewoon in de supermarkt kunt krijgen. De zwarte drankhandel moet het echt niet alleen van buitenlandse klanten heb ben. De Saoedi’s zijn, ondanks de strenge geboden die de godsdienst hun oplegt, niet allemaal in staat weerstand te bieden aan de duivelse drank. In het vliegtuig naar het heilige moederland blijken zij ook heel wat geestrijke vloeistoffen te drinken. „Ze ko men wankelend de vliegtuigtrap af”, gnuift een buitenlander. Er zouden zelfs speciale trips georganiseerd worden naar omringende Arabische staten, waar drank in overvloed is. Buiten het eigen land mag alles, maar ook leden van de Saoedische high society beschikken soms over een huisbar. Bereide Anaiza° ERRIAAD® "^^Sjiras^ :harag Eeuwenoude gebouwen waar ooit de Turkse overheersers woonden en nieuwe Amerikaanse en Japanse auto’s: een land vol tegenstellingen. /JEMEN DEM. VOLKSREP -^Mösoel" kKirmi ®0AMAjJS^AW^ irak 'TebrlzlResHgiglL UTRECHT. Vijftien organisaties op het gebied van de alternatieve geneeskun de hebben onlangs de Vereniging „Gelijke Rechten voor Alle Geneeswijzen” opge-v richt. Dit samenwerkingsorgaan komt voort uit de commissie met dezelfde nclam. Begin 1977 is op een congres de staatscommissie voor het onderzoek naar de alternatieve geneeskunde ingesteld, met als voorzitter prof. Muntendam. Kassala W|| lAsmaRÊ KAIRO^” Jsüe/ Jjemen’i*,*"dem*"'w AR. REP/ VOLKSRER lsan*-> y?feDzjeddah «MEKKA THIA TOif ifBssbigEl Lid w UORDANIË^ n s', Sakaka ^^T^^^BEIROETf ^Alèxandrie^lfgS^ '"‘s/iB^REÏN^a— ARAB. EMIRATEN )i i i j Mg

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25