Kamer: RSV moet huizen aan bouwverenigingen verkopen Somoza versterkt Nationale Garde is verlengd IJmuider Courant Spoedig produktie van neutronenbom Oud-leerling schiet rector Zigeuners nu welkom in Ede Gerechtelijk vooronderzoek tegen Haagse politieman Aanvraagtermijn huursubsidie Damiate Pers Kernonderzeeër doelwitkapers in schouder PRC Amerikaanse generaal: ■M Sovjet-Unie lanceert acht satellieten Snellere afhandeling van initiatiefwetten l I 4 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 5 19 7 8 D O (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie buitenland) kwaliteit van het Amerikaanse beleid ten opzichte van de blanke regeerders in zuidelijk Afrika. DEN HAAG. Gemeenten dienen in het vervolg geen verschil meer te maken tussen welzijnsorganisaties van de overheid en de reeds lang bestaande particuliere instellingen. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat beide groepen op allerlei gebieden, zoals besluitvorming, voorbereiding en controle, door de gemeentelijke overheid op gelijke wijze behandeld moeten worden. VE Velse korpi zwaa neels geün: belar ders. bijzo: tings: grote de pc een s varie tienti reeds ogen ten i korp: WASHINGTON. Het ver schijnen van Ian Smith in de VS op uitnodiging van 27 Senatoren en na groot geharrewar over de vraag of hem wel een visum kon worden verschaft, stelt president Carter onverbiddelijk voor een rechtstreekse confrontatie over zijn Afrika-politiek. Naar het schijnt krijgt Smith de president niet te spreken. Maar wel minis ter van Binnenlandse Zaken Cy rus Vance. En ook met een groep Congresleden die diepe twijfel koesteren ten aanzien van de W Schol,scharoftongalameuniere l Doe meer met vis, omdat’t zo lekker is. u Regeringscoalitie verdeeld over (ADVERTENTIE) hervormingen van welzijnswerk 7 Dat bleek gisteravond in een spoeddebat Van Agt Carter voor blok door komst Smith 0,70 145,- G Dit is nodig, aldus WD en PvdA, om de burger meer te kunnen betrekken bij het welzijnswerk. Het CDA vindt dat de voorkeur moet uitgaan naar de particuliere organi saties. Ook het kabinet sluit zich bij deze christen-democrati- sche visie aan. Bij het gisteren gehouden debat over de hervormingen van het welzijnswerk, wees staatssecreta- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer vindt dat het Rijn-Schelde-Verolmecon- cern dat bezig is zijn woningbezit af te stoten die woningen dient te verkopen aan woningbouwverenigingen en niet aan commerciële beleggingsmaatschappijen. De Kamer wil in grote meerderheid dat staatssecretaris Brokx van Volkshuisves ting al zijn invloed aanwendt om verkoop aan dergelijke beleggers te voorkomen. Het persbureau Tass meldt dat de ruim tevoertuigen in banen zijn gebracht die dicht liggen bij de bedoelde en dat alle apparatuur normaal functioneert. Het is de derde maal dat de Sovjet-Unie dit jaar een serie satellieten ineens lan ceert voor de vernieuwing van het wereld omspannende communicatienetwerk. over deze zaak, dat door het PvdA-kamer- lid Nora Salomons was aangevraagd. In het debat bleek dat PvdA, CDA, WD en D’66 de voorkeur geven aan de verkoop aan woningbouwcorporaties. Zij achten dat in het belang van de huurders van de in totaal 2900 woningen van RSV. Deze huizen in de lage huurklasse bevin den zich in Amsterdam en Zaanstad, Rot terdam en omgeving en op Walcheren. De VS beschikten over een uiterst fat soenlijke reden om Smith een visum te onthouden: de VN hebben in 1965 een resolutie aangenomen die het lidstaten verbiedt aan dragers van een Rhodesisch paspoort zo’n bewijs van toelating te ver schaffen. Maar, gegeven de omstandighe den en gegeven ook de rol die de VS willen spelen bij een vreedzame regeling van het rassenconflict, met behoud van goede be trekkingen tussen de VS en de vijf con- frontatielanden waarmee Rhodesië te ma ken heeft, was die VN-resolutie niet vol doende reden om Smith’s komst te verijde len. Deze was met een aantal collega’s op 13 september belast met het vervoer van ze ven uitgewezen Iraanse studenten naar West-Duitsland. Daarbij zou de politieman de Iranezen hebben mishandeld met onder meer een gummiknuppel. Eén van hen diende een klacht tegen de rijkspolitieman in, vergezeld van een doktersattest, waar uit bleek dat hij bij de gebeurtenis een beschadigde nekwervel had opgelopen. De Iraniërs verschijnen vandaag voor de rechtbank in Den Haag, omdat zij op 23 augustus de Itaanse ambassade in Wasse naar enige tijd bezet hielden. Ze deden dit naar hun zeggen om te protesteren tegen het regime van de sjah en om de activitei ten van de Iraanse geheime dienst SA VAK in ons land aan de kaak te stellen. Acht van de negen bezetters zijn gisteren in Nederland aangekomen om hun proces bij te wonen. De negende moet in Zweden blijven wegens een ziekte, die het gevolg is van de hongerstaking, die de bezetters hielden tijdens hun hechtenis, aldus een woordvoerder van de studenten gisteren op een persconferentie in Amsterdam. Volgens een woordvoerder van de Ira- niërs heeft hun mishandeling tot doel ge had hen ervan te weerhouden het proces vandaag bij te wonen. Zij werden na hun actie 21 dagen vastge houden en vervolgens uitgewezen naar de bondsrepubliek, waar zeven van de in to taal negen bezetters studeren. De twee anderen werden op het vliegtuig naar Zweden gezet. President Carter is min of meer beklemd geraakt tussen zijn verlangen in Rhodesië een rassenoorlog te vermijden en zijn om andere redenen uiterst wenselijke harde behandeling van Zuid-Afrika, waarbij hij zich openlijk aan de kant schaarde van de zwarte bevolking. Echter, zonder mede werking van Zuid-Afrika kan Carter niet hopen op bevrediging van zijn verlangens wat Rhodesië betreft. Ook deze moties werden door mevrouw Kraaijeveld afgewezen. Zij verwees hierbij naar een rapport waarin het gehele probleem van de democratisering wordt onder zocht. Ook zegde zij toe op zo kort mogelijke termijn met een regeling voor het welzijnswerk te zullen komen. Het ziet ernaar uit dat de WD zich op dit punt wel bij het regeringsstandpunt wil aansluiten. Het debat ging over een eerste van een aantal maatrege len van bestuur voor de decentralisatie van het sociaal- culturele werk. Volgens het voorstel moet vanaf 1 januari 1979 een groot aantal taken op het gebied van het welzijn een zaak van de gemeenten worden. Het is de bedoeling dat het ministerie van CRM dan één keer in de vier jaar van elke gemeente een welzijnsplan krijgt, waarin de grote lijnen van het beleid voor de komende periode worden uiteengezet. Daarna moet er elk jaar door de gemeenteraad aan de hand van dit plan een programma worden vastgesteld. Hierin staat omschreven welke organisaties een subsidie krijgen, hoeveel dit zal zijn en wat zij met het geld moeten doen. EDE (ANP). Enige honderden bewo ners van Ede hebben gisteravond in het gemeentehuis tegenover B. en W. ver klaard eigenlijk geen bezwaar meer te hebben tegen de komst van elf zigeuner- gezinnen, die nu nog verblijven op de dagcamping in Laren (N.-H.). Tijdens een vorige informatie-avond, een week gele den, kregen B. en W. nog felle verwijten naar het hoofd geslingerd. De elf zigeunergezinnen zullen worden verspreid in nog te bouwen wisselwonin- gen op drie terreinen in de kern van Ede. Aanvankelijk zouden zij worden gehuis vest op één terrein in Ede-Zuid. Anderhal ve maand geleden leidde dat tot felle pro testen van buurtbewoners, die tot twee keer toe wegen blokkeerden. Wanneer de zigeuners in Ede terecht kunnen is nog niet te zeggen. De Edese gemeenteraad moet zijn fiat nog geven. onafhankelijk te verklaren van de Britten een daad die in Amerika aanspreekt omdat de Amerikanen ruim 200 jaar gele den hetzelfde hebben gedaan. De Rhodesi- sche premier behoeft niet naar argumen ten te zoeken: nimmer heeft Rhodesië mo gen genieten van oude beloften, gebaseerd op Kissingers voorwaarden, zoals diplo matieke erkenning en economische steun en dat daarentegen het Westen zo langza merhand op het punt staat het land uit te leveren aan wat in zijn aardsconservatieve termen heet „Marxistische terroristen”, dit is een toon waarvoor Amerika, met zijn ingebouwde afkeer en vrees ten aanzien van communisme, uiterst gevoelig is en die ook goed past bij het verhaal van conser vatieve volksvertegenwoordigers dat over eenkomsten als SALT en het lakse defen siebeleid Amerika’s militaire macht aan- Of de produktie van de elementen, die van het kernwapen een echte neutronen bom maken, eveneens begint is afhanke lijk van de beslissing van president Carter, die hiervoor geen parlementaire toestem ming nodig heeft. Aldus deelt drs. Hoge- brink mee in Hervormd Nederland van deze week. De ontkenning van minister Van der Klaauw op gezag van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance accepteert Hogebrink niet, omdat - zo DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mi je MOSKOU (UPI). .De Sovjet-Unie heeft gisteren met één raket acht militai re kosmossatellieten gelanceerd. Het zijn de nummers 1034 tot en met 1041 in de serie. SAINT LOUIS (AFP). De Ameri kaanse federale recherche FBI heeft twee mannen gearresteerd die van plan waren een kemonderzeeboot te kapen en moge lijk een grote stad aan de Amerikaanse oostkust met een kernraket te verwoes ten. Dit heeft de FBI in Saint Louis (Mis souri) bekendgemaakt. De twee mannen waren een 24-jarige en een 26-jarige Amerikaan. Ze waren twee maanden lang door agenten van de FBI gevolgd. Daarbij was gebleken dat de twee, met behulp van een (nog voortvluch tige) handlanger, van plan waren de kern- onderzeeboot Trepang van de basis New’ London (Connecticut) te kapen en een an dere onderzeeër zonder kernlading tot zin- DEN HAAG (ANP). De Amerikaanse generaal Bratton heeft tegenover drs. L. J. Hogebrink, lid van het Interkerkelijk Vredesberaad en de Hervormde Raad voor Overheid en Samenleving, bevestigd dat in de Verenigde Staten de produktie van de ontmande neutronenbom begint, „zodra de laatste technische details in de bestelopdracht zijn uitgewerkt”. Com komei ze gan wel e gemaa betrek persoi de foi men i gegelc mijn het ze een a hoofd, ma. D tot br IJI werd tarbc kiste ten schai divei DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP). De Haagse officier van justitie, mr. C. van Steenderen, heeft gisteren een gerechte lijk vooronderzoek gevorderd tegen een lid van de Haagse parketgroep van de rijkspolitie. per maand per kwartaal per post per jaar per post HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Een belani ningsi schrij een g forme onere: jonge pleist< motie de hu Velsei toond polde: thuis^ me ke zonde den, c wat v Als koms' dan z gevin. king ging wervi dere er evi Ooi Pr 19,59 tong tong 90-61 Dc KW VD er v mini Pe 166; 15; r 371-2 jauw ka be 120-£ 54-41 sche één scho kree De KW YE 1 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoón: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Bovendien is gebleken dat de woning bouwverenigingen geld tekort komen om al deze woningen over te nemen. Het CDA- kamerlid Dijkman en de WD’er De Beer deden daarom het voorstel dat deze wo ningbouwverenigingen, indien zij geld te kort komen, door middel van verkoop van een klein aantal van de woningen toch aan het benodigde geld kunnen komen. De financiën zouden in voldoende mate op tafel kunnen komen als van het bestand 10 tot 20 procent verkocht wordt aan derden. Dat zou dan alleen mogen gebeuren wan neer woningen vrijkomen. Voor de PvdA was dit echter niet aan- Zowel de Britse regering, getrouw part ner van de VS in het Afrikaans avontuur, als de Amerikaanse, ondergaan de druk van de zwarte Afrikaanse staten, die na de Zuidafrikaanse weigering om met de VN- plannen voor verkiezingen in Namibië ak koord te gaan, de tijd gekomen achten om in de eerste plaats de kwestie Rhodesië via een militair ingrijpen op te lossen. De president van Zambia, Kenneth Kaunda, MAASTRICHT (ANP). Een in overspannen toestand verkerende scholier van 17 jaar heeft gisteren rond het middaguur schoten gelost op de rector van het Hendrik van Veldeke college in Maastricht, drs. C. J. Meyer. De rector werd niet al te ernstig gewond in zijn rechterschouder en kon na behandeling in het ziekenhuis huiswaarts keren. Hij ging evenwel niet naar huis maar naar school om te zien of daar mogelijk nog meer slach toffers waren gevallen. Dit bleek niet het geval te zijn. Daarop zakte hij ineen. Overigens is zijn toestand niet ernstig. De jongeman, leerling van de vijfde klas HAVO, die sinds Kerstmis van verleden jaar in overleg met zijn ou ders van school was verwijderd, is nog altijd voortvluchtig. Vondeling (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister-president Van Agt zal voorstellen doen die ertoe moeten leiden dat initiatiefwetsontwerpen van de zijde van de Tweede Kamer eerder worden uitgevoerd. Van Agt reageert daarmee op kritiek van kamervoorzitter Vondeling, die de regering had verweten dat zij zich weinig gelegen laat liggen aan wetsontwerpen die niet door haarzelf, maar door kamerleden zijn ingediend. Van Agt heeft zich deze kritiek van de kamervoorzitter aangetrokken en meldt in een brief aan Vondeling zich te zullen beraden over voorstellen om de procedure van initiatiefwetgeving, voor zover het de afhandeling door de regering betreft, te verbeteren. Hij denkt daarbij aan een eer dere afstemming op elkaar van het werk van de initiatiefnemers, de behandeling in de Kamers en de standpuntbepaling door de regering. ris mevrouw Kraaijeveld moties op dit punt van de beide partijen van de hand. In een poging de liberale fractie tot andere gedachten te brengen, wees zij zelfs op de af spraak in het regeerakkoord, zoals dat is opgesteld tussen WD en CDA. De liberale woordvoerder Hermans bleek na afloop van het debat echter niet bijzonder onder de indruk van de argumenten van mevrouw Kraaijeveld. Hij sloot niet uit dat zijn motie vandaag gewoon in stemming wordt ge bracht. Mevrouw Kraaijeveld liet de Kamer weten zich nog te zullen beraden over haar volgende stappen, wan neer één van de moties wordt aangenomen. -Dit betekent dat zij bereid lijkt te zijn de motie naast zich neer te leggen. WD en PvdA stemmen voorts overeen in hun streven naar meer democratisering van het welzijnswerk. Beide partijen willen dat alle betrokkenen op een of andere manier direct een stem in het beleid van hun organisatie moeten krijgen. Dit moet echter niet leiden tot overheer sing van één groep over de instelling, aldus de socialist Meijer. streeft naar een conferentie van alle be trokken partijen, guerrilla’s inbegrepen, teneinde de oorlog te voorkomen die zich naar Mozambique en zijn eigen land dreigt uit te breiden. En dan komt Ian Smith naar Washing ton, waar hij ongetwijfeld zal gaan vertel len dat de VS hem politiek het een en ander verschuldigd zijn. Immers, aan het hoofd van een blank-zwarte regering komt hij betogen ruimschoots te hebben vol daan aan de voorwaarden die Henry Kis singer ooit heeft bedacht: aanvaarding van een zwarte meerderheidsregering en de belofte van verkiezingen met algemeen stemrecht. „Wij verdienen steun,” zo luidt het in Salisbury. Smith heeft nog een ander argument: Rhodesië heeft zo langzamerhand genoeg geleden onder zijn beslissing zich (in 1965) grijpend zullen verminderen. Staatssecretaris Brokx verklaarde uit eindelijk wel bereid te zijn met de betrok kenen over deze gedachte te gaan praten, maar hij voegde eraan toe geen bevoegd heid te hebben RSV te dwingen alleen aan woningbouwverenigingen te verkopen. Centraal in deze zaak staat, dat RSV van commerciële beleggers een hogere ver koopprijs kan vragen dan van woning bouwverenigingen. De huurders, daarin gesteund door de PvdA, vrezen dat daar door hun huurprijzen zullen moeten stij gen. vragen heeft gesteld. De Verenigde Staten gaan inderdaad niet een kant en klare neutronenbom pro- I duceren, maar wel een nieuwe generatie kernwapens, die het behulp van bij gele verde elementen in enkele uren te velde tot neutronenbommen kunnen worden omge bouwd. Hogebrink acht het zeker, dat Carter voor de produktie van de losse elementen zal beslissen. Zijn ministerie voor Energie, onder welks ressort de atoombewapening valt, is voor, evenals belangrijke bondge noten als West-Duitsland. De NATO-top zit volgens Hogebrink er zelfs om te sprin gen. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de aanvraagtermijn voor individuele huursubsidie met drie maan den verlengd. sterdi meen aantr litiegf BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- iosse nummers buitenland per kwartaal De 53-jarige Somoza, die als overwin naar tevoorschijn kwam uit een algemene staking van een maand en een bloedige burgeroorlog die honderden mensen het leven kostte, kondigde tijdens een pers conferentie in de hoofdstad Managua aan dat hij 7000' man extra zal recruteren om zijn Nationale Garde te versterken. Hij zei ook dat de staat van beleg zal worden gehandhaafd. „We zullen onze strijdkrachten verster ken”, aldus Somoza. ”De militaire begro ting zal worden verhoogd van 10 tot 20 procent van de totale begroting en de rijken zullen hun bijdragen moeten ver groten om deze verhoging te kunnen beta len”. Somoza, die herhaaldelijk heeft ver kondigd dat hij niet zal aftreden voordat zijn ambtstermijn in 1981 afloopt, om schreef zijn tegenstanders als „dromers, misleide idioten die de realiteit niet begrij pen”. De opstand van de vorige maand had naar zijn zeggen aangetoond dat zijn 8000 man sterke Nationale Garde onder bemand is. „We zullen 7000 man extra recruteren om de wettigheid van onze re gering te verdedigen”. Eerder gisteren had Somoza de vijf mans interamerikaanse commissie voor de men senrechten ontmoet, die dinsdag in Nica ragua aankwam om beschuldigingen van moordpartijen door de Nationale Garde tijdens de opstand van vorige maand te onderzoeken. ken te brengen om verwarring te zaaien. Er zou een bemanning van 12 man worden gerecruteerd om de operatie mogelijk te maken en een kernraket vanuit zee af te vuren op een grote stad aan de oostkust van de Verenigde Staten. De normale be manning van de Trepang zou, volgens de FBI, zijn gedood als de operatie zou zijn beëindigd. De FBI voegt hier nog aan toe dat de Trepang op dit moment geen kernraket aan boord heeft. Schout-bij-nacht David Cooney, woord voerder van de Amerikaanse marine, zei desgevraagd in Washington naar aanlei ding van het bericht van de FBI: „Nooit zouden twaalf mannen, die zo maar op straat worden gerecruteerd, in staat zijn een zo moderne onderzeeboot te bertian- nen”. schrijft hij - de Nederlandse minister aan zijn Amerikaanse collega de verkeerde MANAGUA (Reuter). President Anastaslo Somoza van Nicaragua heeft gisteravond gezegd dat hij het militaire budget van zijn land zal verdubbelen. 1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel’melk, bloem, boter 1 of margarine, 2 citroenen, peterselie. De vis met n/ wat zout inwrijven. Door losgeklopt ei met melk en vervqlgens door bloem wentelen. Bakken in veel gebruinde boter of margarine op niet te fel vuur. Wat citroensap, fijngehakte peterselie en de overgebleven boter over de vis doen. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage^^^B vaardbaar. Mevrouw Salomons diende een motie in, waarin zij van de regering vraagt de voorgenomen verkoop op te schorten. De PvdA wil namelijk dat de overheid de steun die aan RSV wordt gegeven om de scheepsbouw in Nederland te redden het gaat om honderden mil joenen guldens bindt aan de voorwaar de dat RSV de woningen aan woning bouwverenigingen verkoopt. Bovendien zou in de visie van de PvdA de overheid de tekorten van de woningbouwverenigingen moeten dekken. Vanmiddag zal de Tweede Kamer stemmen over de voorstellen van Dijkman-De Beer en Salomons. De atoomduikboot Trepang, die als doelwit was gekozen voor een kapingspo- ging. De foto heeft betrekking op de eerste vaart van de Trepang in 1970. Huurders, die denken voor de periode van 1 juli 1978 tot 1 juli 1979 voor indivi duele huursubsidie in aanmerking te ko men en hun aanvraag niet voor 1 oktober hebben ingediend krijgen nu tot 1 januari 1979 de gelegenheid bij de gemeente een aanvraagformulier in te leveren. Deze datum is niet van toepassing op huurders, die pas na 1 oktober een woning betrekken. Voor hen geldt een indienings- termijn van drie maanden, die begint op de datum waarop de huur van de nieuwe I woning is ingegaan, aldus het ministerie van Volkshuisvesting gisteren. -*■ - As voer griel ting; kiste Pr 20, o: tong 1^.92 7,92. Pe kabe 140-1 jauv scho drie twee hors 30; i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4