Pessimisme consument MINISTER ALBEDA: te n Stuurgroep wil onderzoek naar verkorting arbeidstijd Prijsstijging geneesmiddel wordt kleiner PVDA WIL MEER NADRUK OP BOEK VAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. BOUW IN SOCIALE SECTOR Bezuinigingsplan D’66 dringt werkloosheid terug „Werkgelegenheid anders verdelen „Economische top maand eerder” op arbeidsmarkt vaak zwak”J^ CONCLUSIE CENTRAAL PLAN BUREAU: gen Daling naïeve schilders zien ons land in speciale boek van DE MAAND OPLAGE: F 18,50. NA 7OKTOBER F 32,50. 27 ECONOMIE DONDERDAG 5 OKTOBER 19 7 8 Flexibiliteit Wens Carter: Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen.^^ De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om telkens weer plezier aan te beleven. Kwaliteit De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. Gedupeerd Nieuwe vormen Zwak inzicht heid. Twee soorten van maatre gelen zijn denkbaar: aanpassing van de actieve periode (bijvoor beeld via vervroegde uittreding) en aanpassing van de jaarlijkse arbeidstijd (bijvoorbeeld via deeltijdarbeid). Een kwart DEN HAAG (ANP). Er moet aandacht worden geschonken 25,4oe aan mogelijkheden van een ande- re verdeling van de werkgelegen- Aanpassing (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De PvdA wil dat er volgend jaar 113.000 huizen worden gebouwd. Dat is ruim 5000 meer dan het bouwprogram ma van het kabinet-Van Agt aan geeft. De socialisten vinden dat daarbij de nadruk moet worden gelegd op de bouw van huizen in de sociale sector (woningwetwo ningen en premiewoningen). In het alternatieve woningbouw- programma dat de PvdA gisteren bekendmaakte, staan voor 1979 27.000 woningwetwoningen en 46.000 premiekoopwoningen. Het kabinet-Van Agt heeft 21.500 wo ningwetwoningen en 39.300 pre miekoopwoningen geprogram meerd. /'777/€W5t77ZZO i *1 (Van onze redactie economie) 12,03 4,70 Dat geldt ook voor de samenhang tussen bestaande (ADVERTENTIE) iteerc 485,00 7,90 2,0( i 429.00 91,50 53,40 35,30 120,50 91,00 60,50 53,50 187,00 37,20 89,00 111,00 58,60 58,70 45,40e 47,00 290,00 175,00 132,00 315,00 UTRECHT (ANP). Nefarma, de orga nisatie van de Nederlandse farmaceuti sche industrie, verwacht dat de dalende tendens in de kostenstijging van het ge- neesmiddelengebruik in de toekomst zal doorzetten. De prijsstijgingen zullen de komende jaren waarschijnlijk aan de be scheiden kant blijven en ze zullen in elk geval niet méér omhoog gaan dan het algemene prijsniveau. Vorig jaar is - bui ten de ziekenhuizen - aan geneesmiddelen ƒ1675 miljoen uitgegeven, ƒ325 miljoen minder dan eerder was geraamd. In 1973 stegen de kosten van het geneesmiddelen- gebruik nog met 13,6 pet, in 1977 was dat 6 pet. Over de APO (arbeidsplaatsenovereen komst) zei Albeda, dat die kan bijdragen aan de verdere vorming van werkgevers én -nemers voor de veranderende ontwik keling van de werkgelegenheid, ook in relatie tot de loonontwikkeling. Door de geringe financiële ruimte zal echter een Japan zal het voorstel de vergadering in juni te houden volgende maand voorleg gen aan een conferentie van ambtenaren uit de VS, Canada, Japan, West-Duitsland, Engeland, Italië en Frankrijk in Bonn. (Van onze redactie economie) TOKIO. President Carter heeft in een brief aan premier Foekoeda van Japan voorgesteld de volgende economische topconferentie van de zeven voornaamste Westerse industrielanden al in mei te hou den in plaats van in juni, zo heeft het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken woensdag meegedeeld. Volgens de woordvoerder voelt de rege ring daar niet veel voor omdat het Japanse parlement in mei vergadert. In de vorige topconferentie, in juli van dit jaar in Bonn, was in principe al afgesproken dat de volgende bijeenkomst in juni in Tokio zou worden gehouden. bleek uit een alternatief bezuinigingsplan van Den Uyl. Verder steunt D’66 de invoering van de 35-urige werkweek als middel om meer mensen bij de overheid én in bepaalde (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er moet onderzoek worden gedaan naar verkorting van arbeidstijd, tijdelijke arbeid en naar verkorting van het arbeidsleven door vervroegde pensio nering en verhoging van de leerplichtige leeftijd. Dat zegt de Stuurgroep Nationaal Programma voor Arbeids marktonderzoek in haar vandaag verschenen program- ipa. Minister Peijnenburg van Wetenschapsbeleid heeft in middels de Sociaal-Economische Raad en de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid om advies gevraagd. Peijnenburg verwacht voor eind oktober van dit jaar de gedachten van de SER en RAWB over het programma van de stuurgroep te vernemen. Daarna zal de regering haar standpunt bepalen over het voorgestelde onderzoekpro gramma. theorieën. Daarom wordt gepleit voor meer beleidsgericht onderzoek. In overleg met het Centraal Plan Bureau moet het Nederlands Economisch Instituut een kernmodel ontwik kelen voor de arbeidsmarkt dat uiteindelijk tot doel heeft greep te krijgen op de gebeurtenissen die plaaatsvinden op de verschillende deelmarkten van de arbeidsmarkt. Onderzocht zou ook moeten worden welke de instelling is van de mensen ten opzichte van arbeid in het algemeen en naar de vraag in hoeverre voorkeuren voor bepaalde arbeid kunnen worden afgestemd op de vraag. De stuurgroep beveelt onderzoek aan naar de verbor gen werkloosheid onder de potentiële beroepsbevolking: onder welke voorwaarden zullen bepaalde categorieën personen, die zich nu niet op de arbeidsmarkt melden, dat wel doen en wat is de omvang van het verschijnsel van voortijdige uittreding van vooral oudere werknemers. Een aftopping van de prijscompensatie bij 50.000 gulden betekent een inkomens- offer van 0,7 procent voor mensen met 60.000 gulden en 1,7 procent voor inko mens van 120.000 gulden. Ter vergelijking: in het bezuinigingsplan Bestek ’81 van het kabinet-Van Agt wordt voor beide groepen nog een reële inko mensverbetering van enkele tienden van procenten voorzien in 1979. Het CPB heeft nog geen kans gezien ook de overige voor stellen van D’66 door te berekenen. Wel is het CPB bereid dit na het komende debat over de bezuinigingsnota alsnog te doen. arbeid door stimulering van sectoren met hoogwaardige werkgelegenheid en aan verhoging van de kwaliteit van de arbeid binnen de bedrijven. Het verschijnsel dat mensen verhuizen om elders werk te aanvaarden, is voor de stuurgroep aanleiding om een verkennend onderzoek voor te stellen naar de vraag in hoeverre het redelijk is om van werklozen te vragen te verhuizen. Ook de samenhang tussen belonings ver schil len en arbeidsmarktsituatie moet nader worden bekeken, vindt de stuurgroep. Ook de samenstelling, opbouw en groei van de niet- actieve bevolking moeten nader worden onderzocht. Vooral de groei heeft belangrijke economische conse quenties. De stuurgroep denkt verder aan de invoering van part time arbeidsplaatsen, verhoging van de kwaliteit van de delen van de dienstensector werk te bezor- Volgens de berékeningen van het CPB che n en. dit euvel an. laim, »n. 11,00 51,70 33,90 1,30 60,00 41,60 7,10 92,00 25,50 53,80 16,00 44,10 58,20 50,50 77,00 37,50 61,30 35,00 .06,30 92,00 36,005 10,20 67,50 34,00 66,20 43,00 58,20 77,50 43,00 35,00 500,00 49,20 66,00 58,00e 49,50 61,00 125,00b 36,80 45,10 127,00 66,20 43,00 4,90 62,50 150,20 70,10 102,00 174,00 63,50 55,10e 128,00 47,00 gulden aan investeringen vergt. Het pro gramma van het kabinet-Van Agt komt op een zelfde bedrag uit. Het grote verschil is dat in het PvdA- programma een veel grotere geldstroom naar de sociale woningbouw gaat en een veel geringer bedrag naar de bouw van vrije-sectorwoningen. De socialisten drin gen aan op de invoering van een rijksgoed- keuring voor de bouw van vrije-sectorwo ningen om zodoende te realiseren dat de genoemde bouwaantallen daadwerkelijk worden gehaald. Tot en met 1981 komt de PvdA tot 35.000 huizen meer in de sociale sector en 18.000 woningen meer in de vrije sector. De eerste enquête werd in januari ge houden en blijkens het tweede, in mei gehouden onderzoek, is het percentage consumenten, dat een verslechtering van de algemene economische toestand in de komende twaalf maanden verwacht, toe genomen van 32 tot 43. Slechts 19 procent verwachtte een verbetering (januari 32 pet) en 33 procent meendë dat de algemene economische situatie ongewijzigd zeil blij ven (januari 36). Ook de ontwikkeling van de werkloosheid werd duidelijk ongunsti ger beoordeeld dan in januari 1978. Zo verwachtte bijna 73 procent dat het aantal werklozen in de komende twaalf maanden zal stijgen, in januari was dit 51 procent. Ongeveer acht procent voorzag een daling (januari 17). vanaf 40.000 gulden leiden tot een daling met 1,7 procent van inkomens van 60.000 gulden. Mensen met een inkomen van 120.000 gulden zouden er per jaar 1,8 zou de aftopping van de prijscompensatie procent op achteruit gaan. De socialisten willen de bouw in de vrije sector terugdringen. Het kabinet-Van Agt gaat volgend jaar uit van 30.000 huizen in deze sector, terwijl de PvdA 23.000 vol doende vindt. De PvdA noemt het onaan vaardbaar dat mensen die op de sociale woningbouw zijn aangewezen nu als eer ste het slachtoffer worden van de bezuini gingen. Het kabinet-Van Agt zegt dat er momen teel voldoende huurhuizen zijn en stimu leert de bouw in die sector derhalve niet. Met het opvoeren van de bouwprogram ma’s voor koopwoningen in de prijsklasse van rond de 200.000 hoopt de regering te bewerkstelligen dat veel mensen, die nu in een huurhuis zitten, naar een koopwoning vertrekken. De PvdA gelooft niet in de resultaten van deze doorstromingsfilosofie. De socia listen vrezen dat het dan nog tientallen jaren zal duren eer de vele woningzoeken den aan een huis kunnen worden gehol pen. In totaal zullen volgens het PvdA- programma tot en met 1981 17.500 huizen meer moeten worden gebouwd dan het kabinet-Van Agt wil. D’66 kwam vorige week met het plan om inkomens vanaf 40.000 a 50.000 gulden minder prijscompensatie te geven. Dit voorstel is inmiddels in iets gewijzigde vorm door de PvdA overgenomen, zoals DEN HAAG. De Nederlandse consu menten zijn pessimistischer geworden ten aanzien van de algemene en de eigen economische vooruitzichten, zo blijkt uit een tweede conjunctuur-enquéte, die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dit jaar heeft gehouden. moeten worden aangepast”. De samenstellers van het alternatieve PvdA-bouwprogramma, Marcel van Dam en Hans Kombrink, zeggen aan het slot van hun 80 pagina’s tellend programma: „Het kan geen kwestie van geld zijn om onze voorstellen af te wijzen. Waar het uitsluitend op aan komt is of de politieke wil aanwezig is om een aantal mensen, die gezien hun inkomenspositie toch al be voorrecht zijn, enkele jaren te laten wach ten op het bouwen van die mooie bunga low, ten behoeve van hen die nog op hun eerste behoorlijke woning zitten te wach ten”. Als de arbeidstijd moet worden verkort, acht Albeda een meer gelijke verdeling van arbeid tussen mannen en vrouwen het best te verwezenlijken door het invoeren van een grotere flexibiliteit van de arbeidstijd. Meer mensen kunnen dan hun eigen voorkeur volgen. Deeltijdarbeid kan daarbij het geschikte instrument zijn, mits het volwaardige arbeid is, aldus Albeda, zowel wat betreft de kwaliteit als de ar beidsvoorwaarden en rechtspositie. De PvdA is tegen het verhogen van de overdrachtsbelasting van 5 naar 6 procent, omdat de eigen-woningbezitter bij een laag inkomen hierdoor wordt gedupeerd. De socialisten voelen meer voor het verho gen van het „huurwaardeforfait”, dat is het bedrag dat de eigen-woningbezitter bij zijn inkomen moet optellen bij de aangifte van de inkomstenbelasting. In het uitgebrachte programma „Voor hetzelfde geld beter” zegt de PvdA dat het bouwprogramma ongeveer 28 miljard Minister Albeda wees ook op nieuwe vormen van werkgelegenheid, zoals vrij willigerswerk, onbetaalde arbeid voor langdurig niet-actieven, gebruiken van so ciale zekerheidsfondsen voor het schep pen van arbeidsplaatsen voor niet-actie- ven en het organiseren van activiteiten ter voorziening in onvervulde maatschappe lijke behoeften, zoals het plan van het NW-jongerencontact voorstelt. Maar, zei Albeda, de problemen hierbij zijn van juri dische, organisatorische en financiële aard. Hij wees ook op een „recht op bezig heid voor langdurig niet-actieven”, de on langs ingestelde verruiming van de moge lijkheden voor werklozen en arbeidsonge schikten om met behoud van uitkering onbetaalde arbeid te verrichten. Op lange termijn bieden stappen op weg naar nieu we vormen van arbeid perspectief om de starre scheiding tussen soorten arbeid en categorieën van arbeidskrachten te door breken, aldus de bewindsman. Volgens de stuurgroep, die onder voorzitterschap staat van professor drs. H. ter Heide, is het wetenschappelijk inzicht op de arbeidsmarkt vaak zwak. overheidsbijdrage nog beperkt moeten zijn aldus de minister. Centraal probleem is volgens de stuurgroep de vraag naar de grenzen van het financieel-economische draag vlak van sociale verzekeringen en andere uitgaven van de overheid die betrekking hebben op deze categorie. Om de verwezenlijking van het rege ringsprogramma en de aanvulling erop door het PvdA-program te vergemakkelij ken, stellen de socialisten voor de object subsidies op woningwetwoningen te ver hogen zodat de gemiddelde huur per jaar met 400 gulden daalt. Op die manier kun nen meer mensen deze woningen betrek ken zonder aanspraak te hoeven doen op individuele huursubsidie. Tevens wordt voorgesteld de bouw van woningen ook op dure grond, vooral in het westen van het land, te vergemakkelijken door de overheidssubsidies te verhogen. Deze subsidieverhogingen zouden volgens de PvdA gedekt kunnen worden door de verhoging van het huurwaardeforfait. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het alternatieve bezui nigingsplan van D’66 zal in 1982 leiden tot een daling van de werkloosheid met 13.000. Tot deze conclusie komt )iet Cen traal Plan Bureau (CPB), dat op verzoek van de democraten heeft nagegaan welke gevolgen een eventuele „aftopping” van de prijscompensatie voor inkomens bo ven 40.000 gulden zal hebben. Een aftop ping vanaf inkomens van 50.000 gulden zou leiden tot een daling van de werkloos heid met 8000. De beroepsbevolking bestaat voor ruim 70 procent uit mannen. Slechts een kwart van de vrouwelijke bevolking tussen de 16 en 64 jaar werkt. Kleine delen vormen de gehuwde vrouwen en de vrouwen met klei ne kinderen. Deze verdeling ervaren steeds meer mensen als onbevredigend, aldus Albeda. Maar het patroon veran dert: de verankering van de vrouw in het gezin verliest aan betekenis. De deelne ming van de vrouw aan het arbeidsproces neemt toe. Het aandeel hierin van onge huwde vrouwen neemt af (door meer en langer studeren), terwijl gehuwde vrou wen steeds meer op de arbeidsmarkt ko men (van 32 tot 47 procent in de periode 1971-1975). Albeda noemde dit een fase in de emancipatie maar voegde eraan toe, dat van een groter aandeel van de man in huishoudelijke taken met vermindering van zijn arbeidstaak „helaas nog maar weinig zichtbaar is”. Tijdens de presentatie van het alterna tieve PvdA-bouwprogramma zei een van de opstellers van het program, de oud- staatssecretaris van Volkshuisvesting Marcel van Dam, dat de regering in de bouwbegroting voor de komende jaren nog steeds uitgaat van een jaarlijkse huur verhoging van 7 procent. Gezien de kosten stijgingen in de bouw zou voor komend jaar een huurverhoging van 5 procent toe reikend zijn. Van Dam: „Aanpassing van het jaarlijk-., se huurverhogingspercentage van 7 naar 5 procent levert een tekort van 200 miljoen gulden op. De meerjarenramingen van de regering zullen derhalve zo snel mogelijk Dit zei minister Albeda van Sociale Za ken gisteravond voor de Nederlandse Ver eniging voor Vrouwenbelangen afdeling Den Haag. Voor deze maatregelen zijn volgens de bewindsman twee gronden: de ondseL no°dzakelijke beperking van het nog steeds groeiende arbeidsaanbod, waarte genover onvoldoende vraag staat en het doorbrekend besef dat de bestaande ver deling van arbeid, onder meer tussen man nen en vrouwen, een rem op de ontwikke ling van de maatschappelijke gelijkwaar digheid is. ri- De koers van de dollar daalde gisteren naar nieuwe dieptepunten. Op de valutamarkt van Frankfurt werd slechts 1.8960 mark betaald. Dankzij ingrijpen van de centrale bank van Zwit- serland, de Amerikaanse Bi Federal Reserve Board Bi en de Westduitse Bun- B desbank werd gisteren B echter op een hoger ni- B veau dan dinsdag geslo ten.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27