De herfst is een kleurig fotomodel T(r)ips Oudste station Wandeltocht knelpunten foto Draadloos geluid 8 De Amro Bank Fh is er voor alle spaarders. (O Filmkopieën maken Supersnelle kleurenfilms Alkmaars Ontzet opnemen s Herfstflora 78 n op wegen Eerste pocketcamera met filmtransportmotor herfstfloia78 singer laren Postzegels L 6^ml5oktoj r schrijvende lezers De Spaar-Plus-Extra-Rekening. la De Spaar-Plus-Rekening. 5^* t v )2 ia Begrafeniskosten Bedrijfspolitie at éven tussen h's 1 ra ie t 25 24 VARIA 19 7 8 OKTOBER VRIJDAG 6 J Onder redactie van J.P. Bos rk. ii Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan eep rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige overweging. Deze rekeningen geven momenteel een rente van: Het najaar is de tijd om binnen de gezelligheid te zoeken. Het is ’s avonds vroeger donker, regen en mist maken het buiten minder aangenaam. Een mens is dan maar het liefst in de besloten heid van het eigen huis, waar de kachel brandt en de televisie het mogelijk maakt toch rond te kij ken wat er in de wereld om ons heen gebeurt. Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan, dan is deze rekening al X voordeliger dan de gewone spaar- rekening. En w at op de Spaar- Plus- Rekening blijft staan, is goed voor f de hoge rente van: X MX f i «n- I I I met BERRY JANSEN, Haarlem. M. J. VAN DER HAVE, IJmuiden. (ADVERTENTIE) 7% erevi- >0 cc. straat Overzicht van de werkzaamheden op de Nederlandse autosnelwegen van 7 oktober tot en met 13 oktober 1978. Amsterdam-Amersfoort (al - rw. 1 - e35). Ter hoogte van Muiden worden op de rijbaan richting Amersfoort werkzaamhe den uitgevoerd. In verband daarmee moet het verkeer rekening houden met een rij- baanversmalling. Er geldt een maximum snelheid tot 70 km/uur en een inhaalver- bod voor vrachtuauto’s. Tijdens de spitsu ren zijn twee rijstroken voor het verkeer beschikbaar. De werkzaamheden duren vermoedelijk tot medio december 1978. Eindhoven-Weert (a2 - rw. 268 - e9) Het verkëer richting Weert moet ter hoogte van de afrit Valkenswaard/Leende rekening houden met werkzaamheden. Hierbij is overdag een rijstrook afgesloten terwijl de toerit richting Weert voor het verkeer uit Valkenswaard en Leende dag en nacht afgesloten is. Er geldt een inhaal- verbod en een maximum snelheid van 70 km/uur. Het verkeer uit Weert in de rich ting Heeze en Valkenswaard zal met be hulp van oranje borden worden omgeleid. De werkzaamheden zullen tot ongeveer 18 oktober duren. Maastricht-Weert (a2 - rw. 75 - e9) Het verkeer in de richting Weert moet ter hoogte van Meerssen rekening houden met een rijbaanversmalling over een afstand van 2 km. Er geldt een maximumsnelheid van 70 km./uur en een inhaalverbod voor vrachtauto’s. Tijdens de werkzaamheden is de inhaalstrook afgesloten. Er blijven voor het verkeer twee rijstroken beschik baar. De werkzaamheden zullen tot eind december 1978 duren. Hoom-Den Oever (a7/n7 - rw. 7 - elO). Tussen Wieringerwerf en Den Oever worden drie viaducten gebouwd. In ver band daarmee moet het verkeer in beide richtingen rekening houden met rijbaan- versmallingen en verleggingen. Hierbij „ER even tussen UIT" is een rubriek met t(r)ips voor onze lezers, die er eens een paar uur of wat langer uit willen. ’s Hertogenbosch - Arnhem (a 50 - rw. 50 - n50). Tot eind oktober moet het verkeer op beide rijbanen ter hoogte van Geffen, Nu land en Rosmalen rekening houden met werkzaamheden. Een snelheidsbeperking en een inhaalverbod zijn van kracht. Ik heb gelezen dat de kosten rond de begrafenis van paus Paulus VI acht mil joen gulden bedroegen. Daarbij werd nog vermeld, dat die begrafenis eenvoudig was, geheel in overeenstemming met de levenswijze van de paus. Later hoor je dan dat het Vaticaan niet al te best bij kas is. Nu zal er wel weer zo’n bedrag worden uitgegeven voor de begrafenis van paus Johannes Paulus. Het Vaticaan heeft het beste voor met de ontwikkelingslanden, maar het komt niet bij haar op om die acht miljoen daarvoor te gebruiken. OT 504 ia ban- Jl. 023- Maz- Beide 023- s, juni ranje, ingen 950,-. ombi, ieter- stro- ingen 350,-. uur leren. 2. Of- Zaterdag 7 en zondag 8 oktober wor den alle zalen vam het Okura-hotel aah de Ferdinand Bolstraat in AMSTER DAM in beslag genomen door de postze gelverzamelaars. Zij komen dan voor de elfde keer samen op „De dag van de Postzegel”. Naast de tentoonstelling wor den er ook demonstraties gegeven van het graveren door drukkerij Enschede uit Haarlem. De openingstijden zijn za terdag van 9 tot 6 uur en zondag van 10 tot 4 uur. De nieuwste ontwikkeling op het ge bied van filmen met geluid door ama teurs: een draadloze microfoon. De ont vanger brengt het geluid over op de ge luidsband van de film. Er kan een af stand van ruim dertig meter worden overbrugd. De kwaliteit van het geluid is uitstekend. Het apparaat is ontwikkeld in Amerika en kan in principe op elke camera worden gemonteerd. Op dit mo ment is het nog niet in Nederland ver krijgbaar, omdat er voor het gebruik van het zendertje eerst toestemming van de P.T.T. moet zijn. luxe, ir oud, Tel j. ’74. Tel. De internationaal bekende bloemen/ kunsttentoonstelling Herfstflora ’78, die van 6 t/m 15 oktober in het Singer Musu- em te LAREN (NH) wordt gehouden, heeft dit jaar als thema: „Dans en bewe ging”. In het zalencomplex en de fraaie tuin zullen weer veel verfijnde bloeme- narrangementen te zien zijn. Zo zijn er o.a. de kostuumontwerpen van Alexan der Blaschke voor de bloemendansen uit de Henri ter Hall revue (ca 1925) geëxpo seerd. Een der zalen wordt aan het Doornroosje-ballet gewijd, in een andere worden wajangpoppen en batik geëxpo seerd temidden van bijzondere orchi- deën en bromelia’s; voorts wordt aan de Spaanse dans en de flamenco aandacht besteed. In een der zalen wordt een show opgebouwd van bijzondere coniferen, bloeiende en groenblijvende heesters in samenwerking met Plant Propaganda Holland, in een harmonieus samenspel met sculpturen en schilderijen van Dooy- ewaerd. Ook de kunstaspecten van deze Herfstflora zijn zeer gevarieerd. Uit Pa rijs komt Marie-Monique Pochez met schilderijen van o.a. bloemenstillevens; uit Sri Lanka brengt Vipula voor het eerste batiks in ons land ter expositie, die alle bloemen en planten als onderwerp hebben. Ook ’s avonds is Herfstflora ’78 een bezoek zeker waard. De fraaie mu- seumtuin met o.a. een water„ballet” is feeëriek verlicht. Herfstflora ’78 duurt van 6 t/m 15 oktober a.s. en is geopend van ’s morgens tien tot ’s avonds tien uur. bj.’73, Tel. prima al., m. aut. 023- ll MCA 1972 8, AMSTELVEEN De kaasboerderij „Klara Maria” aan de Bovenkerkweg 106 zal zaterdag en zondag kunnen worden bezocht. Van 9.00-18.00 uur is een ieder welkom. Er wordt die dagen ook kaas gemaakt, maar dit is alleen tussen 9.00- 11.00 uur te zien. LEIDEN Op zaterdag 7 oktober is er op het Pieterskerkhof een antiek en curi- osamarkt, die ’s ochtends om 9 uur be gint en om 17.00 uur zal worden gesloten. SCHEVENINGEN Japanse bloem- sierkunst wordt zaterdag 7 en zondag 8 oktober getoond in het Europahotel. De tijden, waarop dit het geval is, zijn resp. zaterdag 10.00-22.00 uur en zondag 10.00- 18.00 uur. ROTTERDAM In het Botlekgebied is er zaterdag 7 oktober een open dag bij de chemische bedrijven. Om die bedrij ven te bezichtigen moet men wel min stens 12 jaar oud zijn en de Shell heeft deze grens op 15 jaar gezet. ST. OEDENRODE Op het Markt plein wordt de jaarlijkse Brabantse Klompenbeurs gehouden. Zaterdag 7 en zondag 8 kan men van 10.00-18.00 uur duizenden klompen in alle soorten en afmetingen zien. Ook de ouderwetse ma nier van klompenmaken wordt er nog getoond. OOSTERHOUT. Een dagje voor alle mannen, die dit jaar 50 zijn geworden en dus Abraham hebben gezien. In Ooster- hout wordt zaterdag 7 oktober de zestien de Abrahamdag gehouden met kransleg- ging bij het in 1967 onthulde Abraham- monument. Verder is er een rijtoer dooi de stad. De functie van de „motordrive” is tweeledig: onmiddellijk na het afdruk ken wordt de film naar het volgende beeld getransporteerd en door het in drukken van een speciale toets kan een serie opnamen van nog geen seconde elk worden gemaakt. Het motortransport biedt bovendien het voordeel dat de film na het inleggen automatisch op het eerste beeld komt en na de laatste opname tot het filmeinde wordt doorgetrokken. De nieuwe camera is onder andere voorzien van elektronische belichtings- controle, sluitertijden van 1/50 tot 1/200 met traploze diafragmaregeling, automa- Hoogeveen-Assen (a28 - rw. 36 - e35). Op deze autosnelweg moet het verkeer richting Assen, tussen Pesse en Beilen rekening houden met werkzaamheden aan de middenberm. Er is een algemeen in haalverbod voor motorvoertuigen en een aftellende snelheid tot 70 km. per uur van kracht. Deze werkzaamheden zullen tot ongeveer 15 december 1978 duren. Breda-Gorinchem (a27 - rw. 27 - e37). Op de Merwedebrug te Gorinchem moet het verkeer ’s-nachts van 9 oktober tot 21 oktober rekening houden met werkzaam heden en een rijbaanversmalling. Voor het verkeer in beide richtingen is dan slechts een rijstrook beschikbaar. Tevens wordt de toerit Sleeuwijk overdag afgesloten. Een omleidingsroute is met borden aange geven. Amersfoort-Zwolle (a28 - rw. 28 - e35). Tussen Nunspeet en Harderwijk moet het verkeer tot eind oktober 1978 reke ning houden met rijbaanverleggingen en - versmallingen. In beide richtingen zijn twee versmalde rijstroken beschikbaar. Het verkeer naar Amersfoort heeft een rijstrook op de eigen en een strook op de rijbaan naar Zwolle. Zwolle-Hoogeveen (a28 - rw. 32/37 - e35). Ter hoogte van Staphorst moet het ver keer rekening houden met een rijbaan versmalling. In beide richtingen is maar een rijstrook beschikbaar. Getracht wordt dit wegvak eind 1978 open te kunnen stellen voor het verkeer. I 1973, it, nw, eer bill. iste pr. 011 diesel 5. In sschikt >tr. 14, ALKMAAR maakt zich weer op voor de jaarlijkse 8+oktober-herdenking, de dag waarop de stad in 1573 van de Span jaarden werd bevrijd. Centraal staat hierbij de allegorische optocht, die de binnenstad doorkruist. Daar 8 oktober op zondag valt wordt de optocht nu zater dagmiddag 7 oktober gehouden onder het motto „Haal het doek maar op”, voornamelijk gewijd aan de kortgeleden geopende schouwburg De Vest. Er zijn 21 praalwagens in opgenomen met uitbeel dingen van het cabaret, volkstoneel, bal let, opera’s, operettes, musicals enz. De tocht begint om 13.15 uur aan de Sport- laan bij het AZ-terrein en loopt via de Kennemerstraatweg-Nieuwlandersingel, Laat en Langestraat. In het kader van deze festiviteiten is in de Alkmaarse Vei linghal de „Antiekade”. ingericht, een erkende antiekbeurs. Deze is zaterdag geopend van ’s middags 2 uur tot ’s a- vonds 10 uur en zondag van 10 uur ’s morgens tot 6 uur ’s avonds. Al is die reactie in dit herfstseizoen begrijpelijk, het is niet de enige manier om de herfst te beleven. Want er zijn een heleboel redenen om er in de herfst wèl op uit te trekken, de natuur in. Die rede nen kunnen zijn: de pittige herfstlucht, de frisse wind om je oren, de verstilde sfeer van een herfstdag in het park of de stralende schoonheid van bomen, die het zomergroen hebben geruild voor een kleurig herfstdekor. Een goede raad daarbij is: neem op zo’n gezonde herfstwandeling vooral de kamera mee. Want de herfst is zo fotoge niek, dat je een lange lijst van onderwer pen kunt noemen. Regendroppels in een waterplas. .koeien in de waas van mist .het blad op de grond in tegenlicht genomen. .de pracht van de verkleurde bomen als ze hun blad verliezen. Vaak worden motieven, die bij helder weer worden gefotografeerd, minder duidelijk door de achtergrond, die onrus tig is of te weinig contrastrijk is methet motief. Daar hebt u geen last van als u 18 Es tor, b.j. 3 KOS- dealer poort. e eig., Tel. 18.00 Op de Photokina heeft Agfa-Gevaert de eerste pocketcamera met ingebouw de filmtransportmotor geïntroduceerd. Met de Agfamatic 901 E is het mogelijk snel te werken bij het maken van repor tages en fotoverhalen. De motor wordt gevoed door twee batterijen, waarmee tot 400 opnamen kunnen worden ge maakt. geldt een inhaalverbod en een maximum snelheid tot 70 km/uur. Heerenveen-Groningen (a7/n7 - rw. 43). Ter hoogte van Drachten moet het ver keer rekening houden met werkzaamhe den in verband met de aanleg van een onderdoorgang voor het verkeer op de weg Drachten-Beetsterzwaag. Utrecht-Arnhem-Zevenaar (al2 - rw. 12 - e36). Op deze autosnelweg moet het verkeer rekening houden met werkzaamheden tus sen de IJsselbrug bij Zevenaar en Arn hem. Hierbij kan in een of beide richtingen een rijstook afgesloten zijn. Deze werk zaamheden duren tot eind 1979. Rotterdam-Breda (al6^- rw. 16 - elO). Tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug moet het verkeer op de rijbaan in de richting Breda rekening houden met werk zaamheden en rijbaanversmallingen. Er geldt een snelheidsbeperking en een in haalverbod. De werkzaamheden zullen tot augustus 1979 duren. Gorinchem-Breda (a27 - rw. 27 - e37). Bij de brug Keizersveer moet het ver keer in beide richtingen rekening houden met een rijbaanversmalling. Voor elke richting is maar een rijstrook beschikbaar. Deze werkzaamheden duren vermoedelijk tot het eind van dit jaar. it Bij de herfst denk je aan foto’s van vallend blad, van paddestoelen of bomen in de storm. Maar ook deze foto ademt de sfeer van de herfst: koeien in een mistig weiland. tische instelling voor 27 Din-film en een piezo-elektrisch flitssysteem (topflash- /flipflash). Met de topflash kunnen ook flitsseries worden geschoten. Voor de 901 E is een nieuwe elektronenflitser ontwor pen: de 901 lux. Soms willen meer mensen graag een film bezitten van een bepaalde gebeurte nis, die doorpen vriend of familielid is gemaakt. De vraag is dan: kun je van een film ook kopieën maken? Het antwoord: dat is mogelijk. De prijs is ruwweg 3,50 per meter, de kwaliteit is even goed als die van het origineel. Uw fotohandelaar kan er meer informatie over geven. In de krant van donderdag 21 september las ik op de voorpagina, dat een vishalbe- waker een misstap had begaan. De man werd een lid van de halpolitie genoemd. Twee benamingen werden echter door el kaar gehaald. Er is namelijk geen sprake van dat de halpolitie een vishalbewaker in dienst heeft. De ambtenaren van de halpo litie hebben een aanstelling als politiebe ambte van het Staatsvissershavenbedrijf. Hopelijk is hiermede een misverstand uit de weg geruimd. Er komen steeds meer supersnelle kleurenfilms op de markt. Met een gevoe ligheid van 400 ASA (27 Din) kan de amateur nu goede kleurenopnamen ma ken die nog niet zo lang geleden buiten zijn bereik lagen. Het zijn ideale films voor binnenopnamen met normale ka- merverlichting, het fotograferen zonder flits of statief in schouwburgen, kerken en musea, het maken van toneelopnamen en opnamen van bruiloften. De snelle, films laten ook veel kortere belichting stijden toe bij actiefoto’s zoals sport, au toraces en zelfs beweeglijke kinderen. In de herfst komt Kodak met een dia- film, de Ektachrome 400. Deze daglicht- film kan zelfs geforceerd worden ontwik keld op een gevoeligheid van 800 ASA (30 Din). De 400 heeft een iets grovere korrel dan de Ektachrome 200. Na Fuji en Kodak heeft Agfa-Gevaert nu ook een hooggevoelige kleurennegatieffilm uitge bracht: de CNS 400. Ondanks zijn hoge gevoeligheid heeft deze film een grote belichtingsspeelruimte. Hij zou zelfs overbelichtingen van drie stops kunnen opvangen. Die overbelichting kan bij het afdrukken worden gecorrigeerd. De film is afgestemd op dag- en flitslicht, maar is ook bruikbaar met andere lichtbronnen, zoals halogeenlampen. fotografeert, wanneer het mistig is. Bo vendien zorgt die mist vaak voor een sfeervol plaatje, vooral als u op de voor grond een sterk en donker onderwerp verwerkt. En als u geluk hebt met uw herfstwan deling, dan breekt misschien net de zon door de mist. Dan is er een goede kans op de bekende zonneharpfoto. Op zo’n plaat zie je hoe het zonlicht door de bomen wordt verdeeld en lichte en donkere stre pen, die door de mist worden weergege ven als een harp. En ’t allermooist blijft natuurlijk een bos waarvan het bruine, rode en gele blad wordt beschenen door de zon. Zo’n echte herfstfoto, die tintelt van licht. Maak ook eens wat dia’s. Kleurenfoto’s zijn mooi, maar dia’s zijn wel heel erg geschikt om de herfst weer te geven in al zijn kleurige verscheidenheid. Als je zo’n dia bekijkt, lijkt het of de zon door de bladeren schijnt. U weet toch, dat u voor al bij kleurendia’s nauwkeurig moet be lichten? Om mooie doorzichtige kleuren te krij gen, is ’t vaak goed om te werken met tegenlicht. Dit soort foto’s is erg gemak kelijk te maken; je moet er eigenlijk alleen voor zorgen, dat de lichtbron zelf niet in de lens kan schijnen. De camera in de schaduw houden, liefst voorzien van een zonnekapje geeft de beste resultaten. Door tegenlicht geven op zich niet zo sprekende motieven vaak een boeiend effect. Uw kamera houdt van de herfst, omdat er dan, op een andere manier dan in de zomer, buiten veel te beleven is. Ga een dagje genieten en maak foto’s van de herfst. Dan beleeft u veel plezier in het zoeken van mooie motieven. En u snuift de geur van de herfst en ziet de kleuren van de bomen in het bos en het park. Foto’s maken in het najaar..dat is dub bel genieten van de natuur, waarvan je de schoonheid in foto’s voor altijd kunt bewaren. Het oudste nog in dienst zijnde stati onsgebouw van Nederland in Valken burg bestaat 125 jaar. Het werd in gebruik genomen in oktober 1853 bij de opening van de eerste spoorweg verbinding in Limburg: de lijn Maastricht-Aken. De komst van het stati on en de spoorlijn luidde voor het toen .overwegend agrarische dorp Valken burg een nieuw tijdperk in. Valkenburg heeft zijn toeristische ontwikkeling voor een belangrijk deel aan de spoorwegen te danken. En het spreekt dus vanzelf dat Valkenburg het 125-jarig bestaan van zijn station aangrijpt om er een aantal feestelijkheden omheen te bouwen. Het markante stationsgebouw zal in de maand oktober overdag figuurlijk in de schijnwerpers staan. En niet alleen het gebouw zelf, maar ook de uitvoering daarvan in miniatuur, dat in een glazen expositieruimte te bezichtigen zal zijn op het perron en Van Pasen 1979 af perma nent in Madurodam. Op het Valkenburg- se spoorwegemplacement zal ook een indrukwekkende tentoonstelling van his torisch en modern spoorwegmaterieel te zien zijn, voorts staat er een restauratie rijtuig van Wagon Lits en rijdt er een miniatuurtrein voor de kinderen. In Cen trum Cocarde (het gebouw waarin het Casino Valkenburg is gevestigd) wordt tegelijkertijd onder auspiciën van de Ne derlandse Kunststichting, een tentoon stelling gehouden van schilderijen, etsen, )2, tou- 32.000, T250,-. nieu- blauw, adprijs 1313. nw., Tel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH zeefdruk die de trein tot onderwerp heb ben. In Cocarde zal speciaal de aandacht trekken een tentoonstelling van treinmo- dellen, bijeengebracht door modellen bouwers uit Zuid-Limburg èn door leden van de sectie Zuid Limburg van de Vere niging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen (NVBS). Deze expositie geeft een overzicht van de ont wikkeling der Spoorwegen in materieel- typen vanaf het vroegste begin tot de huidige dag. Dit alles tréft men dagelijks tussen 10 en 21 uur in VALKENBURG van donderdag 19 tot en met zondag 22 oktober, een unieke gelegenheid voor een uitstapje voor gezinnen met kinderen, die de herfstvakantie in midden en zuid-Limburg of in zuid-oost Brabant doorbrengen. In LEIDEN staat zaterdag 7 oktober de twintigste internationale Hutspot-wan- deltocht op het programma, die ieder jaar wordt gehouden op de zaterdag na 3 oktober ter herinnering aan het Ontzet van Leiden in 1574. De af te leggen af standen bedragen 5, 10, 15, 20 en 40 km, waarvoor startplaats ligt bij School Rijnsburgersingel, hoek Schuttersveld. De deelnemers kunnen tussen 09.00 uur en 14.00 uur vertrekken met uitzondering voor de 40 km-lopers, die alleen tussen 09.00 uur en 10.00 uur worden verwacht. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Hoge rente en direct opvraagbaar.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25