Columbia bezint zich Rick Talan (AZ) uitblinker in UEFA-team op organisatie WK Verlies Orantes in finalepoule Doelpunten van Rensenbrink en Haan Boete Stommelen Belov overleden Johan Cruijff zou belasting willen betalen Henry Kissinger voetbalvoorzitter Singer naaimachine Brazilië en Italië OOSTDUITSERS. MOEITE MET IJSLAND n F l r'" irg r WK-basketbal SINGER 31 SPORT DONDERDAG OKTOBER 19 7 8 5 t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” A K si- let jin Wim Jansen niet MANUEL ORANTES WIM JANSEN 3-0 1-8 lllliill ial 4- ROB RENSENBRINK lllliill (ADVERTENTIE) Nederlandse dammers succesvol (Van een speciale verslaggever) 1). S t NG BR Anderlecht gaat langs Standard r Een woordvoerder van de bond zei dat de oud-bewindsman zal optreden als advi seur in bondsaangelegenheden, die van invloed zijn op het voetbal in de Verenigde Staten en Canada. Kissinger zal zich in het bijzonder bezig houden met de ontwikke ling van doeltreffende programma’s voor de nationale teams van beide landen. Kis singer zal voor zijn nieuwe functie geen salaris ontvangen, aldus de woordvoerder. KEULEN (DPA). De Westduitse for mule één-coureur Rolf Stommelen is gis teren door een rechtbank in Keulen ver oordeeld wegens belastingontduiking. Jansen: „Ik heb Zwartkruis verteld dat de kans voor 95 procent aanwezig is dat ik niet speel tegen VW. Dat betekent auto matisch dat ik drie dagen later evenmin fit ben. Ik kan en mag momenteel geen risicb meer nemen met die spier”. Zwartkruis, die ondanks zijn aanvanke lijke plannen niet afreisde om Oost-Duits- land tegen Ijsland te zien voetballen, over weegt nu om de AZ’er Johnny Metgod op te roepen. Het Nederlandse UEFA-team (spelers van 16 tot 18 jaar) heeft zich vrijwel zeker geplaatst voor het eindtoernooi om de Europese titel, volgend jaar in Oosten rijk. De basis voor deze kwalificatie werd gisteravond in Reykjavik gelegd via een 0-1-overwinning op Ijsland, de enige te genstander van Oranje in poule III. De voor volgende maand, 8 november, op het PEC-terrein in Zwolle geprogram meerde thuiswedstrijd tegen de IJslan- ders lijkt dan ook niet meer dan een formaliteit. De Oranje-spelers gaan niet in op de uitnodiging van het Oostenrijkse St. Jo hann om in die Tiroolse wintersportplaats een week gratis vakantie te houden. St. Johann had de spelers van het Nederland se elftal uitgenodigd na hun goede presta ties tijdens de WK in Argentinië. De zondag j.l. afgelaste wedstrijden Utrecht-NEC en Den Bosch-De Graaf schap zullen woensdagavond 25 oktober worden ingehaald. Utrecht-NEC begint om 20.00 uur, Den Bosch-De Graafschap om 19.30 uur. wonnen. In de volgende ronde ontmoet Dortmund Kickers Offenbach. Er is dus allerminst reden tot klagen. Toch heeft er nog meer ingezeten. Basti- aannet verzuimde namelijk in het midden spel een overigens moeilijk te vinden zet te spelen, die hem in alle varianten winst zou hebben opgeleverd, omdat er tegen enige verrassende combinatiedreigingen geen parade meer was. De Amsterdammer zou met een tweede overwinning al vrijwel zeker zijn geweest van een finaleplaats. deze poule, waarin verder Roemenië en Cyprus uitkomen. Een geweldig beginof- 1 1 1 1 1 1 Iets meer dan de helft van dit bedrag betrof Cruijffs aanslag over 1977. De rest was voor de jaren ’74, ’75 en ’76, aldus zegslieden. BOGOTA. In Columbia is momenteel een strijd aan de gang tussen voor- en tegenstanders van het toernooi om het Jock Stein, sinds anderhalve maand in dienst bij de Engelse eerste-divisieclub Leeds United, heeft „ja” gezegd op het verzoek van de Schotse voetbalbond om manager van de nationale ploeg te wor den. Het dienstverband gaat met onmid dellijke ingang in en Stein zal de Schotse ploeg moeten voorbereiden op de wed strijd tegen Noorwegen, die op 25 October in Glasgow wordt gespeeld. Best niet buiten Engeland mag spelen ge durende het Engelse voetbalseizoen. Deze maatregel is genomen, omdat Best nog steeds met zijn club Fulham overhoop ligt over zijn werk in de Verenigde Staten. Meer leden van het kabinet zien er liever van af. Rodrigo Lloreda, de minister van Onderwijs, verklaarde in een vraagge sprek voor de televisie dat „een snelle en positieve beslissing niet genomen kan wor den, omdat het toernooi hoge kosten met zich mee brengt en de winsten twijfelach tig zijn”. Aan de andere kant staat natuurlijk de voorzitter van de Columbiaanse voetbal bond, Adriano Tribin Piedrahita, die van mening is dat internationale verbintenis sen niet verbroken moeten worden. De voorzitter, die ook senator is, hoopt de leden van de regering alsnog te kunnen overtuigen van de noodzaak van het ge beuren. Als Columbia zijn aanbod intrekt, zal de organisatie in handen komen van de Ver enigde Staten. werd zijn stand zó ernstig bedreigd, dat er geen enkele redding meer mogelijk was. De Rus Gantwarg, die eergisteren op zijn verjaardag had gezegd zes rustdagen te zullen nemen - waarmee hij bedoelde dat hij in de voorronden alleen nog maar korte remises zou spelen - heeft zich niet aan zijn woord gehouden. Toen hij name lijk bemerkte dat Nimbi zijn tegenstander was, herinnerde hij zich dat hij daar nog een appeltje mee te schillen had: in het wereldkampioenschap van 1976 had deze hem namelijk een remise afgedwongen, wat een van de redenen was waarom Gant warg toen de wereldtitel aan Harm Wiers ma moest laten. Om die reden ging de Russische grootmeester fel in de aanval - met geweldig resultaat: Nimbi werd ge woon verpletterd. De tot voor kort nog volslagen onbeken de Senegalees Diaw, die het toernooi op- MANILLA (AFP) Brazilië en Italië hebben zich als laatste landen geplaatst voor de finalepoule van het toernooi om het wereldkampioenschap basketbal voor heren in Manilla. Beide landen wonnen gisteren hun wedstrijd voor groep B van de voorronden. Brazilië zegevierde met 100-88 over Porto Rico en Italië met 125-95 over China. Eerder schaarden Joegoslavië en Canada in groep A, alsmede de Verenigde Staten en Australië, de hoogst-geklasseerden in groep C, zich bij de laatste acht. Wereldkampioen Rusland en gastland de Philippijnen waren vrijgesteld van het spelen van wedstrijden in de voorronde. De resultaten van de ontmoetingen, die de landen die zich geplaatst hebben voor het eindtoernooi in de groepen tegen el kaar speelden blijven tellen voor de rang schikking in de finalegroep. Felle strijd leverden de „kanslozen” van groep A, Zuid Korea en Senegal. Met nog twee seconden te spelen dwong Kim Dong Kwang door een afstandstreffer een ver lenging af in de wedstrijd tegen de Zuidko- reanen. Hij bracht de stand op 74-74. Zuid Korea won uiteindelijk met 86-84. De wedstrijden in de finalegroep begin nen morgen. Diens landgenoot Jiri Hrebec trok zich tegen Jose Higueras bij de stand 1-2 terug wegens een geblesseerde hand. De tennisinterlandwedstrijd tussen Ne derland en Frankrijk in de derde ronde van de strijd om de Davis-beker (Europese zone a) zal in het Frans Otten-stadion in Amsterdam gespeeld worden. De wed strijd wordt gehouden op 16, 17 en 18 maart 1979. MADRID. Manuel Orantes heeft zijn aanhang een fikse teleurstelling bezorgd. Voor eigen publiek verloor de Spanjaard gisteren in de tweede ronde van het ten nistoernooi van Madrid met 6-7,4-6 van de 32-jarige Tsjechische speler Jan Kodes. n tegen Zwitsers (Van onze sportredactie) vallend goed begon met drie remises op rij, werd gisteren al bij de zesde zet geconfron teerd met een remise-aanbod van de sterke Rus Korenevski. Het was ongetwijfeld ver standiger geweest dat te accepteren, maar met zijn gebrekkige toernooi-ervaring be sloot de Senegalees door te spelen. Simpel, doch zeer krachtig spel bracht de Rus toen echter in het voordeel en na een overigens bijzonder langdurig eindspel werd Diaw tot overgave gedwongen. Uitslagen: Groep A: Hisard-Gendlerman 1-1, Boom-Berte 2-0, Verpoest-Tsjegolev 1-1, Drost- Lepsic 2-0, Diaw-Korenevski 0-2. Stand groep A: 1. Korenevski 7 punten, 2. Tsjegolev en Drost 6,4. Hisard, Boom 5, 6. Gendlerman 4, 7. Diaw en Verpoest 3, 9. Lepsic 1, 10. Berte 0. Groep B: Bastiaannet-N’Daye 1-1, Smith-Da Silva 2-0, Gantwarg-Nimbi 2-0, Clerc-Simonelli 2-0, Mitsjanski-Norden 2-0. Stand groep B: 1 Gantwarg 7 punten, 2. N'Daye en Clerc 6, 4. Bastiaannet, Mitsjanki en Smith 5, 7. Nimbi 4, 8. Norden en Simonelli 1, 10 Da Silva 0. veel te groot. Daar komt bij dat de Oranje- spelers weinig vrije tijd in de winter heb ben. Een derde reden om van de gratis vakantie af te zien, is het feit dat de aanbie ding slechts voor veertien man gold. De WK-trip werd echter door 21 spelers mee gemaakt. De 33-jarige coureur mag kiezen tussen zeven maanden gevangenisstraf en een boete van twintigduizend mark, te betalen aan een liefdadige instelling. De rechtbank stelde vast, dat Stommelen tussen 1971 en 1975 bijna 175.000 mark te weinig heeft betaald aan inkomsten- en omzetbelasting. Ruud Krol, aanvoerder van het Neder landse team, heeft laten weten dat een skivakantie niet mogelijk is voor een actie ve voetballer. Het gevaar van blessures is Niettemin lijkt het erop dat hij ook nu dat resultaat wel gaat behalen, want zijn spel is zó degelijk dat hij waarschijnlijk geen enkele nederlaag meer hoeft te slikken. Clerc en Boom hadden allebei een tegen stander uit het gastland Italië te bestrij den. Het voordeel van een thuis- boven een uitwedstrijd schijnt bij dammen echter niet zó zwaar te wegen, want Berté en Simonelli hebben er tot nu toe bitter wei nig van terecht gebracht. Gisteren kwa men zij er tegen de sterk aanvallend spe lende Nederlanders ook totaal niet aan te pas. Drost speelde tegen de Joegoslavische kampioen Lepsic, een zeer interessante speler met een scherp ontwikkeld positie- gevoel. Maar hij ziet de gevaren waaraan zijn stelling blootstaat vaak niet tijdig on der ogen, wat Drost deed besluiten de partij in tactisch vaarwater te brengen. Lepsic ging in de aanval, maar plotseling MADRID (AP). De Nederlandse voet baller Johan Cruijff is er mee akkoord gegaan de Spaanse fiscus een bedrag van ruim 1,7 miljoen gulden aan achterstalli ge belasting te betalen, zo is gisteren in kringen van het Spaanse ministerie van Financiën vernomen. ARCO. In de vierde ronde van de voorronden van het wereldkampioen schap dammen hebben de Nederlandse deelnemers het bijzonder goed gedaan. Clerc, Boom en Drost, die overigens alle drie een zwarte tegenstander ontmoetten, kwamen tot winst, terwijl Bastiaannet met het natuurtalent uit Mali, Mamina N’Diaye, remise overeenkwam. wereldkampioenschap voetbal, dat voor 1986 aan het Zuidamerikaanse land is toegewezen. De belangrijkste tegenstan der is president Julio Cesar, die denkt aan het afzeggen van de organisatie-opdracht omdat het veel te duur zou zijn. De uitslagen van de wedstrijden van gisteren zijn: Groep A: Zuid Korea-Senegal 86-84 (rust stand 36-33); Joegoslavië-Canada 105-95 (55-47). Eindstand groep A: 1. Joegoslavië 3-6; 2. Canada 3-5; 3. Zuid Korea 3-4; 4. Senegal 3-3. Groep B: Brazilië-Porto Rico 100-88 (53-43); Italië-China 125-95. Eindstand groep B: 1. Brazi lië 3-6; 2. Italië 3-5; 3. Porto Rico 3-4; 4. China 3-3. Groep C: Tsjecho-Slowakijè-Dominicaanse Republiek 82-81 (44-44). Eindstand groep C: 1. Ver. Staten 3-6; 2. Australië 3-5; 3. Tsj.-Slowakije 3-4; 4. Dominicaanse Republiek 3-0. CHICAGO (AP). De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, Henry A. Kissinger, is benoemd tot voor zitter van de Noordamerikaanse voetbal bond (NASD. MOSKOU. Op 27-jarige leeftijd is in Moskou de Russische basketballer Alexander Belov na langdurige ziekte overleden. De twee meter lange center van het Sovjet-team was een van de beste spelers, die de Sovjet-Unie heeft voortge bracht. Belov kreeg wereldfaam tijdens de Olympische finale tegen de Verenigde Sta ten van 1972 in München. In een verschrik kelijk harde wedstrijd werd drie seconden voor tijd op de stand 50-49 voor de Ver enigde Staten het eindsignaal gegeven. De Amerikanen waanden zich Olympisch kampioen en barstten in een scala van vreugdevolle emoties uit. De Sovjet-Unie protesteerde tegen het te vroeg afblazen en werd in het gelijk gesteld. In de resterende drie seconden was het Belov, die voor de Sovjet-Unie wist te scoren, waardoor aan de Olympische hegemonie van de Verenig de Staten een even onverwacht als specta culair einde kwam. Tachtig minuten lang heeft Anderlecht geprobeerd de verdedigingsmuur van Standard open te breken. Pas toen be zweek Standard. Verdediger Renquin van Standard haalde Vercauteren in het straf schopgebied onderuit. Rob Rensenbrink maakte van elf meter geen fout. In de laatste minuut Jukte het Arie Haan de stand naar 2-0 op te voeren. Met een fraaie boogbal verschalkte hij de doelman van Standard. Met Club Brugge blijft het sukkelen. Opnieuw verspeelde de ploeg van Ernst Happel een punt. Met dat 2-2 gelijkspel mag Brugge overigens nog heel blij zijn. Jan Ceulemans zorgde vlak voor tijd voor de gelijkmaker, nadat hij in de eerste helft de score had geopend voor Brugge. Via Dardenne en Leqeay had La Louvière een voorsprong genomen. De uitslagen van de wedstrijden die gis teravond in de zevende „ronde” werden gespeeld zijn: Anderlecht-Standard Luik 2-0, Lokeren-Kortrijk 2-0, Beerschot-Lier- se 3-0, Waregem-RWDM 1-1, FC Luik-Ber- chem 3-1, Beringen-Waterschei 2-2, La Louvière-FC Brugge 2-2, Winterslag-Char- leroi 1-2. De stand aan kop is: 1. Anderlecht 7-12, 2. Beerschot 7-9, 3. Beveren 6-9, 4. Charle roi, Waterschei en Waregem 7-8. Borussia Dortmund heeft de overge speelde wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Westduitse beker te gen Borussia Neuenkirchen met 2-0 ge- Ruim 20.000 toeschouwers zagen Oost- Duitsland reeds in de zesde minuut van de wedstrijd een 1-0 voorsprong nemen Peter scoorde, doch nog geen tien minu ten later kwam „dwerg” Ijsland aan de gelijkmaker. Aanvaller Petursson werd in het strafschopgebied onderuit ge werkt. De penalty, die Ijsland terecht kreeg toegewezen werd door hem verzil verd: 1-1. Nog in de eerste helft nam Oost Duitsland opnieuw een voorsprong. Rei- diger scoorde na een slimme pass van Hoffmann. Laatstgenoemde maakte aan alle onzekerheid een einde, toen hij een kwartier voor tijd Ijsland definitief op de knieën bracht: 3-1. Trainer Georg Buschner toonde zich Verheugd met de overwinning, maar zei: „Toen het 1-1 werd heb ik teruggedacht aan 1974, toen BRUSSEL. Anderlecht dat momenteel met kop en schouders boven de andere clubs uitsteekt in de Belgische eerste klasse is gisteravond tegen Standard Luik moeizaam aan zijn 2-0 overwinning gekomen. Een andere bekerwedstrijd tussen Her tha BSC en Wormatia Worms kon geen doorgang vinden, omdat de Berlijnse poli tie de veiligheidsvoorschriften niet vol doende nageleefd vond. Er was geen licht bij de nooduitgangen van het Olympia- stadion. De Schotse lijstaanvoerder Celtic heeft de eerste wedstrijd uit de derde ronde om de Schotse League Cup in eigen stadion tegen Motherwell, dat met twee punten uit zeven wedstrijden op de laatste plaats op de competitieranglijst staat, met 0-1 verlo ren. Glasgow Rangers, in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen de tegenstander van PSV, maakte geen fout. Thuis versloe gen de Rangers St. Mirren met 3-2. De uitslagen van de belangrijkste wed strijden uit de derde ronde van het toer nooi om de Engelse League Cup zijn: As ton Villa-Crystal Palace 1-1, Blackpool- Manchester City 1-1, Manchester United- Watford 1-2. George Best hangt een levenslange schorsing boven het hoofd. De Engelse voetbalbond heeft de internationale bond, de FIFA, gevraagd de Noordier op deze wijze te straffen, omdat hij twee wedstrij den met de Amerikaanse club Detroit Ex press in Oostenrijk gespeeld heeft. Dat is tegen de verordening van de FIFA, dat Stein, opvolger van Ally Mcleod, die manager bij Ayr United is geworden be leefde als manager zijn hoogtepunt toen hij in 1967 met Celtic als eerste Britse voetbalclub de Europa Cup won. Jock Stein verklaarde, nadat hij een dag be denktijd had genomen: „Omdat mijn vrouw niet wenste te verhuizen naar Leeds en hoe dan ook in Glasgow wilde blijven wonen heb ik deze kans met beide handen aangepakt. Daarbij vind ik dit een ware uitdaging. Ik ben en blijf een Schot. Na de slechte prestaties in Argentinië kan ik met een schone lei beginnen. Mijn eerste taak is om Schotland in de strijd om de Europe se beker voor landenteams zo hoog moge lijk te laten eindigen. begonnen. De uitwedstrijd in Stockholm tegen Argentinië-ganger Zweden won nen de Tsjechoslowaken met 1-3. Daar door staan zij in voorronde-groep 5 bo ven Frankrijk dat in zijn eerste (thuis) wedstrijd tegen Zweden niet verder kon komen dan een gelijkspel van 2-2. Luxemburg, dat zaterdag het toernooi begint tegen Frankrijk, is het vierde land in de groep. Voor 12.000 toeschouwers in het Rasunda-stadion van Stockholm bracht verdediger Hasse Borg de Zwe den op 1-0 door een strafschop te benut ten. Drie minuten later maakte centrum spits Kroupa gelijk. Na rust was het elftal van trainer Jozef Venglos, de op volger van Feyenoord-trainer Vaclav Je- zek, de beste ploeg. Drie minuten na rust bracht Masny de gasten reeds op 2-1. De beste speler in het team van Tsjechoslo- wakije was linkerspits Zdenek Nehoda, op wie de Zweedse verdediging geen vat kon krijgen. Nadat hij in de 62ste minuut al de paal had geraakt met een kopbal, scoorde hij vijf minuten voor tijd toch: 1- 3. Bij Zweden bracht Björn Nordqvist zijn „wereldrecord” landenwedstrijden op 115. fensief is uiteindelijk bepalend geweest voor de 2-2 overwinning, die Spanje op Joegoslavië behaalde. Binnen een half uur had de ploeg van trainer Kubala al een 0-2 voorsprong. In de negentiende minuut glipte de aanvalsspits van Real Madrid, Juanito, langs de Joegoslavische verdediging: 0-1. Tien minuten later volg de zijn clubgenoot Santilla hem met een identieke actie: 0-2. Vlak voor de rust gelukte het Halilhodzic doelman Miguel Angel te passeren. De verder uitstekende doelman van Real verkeek zich op een afstandsschot. Gedurende een groot ge deelte van de tweede helft heeft Spanje zich voornamelijk met verdedigen bezig moeten houden. Tien minuten voor het einde reageerde Angel uitstekend op een inzet van Surjak en drie minuten voor het slotsignaal verhinderde de lat boven de kleine doelman van Spanje de ver diende gelijkmaker voor Joegoslavië. In Zagreb waren 60.000 mensen aanwezig, die hun nationale ploeg na afloop op een fluitconcert vergastten. Tschechoslowakije is het toernooi om het Europese landenkampioenschap, waarin het de titel moet verdedigen, goed ROTTERDAM. Wim Jansen heeft bondscoach Jan Zwartkruis gisteravond telefo nisch meegedeeld dat hij volgende week niet op hem hoeft te rekenen wanneer het Nederlands elftal in Bern tegen Zwitserland speelt. De Feyenoorder heeft al twee weken last van een onwillige dijspier. Tegen PSV moest hij het afgelopen zondag al na 24 minuten laten afweten. Met recht een hoofdprijs, deze Singer Futura - Electronic. De eerste volledig electronische naaimachine. Een druk op de knop en deze machine, ter waarde van f 1899,- gehoorzaamd. De mini-computer zorgt ervoor dat naaien een echt plezier wordt. Als u niet wint is er al een automati sche Singer zig-zag voor f 349-, (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.) Dat Nederland niet verder kwam dan zegge en schrijve één doelpunt - vlak voor rust gescoord door Rick Talan van AZ’67 - is voornamelijk te wijten aan het slecht benutten van de kansen, die de pupillen van bondscoach Ger Blok in tweemaal drie kwartier wisten te creëren. „Dat om zeep brengen van die talrijke reële sco- ringsmogelijkheden vind ik het enige min punt van de avond. Over het vertoonde spel kan ik echter niet anders dan tevre den zijn”, zei Ger Blok na afloop van de door ruim 800 toeschouwers bijgewoonde interland, waarin Van Geel (Willem II), Van den Akker (FC Utrecht) en Talan aan Nederlandse zijde uitblonken. Een hao<Jei»m«<k «an The S "qe' Company ;L~ 4» 1. Nederland 2. Oost-Duitsland 3. Polen 4. Zwitserland 5. Ijsland Spanje versloeg in zijn eerste wed strijd in groep drie Joegoslavië in Zagreb met 1-2. Het was de eerste ontmoeting in IJsland ons in Maagdenburg ook op een gelijkspel (1-1) hield. Gelukkig ontbrak hun deze keer de kracht. Wel vind ik dat IJsland met het jaar beter gaat voetbal len. Ik ben blij dat we evenals Nederland en Polen deze dreumes verslagen heb ben, al zit die tegentreffer me dwars”. De opstelling van Oost-Duitsland en IJsland waren: Oost-Duitsland: Crpy, Döerner, Weise, Hause, Weber, Haefner (Lindemann), Pommerenke, Eigendorf, Riediger, Peter, Hoffmann. Ijsland: Bjarnason (Stefansson), Gudlaugsson, Bjoergvinsson, K. Thordasson, Sveins- son (Albertsson), J. Petersson, Edvalds- son, Sigurvindsson, P. Petursson, Thor- darsson, Thorbjörnsson. De stand in groep vier is: 0 0 2 0 0 2 3-1 0 0 2 2-0 0 0 0 0 0 0-0 3 0 0 3 0 HALLE. Oost-Duitsland heeft gis termiddag in Halle Ijsland met 3-1 ver slagen. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van het Europees kampioen schap voor landenteams. Door deze overwinning is Oost-Duitsland in groep vier op de tweede plaats gekomen. Ne derland is eerste en Polen derde.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31